Wgêgti DE RAADSELACHTIGE MAN. Dinsdag 9 October Ï928. 71ste Jaairgamig No. 8336. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Plaatselijk Nieuws. hesckermL <UwkUtd\ tegen hoest Een 100-jarig jubileum. .enaws-fc'lle^d SCHAEER lliuiii Niens- CO RAAIT. Uitmuit-1 liiillnvllii .Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- j en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- (cjilifin nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.05. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cerit (bewijsno. inbegrepen). Grootcre letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NXJMMEB BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zitting van Vrijdag 6 October 1928. ZIJN CONCURRENT VOOR DE WIELEN GERE TEN. De chauffeur der autobuaflrma O. te Schoorl, P. O. jenaamd, staat terecht wegens het feit. dat hij op 31 Lugustus op den Bergerweg den autobusondernemer Facob de J., die bulten dienst een aantal bestelde pas- laglers voor de tram AlkmaarEgmond naar het sta- Jon te Alkmaar vervoerde, geen gelegenheid heeft ge geven met zijn autobus te passeeren. Verdachte houdt een langdurig oratio pro dome, waarvan de conclusie iluldt, dat hij niet heeft bemerkt, dat getuige de Jong [met zijn bus wilde passeeren. Aan de politie heeft ver dachte echter zich uitgelaten, dat hij beslist een achter bem rijdende bus geen gelegenheid tot voorbijrijden meer wilde geven, omdat hij reeds eenmaal met zijn roertulg juist daardoor te water ls geraakt Al deze punten van verweer worden echter niet voldoende ge acht en verdachte veroordeeld tot f 25 boete of 25 dg. DE THEORETISCHE WETTENFABRIKANTEN. Evenals de Bioscoopwet, is ook de nieuwe Motor en Rijwlelwet 'n uiterst langdradig .product van wet geving, doch het blijkt dat zelf ln deze ellenlange lita van wetsartikelen nog niet ln alle gevallen voorzien ls. Zoo stond heden terecht de 19-jarige P. B., 'n Jong- mensch uit Bergen, die te Koedijk twee bekeuringen had opgeloopen. Een omdat hij de maximum-snelheid 28 K.M., waarop wij alle automobilisten en motorrijders op attent maken, met zijn motor had overtreden, en [een tweede calange ter zake het feit, dat hij den ge- lenteveldwachter en verbalisant geen rijbewijs had men toonen. En dit kon hij niet, aangezien hij zich Ist oefende om dit rijbewijs te verkrijgen en ook ver egen heeft Maar het is verboden, zich te oefenen jop een motor binnen de bebouwde kom, terwijl dit Juist ter ge we nacht ls, ten einde de noodlgo vaardigheid en activiteit te kunnen verwerven. De waarn. kantonrechter nam echter deze inconse- iquentlo flink onder de oogen. Hij veroordeelde ver- jd&chte wel tot f 4 boete of 4 dagen wegens snelheids overschrijding, doch sprak hem betreffende het ont brekende rijbewijs vrij. DE GEMEENTEVELDWACHTER VAN KOEDIJK IN ACTIE. Met onrustbarende kracht wordt heden de 28 KM, [maximum-snelheid voor bestuurders van motorrijtuigen iop 4 wielen en minder gehandhaafd. Reeds vele pro- jcessen-verbaal zijn ingekomen en hadden zich verschil lende overtreders heden de verantwoorden. Primo, de heer A. B., luxe-chauffeur te Bloemen- daal, die de familie rijdende waar hij ln dienst ls, vol gens procos-verbaal de maxlmum-snelheJd zou hebber, [overtreden. De verdachte kon zich dit niet voorstellen !en dus werd het noodlg geacht den verbalisant tc hoo- I ven, zoodat de zaak a.s. week verder zal worden be-j jhardeld. De verdachte, die ln dienst van zijn patroon, te [Parijn woonachtig, met diens auto van Bloemendaal paar do hoofdstad van Frankrijk heen en weer trekt, iwlst niet of hij persoonlijk aanwezig kon zijn. Echter pal de jachtopziener der familie, die zich eveneens ln jde auto bevond, zorgen op de terechtzitting aanwezig U sljn. IDEM, IDEM. j De heer Th. Y., pianohandelaar te Alkmaar, behoor de ook tot de ongelukklgen, tegen wlen te Koedijk procee-verbaal was opgemaakt Dit lot trof hem op 81 Aug. en hD zou 40 K.M. snelheid hebben ontwikkeld. De heer Y. begreep dit niet Hij behoort tot de zeer kalme rijders en hij had niet de minste notie, waarvoor de veldwachter hem aanhield. Hij vermeende, dat het een soort sport was, die nu te Koedijk wordt beoefend. Aangehouden tot &jl week. NOG EEN AANGESCHOTEN EENDVOGEL. Ten slotte verscheen in deze rubriek strafzaakjes de heer J. de J.t expediteur te Volendam, die op 20 Aug. met zijn verhuiswagen door het dorp Koedijk was go- reden, omdat de rijksweg 'aan de overzijde ligt open gebroken. Hij zou hebben gereden met een snelheid van 40.4 KLM. en hij wilde zulks niet tegenspreken. Om van verdere aoesah bevrijd te zijn, had htf de zaak willen schikken, maar die transactie kwam hem op f 21 te staan, wat hij buitensporig hoog vond. De kantonrechter maakte het dan ook veel schappelijker en legde f 10 boete of 10 dagen op. ZEGT DE POLITIE: GIJ MOET GAAN,— BLIJF DAN NIET STAAN! In den Alkmaarschen kermlsnacht van 29 Augustus ontstond ln de Houttll een amusant relletje, waarin vele kermishouders belang stelden en van hun nieuwsgie- gierigheld blijk gaven, door te blijven staan, met go- volg dat de politie de aanwezigen aanmaande, door te Ioopen. De heer N. C. KL, een 37-jarig koopman uit Amsterdam, voldeed hieraan niet en stond nu terecht wegens overtreding der desbetreffende verordening. De verdachte toonde zich niet gesticht over het optreden van den verbalisant Deze had bem in zijn nek gepakt en geknepen en hem geduwd. Hij was zoodanig be handeld, dat hij getuigen had gezocht teneinde een klacht te kunnen indienen, maar hij had die niet kun nen vinden, daar het schijnt, dat de menschen in Alk maar doodsbang zijn voor de politie. Opgrond van deze uitlatingen besloot de waarn. kantonrechter deze zaak verder tot a.s. week uit te stellen. Gehoord zal dan worden de verbalisant tegenover den verdachte, dien verzocht werd, zoo mogelijk ge- tulgen a decharge mee te brengen. EN HIJ ZEI: GAATMAAR HIJ GAAT NIET! Eveneens had zich wegens het niet voldoen aan de aanmaning tot doorloopen door de politie gegeven, te verantwoorden de heer G. J. S. Deze bevond zich ook ais belangstellend toeschouwer bij het hlervoren aange duide nachtelijke kermisrelletje. Door een niet ln uni form gekleed polltie-ambtenaar, een schrijver bij de politie, werd hem gelast zijn weg te vervolgen, wat hij niet deed, daar hij een anderen kant op moest om thuis te komen. Eerst later is hem aangezegd, dat pro- ces-verbaal tegen hem zou worden opgemaakt. Ook deze zaak is tot a.8. week aangehouden. EEN VERGETEN VERDACHTE. Een heer, die geduldig de geheele zitting had mee gemaakt en ten slotte heelemaal alleen overschoot, bleek te zijn een cliënt die feitelijk het eerst had moe ten worden geholpen. Hij bleek toch te zijn de heer A. J. H., kantoorbe- Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- len, die uw geheele or ganisme verkwikken. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. diende te Bergen, die reeds 14 dagen geleden terecht stond wegens het belemmeren van het verkeer op den openbaren weg te Bergen aan Zee. Hij had daar zijn auto geplaatst, wat volgens den verbalisant een straf baar feit opleverde. Doch verdachte begeerde, dat de plaats waar zijn auto stond, geen openbare weg was en dus had de kantonrechter de zaak 14 dagen uitgesteld. De waarn. kantonrechter was echter niet voldoende ingewijd en dus werd deze zwaarlijvige zaak opnieuw verdaagd en wel tot de zitting van 12 October a.s. Den 6den October herdacht de afd. Schagen van het Nederl. Onderw. Genootschap in een feestelijke bijeen komst in het hotel Vredelust alhier, het feit dat voor meer dan 100 jaar hier ter plaatse de onderwijzers uit Schagen en omgeving hun eerste organisatie stichtten, die werd voortgezet in de afd. Schagen van het N.O.G. thans reeds 70 jaar bestaande. De groote zaal van den heer Igesz bood een feeste- lijken aanblik met haar bijna honderd gasten, versier de tafels, aardige muziek, fraaie bloemstukken en ver dere aankleeding. De voorzitter der afdeeling, de heer Van der liaan, van Dirkshorn, heette de aanwezigen in hartelijke be woordingen welkom, in het bijzonder de afgevaardig den van het hoofdbestuur, den heer Bon,- voorzitter, en den heer Holle. Ook de afgevaardigden van de zuster- afdeelingen Alkmaar, Heerhugowaard en St.-Pancras, en de oud-leden, waaronder de meer dan 80-jarige heer Schuitemaker en de heeren Holzmuller en Th. Roep en anderen kregen een apart welverdiend woordje en mede de vertegenwoordiging van de uitgenoodigde plaatselijke pers, de Schager Courant. Spreker deed het genoegen, zelde hij, nu eens ln de gelegenheid te zijn de Schager Courant te huldigen en dank te zeg gen voor hare bereidwilligheid, steeds de afdeeling ten dienste te willen zijn en het onderwijs daarmee te steunen. Applaus. Eenige telegrammen van afdeelingen en brieven van leden en oud-leden werden verder voorgelezen. In welgekozen uitdrukkingen dankte daarop de voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer Bon, den hoer Van der Laan voor zijne woorden, feliciteerde de af deeling en bood haar een fraai bloemstuk en een voor- zlttershamer aan. Applaus. Ook de heer Holle hield een geestige speech, waarin j hij vooral de waarde van het N.O.G. nabr voren bracht. De afgevaardigden van Alkmaar boden bij monde j van den heer Ypma dor afdeeling bloemen aan, ter-1 wijl de heer Holzmuller, oud-lid nog van S-.hagen, vroe- gero herinneringen ten beste gaf. Ook da heer Olen van Alkmaar feliciteerde de afdeeling. Alsnu bekwam de heer M. Visser te Behagen, het woord voor het geven van een historisch overzicht van de honderdjarige. Spreker begon met te vertellen, dat de eerste bladzijde van het oudste notulenboek 12 Juni 1827 tot opschrift voert en de eerste notulen dateeren van 4 October 1827. De organisatie telde toen een acht FEUILLETON Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. De man aan de breede schrijftafel hield zijn oogen leve&tigd op een brief, die bovenop zijn Vloeimap &S en zich schijnbaar van haar tegenwoordigheid [onbewust, zat hij dezen brief in zichzelven over te loten, waarbij zijn dunne Lippen zwijgend bewogen, jterwijl hij iederen regel, ieder woord, in zich op- Mm. Een minuut verliep, en toen.. I Paul Airuery keek op, met in zijn strak gezicht een Uitdrukking, die nooit naliet in haar boezem een Invoel op te wekken dat naar woede zweemide. dat hij haar openlijk beleedigend aankeek Jf zou het gevoel dat in haar oprees, te veront- Sfljfldigen .zijn geweest. «och hij vertrok zijn gedaat tot een bijna onmerk- MAu hoonlach, trok zijn mondhoeken zoover om- 'jag dat zijn bovenlip zich opwaarts bewoog, en in blauwe oogen verscheen iets iets kouds en J^hatigends, dat ontegenzeggelijk op vage wijze .wieedigend was. l Zij had hem meermalen op deze gelaatsuitdruk- [J'jig betrapt zij volgde onvermijdelijk 'wanneer 1 uit een gepeins gerukt werd. En de droomen, Paul Amery zich overdag droomde, waren niet 'u aangenamen aard. Slechts een seconde ontsier- uat gedwongen lachje zijn mager, donkor gelaat. voQgende oogenb'lik stond het zoo strak als een "iker; behalve dat de zwarte wenkbrauwen zich rnit lr<>kken in een' hardvochtigen rimjpel, die hem "J&a, iets onmensohelijks gaf. Jawel?" Ljljn stem klonk zoo koud als graniet. Onmiddel- I r hij de overgangsruimte tussehen droomen 81 werkelijkheid overschreden en zijn^oogen staar den haar argwanend aan. Er waren menschen, die hem voor een knap man zouden kunnen houden, overdacht zij en zij was voldoende vrouw om hem dit voordeel aan te rekenen. De warme zon van Indië had zijn gelaat donkerbruin gelooid; zij had hem ook iets verleend van den aard van de dieren der wildernis, die hij beslopen had zij kon hem nooit onhoorbaar, bijna sluipend, door do deur van het kantoor zien naderen, zonder te denken aan een kat en ka/tten kon zij niet uitstaan. „Jawel?" Hiij sprak zonder eenige verheffing van stem; hij gaf volstrekt geen ongeduld te kennen, doch zijn „Jawel?" trof haar als een zweepslag in het aange zicht.. „U heeft om mij gescheld en u wenschte de cog nossementen in te zien-Chi Fung en Lee, Mijn heer Amery", stotterde zij, zich zelve om haar krui perige beleefdheid verwenschende. Zonder een Wioord strekte hij de hand' uit en nam de door haar medegebrachte documenten van haar aan. Zwijgend onderzocht hij deze en legde ze ter zijde. „Waarom.1 is u bang voor mij?" De vraag deed haar verbaasd staan; zij Was zoo onverwacht, zoo volkomen - onvatbaar voor beant woording, dat zij niet anders kon doen dan hem stokstijf aanstaren, tot zij, voor de gebiedende flik kering in zijn oogen, de hare moest neerslaan. „Ik ben niet bang voor u, Mijnheer Amery", zeide zij, rniet een uiterste poging haar stem te beheer- sehen. „Welk een zonderlinge opmerking! Ik ben ik ben bang voor niemand." Dit laatste uitdagend. Hij antwoordde niet. Juist zijn stilzwijgen bewees haar, sterker dan indien hij gesproken had, dat hij haar niet geloofde. „En", liet zij met een bijna onmerkbaar glim lachje volgen, „is het niet het gepaste gevoelen van een secretaresse jegens haar werkgever? Een gezonde eerbied. Zij voleindigde den zin beschroomd, zich bespot telijk voelende. Hij zat door het venster naar het stoffige zonlicht in Wood Street te kijken. Blijk baar werd zijn aandacht geheel in beslag genomen door de beladen wagens langs de nauwe straat; door het roode gelaat van den politieagent, die een stoomwals een weg door het drukke verkeer heen aanwees; door de donkerbruine gevelmassa van de tegenoverliggende kantoren door alles, behalve het blozende en blanke meisje, met een overvloed van weerbarstige, goudbruine haren, die met alle pogingen tot gladstrijken den spot dreven. „Gij zijt vijf voet, drie duim lang", zeide hij, plot seling een anderen gedachtengang volgende. „Drie en zestig duim! De pink van uw linkerhand is krom dien mloet gij gebroken hebben toen gij nog een kind waart. U is aanhoudend samen met iemand die doof is: uw stem is iets te luid. Natuurlijk, Mijnheer Tarn! Ik heb opgemerkt dat hij hard- hoorend is." Elsa haalde diep adem. „Zal ik die connossementen hier laten?" vroeg zij. Zijn oogen bleven niet langer op haar gelaat rus ten. Zij waren somber op de vloeimap gevestigd. „Neenik had U noodig. Neem dezen brief op voor Fing Li T'sin, 796 Bubbling Well, Shanghai „Tang chiang chin ping ch'angNeem mij niet kwalijk, u verstaat geen Chineesch, niet waar?" Hij schertste niet. Zij zag hoe hij van verlegen heid over zijn vergissing een kleur kreeg bij de mogelijkheid van de veronderstelling dat zij zou kunnen denken dat hij zich te haren koste vroolijk maakte. „Hij leest en spreekt Engelsch beter dan gij of ik, wat dat betreft", liet hij haastig volgen. „Neem dit mede. Ik zoek een betrouwbaar man, die de pro vincie Nangpoo kan bewerken. Feng Ho is aange komen brieven voor hem hier afgeven, Wanneer u het Lange Zwaard van Sun Yat ziet, zeg hem dan Hier hield hij op en reikte haar een reepje pa pier over. Zorgvuldig met hoofdletters geschreven, stond daarop te lezen: „Barrow Tendency Makeshift Warlike Candle Pendant Maple Crest Hamlet Desire". Terwijl zij' las, zag hiji haar weer aan, en liet zijn hand over den kleinen zwartel knevel op zijn bo venlip glijiden. Toen zij opzag, ontmoette zij zijin blik en kreeg een kleur. „Bevalt uw betrekking u?" vroeg hij verstrooid. v„Nlet overmatig veel werk? En salaris goed?" Het wm de eerste maal dat hij de geringste be tal leden, welk aantal de eerste jaren bijna nooit bo ven de 10 klom, omdat er niet meer onderwijzers ln het ressort waren. Het verst afwonende lid woonde te Veenhuizen. Na Behagen werd Haringhuizen een poos de zetel van de onderwijzers-organisatie: toen vergar derde men ettelijke keeren bij de leden aan huls, ln 1864 keerde men weer voor goed tot Schagen terug. Eerst werd er alhier ln een schoollokaal vergaderd, daarna ln de consistoriekamer van de Nederd. Her vormde Kerk en nu al sinds jaren ln de Posthoorn. De eerste onderwijzers-organisaties waren geheel studie-clubs. Vandaar dat de zinspreuk op de eerste reglementen luidt: „Vermeerd'ring onzer kundighe den Is 't oogmerk van ons tljdbesteden". Onderwij zers boven 18 jaar mochten lid worden van de orga nisatie, die voor gezamenlijke rekening studieboeken aanschafte of deze cadeau kreeg van schoolopzieners en toegenegen vrienden. Later kregen de organisaties rijkssubsidie en hadden de schoolopzieners bij haar meer Invloed. Van het oude studiemateriaal ls ln het archief der afdeeling nog over een cahier met examen-opgaven uit de jaren 18301850. Op initiatief der organisatie werd in een plechtige bijeenkomst ln 1844 voor wijlen den schoolopziener A. Numan in het koor der Nederd. Hervormde kerk te Oude Niedorp een daar nog aan wezige gedenksteen aangebracht Later werden ver dienstelijke schoolopzieners als de heeren (Creijghton en Büchner -bij hun vertrek vereerd met fraaie cadeaux door de verschillende organisaties tezamen, uit vrij willige bijdragen gekocht Het eerste lid dat in de eerste notulen genoemd wordt de heer Muller, werd in 1844 öecretaris der ge meente Barslngerhorn en eere-lid van de onderwijzere organisatie. Hij bleef evenwel zijn gewone contributie door betalen. 1 Januari 1859 word de onderwijzers- organisatie te Schagen ingeschreven als afd. Schagen van het N.O.G. Het aantal leden der afd. klom soms tot over de 40; nu ls het aantal 86. Veel heeft de afd. in Schagen en omgeving gedaan voor het openbaar lager onderwijs en voor de onder wijzers. Menig adres werd verzonden en menig bezoek bij autoriteiten gebracht Spreker noemde ettelijke za ken op, ook wat de afd. deed voor da groote organi satie, het N.O.G. Oa zijn van haar de in X898 te Wageningen aangenomen salaris-voorstellen en het voorstel dat het Schoolblad, het orgaan van het N.O.G., In de vereenvoudigde spelling moest verschijnen. Veel succes had de afdeeling met da uitgave van een kaart van Noord-Holland, geteekend door don heer W. Kloeke, hoofd der school te Schagen, met Bakkeris schrijfmethode, die ook nog wat in kas bracht en meet de uitgave van een scheurkalender ten bate van een 3-tal onderwijzers-instellingen. Toen er door deÜistrlctA- vergaderingen nog wedstrijden werden uitgeschreven, behaalden de afdeelingsleden Bol en Koeten ieder een eersten prijs, de eerste met een opstel, de tweede met een schoonsohrlft. Meermalen hield de afdeeling, evenals haar voor gangster, vergaderingen buiten Schagen, bijv. te Hel- loo, IJmuiden, Alkmaar en Bergen. Te Petten en té Kolhorn vergaderde de afd. onder leiding van den heer Schuitemaker, den bekenden aardrijkskundige, vroeger onderwijzer te Barslngerhorn. In 1875 ging de geheele afd. ter algemeena vergadering van het N.O.G. naar Haarlem. In 1904 werd hot lid, de heer J. Porto, lid van het hoofdbestuur van het N.O.G. en in 1905 vulde de afdaling onder het opschrift „De witte banier" eenige kolommen der Schager Courant, welwillend daar toe afgestaan, ten behoeve van de verdediging de» openbare lagere school. Vele personen noemde spreke» sterkend langstelling jegens haar aan den dag "legde. Tot dusverre had zij het gevoel gekoesterd als be schouwde hij haar als een van de verplaatsbare meubelstukken van zijn kantoor. „Ja, het is een goede betrekking", zeide zij half verlegen cn voegde zij (echt dom, naar zij zelve dacht) er bij: „ik hoop, dat men over mijn werk tevreden is?" Hij- bleef het antwoord schuldig en zij stapelde lompheid bij zijn overige zonden op. „TJ heeft natüurlijk mijn oudoom, Betram Amery gekend?" Hij zag niet naar haar; zijn oogen waren nog op de straat heneden gevestigd. „Oppervlakkig", zeide zij. „Ik kwam hier tijdens de laatste maanden van zijn leven. Hij kwam iede ren dag slechts oen paar minuten op kantoor." Hij knikte langzaam met het hoofd. „De oude dreef de zaken, natuurlijk?" „De oude?" Zij fronste de wenkbrauwen, tot het haar te binnen schoot dat deze achtelooze uiting Mijnheer Maurice Tarn gold. „Mijnheer Tarn heeft altijd aan het drijven van de zaak medegeholpen", zeide zij een weinig stijf, hoewel de hemel kon getui gen, dat zij in geen stemming was om zich beleedigd te gevoelen, omdat hij op zulk een luchtigen toon van haar verren bloedverwant gesproken had. ,Mijnheer Tarn heeft altijd aan het drijven van de zaak medegeholpen", sprak -hij haar verstrooid na, en draaide vervolgens het hoofd om en zag haar aan. „Dank u, ik heb u niet meer noodig", zeide hij. Zij was reeds hij de deur, toen hij haar terugriep. „Hoeveel salaris ontvangt u van dé Stanford Cor poration?" vroeg hij. Zij keerde zich om en keek hem met verbaasde blikken aan. „De Stanford Corporation, Mijnheer Amery?" Zijn scherpe oogen doorboorden de hare. „Neem mij niet kwalijk", zeide hij eenvoudig. „Ik bemerk dat u die ondernemende zaak niet kent." j (Hij knikte dat zij gaan kon, en zij was reeds bij haar schrijftafel terug, alvorens zij tot het besef kwam van de lompe manier, waarop hij haar haar afscheid gegeven had. Wordt vervolgd,

Schager Courant | 1928 | | pagina 1