chagerCourant GASC0RRUPTIE AAN DEN LANGENDIJK. KORTE BERICHTEN. Vijfde Blad. Binnenlandsch Nieuws. De electriciteitsvoorzieiimg in Noord-Holland. Auto bij Enkhuizen van den dijk getuimeld. Inkomsten der Ned. Spoorwegen over Augustus. krlaging van post- en telefoontarieven. J voornemen bestaat om voor de heede te- 2 het verouderde vast abonnementstarief In na- I vng van hetgeen ln nagenoeg alle Europeesche Minister v. d. Vegte contra de Telegraaf. De candidatuur-Jhr. Van Lennep. De eerste najaars-Zuiderzeeharing. Autobus in Tsjecho Slovakije door een trein gegrepen. De overstroomingen bij NienwpoorL Zaterdag 6 October 1928. 71ste Jaargang. No. 8335. rruflGEN CENTRALE VOOR DE PROVINCIE THANS NOODZAKELIJK. Uitvoerig rapport van Ged. Staten. Reeds geruimen tijd geleden zijn moeilijkheden gerezen tusschen de N.V. P.E.G.E.M. en den minister van Waterstaat tengevolge van de bezwaren, die de laatste meende te moeten maken tegen den inbreng ia genoemde vennootschap van de provinciale cen- rtrale te IJmuiden. I Ket is bekend, dat de P.E.G.E.M. door de provin- [cie in samenwerking met de gemeenten Amsterdam |«a Haarlem is opgericht met het doel een zoo eco- E&ttMh mogelijk stroom-opwekking te bevorderen. Thana is inzake d©26 aangelegenheid een uitvoe rig rapport van Ged. Staten verschenen, waarin de fgelieele zaak vanaf de oprichting der P.E.G.E.M. (wordt nagegaan. O.m. worden er in genoemd do ■borwaarden, waaronder de provinciale centrale te Smulden eventueel zou worden overgedaan. Een [tan de voornaamste voorwaarden is een concessie t&n het Hoogoven-bedrijf, waarbij van de goedkoops energie, door de Hoogovens opgewekt, zou worden geprofiteerd, met de bepaling echter, dat de staat Mj beëindiging der concessies, het recht zou hebben de goederen van den concessionaris te naasten (er beslag op te leggen). Terwijl Amsterdam tot het aanvaarden van deze aaaatingsbepaling bereid bleek, moesten de com missarissen tot hun leedwezen van het gemeentebo- stuur van Haarlem de mededeeling ontvangen, dat het niet bereid was zijne medewerking te verleenen oor het aanvaarden eener concessie, welke de mo gelijkheid zou openen, dat de Haarlemsche centrale zou worden genaast. Het plan was nu voor goed in duigen gevallen en Öe eerste vraag, welke zich nu voor Ged. Staten oordeed, was deze, op welke wijze de provincie, die elve slechts over twee kleine, geheel verouderde entralen beschikt, in de toekomst de beschikking >ver de voor hare stroomvoorziening benoodigde nergie zou kunnen verkrijgen. sen daartoe ingestelde commissie kwam» tot de ccm- lusie, dat in de gegeven omstandigheden het bezit an ecne eigen centrale voor de provincie van het rootste belang is en dat het dus geen aanbeveling erdient den benoodigden stroom alleen door aan koop van stroom uit bestaande centralen van an deren, Amsterdam, Haarlem en de Hoogovens te ver rijgen. Zonder eigen centrale komt men als distri- utiebedrijf van den omvang, als onze provincie (hans bezit, naar het oordeel der commissie in eene te groots afhankelijkheid van de produceerende be drijven, waarvan men dan den stroom zou moeten betrekken. De provincie moet de stroomopwekking laar eigen inzicht kunnen regelen en dit kan zij, bij het vervallen der regeling volgens de P.E.G.E.M.-ge- idacht, alleen door stichting eener eigen centrale. Een eigen centrale voor de Provincie. Met deze opvatting heeft de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven, in wiens laatste vergade ring dit punt een onderwerp van uitvoerige bespre kingen heeft uitgemaakt, zich met algemeene stem men vereenigd. Ook Ged. Staten zijn in de gegeven omstandigheden van de noodzakelijkheid van het be- tit eener eigen centrale voor de. provincie overtuigd en wenschen, gelet op de ontvangen eensluidende ad- iezen, de afsluiting van eene overeenkomst met de loogovens te bevorderen. Afwikkeling van het bestaande verband. Waar de bestaande regeling, waarop de P.E.G.E.M. ia gebouwd, nu niet langer gehandhaafd kan worden, igt het in het voornemen van Ged. Staten, dat het estaande verband zoo geleidelijk mogelijk zal wor- en afgewikkeld, zoodat in de geregelde stroomvoor- iening geen stoornis komt. De medewerking van en W. van Amsterdam is daartoe trouwens reeds fiegezegd. ÏOORDAT EEN TEGEMOET KOMENDE WAGEN ZIJN LICHTEN NIET DOOFDE. Men meldt uit Enkhuizen: Een auto van den muziekhandel Euterpe, uit Am- terdam, is gisteravond door een tegemoetkomend en ragen, die de lichten niet had gedoofd, van den dijk- rag af over den kop geslagen. De auto werd vernield. 0'bestuurder,.de heer Ludwig Drosler, kon, na in het lekenhuis te zijn verbonden, zijn weg vervolgen. IUNA EEN MTLLIOEN MEER DAN AUGUSTUS 1927. Over Augustus hebben de Ned. Spoorwegen bijna ^millioen meer ontvangen dan over Augustus 1927. uïï£van*sten 'bedpoe?en nl- f 17.169.220, tegen '10202.7O5 in dezelfde maand van 'het vorige jaar. Het reizigersvervoer alleen bracht f 677.290 meer op in Aug. 1927. *OOR POST IN HOOFDZAAK VOOR CORRES- ÏONDENTIE NAAR HET BUITENLAND. Hst streven bij het opmaken der postbegrootingen [rjjk tariefsverlagingen zooveel mogelijk, doch gelei- «ijk door te voeren, heeft er toe geleid, om met 1 L^ber a.s. wederom portverlaglngen in te voeren; I? hoofdzaak echter voor correspondentie naar het Pltenland. levens 2ai van <jeze gelegenheid gebruik worden ge- om voor het locaal verkeer een wijziging tot .K*"1 te brengen voor 't port der brieven van 20—100 'Ik Waarvoor thans 15 cent moet worden voldaan; l*1 ral op 10 cent worden gesteld. I Verlaging telefoontarieven. landen geschiedde, door een moderner systeem te ver vangen. Vermoedelijk zal het locale verkeer dan niet meer dan drie cent per gesprek koeten, waarschijn lijk met een minimum van f 24 per Jaar en ten hoog ste f 48. Ook in de aanlegkosten zal zooveel mogelijk tegemoet worden gekomen, zoodat verwacht mag wo-r den, dat het nieuwe tariefsysteem de ontwikkeling van de telefonie zeer ten goede zal komen. Voor den interlocalen dienst wil men de gesprekken over korten afstand, die nu f 0.20 kosten tot 10 cent verlagen en die op grooteren afstand van 50 op 85 cent brengen. DE MINISTER DIENT EEN KLACHT IN WEGENS SMAAD. De Telegraaf had medegedeeld, dat de minister van Waterstaat zou zijn gezwicht voor den drang der leiders van christelijke en roomsche radio-omroepen en hun de meerderheid in den te stichten radioraad zou hebben toegezegd tegen politieke contraprestaties. Naar aanleiding van het artikel waarin dit is ge schied, heeft de minister, naar het blad thans meldt, een klaoht wegens smaad tégen de „Tel." ingediend. EIGEN ANTI-REV. CANDIDAAT. Donderdag hebben «enige leden van de Protestantach- Rechtsche Statenclub nog even beraadslaagd over de vervulling der vacature-Ven Lennep in het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De Chrlstelijk- Historischen hielden vast aan de candidatuur-Ter Haar; de Anti-Revulotionairen zouden ach nader beraden. Dit laatste ls dan ook gisteren gebeurd. De Anti-Revolutionairen hebben candida&t gesteld voor de genoemde vacature mr. A. Bruch, wethouder te Haarlem. AAN DEN AFSLAG TE LEMMER AANGEVOERD. Naar de corr. van de „Tel." te Lemmer meldt, ls al daar Donderdagmiddag aan den afslag de eerste na- jaarszuiderzeeharing aangevoerd, in het geheel dertig stuks. Voor deze haring, die van extra kwaliteit en flink van stuk was, werd 5% cent per stuk betaald. Verschenen is het verslag van de gascommissie, in zake de vermeende gascorruptie aan de lichtbedrij- von te Noordscharwoude. Hieronder laten wij volgen 't verslag, dat door de corn missie in haar vergadering van 2 October jl. is vast gesteld en aan de gemeenteraden ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Rapport van Bestuur van de Gommissle van Beheer der Lichtbedrijven inzake de vermeende gascorruptie cn de genoten 5 voor uitbreidingen. In den loop van het jaar 1927 werd door de heeren Paarlberg en Bakker, raadsleden in de gemeente Oudkarspel, een adres aan de Commissie van Be heer gericht, inzake de in de pers verschenen arti kelen over corruptie in de bedrijven. In dit adres werd op een onderzoek aangedrongen. Bij monde van den Voorzitter is toen namens ons Bostuur, in do vergadering van 16 Aug. 1927 mededeeling gedaan dat de wijze waarop genoemde raadsleden deze zaak behandelden, niet de juiste was en werd voorga- steld het stuk voor kennisgeving aan te nemen. De Commissie besloot aldus. Afgescheiden van het ingekomJen adres werd mede deeling gedaan, dat het Bestuur het volste vertrou wen in den Directeur bleef stellen. Scheen aanvan kelijk hiermede deze onaangename zaak voor ons afgeloopen, later bleek echter dat de heer Van der Stel ook den naam van ons bedrijf noemde, als zoude dit bij de corruptie bétrokken zijn. Een en an der is oorzaak geweest dat wij deze aangelegenheid weer onder de oogen hebben gezien. Hierbij kwam later nog de vraag of de 5 provisie die de Direc teur van alle uitbreidingen van de fabriek ontvan gen had, ten rechte of ten onrechte waren genoten .Voor ©enen goeden gang van zaken zal het dus noodig zijn bovengenoemde punten van elkaar ge scheiden te houden en zullen deze ook verder afzon derlijk worden behandeld. Eir zijn dus twee zaken te onderzoeken, nl. 1. Is aan ons bedrijf corruptie gepleegd? 2. Zijn de 5 vergoedingen voor uitbreidingen ten rechte of ten onrechte genoten? 1. Is aan ons bedxijl corruptie gepleegd? Zooals reeds hiervoor is opgemerkt, was deze vraag reeds in den loop van het jaar 1927 onder 'de oogen gezien. De beschuldiging van den heer Van der Stel in de dagbladen, dat ook ons bedrijf bij de cor ruptie was betrokken, was oorzaak dat wij ons hier mede weer moesten bezighouden. Ook door verschil lende raden werd er op aangedrongen dat een gron dig onderzoek zou worden ingesteld. Dit onderzoek naar de corruptie is weer t© split sen in 2 deelen, nl.: a. Het Justitioneel onderzoek. b. Een administratief onderzoek. Hlet onderzoek onder a. genoemd wordt gedaan door de Justitie. De bij de Justitie berustende be scheiden daaromtrent werden van uit Utrecht, waar het centraal onderzoek is*geleid door den Of ficier van Justitie aldaar, gezonden aan de ver schalende Arrondissementsrechtbanken. Deze gel- ge vens waren door de Justitie hoofdzakelijk verza meld uit d© z.g. ateekpenningenboekjes van enkele groote firma'3, die in beslag waren genomen. Uit de oproeping die de Directeur ontving om voor den Reohter-Commissaris te verschijnen deed vermloeden dat ook zijn naam in deze boekjes voor kwam. Al spoedig bleek dat voor zeer geringe bedragen, n.L f75, f25, f10 de Directeur voorkwam in de boe ken van de firma Gautzch. De Directeur was echter in staat van deze bedragen verklaring te doen, waar uit is gebleken, dat dit geen provisie bedragen wa ren, maar bedragen voor geleverde goederen waar voor de Directeur de quitanties voor de betaling kon toonen. Op 24 Juli 1928 werd aan den Directeur een ken nisgeving van den Officier van Justitie te Alkmaar uitgereikt, dat genoemde Officier, hem ter zake van bet feit, waarop het gerechtelijk vooronderzoek naar aanleiding van de door den Officier gedane vorde ring van den 21 December 1927 betrekking had, niet verder zal vervolgen. Hieruit blijkt derhalve dat er geen feiten waren geconstateerd waarop de Officier tot een vervolging kon overgaan, of met andere woorden gezegd „de Di recteur 'heeft zich niet schuldig gemaakt aan het plegen van corruptie". Het onderzoek onder b. genoemd is door ons in gesteld en wel op de volgende wijze. Wij hebben van alle leveranciers van onze bedrijven, vanaf de oprichting tot heden, een lijst opgemaakt met ver melding van de bedragen waarvoor door deze leve ranciers was geleverd. Deze lijst is met de bedragen daarop vernield, ver- •rC geleken met de boeken. In 't geheel komen op deze lijst 344 namen van leveranciers voor. Het is een punt van ernstige bespreking geweest in een onzer bestuursvergaderingen, op welke wijze het beste het verder onderzoek kon geschieden. Besloten word de leveranciers to verzoeken eon verklaring af te loggen en desgewenscht onder eede te bevestigen of aan den Directeur ooit eenige provisie in weiken vorm ook was gegeven voor door hen gedane leveran ties aan onze fabriek. Op voorstel van een der Be stuursleden werd daarna nog besloten alleen aan de leveranciers die voor meer dan f300.hadden gele verd een verzoek tot het geven van een verklaring te richten. In het geheel zijn daarvoor 67 brieven verzonden, waarvan 2 naar het buitenland. Op twee na (een bui- teniandsche en een binnenlandsche) hebben alle leve ranciers een verklaring gezonden dat door hen nim mer aan den Directeur eenige provisie in welken vorm ook was gegeven. Om het onderzoek volledig te doen geschieden, werd besloten ons in verbinding te stellen met den neer Van der Stek Uit diens schrjjven, op ons verzoek om hier te komen om aan te toonen daL door den Directeur corruptie was gepleegd, bleek, dat hij al- leen in staat was de toewijzen te leveren voor leveran ties van de firma's Gautzsch en Wiison, terwijl voor de overige alleen aanwijzingen gegeven konden wor den, op welke wijze kon worden uitgezocht dat van andere firma's eventueel© provisie was genoten. Nadat kennis genomen was van onze verrichtingen in deze zaak, werd besloten den heer Van der Stei maar niet uit te noodigen, omdat aan de verklarin gen van de verschillende firma's voldoende waarde kon worden toegekend, om de overtuiging te hebben dat ook van deze zijde bekeken, de Directeur zich niet had schuldig gemaakt aan het plegen van corruptie. 2. Vergoeding van 5 voor uitbreidingen. Deze quaestie heeft ook onze aandacht gehad en is een onderzoek ingesteld. Door een lid van ons Bestuur, de Burgemeester der gemeenten Noord- en Zuidscharwoude, werd in een nota aan de Raden dier gemeenten op deze zaak na der de aandacht gevestigd. Deze nota, niet gericht aan ons Bestuur, had tot gevolg dat door den Raad der gemeente Zuidscharwoude opdracht werd gege ven deze zaak aan een nader uitgebreid onderzoek te onderwerpen, terwijl eveneens Yan den Raad der gemeente Noordscharwoude het verzoek kwam een nader onderzoek in te stellen. Zooals boven reeds werd gezegd, epreekt het van zelf, dat ook dit punt aan een ernstig onderzoek is onderworpen. Daarvoor zijn de bestekken nagegaan en bleek dat bepalingen voor komen in de bestekken vanaf 1914, luidende als volgt. „Voor toezioht administratie enz. komen ten laste van den aannemer 5 der aan nemingssom, welke op de eerste aanmaning aan de Directie moeten voldaan worden." on „Onder de Directie wordt verstaan do Directeur der Gemeen schappelijke Gasfabriek te Noordscharwoude." Volgons de instructie van den Directour maakt deze van alle vernieuwingen enz. ontwerp bogrootin- gen met bestekken en dient deze bij de Commissie in. Hieruit moet dus volgen dat de bestekken en begroo tingen door de Commissie worden vastgesteld. Een bepaling dat door den aannemer 5 der aanne mingssom ter beschikking van de Dirc.ctie moet stel len, heoft derhalve daardoor de goedkeuring van de Commissie. Dat met Directie den Directeur (persoonlijk) wordt bedoeld, is naar het ons wil voorkomen ook duidelijk, want was het de bedoeling dat de genoemde bedragen terugvlooiden in de kas van do bedrijven, dan zou het niet noodig geweest zijn deze bepaling in de be stekken op to nomen, het zou dan betalen en weer ontvangen zijn, wat in t geheel geon zin zou heb ben. In verband mot deze quaestie zijn de notulen van vorige jaren nagegaan om te trachten op deze zaak meer licht te werpen. De notulen werden in die ja ren zeer beknopt weergegeven, «oodat daaruit niet veel viel te constateeren. Dat de Commissie echter niet afwijzend stond te genover betaling van buitengewone werkzaamheden door den Directeur, blijkt wel uit de notulen van 2 April 1912, waarin aan Sint Pancras wordt bericht, in verband met een verzoek van die gemeente om aansluiting aan onze fabriek, door den Directeur on zer fabriek een onderzoek in te doen stellen, waar voor de Directeur door de gemeente Sint Pancras zou moeten worden gehonoreerd. Zooals reeds eerder ls gezegd, werd de bepaling van de 5 pet. voor het eerst ln een bestek van 1914 aan getroffen, en uit de notulen van 8 Maart 1914 blijkt dat het bewuste bestek ls voorgelezen en daarna goed gekeurd. In latere jaren ls deze bepaling in de bestek ken gehandhaafd gebleven zoodat naar onze meening de 5 pet. ten rechte is genoten. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat deze bepaling voor vergoeding van toezicht enz. ook in door anderen op gemaakte bestekken voorkomt. Als voorbeeld moge dienen de bestekken opgemaakt ten behoeve van de oprichting van onze fabriek, zoo als die voor bouwwerken, gashouder, fabriekslnstallatie bulsleidingen, enz. In al deze bestekken worden voor toezicht enz. bepaalde bedragen uitgetrokken, die in de aannemingssom begrepen zijn en die aan de Directie, in dit geval het Centraal Bureau voor Technische Ad viezen en Arbitrage afdeeling Civiele Wetenschappen te 's-Gravenhage, aan welk Bureau tegen een vast honora rium de uitvoering enz. van de stichting der fabriek was opgedragen, moest worden afgedragen. Hier spreekt zeer duidelijk uit dat naast een vast honariri- um (en nog wel voor de stichting) nog bedragen voor toezicht kunnen worden verantwoord. Conclusie. Onze conclusie is derhalve: 1. dat de Directeur ten opzlchtee van de z.g. gascor ruptie geheel vrij uit gaat; 2. dat de door den Directeur genoten vergoedingen voor uitbreidingen enz. ten rechte zijn genoten. Hieruit volgt dat wij het volle vertrouwen in den Directeur kunnen blijven stellen. De Burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude heeft de volgende Minderheidsnota ingediend. Het rapport, uitgebracht door het Bestuur der Ge meenschappelijke Lichtbedrijven, inzake een ingesteld onderzoek, o.a. naar de door den directeur genoten per centages (5 pet) van de kosten van uitbreidingen der fabriek en de ln genoemd rapport vastgelegde conclusie, dwingt mij het navolgende op te merken. In de gisteren gehouden vergadering der Commissie van beheer der bedrijven werd dit rapport voorgelezen en aanvaard met 104 stemmen, nadat mij gelegenheid was gegeven mijn tegen-stern te motiveeren. Als minderheid in Bestuur en Commissie zal ik thans de aldaar door mij naar voren gebrachte motieven herha len opdat misverstand worde voorkomen en 't standpunt van de minderheid beoordeeld kan worden. Om dit te bereiken zou ik kunnen volstaan door te verwijzen naar de door mij indertijd uitgebrachte nota, evenwel onder handhaving van dien inhoud heb ik mij thans silechts beperkt tot het Jaar der stichting van de kamerovens n.1. 192L Alleen reeds daaruit zal blijken dat geen 5 pet vergoeding genoten mocht wor den. Bovendien kunnen zeer zeker nagenoeg alle leden der Commissie in hare huidige samenstelling over deze aangelegenheid oordeelen, terwijl buitengesloten ls reeds naar voren getreden vertroebeling van gedachten en herinneringen aan soortgelijke feiten, zich toegedragen ln de Jaren 1910-1915. Wanneer ik een oogenbllk aanvaard dat de bepaling ln het bestek 1914 (bldz. 5 van het rapport) en enkele ndere bestekken, bedoelt dat die opzet-gelden voor den iirecteur persoonlijk bestemd zijn geweest waarom op Jeze eigenaardige wijze een gratificatie toegekend? beduidt deze belooning eene vergoeding voor meerdere werkzaamheden (toezicht enz.) verricht bij de onder havige uitbreiding. „De Commissie stond niet afwijzend tegenover betaling van buitengewone werkzaamheden", vermeldt het rap port op pagina 6. De bouw der z.g.n. kamerovens werd onderhands op gedragen aan de firma Klönne te Dortmund. De begroo- ;ing was in alle onderdeelen, gespecificeerd, op voor stel van het Bestuur door de Commissie behandeld en goedgekeurd. Daarom komt o.a. een post van „toezicht" voor,, nJ.: Kosten van toezicht J. Oosterlee". Van an der toezicht of ,vergoeding wegens administratie en toe zicht" (buitengewone werkzaamheden) voor den dlreo- leur, wordt nergens gerept. Ten bewijze dat van deze uitbreiding geen percen tage mocht worden getoucheerd blijkt ten overvloede uit de notulen der Commissievergadering van 21 Juni 1921, woordelijk luidende: „Daar op den bouw der Kamerovens geen toezicht door den directeur kan worden gehouden, op grond hij geen teekening van de fa Klönne heeft en de opzichter Oosterlee over de andere werkzaamheden het toezicht heeft, wordt goedgevonden bij eventueels aanvraag aan den directuer verlof toe te staan!" Toch heeft de directeur ook van dezo uitbreiding een percentage genoten. Zelf deelt hij schriftelijk mede van genoemden bouw f 3866.75 te hebben ontvangen. Niet onvermeld mag blijven dat in ditzelfde jaar, na breedvoerige besprekingen in Bestuur, Commissie en Raden, vanaf 1 Januari 1921 het salaris van den dlreo- teur met f 500 verhoogd werd tot f 4400, benevens pre mie vrij pensioen. (De emolumenten: vrije woning, gas, cokes en vergoeding eerste grondslag peraoneele belas ting bestonden reeds en werden gehandhaafd). Ook ter dezer plaatse herhaal ik dat oerstgenoemdo gelden zondor voorkennis of medeweten van Bestuur, Commissie en gemeenteraden werden genoten. Zou er één College geneigd geweest zijn daarmede accoord te gaan? Is er één College denkbaar dat alsdan tot sela- risverhooging zou hebben medegewerkt? Van de zijde van belenghebbende la ook nimmer daar op, zelfs ook maar gezinspeeld. Waar ik derhalve moet blijven constateeren dat ds door den directeur genoten vergoedingen voor uitbrei dingen enz. ten onrechte zijn genoten kan tk de tweede oonclusie van het rapport niet aanvaarden. Tot mijn leedwezen hechtte de meerderheid der Com missie, na vorenstaande uiteenzetting, hare goedkeuring aan den inhoud, evenwel zonder de door mij genoomde feiten te weerleggen. Ten opzichte der overige uitbreidingen zal ik alhier niet ln bijzonderheden treden, daar lk een en ander reeds in mijn nota vermèld heb. Ten slotte merk ik op dat de Commissie van beheer mot het verleonon harer sanctie aan de buiten haar medeweten genoten vergoeding door don dlrocteur noo- deloos ln botsing dreigt te komen met wettelijke rech ten en plichten. Immers de gemeenteraden regelen de jaarwedde en emolumenten van den directeur, waaruit voortvloeit dat om by het onderhavige geval stil te staan eene extrarultkeering van i 8866.76 slechts door hen de raden zou kunnen worden govoteord of goedgekeurd. Zelfs een oolloge van Burgemeester en Wethouders zou zijn bevoegdheid overschrijden, door, zonder machtiging van don gomeonteroad, oon ambte naar eenige gratificatie toe to kennen of „goed te kou- ren dat deze bulton hun medeweten gonoten ls." De Burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude, Van Spongier. Zuidscharwoude, 8 Oct 1928. VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TB HOORN. Aan het 'toelatingsexamen voor de Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn namen 47 kaasmakers deel. Hier van zijn 80 onvoorwaardelijk toegolaten, teerwijl 9 tij dens den cursus hun kennis van het vak rekenen al»- nog moeten aanvullen. 8 personen moesten worden af gewezen, omdat zij aan de examenelschen niet konden voldoen. De lessen worden gegeven ln 2 parallelklaaaen. SNEEUW. In het Zuiden van Finland heeft het reeds verschei dene malen gesneeuwd, en de hoofdstad Helsingfors was een dag iang geheel in een winterkleed gehuld. Ook in het samogitisch deel van Litauen is reeds de eerste sneeuw gevallen. SLECHT WEER TE ROME. Te Rome heeft gisteren een hevieg storm gewoed. Door de overvloedige regens werden tal van huizen overstroomd, zoodat zij <loor de bewoners ontruimd moesten worden. De brandweer werd binnen vier uur tijds driehonderd maal gealarmeerd. EEN LAWAAIMAKENDE INBREKER. Vrijdagnacht is te Nijmegen door den 22-jarigen mijnwerker J. R. uit Kerkrade op drie plaatsen in de stad ingebroken. Hij sloeg de ruiten der winkels in en stal o.a. uit den manufacturenwinkel van H. uit de Hezelstraat wollen goederen. Bij den slager M. in de Bloemenstraat stal hij ham en bij den goud handelaar van Baal sloeg hij ook een winkelruit in. De politie wist hem 's nachts nog te arresteeren. STEENEN OP DE RAILS GELEGD. Een spoorwegongeluk voorkomen. Op de lijn Kalisat-Bondowoso op Java hebben on bekenden tusschen Tarmanan en Groedjoegan stee- nen op de rails gelegd over een afstand van 300 Meter. Het werd ontdekt twee uur voordat de eerste sneltrein naar S^oerabaja moest passeeren. ZEVEN DOODEN, 18 GEWONDEN. Op een overweg in de nabijheid van Banevce in Oostelijk Slovakije is gisterenavond een goederentrein met een juist passeerenden autobus in botsing geko men. Dientengevolge werden zeven personen gedood en 18 gewond. OPNIEUW DREIGEND GEVAAR; MET MAN EN MACHT AAN HET WERK. De corr. der N.R.Crt te Brussel meldde gisteravond: Te Nieuwpoort, in den omtrek van welke stad het water, dat tengevolge van de overstrooming in het begin dezer week de landerijen nog bedekte, voor het grootse deel weder is weggetrokken, is Vrijdag middag geconstateerd, dat de dijken van het kanaal Nieuwpoort—-Veurne, dat in den Yzer uimondt, dreigden door te breken. Onmiddellijk is 'het werk in alle fabrieken en werkplaatsen van Nieuwpoort en omstreken stopgezet en zijn de arbeiders in mas sa naar de bedreigde plaats, 100 M. ten Westen van de brug over den Yzer gezonden, waar met het op werpen van een nieuwen dam in het kanaal een be gin is gemaakt. Men hoopt met dit werk nog tijdig gereed te komen en aldus te 'beletten dat de ge heel polder, die ver beneden den zeespiegel ligt, we der als tijdens den oorlog onderloopt, wat tot een ware ramp aanleiding zou geven.

Schager Courant | 1928 | | pagina 17