Si WIERINGERWAARD. DEN HELDER. SINT MAARTEN. Plaatselijk Nieuws. z< VOOR DE KINDEREN. WAT PIM EN PUK OVERKWAM. Vi I! l| klom tot TT. Er werden 2 leden en 6 bestuursvergade ringen gehouden. De Instellingen ala bibliotheek- en nutsspaarbank leverde een belangrijke bijdrage voor den kas van het departement op. De beheerder der spaarbank overleed, n.1. de heer C. Meurs, wiens werkzaamheden dankbaar worden her dacht Van de gegeven nutsavonden was het resultaat ver schillend. Floralia hield weder voor het eerst een goedgeslaagde tentoonstelling. Bij de periodieke aftreding trad de Voorzitter af. Voor het nazien der rekeningen werd een commissie benoemd, bestaande uit de hoeren O. J, van Leersum, P. Boet en P. Langereia. De rekening van den penningmeester geeft aan in ontvangst f 709.86%, in uitgaaf f 510.69, batig saldo t 199.17%. Het jaar begon met een saldo van f 206.36. De rekening van de bibliotheek geeft aan In ontvangst f 44.27, in uitgaaf f 80.21%, batig saldo f 14.05%. De commissie adviseert bij monde van den heer van Leersum deze rekeningen, welke met de bijlagen in orde zijn bevonden, goed te keuren, en het bestuur te dechar- geeren onder dankzegging voor het gehouden beheer. Aldus wordt besloten. De begrooting 19281929 wordt daarna vastgesteld, in Ontvangst en uitgaaf op f 687.17%. Voor sprekers is uitgetrokken f 850; voor contributie wordt geraamd f 250, en als bijdrage van de nutsspaarbank f 150. Door den heer A. de Bidder wordt verslag uitgebracht van de algemeens vergadering, die hij met den heer van Leersum heeft bijgewoond. Met een woord van dank wordt dit aanvaard. Een zestal nieuwe leden wordt geballoteerd. Beheerders Nutsspaarbank. Periodieke aftreding van den heer O. Koomen. Deze Wordt herkozen. Vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C Meurs, benoemd de heer C. Keijzer. Als gevolg van deze laatste benoeming komt vacant de plaats van commissaris, waarin na herhaalde stem mingen wordt benoemd de heer P. Langerels. De aanwezigen, de heeren Keizer en Langerels, ne men hun benoeming aan. Nutsavonden. Het bestuur stelt voor de nutsavonden te verdeel en als volgt: le, de heer A. F. Portielje te Amsterdam; 2e mejuf frouw N. MenagéChalla te Nieuwe Niedorp; 3e Dr. A. Klaver te Hoorn. Voorts denkt het bestuur een tooneelwedstrijd te or- ganiseeren voor b.v. 2 avonden, in welk geval 6 vereeni- gingen kunnen optreden, elk met een éénakter, blijspel. Vooral dit laatste verdient bij aanneming verdere uit werking, waarvoor verschillende inlichtingen zullen moeten worden ingewonnen. De heer Van Leersum, die enkele wenken geeft la be reid nader van advies te dienen. Een avond voor eigen kracht blijft dan nog in petto. De heer Strijker Informeert of er wel eens gedacht is aan een lezing door den ingenieur van de Zuiderzee werken. Spr. verwacht daarvoor veel belangstelling. De Voorzitter zegt daarover gedacht te hebben en het heeft de aandacht van het bestuur, doch dan zal er een andere spreker moeten uitvallen. De heer Strijker vraagt voorts, of er aan een tooneel wedstrijd ook prijzen worden vetbonden. De Voorzitter zegt dat dit wel de bedoeling is, doch of het medailles of geldprijzen zullen zijn, dient alles nog te worden overwogen. Bovendien is het dan de bedoe ling elk lid met 1 huisgenoot vrije toegang te verleenen Het is bovendien de bedoeling een der sprekers van het hoofdbestuur te krijgen. De heer Wijn informeert of het stukken naar eigen keuze mogen zijn, die opgevoerd zullen worden. De Voorzitter zegt dat dit wel de bedoeling is. Voorts wordt in overweging gegeven, die avonden op Zondagavond te geven. Het bestuursplan wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag vestigt de heer Van Leersum de aan dacht op de geslaagde F1 oralia-tentoonstelling, en zag gaarne pogingen aangewend om daaraan in 1929 een huisvlijt- en fruittentoonstelling te verbinden. Gaat de vergadering hier op in, dan zal vooral met het oog op huisvlijt spoedig gehandeld moeten worden en een com missie daarvoor moeten worden benoemd. Dit denkbeeld vindt algemeen bijval, doch ten opzichte van de benoeming van commissieleden wordt aan het bestuur de vrije hand gelaten. De heer Van Leersum dankt voorts voor het In den aanvang tot hem gesprokene, brengt voorts een woord van hulde aan zjjn opvolger voor het doen toenemen van het ledental en hoopt zoo voortgaande de 100 te bereiken. Daarna wordt de vergadering gesloten. In de na de ledenvergadering gehouden bestuursver gadering, is benoemd tot Voorzitter dia heer J. Koster, thans secretaris-penningmeester en tot secrtarie-pen- ningmeester de heer W. Reetman. Voor een paar jaar geleden werd door het Raads lid de heer Speets in een der -vergaderingen ter sprake gebracht: aanschaffing van een automatisch begraaftoestel. Besloten werd toen, dat B. en W. eens een ondeirzoek zouden instellen. Het gevolg hiervan is geweest dat het vorig jaar nog door den ouden Raad bij meerderheid van stemmen tot aanschaffing werd besloten. Dit is nu een ruim jaar geleden, doch thans is het toestel gearriveerd en is deze week twee maal in gebruik gesteld. Naar we hebben vernomen, voldoet het uitstekend, zoodat we het als een groote verbetering kunnen beschouwen. Winkelnieuws. De firma S. Herschel had door gestage uitbrei ding harer zaak, langzamerhand gebrek aan ruimte gekregen in de beide perceelen in de Koningstraat, tot nu toe door haar in gebruik. Speciaal de afdee- iing „hoeden" kwam, door het grooter worden der confectie-afdeeling .in het gedrang. Vandaar, dat een naastgelegen perceel, toen dit vrijkwam, werd aan gekocht. Hierin is thans de groote en keurige col lectie hoeden, pelterijen, wollen deux-pieces en ves ten ondergebracht. Juister is het misschien te zeg gen „voortgezet", want ook in het oude pand is de hoedenafdeeling gebleven, alleen is zij thans aange vuld en uitgebreid. Gebr. Smit ihebben van dit nieuwe pand, dat ge heel van den grond af weder is opgetrokken, een keurig-mooien, modernen winkel gemaakt, op het voorbeeld van de bekende zaak van Gerzon in Am sterdam, althans wat de entrée betreft. Het is een aanwinst weder voor de Koningstraat, en de goede smaak van mevrouw Herschel zal wel zorgen voor een mooi interieur ook. Dit was, wat étalage-stan daards, enz., betreft, nog niet geheel „op orde". Ach ter den winkel is een passalon voor dames aanwe zig; de winkel zelf bevat een keur van hoeden en de andere, bovengenoemde artikelen. Tevens gaf deze uitbreiding gelegenheid ook de confectie-afdee- ling aan 2een grondige revisie te onderwerpen, zoo- dat deze een groote uitbreiding heeft gekregen. Schilderwerk is van de firma van der Wal, elec- trisch licht van den -heer De Jong. Hopen wij, dat menige dame er genoeglijke oogenblikken moge zoekbrengen! Politie. Per abuis staat in het nummer van Woensdag: Gevonden een paar damieshandschoenen, dit moet zijn: damesschoenen. EENIGENBURG. Tot Hoofdingeland van het Ambacht van West friesland, genaamd Geestmerambaoht, vanwege de banne Eenigenburg, is herkozen de heer G. Schoorl te Alkmaar. Tot Secretaris-Penningmeester van de Banne Eeni genburg is herbenoemd de heer J. Dam. HALVESTUIVERSVEREENIGING. De Hjalvestuiversvereeniging voor on- en minver- maanden Juni, Juli, en Augustus van aideelingen maanden Juni, Juli, en Augustsu van afdeelingen in Hollands Noorden de volgende bedragen: Alk maar f95.31, Julianadorp f 18.90, St Pancras f24.90, Breezand f28.40, Helder f91.25. SPOORWEGPERSONEEL. Wegens wijzigingen in de diensten, heeft het Be stuur der Spoorwegen, het machinistenpersoneel al hier met 2 man versterkt. Overgeplaatst van Hoorn naar Schagen is de machinist P. Volders, en van Alkmaar naar Schagen de ondermachinist A. Peppel. BOUWEN. De heer C. Blaauboer, aannemer te Schagen, ont ving opdracht om voor rekening van Jonkvrouw® Den Tex een landhuis te bouwen op de boerenplaats „Zee-oogst" in den Groetpolder. FOKVEEMARKT. iDe vereeniging tot het houden van eene jaarlijk- sche fokveemarkt met keuring te Schagen, heeft be sloten deze markt te houden op Donderdag 25 Octo- ber achter het café „de Posthoorn". Toezegging van deelname werd reeds ontvangen van de vereeni- gingen gevestigd te Wieringerwaard, Nieuwe Nie dorp en St. Maartensbrug. Evenals in vorige jaren zal de markt alleen bestaan uit ingeschreven kui- kalveren, stierkalveren en hokkelingen. De gemeente Schagen en de Vereeniging tot het houden van Jaar- lijksohe Paaschtentoonstellingen te Schagen, zegden opnieuw hun steun en medewerking toe. EIER VEILING. Op de Schager Eierenveiling werden in het 3e kw. van 1928, 683865 eieren aangevoerd, tegen 543790 in het 3e kw. van 1927, dus in 1928 eene vermeerdering van 140075 eieren. THEATER ROYAL. Ditmaal brengt de directie van het Theater Royal een echte succesfilm: „Vredeshelden" of „Als de Alarm klok roept". Overal trekt deze film volle zalen en is het enthousiasme groot en algemeen. Deze film is zooals „De Tijd" zegt: een grootsche hulde aan een leger, dat altijd is gemobiliseerd en waarvan niemand de afschaf fing vraagt, omdat het alleen het menschdom dient: de brandweer. Een spannende, mooie film,, zoo eindigt dit blad. nic lag Zo Het Handelsblad schrijft er de volgende ontboetmip. van: Charles Ray, een van de drie brandweerhelden uit rolprent vol vlammen, rook, liefde, bedrog en onver, vaardheden, mag de Metro-Coldwyn wel dankbaar zift voor deze schoone kans „to oome back", zooals dat bijna ondoenlijk heroveren van een reputatie in film. land heet Ray had een kapitaal bij elkaar men zegt een nüj. lioen dollars na het spelen van den eeuwigen boeren, jongen, die naar de groote stad gaat en er poelen vaj zonden vindt Hij verspilde dit geld aan mooie huizen, automobielen en schilderijen, en toen zijn hebben ej houden voor schuld verkocht werd, wist het public ternauwernood dat hij nog bestond. Na veel malaise gaf de Metro-Coldwyn hem aarzelen de hoofdrol In deze brandweerfilm, en ineens hal Charles zijn oude populairlteit weer terug. Hij is eq „sympathiek" acteur, hij heeft iets prettigs en on$ kunstelds in al zijn doen en laten. Maar hij werd voi een zware taak gesteld, want het ging er niet alleen o te toonen dat hij nog meetelde, maar ook om te bevr zen, dat er nog een betere brandweerfilm te maken dan „Het Derde Alarm", indertijd ook een succesriuoj. mer op het brandweerrepertoire. De opzet is geslaagd, want alleen speelt Charls Ray met aanstekelijke geestdrift, maar ook is „Als di Alarmklok roept" zeker een spannender en vlotter dan „Het Derde Alarm". Wat de drie zoons van een brandweerman, gesneuveld op zijn veld-van-eer, beleven, is op onderhoudende o* nier verteld, en het eenige wat ons spijt, is dat zift twee ferme broers den weg opgaan van hun vader, het leven laten on den vuurgloed, dien zij bestrijdet moeten. Dit maakt de rolprent treffend-dramatisch, vooral om dat de moederrol goed bezet is, en er voor zorgt dat dj dameszakdoeken In de zaal niet ongebruikt blijven n» ten in de taschjes van het nieuwste model. Maar tegenover de tragiek staat als in alle goed» films de lach! Er is een oude veteraan die niets de nieuwerwetache auto's moet hebben, en vol weemi denkt aan de dagen der brleschende paarden. Hij en tfyl makker Pat-met-het-houten-been zorgen voor de vro»[ lijke noot. En de liefde, die ook ln het laven van den brand we» man om een hoekje komt kijken, en misschien gevj lijker is, dan de felste uitslaande brand, komt al sj dig Charles Ray het vuur na aan de schenen legj Deze brand laait hoog op zonder dat er kruid voor wassen is. Tegen brandgevaar kan men zich op Amsterdamse! beurs-polis dekken, maar welke assuradeur neemt tt gen een billijke premie het risico op zich dat geloopei wordt door lederen man zelfs door lederen brand L weerman die Amor niet tijdig uit den weg gaat! JJoti Charles Ray verliest zijn onverzekerd hart aan Maj Mc Avoy, dat schattige meisje uit Hollywood, hier dl dochter van mlllionair, die bekers uitlooft voor spop tieve brandweerlieden, maar onderwijl betrokken is bj| den bouw van ondeugdelijke perceelen, waarin hit brandgevaar even groot is als het bouwmateriaal slecht Het scenario begeeft zich ln dat opzicht op Amerl- kaansch terrein en May's pa beëindigt kortbesloten zijn leven, als Charles hem zonder pardon ontmaskert Waarna nog een geweldige brand, waarbij Chrales zich onderscheidt, en bijna den Weg opgaat van zijn armi broers. Maar het loopt, desondanks toch nog goed af, e: May's veelzeggende blikken laten niets te raden over. Zoowel May Mac Avoy als Charles Fay geven soepel spel, en de broers en de andere typen mogen er allemail wezen. Te\ 611. Och, och, wat schrok moeder, toen iPim daar zoo opeens met dat kletsdoor- natte Pukje binnenkwam. —O, o, wat is dat?. Wat is er gebeurd, riep ze uit? Pim vertelde, boe ze gespeeld hadden en hoe... Puk in 't water was geloopen. Moeder zei er maar niets meer van. Ze kleedde Puk uit en 613. en stopte de kleine vluchteling Eoo snel ze kon onder de warme dekens. Zoo, zei moeder, en nu blijf je van daag maar eerst in bed, dan zullen we eens zien boe 't afloopt na dat koude bad. Puk lag er warm enwas blij, dat ze lag. Een oogenblik later braoht moeder haar een groote kom anijsmelk en dat het warme drankje er lekker inviel, snap jel 613. Den volgenden dag was Puk geluk kig weer heelemaal hersteld, 'a Middags hoorde zij opeens gejuich voor de deur. Moeder keek uit het raam. Der staan een heele boel konijnekin- dertjes voor de deur, riep ze. Ze roepen om jou. Puk ging naar buiten. Zij werd met hoerageroep ontvangen. De roovers en po litiemannen van den vorigen dag namen baar op de schouders. Aan 614. Zoo trok de optocht voort. Het heele dorp door. Zingend en juichend droegen ze Puk op de schouders en iedereen kwam kijken, wat er wel aan de hand was. Voor 't huis van den burgemeester het dikste konijn werd ieder jaar tot bur gemeester uitgeroepen hield de optocht stil. De burgemeester kwam op 't balcon staan. Hoera, riepen ze allemaal. Leve de burgemeester Van Wipstaartendorp! 615. De dikke konijnenburgemeester had plezier in de kleintjes, die daar zoo vroo- lijk voor zijn huis juiohten. Hij liet het dienstmeisje komen. Mina, zei hij, zie je daar al die klein tjes? Ja» burgemeester, zei Mina. Goed, tracteer ze dan eens lekker, hè? 't Zijn zulke vroolijke kindera! 616. Mina doed met genoegen wat bur gemeester gezegd bad. Ze liep vlug naar de kouken en een oogenblik later ver- schoen zo in de deur met een groote scho tel, boordevol geladen met spruitjes en worteltjes. De konijnenkinderen juichten en vlogen op haar af. Het meisje verdeelde de tractatie eer lijk. Allemaal wat. Of co smulden! 617. f— Het was me een feest! De heele +roep konijnekinderen lieo knabbelend op de peentjes en spruitjes door Wipstaar tendorp. We hebben fijn gespeeld gisteren, vond Pim- 't Was net echt. Weet je wat we moesten doen? We moesten een stuk spelen op een tooneel in een tent! Dat was een prachtig plan. Laten we den burgemeester vragen, stelde een der kameraden voor, o! we een tent mogen bouwen op het masktplein. 618. Met elkaar holden ze terug naar het buis van den burgemeester. Voor de bur- 'gemeesterawoning werden Pim en Pol, de poliUednspecteura uit 't spel, aangewezen als „afgevaardigden". Ze belden aan en vroegen Mina of ze den burgemeester mochten spreken. Een oogenblik later stbnden ze in een deftige kamer, waar de dikke burge meester achter een bureau zat Zee, kleintjes, iel kij, en wst is erf

Schager Courant | 1928 | | pagina 6