Alftiin Hints- Mratniit- inüiivilil DEKENS. Wolsa Dekens HMilriik M. KLEM!, Hypotheek op Landerijen k 41|2°|0 rente. „Sursum Corda" ZACHT op DE TONG RAAD VAN HELDER. Gele Pool 5! Zaterdag 29 September 1928. 71ste Jaargaimg No. 8331. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. echte Leidsche Wollen Dekens en Satinetten- en Vrouwenhanden PUROL Vriend of vijand? Boom- en Bloemkweekerij te Schoorl. P. van Bodegraven. Binnenlandsch Nieuws. Stenhuis' opvolger. Brutale roofoverval te Rotterdam. per half pond. C U rUet Iretett-/" Ongeluk in de mijn Willem—Sophia. De gascommtie te Wonnerveer. De Postvlucht naar Indië. SCIAGEl COÜÜIIIT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder de en Zoterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jojjiicn nog zooveel mogolijk in het eorsiuitkomend nummor goplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.05. Losse nummers 0 ceut. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Gmotore letters wordon naar plaatsruimte borekcnd. PIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. ONTVANGENeen prachtsorteerlng met wol gevuld, vervangen de donzen dekbedden. AUPING- en KAPOKMATRASSEN in alle maten. Alles prima vakkundige afwerking. Spoorstraat 32-34, Tel. 206. HELDER. Vergadering van 28 September 1928. Klokslag acht uur was weer een honderdtal belang stellenden (of moeten we zeggen nieuwsgierigen?) op de publieke tribune aanwezig, en passeerden een aantal ingekomen stukken den hamer, nadat de Bur gemeester bij de opening had medegedeeld, dat de leer Van Os kennisgeving van verhindering had ge zonden. Dadelijk stelde de Voorzitter hierop aan do orde de verkiezing van twee wethouders in de va catures A. G. A. Verstegen en E. J. Bok, welke beide wethouders, zooals bekend is, aan het verzoek van den Raad hadden voldaan en hun mandaat als wet houder ter beschikking hadden gesteld. Alvorens tot de stemmiing over te gaan verklaarde de heer De Zwart, namens de s.d. fractie, dat zijn fractie deze verkiezing niet beschouwde als een po- litieken strijd, doch een gevolg van het feit, dat de Raad en de 2 aftredende wethouders zich hadden neergelegd bij de conclusie van den Eereraad, wes halve de s.d. fractie de 2 afgetreden wethouders zou herkiezen. Soortgelijke verklaringen werden afge legd door den heer v. Loo namens de v.d. en den heer Eijlders namens de A.R. Laatstgenoemde heer vroeg nog aan den Voorzitter of er inmiddels ook van den wethouder Van Breda een mededeeling was ontvangen, dat hij alsnog zijn mandaat ter beschik king stelde, hetgeen de Voorzitter ontkennend moest beantwoorden. Het resultaat was niet meer twijfelachtig. De heer Verstegen werd gekozen met 16 stemmen tegen 3 blanco, terwijl de heer Bok 17 stemmen verkreeg niet 3 blanco. (De heer Grunwald, die Iets later ter vergadering verscheen, kon alleen aan deze laatste Itemming deelnemen). De beide herkozen wethouders verklaarden op de desbetreffende vraag van den Burgemeester, hun lerbenoeming te aanvaarden. De heer De Zwart herinnerde vervolgens aan de ji de vorige vergadering ingetrokken motie van -oo, waarin tot uiting kwam, dat het nieuwe Col- ege van B. en W. de functies zoodanig zou verdee- en, dat aan weth. Van Breda geen wethouderlijken irheid zou worden opgedragen, en vroeg of het Col- ege zich solidair wilde verklaren met den uitspraak van den Raad, waarop de Burgemeester antwoordde, ai de Raad deze gestie voorloopig aan het College noest voorbehouden, daar men eerst morgen college- «rgadering had. De heer Biersteker vroeg nog of de tegen morgen- vond uitgeschreven vergadering van de Commissie f. h. Grondbedrijf doorgang kon vinden onder een mderen voorzitter, hetgeen de Voorzitter niet posi- ief kon beantwoorden. Hieruit valt dus de conclusie e trekken, dat deze vergadering voorloopig geen ioorgang zal vinden. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van iet College van B. en W. om de verwarming van het laadhuis met gas te handhaven, welk voorstel da- filijk bestrijding ondervond van de zijde van Mevr. tekker-Klik, die de rapporten van de deskundigen ersfelt en Hüppner en Wiertz aanviel, en daartegen- ver een geheel andere berekening stelde, waaruit ten kon zien, dat cokes goedkooper was dan gas. De heer v. Dam hield vervolgens een zeer lang be- >og. waarin vooral tot uiting kwam, dat z.i. de ge telde gasprijs van 254 cent per M3. niet rendabel was te achten. Het was, volgens spr., juist, dat do gemeente een tarief voor grootverbruikers op zich- *611 toepaste, maar zij mag geen prijs als van 2X ct. 'oor zich bepalen, daar deze ook veel lager is dan welke de gemeente zichzelf betaalt voor de •tr&atverliohting en het gas voor de motoren der herleiding. Spr. wilde deze zaak eerst nog eens in "kittige studie houden. heer Borkert hield een warm pleidooi voor het voorstel van B. en W. en noemde de verwarming door ttuddel van gas zindelijk envoordeelig. Uit spr. s Praktijk was hem bekend, dat stoken met vaste handstof veel meer werk geeft, en naar spr.'s mee- niJJg is gas goedkooper. Op een interruptie om eens met cijfers te komen, r?pliceerde spr., onder groote hilariteit, dat hij over ojfers altijd zijn nek breekt, en daar dus maar van afzag. De heer Schoeffelenberger verklaarde dat een ver rijking met de Vakschool voor Meisjes in deze opgaat, en meende dat men ook de loonen van personeel der Gasfabriek in den gasprijs moest erdisconteeren. Ook de heer Woud wees op het verschil in prijs de straatverlichting en voor deze verwarming n verklaarde voorts, dat in het nieuwe R.K. Zieken- een olieverwarming zal komen* welke nóg goed koper mbet zijn. Wanneer de heer Eijlders met cijfers kan wer ken, laat hij het niet en we kregen dan ook oen met cijfers doorspekt betoog, waarin tot uiting kwam, dat spr. tegen het voorstel van het College was. Sterk had het spr. getroffen, dat men bij de be grooting zei, dat men uit een ton kolen 395 M3. gas haalde, en thans beweert men dat er wel 500 M3, uitkomt. De heer Grunwald vocht de theoretische beschou- wingij van den heer v. Dam aan en meende dat men eenvoudig zichzelven het gas tegen inkoopsprijs kon leveren. Spr. zou voorstemmen. De Voorzitter verdedigde daarop het voorstel, hoe wel het eigenlijk geen verdediging was, doch slechts een beroep op den Raad om het voorstel te aanvaar den, op grond van: Je hebt het, het bevalt, dus houdt het. De heer Biersteker zeide, dat men moest vragen wat kost het een en wat kost het ander. Z.i. is gas duurder dan cokes en daarom zegt spr.: weg de gasverwarming. Men heeft een proefondervindelijk bewijs gehad aan het Oudeliedenhuis, waar volko men is komen vast te staan, dat Ir. Calten in zijn rapport gelijk had. nl. dat men voor 10.009 M3. gas dezelfde warmte had als voor 7.2 ton cokes. Hoe men het ook beredeneert, voor spr. stond het vast, dat het gas thans heeft gekost f2611.—, terwijl de verwarming met cokes zou hebben gekost f 564. De heer De Zwart viel enkele door den heer Bier steker genoemde argumenten aan, terwijl hij het ook niet een9 was met de redeneering van den heer Grunwald, die z.i. in strijd kwam met de Gemeen tewet. Daarna kwam de heer v. Dam nogmaals met een j uitgebreid betoog, wat geen nieuwe gezichtspunten I opleverde; de heer Smits steunde den heer v. Dam in zijn bedoeling de zaak nog eens te bestudeeren, en de Voorzitter was zoo verstandig eindelijk de discussies te sluiten, waarna het voorstel werd aan genomen met 15—6 stemmen. Tegen stemden de hee- ren: Schoeffelenberger, Biersteker, Trap, Woud en mevr. Dekker-Klik. Bij het voorstel om de kasgeldleenlng met eenige maanden te verlengen merkte de heer Grunwald op, dat een rente van 5^ hem rijkelijk hoog voor kwam, en meende dat men wel voor 4% kon klaar komen, hetgeen wethouder Bok ontkende. Overigens was het hier slechts een maatregel van 1 securiteit, daar inen thans reeds doende was deze kasgeldleening om te zetten in een vaste leening. De benoemingen van leden der commissies van bijstand gingen van een leien dakje; men besloot I te laten zitten wat zit. I Bij de rondvraag wees de heer v. Dam op den I noodtoestand hij de brug nabij het Bassin, en vroeg om maatregelen te nemen, dat de menschen tot doorloopen gemaand worden. De Voorzitter antwoordde hierop, dat hij' de poli tie eens zou laten toezien. Dat dit inderdaad nood zakelijk is bleek uit de verklaringen van den heer v. d. Veer, die dagelijks deze plaats passeert; spr. vreesde zelfs dat er wel eens dooden zouden kunnen komen en zeide dat de menschen zich aan den brug wachter niet willen storen; die man wordt uitge jouwd en het ingrijpen der politie is dan ook z.i. noodzakelijk. De heer De Nijs vroeg of het waar was, dat hier een nieuwe Zeevaartschool komt, waarop de Voor- f zittar bevestigend antwoordde, hetgeen voor den l heer De Nijs aanleiding was zich wat gepiqueerd te gevoelen, daar hij het thans uit de krant moest le- zen en hij al» lid der Commissie tot bijstand van het onderwijs meende recht te hebben op een eer dere mededeeling. De Voorzitter erkende dit laatste, doch schreef het toe aan een onvoorziene samen- loop van omstandigheden. De heer Smits vroeg om inlichtingen over eenige omvergereden (en zelfs omver geloopen) lantarenpa len, waarop weth. Verstegen antwoordde, dat hierin nog niet was voorzien, omdat de gemeente geen lan taarns meer in voorraad had. 1 Hierna volgde sluiting en ging het publiek min of meer teleurgesteld huiswaarts. De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanal 4V& rente en op hulzen vanaf 4% rente. Sluiten alle verzekeringen. Houden eiken Donderdag van 9—HV2 uur zitting in Café „Cérès" te SCHAGEN. gen geboren. Zijn ouders waren eenvoudige arbeiders. Nadat hij de openbare lagere school had doorloopen, volgde hij nog eenigen tijd het voortgezet onderwijs, waarna hij op 14-jarigen leeftijd bij een kleermaker in de leer ging. Op 16-jarigen leeftijd was Kupers lid van De Zaaier en toen hij 18 jaar was, trad hij als lid toe tot de afdeeling Groningen der SjD.A.P. en van den Bond van Arbeiders in de Kleedingindustrie. Onge veer een jaar later werd hij reeds tot secretaris van laatstgenoemde afdeeling gekozen en kort daarna deed hij zijn intrede in het hoofdbestuur van den bond, 'dat destijds te Groningen zetelde. Toen in 1907 het hoofdbestuur van den Bond van Arbeiders in de Kleedingindustrie naar Amsterdam werd overgebracht, ging de 22-jarige Kupers mede en werd tot bezorgd bestuurder benoemd. In 1915 werd Kupers bezoldigd bestuurder van het N.V.V., van 1919 af in de functie van le-secretaris. In 1927 werd 'hij gekozen tot lid der Provinciale Staten van Noordholland. In zijn functie van bestuurder van het N.V.V. heeft hij o.a. de taak der behartiging van de belangen der arbeiders ten opzichte van de sociale verzekering en Kupers werd uit hoofde daarvan door de regeering in tal van commissies benoemd, zooals in den Hoogen Raad van Arbeid, de rijkscommissie van advies voor de werkloosheidsverzekering, den Gezondheidsraad, den Verzekeringsraad, den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank enz. Een door de gezamenlijke centrales van werkgevers- en werknemersbonden opgezet, doch nimmer uitge voerd plan voor een ziekten verzekering op den gron d slag van bedrijfsorganisatie, droeg den naam „plan Posthuma—-Kupers". Kupers is mede-redacteur van De Vakbeweging en behandelt oger het algemeen voor het N.V.V. in ge- •^.h rif ten en dagbladen de zaken, de eociale verze kering betreffende. welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bezoekt thans de Vrije wandeling zonder verplichting. Massa-voorraden. Uiterste prijzen. Vraagt prijscourant. Aanbevelend, KUPERS GEKOZEN TOT VOORZITTER VAN HET NED. VAKVERBOND. (Men meldt uit Amsterdam aan de Voorwaarts: In de vergadering van hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden kwamen o.a. aan de orde 'de benoeming van een voorzitter, benevens de andere voorstellen, betrekking hebbende op de samenstelling van het bestuur. Met algemeen e stemmen werd de 2e voorzitter-secre taris E. Kupers tot voorzitter benoemd. Het bestuur werd daarna als volgt samengest- d: E. Kupers, voorzitter; F. v. d. Walle, secretaris-2e voorzitter; S. de la BellaA secretaris-penningmeester; S. van de Lende, algemeen bestuurder en uitvoerend redacteur van De Strijd, waarvan het geheele dage- lijksch bestuur de redactie vormt. Het Volk vertelt de volgende bijzonderheden uit het leven van den nieuwe functionaris. Evert Kupers werd den 5 Januari 1885 te Gronin Door een tweetal vereenlgingen, n.1. de Nederlandsche Vereenlging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken en de Internationale Orde van Goede Tempelieren, is een nuttig werk verricht door de uitgave van een leesboek voor school, hulsgezin en Jeugdbeweging, ge titeld: „Vriend of Vijand V' Dit werkje is oorspronkelijk uitgegeven door de Ne derlandsche Onderwijzers Propagandaclub (voor drank bestrijding). Deze vereenlging heeft met dit leesboek veel succes gehad. In korten tijd beleefde het zes druk ken, waarvan er één la zijn geheel door de Regeering wa:u aangekocht ter verspreiding ln Rijksopvoedingsge- stichten enz. Eenige Jaren geleden Is de N.O.F.O. opge heven en dreigde het boekje, dat zulk een eenige plaats in de drankbestrijding inneemt, daaruit te .rdwijnen. Blijkens de aanhoudende aanvragen bestond aan een hernieuwde uitgave behoefte. In 24 lesjes wordt ln dit boekje van 120 bladzijden veel leerzaams en belangwek kends betreffende de drankbestrijding medegedeeld, ter wijl het nimmer boven de bevatting gaat van een nor malen leerling der hoogere klassen eener lagere school. Het groote succes, dat „Vriend of vijand?'* reeds heeft gehad, doordat het wel als leesboek in de hoogere klassen der lagere school en bij het herhalingsonderwijs gebruikt werd, als extra-bibliotheek door de leerlingen thuis mocht worden gelezen, terwijl het bovendien niet zelden aan jongens en meisjes van 13 14 jaar en ouder ten geschenke werd gegeven, de prijs bedraagt slechts f 0.35, maakt dat het niet gewaagd is te voorspellen, dat de nu verschenen 7e druk spoedig uitverkocht zal zijn. Het zou ons te ver voeren, indien wij het een en ander mededeelden van de verschillende in onderhoudenden stijl geschreven lesjes. Moge evenwel deze korte vermel ding van „Vriend of vijand?" ouders en onderwijzers aanleiding geven dit boekje te lezen; het zal de jeugd ten goede komen. WINKELJUFFROUW MET EEN HAMER BEWUSTELOOS GESLAGEN. De dader gevat. Donde gavond heeft in een chocoladewinkel een de Oldenbarneveldtstraat te Rotterdam een heer iets gekocht Terwijl de winkeljuffrouw het bestelde in pakte vroeg de klant, of hij van de telefoon mocht gebruik maken. In dien tusschentijd heeft hij waar schijnlijk kans gezien dat de winkeljuffrouw alleen In den winkel was. Hij ls daarop weer den winkel Ingegaan en heeft de juffrouw met een hamer op het hoofd geslagen, waardoor zij bloedend werd gewond. De getroffene begon te gillen, daarna heeft de aan rander haar nog eenige slagen met den hamer toege bracht. Er scheen een worsteling tusschen beiden te zijn ontstaan; de winkeljuffrouw heeft althans kans gezien den man den hamer af te nemen. Daarna is zij bewusteloos in den winkel neergezegen. Daar haar gegil de aandacht had getrokken van voorbijgangers, is de man den winkel uitgerend. Het publiek heeft zich eerst ln den winkel begeven om te zien wat daar was voorgevallen; hierdoor heeft de aanrander een voorsprong gekregen. Toen men zag wat er aan de hand was, heeft men hem nagezet Hij IN PRIJS Bewam do bon, roof a mooie houten pijp, tnbekedooe oi echbak. fOOf verwijderde zich door de Oldebarneveldatraat ln de richting van den Mauritsweg. Eenigen liepen hein achter aan, roepende: „Houdt den dief!" en Houdt den moordenaar!" Op den Mauritsweg liepen toevallig twee agenten van politie in burger den vluchteling en zijn vervol gers tegemoet Zij wisten den man te arreeteeren en hem over te brengen naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat Daar bleek men te doen te hel> ben met een winkelier van den Matheneaaerweg, die bekende ln den winkel aan de Oldenbarneveldtstraat te zijn binnengegaan met de bedoeling do lade te lich ten. De arrestant is ln verzekerde bewaring gesteld. De winkeljuffrouw la naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht Daar werden haar wonden ver» bonden^ waarna, zij naar huls kon terugkeeren. EEN MIJNWERKER NAAR BENEDHN GESTORT, Donderdagmorgen om tien uur la MB ongehuwde 29-jarige mijnwerker uit Gulpen In de mijn Willem- Sophia te SrekhoTzerheMe, van 8 hoogte naar beneden gestort Ia het ziekenhuis te Heerlen la WJ overleden. EERVOL ONTSLAG VERANDERD LN ONEERVOL ONTSLAG. De gemeenteraad van Wonnerveer heeft met alge- meene stemmen de volgende voorstellen van B. en W. aangenomen: I. De Raad der gemeente Wormerveer trekt zijn be sluit van 27 Juli 1925 ln waarbij met ingang van 1 Aug. 1925 aan P. N. L. op zijn verzoek eervol ontslag on der dankzegging is verleend. II. De Raad besluit aan P. N. L. voornoemd on eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van directeur van het gasbedrijf, welk oneervol ontslag geacht wordt te zijn Ingegaan 1 Juli 1925. De Pensioenraad zal moeten uitmaken of het aan genoemden directeur verleend pensioen gehandhaafd zal kunnen worden. OOK HET DERDE VLIEGTUIG ONDERWEG. Donderdagmorgen, even over half zeven heeft het derde voor Indië bestemde vliegtuig, de H-N.A.F.C., de groote reis vanaf Amsterdam aanvaard.Ook ditmaal wan er weer groote belangstelling op Schiphol omden ver- trekkenden luchtreizigers een voorspoedlgen reis toe te wenschen, ondanks den kouden mist, die over het veld hing. Om zes uur stond men reeds ln een halve kring op het vliegveld om over het toestel dat straks de lucht ln zou gaan voor den laatsten keer zijn bewonderende blikken te laten glijden. De koelte van een herfstochtend heeft dus het enthousiasme van velen voor de vluchten naar Indië niet vermogen, te koelen. „Vliegt weL" Mr. Enthoven, de vlce-president van den Raad van Bestuur van de Ned. Ind. Luchtvaart Maatsch. heeft de bemanning bestaande uit de heeren E. A. J. Prillwltz, lste bestuurder, le luitenant J. M. J. Wegner, 2de be stuurder, en F. Lischer, werktuigkundige, voordat zij opstegen nog toegesproken„Vliegt wel!" zei hij o.m. „Gij aanvaardt de reis met het derde Fokkertoestel, ter wijl gij weet, dat het eerste in den daarvoor gezetten tijd op zijn ber.'emmingsplaats is aangekomen en daar door blijk gaf van zijn superieure eigenschappen, en het tweede toestel drie-vierde van den weg reeds heeft afge legd. Onze beste wenschen en onze gedachten begeleiden u en moogt gij, na behouden aankomst, aan uw kame raden in Indië de groeten overbrengen van het bestuur der N.IXM."

Schager Courant | 1928 | | pagina 1