RADIO-RUBRIEK. GRABBELTON. 5 Staking in vroeger lijd. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Variabele lekweerstanden. 4;° DE UTRECHTSCHE JAARBEURS EN DE RADIO. WARE WOORDEN. in fijn drukkerij? Op fijn tienen, oaftbwfeiM, fïul' pend, liep Sam Black, mot een vreemd licht ge voel in zijn hoofd, door het stikdonkere gangetje, draaide de knop om van de deur, van het kantoor tjeEr brandde licht..— Maar het kamertje was verlaten. Alleen, daaraan den muur naast de schrijftafel van dien verwenschten John Bicknell, hing warempel het colbertje vanDroomde hij? Daar hing, net als twee jaar geleden, het jasje van John Bicknell. Op zijn schrijftafel lagen papieren, drukproeven, van alles dooreen.Met bevende handen deed Sam Black het luikje open, waardoor hij in de drukkerij kftn kijken.Er trok een waas voor zijn oogen.Want daar zag hij, hoe Kees ach ter zijn zetmachine zat, en er op los ratelde, als een bezeteneDaar, daar, „oude Jan" stond over een vorm gebogen, en maakte in koortsachtige haast een pagina ophet zweet stond den ouden zetter op het voorhoofd, terwijl hij schuinweg over zijn ijze ren bril heen keek, zooals hij altijd deed.En daar-achter een kast, met een zethaak in zijn handen, stond warempel, in zijn oude, havelooze kantoorjasje.precies als twee jaar geleden..... die verwenschte John BicknelL..zette eigenhandig een advertentie, zooals hij vroeger zoo gaarne deed, als het erg druk was.die deed warempel voor een volleerde handzetter niet onder.— John Bicknell keek snel op, toen het luikje van het kantoortje met een harden slag naar beneden klopteHij legde den zethaak neer, stapte snei het kantoortje binnen. Over zijn oude, vervelooze schrijftafel weggezakt, zijn handen voor zijn ge zicht gedrukt, zat Sam Black en snikte. Zijn schou ders schokten John Bicknell klopté hem zacht op den schouder en zei, terwijl zijn stem wel wat vreemd en heesch klonk: „Kom, kom, Sam, ouwe jongen, vervloekte stijfkop... Ouwe Jan was vanmiddag, na het work, bij me, vertelde me de heele zaaknou, we konden „De Oprechte Nieuwspost" toch niet laten crepeeren, niet? Daarom ben ik een beetje komen helpen, Sam, ennedie advertentie van het Stads- warenhuis hindert niks, dat je die kwijt bent, kerel, ik heb een nieuw contract voor je, elke week een hééle pagina, 52 plaatsingen, tegen den normalen prijs, vanhmvan die........ boekzaak, van Bick nellen ik heb de menschen opgetrommeld, Kees, en Ouwe Jan natuurlijk en het jongmaatje en ik ben zelf ook maar gekomen, om een handje te helpen, wat voor den drommel, Sam, „De Oprechte Nieuwspost" zal morgen uitkomen 1 Ik heb een paar aardige berichtjes, Sam* en een lollig artikeltje, en een goed feuilleton..— alles is al bijna afgezet, over twee uur gaan we draaien, en morgenochtend, op den gewonen tijd, hebben de menschen de krant........ zal je de Stadskoerier zien kijken.Saml Neenee, stijfkop, bedank me nou niet, hou nou op, toe nou. zit nou niet te grienen als een kind, help me liever évon, ik ben zelf mijn advertentie aan het zetten, maar Jij kunt het vlugger, Sam..." Zoo kwam „De Oprechte Nieuwspost" dien bewus- ten Zaterdag precies op tijd uit. De ledige stoel was ingenomen MALAISE IN ZAKEN. ST"^,faar' - Moe g«M d. adte.» De bUnde bedelaar: Treurig I Hrt k bof tl nog ee goedgeebcfc mensch k de gaica krife DB ZOON VAN LODEWIJK XVI EN MAROS ANTOÏNETTH. Over het lot van den zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette, de Dauphin, bestaat een aantal min of meer steekhoudende legenden. Het meest bekend ia de lezing, naar welke een schoenmaker den konings zoon met een ander kind verwisselde en uit de ge vangenis „Le Temple" smokkelde. In Auvergne wordt nu algemeen Madame Lozes, 84 jaar oud, en eigenares van een byouteriewlnkel te Auch, voor de achterklein dochter van Lodewijk XVI aangezien. Bij vergelijking met de buste van den gegulllotlneerden koning ver toont het gelaat van deze frappante gelijkenis der ge laatstrekken en het proffl. Louis Mazel was een weesjongen, in dienst van den graaf de la Vernéde en werd in de plaats van den Dauphin, Lodewijk XVII, in de gevangenis „Le Temple" gebracht Dit geschiedde met behulp van Genes Ojar- dlas, die de schildwachten als arts passeerde. Ojardlas had Louis Mazel van Auvergne naar Parijs gebraoht Hij verborg hem In een paard van carton, dat als speel goed aan den kleinen kroonprins werd gebracht Toen het eerste waagstuk was gelukt verstopte de vrouw van den schoenmaker, Slmon, den prins, wiens bewa king aan haar man was toevertrouwd, in een hoop vuil waschgoed en verliet ongehinderd de gevangenia Het kind bleef drie maanden op een soldering zorg vuldig verborgen, terwijl hij nu en dan bezoek van zijn vrienden kreeg. Ze lieten hem beloven nimmer zijn ga- helm te openbaren. Ook later bleef Genes Ojardlas den prins behulpzaam. Hij bracht hem naar Auvergne, Bonnac, in een jachtslot, dat aan den graaf do 1» Ves- plaatsvervanger Louis Mazel aan. Toen de graaf stierf kwam de knaap met sljn vriend een kleinen eohooroteenveger, naar Auch. Daar bleef hij in het hotel de France als staljongen. Later bevond zich zijn zuster, de hertogin van Angou- lême, in de buurt om een onderzoek in te stellen naar haar broer. Zij vond ook inderdaad het spoor van haar broer dat naar Auch leidde. Ze ging naar deze plaats en stapte af in het Hotel de France. Het was Louis Mazel, haar broeder, die, door haar niet herkend, haar uit den wagen hielp en haar paard uitspande. HU schreidde, maar had niet den moed om zijn geheim te openbaren. Louis Mazel trouwde den 16en Januari 1810 met een kellnerin, Marie Vignaux, voor monsieur Thoret, den malre van Auch. De huwelijksacte draagt niet den naam van den bruidegom, daar deze had verklaard niet te kunnen lezen en schrijven. Uit dit huwelijk sproten zes kinderen, drie zoons en drie dochters. De oudste, Jean Pierre Mazel, wist eerst niet, wie zijn voorouders waren. Zijn vader, Lodewijk XVII, lichtte hem, eenige uren voor diens dood, in over zijn afkomst. Jean Pierre moest beloven het geheim te bewaren. De thans nog levende Madame Lozes, dochter van Jean Pierre Mazel, herinnert zich, dat zij eens op de kamer van haar ouders sliep. Midden in den nacht kwam iemand haar vader halen. Toen hij terugkeerde vroeg zijn vrouw hem, wat men van hem had gewild. Hij antwoordde toen: „Mijn vader maakt mij tot zijn erf genaam, maar dat is me niet erg aangenaam." In dien tijd was Madame Marie Mazel vier jaar oud. Ze was het eenlg kind van haar oudera Ze werd in 1844 geboren. Zij huwde met Jozef Lozes en heeft een zoon, die tegenwoordig directeur van de „Banque Po pulaire" van Avignon is. Ook zij kende het geheim eerst niet en hoorde het pas bij het sterfbed van haar vader. Tegenwoordig drijft Marie LozesMazel een byouteriezaak van den man van haar kleindochter, Mr. Journes, Place de la Cathedrale te Auch. Is dat alles een legende of ls alles op waarheid ge grond? Wie zal het kunnen zeggen? Is het niet opmer- ZIELEN, TWEE GEDACHTEN» (fiaêpcr, StockhobnJ Zf Hoe heerlijk ver zijn we nu van de bana liteiten van 't alledaagsche leven. Hf: Hé, ja, zoo'n heerlijk potie bier! kelijk, dat ook, nadat de revolutie was geëindigd en de Bourbons weer naar Frankrijk waren teruggekeerd, de jongen zijn geheim bewaarde en zelfs zijn vrienden hem niet hebben bewogen zijn geheim te openbaren? Dat ook in vroeger tijd stakingen voorkwamen, be wijst het volgende bericht van 18 Juli 1828: De bewegingen onder de arbeidslieden aan het nieuwe dok te Gent, zijn door het tijdig plaatsen van krijgs volk en vooral door de tusschenkomst van mijnheer den gouverneur dezer provincie gestild. Da vijftien honderd werklieden, welke bijna allen geweigerd had den den arbeid voort te zetten, hebben langzamerhand denzelven hervat Zoo het schijnt was de ontevreden heid ontstaan over het te gering loon, hetwelk hun door de bazen werd gegeven. Velen nemen als iets vancelfsprekend aan, dat de rooster-condensator en lekweerstand (van de detector- lamp) waarden moeten hebben van resp. 0.00025 mf. en 2 megohm. Toch is dit in het geheel niet het geval; iedere radioamateur, die maar even geëxperimen teerd heeft, wan u mededeelen, dat de waarde van den lekweerstand varieeren kan tusschen V2 en 8 megohm en afhangt van het type (merk) detector- lamp, het toegepaste schema en nog eenige andere dingen. Ook komt het niet celden voor, dat een roostercon- densator van 0.001 mf. reeds dadelijk betere resul taten geeft, maar deze speelt toch een kleinere rol. n «-•••«■ -/ O O tg De figuren 1 en 2 van figuur 70 geven de twee meest gangbare methoden aan voor de schakeling van den roosterconderosator en een variabele lekweer stand, waarvan er thans werkelijk goede en betrouw bare in den handel zijn. Deze weerstanden, die va riabel zijn tusschen 1 en 10 megohm, stellen ons in staat bij „ontvangst" van zenders op groote afstan den, of bij ontvangst van zwakke signalen, een weer stand van ongeveer 5 megohm in te schakelen, een weerstand die in het veronderstelde geval het best voldoet. Daarentegen, bij ontvangst van lokale zenders en/of krachtige signalen, is het inschakelen van een weerstand van 2, 1 of zelfs megohm mogelijk. Dan' zal namelijk blijken, dat een dezer weerstanden be tere resultaten geeft. Kortom, voor ieder speciaal geval kan men den meest gunstigen stand van den lekweerstand proef ondervindelijk bepalen. Vooral bij kortegolf-ontvangst is de waarde van den lekweerstand een niet onbe langrijke grootheid. Met behulp van den variabelen lekweerstand voorkomt men dus het herhaaldelijk uitwisselen van minder goed voldoende lekweerstan den, al zal het wel blijken, dat deze waarde liggen moet tusschen 4 en 8 inagohm. Als men eenmaal de goede waarde gevonden heeft, behoeft deze niet meer gewijzigd te worden. Men doet goed bij gebruik van de variabele lek weerstanden het contact van het schakelarmpje, dat geisoleerd moet zijn, van het huis, te verbinden met het rooster van de lamp en het andere contact met de gloeidraad (gelijk fig. 702 toont). Dit zal in de meeste gevallen wel beter blijken te voldoen, daar, door de bovengenoemde verbinding, men dan geen, of minder last van handcapaciteit heeft. Neem eens een rustig oogenblikje, om den vasten lekweerstand te vervangen door een variabelen. De kosten zijn al weer gering en de moeite kan zeer wel dubbel beloond worden. WAT ER VOOR NIEUWS OP RADIO-GEBIED IS OF DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Onze groote nationale Jaarbeurs heeft de meeste radio-firma's in het geweer geroepen. Talloos zijn ook ditmaal de nieuwste snufjes, die men den radio-luiste raar, -handelaar en -experlmenteur voorzet; zoo groot in aantal, dat het wel ondoenlijk is, ze in kort bestek naar voren te brengen. Daarom zullen wij geen namen noemen van importeerende of fabrlceerende firma's, doch alleen in groote trekken een algemeenen indrtfk trachten weer te geven. De zegetocht van de electro-dynamische luidsprekers schijnt niet meer te remmen. Bijna alle groote en be kende luidsprekers-fabrikanten brengen thans een luid spreker met Qe „moving coil" op de markt Hetgeen geen wonder is, als men de resultaten kent Toch worden ook nog nieuwe vindingen op membraan- gebied gelanceerd, maar dan In goedkoopere typen. Dat Is dus voor hen, die de electro-dynamische luidsprekers toch nog wel wat „prijzig" vinden, van belang. Dan ie het de „afscherming", die zlenderoogen veld wint De noodzakelijke verhooging van de „eeleetivl- tur dwiBft durto*. D. ei—ie beegee gmteUi «Mm aan de zuiverheid der weergave brachten ons toestellen met krachtige eindversterker-lampen, terwijl san het uiterlijk van de toestellen, naast de eenvoudige afstem ming, nog steeds de meest geraffineerde zorg besteed wordt De perfectlonneering van de onderdeelen gaat kalm zijn gang. Trommelschalen, gecombineerde plaatspan- nings-transformatoren met smoorspoelen zijn hiervoor de levende bewijzen. De terugtocht van den hoornluid spreker is volbracht; evenwel: zonder verliezen voor die firma's die er veel in voorraad hebben? Ook de koffer-ontvangers, die handige, draagbare, verplaatsbare toestellen, die U overal ontvangst ver zekeren, zijn thans in grooter aantal en van zeer uit eenloopend fabrikaat verkrijgbaar. Ga naar buiten met oenradio-ontvanger! Ten slotte komt onze groote Philips met zijn nieuwe oogst". Van alles wat Het is weer een vruchtbare zo mer geweest voor de heeren ingenieurs, die bij Philips werkzaam zijn. De Televisie Is op komst niet meer tegen te houden. Een vooruitstrevende firma toonde ons een demonstra tie-toestel Deze Jaarbeurs maakt dat onze verwachtingen voor het komende radlo-oelzoen; hoof «tja. Moge de verw». sealtjldsg volgt*. Brood mot gut)* Jongetje: O, Mam, ik lust niet dat brood met die gaatjes er inl Moeder: Hindert niet, vent "Je 'hoeft de gaatjes niet op te eten. Leg die maar op je bordje. Moderne idealen. - Wat word je als je groot bent,, vraagt oom aan kleine Anneke. Filmactrice, oom. Zoo, zoo. En Mi-entje? Wil die ook filmspeelster worden? Neen, oom, die wordt Kamerlid. En Lies je? Och, die kan toch niets! Die word| maar alle] moeder. In z'n vingers gesni Een gierig man, die gehoord had dat dokter Si voor het eerste consult vijf gulden rekende en voor het tweede een riks, ging naar den dokter toe zei pienter: „Daar ben ik weer, dokter", „Ik kan me niet herinneren, dat ik U al eens eer der gezien heb", wasc het antwoord van den dokter. „0, ja, ik was hier vorige week ook al", loog de man. „Zoo, dan heb ik het zeker vergeten. En hoe gaat het?" „Slecht, dokter, slecht". „Zoo", zei de dokter, „Nu, gaat U dan maar door met het recept dat ik U vorige week gegeven heb, Een rijksdaalder asjeblief". werl ee: a&ld hij a ger Lkte c tnskl In ordel ^ekl Agent! Die kerel nam de arm van mijn vrouwl In orde, meneer. We zullen hem op het bureau wel fouilleerenl Ja, waarom dant Wat zegt je vrouw wel, als je zoo laat thuii komt? Ik ben niet getrouwd. - Maar waarom ga je dan in vredesnaam zoo Iaat naar huis? Opa vliegt er in Oud heertje (hoofdschuddend): Ik zie tegenwoordig nooit meer een blos op het gelaat van een jong meisje. Dat was in mijn tijd anders. Bakvisch: O, opa, wat zei U dan wel tegen ze. Op zoek naar „stof". De jeugdige journalist, op zoek naar „stof, vond een oude boer in een aardappelveld staan. De man zag er zoo echt-ouderwetsch en landelijk uit, dat de journalist hem aansprak en zei: „Goeie morgen, mooi weer vandaag". „Ja", zei de boer, en leunde op zijn schoffel, maar er komt onweer". De journalist haalde zijn blocnote te voorschijn en begon te schrijven. Dan vroeg hij: „Hoe weet u dat zoo? U denkt zeker: Morgenrood fckelijli Kr het geeft water in de sloot? Nietwaar?" mij m „Wat je me daar aJlecmaal vertelt, weet ik ntkijftöwda van", zei de boer. „Maar Ik heb (het vanmorgen door de radio ge hoord en het heeft vanmorgen in alle kranten ge staan". ONTVANGEN EN GEVEN. (Moustiqtu, Charleroi) Mevrouw ontvangt vandaag niet Da's niet erg, juffie; as ze maar wat geeft! Het is beter, zichzelf te bdheerschen, dan door an- bet ge Stóimai LKu. z eer paple Be nl< vrt 'hall, knikt totalt n evi «en.») deren beheerscht te worden. o De gezondheid van een volk zetelt in de wieg, d« ënohtyib kinderkamer en de school. De eerste tien jaar zijn Hogelijk beslissend voor het leven. Laten we daarom omve- towkze tendheid, ziekte en duisternis verbannen uit de reld van het kind. o Een gezonde 'geest schept een gezond lichaam. o De kracht van het gebed ligt in de begeerte n; het goede. o Wij moeten ons denken voortdurend op geluk #1 richt houden en iedere gedachte aan somberheid rf] weren. 0 Hij, die, mits de noodige zelfcritiek, zijn eigen ovef-j tuiging vrijelijk durft belijden, die de kracht beril, de onwaarachtigheid te trotseeren, zal altoos slagen. 0 ïa Zon- en feestdagen zijn het onvervreemdbaar Uej eigendom van vader, moeder en kinderen, de huis- kamer moet het vereenigingslokaal zijn, van hieruit moet het zaad, dat gestrooid is, ontkiemen voor di toekomst. verlletei 11 te zich 1 1» V*

Schager Courant | 1928 | | pagina 20