SchagerCourant DE BROEKER VEILING. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Een paar oplichters. Brand te Valkenveen. Strijd tusschen een autobusondernemer en een wegcontroleur. Hij was niet gauw uit het veld geslagen. Gewetensgelden. De „Alteratie" van Haarlem. Gemengd Nieuws. Een paradijs voor sportvisschers. Een echte Frans Hals. Engelsch schip in vlammen. Het Duitsche pantserschip A. Het vraagstuk der werkloosheid in Engeland. Een roman van Mussolini. Brand in een kinderhuis. Middeleeuwen in 1928. BILLY BOO. Dinsdag 28 Augustus 1928. 71ste Jaargang. No. 8312. EEN |(FBEIHERR" MET ZIJN KAMERDIENAAR. Auto-liefhebben. In het begin van deze maand zijn te Rotterdam aan gekomen een 18-jarige „Frelherr" met zijn 45-jarigen kamerdienaar, die, hoewel zij uit Dusseldorf afkomstig waren, van Engeland over Vlisslngen daar ter stede waren aangekomen, om, naar zij deden voorkomen, later naar Argentinië verder te reizen. De belde vreemdelin gen namen hun Intrek in een pension te Rotterdam, waar zij op zeer grooten voet leefden. Gedurende den tijd, dat zij in Nederland vertoefden, zou de jonge „Frelherr" zich verder bekwamen in het autorijden, teneinde een rijbewijs machtig te kunnen worden. Voor die gelegenheid kocht hij bij bekende autobandelaars hier ter stede drie auto's, resp. van t 7530, f 6500 en f 8500. Er werden vele proefritten met de wagens gemaakt en naar de kamerdienaar wist mede te deelen zoh de vader van den „Frelherr", die te Leipzig zou wonen, alles betalen. Toen een van de autohandelaars, die Inzage had gekregen van de pas, bemerkte dat daar het „von" voor den naam ontbrak, werd dit hem duidelijk gemaakt door de mededeeling, dat men Incognito reisde. Op de kaartjes, die werden gepresenteerd, kwam titel en kroontje voor. Bij een der autohandelaren werd bovendien een auto van Incourant model besteld, dat deze autohandelaar telegrafisch uit Duitschland bestelde. Eergisteren is deze wagen aan de grens gekomen, zoodat de hande laar hem in ontvangst moest nemen. Inmiddels was de aandacht van de politie getrokken door de zonder linge gedragingen van den Jeugdigen „Frelherr", die vrijwel niets anders deed dan groote reis-auto's koopen. De Centrale Recherche heeft den jongeman gearres teerd en bij het onderzoek bleek, dat het pension sinds Zondag 19 dezer niet was betaald en dat de heeren daartoe ook niet meer in staat waren. Zij zijn belden inderdaad op weg naar Argentinië geweest, maar toen zij vla den Hoek-van-Holland zich inscheepten, bleken zij daar over niet voldoende geld te beschikken, zoo dat zij de reis niet verder konden ondernemen. Zij zijn toen over Vlissingen naar Nederland teruggekeerd. De 18-jarige „Freiherr" blijkt een kantoorbediende te zijn, die indertijd bij zijn tegenwoordigen „kamerdie naar" in dienst Is geweest. Naar alle waarschijnlijk heid zijn zij uit Duitschland vertrokken, omdat de po litie hen daar zoekt wegens oplichting. De autohande laren en vooral hij, die den speclalen wagen uit Duitschland heeft besteld hebben vrij belangrijke onkosten gemaakt. De jonge man beweerde, dat hij niet van plan is geweest menschen op te lichten, maar dat hij alleen In het bezit is willen komen van een rijbewijs. Hij had zich reeds laten inschrijven en hij was dan ook bereids voor het examen opgeroepen. DE VRIJ-KATHOLIEKE KERK DOOR DEN BLIK SEM GETROFFEN EN AFGEBRAND. Vrijdagnacht,te ongeveer kwart voor vier, is de bliksem geslagen In het torentje van de Vrij-Katholieke kerk op St. Michael nabij Valkenveen. In minder dan geen tijd was de geheel uit hout gebouwde kerk, nog onlangs ingewijd, een groote vuurzee. Omwonenden en leden der kerk slaagden er nog in, de in het gebouw aanwezige priesterkleeding, kerk- en altaarsieraden te redden, maar toen de brandweer uit Naarden om tien min. over vieren met de brandweer-auto arriveerde, viel er niets meer te behouden. Men bepaalde er zich toe het bosch rondom de kerk brandvrij te houden. Een oogenblik werd nog gevreesd, dat het groote heerenhuls „De Duinen" vlam zou vatten, omdat de vonkenregen van het hoog-oplaalende vuur over het rieten dak streken. Een kleine verandering in de wind richting deed dit gevaar verdwijnen. Niet voordat alles platgebrand was, zoodat de steenen fundamenten zicht baar waren, raakte het vuur gedoofd. Mede is verbrand een groot nieuw orgel, uit Enge land afkomstig, dat nog niet geheel gemonteerd was. HOE ZAL DAT AFLOOPEN? Ook strijd tusschen Rijks- en Provinciale autoriteiten. Reeds verschillende malen heeft de verkeerscontro les in Noord-Brabant beslag gelegd op autobussen van de firma Liefbroer te Bergen op Zoom, die een auto busdienst onderhoudt naar de Belgische grens, in aan sluiting op den dienst der Belgische autobusonderne ming Lux uit Antwerpen. De dienst der firma L. geeft aansluiting op alle treinen, die te Bergen op Zoom In de richting Roosendaal en in de richting Vlisslngen vertrekken en voorziet in veler behoefte. De Kamerleden Krijger, Van Rappard en Drop hebben hieromtrent in de Kamerzitting van 7 Juni j.1. inter pellaties gericht tot den minister van waterstaat en deze heeft toen aan de interpellanten als zijn meening te kennen gegeven, dat in dezen een z.1. ongezonde toe stand bestaat. De Kroon toch heeft op 22 Februari J.1. beslist, dat de firma Liefbroer de door haar aangevraagde conces sie kreeg, op voorwaarde dat zij haar dienstregeling ioodanig vaststelde, dat aansluiting verkregen werd met de treinen, die te Bergen op Zoom aankomen, en met de diensten van de Lux. Ged. Staten van Noord-Bra bant meenen dat de concessie-voorwaarde zich bepaalt tot de aansluitingen, die zij aangeven, en dat derhalve de dienstregeling door Ged. Staten moet worden vast gesteld. Door het optreden van den verkeerscontroleur in Noord-Brabant de in beslag genomen bussen werden ha uitspraak van den kantonrechter te Bergen op Zoom in kort geding vrijgegeven werden intusschen vele tslzigers gedupeerd. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben nu aan de Pers verzocht, de volgende mededeeling te doen: „Ter voorkoming van teleurstelling en ongemak wordt het publiek verwittigd, dat de verkeerscontroleur in Noord-Brabant zal blijven doorgaan met aan P. Lief hebber, autobusondernemer te Bergen op Zoom, de uit oefening van zijn autobusdienst van Bergen op Zoom naar Putte te beletten op grond dat die ondernemer *n strijd met de hem door Ged. Staten opgelegde ver gunningsvoorwaarde zijn dienst exploitecct naar een dienstregeling, welke door dat ooilege niet Ie goed gekeurd." Blijkbaar zijn Gedeputeerden dus van plan, deze zaak tot het uiterste door te zetten, en aangezien mag worden verwacht, dat ook de autobusonderneming de zaak er niet bij zal laten, mag met belangstelling worden afge wacht, wat de gevolgen zullen zijn, indien de verkeers controleur binnenkort aanleiding vindt, opnieuw beslag op het materieel der firma Liefbroer te leggen. Het ls opmerkelijk, dat, wanneer de verkeerscontro leur aan de firma Liefbroer belette haar dienst te vervullen en deze werd gevolgd door een of meer bus sen van de Stoomtramwegmaatschappij Antwerpen Bergen-op-ZoomTholen, de reizigers eenvoudig weiger den in deze bussen plaats te nemen en geduldig bleven wachten tot er een nieuwe bus van de firma Liefbroer verscheen. HET WEDERVAREN VAN EEN VERWOED TROUWLUSTIG MAN. Op een dag der vorige week, zoo vertelt de Resi dentiebode, meldde zich aan het Stadhuis te 's-Gra- venhage onder de gratis trouwlustigen een 21-jarig jongmensch, die ondanks dezen, we zouden 'bijna zeg gen kinderleeftijd, reeds voor de derde maal zich kwam aanmelden om, wat voor anderen een ge wichtige levensstap is, te doen. Drie jaar geleden (kwam hij voor de eerste maal en uit dit huwelijk werd een kindje geboren. Een jaar later was hij gescheiden en had hij zich weer aangemeld voor een tweede huwelijk. Het was van iets langeren duur en er werden twee kinderen ge boren. Maar hij kreeg er weer genoeg van en liet zich scheiden. Alle stukken waren in orde en de moeder van de zen „bruidegom" had voor de derde maal toestem ming gegeven. Achteraf had zij zich blijkbaar toch nog eens beraden en bedacht. En in plaats van te komen stuurde zij een boodschap, dat zij wegbleef en voor dat derde huwelijk geen toestemming gaf. De trouwlustige bruigom was allerminst uit het veld geslagen en onder den uitroep: „dan maar naar den kantonrechter", 'ging hij met zijn a.s. vrouw van de Groenmarkt naar het kantongerecht op de Prin sengracht. Bij den Inspecteur der Directe Belastingen te Hel der zijn de navolgende bedragen aan gewetensgeld ontvangen: f 5000.onder letters S. S., f 600.B. V., f 6238.88 W. IJ. en f2500.— B. T., alle door belastingplichtigen onder het ontvangkantoor Anna Paulowna; f4136.16 letters C. R., f350.— B. Z. en f 1500.— G. W., door belastingplichtigen onder de ontvangkanto ren Helder en Texel. HERDENKING OP 4 SEPTEMBER Op den 4den September a.s. zal het 350 jaren gele den zijn, dat de St. Bavo'kerk herdoopt in „Groote Kerk" te Haarlem door de stedelijke regeering werd toegewezen aan de Gereformeerden. Dit besluit werd namens de vroedschap van de pui van het stad huis afgelezen. De eerste predicatie werd toen 'gehou den door Johannes Damius, uit den Paltz. Het resultaat van de nu bijna afgeloopen vroege aardappelen-campagne. Aardappelen ongeveer dezelfde prijzen. Geringe aanvoer van wortelen met onbevredigende prijzen. Flinke prijzen voor bloemkool. Roode kool loopt nog in prijs achteruit, evenals gele, bü welke een zeer groote prijsdaling In treedt Witte kool loopt ook achteruit hoe wel In geringere mate. Flinke prijzen voor zilvernep; gele nep duur;drielingen bevre digende prijzen; uien laag. Tomaten nog lager dan verleden week. Slaboonen duur. Bieten lager. Met de vroege aardappelen-campagne loopt het nu op een eind. De andere producten geven nu het karakter aan onze veiling, zoodat op 't oogenblik een conclusie kan worden vastgesteld ten aanzien van het financieele resultaat, met de teelt van vroege aardappels dit jaar behaald. In Juli '27 werd aan onze veiling voor een be drag van f 656.967.50 omgezet, in dezelfde maand van 1928 was dit f 580.260.80. Als men bedenkt dat de hoe veelheden bloemkool, roode, gele en witte kool, uien, tomaten en slaboonen in 1928 belangrijk grooter waren dan in 1927 in de maand Juli, en de prijzen van die pro ducten beduidend hooger dan in 1927, dan volgt daar uit dat de aardappelenprijs veel en veel lager ls ge weest dan in 1927. Een eenvoudige berekening kan lee- ren, dat dit jaar gemiddeld f 5 per 100 Kg. is gemaakt en in 1927 ongeveer f 9.50, dat is dus bijna het dubbele van wat de bouwers nu ontvingen. De veiling van den Noordermarktbond vertoont hetzelfde beeld: ook daar grootere aanvoeren en hoogere prijzen der groenten, en toch een lageren omzet in de maand Juli. In 1927 werd daar in die maand voor f 417.750 omgezet, en in 1928 slechts f 348.820. Aan vroege aardappels werden in de afgeloopen week nog slechts 22 wagons van 10000 Kg. geveild, dat is dus klein het tiende deel van wat er in de drukke weken werd aangevoerd. De schotsche muizen golden deze week van f 4.506, met zeldzame afwijkingen van iets daarboven en beneden. Schoolmeesters brachten onge veer f 5 op. Eigenheimers deden f 45, met iets beneden den laagsten prijs voor afwijkende partijtjes. Duken, of schoon een mooi soort aardappels, bestand tegen ver voer op verren afstand, konden niet meer dan f 3.60 4.80 opbrengen. Blauwe golden van f 3.604.60, met een enkele maal f 5.50. Drielingen konden van f 4.20 —4.80 opbrengen. De boswortelen-aanvoer had niet veel meer te betee- kenen. De prijs, die aanvankelijk nog f 4.90—5.70 was, liep in 't laatst der week terug tot f 3.203.90. In 't ge heel bedroeg de aanvoer 7500 bos. Voor bloemkool bleef de belangstelling weer levendig en de prijzen voor eerste soort dus goed. Grootere kon den tot f 25—30 opbrengen; kleinen van f 12—15, zoodat gemiddeld een f 20 zal zijn gemaakt. Zaterdag, een niet- gewenschte dag voor bloemkool-verkoop, liep de prijs echter terug tot f 921. De tweede Boort kon toen niet meer dan f 1.80—2.50 opbrengen. Overige dagen gold tweede soort van f 2.406.30. In 't geheel werden een 50000 stuks geveild. Met de vroege kool ging het deze week nog meer 1 in achterwaartsche richting. Vooral hadden de roodo- en gele kool daaronder te lijden. Roode kool, die 3 we ken geleden nog tot f 12.30 werd verkocht, zette nu in met f 56, om ln den loop der week nog verder ln prijs te dalen, zoodat Zaterdag f 3.404.80 werd gemaakt. Er is zelfs nog minder besteed n.1. f 2.604.50. De aanvoer beliep nog ruim 35 spoorwagons. Een zelfde aspect vertoonde het prijsverloop der gele kool. Drie weken geleden bracht deze gemiddeld f 13 op. In den aanvang dezer week zette de prijs ln met f 5.20—0.80, dis Zaterdag tot f 8 4 f 4.90 was gedaald. Er la in den loop van de week zelfs nog minder be steed; Vrijdag b.v. f 2.504.00. Hiervan bedroeg de to taal aanvoer rond 22 spoorwagons. Beter bestand tegen ernstige prijsdaling is de witte kool, ofschoon ook hiervan de prijs in beduidende mate is achteruit, geloopen. In 't begin der week werd nog gemiddeld f 8.50 besteed, in den loop dezer week zakte deze met ongeveer een gulden ln. Bij het zware gewicht dezer kool ls de prijs nog zoer goed te noemen. Van de wltto kool werden 31 spoorwagens geveild. Met de uienprijzen ging het best, althans de drielingen en de nep. Voor zilvernep werd van f 1019 per 100 Kg. betaald, voor drielingen f 5.808.10. De groote uien brachten niet meer op dan f 1.704, de laatste prijs bij hooge uitzondering. Gele nep was eveneens duur: f 10.00 —20.20, drielingen van f 7.10—10, uien van f 0.40—8.00, Ook waren de slaboonen zeer gewild: een prijs toch van f 1520 wijst wel op een gewilde stemming. Snlj- boonen brachten al naar de kwaliteit van f 1124.70 op. Bieten, die aanvankelijk een vrij bevredigenden prijs opbrachten, liepen op volgende dagen wel wat achteruit. Aanvankelijk werd van f 4.005.40, dus gemiddeld f 5 besteed, doch Zaterdag was deze prijs geslonken tot f 2.60—3. Met de Iobbo peen ging het evenzoo. In 't begin werd ze met f 3.204.70 betaald; op 't laatst kon ze slechts f 2.503.40 opbrengen. Op 't laatst van de vorige week waren de tomaten bedenkelijk ln prijs achteruit geloopen. Het scheen of die achteruitgang zich eenigszins wilde herstellen. Voor A werd n.1. ruim f 14 betaald, B f 12.40, C f 10 'en CC f 3.40, doch Zaterdag was het nog lager dan de vorige week, n.1. A f 10, B f 9.70, C f 8, CC f 0.40! Dit ls een achteruitgang die de aanvoerders van de kouden grond, die meer aan de veiling zullen verschijnen, niet blijmoe dig zullen stemmen. De DeenBche wateren herbergen den laatsten tijd groote scholen haring en met hen is ook de haringjager bij uitnemendheid, de tonijn verschenen. De tonijn be hoort tot de makreelen-famille, maar ls ln zijn soort een Goliath en daar hij ook in scholen pleegt te zwemmen en te jagen, een begeerenswaardige prooi voor den mensch, die hem met netten en ook met de hengel weet te verschalken. De laatste jaren vangen de Deensche vlsschers zooveel tonijn, dat er ln sommige haven plaatsen een geheel nieuwe tak van bedrijf is ontstaan voor den uitvoer van visch in blikjes. Voor sportvisschers ls het Kattegat bij SjèLllands Odde nu een waar paradijs. Met een haring als aas weten zij de gulzige viBCh dikwijls aan den haak te slaan. Maar binnen boord hebben ze hem nog niet want de tonijn vecht tot het uiterste voor zijn leven. X-STRALEN BRENGEN NA DRIE EEUWEN EEN PLAGERIJ VAN DEN BEROEMDEN SCHILDER AAN 'T LICHT. Een onderzoek met X-stralen heeft bewezen, dat een aan Frans Hals toegeschreven mansportret, in 't bezit zijnde van. de Nationale Galerij van Schotland te Edinburgh, een werk van dezen mieester is. Echter bleek nog meer, nl. dat Hals, die pl.m. 1620 dit por tret van zijn vriend Verdonck maakte, hem, waar schijnlijk uit plagerij, een „ezelskinnebak" in de hand gaf. Vermoedelijk wist het slachtoffer dit grap je niet te apprecieeren, waarom deze later door een ander het aanstootgevende kaakbeen door een wijn glas liet vervangen, bij welke gelegenheid hem te^ vens een roodfluweelen hoed werd opgezet. Dit alles bracht de X-stralen aan t licht. Door verwijdering der overschildering is het doek thans in zijn oor- spronkelijken staat hersteld. Londen, 25 Aug. Het Engelsche stoomschip „Port Napier" staat volgens berichten uit Samoa in vuur en vlam en heeft het vlootstatlon te Tutulla (Samoa eilan den) dringend om assistentie verzocht. Het vuur heeft reeds de laadruimen aangetast en dreigt op de olievoor raden over te slaan. Het schip is thans 75 mijlen van Tutulla verwijderd. Assistentie wordt reeds gezonden. EEN VERVOLGING TEGEN DE SOCIALISTISCHE MINISTERS. Inderdaad blijkt het pantserschip A als een spook schip de politieke wateren in Duitschland te blijven verontrusten. Verschillende locale afdeellngen van de soc. partij geven uiting aan haar ontevredenheid over de z.g. capitulatie van de soo. ministers, die, hoewel tegen den bouw van het schip, uit poliüeke overwegin gen, n.1. de instandhouding van de coalitie, er voor gestemd hebben. Hoe diep de door deze houding gewekte teleurstel ling in de socialistische partijgelederen gaat, blijkt oa hieruit, dat, zooals de Berlijnsche correspondent van de Door de politie vastgemaakt En onder het vliegen zag de jongen, Dat de knoop waren losgeraakt. Het werd gevaarlijk, Bllly zag het, Geschrokken, riep hij toen lui: „Wonga, wonga, wacht een beetje, Ik val haast mijn deken uit." „Manch. Guard." weet mee te deelen, een socialist een vervolging wegens bedrog heeft Ingesteld tegen den soc, rijksministers, op grond, dat zij hem opzettelijk hebben bedrogen, toen zij indertijd zijn stem vroegen ten gunste van een politiek, waarvan zij later juist Lut tegenovergestelde verwezenlijkten. VERPLAATSING VAN WERKKRACHTEN. Ook Engeland heeft evenals ons land, een oplossing te zoeken voor het netelige vraagstuk der werkloosheid. Het stelsel van het ministerie van arbeid om jon gens van 16 of 17 jaar uit minder welvarende stro ken, en met name uit de mijndistricten over te bren gen naar streken, waai* werk voor hen te vinden is, is thans ©enige maanden in werking en duizend jon gens zijn zoo aan werk geholpen. De jongens, die eerst een korte opleiding voor hun nieuwen weric- kring 'krijgen, voldoen over het algemeen goed. Er zijn nu weer 2500 in opleiding en het ministerie hoopt er binnen ©enigen tijd 4000 in totaal geplaatst te heb ben. Als er 5000 geplaatst zijn, zal de werkloosheid voor jeugdige werkkrachten in de achteruitgaande streken ten minste een heel eind tot haar einde ge naderd zijn. UITGEGEVEN IN AMERIKA. Een New-Yorksche uitgever publiceert op 'het oogen blik de vertaling van een roman, welken Mussolini ongeveer twintig jaar geleden geschreven heeft. De roman, een liefdesgeschiedenis, heeft tot titel: „De Maitresse van den Kardinaal" en verhaalt van de romantische liefde van een zekeren kardinaal Emanuel Madruzzi voor de schoone Claudia Parti- cella. Hij speelt in de 17de eeuw. Mussolini schreef den roman toen hij 26 jaar was. Toentertijd was hij redacteur aan een sociaal-democratisch weekblad te Triest. DE KINDEREN GERED. Zondagmorgen is in een kinderhuis op het eiland Sylt brand uitgebroken. De 50 kinderen konden slechts met groote moeite gered worden. Nader wordt gemeld, dat de brand in het kinder huis door het inslaan van den bliksem ontstaan ia. Het vuur vond in het stroodak van 'het gebouw voed sel. Aan het blusschingsweric namen vele bewoners van het eiland deel. Zij 'konden echter slechts het oudere gedeelte van het gebouw redden. Van den pas bijgebouwden vleugel, waarin zich de kinderen be vonden, is het dak verbrand. De benedenvertrekken zijn gespaard. De inventaris van het gebouw is groo- tendeels geborgen. WAARZEGSTER BIJ PADUA GEARRESTEERD, DAAR ZIJ HUISDIEREN KRUISIGDE OM TE KUNNEN VOORSPELLEN. Aan de Tel. onüeenen wij het volgende: Te Bassabello, bij Padua, in een streek meer be roemd door geleerdheid dan door duister bijgeloof, Is een „wijze vrouw", een waarzegster, gearresteerd op aan klacht harer buren, wegens „hekserij" en „zwarte kunst". De militaire politie had opgemerkt, dat de bewoon ster van een erbarmelijke hut aan den rand van het dorpje veel bezoeken van andere vrouwen soms zeer rijkgekleede dames ontving. Gemeenlijk was dat bij zonsondergang of in ochtend- of avondscheme ring. Buren klaagden reeds, dat uit de hut herhaalde lijk gegil werd gehoord en kreten als van dieren In doodsnood. Katten verdwenen op geheimzinnige wijze uit de hui zen der eigenaars. Ten slotte werd In allen vorm tegen de vrouw de klacht Ingediend, dat zij ln nachtelijk duister een mystieken ritus bedreef onder het gebruik van katten, honden en konijnen voor waarzegging of dierenoffers. Een tijdlang observeerde de politie de hut en nam de namen en adressen op van de bezoeksters. In de vervolging tegen de beweerde heks heet het nu dat zfj, ten einde de toekomst harer cliënten te kunnen voorspellen, herhaaldelijk dieren bond aan houten kruisen, met linten die verschillend gekleurd waren al naar den aard der voorspelling die gedaan moest worden. De ledematen der dieren werden met spijkers of spelden doorboord, soms zelfs werden de arme beesten met benzine overgoten en in brand gestoken. CJit de verwringingen en kreten der dieren werd dan zoo getuigen verschillende cliënten de toekomst voorspeld en bezweringen gedaan. Voor het enkele toekomstvoorspellen was het tarief 50 lire; voor meer gecompliceerde diensten (o.a. het brouwen van minnedranken) bestond een progressief tarief. In een geval van vendetta, met aanwijzingen hoe Door den wonga-wongavogel, Die vloog rustig verder voort. En al verder ging de tocht nu, De vogel vloog heen en weer Billy kon het niet langer houden, Want zijn armen deden hem zeer. Nu is er niets tusschen Billy en de aarde. Zal de wonga- wongavogel hem nog kunnen oppikken, voordat hij te pletter valt?

Schager Courant | 1928 | | pagina 5