Uit een Balkan-staat. ANNA PAULOWNA. LANGENDIJK. WARMENHUIZEN. WINKEL. ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK IN ENGELAND. ZIJPE. Gemengd Nieuws. De keizerin-weduwe overleden. Bloedige botsingen in Bulgarije. VowrXltter jvtcTt verder toot oJs SraMfMgk directeur maar 't zelfde te doen ale vorige jaren; wordt door allen goedgevonden. Bij de bespreking ospirant-éeden werd medegedeeld, dat een 4-tal examen wenschten te doen en bij slagen als lid toe te treden. Hierna volgde bespreking uitvoeringen. De heer P. Bruul zou het wenachelijk achten er geen donatucrs meer op na te houden, en alle uitvoeringen tegen entree te geven. Voorzitter Idgt toe dat do donateurs eigenlijk een vast Inkomek geven aan de vereeniging, en dat vele ouderen dan niet meer zullen verschijnen als 't entreeavondon worden, en spreker zou dit betreuren, daar véle oudjes de Harmonie uitvoeringen als het eenige hebben voor uitgaan. Na eenige bespreking wordt besloten alles op de oude voet doör te laten gaan. De uitvoeringen zullen worden gehouden op half November en Februari voor de leden en Kerstmis en Paschen voor entree. Hierna volgt rondvraag. De heer A. Zwanink zou al vast enkele concoursnum mers in studie willen nemen, en elke repetitie één num mer repeteeren. De directeur zegt dat een en ander al in voorbereiding is. De heer Jb. Bruul is voor aanschaf ing van een nieuw tooneel. Het zijne en dat van Harmonie is niet veel meer. Er wordt een commissie benoemd, bestaande uit de hee- ren C. Gorter, P. Bruul en C. J. Bosker, welke als taak op zich nemen eens een kijkje te gaan nemen bij andere tooneelvereenigingen, hieromtrent. De heer Jb. Smit en Mej. Heijblok vragen of hun in- stument mag worden hersteld, ook dit wordt goedge vonden. De bode der vereeniging, de heer Th. Rasch, vraagt loonsverhooging van f 10 op f 20, ook dit wordt goedge vonden. De heer H. G. Rump vraagt wat möet worden gedaan met.de overgebleven prijzen van de fancy-fair. Algemeen word goedgevonden deze onder de leden, ter gelegenheid van de eerstvolgende repetitie te verloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit Voorzitter de ver gadering met een hartelijk woord van dank voor de op komst en medewerking. Sêdert de vorige opgave zijn gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van S. Kuut Gz., Stroeërweg 3; E. Bais, Westerlanderweg 4; C. Koorn Jz., Akkerweg 26; C. Kooij, Westlanderweg 92; en W. de Jongh, Polderweg 22. Onder het vee van P. Post, Ge- meenelandsweg 3 en S. Veerdig, Oosterklief 10a, dat reeds eerder deze ziekte had, zijn thans opnieuw geval len geconstateerd. Door den Minister van Waterstaat is aan M. Kuit, Den Oever, 6en geldelijke tegemoetkoming ingevolge de Zui- derzeesteunwet verleend. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is tot en met 5 Januari 1928 overwertovergunning verleend «a.n de N.V. Algemeen Beton Compagnie te 's-Gravenhage, voor den bouw van een schutsluis met bijkomende wer ken nabij De Haukes. Burgemeester en Wethouders hebben vergunning ver leend tot het oprichten van woonketen aan: Jac. Keij, in den Oeverschen Koog, L. Bals te Oosterland, J. Boer aan den Akkerweg en M. Kulk aan den Koningsweg. Door Burgemeester en Wethouders Is aan de Afd. Wieringen van de Vereeniging van Volksonderwijs ver gunning verleend tot het lngebruik nemen van een lo kaal in elk der scholen voor het geven van verschil lende cursussen De tooneelvereeniging, die tot nog toe een onderdeel vormde van de Nuts vereeniging „Oefening Kweekt Kunst", aan de Spoorbuurt, heeft zich daarvan afgeschei den en zal voortaan als zelfstandige tooneelvereeniging optreden. De afdeeling Anna Paulowna van den Bond voor Staatspensionneering is voornemens om op Zaterdag 3, en op Zondag 4 November, een propaganda-avond te hou den, in de zaal van den 'heer W. Kossen, den eersten avond voo® de leden, den tweeden avond tegen entree. Het hoofdbestuur heeft voor dat doel een propaganda film ter: beschikking gesteld, terwijl tevens een spreker zal optreden. Ter gelegenheid der najaarskermis alhier, welke zal plaats hebben op Zondag 21 October, zal op het Excel- siorterein te Klelnesluis een competitie-voetbalwed strijd plaats hebben tusschen Kleinesluis I en Wierin- gerwaard I; scheidsrechter de heer C. D. Swart. Na afloop vanaf 4 uur, groot bal in de zaal van den heer Slikker. Excelsior hoopt met 't volgende elftal uit te komen: Schenk. Cornelissen. Evenhuis. Koster. De Ridder. Mosk. Van Teulingen. Huisman. Tauber. Kramer. Brouwer. NOORDSCHARWOUDE. We deelden indertijd mee, dat Het Kleine Toneel voor dezen winter een tooneelwedstrijd heeft uitgeschreven. Thans kunnen, we vermelden ,dat deze tooneelvereen. op den laatsten avond zelf met „Schaakmat" zal optreden, terwijl dan de prijsuitreiking zal plaats hebben. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de afd. van den Bond voor Staats pensionneering haar propaganda-avonden zal houden zoo mogelijk door een tooneelwedstrijd te organiseerep. Verschillende daarvoor in aanmerking komende tooneel- gezelschappen zullen met dit doel worden uitgenoodlgd. ZUIDSCHARWOUDE. In plaats van wijlen den heer Berkhout is tot vooiv zitter van de vereeniging Nut en Genoegen gekozen de heer J. Renaud alhier. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag wedstrijden van Zondag j.i.: Voorwaarts I V.V.Z. II 11 Ónder protest van Voorwaarts, welke een strafschop zich niet zag toegekend, welke na den wedstrijd genoimen en in een doelpunt werd omgezet. A.R.C.-adspirantenVoorwaarts-adsplranten 05. —OUDKARSPEL. De uitslag der op Zondag gespeelde wedstrijden op 't D.T.S.-terrein luiden als volgt: t D.T.S. I—Helder IH 4—2; D.T.S. UI—Helloo n 2—5. f I NOORDSHARWOUDE. Door de afdeelingen van de S.D.A.P. werd een bespre king gehouden over het landbouwcongres, dat gehouden zal worden te Wageningen. Door den heer P. Zeeman werden de besprekingen in geleid. Op het laatste congres der S.D.A.P. werd op aan drang van de plattelandsoh-afgevaardigden besloten een land-* en tuinbouwcongres te houden, waar verschillende vraagstukken hieromtrent besproken zullen worden. o.m. wat met de Zuiderzeegronden gedaan zal worden. Een aangename discussie volgde op deze inleiding, i Als afgevaardigde naar bovengenoemd congres is de heer P. Zeeman aangewezen. De tweede trotserend begin 1929 werden gehouden. Voor dezen avond zal worden uitgenoodlgd de heer Frans Hulleman, die ook het vorige jaar op een der feestavonden van „Nut en Genoegen" is opgetreden en toen zooveel succes had. OUDESLUIS. Zondag j.1. was het voor beide D.O.S.K.O.-elftallen weer een goede dag. D. I speelde uit togen Anna Pau lowna I en wist met 04 te winnen, torwtjl D. II op eigen terrein met 80 van S.V.9. 3 wist te winnen. Beide D.-elftallen hebben thans elk drie wedstrijden gespeeld en elk drie gewonnen en staan op de boven ste plaats in hun afdeeling. Zondag a.s. krijgt D.O.S.KX), I te Oudesluls bezoek van Succes I van Wieringen. S. heeft evenals D. al haar wedstrijden gewonnen, zoodat a.s. Zondag de be slissing zal vallen, wie er voorloopig de bovenste plaats zal bezetten. Het zal er dan ook wel geweldig spannen, en zeker wel een bezoek waard zijn. Naar wij vernemen zal het café ln èigendom toebe- hoorende aan den heer J. H. ter Burg te Schoorldam, wegens het verbroeden van den straatweg aldaar ver- moedelijk achteruit worden geplaatst Onder leiding van den heer Donia opende de Tuin- bouwvereeniging „De Noord" alhier een nieuwen twee- jaarlijkechen tuinbouwcursus, waarvoor zich hadden op gegeven en op den eersten les aanwezig waren veertien leerlingen. Evenals bij den dit voorjaar geëindlgden cursus be staat ook nu weer een groot gedeelte der cursisten uit volwassenen. LUTJEWINKEL. Aan de Zondag bij den heer K. Zeeman gehouden ring- rijderij op fietsen werd deelgenomen door 22 personen, lste prijs N. Rempt, 2de prijs J. de Veer, Sde prijs G. van Stiprlaan, en 4de prijs J. Silver. Aan het prljadansen werd deelgenomen door 17 paren, lste prijs de heer J. Butter en mej. A, de Graaf 2e prijs de heer G. Ham en mej. C. Mul; 3e prijs de heer en mevrouw N. Rempt; 4e prijs de heer D. Broersma en mej. C. Nap. Alle prijzen bestonden uit geldswaarden. Toen volgden er uren van verschrikking. SJw hoorde vrouwen en kinderen gillen boven den eiseenden stoom uit. En toen sloegen de eerste vlammen uit de wagons van dsn goederentrein die met benzine en olie geladen waren. De bovenkant van een passaglersrijtulg was zoo hoog de lucht Ingeslingerd, dat het de brug boven de spoor lijn trof. Er verliep meer dan een uur vóór men don passagiers de eerste hulp kon verleonon. Brandweren uit den omtrek snoldon toe, maar de eerste spuiten konden geen water vinden en de brandweer uit Gloucester moest 1600 M. ver gaan om watervoorraad te halen. In de verwarring had men echter over het hoofd gezien dat er vlak bij een hydrant was om de ketels van locomo tieven met water te vullen, en met behulp van deze kon den de brandweermannen hun werk beginnen. Midderwijl droegen spoorwegbeambten, politie-agenten en burgers door pijnen verwezen en gewonde passagiers uit den brandenden wrakhoop weg. Zoo lang er echter nog geen water was, stonden honderden toegesnelde dor pelingen er werkeloos bij, terwijl de slachtoffers hart verscheurend om hulp riepen. Een passagier rende uit een brandend rijtuig weg, en riep toen: „Ik ben mijn bagage vergeten." Hij liep ijlings terug en men heeft hem niet meer teruggezien. Een sorteerder van de post, die in den oorlog aan granaatschok geleden had, werd krankzinnig en moest razend en tierend met geweld weg gebracht worden. Een passagier redde eerst izijn vrouw, door het raampje van de coupé stuk te slaan en haar naar beneden te laten zakken ,toen verleende hij zijn zuster hulp, maar deze zat beklemd tusschen houtwerk. Hij werkte als een razende, terwijl de vlammen steeds dichter bij kwa men. Hij zette zijn schouder tegen een beschot om de vrouw los te krijgen, maar kneusde toen zijn schouder blad en zijn linkerarm werd daardoor onbruikbaar. De vlammen begonnen hem te omringen en zijn zuster riep hem toe: „Red Je zelf!" Zoo waren er tal van akelige tooneelen. Het aantal dooden werd gisteren op 14 gesteld, maar er liggen waar schijnlijk nog meer slachtoffers onder den wrakhoop. MARIA FEODOEOFNA VAN RUSLAND. TWEE TREINEN OP ELKAAR GELOOPEN. Daarop later weer een trein. HET STATION IN BRAND GEVLOGEN. De Keizerin-weduwe van Rusland, Maria Feodorofna, van geboorte prinses Dagmar van Denemarken, is Za terdag in haar villa bij Kopenhagen in den ouderdom van 81 jaar overleden. Aan het sterfbed bevonden zich haar dochters de groothertoginnen Olga en Xenia met haar kinderen. De oude keizerin was bijna den heelen dag bewusteloos, tot zij 's avonds om even over zevenen den laatsten adem uitblies. Dadelijk na het overlijden kwamen de koning en koningin van Denemarken met prins Waldemar en prinses Thyra en prins George van Griekenland ten sterfhuize. Maria Feodorofna is de vrouw geweest van Alexander UI van Rusland en de moeder van Nicolaas H. Ze was een dochter van Christiakn IX van Denemarken en een zuster van de tegenwoordige koningin van Engeland. Voordat zij met Alexander trouwde, was zij verloofd ge weest met zijn ouderen broer, door wiens dood hij troon opvolger werd. In haar nieuwe vaderland heeft zij SCHAGERBRUG. Het burgerwoonhuis, alhier, bewoond door Mevr. de wed. Plevier, en eigendom van Mevr. de wed. P. Hoogland te Schagen, is uit de hand verkocht aan Mevr. de wed. J. A. Nleman alhier SOHAGERBRUG. De eerste nutsavond in dit seizoen Is bepaald op Zater dag 15 December aj». Het aal zijn een avond van eigen krachten. Reuter seint uit Londen d.d. Zaterdag: Een ernstig spoorwegongeluk heeft zich hedenmor gen voorgedaan. Een passagierstreln en een goederen trein zijn bij het station Charfield (Gloucestershire) op elkaar geloopen. De passagierstrein vloog in brand. Volgens de eerste berichten bedraagt 't aantal dooden zeven. Et zijn vele zwaargewonden. Ook het station vatte vuur. Het aantal gewonden bedraagt 21. Er hadden ver schrikkelijke tooneelen plaats. Waarschijnlijk 20 dooden. Over het ontzettende spoorwegongeluk, waarbij de sneltrein tusschen Gloucester en Bristol in de vroege morgenuren op een goederentrein liep en vuur vatte, wordt nog gemeld, dat thans de verkoolde lijken van 11 passagiers te voorschijn zijn gehaald, maar dat men vreest, dat er nog verscheidene meer bedolven zijn on der de overblijfselen van den trein, die laat in den middag nog steeds brandden, 'daar de brandweer een halve mijl moest loopen om water te krijgen. Reuter meldt nog, dat volgens de politie het aantal dooden omstreeks 20 zal bedragen. Na de botsing is nog een andere trein op den vernielden sneltrein geloopen; 13 doo den, 7 zwaar gewonden en nog 12 vermisten. Uit Gloucester wordt over het ongeluk bij Charfield nader gemeld, dat de expresstrein BristolGloucester in volle vaart op den van tegenovergestelde zijde komenden I goederentrein reed, die door een onveilig signaal moet zijn gereden. De botsing was erg, maar door de vaart j van den sneltrein zou het ongeluk hoofdzakelijk ten koste van den goederentrein gegaan zijn, als niet een tweede goederentrein weer op den sneltrein was gere den, toen deze pas ontspoord was en men reeds druk bezig was de gewonden te bevrijden. Door de tweede botsing ontstond pas de brand, die onbeschrijfelijke too neelen veroorzaakt heeft. Er zijn tot 7 uur 13 dooden gevonden en 7 zwaar gewonden zijn met ziekenauto's naar een ziekenhuis te Bristol getransporteerd. Er worden nog 10 12 personen vermist, zoodat het aantal slachtoffers nog wel grooter zal worden. Op een plek liggen twee goederenwagens boven op een perso nenwagen van den sneltrein en dé chaos hout en ijzer- deelen is verschrikkelijk. Eenige goederenwagens zijn volkomen versplinterd. De beide conducteurs van de goederenwagens behooren tot de dooden. Hoe die ramp gebeurde. V.D. verneemt uit Londen: Inzake het ernstige spoorwegongeval op de hoofd lijn Birmingham-Bristol, worden nog de volgende bi- zonderheden gemeld: Korten tijd vóór dat de personentrein Charfield bereikte, 'zou een goederentrein van de hoofdlijn naar een zijlijn gerangeerd worden. De machinist van den personentrein zag het gevaar te laat en.reod bijna met volle kracht op de locomotief van den goe derentrein in. De beide locomotieven zijn geheel vernield. De overblijfselen vlogen onmiddellijk in brand en verbrandden tot onherkenbare hoopen me taal. Hlet ongeluk werd nog verergerd doordat de goederentrein geladen was met petroleum, die bij de botsing over de overblijfselen zich verspreidde en eveneens onmiddellijk vlam vatte. De vlammen wa ren zoo sterk, dat elke redding voor de onder de overblijfselen bedolven liggende personen onmoge lijk was. De brandweer kon zich eerst later een weg banen naar de slachtoffers van de ramp. Hartverscheurende tooneelen. Nog worden de volgende bijzonderheden omtrent het ontzettende ongeluk gemeld: De exprestrein, die om 10 uur van Leeds naar Bristol vertrokken was, bevond zich bij dikken mist ongeveer halverwege tusschen Gloucester en Bristol op de hoofd lijn. Een goederentrein was op het punt om van die lijn een zijspoor op te trijden. Nog voor dit gebeurd was, hoorde men het gedender van den naderen exprestrein. Er werden nog wanhopige pogingen gedaan om den goe derentrein bijtijds weg te krijgen, maar de passagiers- trein kwam onder den smallen doorgang onder een brug aan en trof de looomotief van den goederentrein met een slag, die slapende menschen ln den omtrek van eenige kilometers wekte. Hij vloog van het spoor en te gelijk op een anderen goederentrein, die op de andere lijn in tegenovergestelde richting aankwam. Alexander met talent ter stfde gestaan. „De lieve blik in haar oogen maakte haar man meer vrienden dan Jaren inspanning hadden kunnen doen",** schrijft een van de hofcronlqeurs. Tegelijk wordt haar eohter antl-Dultsche invloed verweten. Zij had steede belangstelling voor lief dadige instellingen en in den oorlog heeft zij, bescherm vrouwe van het Roode Kruis, hospitalen en hospitaal- treinen georganiseerd en herhaaldelijk Rusland afg«- relsd om de gewonden to bezoeken. Zij stond bekend om de strenge zeden, welke zij aan het hof handhaafde. Ty. dens do revolutie vertoefde zy ln de krlm. Na wat strub- V/elingen heeft «ij verlof gekregen naar Denemarken te gaan, waar zy sindsdien een teruggetrokken leven leidde waartoe eohter de monarohistische emigranten steeds toegang hadden. De koning van Denemarken heeft een hofrouw van vier weken voorgeschreven. In Kopenhagen zijn de vlag gen halfstok uitgestoken. In de Russische kerk ls een mis van requiem opgedragen. Hoe en waar de begrafenis plaats zal hebben, staat nog niet vast. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRIEK. VÜf dooden. Bij een ontploffing van. ontplofbare stoffen en che mische producten in een fabriek op Ranibealeiland, in Eseex, werden twee mannen en drie vrouwen gedood. FAMILIEDRAMA. Zondagavond heeft zich aan het Dortmund-Ems-ka- naai een ontzettend familiedrama afgespeeld. Een naar schatting 35-jarige vrouw, die op het jaagpad langs het kanaal liep, duwde nameiyk plotseling haar drie kin deren het water in, waarna zy zelf in het water sprong. Toen men de vier drenkelingen ophaalde, waren de levensgeesten reeds geweken. EEN BANK OPGELICHT. Volgens een Bruselsch blad is de Gentsche Bank voor een bedrag van meer dan vier millioen fr. opgelicht door een geëmployeerde, die thans voortvluchtig la Deze zou voor aanzieniyke bedragen effecten aan ver- schilende banken te Brussel verkocht hebben. DE MACEDONIERS ZOUDEN ONDERLING SLAAGS GERAAKT ZIJN. Volgens een Wolfbericht uit Belgrado, worden uit Bulgarije nieuwe bloedige botsingen tusschen beide groepen van de revolutionaire Macedonische organi satie ge-meld. Volgens mededeeling van een Zuid-Sla- vdsch blad moest het verkeer op het spoorwegtraject in Bulgaarsöh Macedonië worden gestaakt, omdat langs de baan een hevige strijd tusschen aanhangers HOE MTTJ.TOENEN VOOR HUN VRIJHEID STRE DEN. EEN HERDENKINGSFEEST. SCHOUWBURGEN EN HERBERGEN ALS NATIONALE VESTINGEN. DE STRIJD TUSSCHEN HET GROOT- SCHE HOTEL EN DE BOE- R.F'NnPi fr-KjRyHTi, (Van oman reizende» correspondent). Zidani most (Slovenië), 9 Ootober 1928. Al reizend door Slovenië vindt men, meer nog dan in Kroatië, telkens de teekens van, herinneringen aan den strijd, die hier het volk in zyn geheel, boeren, arbeiders, burgers, intelleotueelen, gevoerd heeft voor zyn reohten, voor zajn vrijheid. Dat was een stryd minder van bloed, dan van passleven tegenstand en van uithoudingsver mogen; een strijd, waarby de Slovenen met bitterheid in hun hart niet veel anders konden dan door protesten, door boycot, door uitsluiting van de tegenstanders uit hun kring taaien tegenstand bieden tegen alle po gingen om hen te denationaliseeren, te Germanlseeren en eerst de wereldoorlog, de ondergang der centrale mo gendheden, bracht hun de nationale vrijheid en het volle recht op eigen taal. Het was niet hier alleen, dat zulk een stille, verbit terde strijd gevoerd werd, in Polen, in Estland, ln Ll- thauen, in het grootste deel van het huidige Tsjecho- Slowakye, in Bosnië, ln Herzegowina, in Finland, fel- teiyk ook was het niet anders en de wereldoorlog heeft het goede gehad, dat hy millioenen de vrijheid bracht. Wy, ln West-Europa, weten dat nauweiyks, willen het nauweiyks weten. De grootste der Poolsche dichters, Micklewits, schreef reeds omstreeks 1805, dat slechts uit een wereldoorlog de vryheld van zyn land herboren kon worden. Tragisch en belachelijk moet het iedereen die deze feiten kent, voorkomen, dat ongeveer dertig jaar ge leden te 's-Gravenhage de conferentie daagde, die ten doel had den wereldvrede tot stand te brengen, een wereldvrede, gebouwd op £iet ongeluk van honderd mil lioen Europeanen, die zich onderdrukt, ontrecht ge voelden en die bereid waren, als de omstandigheden gunstig zouden zyn, hun bloed te geven voor'wat zy het hoogste achtten: hun nationale vryheld. Maar niet al leen van de zyde der offioieele machthebbers werden deze honderd millioen en hun vertrapte rechten als nie tige kleinigheden beschouwd; van de zyde der inter nationale sociaal-democraten was het niet anders en dezen sloten uit hun ryen de Poolsche socialisten, die allereerst hun nationale vrijheid verlangden. Die eisoh naar vrijheid, naar recht op eigen taal, naar zelfbe stemming was lastig en dusweg met deze lastige geestverwanten. Dat was ook déür de leuze. De vraag zou zich kunnen opdringen of thans we der niet dergeiyke fouten begaan worden, doch het ls niet de taak van een reizend correspondent op deze vraag in haar algemeenheid in te gaan. Nu en dan is er bij den strijd der Slovenen, om meer rechten in de Oosfcenryksohe monarchie ook bloed ge vloeid, zyn dooden gevallen. Juist dezer dagen werd te Ljubljana, de hoofdstad van Slovenië, de gebeurtenis sen van 1908 herdacht, toen door het volk (Ljubljana is en was een volkomen Sloveensche stad) onder aan voering van den burgemeester, een Sloveen, opkwam voor zyn rechten en uit het Duitsche gebied van Oos tenrijk aangevoerde troepen vuurden op de massa. De soldaten van Sloveensche afkomst waren in dien tijd onder bewaking van Duitsch-Oostenrijksche militairen ontwapend en in de kazernes opgesloten. Ook dit jaar hebben te Ljubljana wedere mannen der „Sokola" (na tionale turnvereenigingen) met getrokken sabel eere- wacht gestaan by de graven van hen, die twintig jaar geleden vielen. Wy, in West-Europa, hebben van dit alles nooit veel geweten en nog minder begrepen. Officieele en officieus© Oostenrijksohe nleuwbureaux gaven de mededeelingen zooals hun dat paste en als de onderdrukten zelf zlob tot de openbare meening van Europa wilden wenden, vonden ze vrijwel overal tegenwerking en by de open bare meening een weinig vrlendeiyke ontvangst. De gemiddelds Europeaan, die in een nationale» staat vrij leefde, vrerd «ajemoedeijjk ea seide iets, dat men sou kunnen samenvatten: „Wat maken die menschen bui ten toch een lawaai; wij zitten toch zoo lekker by de wanne kachel." Ter verontschuldiging kan dienen, dat men in de meest beschaafde landen van Europa niet meer wist, wat dat zyn, nationaal onderdrukte volken. Frankrijk, Engeland (als men Ierland bulten beschou wing laat, waar toch in elk geval vrijheid van taal be stond), Zweden, Italië, Nederland, Noorwegen, Denemar t ken, waren reeds zeer lang nationale staten zonder on derdrukte nationale minderheden en in Zwitserland wa ren de drie deelen der bevolking (Duitschers, Franschen en Italianen) volkomen geiykberechtigd. En nog minder besefte (en beseft) m enin West-Europa hoe hard, hoe bitter een nationale onderdrukking gevoeld wordt en hoe ze-doorwerkt op alle gebieden van het leven. Daar men dit niet begreep, kon men ook de\i fëllen tegenstand, den telkens weder uitbarstenden haat niet begrijpen. Merkwaardig is het nu nog de sporen van den strijd der Slovenen te zien. Het zijn geen bloedige sporen; -het zijn gedenlcteekens tegelijk van een beschaving. Te Lju bljana vindt men op enkele tientallen meters van het groote theater, dat aanvankeiyk als een uitsluitend Duitsch theater bedoeld was, een groot gebouw met feestzalen, waar vroeger de Slovenen tezamen kwamen, waar hun turners oefenden, lezingen, concerten, en ook wel tooneelvoorstellingen (eohter uitsluitend in de Slo veensche taal) gegeven werden en dit gebouw droeg en draagt den naam „Narodni Dom.'" In het Sloveensch is (evenals in het Russisch) narod-volk, dom-huis, dus zou men den naam kunnen vertalen met „volkshuls", doch dit geval ls „nationaal huis" beter vertaling. Dit ge bouw was een cultureel centrum voor de Slovenen ln den Oostenrijkschen tyd en met kleine gaven van burgera, boeren, arbeiders was het bouwgeld tezamen gebracht Het werd in dien tyd de leus: „we moeten zoovele natio nale huizen bezitten als we kerken hebben." De regeering te Weenen, moest op verschillend gebied, vooral te Ljubljana (toen nog Laibach geheeten) inbin den en de groote schouwburg in die stad werd reeds vóór den oorlog een volkomen Sloveensah theater, terwyi er een andere, kleinere Duitsche schouwburg by werd gebouwd. In dit laatste wordt thans ook in het Slo veensch gespeeld, niet omdat de Slovenen tegen een Duitschen schouwburg in hun stad zyn, maar er is een voudig geen publiek voor, sedert er geen -Oostenrijksch garnizoen, geen Duitsch-Oostenrijksche beambten en wat Jaarby behoort meer zyn. In kleine steden, ln dorpen zelfs voerden de Slovenen den strijd op overeenkomstige weyze. Elk dorp, elk stadje had zyn „narodni dom", dlkwyis een café met een vereeniglngszaal, waar alleen de Slovenen kwamen. Van Oostenrijksohe zyde werden ln vele, ook zeer k'lelne stadjes, groote, indrukwekkende Duitsche hótels ge bouwd met directe of indirecte onderstouing der cen trale overheid. Deze hótels vervulden dezelfde rol, die in de door Rusland overheerschte gebieden de orthodoxe kathedralen speelden: ze werden gebouwd niet omdat ze noodwendig waren, maar als het zichtbare teeken der vreemde heerschappy. Te Brezice, een Sloveesch stadje van vyftienhonderd inwoners (vroeger Rann geheetenC bevonden zich het grootsohe hotel „Deutsches Haus" en de Narodni Dom; een groote herberg met vergaderzalen, schuin tegenover elkander van de hoofdstraat. In dit stadje dat geen gar nizoen had, moesten dikwijls Oostenrijksohe militairen binnenrukken om er nationale vergaderingen der Slo venen te verhinderen of uiteen te jagen en achter de vensterruiten van het „Deutsche Haus" keken dan offi cieren, Duitsch-Oostenrijksche ambtenaren en groot grondbezitters belangstellend en wel met eenig leedver maak toe hoe de nationale geestdrift der ongewapende boeren machteloos was tegen de bajonetten. Thans ls het anders: het „Deutsche Haus" is geen hötel meer. In een gedeelte ervan is het post- en telegraafkantoor on dergebracht met Sloveensche en Servisch-Kroatische op schriften en de rest is verhuurd. Ertegenover beleeft „Narodni Dom" een periode van verhoogden bloei gaarne spreekt men er nog over den ouden tyd, zijn stryd en zyn moeiiykheden en men doet dat met mij. die Slechts weinige woorden Sloveensch verstaat gemoe delijk ln het Duitsch, wat de ouderen nog kennen al is dan ook Sloveensch hun moedertaal. J. 1L Braderode.

Schager Courant | 1928 | | pagina 6