chagerCourant RAAD ROEK OP LANGENDIJK. Tweede Blad. Transpireerende Voeten et 175-jarig Jubileum .V. DOUWE EGBERTS NTOOR EN FABRI EK TE JOURE Dinsdag 4 September 1928. 71ste Jaargang. No. 8316 e Raad dezer gemeente vergaderde Zaterdagmiddag uur, in voltallige zitting ten gemeentehuize, onder Irzitterschap van den Edelachtbaren heer P. Slot. e Voorzitter opent deze vergadering met welkom en jd, waarna de notulen van de vorige vergadering na üi rlezing onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken, ericht van don heer C. Spaan, dat hij zijn benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt, goedkeuring van Ged. Staten op de gewijzigde en woningverordening. goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot aangaan van een geldleonlng van f 2800 ter conver- jjng van een andere geldleening. ten de gezondheidscommissie ie de begrooting voor ontvangen, waaruit blijkt, dat de bijdrage dezer ge uite bedraagt f 47.34 berekond naar 2367 inwoners, stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Staten zenden een brief, houdende de uitnoodi- tot intrekking van het besluit tot wijziging van de irdenlng op de keuring van vee en vleesch en deze irdening weder vast te stellen als de verwerkingsin- Ihting van de Ned. Thermochemische fabriek. Mus wordt besloten. e beer P. Gootjes, school schoonmaker, heeft een res gezonden, waarbij hij ontslag verzoekt uit zijn be- tking, met ingang van 30 September. Besloten wordt het ontslag eervol te verleenen en oeplng te plaatsen voor een nieuwen functionaris. adres van de gemeente Broek in Waterland, ln- ie de vernietiging van afgekeurd vee en vleesch wordt jr kennisgeving aangenomen. Op een adres vwa het B-stwïecte „TTóet- frlesland" om een subsidie uit de gemeentekas, wordt afwijzend beschikt. Ingekomen ie nog een verzoek van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstelllnga- en vacantlekolonlea, om evenals andere jaren een subsidie te mogen ont vangen van f 50. De gevraagde subsidie wordt verleend. De gemeente Alkmaar vraagt of de gemeente bereid is de kosten van de leerlingen, die do handelsschool be zoeken, voor rekening der gemeente te enemen. eDze kosten bedragen f 82.98. Op voorstel van B. en W. wordt aldus besloten. Volgens mededeeling van den inspecteur der directe belastingen te Alkmaar is het bedrag aan gemeentelijke inkomstenbelasting, dienstjaar 19271928 vastgesteld op f 19278.18, geraamd was f 18000, terwijl het dienstjaar 1926—1927 een overschot opleverde van f 12.12. Vorder Is ingekomen een verzoek van Gebr. Klooster boer om een brug naar haar perceel te mogen aanleggen Dit adres is in handen gesteld van de commissie, die in den regel daarmede belast Is. Namens de commissie deelt de heer Ooijevaar mede, dat de commissie met het advies nog niet gereed Is. Daarom verzoekt hij het adres aan te houden. Aldus wordt besloten. Het ingekomen verslag van den correspondent der ar beidersbemiddeling wordt voor kennisgeving aangeno men en zal bij de leden clrculeeren. De geraeenterekening, rekening van het Burgerlijk Armbestuur, van de lichtbedrijven, zijn ln de vorige ver gadering aangeboden en slnds-dlen door de commissie onderzocht. Namens deze commiesie deelt de heer Ooijevaar mede, dat de commissie tegen de goedkeuring geen bezwaar heeft. De rekeningen worden hierna voorlooplg vastgesteld. De diverse begrootingen voor 1929 worden hierna aan geboden. De voorlooplge cijférs dezer begrootingen zijn: Gemeentebegrooting, ontvangsten en uitgaven f 77671.54 cn den kapltaaldienst f 10697.50. Begrooting B. A. in ontvangsten en uitgaven f 2929.49. Gasbedrijf f 111678.77. Electlciteltsbedrijf f 67326.28. Al deze begrootingen zullen door een commissie, be staande uit alle raadsleden, buiten de wethouders, wor den onderzocht. Thans komt weder aan de orde de Twuijverweg. In de vorige vergadering is besloten het voorstel van den Minister aan te houden en eerst nadere inlichtingen te vragen aan Alkmaar. Thans is van Alkmaar bericht ingekomen waarin zij nadere toelichting verstrekken. Eventueele bestrating, in plaats van grlndbehardlng. zal door de 5 gemeenten moeten worden betaald, terwijl Alkmaar vast blijft houden aan de eventueele uitkee- nng uit het wegenfonds. Dit laatste is niet op de ver- gsderïng nssjt dea SÜntctftr Voorzitter vindt de houding van Alkmaar niet sooals het behoort. Besloten wordt, de beslissing wederom aan te houden, wellicht dat er dan een betere oplossing gevonden kan worden. In de vorige vergadering is een adres aangehouden, waarin werd verzocht do brug in den Stationsweg te verhoogen. Thans wordt op dit adres afwijzend beschikt, uit overweging dat de kosten te hoog zijn en de afloop van den brug, na eventueele verhooging te stijl zou zijn. hetgeen tot moeilijkheden zou kunnen lelden. Het gemeentebestuur van Noordscharwoude zendt een ultnoodlglng om toe te treden tot de exploitatie van de gemeenschappelijke U.L.O.-school. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te be schikken, daar 2/3 van de bevolking geen openbaar on derwijs verlangt. Wel stellen zij voor de kosten van de leerlingen uit deze gomeonto, dio oventueol de U.L.O. bo- zoekon voor rekening der gomoonto te nemen. De heer Smak meent, dat do gemeente wel moet toe treden. Wanneer echter de kosten van leerlingen uit deze gemeente worden vergoed, dan komt het toch op het zelfde neer. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. De rondvraag levert niets op. Huldiging wethouder Glas. De Voorzitter zegt alvorens deze vergadering te slui- ton, een enkel woord speciaal tot wethouder Glas, in verband met diens jubileum, te willen richten. Het Is 1 September 1928 25 jaren goledon, zogt Voor zitter, dat gij als nieuw verkozen raadslid, als zoodanig werd beëedigd en geïnstalleerd Een kwarteeuw dus zijt gij belast geweest met het medebestuur onzer gemeente. Van deze 25 jaren zijt gij 16 jaren wethouder geweest en nooit is het U te veel geweest, zelfs niet wanneer u door ziekte nauwelijks daartoe in staat waart, u geheel aan de belangen onzer gemeente te geven. Veel is door u gedaan, waarvoor wij u hartelijk dank zeggen. In veel zeggen heeft niet uw kracht gelegen. In veel doen zijt gij ons en uw omgeving steeds tot voorbeeld geweest. Spr. besluit zijn gelukwensch met het aanbieden van een rooktafel met daarop behoorend stel. Zoo ge zult zien, zegt spr., is in de beker de volgende inscriptie ge graveerd: „Aangeboden door het Gemeentebestuur van Broek op Langendijk, aan A. Glas RCz., 19031928, en ook ls daarop afgebeeld het raadhuis der gemeente. Spr. feliciteert den heer Glas en zijn familieleden en wenscht hem nog vele jaren in het belang van de ge meente werkzaam te kunnen zijn. De tweede wethouder,de heer Slot, \wenscht eveneens den heer Glas geluk met dit jubileum. Steeds, zegt spr. heb ik pleizierig met u samengewerkt. Toen lk destijds raadslid werd, het eenigste raadslid ter linkerzijde, had ik niet de verwachting eenigen invloed te kunnen uit- en transpireerende handen en oksele moet behandelen^ met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In busBen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. oefenen. Dit is echter anders geweest, en dat lk hier spoedig met pleizier met de andere heeren mocht en. kon samenwerken, heb lk behalve aan onzen vroegeren voorzitter, vooral aan u te danken. Hoewel wij over verschillende onderwerpen dikwijls heel anders dach ten, zijn wij meestal door wat inschikkelijkheid tot over eenstemming gekomen. Spreker is hem voor dit alles zeer erkentelijk, en be tuigt hem hiervoor zijn welgemeenden dank. De heer Oijevaar, zegt het aangenaam te vinden, medo "namens zijn mederaadsloden den heer Glas te kunnen falicltooren. Steeds la met hem op aangename wijze sa mengewerkt. Mede vertegenwoordigende hot A.R. volks deel heeft hij steeds getoond een open oog to hebben voor de wenschen en belangen van andere politieke par tijen in de gemeente. Spr. brengt hem daarvoor dank. De heer Koedijk kan eveneens niet nalaten, namens de federatie der A.R. zijn hoogachting en waardeering in het openbaar uit te spreken. De Secretaris der gemeente bedankt den heer Glas voor den steun, welke hij, gedurende den tijd, dat hij reeds met den heer Glas hoeft samengewerkt, heeft mo gen onvervinden In de 4 jaren, dat hij secretaris is, heeft hij wel eens een beroep moeten doen op bereidwil ligheid. Spr. zegt hem dank voor zijn warme vriend schap. De heer Zaal zegt den Voorzitter dank voor de uit- noodiging om deze vergadering bij to wonen en wenscht ook den heer Glas van harte geluk met zijn Jubileum.- Steeds (hebt gij, zegt spr., uwe beste krachten aan het onderwijs gegeven. Als hoofd der school zegt hij hem hiervoor dank. De heer Glas dankt zeer onder den indruk, ajle spre kers, voor de tot hem gerichte woorden. Gedurende de 25 jaren, dat hij deel uitmaakte van het gemeentebe stuur, heeft hij steeds een prettige samenwerking on dervonden. Wanneer hij bedenkt, dat wij onze raadsver gaderingen beginnen, met den Almachtigen God wijs heid en voorzichtigheid af te vragen en verder onze af hankelijkheid van Hem erkennen, dan kan het niet an ders, dan komt, volgens zijn meening, alleen Gode de eer van zijn werk.toe. Deze huldiging had plaats in tegenwoordigheid van familie, gemeenteambtenaren en politie. Nadat de jubilaris Is gefotografeerd, wordt de verga dering gesloten, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen blijft, en de eerewijn wordt aangeboden. der 'Tabaksfabrieken, Koffiebranderijen en Theehandel. Een zaken-jubileum biedt in den regel den lezer niet Veel interessants, dat hij met belangstelling een be drijving van eenige kolommen hiervan ozal „verwer- en zeker niet, indien 't een firma betreft, die een feinig bekend artikel fabriceert. Maar als U, Mevrouw, een kopje D-E thee drinkt, of geurig kopje D-E Aroma-Koffie schenkt, onderwijl pjnheer zijn gedachten concentreert op de kringelende [okwoikjes van D-E Heeren-Baai waarmee hij tevoren 1 kostbare meerschuim of Bruyère stopte, dan - on- Wijfeld - zal het U interesseeren, te weten, hoe voor j jaren de grond gelegd werd voor 't thans zoo om- bgrrjke bedrijf der N.V. Douwe Egberts, welk feit op |_en 8 September a.s. met het personeel van Joure - "echt - Amsterdam en Den Haag feestelijk herdacht I worden. ft dt id 3ACOB DOUWES DE JONG (1779-1650) EEN OER ZE& ZONEN VAN OOUWE EGBERTS Och, het was zoo héél eenvoudig en heel gewoon. Een onge man uit 't dorpje Idskenhuizen huwde in 1753 en egon te Joure een kruidenierswinkel, waarin hoofd- ak waren, de drie voorname verbruiksartikelen Ta- •k - Koffie - Thee. Hij heette Egbert Douwes Egbert zoon van Douwe, beide Friesche voornamen). Dit op zichzelf is volstrekt niet interessant, noch be- angrijk, maar wèl interessant is het, U vóór te stellen, wat oogen deze stamhouder óp zou zetten, als hij nu iens kon zien, wat er van zijn bescheiden winkeltje ge worden is en wél zeer belangrijk is het, dat de beschei den dorpswinkelnering uitdijde tot een der grootste za ken van ons land. En natuurlijk verbazen wij ons met hem. We laten in onze gedachten die bijna twee eeuwen voorbij gaan en dan wordt het ons duidelijk, hoe hier practisch in zicht, breede blik en koopmanssohap ononderbroken al die jaren samenwerkten om tot deze uitkomsten te ko men. Immers, heel veel dergelijke zaken zijn evenzeer in dien zelfden lang vervlogen tijd begonnen, waarin na tuurlijk ook de kiem voor groei en bloei heeft gelegen, want die is in den beginne overal aanwezig. Het was nu maar de kwestie, wie de verzorging op zich nam en wie die later voortzetten. Zóó is het ons en U nu duidelijk - en dat is het inte ressante, omdat het zoo zeldzaam is - dat hier een heele reeks mannen van toen tot nu, steeds op eenzelfde en blijkbaar gezonde basis hebben gearbeid, waardoor de kiem zich kon ontwikkelen om tot vollen bloei te ko men. En het bijzondere daarbij is dan nog, dat de be heerders der Firma Douwe Egberts elkander in 6 ge slachten van Vader op Zoon opvolgden. Hoe die nu verder wel allen heetten, hoe de firma naam lange jaren Weduwe Douwe Egbertszoon luidde, omdat een Moeder eenigen tijd voor haar nog te jonge zoons de zaken moest leiden; hoe er niet steeds een Douwe of Egbert de zaken voortzette, omdat allicht een der andere zoons meer geschiktheid en lust toonde; hoe de familie in den Napoleontischen tijd den geslachts naam „De Jong" aannam en dat de vennootschap nu Douwe Egberts heet, hoewel de Directeuren, vader en zoon, de heeren C. J. de Jong en Joh. H. de Jong zijn, dat alles doet weinig ter zake meenen we. Maar wèl mag hier vermeld worden, dat bij het be heer steeds het oog gevestigd is geweest op dézen grond regel: „Neem in het bedrijf altijd en zoo spoedig moge lijk het beste wat de techniek heeft aan te bieden en verwerk de beste grondstoffen op de vlugste, meest juiste en minst kostbare wijze, opdat ook het beste kan worden aangeboden tegen de matigste prijzen. Zoo is de eenvoudige dorpswinkelzaak in den loop der jaren geworden tot het groöte bedrijf, waarvan ge U 't best een voorstelling zoudt kunnen maken, indien ge het groote gebouwen-complex te Joure en te Utrecht want ook daar ls de laatste jaren een deel van het be drijf gevestigd eens kondt zien. Mogen we U even rondleiden? U ziet daar, om te beginnen, het ketelhuls, de belde stoommachines en dynamo's die den electrischen stroom moeten opwekken om de tallooze werktuigen de noodlge electrische energie toe te voeren, waarbij het schakel bord voor de juiste verdeeling zorg draagt. In de tabaksververij gaan snel de groote zware en vlijmscherpe messen op en neer, om de van te voren naar eisch gesorteerde, gemeleerde en aangevochte ta baksbladen te snijden in fijne, middel of grove snede. Ziet U hoe een jacobsladder de massa al maar opvoert en uitstort in dien grooten rondwentelenden door stoom verhitten trommel? Daarin wordt de tabak op den ver- ei schten vochtigheidsgraad of droogtegraad, zoo ge wilt gebracht. Verderop ziet ge wéér jacogsladders, die de naar eisöh gedroogde Heerenbaai aan ons gezicht onttrekken. Ze wordt nu naar de pakketteer-afdeeling boven gevoerd, waar gecompliceerde machines met behulp van rappé meisjeshanden het geurig kruid ln de bekende keurige „pakjes" zullen steken. Wat een wonderen van vernuft, die pakketteerma^ chines. De rappe, ervaren meisjeshanden hebben enkel FABRIEK" TEUTRECHT te zorgen voor het afwegen en verder gaat alles van zelf. Ziet U daar, hoe de tabak doorhet papier wordt omvat? Hoe het pakje aan de einden toegevouwen wordt, de door den fiscus geëischte belastingstrook of banderolle er omgeplakt en de einden met een etiket worden gesloten? Alles schuift en glijdt en draait en wentelt. Er wordt gelijmd, gevouwen, geplakt, alles door die wondermachines! Zeker, het is zéér interessant, en elk zoo'n „metalen mensch in tienvoud" doet zijn werk prima, onberispelijk, en levert der dag 15.000 a 20.000 pakjes, 't zij van ons, een ons of wel een halfpond. Een nulletje teveel meent U? Volstrekt niet: vijftien tot twintigduizend pakjes elk! Na deze vluchtige bezichtiging van de tabak-af deeling worden wij naar de koffie-afdeeling geleid. 't Is hier warm, vooral dioht bij de branders. In deze al maar rondwentelende trommels, waaronder een knap vuurtje gestookt wordt, zijn de blanke boonen uit de bovenliggende sorteer-afdeeling gestort: .100 K.G. in ieder en worden tot 180 a 190 graden Celcius vertilt. Na ongeveer een kwartier aan die hitte te zijn blootge steld, gaan de schuiven open en de gebrande partijen stroomen uit in groote vaste platte kuipen, eigenlijk zeven, want de bodem laat lucht door. En nu worden door middel van roertoestellen de bruine massa's al maar over en door elkaar gedreven, onderwijl zeeij krachtige exhausters door den bodem der zeef voortdu rend lucht zuigen om de boonen spoedig af te koelen en verder doorbranden te voorkomen. Want ook hier geldt: „de juiste maat". Déarin en in de keuze der goede soor ten schuilt, evenals bij de tabak en ook vooral bij de thee waarover aanstonds nog een woordje de kwaliteit! Nu meent U is de koffie voor gebruik gereed? Tot op zekere hoogte ja, maar als U ze zóó thuis kreeg, zou U stellig niet tevreden zijn en geen geregelde ge- brulkster blijven, want er schuilen nog steentjes en stofjes ln de massa, die vóór de verpakking nog eerst zorgvuldig verwijderd dienen te worden. Het zuiveringssysteem berust op verschil in zwaarte: Het stof is lichter en de steentjes zijn zwaarder dan de boonen. De massa wordt gevoerd in een grooten trech ter, waaruit een niet te dikke en te krachtige „straal" naar buiten valt. Direct zuigt een zwakke exhauster de EEN DER OUDE GELDKISTEN, WELKE DOOR DE LEDEN DER COMPAGNIESCHAP DOUWE EGBERTS IN'T BEGIN DER 19' EEUW VOOR HET VERVOER VAN ZILVERGELD GEBRUIKT WERD. stof weg, doch de zwaardere boonen en steentjes gaan door. Maar even lager haalt een krachtiger zuiger de boonen wég en laat de zwaardere steentjes vrij. Zóó is de zuivering geschied. Eenvoudig? Zeker, maar het be dienend personeel heeft al weer goed te letten op zuiver stellen van de apparaten. Iets te sterke zuiging zou met het stof ook de lichtste boonen meevoeren mét de koffie ook de lichtste steentjes, terwijl de zwakke zui ging stof zou laten tusschen de boonen en boonen tus- schen de steentjes. Nu kan de verpakking beginnen, die bijna geheel automatisch op zeer ingenieuze wijze geschiedt. Zoo ko men duizenden pondjes dagelijks, zoowel in de brander# te Joure als te Utrecht, ter aflevering gereed. Tenslotte vragen we nu nog even Uwe aandacht voor de afdeeling thee, die wel zéér bijzondere zorg eischt, omdat juist door het mengen der soorten de gewenschte „smaak" gevonden wordt. Het ls n.1. een kwestie van fijn proeven, om een melange samen te stellen, die de meest verwende tongen ten volle bevredigt. Dat Is dus 't „fabrieksgeheim", evengoed en nog meer haast dan het meieeren van. tabak en koffie. Als de soortverhouding gereed is, wordt daarvan in eens ongev. 800 pond gestort in die groote meleertrom- mel, die U daar ziet. Groote schepraderen slingeren de massa al maar zóó dooreen, dat tenslotte ln elke hoe veelheid die men er uit zou nemen, al de soorten in de aangegeven verhouding voorkomen, m.a.w. de melange is gereed. Daar U weet, dat er vele kwaliteiten in den handel gebracht worden, begrijpt U meteen, met welk een uitgebreide zorg en uiterste nauwkeurigheid ook hier gewerkt moet worden. En altijd maar weer wordt In de monterkamer van tabak, koffie en thee gezocht naar iets beters. We zullen nu verder zuiveraars, exhausters, automa tische afweegapparaten etc. onbesproken laten. U be grijpt, dat die ook hier een woordje meespreken en met behulp waarvan weer tal van meisjeshanden een keurig verpakt artikel afleveren. Zoo hebt U een blik geworpen in het grootbedrijf van Douwe Egberts (D-E), dat zich nog voortdurend uit breidt Bij het heengaan loopen we nog even door de ruime kantoor-afdeeling met telefoon centrale, verkoop-, boekhoud-, recla- me-afdeelingen enz. en in de verschil lende bergplaatsen verbaast U zich over de aanzienlijke voorraden tabak, koffie en thee, die, op hun beurt voor de consumptie gereed gemaakt over heel ons land gedistribueerd wor den. 4 U stelt er natuurlijk geen belang in, te weten, uit welke streek onzer v(jf werelddeelen de vele soorten ta bak, koffie en thee zijn gekomen en evenmin of de directeuren ze aan de Beurs te Amsterdam, Londen of New York kochten, of direct ter plaatse waar ze geoogst werden. Voorts is het U onverschillig of die soort zus en die zóó heet, het komt er voor U maar op aan, dat U de be schikking heeft over een artikel, dat volkomen aan Uw smaak ,en hoogc eischen beantwoordt: een geurige kop thee of koffie en een fijne pijp tabak. U kan gezien den loop der ge schiedenis van „Douwe Egberts" volkomen vertrouwen, dat deze U steeds zal weten te leveren wat U be geert

Schager Courant | 1928 | | pagina 5