Schager Courant TIGER KACHELS Raad Harenkarspel WIERINGEN. ANNA PAUL0WNA. SINT MAARTEN. MORGEN EEN SPANNENDE DAG VOOR OOSTENRIJK Vierde Blad. EINDE ZOMERTIJD. Schager Ijzerhandel Uit onze Omgeving. Donkere wolken pakken zich samen. Zaterdag 6 October 1928 71ste Jaargang. No. 8335. Wij herinneren eraan, dat de zomertijd morgen(Zondag)ochtend 3 uur eindigt, zoo dat vannacht de kiokken een nnr moeten worden ACHTERUITGEZET. Vergadering van den R^ad op Vrijdag 5 October >28, des middags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer De Groot, loco-burgemeester, secretaris de heer Jb. Dam. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Mededoolingoru De Voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten de goedkeuring is ontvangen op de besluiten tot wijzi ging der begrooting voor 1928 en op het besluit om de kermis te Tuitjenhorn uit to stellen tot 7, 8 en 9 October. De begrootingen voor 1929. Aan de orde komt de behandeling van de begrooting der gemeente, die van het Burgerlijk Armbestuur, alsmede die van het electrisch bedrijf te Waarland over 1929, met de ingekomen subsidie-aanvragen. 'Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. bereids de begrootingen hadden samengesteld, voordat nu wijlen burgemeester Burger was overle den. De raming van de onderhoudskosten aan ge meentegebouwen was evenwel toen nog niet inge- komlen en daarom was wel eenige verandering in de cijfers te verwachten. Allereerst komen nu in behandeling de ingekomen subsidie-aanvragen. Voor de Algemeene Politieschool te Hilversum wordt een bijdrage gevraagd. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor kennisge ving aan te nemen, met welk voorstel de begro tingscommissie zich kan vereenigen. Allerlei oude rommel. Voorts is ingekomen een subsidie-aanvrage van het Historisch Genootschap „Oud-Westfriesland", dat beoogt, aldus licht de Secretaris toe, een verzameling van, ik zal maar zeggen, allerlei oude rommel. Ook op dit verzoek willen B. en W. afwijzend be schikken Bij monde var den heer De Vries verklaart de be- giootir)g8coTAmissie dat, ook zij deze zaak niet van «ccveci tt .cht acht en zij zich dus met het voor stel van B. en W. kan vereenigen. Voor de ontsmettingsdiensten van Hex Witte Kruis wordt een biidrage van IK cent per inwoner ge vraagd. H. ou W. willen f20 verleenen, wat wordt goed- F-keurd. De Commissie voor de Malariabestrijding, door de bevolking in deze provincie, vraagt i cent per in woner. Besloten wordt ook nu weer een subsidie te ver leen en van f 15. De Ronmsch-Katholieke Militaire Vereeniging te Amersfoort vraagt voor haar Tehuis voor militairen aldaar e r. subsidie van 119. De Voorzitter zegt, dat hoe nuttig B. en W. der- «elijke instellingen ook achten, zij adviseeren geen subsidie te verleenen, omdat er zooveel van derge lijke tehuizen zijn en het daarom beter is eer. neu traal standpunt in te nemen. De hoer Bakker wijst er op, dat een tamelijk aan- 16; militairen uit deze gemeente naar de garnizoens plaats Amersfoort worden gezonden en spr. weet bij ondervinding, zijn zoon is er geweest, dat een der gelijk tehuis een nuttige instelling is. Spr. beschouwt net als een soort gemeentebelang en wil dan ook een subsidie vim f :f, toestaan. Het is mogelijk dat derge lijke tehuizen in andere plaatsen niet zoo'n gebrek nebben. De Voorzitter weet niet of andere tehuizen geen steun behoeven, maar B. en W. willen deze instel lingen op één lijn stellen en meenen geen uitzonde- nng te moeten maken. Het voorstel-Bakker, om f 15 subsidie te verleenen, vordi verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stern en de heeren Bakker, Duijves en Doodemans. De heer De Vries brengt daarna als rapporteur der tommis.sie zijn rapport uit. De commissie verwacht dat de gemeente een nieu we burgemeester zal krijgen, die waarschijnlijk wel pen dienstjaren zal hebben, en voor wien f2400 sa- wis voldoende zal zijn. De pensioensbijdrage kan daardoor verlaagd worden met f 51. Voor den ambtenaar ter secretarie staat als sala- [Ls °P de begrooting uitgetrokken een bedrag van '«00. De commissie oordeelt, dat waar de heer Van Dijk thans 23' jaar is, van hem volledig werk kan borden verwacht <en ook door hem wordt verricht dat dan. ook een salaris van f 700 niet in o vereen zaming met zijn prostatie is. De commissie zou net op prijs stellen als het salaris op f1000 werd I inbracht. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich eenstemmig dit voorstel kunnen vereenigen. 'Het salaris wordt «an op een peil gebracht, waardoor 'het Van Dijk mo- J^hjk zal zijn zich verder te bekwamen. Van Dijk is püch tsgetrouw ambten aar. Algemeen wordt goedgevonden hst salaris op J1000 tv bepalen en in verband daarmee wordt de poet pen sioenbijdrage gewijzigd. De post bijdrage buitengemeenten openbaar onder wijs. wordt met f100 verminderd. Gezien de raming van den gemeente-opzichter, stelt de commissie voor den post onderhoudskosten dokterswoning met f 150 te verlagen. De Voorzitter licht toe dat vorig jaar reeds zijn aangehouden veranderingen van kamer en serre en B. en W. nu in 1929 deze veranderingen zouden wil len zien aangebracht. Om die reden willen B. en W. den post op f300 handhaven. De heer De Vries zegt, dat de commissie 1b afge gaan op de raming van den gomennto-oozlchter, maar nln 'B. en W, nog onderhond ln petto nebben geluw den, zal de commissie wel met den post accoord kun nen gaan. Het was niet de bedoeling der commissie oin op het onderhoud te beknibbelen. De Voorzitter zegt, dat vorig jaar alleen het nood zakelijkste onderhoud is gebeurd. De heer Fraancis deelt nog mede, dat voor bijdrage aan waterleidingwerkzaamheden is bestemd f 64, zoo dat er dan maar voor onderhoud f80 zou overblijven. Goedgevonden wordt den post op f300 te handha ven. In verband mot het in de vorige vergadering ge nomen 'besluit, stelt de commissie voor om voor het onderhoud van het voetpad 1400 uit te trekken. Wordt goedgevonden. Aan de hand van de raming van den gemeente- opzichter, wordt de post onderhoud school Dirkshorn met f 100 verhoogd, dat der bijzondere scholen met f200. Hoe zullen de uitkomsten van het de monstra tiebedrijf zijn? Waar de geruchten gaan, dat het met de uitkom sten van het demonstratiebedrijf te Warmenhuizen 'niet zoo schitterend gaat, en gezien het eerder geno men besluit om in het eventueel exploitatietekort 15 bij te dragen, stelt de commissie voor daarvoor f 100 op de begrooting uit te trekken. De Voorzitter zegt, dat dit B. en W. was ontgaan en het hun college genoegen doet dat de commissie met dit voorstel komt. Wel gaan dergelijke geruch ten, maar het is niet met zekerheid te zeggen of een bijdrage noodig zal zijn. In ieder geval is de ge meente safe, als zij_ een post op de begrooting plaatst. Overeenkomstig het voorstel van de commissie wordt besloten. De Voorzitter wijst er nog op dat het gebleken is goed te zijn, dat een commissie tevoren de begroo ting heeft nagezien, niet alleen heeft de behandeling een vlugger verloop gekregen, maar ook is de begroo ting dan nauwkeuriger te bestudeeren. De begrooting wordt voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f65780,69, met een post „onvoorzien" van f2252.75. Omtrent de begrootingen van bet Burgerlijk Arm bestuur en het electrisch bedrijf te Waarland, had de commissie geen bemerkingen. Waar bet Armbe stuur de verhooging van de gemeentelijke subsidie noodzakelijk acht, heeft de commissie daartegen geen bezwaar, omdat altijd een zoo goed mogelijke beiee- ling plaats vindt en dit mogelijk moet blijven. I Een stroomprijsverlaging voor het electrisch bedrijf te Waarland, juicht de commissie toe. i De Voorzitter deelt mede, dat de begrooting van dit bedrijf er op is gebaseerd om den stroomprijs van het het gegarandeerde veihruik voor licht te verlagen met 2 cent envoor kracht met 5 oent. Afgaande op de gunstige resultaten, wordt dit mogelijk geacht en te dien aanzien is overleg gepleegd met den administra- teur-lijnwerker. Het bedrijf verkeert in goeden staat van gezondheid. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld op een bedrag van f7848, met een post „onvoorzien" van f613. Die van het electrisch bedrijf op f 5382, met f 198.89 aan onvoorzien. De Voorzitter dankt de commissie voor haar ver richten arbeid. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting dienst 1928, tot een bedrag van f 1276.66, met welk bedrag de onvoorziene uitgaven worden afgeschreven. Het vervolg-onderwijs. De kosten er van en de anima B. en W. stellen voor, voor het geven van vervolg onderwijs te Dirkshorn aan te stellen de heer Van der Laan en mej. Warnaar. Wordt goedgevonden. De Voorzitter zegt dat de regeling van het vervolg onderwijs aldus was, dat het minimum aantal leer- lingen op 10 was bepaald, met inbegrip dan van de meisjes, die ihet handwerkonderwijs volgden. Maar vorig jaar werd er door zeer weinig meisjes deelgeno- i man aan den cursus van handwerkonderwijs, n.1. te Dirkshorn 3 en te Kerkbuurt 5. De vraagt komt dan evenwel naar voren, is het gemotiveerd om voor zoo weinig, zooveel geld uit te geven. Wel is het bijtellen van de "meisjes noodig om voor den geheelen cur sus het vereischte aantal te krijgen. Spr. heeft deze zaak nog niet met de wethouders besproken, maar acht het. gewenscht het onder de aandacht te brengen. Spr heeft het ook met den heer Van der Laan be sproken en deze was ook van oordeel dat 'het zeer jammer was dat er niet meer animo was, maar hij zou hei jammer vinden als dit nu tot gevolg zou heb ben dat wellicht 78 leerlingen, die het vervolg onderwijs willen volgen, ervan verstoken bleven. De Voorzitter vraagt dus of nu het minimum-aantal op 10 gehandhaafd zal worden. 'De heer Francis zegt, dat het vervolgonderwijs een tamelijke uitgaaf van de gemeente verlangt en spr. heeft daartegen geen bezwaar, maar wil dan toch vasthouden aan het minimum van 10. Spr. meent te weten dat een cursus niet eerder wordt opgeheven dan nadat het oorspronkelijk aantal teruggeloopen is tot beneden 6. De heer Dekker zegt, dat de gemeente al een bij zonder ruim standpunt inneemt en daarom de ouders blijk dier.en te geven er wat voor over te hebben. En dat nu blijkt niet als het aantal daalt tot 6. Spr. zou daarom willen dat het minimum op 12 werd gesteld, welk aantal tijdens den cursus niet beneden 10 mag dalen. Spr. wijst er op dat er voor het verkrijgen van een voldoend aantal leerlingen stelselmatig een paar leerlingen bij gezocht moeten worden, die dan een week of 6 den cursus volgen en dan er af gaan. En spr. wijst er op dat het volgonderwijs' de gemeente ruim f 1000 kost. De heer De Vries denkt er anders over dan de heer Dekker. De gelegenheid om het vervolgonderwijs te volgen moet zoo gemakkelijk mogelijk worden ge maakt, al weet spr. wel dat het onderwijs een tame lijk offer aan de gemeentekas vraagt. Spr. wijst er op dat de zevende klas niet veel meer dan 10 leerlingen telt en waar er leerlingen achter in de Schagerwaard wonen, is het geen bewijs van onwil, als ze in den winter niet naar Dirkshorn worden gestuurd. Spr. wil dan ook het minimum aantal niet hooger dan 10 stellen, maar een 'beetje soepelheid zien toege past. Spr. betreurt dat het Rijk het vervolgonderwijs 'heeft opgegeven en vindt het niet goed als de ge meente dat ook doet. Spr. zou het meer op prijs stel len als B. en W. door een kleine circulaire den ouders op het nut van het onderwijs wezen. iDe heer Bakker is het met den heer Dekker eens, het moet tenslotte een beetje lijken. Het aantal wordt stelselmatig opgedreven, spr. weet ervan dat er leer lingen 3 weken het onderwijs volgden. Spr. wil het minimum op 12 bepalen en dan niet lager dan 10 gaan. De heer Duijvis is het eens met den heer De Vries en zegt dat in de kom van Kerkebuurt, Waarland en Tuitjenhorn het aantal gemakkelijker is te krijgen dan te Dirkshorn. Als het minimum-aantal voor Dirkshorn op 10 of 12 wordt bepaald, komt Dirks horn in gedrang en daarom wil spr. de oude regeling handheven, maar ©r de hand' aan houden dat het aantal cursisten niet beneden 6 mag dalen. De hoer Dekker meent, dat Dirkehom een meer bebouwde kom heeft dan Waarland. De heer Duijvis wijst er echter op, dat het aantal schoolgaande kinderen te Waarland zooveel grooter is dan te Dirkshorn. De Voorzitter meent ook dat a'ls het procentsgewijze wordt geregeld, voor Dirkshorn geen 10 leerlingen kunnen worden verlangd. Als het minimum op 12 wordt bepaald, vreest spr. dat het onderwijs op 1 of 2 plaatsen in 't gedrang komt en dat zou spr. ten gerieve van de leerlingen niet graag willen. De heer Van der Laan dacht dat 7 leerlingen beslist zouden komen en hij hoopt op 10. Spr. zou 't dit jaar nog oons mot de ouilo regeling wi'llen proboeron en dan kijkon of li en W, cuilgo proHKlo op do ouders kun nen uitoefenen. De heer Dekker wil dan het minimum-aantal leer lingen bepalen voor Dirkshorn op 8, voor Waarland op 15, voor Kerkebuurt op 12. De heer De Vries vraagt of het aantal leerlingen voor het handwerkonderwijs bekend is. De Voorzitter antwoordt ontkennend en afgespro ken wordt dat tot 1 Januari gekeken zal worden hoe het met het handwerkonderwijs zal gaan. De heer Dekker zal zich alleen dan niet langer ver zetten, maar zal er volgend Jaar op terugkomen. Besloten wordt, de oude regeling te handhaven, minimum-aantal dua 10, welk getal niet mag dalen tot minder dan 6. DE H. O. O. Van de H. O. C. (Harenkarspelsche Ontwikkelings- Club) is het verzoek ingekomen om voor haar cursus een verlicht en verwarmd schoollokaal te Kerkebuurt te mogen hebben De lessen zullen weer gegeven wor- d-en als vorig jaar, voor cursisten van 16—30-jarigen leeftijd, 2 avonden per week. D? Voorzitter zegt, dat vorig jaar de cursus een gunstig verloop had, hij begon met 70 leerlingten en eindigde met 50. Het was een 2-jarige cursus en de leerlingen van cursus b gevoelen er behoefte aan den cursus met een derde leerjaar voort te zetten. Voor cursus a is reeds weer een volledige klas 40 leer lingen bij elkaar. Het is door de cursisten o.m. zeer gewaardeerd dat de gemeentesecretaris en anderen een lezing hebben gehouden. De heer De Vries oordeelt dat als er zooveel be langstelling voor deze cursussen is, het goed is deze zaak te bevorderen. Wel kost het eenige opoffering aan de gemeente, maar het zal ruimschoots rente af werpen. Spr. verwacht dat het lokaal za'1 worden ge houden in een staat, die niet hinderlijk is voor de kinderen, en dat er geen asch of eindjes sigaar 's mor gens zullen worden aangetroffen. En spr. hegft daar over ook nooit klachten gehoord. Het verzoek wordt met algemeene stemmen toege staan. Hierna sluiting. In kwaliteit onovertroffen In prijs concurreerend. L. v. RijswUk. De werkzaamheden, welke door de firma Hofman te Den Oever worden uitgevoerd, beginnen ook hun vol tooiing te naderen. Verschillende arbeiders zijn dan ook al ontslagen en meerderen zullen volgen. Eenige werkverruiming ls echter ln het vooruitzicht, daar binnenkort waarschijnlijk een begin zal worden ge maakt met het aanleggen van een nieuwen verkeers weg vanaf den hoek polderweg Noordeinde naar het z.g. Nauwland. Donderdagmorgen geraakte In de Nieuwstraat ter hoogte van de smederij van den heer Asjes, bij het omdraaien van paard en wagen der Gebr. Br. te Oos- terland, de wagen onderstboven. Het paard schrok en geraakte met het lemoen van den wagen achter zich slepend, op hol ln de riohtlng van het dorp. Het geval liet zich leelijk aanzien, daar juist enkele auto's kwa men aanrijden. Een kleine botsing, welke geen onheil veroorzaakte, was dan ^ook het gevolg, waarna het paard werd gegrepen, hetwelk uit een warboel van touwen werd bevrijd, door toegeschoten hulp. Behou dens enkele Verwondingen aan het paard, liep het go- val nog best af. De heer M. de Haan heeft zijn boerenwoning met land ln de Elft uit de hand verhuurd aan den heer S. Wagemaker Ez. alhier. Met den verkoop der Schager Paardenloten was onze lotendebltant, de heer D. Vroone, weer niet ongelukkig. Een 1%-iarig paard werd gewonnen door C. Tijsen Mz. te Den Oever, een veulen had Dolf voor zich zelf ge houden; verder vielen op zijn loten nog vele kleinere prijzen, als een karpet, barometer, enz., enz. Door den aannemer J. Klein zal voor rekening van den he«r K. Wit alhier op Znndburen een woon huis met winkel en bakkerij worden gebouwd. Tot heden ls ten bate van de gemeente Anna Paulowna een bedrag van f 8074.34 aan Gewetensgeld gestort Aan C. Hartog ls met Ingang van 1 October 1928 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als agent van politie dezer gemeente. Naar wij vernemen, zal In deze gemeente dit Jaar de colloote ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis tusschen 9 en 16 October a.s. worden gehouden. De dames, die zich hiermede hebben belast, wensche^ wij een goed succes toe. ïn deze gemeente is thans ook gevestigd een af- deeling van de Landelijke Vereenlglng tot Onderlinge Verzekering tegen de nadeellge gevolgen van werkloos heid en ziekte. Met het correspondentschap is belast de heer M. Bartelse, alhier. De heer A. Kramer en Ph. F. J. de Wilde heb ben hun benoeming tot onderwijzer aan den cursus voor vervolgonderwijs aan de o.l. school I, beiden aan vaard. Naar wij vernemen, zal deze cursus in verband met de tijdsverandering op Maandag 8 October a^. een aanvang nemen. Namens Burgemeester en Wethouders dezer ge meente werd Vrijdag jl. ten raadhuize der gemeen te, door den architect, den heer Chr. Dekker te Scha- gen, opbaar aanbesteed, het bouwen van eene ambts woning, voor den burgemeester, met garage en schuur, op een terrein gelegen aan de Kleine Sluis. De aanbesteding had tot uitslag dat ingeschreven werd door: H. Hogen, Den Helder, f27800; J. de Graaf, Anna Paulowna, f26800; G. Groot, Den Helder, f25673; Gebr. v. Pelt. Den Helder, f27900; H. Riemen, Den Kelder f26890; P. Tuin, 't Zand, f24500; K. Kreijger, Oudesluis, f27700; Doedens en Schilder, 't Zand, f24960; J. Huibert3, Alkmaar, f26700; M. C. v. d. Plas, Helder, f26850; J. Keesman* Schagon, f26299; Gebr. Boekei, 't Veld. f21355. De gunning is geschied aan de heeren Gebr. Boekei GEMEENTE ANNA PAULOWNA, Geboren: Cornells, zoon van L. Pleterse en van O. Haster. Bernardus Gerardus, zoon van J. J. de Vries en van C. Zwlrs. Catharina Johanna Maria, dochter van F. van der Velden en van M. Wessela. Ondertrouwd: Geene, Getrouwd: Lambertua Wlgger* en Catharina do Rid der. Overleden: Geono, Op Woensdag vergaderde in café „Rust en LuatH al hier de vereenlglng „Nut en Genoegen". De voorzitter, de heer H. Hardebol, opende aezo bij eenkomst met een woord van welkom leden en pers, er zijn spijt over te kennen gevende, dat do op komst zoo schaarsch was en wel met het bestuur 13 le den. Daar een nutsvereeniging, zegt voorzitter, enkel haar leiding van het bestuur ontvangt en voor de rest haar steun en bestaan moet vinden bij de leden, was een betere opkomst wel gewenscht. Na nog de hoop uitgesproken te hebben, dat do ver eenlglng alle medewerking van den nieuwen caféhou der, den heer Zwakman, mag ontvangen, werden do notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna volgde hot jaarverslag, waarop de secretaris dank en goedkeuring ontving. Door den heer P. Schrijver was het verzoek aan de vereen, gedaan, of ook bij hem om beurten nutsavond kon worden gehouden. Na eenige bespreking, meende men nog tot geen besluit te kunnen komen, doch dit na den bouw van zijn café zou worden besloten. Uit de rekening van de penningmeesteres bleek een ontvangst van f 45.25, uitgaaf f 27.36, aJzoo saldo f 17.89. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Schrijver, P. Jonker, J. Kult en Mej. N. de Vet—Schermer, wer den allen herkozen en aanvaardden dit. Voorzitter deelde mede, dat de heer Jb. Schermer- horn als lid had bedankt. Daar deze vereenlglng, mede LANDGENOOT TEGEN LANDGENOOT. Angst voor de Heimwehren. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen, zal het morgen den 7den October in Weenen een dag worden, die niet te overzlene gevolgen met zich mee zal dragen. Morgen namelijk zal gedemonstreerd worden door de uiterste partijen te Wiener-Neustadt, een dicht be volkt fabriekscentra, op 50 kilometer van Weenen. De leiding van de Oostenrijksche Heimwehren heeft onlangs een communiqué gepubliceerd, waarin o.m. wordt gezegd, dat deze organisaties na de bloedige Juli-dagen van het vorig jaar in verscheidene Oosten rijksche industrieplaatsen zijn opgericht, zonder dat de sociaal-democraten daartegen hebben geprotesteerd. Wie en wat de Heimwehren zijn. Het zijn organi saties, die in 1919 zijn ontstaan onder de boeren in de Oostenrijksche bergen. Hun oorspronkelijk doel was: huis en hof te verdedigen tegen vijandelijke aanvallen, het staatsgezag te versterken en terreur tegen te gaan. Geleidelijk zijn deze organisaties zich echter meer met de politiek In engeren zin gaan bemoeien, en wel ln antl-soclalistlschen zin. Dr. Steldle, de advocaat en bóeren-generaal uit Innsbriick, is de aie aeze actie onder de boeren In Tlrol en Stiermarken leidt Zooals men in het Duitsche rijk telkens de excessen moet betreuren van Stahlhelm, Rotfront en Reichs- banner, dreigen ln Oostenrijk telkens weer de rechtsche Heimwehren en de roode legerscharen elkaar in de haren te vliegen. De demonstratie morgen te Wiener-Neustadt is reeds zeer lang geleden door de Heimwehren aange kondigd, met het doel, ook hun propaganda tot de arbeiders uit te strekken, teneinde hen, zooals Steldle het noemt, „te bevrijden van het Marxistische juk". De autoriteiten hebben deze demonstratie op de vol gens de wet voorgeschreven wijze toegestaan. Zij brengt geen enkel gevaar voor de openbare veiligheid met zich mede. Anders de tegenbetooging van de sociaal-democra ten, die opzettelijk ls vastgesteld op denzelfden tijd en dezelfde plaats als die van de Heimwehren, en wel verscheidene weken nadat het plan dezer laatsten reeds vaststond. Klaarblijkelijk ls het doel, de betoo glng van de Heimwehren tot eiken prijs en desnoods met geweld te verhinderen. Het gaat er om, of de vrijheid van vergadering ln Oostenrijk nog rechtens bestaat. Het is voor dr. Selpel, den bondskanselier, moeilijk schipperen tusschen het roode Weenen en de antl- roode bergen. Hij heeft onlangs in het parlement ver klaard, dat hij zich even krachtig zal kanten tegen een „fascistlschen boeren-dlctatuur als tegen een dic tatuur van het proletariaat'. Gemakkelijk maken de partijleiders het hem niet. En evenals in Duitschland vragen velen in Oostenrijk zich af: kan aan dat sol- daatjespelen geen eind worden gemaakt? Kunnen de militair-politieke organisaties niet eindelijk worden ontbonden? Omvangrijke ordemaatregelen. Vermoedelijk zal zoowat de heele gewapende macht, die Oostenrijk nog bezit, plus een groote hoeveelheid politie worden opgecommandeerd, om te zorgen, dat alles ordelijk toegaat, en men hoopt te Weenen nu maar, dat het Zondag In de andere steden rustig blijft! Reeds zijn de troepentransporten naar Wiener-Neu stadt begonnen. Naar raming zullen ongeveer 5000 man in Wiener Neustadt worden geconcentreerd. Ook de toegangswegen zullen nauwkeurig worden gecontroleerd. De maatregelen van de overheid zijn zoo omvang rijk, dat Incidenten niet te verwachten zijn. De optochten zullen door de politie en soldaten zoo gecontroleerd worden, dat zij feitelijk geheel geïsoleerd zijn. Men verwacht niet minder dan 3000 journalisten. „Der Abend" brengt een artikel, waarin de arbeiders opnieuw worden aangespoord om op 7 October te de- monstreeren. „De arbeiders zullen echter niet zoo dom zijn, om in de bajonetten te loopen. Niet provoceeren en zich niet laten intimideeren moet het wachtwoord zijn. De communistische „Rote Fahne" verwijt den soci aal-democraten, dat zij gecapituleerd hebben en spoort de arbeiders aan den opmarsch van de fascisten te verhinderen. Het spoorwegpersoneel moet de fascisten niet naar Wiener Neustadt vervoeren en de arbeiders moeten reeds Zaterdag de stations en de straten be zetten. Het sterkste wapen zal echter de algemeene staking zijn De „Arbeiter-zeitung" publiceert een oproep aan de arbeiders en beambten van de wijk van het Wiener Wald, waarin wordt gezegd: Het is noodzakelijk, dat de zevende October tot een =- arbeiders-dag wordt gemaakt, en dat in Wiener Neu- stade een arbeiders-massa opmarcheert als nimmer1 te voren. Daarom allen naar Wiener Neustadt Wij willen slechts door onze massa demonstreeren. Wij gaan niet naar Wiener Neustadt om te vechten, nog minder om met de staatsbeambten tot bevestiging der openbare orde in conflict te geraken. Botsingen mooten op dezen dag vermeden worden.

Schager Courant | 1928 | | pagina 13