Westfriesse Vertellingen Brabantsche brieven. Geen vlieg in huis Derde Blad. Staatsloterij. als ge sproeit met Gemengd Nieuws. Het bronzen tijdperk. Het luchtschip de R. 101. 250.000 Politieverordeningen in Duitschland. Zaterdag 25 Augustus 1928. 71ste Jaargang. No. 8311 Trekking van Donderdag 23 Aug. 3e Kiaaso 4e Lijst No. 8561 f 100. Pryzon van f 45. 102 246 287 406 639 3039 1194 1347 1806 2805 2839 3141 3440 8478 8743 4202 4737 5296 0607 5681 5945 5981 6081 6408 6504 7030 7310 7391 7533 7965 8062 8254 8277 8387 8017 8GO0 8913 8942 9242 9585 9813 0075 10240 10291 10538 10691 10718 10852 11020 11190 11308 11376 11457 11638 11917 11069 12032 12329 12600 12651 12866 13300 13351 18598 14302 14375 14392 14646 14659 14782 15210 15847 10045 16210 16239 16513 16573 16705 16743 16811 16991 17303 17443 17662 17834 17930 18110 18417 18792 18961 19001 19472 19770 19799 19809 19904 20015 20813 20890 Ulvenhout, 21 Aug. 1928. Menler, Staal Ik me daar verlejen treek op de wel, m'n koei en te bekijken, (d'r was er eene bij die 'k 'n paar da gen* ln hopservaaale hlew, zooaa d'n veearts da noemt) toen 'k vlak boven m'nen kop 'n herrie en 'n lawaai boorde as 'n oordeel. In m'nen eersten schrik bukte- n-ik en hlew m'nen kop mee twee handen vast en Het m'n pijp in 'n eoevenierke van de koelen vallen. Wa maar gelukkig was, anders was ze kepot gewlest. En toen 'k ze'r ultgevlscht had sting me daar, gatsamme- llevebben, 'n vllegmesjlen op m'nen grond tusschen de koelen. Ik er op af. 'k Was glooiend, da voelde! En daar ston lk. „Goeie morgen", klonk er Ineens 'n vrin- delijke stém uit 'nen bonk leer. En moteen schoof dleën hoop-leer twee groote brilleglazen omhoog en toen kreeg In in de gaten da-d-et 'nen mensch was. „Bende gij noeuw 'nen aviejeteur?" vroeg lk? „Dat ben ik", zeet-ie. „Zoo, zoo," ik weer, „dan magd-oew aviejeteursschool- geld wel trug gaan halen, manneke, want as gij nouw denkt da-g-ier op Schiphol of Waalhaven of Soester- 'berg of Gilze-Rijen bent, dan ben d'r .glad neffen. En as koei van me tot mosterd had gevlogen, dan..." „Waar b?n lk hier, 'boertje?" „Lot me uitspreken, boer, dan hadden ze jouw daar nooit meer terug gezien! En nouw gij." „Kijk eens," zeet ie, „lk zal er eerst eens uit komen en als jij me dan 'n handje helpen wilt, dan mag je strakjes mee de lucht in!" „k Wil oew wel 'n bietje op dreef helpen," zee lk, „maar ik gaal mee jouw nle vliegen, vader, nouw bende in den koeienblubber ge daald, dan landen we misschien wel op 't kerkhof! En as 't zoover Is, dan rij ik daar naar toe." Toen sting ie op d'n grond. „Vertel me nouw eerst eens waar ik hen." „Ge ben- d-ier in 't schoone land van Ulvenhout zee lk en toen wiest le nog niks, docht ik. „Ach, zoo," deed ie mee 'n gebaar van verrassing, „dan moeten hier ergens Dré en Trui wonen, ken je die?" „Zo'n bietje." zee ik. „Bende hier al meer uit de locht komen vallen?" „Neen, maar ik ken Drê van tfn Brabantsche Brieven in de krant." Met kwam Trui. daar uit de verte aandraven. Ze liep ae ons brandweer. Jfouw zumme-n-et-ebben, dooht 'k. En jawel horre, van twin tig meter af riep z'al: „Dré, wa-d-emme nouw weer aan ona fieta hangen?!" En toen ae vlak bij waa, hong 'r 'nen knaap van 'non druppel nan d'r mopneua van 'nen pljpekop grotto. Of 't nouw daardour was weet ik zoo not nio, manr d'n avlejotour rlop plotaolink: „m'n kop eraf als dat Trui niet la!" „Lot zitten dleön kop, jong," zee lk, „andere komt da ding daar veurlooplg nog nle van m'n welland af on 't la Trui trouwens ok!" „Dag Trui," zee-dleën lucht-sloeber. En Trui keek me-n-ls nan en in d'r oogen sting duidelijk te lezen: wa-d-la da veur 'nen pisang? „Neemeniekwalek," zeo meneer von Pisang-tot-Bananus toen. „magik me effe voorstellen, lk ben Kraft, van de Rotterdamsche Hero." Toen gong me 'n lipht op. „Ojee, nouw begrijp ik de zietewaslo," zee ik, „ge mot netuurlijk aan d'n Akkedeemlesingel zijn in Berda, bij de Hero. Ge vlieg zeker in bus-gruun- tes. Ik doei daar ok zaken mee, Kraft, dus dan bende nog nio hoolemaal uit de kontrijen." Kraft lachte toen en zee: „neo Dré, lk vllog niot voor do Hhhero, maar voor de Eeroklup in Rotterdam. A-e-r-o aoro dat boteokent: Llucht. Rottordamscho Lucht-Klup, zio jo! Affijn, om kort to zijn, mo zijn naar huls gegaan en emmon Kraft wat te bikken gogoven, want onder ona gezeet, hij zag blauw van d'n honger en zukke gnnten hok 't liefste. Hij was gedaald omdat z'non bonzieno op was. Kob toon 'non knecht zouvcntlg liters laten halen on die goot Kraft later allemaal in d'n vleugel, 'n Rare plak, maar elk vak co z'n eigen rarltljten. Langzamer hand kroeg ik toch lol in 't gevalletje en dieën kérel lo^k me zoo zeker van z'n zaak, da 'k inwendig besloot: as ie mo weer vraagt, doe-k et! Ik was dus zoo hartolijk meugelijk, gaf 'm nog 'n krüksko bier en 'n sigaar en zoo en op 't lest kon io vour z'n futsoen nle beter doen, as nog 's vragen of lk mee omhoog gong. „As ge 't dan zoo gère het, zee ik, veruit, me gaan toch hie dood veur onzen tijd!" Toen hadde Trol motto zien, amico! D'r mondje gong van stomme (stomme!!) verbazing zóó ver open, as 'n broodtrommel en d'r oogen wieren zoo groot as inktpotten. „Da zulde me toch nie aandoen, Dré", zee ze as 'n Sara Berrenaar, zóó tragisch! „Trui, mokt 'r nouw gin drama van", vroeg ik, ,,'k wil ok wel 's gaan kijken hoe-g-et er daarboven uitziet en dit beloof ik oew, hartelapke, as 'k Petrus teugenkom, dan bestel ik twee besproken plotsen: één veur jouw en één veur mijn, vlak naast mekare! Of anders 'n tweepersoons kanne- pee!" „Sp'ottert," schol Trui, „en da vlak veur zoo'n ge vaarlijk werk, ge kreeg mijn d'r veur gin duuzend gul den in. Blijf d'op d'n grond, bij do vèrkens, daar hóór de!" En, amico, 'k ben omhooggestegen! Mee da Pander-ke. 'k Zat vlak achter d'n schroef, d'n proppeler, zee Kraft en da verdimmese ding mokte 'n leven en 'n wind, om krankejorum te worren. 'k Zat vastgemokt mee riemen, net as 'n goeie veftig jaren gelejen in d'n kakstoel. Maar hier in da ding hong gin potje in en... onder ons... da zouw gin overbodige luuks zijn gewlest! Keb nog nooit zoo laag op de menschen neergekeken as toen me-n-op tweeduuzend meters hoog in 't hemels- bi auuw fladderden. En toen 'k op 'n paar honderd meter m'n gedoeike daar zag leggen... och èrme! Wa-d-'n speulegoedje! En toen ik m'n dürpke en de durpenèèrs daar zag as vliegenschetjes, nouw! Toen docht ik zoo: onze Lieven Heer zal van ons ok ginnen hoogen dunk emmen, asle zoo 's omlaag kekt! „Dré", tillefeneerde Kraft, (go mot mekaar tillefe- neeren, anders kunde onmeugelijk 'n bomke opzetten!) „Dré, willen jve Trui eens de stuipen op 'r lijf jagen?" „Nouw Kraft", tlllefeneerde-n-ik, „as 't nle te voul ge vergd is, gaat dan oewen gank, jongen. Bon d'ok ge trouwd?" „Dan maken we 'n loeplnkje" zee-t-ie! En, amico, wist ik wa-d-'n loopingeske was? Maar nouw weet ik et en goed ok! Keb nog nooit zóó seerejeus aan dingeakes gedocht die*nouw gin- mensch aangaan. En die riemen, jong. Ze lcrokten. M'n leven hong aan die dingen. Even zag Ilc onzen kerktoren en daar schoot me deur m' harsens: aa 'k 'm pakken kan, dan pik ik 'm. In chotsnaam dan maar veur heel Ulvenhout veur gek op dieën haan zitten, as Mechiel de Ruiter. Want waar g'allemaa! nle om denkt mee zo'n loepingskc, da's kasjeweel! En toen me ein delijk weer recht In de lucht hongen, tillefeneerde Kraft: „fijn hè!" „Reuze!" zee ik, „maar 't middel is erger as de kwaal." „Wat bedoel je Dré?" „Wel ge zouw Trui ommers de stuipen op d'r lijf jagen maar ge mot om mijn ok n' bietje denken, lolmakcr!" „Nouw 'n acht je", opperde-n-ie! „Allee, dan maar", riep ik, „beentje-n-over!" Maar ok da val nie mee, amico! Telkens zwenkt da ding net of ge d'ruit zult kantelen, want bij eiken bocht die ge mokt, staat da vliegmesjien zoo scheef as 'nen zatkul. Eventjes docht ik, hij zal 't toch nie te pakken emmen gekregen, van da krükske bier? Maar 't Is mooi, daarboven horre. Tc Ben net deur de wolken geschoten as 'nen engel mee klompen aan, want die ha'k aang'ouwen. Nouw en dan zat ik in d'n mist of In Ö'a regen en as Tc naar benejen keek, dan schoten de wolken onder m'n derrejère voorbij en waa 't net of lk in 'n groote kom keek. Zooaa ge andere I d'n hemel as 'n gewelf «let boven oew, aie-d-'m dan ae 'n kom onder oew en toen me gingen dalen, toen Yie- len me mee ons neus naar ondsren in 'nen kurketrek- kervorm naar* benejen en m'n ontbijt sohoot me naar m'n strot. Noemen z'n vrielje! Eindelijk stongen wo I tusschen do koolon on Trui zag er uit as 'nen ver schrokken vogelverschrikker en 't eerste wa ze zee was: „da lapte me nooit meer, Ulvenhoutsche Gljzcn- dorrever." „Och mensch, zee ik, 't had nika te betee- kenen, gif me maar gauw 'n schoon hemd en onder- I broek." I Amico, da witte weer. En moe hulde aan do Pander- kes en de groeten van Sara Berrenaar en gin horke minder van mijn, aa altfl, oewen toet a vod DBS, ken en vergaan een massa door de litteratuur, Os schilderkunst, de conversatie gsljkte beelden. Op twin tig jaar afstand Is de beschrijving van een modebad plaats door een romanschrijver of de schets daarvan door een teekenaar ouder geworden dan de Mlf&è s- transposities van een eeuw geleden. Een tijdperk, dat van verstandige overgangen niet meer wil weten, dat het versnelde rhytme van oen film tot zijn normale tempo heeft gemaakt en zonder bllk- kon of blozen van hot oonc uiterste tot het andere over- j gaat, bereidt zich, naar men vroezen moet, wroedo te leurstellingen voor. I Met dezelfde enelheid, waarmee het de levensgewoon- j ten vernietigt van hen, die het vooraf gingen, zal het zijn werk vernietigd zien door de volgende generaties. Zon- i der overgang zal het zich van de uiterste jeugd naar den uitersten ouderdom voelen glijden en op hetzelfde oogenblik, waarop het de taal van den dag zal hebben geleerd, zal het tot zijn verbazing bemerken, dat het niet langer wordt begrepen. Tevergeefs zal het willen reageeren en zich aanpassen aan het tempo van zijn op volgers; dezen zullen echter In de originaliteit zoo var gaan, dat het daarin niet kan slagen. Het kan met zulk een periode, spoediger dan deze ver wacht, gaan als met die oude dames, die door beur witte haren af te knippen haar leeftijd wreedelijk on derstrepen. Vóór zij zelfs maar rimpels heeft, zal men die bij haar ontdekken. Zij moge zich haasten van het bronzen tijdperk te proflteeren, want daar komt, ver wonderlijk vlug, oen ander tijdperk aansnollen, dat al heel spoedig de gebronsde baadsters van onze badplaat sen in een museum bij de Roodhuiden zal hebban op geborgen. d* geit bui mi sworUu bond DE BRUINGEBRANDE BADGASTEN. Onder dit opschrift bevat de Temps een korte be schouwing over de hedendaagsche mode van het zonge bruinde uiterlijk, die vooral in de badplaatsen haar triomfen viert. De beschouwing van het Fransche blad is voor Fransche lezers bestemd, maar misschien vinden ook onze lezers, die ongetwijfeld aan het zeestrand en overal, waar men „buiten" ia, wel geroosterde landge- nooten hebben waargenomen, het stukje van de Temps de moeite van het lezen waard. Het blad dan schrijft: De grillen van de mode zijn waarlijk niet te voorzien en ondoorgrondelijk. Wie zou er enkele jaren geleden geloofd hebben, dat duizenden baders en baadsters aan de brandende zon van het open strand zooveel mogelijk van hun huid zouden bloodstellen teneinde een ge bronsd uiterlijk te verkrijgen en dit, daarin stellen zij hun eer, na hun thuiskomst van vacantie, zoo lang mo gelijk bewaren? Deze dwaasheid, die aan de boorden van de Mlddel- landsche zee is begonnen, heeft zich bliksemsnel als een epidemie van naaperij vespreid en is hoe langer zoo dichter bij gekomen. Zij is nu inderdaad overal doorge drongen en van het naalmugjo af, dat een paar dagen in een vergeten gat aan het Kanaal of aan den Oceaan Is gaan doorbrengen, tot aan de bezoekers van de ele gante badplaatsen en de vertegenwoordigers der bur gerfamilies toe, die maandenlang op villa „Zeezicht" hebben gewoond, zal niemand zich te Parijs aan zijns gelijken wallen vertoonen zonder zijn laagje brons. Geen opoffering is te groot om een dergelijk diploma van aanstellerig gedoe te verwerven: Men wrijft zijn huid met vet, of olie in, raten gaat uren lang in een ver blindend licht liggen, men staat soms pijnen uit om er j van te huilen. Wat geeft dat! Het moet, niet waar? Iedere overweging valt weg tegenover dien gebieden- den 'eisoh, dien wij mode noemen? En mocht de moed u ontbreken, dan is er nog het hulpmiddel om uw ge- 1 zicht, armen en iborst te blanketten met de kostbare i okerkleur, die u uw succes in de wereld waarborgt, j Aan dergelijke omwentelingen in de gewoonten meet men het best het voortschrijden van den tijd, is de ver- I oudering van alle dingen het best voelbaar. Hoeveel jaar is het geleden, dat de elegante vrouw de bruine tint, die van een verblijf aan zee het gevolg is, meed als de pest? Zij verwoestte immers haar schoonheid, i tastte de gelaatskleur aan, maakte de huid donker. Hoe- I veel jaar is het geleden, dat de elegante vrouw de I blauwe zee niet anders naderde den gedekt door lichte sjaals, voiles, gazen sluiers? Slechts enkele Jaren, in- derdaad; maar tegenover zulk een algeheele omkee- I ring, wijkt gisteren met de snelheid van een bliksem- I licht terug en wordt een eeuw. Een even snel verwei- EEN COMFORT ALS OP EEN GOED ÜITGERUS- TEN OCEAAN-STOOMER. LONDEN—NEW YORK IN 48 UREN. DE TERUGREIS IN 36 UREN». GARDINGTON (Bedfordshire) 23 Aug. Reuter's correspondent heeft het nieuwste en grootste lucht schip de R. 101 gezien, dat met het zusterschip de R. 100 een langen afstand-tocht zal mJaken. De pas sagiers zullen alle comfort kunnen genieten dat een goed uitgeruste Oceaanstroomer biedt. Het luchtschip is 724 voet lang; 20 voet langer dan de R 100. Ze zal 100 passagiers kunnen vervos- ren met een minimum vliegsnelheid van 70 mijlen per uur. De hoogtecapaciteit bedraagt 5000 voet met een kruissnelheid van 63 mijlen per uur. Zonder opnieuw brandstof aan boord te nemen kan het 4000 mijlen in de lucht blijven Men heeft berekend, dat de R. 101 van Londen naar New-York kan vliegen in 48 uren en de terugreis kan volbren gen in ongeveer 36 uren. Loodsen en masten zullen gebouwd worden in Egypte, Britsoh-Indië, Canada en Zuid-Afrika. Dit alles zal gereed zijn wanneer binnenkort de proefnemingen zullen worden gehouden met de twee reusachtige luchtschepen. De proefvluchten van de R. 101 zullen loopen over een tijdvak van drie tot zes maanden. Verwacht wordt, dat na de proef- nemiingen een luchtschipdienst met de twee lucht schepen zal worden tot stand gebracht. NIEMAND KENT ZE! Een ondragelijke toestand. DOOR DR. T. P. MERKRID VAN EERTSWOÜDE. t „Kloinduimpjes" bosch. Het veldleger van de kortbroeken in 't Bloóteblene- knd bestond uit 3 generaals en 10 korperaals; soldaten [of serzanten wazze der niet bal; ok niet ofciere; allien korperaals en de generale staf! Om bai dut legertje in- lolfd te worren, mos je bewaizen overlegge kinne: voif en twintig spreeuweaieren, die je zelf onder de pannen Ivan de boerenhuizen of uit holle lindeboume vandaan f haald hadde, die an 'n snoer regen bai de skoorstlen f moste hange en voif aakster- of kraalenaieren uit de houge iepeboume, ök zelf vandaan haald, maar asse je kale kadodders uithaalde, wier je as korperaal skrapt; dat was streng verbóden. Je moste zwumme kinne en In 't bezit weze van 'n kattepul; den wier je waardig keurd om bal 't leger inlolfd te worre en dén was* je korperaal, asse je natuurlik ok de boereplomp onder de kniese hadde. Asse 3'e ouwer worre is 't 'n genot, terug te denke an n veer verwalderde skoöltoid: 'n skatkamer van her inneringen van dingen die ons lief ware. Deeronder be- i. hoort ok 't Klolnduimpjesbosch, weer we in de zeumer onze vrale Woenisdig en Zaterdag mk.dagge deurbroch- I ®JJ' 'weer 't zoö lekker luchte kon, en de omgeving zoó i k°n weze, en weer je as wal der niet wazze, de koe- y koek zoó of tig kon hooren! as je die hoorde, gaf dat tegen Nout WoenidiB soggens nel Pinkster, moste wo weer I J?1 8«oól en Zaterdags zou Sire, 't warskippertjo van "artje, weer ófralzen nel Amsterdam, zoódat dor èf- 'oken wier onder skoöltoid, datto wal om éón uur I onder de kastanjeboum bal mekaar komme zouwe. En er wier öfsproken, dat we smiddis Indiaantje speulen Uwe in 't Klolnduimplesbosch; ter eere van Sire: wel houfdnommers: De Peerdedief en De Ontvoering. n de Witbig zou bevelvoerend generaal weze! 't was *oin beurt. L De Peerdedief. 't Was ons 'n weelde, Bal 't suizen der blaren, In den zeumer te drinken, De koelte in 't bosch ,nBla*°6'n gelegenheid wier der van alles meenomen, harnA^0*. fC^e en *n ^iezukke: touwtjes, spaikers, 'n rjBi- w dolle kastanjes, twei steêlen van Gouwsche P« voor de vredespolp, róód krolt om je gezichte in te smere, haneveeren, bosjes kroós voor skalpe, tabak, 'n vuurstlen mlt tondeldoos, 'n stik voor Belloo, want die was altold van de partai, die kon zoó foln meespeule; wist alles op 'n urt; 'n gróót zoildoek, twël ouwe zakke en drie polsstokken voor de tent van de -generale staf; drie melkblokke ,liend" uit de melkbons in de buurt, lagge der altoid onder ouwe blaren begroeven; waren de zitplaasse voor de generaals. Deur 't lot was de magere Sliet anwezen voor peerdedief. Nou, dat was gien mooi vooruitzicht, want hal zou öphongen of an de martel paal vastbonden worre, wat nag veul erger was, dat wistie! Maar assie goed voor peerdedief speulde, zou die nei èfloup 'n prois kraige, 'n heel mooi boek over In dianen: de Gevaren der Wildernis, voor 'n kwartje kocht van 'n jood mit 'n boekestaltje in Hooren. En de Magere Sliet kreeg de prois. In 't bosch ankommen, wier de tent öpsloegen' en de Magere Sliet ènkleid as Indiaan, 'n opperhoufd; Pian- kishaw hiettenie nou; 'n bloót bovenloif, besmeerd mit roöd en zwart kroit; op z'n borst 'n doódshoufd en op z'n reg 'n slang; in z'n heer hanen- en zwanenveeren; uit 't boschopzocht En 't bosch wier omsingeld deur de aare kortbroeken, die hun jasse en potte omkeerd hadde en woudloupers verboêlde moste. Do peerdedief most in 't bosch grepen worren; maar hoe de woud loupers ok zochten, ze konde hem nergens vindén, toen Fleka Boem, ion van de woudloopera, 'n skalp vond vlak vóór de tont, die Piankishaw strooid had; ion van zoln zes skalpen, bosjes droug kroós, die hem an z'n broek riem bonden wazzo. Toen ie in 'n hoek van do tent von den wier en 't bleek, dat ie al 't lekkers uit de skoól- tasch opeten had, wazze de woudloupers razende kwaad. De halsband van Belloo wier losmaakt en hem om z'n nek bonden en deeran vast: *n broekriem van ien van de woudloupers, die vastbonden wier an 'n tak van 'n bouin z'n handen ware op z'n reg bonden en hal zat boven op Belloo, die 't peerd verbeelde most, dat stolen was: as die wegliep onder z'n biene, tusschen z'n kniese van dein, beteekende dat 'n wisse dood! In dien toestand wier die allien leiten; de woudloupers trokken seimen 't oerwoud in; Piankishaw begon te skreeuwen en te skel- den op die bleikgezichten mit der dubbelde tongen. En toene waf veer genog wazze om niet meer hoord of zien te kinne worre, haalde de Bloedtoet z'n honde fluitje uit z'n dlezak en* floot deer twei keer achter el kaar op en... Belloo die den deur niemand meer teugen te houwen was, assie 't fluitje hoorde, stong nelet hem en 't geskreeuw hiel plotseling op. „Nou istie dóód, die smerige rooie hond!" riep de Witbig, onze houfdman. En toen we kaike gonge, om t loik of te snaie, dat mit z'n toónen op den grond stong te hangen, weer wal voor zurgd hadde, van- zellls, viel Piankishaw as 'n zak in meikaar, harstikke dood. En ien van de wouloupers peuterde hem mit 'n peerdeblom in z'n neus; toen kwam ie weer ,bai en be gon te fnlesse en had z'n prois verdiend, de'' „Gevaren der Wildernis", een Verhaal voor de Jeugd, van Dr. Blrd, omdat ie zoö mooi en foin voor peerdedief speuld had. 2. De Ontvoering. 'n Goeie lach verlengt *t leven." Wie sluipt deer, voorzichtig, op handen en voeten deur 't drouge gras over de ritselende dorre blaren, nel 't kamp van de acht kraigers van den edelen stam der Comanehen? Het Is de tot de tanden gewapende koene woudlouper Edelhart, 't warsklppertje van Maartje, in z'n omgekeerde pakje van den Bloedtoet, mlt z'n omge keerde klaine petje op z'n houfd. „Wees gegroet o blanke broeder Edelhart en neem plaas in de rai mainer dap pere kraigers" zoó sprak de Zwarte Arend, in wien wal de Magere Sliet herkinne, vroeger 'n peerdedief, nou kozen tot opperhoufd van den machtlgsten Indianen stam van Kentucky. 't Was stil ln 't kamp; niemand sprak 'n woord. De vredespolp gong rond, van den ienen woest uitzlenden kraiger nei den aar; 'n uitgeholde dolle kastanje mit 'n steêl van 'n Gouwsche poip. Toen ie rondgaan was sprak de Zwarte Arend: „De stroldboil is tusschen ona sedert lang begroeven; wat voert de dappere woudlou per Edelhart nei 't kamp van z'n rooie broeders?" „Dappere mannen, Jollie blanke vriend Edelhart heb deer strakkies wat ontdekt en komt nou jeulie hulp in roepen, maar wees voorzichtig, want de bladeren in dut woud hewwe oore; de bloeddorstige Apachen blnne op 't oorlogspad en niet veer van hier legge voif van die honden, die öfdwaald blnne van 'n groote troep, die gusteren 'n haciënda overvallen hewwe, de bowóners an de martelpaal bonden en de lenige dochter, de skoóne Signorita Bella Rosa ontvoerd, die op 't ougenblik in 'n hangmat van angst lolt te lezen." De ouge van den Zwarten Arend die docht, dattie mooi was... van lillikte, zoö verskrikkelik assie toeto- keld was, begonnen van woede en stroidlust te rollen in z'n rood en zwart vurfde gezicht. Mit 'n gebiedende wenk wier der nou deur 't Opperhoufd ien van de krai gers wonken, die uit de neergehurkte houding opstong, nel de tent toe gong en mit 'n zak terugkeerde, die hal veur 't opperhoufd op het drouge mos ultspraide. En nou kwam der uit de diezuk van den Zwarten Arend heêl wat voor den dag. Ten eerste: 'n rooie zakdoek, die van de linker dieciuk nel de rechter dito verhuisde; had zeker as tampon dienst dein om de skatte, die deeron der zatte, bai meikaar te houwen. Den: 'n kattepul, won nen as tweide prois op de leste zwumwedstroid, 'n ouwe droiftol, 'n doóssie mlt drie windlucifers, twei Brabant- In het, «Berl. Tag" klaagt prof. Hans Peters, hoog leeraar te Breslau, steen en been over den ondragelijken toestand tengevolge van het bestaan en van kracht zijn van duizende politieverordeningen, die geen burger en ook geen ambtenaar kent Elk jaar worden nieuwe verordeningen afgekondigd, doch maar heel enkele opgeheven. Onlangs heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken tegen een van deskundige zijde gedane schatting van het be staande aantal van krachtzijnde verordeningen op één millioen, aangevoerd, dat er op het oogenblik ln Prui sen hoogstens 250.000 politieverordeningen bestaan! Tot welke toestanden dit kan lelden, blijkt o.a. hier uit, dat in het jaar 1910 een arbeider tot 'drie Mark boete werd veroordeeld, op grond van Waldecksche ver ordeningen van 1550 en 1730, omdat hij op Witten Don derdag zijn tuin had omgespit Zoo bestaat er een ver ordening die strafbaar stelt, wanneer iemand des Zon dags gedurende kerkdiensttijd ln zijn eigen aan de straat gelegen tuin zijn rozen verzorgt of kernen plukt In tal rijke gevaUen zijn de verschillende politieverordeningen met elkaar in strijd, in welke gevallen een jurist mls- sche cente; zeker voor „riempleslag", 'n kinderspel weermei je vingers an je knokkels kreeg deur de streitr stiene, as je 't niet goed kon. Maartje gebruikte sokke groote cente graag voor houfdpoln. En den nag 'n vuur stlen mlt tondeldoos, „vonden" ln 'n hooiland en mesklen „strooid" deur de poepen; twei griffels, 'n öfkouwd stikkle potlood, 'n touwtje voor de zwuup bal 't drolf- tollen, twei dolle kastanjes, ulthold, voor de vredespolp en niet voor de kispoin, weervoor Maartje ze bai zich droeg; den nag: 'n verroest letterslotje voor z'n knai- nenhok, en 'n stik of tien bont spikkelde tulnboóntjes en 'n peerdekles; wegens de zeldzaamheid wier die kies „de Kowienoor" noemd, deur de korperaals, want der Was gieniene kortbroek In de provincie Bloötebleneland, die zoo'n groóte kies in z'n diezuk had! Toen wiere al deuze skatte op de zak ultsprold en 't Opperhoufd sprak tot Edelhart in z'n gebroken Weotr friesch-Indiaansch Woudloopers dialect: „Comanchos groótos kraigers blnnos. Apachos skel- mos. Hufters ennos barrels. Edelhartos groótos blan- kos vriendos van Zwartos Arend. Zoekos uitos!" En hai wees mit z'n rooie hand nel de inhoud van z'n diezuk. Edelhart, ok niet van guster, koos de kattepul, die hem op z'n zwurftochte deur 't oerwoud nag welderis te pas kon kome. En nou most 't kulne moldje uit de klouwe van de Apachen verlost worre, de beêldskoóne Signorita Bella Rosa. Onder anvoering van Edelhart trokken da Comanehen geruischloöA 't oerwoud in. De voif Apachen wazze deur t lot ènwezenze zouwe an de martelpaal bonden worre en 't opperhoufd ver brand; dat wisten ze; gien vroóllk vooruitzicht. Van boven indiaan naakt; de onderste halft zag er lande- lik uit: de broek van de kortbroeken wJer deur 'n riem In bedwang houwen, woeran de skalpen bungel den, die ze passies veroverd hadde. 't Waren Apachen op houten hullefte! die, louf van de tocht, om 't uit gebrande kampvuur op den grond uitstrekt lagge. Nóg wier de Btllte van 't oerwoud deur niks stoord, tot der 'n stoot geven wier op 't hondenfluitje deur den Zwarten Arend en onder 'ri oorverdouvend gebrul en woest gehuil, weer de bladeren van trilden, wieren de Apachen plotseling deur de Comanehen overmand en met de armen op de reg vastbonden. Ze konden gien weerstand bieden, want ze waren smoordronken van 't vuurwater, dat ze in de haciënda stólen hadde; sokke barrels om 'n a&r z'n brandewoln op te zuipen! Maar weer de skoóne jonkvrouw, Signorita Rora Bei- la, ln heur hangmat lag te lezen, wilden zal nlot zeg gen, toen Edelhart, de koene woudlooper en spoor zoeker heur 't eerst ontdekte. Maar... ze lag niet la heur hangmat en lag ok niet te lezen, van angst An der steertje was zal ophongen an 'n dun touwtje tu#- schen twei takken; de Comanehen kwame te laat! 't Was ok gien blonde, Jonkvrouw maar zwarter dan zwart: 'a dooie mol!

Schager Courant | 1928 | | pagina 9