Aliutii Muis- iimintic- Luttiiillil Dinsdag 25 September 1928. 71ste Jaargang No. 8328. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Bituienlandsch Nieuws. De burgemeesterbenoeming te Rotterdam. Autobus tusscben de spoorboomen. De moord in den trein. Gemengd Nieuws. Aardverschuiving op Wight. Amerikaansche duikboot aan den groni Oproer in een Poolsche gevangenis. Heftig tumult in het Checische parlement Ongeval bij het te water laten van een schip Massagraf op een eiland in de Oostzee. Engelsche zendelinge in China ontvoerd. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Z8 terdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f1.65. Losse nummers 0 ceut. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsnp. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. opliep. Onder deze honderden ontstond een paniek en allen vluchtten. Daarbij is de 64--jarige J. B. tilt Capelle a. d. IJsel onder een auto geraakt Hij heeft Inwendige kneuzingen en een dubbelen beenbreuk gekregen. Hij is in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De sleepbooten Nederland en Italië van Piet Smlt'0 rivleraleepdienst, welke bij het te water laten tegen woordig waren hebben 't schip terstond vastgemaakt, maar zij konden het schip niet van den wal lostrekken. Er is toen om assistentie geseind, waarna de sleepbooten Siberië, Duitschland, Schelde, Dommel en Dordrecht van den zelfden sleepdienst zijn uitgevaren. Met deze 7 sleepbooten la het tenslotte geliukt de Tjlbadak vlot te Bleepen. Oogenschljnlijk heeft bet schip geen schade gekregen. Nader meldt men, dat de Tjlbadak met het roer tot I ln het straatdek van den dijk ls doorgedrongen. Men Zooal» bekend 1. tot burgemeester van Rotterdam, be- hee« het «hip. alvorens bet kon worden afgebracht, noemd: mr. Drooglever Fortuljn. Dat hiertegen verzet ls voor een gedeelte moeten uitgraven. In den dijk ls aangeteekend door een Rotterdamsch raadslid, omdat bierdoor een groot gat ontstaan. Het verkeer over den - - - dijk kan evenwel gewoon doorj^aan. HET ANTWOORD VAN DE REGEERING, „Overleg wettelijk niet noodig." volgens diens inzicht de regeering eerst overleg had dienen te plegen met het stadsbestuur van Rotterdam, Ia eveneens gemeld. Tenslotte zijn in de raadsvergade ring van Rotterdam de vorige week een tweetal moties aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de wijze, waarop de nieuwe burgemeesters benoeming tot stand gekomen is. Naar aanleiding hiervan heeft minister Kan het vol-' geilde schrijven aan het college van B. en W. van Rot terdam doen toekomen: „Bij uw brief van 21 September JJ. mocht Ik een twee tal moties ontvangen, door den gemeenteraad in zijn DOOR DEN TREIN MEEGESLEURD. De chauffeur en de passagiers met de schrik vrij Zaterdagavond omstreeks 11 uur is op den be waakten overweg aan den D'Almarasweg bij Nij- T megen, de autobus van don heer Groot, die den zitting van 20 dezer aangenomen. In de gegeven omztan- diSst Nljmegen-Hatert onderhoudt, door den train digheden acht lk het plicht een antwoord op de toe- - -p™n.rl (mnHIno- rHor mntino nimf anlitnrwfliro .ln+An U1X UTOOSDeeK. gegrepen. De autobus was reeds op de rails, toen de boomen diobt vielen en de bus duf» in de klem zat. Intus- i scben naderde de trein. De autobus werd aan den; voorkant door den trein massa's geraakten in beweging en vielen op den weg, die van Blackgang naar Niton voert Langs dezen weg is de geheele aarde in beweging. Boomen vallen om en kondigen gevaarlijke veranderingen ln het aardoppervlak aan. Nadere bijzonderheden. Omtrent de aardverschuiving, welke Donderdag nacht op het eiland Wight tusscben Ventnor en Blackgang begon en Vrijdag den geheelen dag voort duurde, wordt nog gemeld, dat de beweging in den grond zóó krachtig is, dat geheele rotsen afbreken. Ben oppervlakte van ruim 60 acres ia in beweging en schuift langzaam naar zee toe. Ben gedeelte van het bosch, dat zich op deze óp pervlakte bevindt is reeds vernield: en eeuwenoude eiken zijn ontworteld. De hoofdweg is door dé massa, die daarop "geval len is, versper! Ook de bodem, van de zee bij het eiland toont veranderingen aan. HET VERHOOR VAN DEN VERMOEDELIJKEN MOORDENAAR, GROOTE AARDMASSA'S RAAKTEN N BEWEGING. Geheele rotsen breken af. Od het Engelsche eiland. Wight is een zeer gevaar lijke aardverschuiving waargenomen. Groote aard- zending dier moties niet achterwege te laten. De eerste betreurt, dat de benoeming buiten overleg met uw college Is geschied, terwijl de tweede uitspreekt, dat de benoeming niet strookt met de politieke verhou- d/eLtf^otle betreft, moet lk al aanetond.fffepen en tien «J» to mee^sUuPi De oRauf- vastleaeen dat Grondwet noch Gemeentewet een der- eenig inzittende» passagier kwamen met vastleggen aat Grondwet, noen Gemeentewet een der- ftChrik vrlj. De autobui» werd aan den voorkant gelijk overleg vorderen. Integendeel, pogingen zijn meer- malen gedaan om medezeggenschap van het gemeente- beschadigd. Proces-verbaal is opgemaakt, bestuur te verwerven, maar deze zijn afgewezen. Is dit reeds een vingerwijzing, dat onze wettelijke bepalingen het centraal gezag bij uitsluiting aanwijzen om over de benoeming van den burgemeester te beslissen, gedurende de meer dan twintig jaren, dat ik het voorrecht heb dó burgemeestersbenoemingen van nabij te volgen, is mij ;geen enkel geval bekend, dat de minister zich tot een gemeentebestuur heeft gewend om overleg te plegen. Natuurlijk staat het burgemeester en wethouders vrij om, gebruikmakende van het recht, dat art. 148 der Grondwet verleent, of op andere wijze, zich tijdig tot de regeering te wenden. Hoewel de vacature te Rotterdam ongeveer twee maanden heeft bestaan, is uwerzijds van dit recht echter geen gebruik gemaakt. Eerst op den dag, dat de voordracht aan de Koningin werd verzonden ls uwerzijds een onderhoud met den Commissaris der Koningin gevraagd. „De mededeeling, die volgens de dagbladen in de raadsvergadering van 20 dezer werd gedaan, dat in 1923 de Minister wel overleg zou hebben gepleegd, moet op een misverstand berusten. Mijn toenmalige ambts voorganger heeft zich gehouden aan den regel, dat dezer zijds nimmer zoodanig overleg wordt geopend. Wel heeft destijds een bespreking plaats gehad van de wet houders met den commissaris der Koningin, doch het is niet gebleken of het Initiatief van den toenmaligen com missaris dan wel van het gemeentebestuur is uitgegaan. Voor zoover overigens ls nagegaan kunnen worden, werden bij dit onderhoud eenige personen ter sprake gebracht van uiteenloopende politieke richting en werd bovendien door de wethouders de vraag gesteld, of het in de bedoeling lag van den commissaris om «ten Raad te raadplegen, ook in verband daarmede, dat de partij, die in den Raad ds meeste leden telde, op de confe rentie niet vertegenwoordigd was. Door den commissaris werd deze vraag zonder voor behoud ontkennend beantwoord. Het ls duidelijk, dat op deze bespreking als precedent bezwaarlijk een beroep kan worden gedaan. „De tweede motie laat in het onzekere öm ver klaarbare redenen. welke benoeming wél zou strooken met de politieke verhoudingen in den Raad. Is het ant woord op de hierin besloten vraag reeds ver van ge makkelijk, naar de zienswijze der regeering is het even min conc-Iudent. Wel ls waar pleegt in de groote meer derheid der gemeenten terdege rekening te worden ge houden met de politieke gesteldheid, maar juist waar het de bezetting van een zóó uiterst zwaren en belang rijken post ais het burgemeesterschap van Rotterdam geldt, moet, ook naar de meening van den Ministerraad, die aan de voordracht zijn zegel heeft te hechten, dè politiek achteraanstaan bij de geschiktheid. Aldus is het ook bij benoemingen in andere der grootste gemeenten steeds verstaan. „Uit een en ander kan geen andere gevolgtrekking Voortvloeien, dan dat de afkeuring van een regeering»- 'daad, die met wet en praktijk volkomen strookt, slechts is een poging van den gemeenteraad, om zich een be voegdheid aan te matigen in strijd met ons grondwettig ta wettelijk bestel." heeft op hem vier ringen gevonden, twee trouwrin gen en twee andere, waarvan de een versierd is met een zeer mooie halfedelsteen. Verder een me daillon met een kostbaren briljant. In een porte feuille heeft mon nieuwe fotos en brieven gevon den, die mogelijk dienst kunnen doen om deze nieu we zaak op te helderen 10 METER ONDER DE WATEROPPERVLAKTE. Naar uit New-York wordt gerateld, is een. Ameri kaansche duikboot in de Almirantebaai in de zone van het Panamakanaal, aan den grond geraakt. De duikboot moet 10 M. onder de wateroppervlakte liggen. Hoewel nog geen nadere bijzonderheden zijn be kend gemaakt, verluidt op het departement van marine te Washington, dat de geheele bemanning zich buiten gevaar bevindt V. D. verneemt uit Mainz: Zaterdagmorgen is de vermoedelijke moordenaar Hbpp van den gruwelijken moord in dem trein tus scben Hamburg en Bremen, waarbij: het slachtoffer uit de coupé werd geworpen, opnieuw aan een ver hoor onderworpen. Hij verklaarde, dat hij zonder bepaalde plannen in het bewuste compartiment tweede klasse was gestapt. Daar zag hij een heer hewustetoos op de bank liggen. Daar hij argwaan koesterde, dat hier een misdrijf was gepleegd, welke argwaan nog werd versterkt door het feit, dat een vreemdeling zich opvallend snel uit het compartiment had verwij derd, trok hij zijn revolver en naderde den op de hank liggenden heer. Toen hij nu met de hand, waarin hij den revolver had, den bewustelooze wil de omkeeren, zou per ongeluk een schot zijiv ^ge gaan dat den heer Noi/dmann doodde. Hopp ont kende ten stelligste, dat hij den doode reeds vroeger zou, hebben herkend. Van moord met voorbedachten rade is volgens' hem in- geen geval sprake. D|eze verklaringen wijken geheel af van die, wel ke eerst door den verdachte zijn afgelegd. Nog meer misdrijven van Hopp». Uit Mainz wordt nader gemeld, dat het vaststaat, dat Hopp na den moord op directeur Nordmann nog eenige andere misdrijven heeft gepleegd. Men 500 GEVANGENEN IN HONGERSTAKING. Voor eenige dagen zijn 500 gevangenen van de ge vangenis te Kielce, in Polen, in hongerstaking ge gaan, om daardoor de directie te dwingen gehoor te geven aan de voortdurende klachten van de gevan genen, die voor het grootste gedeelte tot levenslang veroordeeld zijn. Zij beklagen zich over slecht voed sel en slechte behandeling. Daar ook de 'hongerstaking geen succes 'had, kwam het 'gisteren tot een oproer onder de gevangenen, dat echter onderdrukt werd. Doktoren werden aangewezen om de hongerende gevangenen op kunstmatige wijze te voeden. Men re kent er op, dat de hongerstaking spoedig weer ten einde zal zijn. JAZZ-BAND VAN AFGEVAARDIGDEN. Salvo van papier-ballen naar de ministers plaats DE ZWARE KETTINGEN, OM HET SCHEP TE STUITEN, GEBROKEN. Aan de overzijde van de rivier ln den d\jk geloopen. Zaterdag heeft zich bij het te water laten van het stoomschip Tjibadak op de werf van C. van der Giessen ®n Zonen te Krimpen a.d. IJsel, een vrij ernstig onge val voorgedaan. Toen het schip namelijk goed en wel van de helling was, zijn enkele z.g. peuren dit zijn de zware kettingen, welke dienen om de vaart te stui- ten gebroken. Hierdoor bleef het schip met vrij groote snelheid doorvaren en ls het «an de overzijde van de rivier in den wal geloopen. Het liep met het achterschip omhoog tegen den dijk op. De vaart was nog zoo groot, dat het achterschip over een afstand van ongeveer 4 meter over den voet van den djjk kwam heen te steken. Zooals gewoonlijk bij het te water laten van schepen «tonden vele belangstellenden te kijken. Velen van dezen «tonden op den overwal, tegen welke de Tjlbadak Uit Praag wordt gemeld: Onder een vreeselijk tumult van de oppositie werd Vrijdagmiddag in het parlement aangevangen met de stemming over de sociale verzekeringsvoorstellen. Tot hedenmorgen één uur was nog slechts over 70 van de 180 paragrafen een .beslissing genomen. Van de *1200 amendementen der oppositie werd nog geen enkel aangenomen. Vooral de communisten, die in het bezit zijn van fluitjes, klappers en allerlei andere geluidinstrumenten, maakten met de andere oppositiepartijen zulk een tu mult, dat er in de zaal geen woord verstaanbaar was. Er werd met papieren ballen naar den plaatsvervangen- den minister-president Schramek geworpen, terwijl la ter ook andere voorwerpen als projectielen werden ge bruikt. Een der afgevaardigden had zich meester ge maakt van de bel van den president en luidde daarmede voortdurend. Het alarm werd voortdurend sterker. De tribunes wa ren dicht bezet met nationaal-soclalisten en communis ten, die zich voortdurend met de afgevaardigden op [luidruchtige wijze onderhielden. Om twee uur Zater dagmorgen duurde de zitting nog voort. RUSTPLAATS TAN ONGEVEER 1800 GEVALLEN STRIJDERS. Friesche vrouwen houden van goede degelijke kleeding en van goede degelijke zeep. Geen wonder dat dan ook elke Friesche huisvrouw Sunlight Zeep gebruikt! Goed waschgoed verdient het beste waschznlddeL Belangrijke wapenvondsten. Op het Zweedsche eiland Gottland in de Oostzee zijn in den loop van dezen zomer, dicht bij de stad Visby, twee massa-graven blootgelegd, welke de gebeenten be vatten van ongeveer 1800 strijders, die bij het gevecht, dat daar tar plaatse op 2T Juli 1861 is geleverd, zijn ge vallen. Belangrijke wapenvondsten werden bij deze gelegen heid gedaan. In 1361 deed de Deensche koning Waldemar Atterdag een inval op het eiland met het doel Visby, dat destijds een rijke stad en een bolwerk van de Hanseaten was, te veroveren. Er werd een groot gevecht geleverd tuaschea de Gottlanders, die de stad verdedigden en het huurle ger van koning Kaldemar, dat ten slotte da overwinning behaalde. Een onderzoek van do gevonden beenderen toonde aan, hoe meedoogenloos de strijd moet zijn gevoerd. Sommige beenderen waren doorkliefd, andere geraamten droegen sporen van 5 of meer houwen, terwijl ln enkele geraamten nog do pijlen staken, waardoor de dood werd toegebracht. Het bleek, dat de meeste verwondingen aan het hoofd of aan de beenen zijn toegebracht, wat er op wijst, dat het middengedeelte van het lichaam vrij goed be schermd moet zijn geweest. Het aantal gevonden wapenen is buitengewoon groot. Op kosten van de Deensche en de Zweedsche regeerin gen zal ter plaatse een gedenkteeken worden opgericht. De uitgravingen hadden plaats onder leiding van een Zweedsch en een Deensch archeoloog. DOOR ROOVERS GEVANGEN GENOMEN. Reuter meldt uit Shanghai: 1 Officieel wordt gemeld, dat een Engelsche, miss Tobin, 'lid van een Zendingsgenootschap der Angli- kaansche kerit, door roovers in het bergachtige ge-

Schager Courant | 1928 | | pagina 1