Aliemeci Nisnis- De Huwelijksloterij Woensdag 12 September 1928. 71stc «Jaargang No. 83f>l. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. ï|Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Eerste Blad. edische contró Binnenlandsch Nieuws. De katholieken en de moderne dans. PEPERMUNT lilt lil SCHAOER COURANT. blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- r en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- i/jén nog zooveel mogelijk in het eerstuitkom'end nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.G5. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend !ni dit NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. IK Voor den Politierechter, Zitting van Maandag 19 Sept ten uitvoerlegging voorw. straf. De reclassant N. G. de L., vroeger te Medemblik, is ia tëlatig geweest in het vervullen den hem opgelegde jjZ. voorwaarden, betreffende verandering van woon- aatfl, zoodat omzetting der voorw. straf wordt gere- 3C ulreerd. j zaak wordt uiteraard met gesloten deuren be- INa heropening deelt de politierechter mede dat de jorwaardelijke straf 2 maanden gev. -zal worden ten Itvoer gelegd. VOORTGEZETTE BEHANDELING, si D&arop wordt voortgezet de zaak contra de 10-jarige acobus E., verdacht van een vermogensdelict. De amib- enaar adviseert een voorw. straf onder toezlchtstelling. De officier requireert dienovereenkomstig 2 maanden ev. voorw. met 2 jaar proeftijd en op te leggen bijz. Vonnis conform. Veroordeelde wordt gesteld onder ilifoezicht der reclasseerlngsvereeniging te Hoorn, NOGMAALS SLUITING DER DEUREN. Hierop wordt met gesloten deuren voortgezet een zaak o: egen Jan W., In welke zaak alsnog wordt gehoord de eer Wiggers, reclasseerlngsambtenaar. In deze zaak, Egfedenmlsdryf betreffende, wordt opgelegd 4 maanden 'e ;ev. voorw. met 3 proefjaren en bijz. voorwaarden. Volgt nog een dergelijk geheim zaakje contra Oor- da K. te Schagen woonadhtig. Hierin wordt gevorderd maanden gev. Vonnis overeenkomstig eisch. Het be- zi reit hier diefstal ln dienstbetrekking to Alkmaar. a.' DIEFSTAL van huiden. e N. de V-, oud 20 jaren, van beroep arbeider, en Joh. K_. oud 19 jaar, staan terecht ter zake een in den ■nacht van 14 op 15 April te Spanbroek gepleegd en dief- stsl van 8 lammerhuidjes ten nadeele van den aldaar lonende v. Dam. Verdachten, bijgestaan door mr. Bosman, erkennen het feit Zij hebben zich de lammerhuiden toegeeigend en einde er centen voor te maken. Ook hadden zy een wrok tegen van Dam, omdat deze hen vroeger met een hoop van kippen had bedrogen. Eisch tegen le verdachte 40 boete of 40 dagen, en tegen 2e verdachte f 30 boete cf 30 dagen. Mr. C. Bosman kan zich met dit repuisitoir wel ver- ienlgen, docfh acht de gevorderde boete te hoog en ver- •Spoekt een belarigryk lager tarief. Vonnis tegen ieder f 25 boete of 25 dagen hechtenis. MISHANDELING VAN WERKWILLIGE ARBEI DERS. De 24-jarige arbeider Co melis D. te Bergen staat te- icht op grond van het feit, dat hy in zyn kwaliteit van °*Btaker aan de steenfabriek op 23 Mei de werkwillige e-arbeiders Kooy en Koning heeft mishandeld. Verdachte ®^zegt dat getuige Kooq met een mes naar hem heeft ge- itoken. Kooy verklaart op zyn weg naar huis, hy woont cbte St. Panoras, onder onder anderen ook door verdachte 90 la» FEUILLETON 17. Uit het Engelsch CHARLOTTE O'CONNOR ECCLES. O, hy ls dol op me; hy vindt niets heeriyker dan rij te verwennen; hy zegt, dat ik alles ben wat hy op Ie wereld heeft. Heb je er wel eens over nagedacht, Maieie, dat lk ook dol op je bent en dat je ook wel eens alles kon zyn ^at ik heb? Maisie keek hem snel aan. De ernst van zyn toon erbaasde haar. Wat zy op zyn gezicht las, deed haar atstellenze werd bleek en deed een stap achteruit. O, Maisie, riep hy en nam haar handen in de zyne. Qj ademde diep. —Neen, neen! Haar bleekheid maakte plaat3 voor «en diepen blos. Wat ls er toch met je? Je maakt me angstig. Ik houd van je, zei hy heesch. Er was een oogenblik van ademlooze stilte; toen trok Maisie. die hem nog steeds met half-geopende lippen ,fitond aan te kyken, haar handen uit de zyne weg, freep naar haar zakdoek en begon te schreien. Zeg me, Maisie, drong hy aan, houd je niet een beetje van mij? Zeg alleen maar Ja en ik zal de ge- Ju*Wg8te kerel op de wereld zijn; Maisie zei niets en bleef snikken. MaSsie, Maisie, waarom huil je toch zoo? Zeg het toch! Heb je misschien een hekel aan me? Zeg het maar gerust als het zoo is. Hy probeerde haar han den van haar gezicht te trekken. O. neen, dat is het niet, snikte ze. Ik weet het ®'et. Ik mag je zoo graag, maar je maakt me bang. O, 111 begryp het zelf niet. Waarom bang? Ik ben immers precies de- «de Jack, die ik tien minuten geleden was en gisteren de vorige week en altijd. Toen was je toch ook niet °ang voor me? 7" ik weet het niet; ik begrijp het zelf niet. Ik voel e' dat het ongerijmd is, maar je scheen me daarnet ken. 'enxaal veranderd; ik ben vreeselijk van je geschrok- Laten we gaan zitten en eens rustig samen praten, ■Maisie gaf toe en ze gingen op een leege bank in een hoekje zitten, waar een groep rhododendrons hen D. te zyn gevolgd. Onder Huiswaard gekoanen wilde D. getuige van zyn rijwiel trekken, waarop getugie met een mes naar verdachte stak. Hy is toen door D. geslagen. Ook Koning is geslagen door D., en door een anderen staker. D. vloog op Koning en toen hebben beiden op elkander losgeslagen. Verdachte is nog steeds zonder werk en krygt ook geen uitkeerlng. Eisch 14 dagen gev. Uitspraak over 8 weken (22 Oct. -s.) verduistering. De 26-jarige Kok Joh. K., gedomiclleerd te Amster dam, thans gedetineerd in de strafgevangenis te Gro ningen, staat terecht ter zake van verduistering van 2 althans 1 rijksdaalder ten nadeele van zyn kostjuffrouw. mej. Korver, geb. Briefjes Koetsveld, te Alkmaar, die aan verdachte 2 rijksdaalders heeft ter hand gesteld, teneinde daarvoor 2 kaartjes voor het circus Strasbur ger te koopen. Inplaats van aan die opdracht te voldoen, is hy met het geld op reis gegaan ten einde zyn ster vende moeder nog een laatste bezoek te kunnen bren gen. Verdachte was verbonden aan het circus en logeerde gedurende de voorstellingstyd ten huize van den heer Korver, caféhouder Nleuwpoortlaan. Volgens getuige moest verdachte 2 kaarten koopen f 2.50 per stuk. Verdachte beweert dat hy f 2.50 belooning zou genieten. Eisch tegen verdachte, reeds 4 maal wegens vermogens delicten veroordeeld, 2 maanden gev. Vonnis f 1 boete of 1 dag. DIEFSTAL VAN EEN FORTEMONNAIE MET IN HOUD. De 46-jarige metselaar Klaas L. te Berkhout, heeft zich in Juli 1027 schuldig gemaakt aan diefstal van een portemonnaie inhoudende eenig zilvergeld, die hy in de woning van Nlc. Wely te Nibbixwoud in een tasch had aangetroffen. Het feit ls gepleegd tijdens de kermis '27. Verdachte erkent den diefstal, doch beweert dat hy niet de bedoeling had zich die portemonnaie toe te eige nen, doch meer uit een aardigheid. Juffr. Wely kreeg echter argwaan en op haar aandringen heeft hy de portemonnaie teruggegeven. Verdachte rook dien dag naar alcohol en vandaag, terwyi hy terecht staat, trouwens nog. Eisch tegen L., die niet onverdeeld gunstig bekend staat, 2 maanden gev,. Vonnis overeenkomstig eisch. VERDUISTERING. De losarbelder Pieter H. te Alkmaar, staat terecht ter zake van verduistering tot een totaal bedrag van f 10.83, die hy zich in kwaliteit yan loopknecht der fa. Eichholz zich wederrechteiyk heeft toegeeigend, zynde f 8.33 aan ontvangen gelden en f 2.50 aan wisselgeld. Verdachte erkent het feit. Hy was destyds in de war, omdat hy met zyn zuster, by wie hy in den kost was, kwestie had. Hy heeft nu werk gevonden op een papier fabriek te Zaandam en is bereid het toegebrachte gel- deiyk nadeel te vergoeden. De officier stelt voor aanhouding, ten einde een re- classeeringsrapport af te wachten. Conform besloten. Over 14 dagen hervatting der zaak. Sluiting. I- Wie er prlje op stelt slechts artikelen te gebruiken, wel ke naar hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alleen DE BRIEF VAN DE UTRECHTSCHE PASTOOR, Zal de katholieke jeugd zich in het komende seizoen van uitgaan onthouden. welke onder voortdurende medische controle staat van Dr. van Hamel Roos Harmens te Amsterdam. Engro, bij J. F. v. LIESHOUT en O. KUYPEB, Alkmaar. aan het oog der voorbijgangers onttrok. Maisie, begon Jack, behalve dat je nrijn liefste bent... Maisie schrok weer en bloosde hevig... ben je myn lieve kleine vriendin, en dat zul je aityd biyven; wat er ook gebeurt. Misschien ben ik te haastig ge weest met mijn bekentenis, maar je moet goed in het oog houden," dat niemand je wil noodzaken om iets te doen dat je niet zou willen. Als je niet van me houdt en denkt dat je het ook nooit zal kunnen, zeg het me dan en ik zal je nooit weer lastig vallen. In ieder geval hoef je me niet direct antwoord te geven. Wel, begon Maisie aarzelend. Ik dacht niet... dat je... dat Je... Dat ik van je hield? Ja. En dat schynt de dingen te veranderen. We wa ren altyd zoo gelukkig samen on lk begeer daar geen verandering in. Het is zoo goed zooals hét was! En heb je al dien tyd nooit iets vermoed? Het schoot langs me heen, antwoordde Maisie, met moeite. Dien dag... dat je dien vreeseiyken man... de deur uitzette, begon ik er iets van te begrijpen. Maar ik kon bet niet gelooven. Ik zei tegen mezelf dat het niet waar kon zyn... dat' ik een gans was en dat het kwam van al dat kletsen van de meisjes die ik ken... over... Over wat? vroeg hy gespannen. Over liefde en zoo. Ik probeerde het uit myn hoofd te zetten en toen je daarnet zoo tegen me sprak... en zoo naar me keek... zoo vreemd... toen voelde ik ineens dat het waar was... en het scheen me opeens... volwas sen te maken... dat alles ineens... Ga voort. Vertel maar gerust wat je op het hart hebt! En jy leek opeens zoo'n tyran en lk voelde my van aangezicht tot aangezicht met... het groote leven... en dat deed me huiveren en... en... En wat, Maisie? Houdt je niet van me? Ik... ik... weet het zelf niet. O, wees niet boos; het spyt me zoo. Ut kon het me niet voorstellen dat liefde zóó was! Het kan geen liefde zyn, want dan moest 11c me nu toch vreeseiyk gelukkig voelen en ik voel me juist zoo angstig en 'ellendig. Ik geloof niet, dat liefde altyd en onder alle om standigheden geluk beteekent, antwoordde Jack ernstig. Neen, Maisie, menschen houden niet in de ee;ste plaats van elkaar omdat het ze gelukkig maakt, :iaar eenvoudig omdat ze niet anders kunnen. Kyk eens, Maisie; lk begryp je volkomen... beter misschien dan Je jezelf op het oogenblik begrijpt. Hy nam haar hand, maakte de knoopen van haar handschoen zachtjes los en streelde over de palm van haar hand. Je moet goed begrijpen dat je niet langer meer de kleine Maisie Carter bent en je zult dat nooit meer zyn. .ie bent vol- In één onzer nummers van de vorige week publiceer den wy een schryven, voorgelezen in alle kerken van de stad Utrecht van de gezameniyke pastoors der stad over de zedeloosheid der moderne dansen. Onder de rubriek Kerknieuws in de N.R.Ct. vinden we hierover het volgende vermeld: Het bericht, dat de Roomsch-Katholieke pastoors te Utrecht een kruistocht zyn begonnen tegen den moder nen dans, zal in breeden kring belangstelling wekken. De brief, welken de geesteiykheld op den eersten Zondag van deze maand in alle Utrechtsche kerken heeft voor gelezen is een ultimatum geweest en een oorlog schynt onvermydeiyk. Deze oorlog komt dan, geiyk alle oorlogen, niet uit de lucht vallen. Reeds lang rommelde het en het is niet louter de aanvallende mogendheid, die bij den thans uit te breken krijg is betrokken. Ook vele orthodoxe Protes tanten, zoowel onder de Gereformeerden als onder de Hervormden, hebben by den Utrechtschen veldtocht be lang. Want ook zy verfoeien den gemeenschappeiyken vyand, die hun stevig versterkte grenzen steeds duch- tiger bestookt en hier en daar reeds heeft overschre den. wassen en hebt als iedere vrouw je lot in Je eigen han den te nemen en voor jezelf te kiezen. Alleen als je zelf denkt dat het tot je geluk zal zyn, dring ik er op aan, dat je „ja" zegt. Ik weet dat je my gelukkig kunt ma ken, maar of ik jou gelukkig kan maken is een andere zaak. Denk er over na, Malsle-lief maar wees zelfzuchtig in dit opzicht. Zeg niet alleen ja, omdat je weet hoe noodig ik je heb en omdat je my geen verdriet wil doen. Zeg alleen ja zyn stem beefde als Je denkt dat ik voor Jou zou kunnen zyn, wat jy voor my bent. Er viel weer een lang stllzwygen. Masle voelde zyn vingers door haar handschoenen heen tegen de hare tintelen; ze voelde het heftige kloppen van zyn pols. Was ze gelukkig of ellendig? Ze had het niet kunnen zeggen; alleen wist ze dat ze niet meer bang was. Lieve hemel, waar kunnen ze zyn? hoorden zo op eens mrs. Carter roepen. Ze stond met haar echtgenoot aan de andere zyde van het rhododendronboschje, zoo dat de jongelui en mr. en mrs. Carter elkaar niet konden zien. Mr. Medlicott was verdwenen. Maisie sprong op; Jack greep haastig haar hand en drukte er een kus op. Ze trok haar hand snel terug en frommelde zenuwachtig aan de knoopen van haar hand schoen. O, daar zijn ze eindelijk! riep mrs. Carter verlicht, toen het tweetal om den hoek verscheen. Goeie hemel, Maisie, wat zie je er warm uit. Voor uit; we zyn erg laat voor de lunch. Mr. Darracott, u bent natuuriyk onze gast? Het spyt my dat lk me dat genoegen moet ontzeg gen, mrs. Carter. Het- is heel vriendeiyk van u, maar lk had een andere afspraak. Hy liep zwygend aan Maisle's zyde tot de wachtende auto. Hy hielp de dames by het instappen en probeerde by het afscheid nog een blik van Maisie op te vangen. Maar zy had de oögen neergeslagen. Daarop wandelde hy verder; hy was zyn gewone gemoedsrust kwyt; hy kon niet gissen wat Maisie's antwoord ten slotte zyn zou. Maisie reed naar huis als in een droom. Zy trilde over haar heele lichaam. Als hy maar gebleven was zooals hy altyd geweest was en njets méér had gevraagd, dacht 7.y.' Hield ze van hem of hield ze niet van hem? Ze kon zichzelf geen antwoord geven op deze vraag. Je bent erg stil, meisjelief, zei haar vader opeens. Vindt u, antwoordde Maisie, <met een heldhaftige poging om zich goed te houden. Maar u bent ook stil. Het is het eerste woord dat u tegen my zegt, se dert we uit het park zyn weggereden! Ze streelde zyn hand. Vaders waren gelukkig anders dan vrienden' Ik was aan het denken, verontschuldigde hy zich. Dan denk je zeker te veel, zei zyn wederhelft Met te meer ingenomenheid zullen zy het bondge- nootschappeiyk leger begroeten, daar dit machtiger is dan hun verspreide groepen. Orthodoxen van alle gading zullen de krijgsverrich tingen met evenveel spanning volgen als de roomsch- katholieke Jeugd. En het aal by 'belde volksgroepen met gemengde gevoelens zyn, dat men de bulletins van het slagveld volgt. Want er zyn, zoowel onder protestant- sche orthodoxen als onder roomschan, voor- en tegen standers van den modernen dans. De laatsten vindt men onder de geesteiykheld en haar onmlddeliyken aanhang, de eersten onder de uitgaande wereld, voornameiyk onder de jeugd. Het Is bekend, dat de danslust, of, juister uitgedrukt, de dansgewoonte, onder orthodoxen en roomschen evenzeer in zwang is als onder de „neutrale" kringen. Wy behoeven slechts te herinneren aan het destyds ook in deze rubriek ge memoreerd voorbeeld van een feestavond ten bate van een specifiek-christelyke instelling, waarby de ortho- dox-protestantsche ondernemers tegen wil en dank ge legenheid moesten geven tot „na afloop bal", omdat zy anders de medewerking van de uitgaande Jeugd zouden verspelen en het liefdadigheidsfeest door een sabotage van de jongeren by voorbaat tot mislukking gedoemd zou zyn. Wie de draagkracht van de Utrechtsche oorlogsver klaring wil nagaan, moet zich ervan rekenschap geven, dat de pastoors zich niet keeren tegen een uitwas van het moderne dansen, maar tegen eiken modernen dans zonder één uitzondering, onder welken naam hij zich ook aan/biedt. Het dansvraagstuk zit den Roomsch Katholieken reeds geruimen tyd hoog. Maar toen ln April 1.1. de heer Jos de Lobel onder de auspiciën van den hoogeerwaarden plebaan A. A. M. Westerwoudt voor de Vereeniging voor Roomsch Katholieke groote gezinnen te Haarlem aan dit onderwerp een bespreking wijdde, gaf hij aan het slot zynen opponenten althans nog toe, dat h!j niet alle dansen veroordeeld had en dat hy in zijn kritiek natuur iyk niet de dn Haarlem goed bekend staande dansin stituten had bedoeld. De Utrechtsche pastoors zijn een stap verder gegaan en in hun radicaliteit ligt .de beteekenis van hun optre den. Geiyk ds. Wisse den oudera vermaand heeft, tegen hun kinderen te zeggen, dat ze niet dan over htm ïyk in het Stadion zouden komen, beweren de pastoors hun parochianen, onverbiddeliyk te zyn ten opzichte van de danslessen en dansgelegenheden, waar men, onder wel ken naam dan ook, zich vergrijpt aan een modernen dans. Niet slechts gelasten zy den ouders, hun kinderen ten strengste te verbieden, neutrale of verdachte dansgele genheden te bezoeken, maar zelfs mogen zy hun kroost niet veroorlooven, lid te zyn van een z.g. Katholieke club, waar men onderricht geèft in de moderne dansen en manen zy de besturen van Roomsch Katholieke orga nisaties, uit hun vereenigingen de gelegenheid tot dan sen te weren, welke wordt aangekondigd onder den naam van gezellig samenzyn. Die verbod beteekent niet minder dan de uitsluiting van al wat Roomsch is uit een groot deel van het ult- gaans- en gezelligheidsleven. Want het is niet te ver wachten, dat de Roomsch Katholieke dansmeesters zich in hun lessen weer zullen gaan bepalen tot polka's en walsen, welke honderd jaar geleden op hun beurt als „een afkeurenswaardige onwelvoegeiykheid" zyn geïm porteerd, doch thans vanwege hun eerbaren leeftijd het brevet van onschadelykheid hebben gekregen. Het is een boute veronderstelling, dat het uitgaans- en gezelligheidsleven, ook onder Roomsch Katholieken, zich op een wenk der pastoors weer tot het klassiek geworden verleden zal keeren en dat met de polka ma zurka ook de sleep en het opgestoken haar hun weden- intrede In de wereld zullen doen of dat de verenigings besturen het voornaamste en soms byna het eenige Je ziet er bepaald slecht uit. Mr. Medlicott zei het toevallig straks ook. Ik voel me ook niet zoo erg prettig. Ik heb de twee laatste dagen last van hoofdpy'a gehad. Ik denk dat 't j het warme weer is. Je moest eens een poosje op reis gaan, zei zyn vrouw. Het is eigeniyk veel te warm om iets te doen en jy bent den laatsten tyd voortdurend bezig geweest j O, vader, zei Maisie, ik heb zoo'n goed idee. La ten we samen ergens naar toe gaan waar het heeriyk j stil is. Ben je gek, Maisie? vroeg Mrs. Carter welwillend. Het is midden ln het seizoen en lk heb dozynen In vitaties voor je aangenomen. Laat je vader een weekje naar Cromer gaan of naar een andere kalm© plaats, als hy rust noodig heeft, maar het zou bolaoheiyk zyn 1 als jy met hem meeging. j Ik geef niet veel om uitgaan, moeder, zei,.Maisie, ik ga veel liever met Vader mee. j Je bent een idioot, verzekerde mrs. Carter met moe- deriyke teederheld. Ieder ander meisje van jouw leeftyd zou het verrukkeiyk vinden. I Waar wou je graag been, Maisie, vroeg Mr. Carter, de opmerkingen van zyn eclitgenoote gracieus negee- rend. O, als het kan, zou ik het liefst naar Abys gaaiy waar lk op kostschool ben geweest. Daar is het zoo zalig stil en de menschen zyn er zoo vrlendeiyk en ik ken er nog zoo'n boel menschen. En er zyn zulke prach tige omstreken om te wandelen; lk zou het gewoon zalig I vinden om daar weer eens een weekje heen te gaan. I En Vader zou er ook genieten van de rust en de mooie natuur. Wat houdt jy er toch een zonderlinge ideeen op j na, kind, zei mrs. Carter verontwaardigd. Als je nu nog naar Trouwille ging of desnoods naar Ostende! j Maar om je te begraven in een klein gat ergens in België, en dat nog wel op het hoogtepunt van de Lon- densche „season"! Ik zou wel eens willen weten van wie je dergeiyke zotte denkbeelden hebt, Maisie. Van my tenminste niet; dat weet ik wel! Laat dat kind toch met rust, zei Mr. Carter nydig, j want Maisie die de emoties van het onderhoud met Jack nog niet te boven was, werd vuurrood en haar oogen werden verdacht vochtig. Het ïykt me een ideaal plan, wat je wilt, ging hy I vriendeiyk tot Maisie voort, en ik voel er heel veel voor. Zou Je morgenavond je spulletjes kunnen inge pakt hebben? Zeker vader. Dan gaan we, hoor lieveling. We gaan. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1