ZIJPE. HOOGWOUD. Het geheimzinnige schip. De Vliegende Schot op een goederen trein geloopen. De brand te Hankou. Uit onze Omgeving. De staking der Australische havenarbeiders. Een belangrijke vondst Karavaan uitgeplunderd. In hinderlaag. Ontploffing in een Belgische mijn. De orerstroomingen in Mexico. Conflict in den Duitschen scheepsbouw. Valsche Mark-biljetten. Groote brand op Java. 1 BILLY BOO. Van den toren gesprongen. De voorzitter der Duitsche commu nistische partij geschorst. Aardbeving in West-Indië. In gefieel NooM-Noorwegen heerscht reeds een strenge winter, Uit bijna allo dooien van Finmarken wordt heviige snoouwval gemeld De RussiscJhé ij ab rek er „Kruaaln", die Woensdag middag te Tromsoo aankwam en oon loods aan boord nam, moest wegens den hevigen sneeuwval in de haven blijven. Ook uit Hammersfest wordt strenge koude en sneeuwval gemeld. MUNITIE, ONDER DE KOLEN. GOED AFGELOOPEN. Gisterochtend ls de exprestrein van Londen naar Schotland op een goederentrein geloopen die ln den mist te Chesterfield stilstond. De reizigers werden enkel wat dooreengeschud. De aangelichte schade bleek gering. 150 8LACHTOFFERS. Reuter verneemt uit Sjanghai: Uit Hankou wordt gemeld, dat ten gevolge van den brand, die in de Chineezenstad aldaar Dinsdag heeft gewoed, naar schatting 150 menschen zijn gedood en 10.000 dakloos geworden. De brand brak uit ln een theehuls en greep snel om zich heen. Thans is men het vuur meester, Het Roode Kruis te Sjanghai ver leent hulp. De politie te vlug af. Aneta seint uit Batavia: De Noorsche stoomer Baune, die begin Augustus te Walvlsbay in Noord-Japan bulten de driemljlsgrens ge ankerd was om drinkwater in to nemen, geen scheepsma- nifest bleek te bezitten en 's nachts verdween, toen de autoriteiten den kapitein hadden aangezegd, zich den volgenden dag voor het onderzoek van zijn papleren te melden, is buiten Batavia geankerd. De bemanning be staat uit Noren en Chlnoezen. De autoriteiten stellen een onderzoek lm De gezagvoerder van het stoomschip weigerde aan vankelijk mede te werken aan het onderzoek van de politie naar de lading. Ten slotte gaf de kapitein na eenige weigering last de luiken te openen. De politie drong toen door tot het ruim van het schip. De gezag voerder ontkende eenige munitie aan boord te hebben onder de lading, maar desondanks slaagde de politie er in verscheidene kisten munitie te vinden, dei onder den kolenvoorraad verborgen lagen. Het verdere onderzoek werd uitgesteld tot den volgenden morgen. Verschillende politie-beambten zouden aan boord van de „Baune" ge posteerd worden, ten einde te beletten dat het schip er i van door zou gaan. Nog voor de politie gereed was het havenpolitiebureau te verlaten, om zich aan boord van de „Baune" te be geven, slaagde de bemanning er in het schip onder stoom te brengen en er vandoor te gaan. Volgens mededeeling van het centraal comité ligt aan genoemd besluit het volgende ten grondslag: ThAlmann wien persoonlijk goon blaam treft, daar hij zich niet aan de verduisteringen heoft schuldig gemaakt, heeft met eenigen zijner parljjgenootwn getracht do bom cn ande- I ren bekend geworden verduisteringen voor de leidende j party-instantie» geheim te houden cn bulten haar om i to regoloa. GEWELDDADIG OPTREDEN VAN STAKERS. Werkwilligen mishandeld. DE STALLEN VAN KONING SALOMO OPGEGRAVEN. T ZAND. •-•••• Uitslag veiling. Woensdag J.l. had ln het café „De Jonge Prins" van den heer O. A de Wit te 'tZand de voorloopige toewij zing plaats van do kapitale boerenplaatsen „Cérès" en Jacobohoeve",, ten verzoeke van de Erven van wijlen den heer G. N. Blaauw to Alkmaar, ten overstaan van Notaris P. H. Hilbrand to Obdam. Ingezet werd als volgt: I. De boerenplaats „Cérès" met landerijen, nabij Schagerbrug, gemeente Zijpe, met daarbij gelegen lan derijen, samen groot 37.55.40 H.A., ln 23 perceelen: 1. Boerenwoning, schuur, koehok, ierkelder, mestvlak, tuin en erf, groot ongeveer 59 Aren op f 7000.— 2. Tuin, groot 16.30 A. 610.— 3. Weiland, achter de pero. 1 en 2, groot ong. 1.93.60 H.A. op - 5575.68 J 4. Weiland, groot 2.12.20 H.A .op - 6281.12 j 5. Welland, groot 2.12.20 H.A. op - 5602.08 I 6. Weiland aan den Westfrleschen dijk, j groot 2.12.20 H.A. - 6281.12 7. Weiland, aan den weg, groot 1.74.70 H.A. - 3983.16 10. Donderdagochtend hebben te Adelalde de stakende bootwerkers zich met geweld door de deuren toegang verschaft tot het aannemingskantoor van vrijwillige werkkrachten in de .haven. Zij verdreven de vrijwil ligers die daar waren en mishandelden hen. Vervolgens gingen zij aan boord van de schepen en begonnen de lading va.n boord weg te halen. Volgens het zeggen van een van de vrijwilligers, be stormden tweeduizend woedende georganiseerde arbei ders de kade. Zij waren gewapend met palen, stukken hout en ijzer en steenigdèn ook de vrijwilligers, die aan boord aan het werk waren. Zij verwondden tien hun ner. Op de kade stonden 'slechts twee polltie-agenten, dié niet bij machte waren tusschenbeide te komen. De vrijwilligers zochten in alle richtingen een goed heenkomen. Een nader telegram meldt: De leiders van de vakvereeniging hebben de politie, geholpen, om de orde te herstellen. Alle vrijwillgers werden uit de haven naar de stad teruggebracht Dien dag was juist besloten om de staking op te heffen. De havenarbeiders te Adelalde hadden, naar de „Times"-correspondent aldaar meldt, juist Woensdag besloten de staking op te heffen en de uitspraak van den arbiter inzake dewijze van besteking aanvaard. Zij meldden zich des middags voor de tweede besteking aan, doch de vertegenwoordigers der werkgevers wa ren niet aanwezig. De werkgevers zouden geëischt hebben dat zij zich houden aanmelden aan het bureau voor de aanneming va.n vrijwllllgen, doch dit weiger den de havenarbeiders beslist De correspondent voor spelde hiervan moeilijkheden te meer daar het hoofd bestuur te Melbourne geadviseerd had geen werk vergunningen op grond van de transportarbeiderswet te aanvaarden. Op een landgoed in Palestina, dat behoort'aan me vrouw Laurence Oliphant, de schrijfster van „My perilous life in Palestina", zijn de overblijfselen ont dekt van de stallen van koning Salomo. De oudheid kundigen dr. J. 'H. Breasted en P. L. O. Gay hebben in een brief aan de eigenares melding gemaakt van hun vondst van een grooten stal, waarin plaats was voor honderd twintig paarden. Rondom den stal loopt een breede geplaveide weg, De 'boxen en de ruiven moeten nog goed bewaard zijn gebleven. Salomo leefde in de tiende eeuw voor onze jaar1- telling. In het eerste boek der Koningen en het twee de der Kronieken is er sprake van zijn paarden en wagens. De stal is uitgegraven op de plaats waar eertijds Megiddo was gelegen. Salomo bouwde de stad na haar verwoesting weer op cn versterkte haar, daar zij van groot strategisch belang was. en 9. Weiland, samen groot 3.13.0 H.A. Weiland, groot 2.08.10 H.A. 11. Weiland aan den Westfrleschen dijk, groot 2.18.20 H.A. Arbeiderswoning, met erf en tuin, groot ongeveer 11.50 A. Weiland aan den weg, naast arbeiders woning, groot ongeveer 2.16.00 H.A - 6480. en 15. Weiland, samen groot 2.64.90 H.A - 7417.20 Weiland, groot 2.09.90 H.A - 4953.64 Weiland, aan den Westfrleschen dijk, groot 2.29.70 H.A. - 5145.28 12. 13. - 9390.— - 4744.68 - 4860.96 - 1680.— De perceelen 1 t.m. 17 vormen te zamen de boerenplaats „Cérès", groot 27.46.50 H.A., en staan ln totaal op f79954.92 18. Weiland, groot 1.23.00 H.A. - 3886.80 19. Weiland, groot 1.35.50 H.A. 3252.— 20. Weiland, aan den Westfrieschen dijk, groot 2.16.00 H.A - 5270.40 21. Weiland, aldaar, groot 2.71.40 H.A 5102.32 22. Weiland, groot 1.30.50 H.A. - 2453.40 23. Weiland, groot 1.32.50 H.A - 2332.— KOSTBARE LADING TAPIJTEN BUITGEMAAKT. Volgens telegrammen uit. Trebizonde is een groote karavaan op den weg naar Erzeroem, overvallen door een bende bandieten van den stam der Koerden. ED-e karavaan, die een buitengewoon 'kostbare la ding tapijten meevoerde, is uitgeplunderd. De kamer van koophandel doet opmerken, dat kooplieden geen tapijten langs dezen weg zenden. Men gelooft, dat een groot deel der geroofde tapij ten aan Amerikaansche tapijtenhandelaars behoort. EEN OFFICIER EN ZFVF.N SOLDATEN IN MEXICO GEDOOD. Volgens een Reuter-telegram uit Mexico-City werden een officier, die een afdeeling bondstroepen aanvoerde, en zeven soldaten gedood door rebellen, die op 25 naijl afstands van Guadalajara, de hoofdstad van den staat Jalisco, een hinderlaag legden. DRIE DOODEN. Naar uit Brussel gem^d wordt, zijn in de mijn van Noirchain tengevolge van een grauwvuur-ont ploffing, drie mijnwerkers gedood. VERSCHEIDENE DOODEN. 50.600 ARBEIDERS ER BIJ BETROKKEN. Naar uit Berlijn gemeld wordt, Is de arbitrale uit spraak omtrent de loonen op de Duitsche scheepswerven door de beide partijen verworpen. De door den rijksminister van arbeid aangewende po ging om alsnog de beide part5jën tot elkaar te brengen is mislukt. Algemeen wordt dan ook aangenomen, dat Maandag a.s. op alle Duitsche scheepswerven 't werk zal worden neergelegd. Hierbij zouden dan ongeveer 50.000 arbeiders betrokken zijn. De perceelen onder de Zijpe staan dus in totaal op f 102251.84 H. De boerenplaats „Jacobahoeve", met landerijen, onder de gemeente Callantsoog, samen groot 28.24.30, H.A., in 18 perceelen: 1. Boerenwoning met schuur, koehok, ierkelder, mest vlak, erf, groot ong. 28.30 A. op - 4040.— 2. Weiland, groot 2.00.20 H.A. - 2962.96 3. Weiland, aan den weg, groot 2.18.70 HA, - 3411.72 4. Weiland, groot 2.23.20 H.A - 3829.04 5. Welland aan den Zandweg, groot 71.40 A. - 942.48 6. Weiland, groot 71.40 A. - 971.04 7. Weiland, groot 73.20 A. - 1229.76 8. Weiland, a.d. weg, groot ong. 2.67.S0 H.A. - 4704.48 9. Weiland, groot 2.56.00 H.A. - 4093. 10. Weiland a.d. Nieuwen Duinweg, groot 1.85.10 H.A. - 8183.72 11. Arbeiderswoning met erf en grond, op den hoek van het Minewegje, groot on geveer 10.60 A. - 1350. 12. Weiland ah. Minewegje, groot 1.23.00 H.A. - 1918.80 13. Weiland, aldaar, groot 2.56.10 H.A. - 3995.16 14. Weiland, hoek Nieuwen DuinwegMine- wegje, groot 1.50,10 H.A. - 2941.96 15. Weiland, alsvoren, groot 1.1.70 H.A. - 3706.68 16. Weiland, aan den Nieuwen Duinweg, groot 1.79.60 H.A. - 3663.84 De perceelen 1 ton. 18 vormen te zamen de boerenplaats „Jacobahoeve", groot 24.95.90 H.A. en staan in totaal op f46957.64 17. Weiland, groot ong. 1.23.80 H.A - 2376.96 18. Weiland, groot ong. 2.04.60 H.A - 4010.16 Een uitgebreid gebied aan de westkust van Mexico vooral in de staten Jalisco en Sinaloa en een strafko lonie op de Marla-eilanden, is geteisterd door hoog wa ter. In de Altajomijn zijn 4 mijnwerkers overrompeld, van wie slechts éen bijtijds gered is. In den staat Jalisco zijn minstens vijftien dooden ten gevolge van het Instorten van huizen. Troepen zijn ter plaatse om hulp te bieden. TWEE VALSCHE MUNSTERS GESNAPT. 20 TOKO'S NABIJ PONTIANAK AFGEBRAND. Aneta seint uit Batavia: In den nacht van 24 dezer zijn te Soekadana nabij Pontianak dertig toko's afgebrand. De schade bedraagt f 120.000. Zoo goed als niets was verzekerd. Wolff meldt uit Frankfort a.d. Main: Op het station aldaar werden de schilder Emil Hor- cath, een Hongaar, en een kunstschilder uit Darmstadt onder verdenking van bankbiljettenvervalsching, gear resteerd. Op hen werden een aantal biljetten van hon derd M. gevonden, gedateerd 11 Oct. 1924. De gearresteerden verklaarden, slechts eenige biljet ten gemaakt en in omloop gebracht te hebben. Hieraan wordt echter sterk getwijfeld. De perceelen onder Callantsoog staan in totaal op f53344.76 De definitieve toewijzing blijft bepaald op Woens dag 3 October 1928, 's voormiddags 10 ure, ter plaatse gemeld. Algemeene vergadering van de Coöperatieve Vereeni- ging „Ons Belang" te Hoogwoud, op Dinsdag 25 Sept. 1928, ten huize van Renooij aan de Gouw. Volgens de presentielijst blijken er 47 leden tegen woordig. De Voorzitter, de heer K. Braak, zegt dat hij grooter opkomst had verwacht, gezien de belangrijke agenda, doch het is reeds over tijd en we zullen beginnen. Ik roep allen een hartelijk welkom toe, en ik hoop dat de besprékingen van dezen avond zakelijk zullen worden gehouden, opbouwend en in 't belang onzer vereeniging (U<i< Jie Bi, W n«.r llel Le «lu Vo< Na g»t moge zijn en open deze algemeene vergadering. De notulen worden door dch secretaris den heer Veerman gelezen," die onveranderd wbrden vastgesteld^ met dank voor de juiste sainenBlolling. Als Ingekomen stukken vormeiden wij: Van don Raad van Toezicht vaststelling tractement en omolument van den administrateur, en tractement van den Voorzitter. Dit la gelijk aan het vorige jaar. Van de Hol!. Mij. van Landbouw opgave van diverso sprekers, dlc genegon zijn voor deze vereeniging op to treden. Het bestuur heeft inmiddels den heer Smeding mt Schagcn ultgcnoodlgd voor het houden van een praa$. avond, alsmede don Rijksvcotceltconsulent den heer Dj Vries, voor het houden van een lezing. Beide heeren zijn hiervoor bereid gevonden. De administrateur, do heer Kuiper, geeft een ovet^ zicht van de prijzen van chili en andere stlkstofmasfc stoffen. Hierna volgt het jaarverslag. Er werden gehouden 1 algemeene- en 5 bestuursvei gaderingen, 2 gecombineerde vergaderingen met dej Raad van Toezicht, 2 vergaderingen met de Coopc-ratli te Berkhout, 2 vergaderingen met do commissie van he Voeder-bureau. Een veewagen verkocht wegens over compleet, telefoon aangelegd naar den Voorzitter. Er werden twee lezingen gehouden. De boeken werden re gelmatig door de commissarissen en accountant nage zien en in orde bevonden. Er werden 14 monsters kunstmest en 12 monsters vee voeder genomen, opgezonden en onderzocht, waarvan de uitkomsten bevredigend waren.-De omzet had bedragen 426773 Kg. kunstmest, 1581353 Kg. veevoeder, 2158906 Kg. diversen, waarvan de geldeiyke opbrengst was f 230991.25,: De bruto winst was geweest f 0.90 per 100 gulden. Het ledental bedraagt 120. Dit verslag werd besloten met den besten wensch voor de vereeniging. De administrateur ontvangt dank voor dit jaarver slag. De heer P. Donker Jz., commissaris, doet verslag van het nazien der boeken. Alles was in volmaakte orde be vonden en woorden van dank werden gebracht voor de plezierige ontvangst en samenwerking. De winst- en verliesrekening sluit In ontvangst en uit gaaf met f 21350.05%. De balans met f 32854.32%. Volgt verkiezing lid van den raad van toezicht; af tredend de heer P. Hartog Jbz., niet herkiesbaar. De voordracht luidt: P. Hartog Cz., K. Hemke en L, Kor- ver. Gekozen wordt de heer P. Hartog Cz. Verkiezing lid van bestuur, aftredend de heer K. Braak. De voordracht luidt: K, Braak, G. Claij, J. Glas Gz.. Gekozen de heer K. Braak. Beide heeren nemen hun benoeming aan. Verhooging crediet Boerenleenbank komt thans aan de orde. Het was f 35000. Wordt door het bestuur voor gesteld te brengen op f 50.000. Algemeen goedgevonden. Het kardinale punt van deze vergadering komt thana j ter tafel en luidt: Bespreking samenwerking met „De Volharding" te Opmeer. Voorzitter leidt deze in en zegt ongeveer het volgende: Eenigen tijd geloden ontvingen wij van de Coöperatie van Berkhout een schrijven of onze vereeniging niet be reid zou zijn samen te smelten met „De Volharding" te Opmeer. Daar deze vereeniging samenwerking vroeg met Berkhout, meende deze dat het voor onze vereeni ging beter was, daar Berkhout te ver gelegen was. Het gevolg van dit schrijven was, dat een vergadering met Berkhout werd gehouden en later nog met Berkhout cn het bestuur van „de Volharding." (Hiervan werden de notulen door den heer Veerman gelezen.) Spreker ontvouwt vele voordeelen die er voor Ons Be lang aan verbonden zijn, doch ziet ook dc bezwaren niet over het hoofd. De reden dat het bestuur voor deze aan gelegenheid wel ooren had, is, dat door de vrije afname, welke ln onze vereeniging gehuldigd wordt, men de toekomst duister begint in te zien. De gelegenheids gebruikers, dat zijn die leden die alleen van de vereeni ging betrekken als de prijzen iets lager zijn dan nij de handel, nemen steeds in aantal toe. Dit parasiteer^n np de zakken van hen, die geregeld alles betrekken moet worden uitgeroeid, wil de vereeniging gezond blijven. Die zoogenaamde zwemmers moeten er dan maar uit gaan. Bereids is reeds een commissie van onderzoek in hetxleven geroepen, bestaande uit de heeren Hartog, Glas, Kooijman en. Claij, die bij andere coöperatieve maalderijen hun licht zullen opsteken, om goede gege vens omtrent onkosten enz .te verkrijgen. Er kleven, fou ten aan onze vereeniging, waarvan het in hoofdzaak hebben van 3 groepen van leden, n.1. ten eerste: de. vaste afnemers; ten tweede: zij die alleen kunstmest van de vereeniging betrekken, en ten derde: die azen op een andermans portemonnaie. Werkelijk, mijne heeren, ik zie de toekomst donker in daar de derde groep onrust barend toeneemt en om die reden vonden wij het aanbod actueel genoeg om dit punt op de agenda van deze al gemeene vergadering te plaatsen. Wij zouden van deze vergadering gaarne een uitspraak wenschen, om het bestuur te machtigen verdere besprekingen met de Vol harding te houden om te vernemen op welke vooi waar den de Volharding de zaak aan ons wil overdoen, wat zij heeft aan te bieden, en welke offers zij willen brengen enz. En thans geef ik het woord aan de vergadering. Dat velen zich over deze zaak wenschten te uiten of inlichtingen hadden te vragen was reeds te voorzien en het zou ons te ver voeren om ieder zijn zienswijze te memoreeren. Genoeg zij hier vermeld dat voor- zoowel als tegenstanders hun grieven, bezwaren als anderzins naar voren brachten. Een enkele maal moest de Voor zitter met den hamer de orde herstellen, doch gezien het actueele punt werden de zaken in de gewenschte stemming behandeld. Telkens gaf de Voorzitter de ge- 1 vraagde inlichtingen en beantwoordde de vragen. Men kon hieruit wel opmaken dat het bestuur met den stand van De Volharding volkomen op de hoogte was. Nadat Voorzitter de zaak van alle kanten bekeken achtte, werd tot stemming overgegaan. Met groote meerderheid werd het bestuurs-voorstel aangenomen.. Door dit besluit dus zullen de onderhande lingen worden voortgezet en zal men met uitvoerige go- Tl eidj tód m Dn Te pett et! UIT VREES VOOR EEN SLECHT RAPPORT. Zooals reeds in het vorige nummer werd gemeld, is Woensdag een jonge man van den Michaelistoren te Hamburg naar beneden gesprongen. Het blijkt dat het een 19-jarig scholier was, die uit vrees voor een slecht rapport, een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Of- sohoon op den Michaelistoren,die geregeld druk beklom men wordt, overal veiligheidsmaatregelen zijn geno, men, heeft de scholier toch kans gezien door het openen van een luik op een. van de transen te komen en zijn plan ten uitvoer te brengen. WEGENS VERZWIJGING VAN EEN CORRUPTIE AFFAIRE TE HAMBURG. AANTAL HUIZEN VERWOEST. •Reuter meldt vanaf Barbados-eiland (West-Indië) Een sterke aardbeving werd hier Woensdagavond om kwart voor negen waargenomen, welke 12 tot 15 se conden aanhield. Te Brldgetown werd een aantal hul zen verwoest. Het schijnt, dat de beving uit de richting van Zuid-Amerika ia gekomen. Het centrale comité van de communistische partij Duitschland heeft bekend gemaakt, dat Thalmann, de voorzitter van de party, voorloopig in zyn functie is ge-, schorst. Thalmann had een corruptie-affaire ln Hamburg, waarvan hij op de hoogte was, verzwegen. De afgetreden partijvoorzitter, die voorloopig nog lel- der van de Rotefrontkampferbund blijft, zal zich naar Moskou begeven, teneinde daar van de Executieve der Derde Internationale, dat ls dus feitelijk van Stalin zelf, j zyn verder vonnis te vernemen. Naar verzekerd wordt, heeft Thalmann van de be doelde corruptie geenerlei persoonlijk voordeel genoten, j In verband met de verduistering van partijgelden in de Hamburgsche communistische partij heeft het cen traal comité van de K.D.P. in z^in zitting van Donderdag blijkens een bericht van de „Rote Fahne" het vol gende besluit genomen: „Het centraal comité veroor deelt ten sterkste de geheimhouding van de te Hamburg gepleegde fraude door partijgenoot Thalmann tegenover de leidende party-Instanties en beschouwt dit ais een politieke fout, welke de party ten zeerste schaadt. Op zyn eigen voorstel wordt deze kwestie voorgelegd aan de executieve. Totdat deze affaire zal zyn geregeld zul len de functies van partygenoot Th&lmann blijven rusten." iLA,,. r«... H' ,i 4 '/'i, i „Wél, heb ik ooit van myn leven," Riep Billy, zeer verwonderd uit, „Je hebt in je bek, 't laatste stukje Van» de staart Is dat je bult?" „Precies," zei Rednob, ,,'t laatste eindje, Maar 't is genoeg, myn kleine man, Daardit stukje, wil het gelooven, Heel veel geluk je brengen kan." „My geluk brengen?" vroeg Billy. „Zeker, want 't ia een amulet Die je altijd kan beschermen, Als je er maar goed oplet. Zit je in nood, of wat verlegen, Wrijf d'amulet, roept: „Yakadoo". Alle wenschem gaan in vorvulling Van myn kleinen vriend Billy Boo." Latere plaatjes zullen laten stukje staart ia. zien, hoe nuttig

Schager Courant | 1928 | | pagina 10