er Courant als stootblok tegen het bolsjewisme. BANDEN VAN HERINNERING. Het oude Babyion. Zaterdag I September 1928. 71ste Jaargang. No. 8315. jtf'n beste jongen, 'k heb je brief ontvangen J Vanuit Amerika, hier ver vandaan, Je wilt dus, dat we bij je komen wonen, f En ik met vader naar je toe zal gaan. j jé zult een huisje voor ons laten bouwen, I Waar alles nieuw en alles mooi zal zijn, Met een balcon, waar we ons kunnen koest'ren, Wij oudje6 in den warmen zonneschijn! je schreef zoo mooi en toen ik had gelezen, En eens naar vader in z'n armstoel keek, Zag ik 'hoe hij, al was 't haast niet te merken, 1 Heel stilletjes langs bei zijn oogen streek. We waren te ontroerd om wat te zeggen, Je brief kreeg, na de eerste groote vreugd', Een eereplaatsje in het oude kastje, Bij al die schoolportretten uit je jeugd! M'n kind, we hebben jou heel goed begrepen, Je liefde, jongen, deed ons innig goed, Maar jij staat sterk in 't werkelijke leven, Met idealen vol van frisschen moed! i Wij zitten vast aan de herinneringen 1 Uit vroeger dagen, met te hechten band, Wij zijn als oude, vastgegroeide boomen, Die liefde zelfs niet straffeloos verplant! Je vader heeft z'n dagelijkschc dingen, j Zijn bezigheidjes, haast van uur tot uur. j Z'n morgenloopje langs bekende straatjes, Z'n rustig plekje bij de oude schuur. Ik zou ons huisje niet meer kunnen missen, Waar we de tookomst hebben afgewacht. Waar het geluk ter wereld is gekomen, Het huisje kind, waar jij bent groot gebracht! Ik vrees daarom, dat wij niet zullen wennen Aan 't nieuwe leven in dat vreemde land, j Waar niets ons binden zal aan het verleden, En niets herinnert aan den ouden band! Maar toch we zijn je o zoo innig dankbaar Voor al je liefde op ons levenspad, 1 En heel veel kussen van een oude moeder Voor jou, die zooveel voor haar over had!! September 1928. KROES. (Nadruk verboden.) OVERBLIJFSELEN VAN GROOTE BOUWWERKEN GETUIGEN VAN EEN OUDE CULTUUR. De toren, van BabeL Onze eerste kennis van het oude Babyion is af komstig uit den Bijbel, waarin het verhaal van het seMzame gebeuren van den bouw des torens van Ba- bel, ons sinds onze jeugd heeft geboeid. Wat van de oude berichten over dit geheimvolle land is nu waar wat nu verdichting en symboliek? Oorspronkelijk heette het oude land Sumer, naar zijn oudste bekende Jewoners, de Sumerieten. Thans komt men door Syrië in het land Mesopotamië. Uit de vlakte rijzen lier en daar hooge ruïnenheuvels op, die de aandacht wekken. Meestal zijn deze ruïnes door het zand van iuizenden jaren overdekt, belden vindt men er een open ruïne, die ons doet beseffen, dat hier eens groo te bouwwerken hebben gestaan. Deze ruïnen zijn de overblijfselen van de Babylonische torens, deze eigen- lardige voortbrengselen van een oude cultuur. De bedoeling van deze gebouwen begrijpt men da delijk, als men zich den godsdienst der oude Sume- ieten herinnert. Dit oude volk trok ongeveer 5000 tóór Christus, in een soort volksverhuizing uit het loordelijke bergland in de vlakte tusschen Euphraat n Tigris en vestigde zich daar. Het was een eigen- ardig, niet-semitisch volk, dat zich met veeteelt en idbouw bezig hield. Oude reliefs toonen aan, dat jet klein van gestalte was en blauwe oogen had. Na un verhuizing in de vlakte namen zij hun oude go- ien mede en bouwden hun woningen, d.w.z. kunst matige bergen. Aanvankelijk uit leem opgetrokken en •ngeveer 20 tot 30 Meter hoog en meermalen 100 Me- WHAT IS IN A NAME? (Passing Show, LondenO Dokter, of u dadelijk naar de villa wilt komen? Mevrouw heeft rheumatiek, meneer is van de trap tevallen, de jongeheer heeft 'n motorongeluk gehad •n de jongejuffrouw heeft de griep. Naar welke villa? - Villa „Ons Paradijs", dokter. ter In doorsnede. Later gingen rij over tot den bouw uit gebakken steenen. Deze kunstmatig aangelegde, hoogten noemen wij hahylonlscho torens en het spreekt, van zelf, dat er niet één, maar vele van die torens waren. Op zulk een berg of toren, op den Ecur, zooals hij in Babyion zelf werd genoemd, woonde slechts de God. oude sumerltlsche cultuur de eerste Semitische golf. Hier, in Babylonië vestigden zich de nomadische Se mieten en met een bewonderenswaardig aanpns ntra in de vierde eeuw vóór Christus ging over dezo vermogen namen zij de oude beschaving In zich op "t De Aja Sofia te Stamboel. Het middengebouw is vrij wel de ongewijzigde Basilica van het Oost-Romein- sche Keizerrijk. De Minarets typeeren de moskee. De moskee Aja Sofia, de voormalige kathedraal Santa Sophia nit het Byzantijnsche Keizertijdperk te StamboeL Reinigingsbron op het plein der Aja Sofia te Stam boeL Geen Mahomedaan betreedt de moskee, aleer zich aan deze bron gereinigd te hebben. IV. Aan het hoofd van de Turksche Republiek staat de president Moestapha Kemal Pacha, de Gazi, de leider, de held. Wanneer men van heldenvereering mag spre ken, dan mag men allereerst wel aan Turkije denken. Overal ziet men de portretten van den Gazl, hetzij in het postkantoor of in elke kamer van de verschillende regeeringsgebouwen, in de» wachtkamers der stations, in elke zaal van een bank, in eiken winkel en in menig particulier vertrek. In Angora, de hoofdstad, vindt men drie standbeelden van den Gazi, twee te paard en één te voet. Het eene ruiterstandbeeld is op het einde van de Stationslaan. Moestapha Kemal In klein tenue van generaal ls klaarblijkelijk op het slagveld, immers op den sokkel geven marmeren reliefs tafereelen uit den oorlog weer, men ziet bijv. Kemal Pacha met Ismet Pacha, Kiazlme Pacha en anderen gebogen over een kaart, terwijl in de verte de strijd woedt. Rondom den sokkel zijn twee mannen- en een vrou wenfiguur meer dan levensgroot in brons aangebracht. De mannen zijn soldaten in actie, de vrouw draagt een granaat op den schouder en zwoegt onder die last klaarblijkelijk naar het front Het staande standbeeld staat midden op de groote boulevard, naar de nieuwe stad en verbeeldt meer den Gazi als staatsman. Het tweede ruiterstandbeeld staat voor het museum en het gebouw van de Foyer Turque de nationale politieke partij. Het is door een Italiaan ontworpen. Hoog als het daar op een heuvelrug staat, is het aan grijpend. De Gazi op een prachtig, vurig paard gezeten is vol actie en heeft het oog gericht naar den horizon, als wil hij de onbegrensde mogelijkheden voor zijn land en volk pellen. Wie ls die Moestapha Kemal Pacha eigenlijk? Moes tapha zoon van Kemal. werd in 1883 te Salonika ge boren. Zijn vader was daar Turksch ambtenaar en liet zijn zoon tot officier opleiden. Hij kwam In Damaskua in garnizoen en organiseerde daar een vereenlging tot verkrijging van vrijheid. Hij werd genoodzaakt te vluchten. Later werd hem genade geschonken en kwam hij in zijn geboorteplaats in garnizoen. Hier werd hij een der krachtigste medewerkers van Sjefket Pacha, den leider der jong-Turksche beweging en den lateren groot-vizier van het eerste jong-Turksche ministerie.' In 1913 werd Moestapha militair attaché bij het ge zantschap te Sofia. Toen in 1914 Turkije de zijde der Centrale mogendheden had gekozen, werd Moestapha Kemal met een commando aan de Dardanellen belast. Hier wist hij zich te onderschelden door de Britten geweldig klop te geven. De aandacht was op hem gevestigd, hij werd generaal en ontving daardoor tevens den titel van Pacha. Hij kreeg het commando over de Turksche troepen in den Kaukasus en wist daar de Russen te verslaan in Mesopotamië, doch er was geen eer voor de Turksche wapenen te behalen; de Centrale Mogendheden hadden den strijd verloren en tegelijk met Duitschland en Oos tenrijk werd ook in Turkije het weerstandsvermogen gebroken. De wapenstilstand van Moedras volgde en Moestapha Kemal Pacha werd belast met de demobi lisatie der Turksche troepen. De Engelschen die zijn invloed in Constantinopel vreesden, wisten hem naar Mosoel In Klein-Azlë te doen zenden en hier begon hij met de organisaties van militairen en burgers, die tot de overwinning der Turk sche wapenen en het schitterende verdrag van Lausan- ne leidde. Alleen had Moestapha nimmer kunnen bereiken, waf hij zich voorgenomen had. Het geluk diende hem, want onder de militairen, welke zijne trouwe aanhangers waren, trof hij lieden met bijzondere talenten, met staatsman»- en diplomatieke eigenschappen, zooals hij die zelf bezat. Als medewerkers traden op den voor grond Klazim Pacha, thans voorzitter van de Assem- blée Nationale en Ismet Pacha. Ismet was evenals Moestapha officier, onderscheidde zich als zoodanig en was generaal toen in 1918 de wapenstilstand gesloten werd. Ismet Pacha werd toen secretaris-generaal van het departement van Oorlog, dat toen nog In Constan tinopel gevestigd was. Ismet kwam in 1919 te Angora, werd daar in 1920 lid van de Nationale Vergadering en in hetzelfde jaar commandant van het Westelijk front. Moestapha Kemal Pacha en Ismet Pacha wisten het Turksche volk te bezielen. De apathie door eeuwen lange achteruitzetting zoodanig ingeworteld, dat het hopeloos leek ooit meer iets van Klein-Azië en haar bevolking te maken, maakte plaat» voor een enthou siast opleven. De Jongeren werden soldaat, de ouderen en de vrou wen zorgden voor de voedselvoorziening en het bij- sleepen der ammunitie. De voorstelling rondom den sokkel van het standbeeld te Angora ls getrouw aan de waarheid ontleend. Wat vermochten de Grieken, die toch al geen bijzondere goede of dappere soldaten wa ren en daarbij in de dorre vlakten voorbij Eski Chehir, vreeselijk door warmte en dorst gekweld werden, tegen een dapper volk vechtend voor vrijheid en onafhan kelijkheid? De Turksche wapenen zegevierden, de regeering van Nieuw-Turkije werd gevormd en Ismet Pacha werd Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Een generaal Minis ter van Buitenlandsche Zaken, hoe moet dat gaan? Maar men had Immers in Turkije geen kans. Men kon de lieden van het oude regime niet vertrouwen en wie onder de nieuwe mannen, hadden een opvoeding ge noten die hun in staat stelden een hooge positie in te nemen? Toch immers alleen de militairen, de opvoeding van anderen was immers onvoldoende geweest. Maar het scheen wel of Mohamed bij de Turken stond, want de militairen, geroepen in civiele betrek kingen, bleken uitmuntend op hun plaats te zijn. Allereerst Ismet Pacha. Hij ging als vertegenwoor diger van het uit den asch herrezen Turkije naar Lau- sanne en hij. de militair, bleek een bekwamer, handiger, tactvoller diplomaat te zijn dan de meeste beroeps diplomaten. De overwinning door de legers van Gazi, Ismet Pacha en anderen bevochten, werd nu door Ismet Pacha door gezet en het verdrag van Lausanne bood aan de grondsteenleggers van het Nieuwe Turkije de gelegen heid om rustig voort te bouwen. Wel was Turkije niet meer het Wereldrijk van voorheen, maar het had nog vasten voet op de Europeesche zijde en had buiten dien geheel Klein-Azlë als grondgebied. Klein-Azlë, het groote land met de vele mogelijkheden. Doch wat moest er al niet gedaan worden! Allereerst moest het land tot vrede en rust gebracht worden. De Nationale Vergadering bevatte aanvanke lijk nog revolutlonnaire elementen. Die moesten verwij derd worden en ze werden verwijderd. Tot leden der Nationale Vergadering kunnen slechts diegenen gekozen worden, die aan de regeering, dus aan den Gazi, welgevallig zijn. Het schijnt zoo in strijd met de billijkheid en toch werkt het goed. Men verzet werk In de Nationale Vergadering te Angora, want men heeft daar niet zooals elders het eeuwige politieke ge tuigen der afgevaardigden aan te hooren. Het Ministerie zit goed in elkaar met Ismet Pacha als minister zonder portefeuille, maar als minister president aan het hoofd. Men tracht langzaam maar zeker de economische positie te verbeteren en is bedacht op rust en veilig heid. Allereerst naar binnen. Een uitmuntend georganiseerde gendarmerie zorgt voor de orde in het land. Iedereen is geregistreerd en gephotographeerd en moet voor reizen een permissie hebben. Deze permissie wordt aan en in den trein ge controleerd. Men ziet, het Is in Turkije maar geraden om goed op te passen, want ze hebben je zoo te pakken. Vroeger was het een vrijgevochten bende en zat het land vol met struikroovers tot zelfs onder de rook der groote steden. Niemand waagde het bijv. om In het donker van Smyrna naar het 7 K.M. verder gelegen Bournabat te gaan en er zijn gevallen voorgekomen, dat men lieden overdag aanviel en naar do bergen meenam en slechts tegen een hoog losgeld in vrijheid stelde. Dat is thans geheel gewijzigd. Allereerst werd door de regeering een „vliegend tribunaal" door het land gestuurd. Schuldigen en medeplichtigen worden gevangen genomen en meestal na snel recht opgeknoopt De schrik kwam er In en men wachtte zich wel om aan roovers voedsel te verstrekken of schuilplaats te verleenen. Toen onlangs een stelletje struikroovers in de buurt van Smyrna verschenen was werden de hoe ren achtervolgd enneergelegd. Kort proces. Men kan dat een beetje hardhandig vinden, maar het hoort er bij wanneer men Ingekankerde misstanden wil uitroeien. Men spaart toch ook de hooge perso nages niet en men heeft ministers, die in de nieuwe regeering gezeten hebben en niet hadden willen leeren begrijpen, dat Moestafa Kemal Pacha en Ismet Pacha het bakshis systeem niet dulden, voor een speciale rechtbank gedaagd en streng gestraft Het getuigt van moed en zelfrespect wanneer de staatspresident en de eerste minister oud-collega's aan durven, wanneer die niet onkrenkbaar zijn geweest Overigens is het in het nieuwe Turkije democratisch genoeg. Het is even gemakkelijk voor een bedelaar als voor een rijk koopman om bij den Vali gehoor te krijgen. Men wacht maar in de rij en krijgt zijn beurt Democratie is trouwens in overeenstemming met den Koran. Wel heeft men het Kalifaat afgeschaft en aan allerlei kerkelijke misstanden een einde gemaakt maar Mahomedaansch is men toch gebleven. Wat men echter niet duldt is communisme en bols jewisme. Ik heb verleden jaar een razzia op commu nisten meegemaakt en heb de verslagen van de rechts pleging in de couranten gevolgd. Enkelen zijn opgehan gen, o.a. drie op de brug, die Pera met Stamboel ver bindt en wel als afschrikwekkend voorbeeld, anderen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld en verscheidene waaronder de meeste Bulgaren, zijn weer vrijgelaten, maar tevens uit het land gezet. Wel is men op goeden voet met Rusland, waaraan men ook wel eenigen dank verschuldigd is. Ten eerste hebben de Russen in 1920 de Turken ge holpen, hetgeen toen van het grootste belang was voor Moestapha Kemal Pacha. Ten tweede hebben de Rus sen de omgeving van Kars teruggegeven aan Turkije. Men heeft elkaar dan ooit wederkeerig als natie es- kend en de regeeringen zijn bij elkaar vertegenwoor digd. Het eerste rijk, dat een gezantschapsgebouw in Angora stichtte, was de Sovjet Republiek. Hiermede vervulde zij een hartewensch der Turksche regeering, die nu eenmaal Angora tot hoofdstad gekozen heeft en nu ook wil, dat de vertegenwoordigers der verschillen de regeeringen daar gevestigd zullen zijn en niet in Constantinopel. Doch men moet niet denken, dat de Turksche regeering eenige sympathie heeft voor het bolsjewisme. Zij ls terecht bevreesd voor de Sovjet- Republiek en de propaganda, welke die maakt voor het bolsjewisme. Zij bemerkt zeer wel den Invloed van Rusland op Perzië en houdt zich steeds bezig met het controleeren der bewegingen der regeeringen dier beide landen, omdat zij aan Turkije grenzen en dus gevaar lijk zijn. De verdragen met Italië en Afghanistan zijn mede gericht op het verlangen om gewapend te zijn tegen deze gevaarlijke buren Rusland en Perzië. Het laat geen twijfel of Turkije zal met kracht een eersten stoot van die zijde opvangen en zal zich tot het uiterste tegen het bolsjewisme verzetten. Dit is van belang voor allen, die den vrede liefhebben, want het feit, dat Turkije zich tegen een bolsjewisti- schen aanval zal verzetten, zal Rusland en Perzië wel wat in toom houden. Men moet ook vooral niet onderschatten het feit, dat het Turksche volk, dat zich aldus tegen het bolsje wisme verweren zal, een Mohamedaansch volk ls. want juist In Britsch-Indlë en in Nederlandsch-Indië, met een grootendeels Mohamedaansche bevolking, is de bolsjewistische propaganda zeer krachtig georganiseerd. Maar niet alleen om het feit, dat Turkije het stoot blok is, dat Europa en Europeesche belangen beschermt tegen aanvallen van het bolsjewisme, moet onze sym pathie uitgaan naar dit land, maar ook reeds omdat het in zijn strijd eenige overeenkomst heeft met de historie van ons eigen vaderland. Toen toch eerst in het einde der 16e eeuw, later in het einde der 17e eeuw iedereen aan onze kansen twijfelde, kwam er redding. Groote mannen en gunstige omstandigheden deden het bijna gedemoraliseerde Nederlandsche volk met onvol prezen energie opnieuw den strijd aanbinden en ovei^ winnen. In de korte en zoo actueele geschiedenis van nieuw Turkije treffen ons de analoge gevallen. FHlstolre so repète toujours. Turkije is een goed georganiseerd, krachtig bestuurd land. De bestuursorganisatie ls zeer solide en staat of valt niet met één persoon. Zelfs al mochten morgen de beide krachtigste figuren, Moestapha Kemal Pacha en Ismet Pacha het land ontvallen, dan zal de staatsmachine toch blijven draaien volgens het door die mannen vastgelegle systeem. Maar laten wij wenschen, dat die twee bijzondere persoonlijkheden nog lang gespaard mogen blijven in het belang van ons allen, die vrede en rust verlangen en die energie en bekwaamheid weten te waardeeren. Turkije moge zich rustig verder ontwikkelen, de velo hulpbronnen aanboren en steeds krachtiger worden als stootblok tegen het gruwelijke, rnenschonteerende bolsjewisme.

Schager Courant | 1928 | | pagina 15