WETENSWAARDIGHEDEN. Valsche munters. Iets orer koffie. De „sprekende film". Over den platvoet. De „dievenruiker van Breslau". Een historische gebeurtenis. GRABBELTON. WARE WOORDEN. n omlig is. Maar zijn de doosjes vooraf gereed ge maakt op een speciale machine, dan doet de um- verseele machine de rest. Het blok hout wordt in de machine gelegd ,de doosjes worden op de bestem de plaats gesteld, en in 10 uren tijd fabriceert deze ingewikkelde en vernuftige machine 50 60.000 doosjes, in pakken van 10 of 12 stuks, geheel voor aflevering gereed. Zoodoende is het mogelijk, dat men tegenwoordig voor eenige centen een heel pak lucifers koopt. Zweden is nog steeds de groote leverancier. Maar ook andere landen fabriceeren. In ons land is Eind hoven de lucifersstad, waar de vereeniging van lu- eifersfabrikanten, in 1880 opgericht, haar verschil lende kleine fabrieken tot één groote heeft gecon centreerd Te Breda zijn nog een paar zelfstandige fabrieken. Het hout voor de lucifersfabricage is espen- en po pulierenhout en komt hoofdzakelijk uit Rusland. Is het U bekend: dat er vele dingen zijn, die nu als de nieuwste uitvindingen worden beschouwd, doch die reeds vele jaren geleden, zij het dan ook in «enigszins primi tiever vorm, werden uitgevonden? dat de luchtband reeds in 1845 werd uitgevon den, maar niemand er een doel voor wist? dat de vulpen in 1809 werd uitgevonden? dat rolschaatsen al in 1823 bekend waren, doch niet toegepast konden worden vanwege de slechte wegen? dat de uitvinding van het veiligheidsscheermes da teert van 1762, van den luidspreker uit 1671 en van den periscoop uit 1702? dat het licht in een minuut 'n afstand aflegt van 480 keer den omtrek van de aarde? dat het geluid in dien tijd slechts 13 mijl aflegt? dat de eerste assurantie-polis werd uitgegeven op 18 Juni 1583 op het leven van William Gibbions? dat de kameel het ©enigste dier is, dat niet kan zwemmen? dat wanneer 'hij den grond verliest in den stroom, hij zich dadelijk op zijn zij legt en geen pogingen doet, om zic'h van verdrinking te redden? dat de natste dag, die bekend is, viel op 14 Juni 1911 te Bagino op de Phillippijnen, toen er 115 c.M. regen viel? DE WEDDENSCHAP. Boen HumorMaArvi Ik heb met een man gewed, dat ik binnen een minuut over dèn vijver zou zwemmen. Soms met den man die er daar met je wegen vendoor gaat? EN HOE ZIJ IN VROEGER TIJDEN GESTRAFT WERDEN. Valsche munters werden reeds bij de Romeinen zwaar gestraft, zij werden levend verbrand. In de middel eeuwen werden zij in ons land en de omliggende lan den in een ketel gekookt Zoo onderging de muntmeester van Batenburg in 1434 de straf van den ketel. De Batenburgsche munten wa ren van bijzonder slecht allooi en geleken wel iets op de munten van onze hertogen, graven en bisschoppen. De Deventer-magistraat kreeg den muntmeester van Batenburg op de een of andere manier in handen en om een voorbeeld te stellen, liet hij hem met den ketel executeeren. Een nieuwe koperen ketel van 146 pond werd er expres voor gekocht. Het koken geschiedde „in sledenden olie of water", waarna het gekookte li chaam in een ton gestopt en begraven of met een ket ting aan den galg gehangen werd. DE EERSTE KOFFIEVEILING TE AMSTERAM IN 1666. Do eeTste maal, dat te Amsterdam een koffieveiling werd gehouden, was op 16 Maart 1666, het jaar van den tweeden Engelschen oorlog. Op dien dag en volgende dagen werd in de „Kamer van Amsterdam" „cauwa", de Mocca, in het openbaar verkocht. Echter was reeds vijftig jaren te voren door Pieter van den Broecke uit Mocca een kleine hoeveelheid koffie naar Java gebracht en ruim twintig jaar later, in 1638, gaf de Oost-Indische Compagnie last, om 34000 „man" koffie van 30 pond elk, van de beste soort, in te koopen, tegen den prijs van 32.50 per „man". Zn den loop der eeventlende eeuw nam het aantal ge legenheden, waar koffie geschonkenwerd, snel toe. Zelfs werd in 1689 door de stedelijke overheid van Am sterdam een ordonnantie uitgevaardigd, krachtens welke alle „koffieschenkers" ter secretarie vergunning moes ten vragen en het aantal dergenen, welke die vergun ning kregen, aanzienlijk werd beperkt. Menig koffiehuis was in dien tijd een echt speelhol. En dit zal voor de stedelijke regeering wel een aanlei ding zijn geweest, in te grijpen. In andere landen werden eerst veel later koffiehui zen geopend, te Berlijn b,v. pas in 1721. Parijs was er eenige tientallen jaren vroeger bij. HET ONBEREKENBARE. (Passing Show, Londen.) PensionjufjrouwWat is het weer toch onbe- rekenbaar, meneer! Pensiongast". Ja, nog onberekenbaarder dan uw weeknota's. PIJNLIJKE STILTE IN EEN FILM-ATELIER. Geen enkel onnoodig geluid meer. Dat men van de sprekende film in financieele krin gen in de Vereenigde Staten groote verwachtingen koes tert hebben we onlangs in de couranten kunnen lezen, waarin het bericht luidde, dat men reeds met 1000 theaters voor sprekende films contracten heeft geslo ten. En men kan zich van den ernst van deze revolutie op het gebied van de film een voorstelling vormen, wan neer men ziet, welk een geweldig kapitaal, belichaamd door de beide grootste Amerikaansche electriciteitscon- cerns, achter deze nieuwe „branche" staat. Bovendien heeft thans ook de William Fox Theatre Corporation twintig tot dusver in particulier bezit zijnde theaters in Nieuw-Engeland aangekocht voor den prijs van 26 mil- lioen dollar en verder nog een millioen dollar beschik baar gesteld om deze theaters bij de technische eischen van de sprekende film aan te passen. Dit alles is zeker voldoende reden, om in Hollywood bezorgdheid op te wekken. Immers, wanneer de sprekende film van blij- venden aard zou blijken te zijn, dan beteekenit dit de ontwikkeling van een geheel nieuw tooneelspelerstype. Een invasie van tooneelspeelsters en tooneelspelers van het „echte" tooneel, van het variété en de opera zal zich nu op de film werpen en de gedurende de tien af- geloopen jaren zoo moeizaam gecultiveerde stille film schoonheid zal verdwijnen. Want welke van de tegen woordige sterren kan, voor zoover zij niet van het too neel komen, nog spreken? Hoe weinig er dat zijn, be wijst het amusante feit, dat reeds een merkwaardig, in Amerika schier onbekend menschentype is verschenen en zijn diensten aanbiedt: de spraakleeraar. En hoe noodig zij zijn, bewijst het feit, dat men zich als het ware op hen werpt. Ook de productie-methoden van de filmondernemingen zullen weldra ingrijpende verande ringen moeten ondergaan. Met de camera in de band kon men overal in de vrije natuur zijn filmverlangens bevredigen. Met de microfoon als noodig requislet is men op het atelier aangewezen, niet langer meer zal de regisseur zijn aanwijzingen den spelers mogen toeschreeuwen, het geruisch van de Jupiterlampen zal men moeten dempen, de tooneelspelers hebben spreekoefeningen noodig. Tijd is geld, zeer veel geld. De nieuwe film za1 das in alle omstandigheden in den waren zin des woords een kalm geval moeten worden. Atelierdeuren moeten pijnlijk zorgvuldig worden geslo ten, geen overbodig woord mag worden gesproken, men moet zich beheerschen, temperament is van de zijde van den regisseur en de opnemers niet meer op zijn plaats, met enkele gebaren moet men met élkaar converseeren het vermaarde, opgewonden lawaai uit het atelier Verdwijnt. Weldra zal er niets gereserveerder, aristocra- tischer, zwijgzamer meer zijn dan een filmopneming. Blijft over de vraag hoelang de sprekende film zich zal handhaven. Van commercieel standpunt beschouwd, is zij ongetwijfeld een achteruitgang. Afgezien van de belangrijk hoogere productiekosten, gaat voor de spre kende film ook de afzet in het buitenland verloren. Zij zal tot de verschillende taalgebieden beperkt moeten blijven en of zij dan rendabel kan worden gemaakt, schijnt zeer de vraag. WORDT OP DE GEHEELE WERELD GEVONDEN. Bestrijding van het euvel door schoolartsen. In de Deutsche Med. Woch. komt een mededeeling voor van dr. Muskat, die erop wijst, welk een soort sociaal euvel de platvoet is, (hij noemt ze zelfs een volksziekte) en hoe weini'g wij nog tegen dit euvel ons te weer stellen. Uit statistieken blijkt, dat deze afwijking niet speciaal hij de bewoners van West- Europa voorkomt, maar overal in de wereld wordt gevonden, in alle landen, onder alle rassen en volken, bij alle beroepen, op eiken leeftijd en bij beide ge slachten. Dr. Muskat haalt een uitspraak aan van een andere Duitsche autoriteit, die zegt, dat er bijna geen ziek-U is, «die zooveel sociale ellende met zich meebrengt als de platvoet. Dat moge nu lichtelijk ovrdreven zijn, zeker is dat een groot aantal men- schen voor het door hen gekozen beroep ongeschikt zijn en dikwijls ook afgekeurd worden, omdat zij aan platvoeten lijiden. In Amerika is men nu zoover, dat men op de afwijking op de school gaat letten; men vult bij ieder kind een lijst in, waarin gevraagd wordt naar allerlei dingen, die de oorzaak kunnen zijn van de platvoet (aard v. d. schoen, vorm van de voet enz.). De Amerikanen hebben reeds speciale in stituten en scholen ingericht voor voetgeneeskunde ('Podiatrie) waar werkelijk gestudeerde measchen onderricht geven over de oorzaken van den platvoet en de middelen om hem te voorkomen of te verbeteren. Het is ons niet bekend of schooltoezicht zich reeds om de platvoeten bekommert, doet het dit nog niet, dan zijn er zeker redenen om ernstig te overwegen in dit vraagstuk den raad van dr. Muskat op te vol gen en te trachten het jonge kind zooveel mogelijk yoor dit euvel te behoeden. DE MAN MET HET REUKORGAAN VAN EEN SPEURDERSHOND. Ook nu nog menschen met dergelijk sterk ontwik kelde reukorganen. Onlangs bevatte een New-Yorksch blad de mede deeling, dat zich in een groot helingsproces een man had aangeboden, die het gestolen goed door middel van zijn neus, d.w.z van zijn reukzin, wilde opsporen. De man werd uitgelachen en naar huis gestuurd. Maar was dit voorstel wereklijk zoo be lachelijk? In het geheel niet. Met groote stelligheid is vastgesteld, dat ieder van de vijf menschelijke zintuigen bijzonder kan worden ontwikkeld' en ge scherpt. Bij de meeste menschen echter is de reuk zin 3lechts zeer matig ontwikkeld. Er bestaan ech ter volksstammen, bij welke hij bijzonder is ont wikkeld, zoo b.v. bij enkele Indianen- en negerstam men. Ook bij enkele Europeanen beeft het reukor gaan bijzondere qualiteiten. Een voorbeeld daarvan was de zoogenaamde „dievenruiker vaft Breslau", die in het jaar 1850 de rechtbanken aldaar bezig hield. Met dezen man gebeurde het volgende: een schaapherder uit de buurt van Breslau, was uit een goed' gesloten kast een som gelds ontstolen. Om dit geld terug te krijgen en den dief op te sporen, deed bij een beroep op de diensten van een daglooner, die de reputatie van „dievenruiker''' had De wonderman kwam, rook aan de kast doorzocht snuffelend geheel het huis en vond' eindelijk het geld, dat in een lederen zak in den tuin was begra ven. De lucht aan dezen zak hielp hem vervolgens op het spoor van den dief; de dochter van den be stolene zelf bleek de schuldige te zijn. Het meisje wilde echter de beschuldiging niet op zich laten zitten, en op dieze wijze kwam het vooral ter ken nis van de autoriteiten, die nu van hun kant den ^dievenruiker" wegens bedrog en beleediging voor DG EERSTE VAN DE KLAS. (Pages OaiesYverdon.) Jantje, je bent de eerste van de klas. Zeg mij nu eenswat is dat daar, op het water De hoofdletter S, oom. de rechtbank brachten. Bij de behandeling van de zaak bleek echter, dat de beklaagde goed bad gero ken. Om echter ook de rechtbank zelf verdere be wijzen van zijn bekwaamheid te geven, zette bij een proefruikerij op touw; alleen afgaande op den reuk wees hij van iederen rechter de hoofdbedekking met verbluffende juistheid aan, hij zocht den eigenaar van een portefeuille onder de aanwezigen op, enz. Op de vragen van de medische deskundigen ant woordde hij, dat hij reeds als jongen personen aan hun aroma had kunnen onderscheiden, alsmede de voorwerpen, die zij hadden aangeraakt. Met de ja ren was deze capaciteit nog toegenomen en zoo had hij van het opsporen van vermiste dingen allengs een zaakje gemaakt. Daarop werd de „dievenrui ker" vrijsproken. Maar het gelukkig voor hem afge- loopen proces zou toch het begin van zijn verderf worden. Zijn reputatie verschafte hem namelijk een uitgebreide clientèle, hij verkreeg zonder moeite veel geld, gaf zich over aan den drank en werd door een val op het achterhoofd zoo ernstig gekwetst, dat hij spoedig stierf. EEN BEWONER VAN WIERINGEN VERKOOPT ZIJN HUISVROUW. Omstreeks 1350 verkocht Evert Zwibbekens op het eiland Wieringen zijn huisvrouw aan Meylof Tet- tens. Hij werd deswege door den baljuw Hendrik van Heemskerk gestraft met een boete van drie pond, terwijl de kooper vier pond boete betalen mioest. VALSCHE VERONDERSTELLING. (Moustique, Charleroi.) Denk je, dat ik een volmaakt idioot ben?! Neener is niets volmaakt in deze wereld TwijW, Eerste student. Zeg eens, Kwast, is dat nou de maan of een lantaarn? Tweede dito. Ja, dat kan ik je zoo niet zeggen... dan moet i'k eerst eens voelen of er een paal onder staal Hooien gaat vóór heit meisje. Jonge boer: Dinsdag over veertien dagen zullen ws trouwen, Saaike, as het regent. Saaike: Wat anien je, Geurt, „as het regent?" Jonge boer: Wel, as het imooi weer is gaan ik m tuurlijk te hooienI Op het examen! Hoe ver is de zon van de maan verwijderd? Meer dan twintig en een half millioen kilome-l ter. Best. Hoe vind je dat? Zeer merkwaardig. Zelfkennis. ,,'t Is toch merkwaardig, dat zonen van beroemde mannen gewoonlijk zoo onbeduidend zijn." „Ja vrouwtje, maar onder dit opzicht hebben wij voor onzen jongen niets te vreezen." Er in geJoopen. Wat kost dat eetkamerameublement? Tweeduizend gulden. Heeft U daar al veel van verkócht? Nou! Dit jaar alleen al meer dan 150 stel! Mag ik U dit ameublement düs leveren? Nee, ik ben van de belasting, ziet u en ik moest eens opnemen, hoe het met uw zaken staat. De slimmerd. Bureaulist: „Waarom wil U maar de helft van den prijs betalen? Bezoeker: „Omdat ik aan een oor doof ben". Scherp. Mevrouw: Nu heb je weer een van mijn beste kop jes gebroken, Mina. Ik zal het van je loon afhouden. Dienstmeisje: Waar houdt u het af? Van mijn loon van de laatste maand, of van de maand daarvoor of van deze maand? i Een menschenkenner. „Mevrouwtje, een aalmoes alsjeblieft voor een ar men blindeman." „Maar mlan, je kon toch zien." „Ja dame, maar uw schoonheid heeft mij plotseling blind gemaakt." „Nou, daar heb je twee kwartjes." Bij alles wat men doet, moet men Ie eren zijn den ken op een volmaakt welslagen te concentreeren. o Kinderen, die aanhoudend verboden worden, krij gen daardoor een zekeren angst en schuwheid en boeten er de kinderlijke naieve onbevangenheid bij in, die hen juist zoo aantrekkelijk maakt o Ware grootheid is klein in eigen oogen. o Weet dat ge slechts dat bezit wat innerlijk uw eigendom is. o Er zijn menschen, die hun 'geluk, en menschen, die hun ongeluk kunnen verzwijgen; genen zijn kloek, dezen zijn dapper. o (Men moet de details in het oog houden, maar er zich niet door laten opslorpen. o Waakt in de eenzaamheid over uw gedachten, in gezelschap over uw tong en thuis over uw humeur. X OODLOTTJQ MïSVSTAMD. (Jasper, Stockholm.)

Schager Courant | 1928 | | pagina 20