WINKEL. Gemengd Nieuws. De Zomertijd geëindigd. De staking in de Australische havens. Autobus door een trein gegrepen. Hevige boschbranden in Zuid-Frankrijk. Dreigende overstromingsramp in België. Een aanslag op AU Smith. Binnenlandsch Nieuws. De Postvlucht naar Indië. Ernstig ongeluk op een vaartuig. Lisse door inbrekers bezocht De vacante plaats in Ged. Staten. De begrooting der Prov. Noordholland. Tragisch geval van gasverstikking. Timmerfabriek te Beverwijk afgebrand. De financieele verhouding tusscben Rijk en Gemeente. hit rapport orer bet betaal kantoor blaak, dat ta Auguatua waa geveild voor een bedrag van «7 223.63 waarvan voor Broek op Langendijk 4260.08, St. Pancraa f 161146.38, St. Pancraa R.K. 1290 61,' Zuidacharwoude f 20928.49, Zuldscharwoudo f 4770.70, Koedijk f 63627.15, Heerhugowaard B18 76 Heerhugowaard L.T.B. f 34454.50, Ureem 1612 Henabroek f 12821.84, Schenner f 28448.73, leek'f 4119.12, Schermerhorn f 3977.15, Rijp L.T.B. 34 09, RljP en Omstreken f 1161.20, Diversen f 4438.26 too'r den voorzitter werd meegedeeld, dat het huis erf bij de veilingbrug -door het dag. bestuur is ge- jbt voor f 14.000. «et Dag. Bestuur heeft gemeend, dat het terrein, Ltwelk vlak aan onze veiling grenst en thans te koop niet mocht laten gaan, al was het dan ook duur. Bii de uitbreiding van verschillende cultures is dat trein beslist noodig. Onze veiling is wel prachtig BleKen In het water, docht met een rijtuig kan men er Lt bij komen, waar dit jaar al gebleken is, dat het L-aftZC oplevert. Voorzitter zegt, dat het echter is bekocht onder voorbehoud, dat de algemeene vergade- •T__ de26 koop goedkeuren moet Op een desbetref fende vraag tot het bestuur gericht, betuigden allen tas goedkeuring. j gchrijvw ingekomen van de tentoonstellingscommis- a te Utrecht, met een opwekking deze tentoonstelling baalkan, daar er veel belangrijks te zien zal zijn. fadagadeeld werd, dat de provincie NÖordholland uit ral komen met een collectieve inzending van enten en fruit, hetwelk in Noordholland gekweekt rdt cbrflven ingekomen van den Ontvanger der Reglstra- te Alkmaar, met de opmerking of de ledenlijsten doende geregeld zijn. «eoretaris deelde mee, dat hij met lijsten naar ontvanger gegaan ia, om ze te laten zien, waaruit k dat ze volkomen in orde bevonden zijn. ivens werd opgemerkt, dat nu alle besturen de in geteekend heben, het toch ook noodzakelijk is, de aangesloten vereenigingen een ledenlijst aan- Door enkele vereenigingen werd mededeeling nn dat zulks reeds gedaan is, terwijl anderen Igen of de secretaris zulke lijsten voor hun zou en klaar maken. an de H.S.M. was bericht ontvangen, dat vanwege hooge kosten geen verandering in de schoeiings bij laadplaats gebracht zal worden. jDoor den secretaris werden medegedeeld de indruk- jm, opgedaan bij de excursie naar Duitschland. Wanneer, zegt spr., het land daar goed productief Smaakt werd, zou er veel voortgebracht kunnen rolden, maar toch is het Holland sche product er wel wild Het is echter de gebiedende eisch, dat alles kwaliteit zoo zuiver mogelijk verkocht wordt en n zooveel mogelijk de producten Inpakken. Van de tentoonstelling te Utrecht zal een extra- mmer uitgegeven, en op ruime schaal verspreid (Tden. Voof reclame zal een advertentie in dit num- fc geplaatst worden. ihrljven ingekomen van de vereeniglng „Groente- juur" to Broek op Langendijk, met verzoek om een laorteermachine aan te Schaffen. In de toelichting i er op gewezen, dat het met de sorteering der sten zoo best gaat over de machine. Gemeend werd zulks voor de uien ook ten zeerste gewenscht was. eerste om de sorteering zoo goed mogelijk uit te en ten tweede zou het den tuinders veel ar^ besparen. orzitter deelt mede, dat het Dag. bestuur hier se in mee gaat en reeds een onderzoek heeft in- id, zoodat een paar foto's van zoo'n machine in bezit zyn. Hieruit blijkt, dat zoo'n machine een omvang heeft, zoodat er heel wat ruimte voor Slg is. ivraagd werd, waar of de machine dan geplaatst worden, waarop wordt geantwoord, dat, wan- tot aanschaffen wordt overgegaan, de machine ftoop\g Va de tomatenloods geplaatst zal worden wanneer eenmaal het nieuwe terrein definitief ge it is, zal daar misschien een plaats gezocht worden, machine heeft een capaciteit van 25 balen per wordt electrisch gedreven en kost f 1525. (vraagd werd, op welken voet dan gesorteerd It Medegedeeld werd van op de maten van het R, doch het zou misschien gewenscht zijn, om er een maat bij te doen, bijv. de gewone uien nog in om steun van de afd. Emmen en Huizen. Om finon- cieele redenen kan daar niet op ingegaan worden. Bestuursverkiezing. In de vacature P. Honingh, wordt benoemd 'de heer J. Bijhouwer. In de vaca ture D. Molenaar wordt benoemd de heer F. A. Mel- chior. De heer C. Amels wordt bij acclamatie her benoemd. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer H. Schoorl, wordt benoemd de heer D. Brug man Jbz. Van de benoemden is aanwezig de heer J. Bijhou wer, die verklaart de benoeming aan te nemen. Benoemingen commissiën. Voor het lichten der Sohoolspaarbank te Winkel de hoeren P. Honingh, P. Bart en J. Bijhouwer. Voor het lichten der Sohoolspaarbank te Lutje winkel de heeren P. Jensma, C. Faber en J. Broersma. Voor het nazien der Sohoolspaarbankrekening te Winkel de heeren C. Amels en W. Keetman. Voor het nazien der Sohoolspaarbankrekening te Lutjewinkel de heeren D. Brugman Jbz. en G. de Geus. Voor het nazien van de rekening van den penning meester de heeren K. Bakker Szn. en Jn. Dekker. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring is nagezien en het bestuur heeft geen aanlei ding gevonden tot het doen van bepaalde voorstal len. De vergadering zal zioh echter moeten uitspre ken omtrent de vraag of de afdeeling vertegenwoor digd zal worden. Het bestuur verzet er zich niet te gen en de financiën laten het niet toe. Besloten wordt één afgevaardigde naar de alge meene vergadering te benoemen. Tot stemming overgegaan, wordt tet afgevaardigd de benoemd de heer A. de Ridder en tot plaatsver vanger de heer J. A. Rietbergen. Door het bestuur wordt de aandacht gevestigd op de verschenen oproeping voor deelname aan het on derwijs voor schoolvrije jeugd en verzoekt de leden ieder in zijn omgeving daarvoor eenige reclame te maken en hen die voor dit onderwijs ln aanmer king komen daartoe op te wekken. Voorts zij de zorg voor het op pijl houden van het ledental aan de leden in het algemeen en aan de bestuursleden, ieder in zijn wijk( in het bijzonder opgedragen. Oe rondvraag levert niets op. Nadat aan de bestuursleden, die m'et 't einde van het vereenigingsjaar, hun mandaat zien eindigen en niet terugkeeren, e enwoord van dank is gebracht, voor hetgeen zij gedurende hun zittingsperiode voor Volksonderwijs hebben gedaan, sluit de voorzitter de vergadering. VAN ZATERDAG OP ZONDAG A.S. Zondagmorgen om twee uur is in Amerika de zo mertijd reeds geëindigd. In Nederland eindigt naar men weet, evenals in Frankrijk, Engeland en België j de zomertijd eerst aanstaanden Zondagmorgen. WEER VECHTPARTIJEN TUSSCHEN STAKERS EN POLITIE. Om 8 uur gistermorgen waren dan ook twee com pagnieën van het derde regiment uit Ostende ter plaatse om hulp te verleenen. Met zand en cement poogden de soldaten voor de sluis een dam op te werpen. Deze werkzaamheden moesten met grooten spoed geschieden omdat tegen faalfdrie de hoogste vloed van dit Jaar werd verwacht. Tegen den middag was men er nog niet in geslaagd een stevigen dam op te werpen en toen de vloed op kwam zetten werd dan ook grootendeels ver nield, wat des ochtends was opgebouwd. Ramscapelle, St. Joris en Oost-Duinkerken staan geheel blank. Intusschen was een groote menigte uit de omliggende plaatsen en het niet-overstroomde gebied naar de door braak gekomen en volgde met angstige spanning de werkzaamheden der militairen. Tot zoover het oog rijkt, ziet men sleèhts water, waar eens de welden zich uit strekten. Men verwacht, dat nog meer militairen zullen arriveeren. Tot dusver zijn geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren, doch de aangerichte materieele schade is zeer groot. Vermoedelijk zal alles wat nog te velde staat geheel vernield zijn. 5 dooden, 6 gewonden. Volgens een bericht uit Meibourne (Australië; is bij Geelong een autobUs door een trein gegrepen en vernield. In den auto bevond zich een gezelschap, dat te rugkeerde van een godsdienstoefening. Vijf personen zijn om) het leven gekomen, terwijl er zes gewiond werden. >t Dag. bestuur werd volmacht gegeven, om een ihke aan te schaffen en dan zoo mogelijk in vijf in en wel tot 35, 43, 60, 75 m.M. en daar boven, ihrijven ingekomen van den heer van Zuijlen, ma ar te Broek op Langendijk, die zich aanbeveelt voor oekhouding der tuinders en tevens het in orde ma- van belasting-papieren. De heer Van Zuijlen ten zeerste aanbevolen voor dergelijke zaken, de rondvraag werd door den heer O. de Vries voren gebracht, dat er nogal belangrijk veel ïppelen verkocht zijn buiten de veiling en betaal- oor om. Spr. is van meening dat zulks niet op en bet noodig is, dat daar tegen opgetreden it, geantwoord wordt, dat de mededeeling van den de Vries zeer juist is, doch het kwaad moet de plaatselijke vereenigingen zelf bestreden wor- h De besturen van die vereenigingen, waar zoo iets beeft, wordt in ernstige overweging gegeven, ertegen krachtig op te treden. Hoe strenger er op reden wordt, hoe eerder het kwaad weggenomen is. torna sluiting. gemeente broek op langendijk. schreven gedurende de maand September 1928 'boren: Janke, dochter van A. Leegwater en G. Ljjk. Maartje, dochter van G. Biersteker en van liersteker. Anna, dochter van J. Boon en van ak. Krijn Jacob, zoon van H. Schelhaas en van Pè. «rieden: Jan Heinis, oud 84 jaar, weduwnaar Neeltje Schermer. dertrouwd: J. Maakal, oud 24 jaar, tuinbouwer zUm, oud 25 jaar. trouwd: Geene. Te Meibourne zijn er weer eenige vechtpartijen tus- schen stakers en de politie geweest. Een groot aantal stakers verzamelden zich bij de aannemingskantoren en verjoegen en mishandelden de vrijwilligers. Eenige gewonden moesten in het ziekenhuis opgenomen worden. Dank zij den strengen maatregelen 'ijie de politie -genomen had, waren de relletjes ditmaal niet ern stig. Een later bericht meldt: Te Meibourne weigeren de bootwerkers zich te voor zien van de thans wettelijk voorgeschreven vergun ning voor de uitoefening van hun beroep. De reeders hebben wel besloten vrijwillige werk- krachten te gebruiken, maar de bemanningen van de schepen willen niet uitvaren met schepen waarop vrijwilligers 'gewerkt hebben. Later op den dag zijn er te Meibourne weer eenige relletjes geweest, waarbij vrijwilligers igewond en verscheidene stakers opgepakt zijn. De Australische regeering maakt bekend dat de inschrijving van 'havenarbeiders een maatregel is die als permanent beschouwd dient te worden. Te Adelaide was gister in een groote bijeenkomst van .stakers -besloten om weer aan het werk te eraan. Daarop begonnen de stakers de voorgeschreven ar- j beidsvergunningen aan te vragen. KWAADWILLIGHEID In het dennenbosch van Croix d'Hins bij Bordeaux, brak een hevige brand uit. iHet vuur werd bedwongen doch tegen 2 uur brak opnieuw brand uit. De brand nam -groote afmetingen aan, werd nogmaals bedwon gen, doch -tegen 5 uur kondigde een vuurgloed een nieuwe brand aan in den omtrek van de plaats „La Lande de Lugos". Weldra breidde het vuur zich uit. Alle gemeenten zijn gewaarschuwd. Een nader B. T. A.-bericht meldt, dat er een ge rucht loopt dat de boschbrand bij Croix d'Hins en in het woud van Marcheprime aan boos opzet te wijten zijn. De schade loopt in de millioenen. Men zoekt naar iemand, die een vreemdeling is in deze streek. »n Vrijdagavond daartoe gehouden bijeenkomst Men tot oprichting van een afdeelinig „Heeren toen" van de gymnastiekvereeniging „Sparta", 'tnkelijk traden 15 leden toe, die reeds Dinsd\g- '<U9 oefeningen zullen beginnen. Voorts worden flgea aangewend om ook te komen tot oprich- v&a een damesafdeeling en voor zoover bekend torvoor veel animo en is de oprichting wel te [Milten. r^todagavond vergaderde de Afd. Volksonderwijs R1toze van den heer Laan. winst was gering. <tulen°°?itter °Pent de vergadering, waarna de pgeieu V0r*®8 ver£a(i8ring worden gelezen en LVnrJ,and m,et behandelde in de vorige ver- I™1? wordt medegedeeld, dat de schoolkinde- 8Paarboekjes mede naar huis hebben ge- )er Honingh zegt, dat bij de laatste lichti-ig schoolspaarbank te Winkel is gebleken, dat Jr&erkelijk meer gespaard was en spreker Haarne een woord van hulde aan hen, die een weten te bevorderen. *tooolreisjes hebben plaats gehad en zijn naar 5j v®rtoopen. itnt (bloemenverkoop) ten bate van het steun van Volksonderwijs heeft plaats ge- ^Pgebraoht is f37.50. Een woord van dank ^res ^t aan ben, die zich daarvoor hebben pp^rd en aan de jonge dames bloemenver- zijn enkele aanbiedingen voor het vul- ton winteravond bijeenkomst en verzoeken GEHEELE VELDEN BIJ DEN IJZER ONDER WATER. Een stuk van de kust bij Zeebrugge weggeslagen. Het B.T.A. meldt, dat tengevolge van den hevigen N.O. wind gepaard met hoog water te Zeebrugge een stuk van de kust over een lengte van 30 M. en een breedte van 10 M. is weggeslagen, waardoor ook de hoofdlijn van den spoorweg werd beschadigd. Er zijn dadelijk maatregelen genomen. Men vreesde voor den vloed van eergistermiddag 2.20. Te Nieuwpoort Is de dam, gebouwd voor het herstellen van de IJzersluis, bezweken door het hooge water. De velden bij den IJzer staan steeds onder water. Genie troepen zijn ter plaatse. Te Nieuwpoort groote overstroomingen. Te Nieuwpoort heeft de overstrooming een grooten omvang aangenomen. De aangerichte schade is aanzien lijk. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Vermoedelijke schipbreuken. In den naoht van Zondag op Maandag heeft er op de Noordzee een zware storm gewoed. Er moeten verschei dene schepen schipbreuk hebben geleden, daar een aan tal kisten met levensmiddelen en fusten met wijn op de Belgische kust aanspoelden. De dyk van het kanaal FurnesNieuwpoort doorgebroken. Soldaten hebben een dam opgeworpen na het breken van den dijk van het kanaal Van Furnes naar Nieuw poort De dijk hield het gistermiddag niet tegen het wassend getij, een der sterkste van het jaar. Het water stortte zich in de ibrest en Oosten van den dijk, waardoor het land ten Oosten van het kanaal tot aan Wulpen on der water werd gezet. De aardappeloogsten en hooimijten zijn verloren gegaan. De soldaten hervatten den arbeid tegen vier uur. Men richtte zoeklichten op om gister nacht te kunnen werken, teneinde den nieuwen dijk te kunnen afmaken. DOOR TWEE ITALIANEN; BIJTIJDS GEARRESTEERD DOOR GEHEIME POLITIE AGENTEN. V. D. verneemt uit New York: Te R och ester geluk te het twee Italianen het gebouw binnen te drin gen, waar zich gouverneur AU Smith, de candidaat voor het presidentschap, bevond. Zij konden door dringen tot de door Smith bewoonde kamers, doch werden hier doof geheime politie-agenten gearres teerd. Een der gearresteerden had een in een zakdoek gewikkelde revolver bij zich. Tijdens -het verhoor beweerde hij, dat hij .den revolver bij zich (Jroeg sinds zijn broeder vermoord was. OOK DE TWEEDE VLUCHT GESLAAGD. Het derde vliegtuig te Karachi aangekomen. Het tweede postvliegtuig naar Indië, de HNAFB, bestuurder de heer Moll, is Zondag te 8 uur 45 te Medan aangekomen. Het was om vijf uur van Sen- gora vertrokken. Aneta bericht nader dat de bestuurder, de heer Moll, Zondag naar Palembang was doorgevlogen. Gis teren is hij te Batavia gearriveerd. De HNAFC te Karachi aangekomen. Bij de Indische Luchtvaartmaatschappij is bericht ingekomen, dat de H—NAFC, het derde vliegtuig, gisteren om 16.20 uur plaatselijke tijd te Karachi is aangekomen. Vliegtuig en bemanning in goede conditie. Weer prachtig, wind gunstig. Alles wel aan boord. De bemanning van het derde postvliegtuig naar In dië heeft aan de K.L.M. de volgende telegrammen ge zonden: Op Zaterdag 29 September uit Aleppo: Wij vertrokken om 7 uur 20 uit Constantinopel en kwamen om 11 uur 42 te Aleppo aan. Onze vlucht werd begunstigd door prachtig weder ien wind in den rug. Aan boord is alles wel. Zaterdag 29 September uit Bagdad: Wij vertrokken om 6 uur uit Aleppo en kwa men 18 uur 9 te Bagdad aan. Er valt niets bijzonders te melden. Zondag 30 September uit 'Bushir: Wij vertrokken om 6 uur uit Bagdad en kwa men om 10 uur 35 te Bushir aan. Het weer is prach tig, maar warm. Denzelfden dag uit Benderabbas. Wij vertrokken om 11.55 uit Bushir en land den om 15.50 te Benderabbas. Alles wel aan boord. tigen, ten last» van de provincie aan te gaan geldlea* ningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zuilen blijken om een «om te verkrijgen ter voldoening van: a. f 187.000 wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmulden, met bijkomende werken en verbetering van het Noordzeekanaal; b. f 1.858.000 wegens kosten van uitbreiding ten ba- hoeve van het Provinciaal Electriclteltsbedrljf c. f 600.000 wegens uitkeering ten behoeve van het aan de N.V. P.E.G.EM. voor hare uitbreidingswerken te verleenen voorschot; d. f 890.000 wegens kosten van uitbreiding ten be hoeve van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf; e. f 15.000 wegens kosten ten behoeve van de ont ginning - van het landgoed onder de gemeente Castri- cum; f. f 15.000 wegens bijdragen aan de Prov. Ziekenhui zen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard. en te bepalen, dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. 'b jaars. Aan de memorie van toelichting ontleenen we verder dat Ged. Staten aan opbrengst van belastingen hebben geraamd een totaal bedrag van f 3.615.430. Voor kosten van prov. wegen en werken wordt geraamd f 970.000; uitgaven ten behoeve van landbouw en veeteelt f 84.200; ten behoeve van het onderwijs f 896.000; ten behoeve van verpleging van behoeftige krankzinnigen en idioten f 1.980.000; van werkverruiming en bestrijding der werkloosheid f 200.000. Dë begrootingen der Prov. Ziekenhuizen sluiten met een totaal aan Inkomsten en uitgaven van: te Sant poort f 1.875.935; te Castricum f 1.309.226; te Medem- blik f 400.893; de begrooting van het Prov. Electricitelta bedrijf sluit met f 4.826.874; het Prov. Waterleidings bedrijf met f 8.040.000; het Wegenfonds met f L902.Ö00. ACHTTIENJARIGE JONGEN DOOR DEN MOTOR GEGREPEN. Een 18-jarige jongen, die zich in de machinekamer van een motorschip, liggende in de Prinsengracht te Amsterdam, hevond, heeft daar een ernstig onge luk gekregen. Toen de boot aan het varen was, is de jonge man naar beneden gegaan, terwijl zijn broeder aan het roer bleef. Plotseling stopte de motor. De stuurman ging kijken en vond den jongen man zwaar gewond in de motorkamer liggen. Zijn linker heen was gebroken en hij had vleeschwonden aan beide beenen. Ook werd een verbloeding in den huik geconstateerd. Toen het motorvaartuig langzaam voer, werd het nog aangevaren door een daarachter komende motor boot. De eerste boot werd aan den wal 'gemeerd, waar na de getroffene per auto van den G.G.D. naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Na aankomst echter is de ongelukkige overleden. DRIE INBRAKEN IN ééN NACHT. DE PROTESTANTSCH—RECHTSCHEN EN DE VRIJHEIDSBONDERS EISCHEN IEDER VOOR ZICH DEN ZETEL OP. In een gister 'gehouden vergadering van de leiders der politieke fracties in de Provinciale Staten van Noordholland, is men nog niet tot overeenstemming ■gekomen. De Vrijheidsbond staat er op, dat aan hen dc zetel wordt toegewezen en bevelen als zoodanig aan wethouder Vos van Amsterdam. De Ohristelijk-Historische en Anti-Revolutionnaire fracties maken een even groote aanspraak op den ze tel, doch zijn nog verdeeld, waar het de candidaat- stelling betreft. In de voortgezette bespreking werd door de voor zitters der R.-K., Vrijz.-Dem. en Soc.-Democratische fracties,g een antwoord gegeven op de vraag wie zij, op 'hunne fractievergaderingen zouden voorstellen, te steunen. Den heer De Jong Schouwenburg werd gezegd dat deze eerst moest trachten het in zijne club over den te stellen candidaat ééns te worden. Wanneer het resultaat van dit pogen aan de ver schillende fracties werd medegedeeld, zouden deze hare houding bepalen. (Binnenkort zullen nu de R.K., S.D. en V.D.-fracties, ieder afzonderlijk, vergaderen. De resultaten van deze samenkomsten zullen aan de belanghebbende groepen worden medegedeeld. HANDHAVING DER OFCENTEN-HEFFENG. Bijna twee millioen voor het electrlclteitsbedrijf. Verschenen ls de ontwerp-ibegrooting voor de provin cie Noord-Holland voor 1929. Zij is in Inkomsten en uitgaven geraamd op f 32.893.070. Van het batig slot van 1926 is op de begrooting gebracht een bedrag van f 1.459.424.86%. Aan het begeleidend schrijven van Ged. Staten is het volgende ontleend: Schulden. De staat van schulden der provincie op 1 Januari 1929 geeft aan een totaal van f 60.403.000; het bedrag der verplichte aflossing in 1929 is f 1.778.500. Opcenten. Ged. Staten stellen voor ter bestrijding van de uit gaven der provincie in 1929 voor dat jaar te heffen 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen; 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen; 20 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; vijf opcenten op de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. la der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, belas tingjaar 1929-1930; vijf opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, belastingjaar 1929-1930. Gfildloenlngen. Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor hen te mach Te Lisse werd in een nacht op drie verschillende plaatsen ingebroken; in een vierde woning werden de inbrekers gestoord. Behalve eenige gouden en zil veren sieraden wordt een aanzienlijk bedrag aan geld vermist. TWEE BEJAARDE VROUWEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermorgen, toen de melkboer geen gehoor kreeg bij twee oudjes, J. en G. Oude Damink, wonende Beuk straat in Oldenzaal, togen de buren op onderzoek uit. Toen ook zij geen antwoord kregen op kloppen, waar schuwden zij de autox-iteiten, die de deur forceerden. De ontdekking was zeer tragisch. De beide vrouwen wer den levensloos aangetroffen, de een op een stoel, de ander achterover op den grond. Gasverstikking was de oorzaak. Bij een val scheen een der zusters de gasslang gegrepen te hebben, waardoor het ongeluk veroorzaakt is. Zondagavond moet dit reeds geschied zijn. De beide vrouwen waren ongehuwd en beiden reeds boven de.80 jaar. De lijken zijn naar het R.K. Ziekenhuis overge bracht GROOTE HOUTVOORRAAD VERLOREN GEGAAN. Zondagnacht om één uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de timmerfabriek der firma Knapen Co., in de Leliestraat te Beverwijk. Het vuur vond gretig voedsel in den opgeslagen houtvoorraad, zoodat het geheele gebouwencomplex in korten tijd in lichte laaie stond. De felle wind wakkerde het vuur geducht aan. Al spoedig Ibleek, dat van de fabriek niets meer te redden zou zijn. De brandweer, die eerst na gerulmen tijd met een motorapuit ter plaatse kwam, kou dan ook niets tegen de vuurzee uitrichten. Halfvijf was het ge- houw tot den grond afgebrand. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Van Zaterdagmiddag af was er niemand in de fabriek geweest. Het is nu reeds voor de zesde maal, in een tijdsverloop van drie jaar, dat er in deze fabriek brand uitbrak. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. De gebouwen en voorraden waren verzekerd. HET AANGEKONDIGDE WETSONTWERP BU DE TWEEDE KATVTF.R. INGEDIEND. Afschaffing van de gemeentelijke foknmntftTihAimrfflng en de forensenbelasting. Afschaffing personeela belasting en heffing van een gemeentelijke verteringsbelasting. Tnnteiiing van een gemeentefondsbelasting. DE NIEUWE REGELING ZAL IN 1931 IN WERKING TREDEN. Thans is bij de Tweede Kamer Ingediend een wets ontwerp tot herziening van de financieele verhouding tussohen het Rijk en de Gemeenten en wijziging van eenige bepalingen. De voornaamste bepalingen. De voornaamste bepalingen daarvan zijn dë volgende: Ingesteld wordt een Gemeentefonds, waaruit jaar lijks aan de gemeenten uitkeeringen zullen worden gedaan volgens een formule, waarin eenerzijds de druk der verpliichte uitgaven en anderzijds de draag kracht der ingezetenen tot uitdrukking is gebracht. De middelen van het fonds worden verkregen uit de opbrengst van de „Gemeentefondsbelasting", een nieuwe heffing, die blijkens de Memorie van Toelichting be doelt te zijn een unificatie In gematigden vorm van de gemeentelijke inkomstenbelasting. De gemeentelijke inkomstenbelasting wordt afge schaft, evenzeer als de forensenbelasting. Aan de gemeenten wordt afgestaan de hoofdsom der grondbelasting hetzij op de gebouwde hetzij op de on- gebouwdg eigendommen, naar keuze van elke gemeente. Aan de gemeenten wordt de bevoegdheid gegeven een eigen verteringsbelasting te heffen. Hiertegenover wordt de Rijksbelasting op het perso neel afgeschaft. Aan de gemeenten zal vrij staan opeenten op de Ge meentefondsbelasting te heffen, waarvan het getal niet hooger mag zijn dan hst getal opcenten dat in de ge meenten geheven wordt op hst gebouwd, en dat, in-

Schager Courant | 1928 | | pagina 7