VOOR DE KINDEREN. WAT PIM EN PUK OVERKWAM. •Het onder 1 geheven recht bedroeg tot mi f De heer Kriek licht nog toe» dat'het onder 4 ge noemde recht is het bedrag dat geheven wordt bo ren het gewone recht De reoactie zal in dien geest worden aangevuld. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. Heffing van begrafenisjachten. i B. en W. «tellen voor, de verordening op die heffing van begrafenisreohten te wijzigen als volgt: Aankoop van eigen graven te brengen op f20.— (f15.—) huur van graven te brengen op f 10.— (f 7.50) Begraven in eigen graven: recht te brengen op f15.— (f12.—) lijkwagen te brengen op f20.ff 15. grafmaken te brengen op f 3.—(f 3.—) klokluiden te brengen op f 2.i (f 1.80) Begraven in huurgraven: recht te brengen op f10.— ff 9.—) lijkwagen te brengen op f 10.(f 7.50) grafmaken te brengen op f 3/—(f 3.—j klokluiden te brengen op f 2.— <f 1.80) Begraven in gemeentegraven: recht te brengen op f 5.ff 6. lijkwagen te brengen op f 5.—(f 3.75) grafmaken te brengen op f 3.(f 3. klokluiden te brengen op f 2.(f 1.80) Gebaseerd op een berekening naar het gemiddeld aantal begrafenissen over de laatste 5 jaren is te verwachten, dat de opbrengst de gemiddelde kosten zal dekken. Uit de verordening komt te vervallen de bepaling, dat voor eigen en gehuurde graven jaarlijks een recht van f0.30 is verschuldigd. De inning van dit recht gaat gepaard met vele be zwaren. Van verschillende koopers of huurders of van hunne nabestaanden zijn de adressen niet be kend en worden vruchteloos pogingen tot invordering aangewend. Weer hij anderen wekt deze jaarlijksche inning herinneringen op, waarvoor zij liever gespaard wen- schen te blijven. De opheffing van dit recht veroorzaakt een ver lies van pl.m. f70, dat door de voorgestelde verhoo ging van andere rechten wordt gevonden. De gemeente-ontvanger had op bovenvermelde moei lijkheden, die bij de heffing werden ondervonden, ge wezen. De tusschen haakjes geplaatste bedragen zijn die, zooals ze voor deze voorgestelde regeling bestonden. De heer Honingh vroeg of de huur van graven ad f 10 voor 25 jaar geldt, waarop hij van den Voorzit ter bevestigend antwoord ontving. De regeling wordt ongewijzigd vastgesteld. i De begroetingen. Aan de orde komt de vaststelling der gemieentebe- grooting 1929. Ze sluit op de volgende cijfers: Gewone dienst: ontvangsten f90867.22, uitgaven f90867122. Xapitaaldienst: Ontvangsten fS8CÖ7.48, uitgaven f3802748, Goedkeuring begrooting Algemeen Burgerlijk Arm bestuur. Ontvangsten en uitgaven f. 8780.81. Goedkeuring begrooting Gasfabriek 1929. Afdeeling I. Baten en lasten f62444.86. Aifdeeling II. Inkomsten en uitgaven f 23477.-—. Door de Commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren P. Dekker, G. Kamp, J. de Veer, P. Ho ningh en D. Brugman Jbz., wordt gerapporteerd alle begrootingen te hebben onderzocht en tegen geen dier begrootingen eenige opmerking te hebben. B. en W. stellen voor, overeenkomstig dit advies tot vaststelling en goedkeuring te besluiten. De verbetering van de Weere-brng. Nadat de Voorzitter de commissie dank had gezegd voor den verrichten arbeid, deelt hij mede, dat onder den post kosten bruggen enz., mee vervat was de ver betering van de brug te Weere. Er waren leden die liever zagen dat voor deze brug een flink bedrag werd uitgetrokken, opdat zij goed en breed genoeg voor het tegenwoordige verkeer werd gemaakt. Door den heer Spaans en spr. is nu een onderzoek ter plaat se ingesteld en daarbü is geconstateerd, dat met zeer weinig moeite aan beide zijden het rij vlak van de brug met 40 c.M. kan worden verbreed en de doorrij- breedte dan 1 meter grooter wordt. De vleugel aan den kant van de tramlijn zou 2^ meter kunnen wor den verbreed, en met inbegrip van de dan benoodig- de bestrating kan de brug dan voor ongeveer f 250 a f 300 goed in orde worden gemaakt. De som die op de begrooting was uitgetrokken, behoeft dan niet te wor den gewijzigd. Het plan tot deze verbetering lokt geen bespre king uit. De woninghuur voor den gemeente- en rijksveldwachter. De heer Dekker merkt op dat een toelichting op een post hem nog wel gewenscht toekomt. Enkele'leden n.1. meenen dat er een onbillijkheid is tusschen de verhouding van den woninghuur die betaald wordt door den rijksveldwachter en die betaald wordt door den gemeenteveldwachter. Spr. meent zelf dat die ver houding goed is, maar heeft meerdere malen de re den voor deze verhouding gehoord. Misschien is het evenwel gewenscht dat hieromtrent voor een paar Jong3te raadsleden toelichting wordt gegeven. De Voorzitter deelt dan mede, dat voordat de ge meenteveldwachter in zijn tegenwoordige woning woonde, hij genoot vrije woning, wat in 'een bepaald bedrag was omgezet. Toen hu de rijksveldwachter en de gemeenteveldwdac'hfcer in het nieuwe huis kwa men, moest een gelijke huurregeling worden getrof fen. Maar toen is, en dat was 'billijk, aan den ge meenteveldwachter in mindering gebracht de -huur waarde van de vroeger door hem bewoonde woning. De heer Brugman vraagt of de aankoop van grint en basalt weer zoo zal worden geregeld, dat twee derde grint en een-derde basalt wordt aangeschaft. De Voorzitter zegt dat niet wordt afgeweken van de totnu gevolgde gedragslijn. Wel werd door den heer Kamp in overweging gegeven mq* basalt op te hou den, maar spr. was daar niet voor, omdat er z.i. we gen zijn, die een behandeling met basalt behoeven. De begrootingen worden vervolgens vastgesteld en goedgekeurd op de cijfers hierboven vermeld. Door den heer P. J. N. Wijker wordt verzocht hem met ingang van 15 December a.s. ontslag te verlee- nen wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Am sterdam. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te ver- leenen. De Voorzitter meent zeker de meening van den Raad. in ieder geval die van B. en W. te vertolken, als hij constateert dat de gemeente in den heer Wij ker een serieus ambtenaar heeft gehad. Het ontslag wordt op de meest eervolle wijze ver leend. Pogingen worden aangewend, zegt de Voorzitter, tot voorziening in de vacature. Een sympathieke houding. Door K. Kaaij, arbeider bij het tonnenstelsel, is te kennen gegeven, dat hij dit werk niet meer kan ver richten en verzoekt daarvan ontslagen te worden. De betrokkene is inmiddels ongesteld. Aangezien K. Kaaij in lossen dienst is, is het ont slag aan B. en W., en wordt hem bereid3 verleend. B. en W. stellen nu voor zijn salaris te doen uit betalen tot 1 November a.s. en hem vanaf dien tijd een gratificatie toe te kennen van f 5 per week, zoo als dit ook reeds vroeger plaats had ten opzichte van A. Kooij. De Voorzitter licht nog tos, dat verleden Zaterdag Kaaij bij hem kwam, en vertelde dat hij het werk niet meer kon doen en daarom ontslag vroeg. En Kaaij wilde dit den Voorzitter meedeelen, opdat de gemeente straks niet zou hebben 1 arbeider, maar voor 2 zou moeten betalen. De Voorzitter zegt dat het standpunt door den heer Kaaij ingenomen, zeer is te waardeeren. Zonder verdere bespreking wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De kluften van dan Westfrieschen Dijk. Door den Voorzitter wordt er aan herinnerd, dat door B. en W. in overleg met het bestuur van den polder Waard en Groet bij het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier pogingen werden aangewend om de kluften in den Westfrieschendijk van Winkel en ook bij de Boerensluis verlaagd te krijgen, zooals dat bij 't Wad, in de gemeente Scha- gen is gebeurd. Vandaag nu is er een Vertegenwoor diger van het Hoogheemraadschap bij spr. geweest en deze deelde mede, dat bedoelde werken in de be grooting voor 1929 door het Hoogheemraadschap zijn uitgetrokken. Het is de bedoeling de kluften 1.50 me ter te verlagen en <\e wijziging van het talud over de volle breedte toe te passen. Tevens om den scherpen hoek WinkelAartswoud weg te nemen en er een ronde strook te maken. Deze werken zullen 'even wel dan ook uitgevoerd moeten worden op gedeelte gemeenteterrein en zal de'gemeente deze kosten voor haar rekening dienen te nemen. Ruw gesefc&t deze kosten in totaal ftOO bedragen. B. en W. stellen den Raad voor. zich bertij verklaren deze kosten voor rekening der te nemen. Algemeen gaat de Raad hiermee accoord i hooren een paar leden de opmerking maken, i een reuze-verbetering zal worden. De Voorzitter spreekt er zijn genoegen over de Raad met het voorstel instemt en dat B, erin zijn geslaagd dit bereikt te hebben. In besloten vergadering'zal gesproken word^ benoeming van een onderwijzeres. De rondvraag» De straathof >De heer Brugman dringt er nog eens op de straatlantaarns, die in reparatie zijn bij fabriek, met spoed in orde worden gemaakt eerst te Lutje winkel, waar iederen morgen. 4 taarns volop branden. Spr. noemt dat een verkwisting. De Voorzitter deelt mede, dat op zijn vrt_ hem heeft medegedeeld, dat er 4 lantaarns wi niet deugden. Aan de gasfabriek heeft spr. t( gedragen den zelfden dag de lantaarns in l maken. En dat is gebeurd ook. Maar nu komt] Ham weer bij spr. dat er zijn te Lutjewii een 4-tal lantaarns die niet deugen. De 'heer Brugman zegt, dat het dan zeker vallig is, dat spr. passe'ert de lantaarns die nagekeken. De Voorzitter zegt, af te gaan op de mededi van Ham en de heer Brugman kan ervan ven wezen, dat de reparatie gebeurt. Wat ons beken, is gebeurd. De weggebruikers dienen mede ts m D.e heer Honingh deelt mede, dat de wegwe bezig zijn aan den Nieuwe Niedorper weg. Dj tjes worden aangevuld, maar nu klaagt Jan> dat kuiltjes, gister aangevuld, vandaag weet liggen, doordat de autobussen er niet overheen, er lang3 rijden, en zoodoende de aanvulling cies uitrijden. Verleden jaar heeft deze wej aan de firma Reetman gevraagd, er overheen] len' rijden, maar toen werd hij door sommij gelachen. Spr. meent dat de weggebruikers medewerken en het aanbevelinig verdient j geheele wegdek te gebruiken. Zou het geen) veling verdienen, dat van gemeentewege zoek tot de firma Keetman wordt verricht langs, maar over de aangevulde kuilen te rij| De Voorzitter zal dit doen. Het wordt gei ker als straks de paardepaden eruit zijn. is op de begrooting van 1929 uitgetrokken spr.'s bedoeling met dat gedeelte het ee: ginnen. De heer Honingh zegt, dat de hoek van op 't oogenblik prachtig is, al moet er aan nog wel iets verbeterd worden. De Voorzitter zegt, dat aanstraten daar geschieden. Hierna sluiting. 619. Toen de twee peuters vroegen of ze een tent zouden mogen bouwen op het marktplein, trok burgemeester een ernstig gezicht Toen schudde hij het hoofd. Hoor es, kleintjes, zei hij, op het (marktplein, dat gaat niet Nee, nee, dat gaat zeker niet Je zou het heele verkeer in de war sturen. Maar.... ik weet wat an ders voor jullie. Ga maar es even met mij mee. •Burgemeester liep voor de twee aan en bracht ze achter het huis. Zie jullie die schuur? 620. Jawel, burgemeester. Mooi, ga dan maar es met niij mee naar binnen. Ze gingen de schuur in. 't Was een groo ts en er was dus veel ruimte. Kijk es, kleintjes, hier hebben jullie dunkt me een prachtgelegenheid om een tent te bouwen. Eerst begrepen ee 't niet, maar toen ee Kagen, datburgemeester vroolijk lachte, toen... nee, maar, was me dat even bof fen? Van vreugde maakten Pim en Pol een dansje. En de dikke burgemeester zong van hup Marjanneke! Dansen, jongens, dansen! 621 Dienzelfden middag nog begonnen ze -het tooneel te bouwen. Alles was in de schuur van den burgemeester aanwezig 't Kon eenvoudig niet mooier! Planken, balken, bokken, alles! En vlijtig dat ze allemaal waren! Ze sjouwden en zwoeg den, dat 'et een aard had! Op die wijze schoot het werk natuurlijk flink op. 623. De tent was klaar, «ïu moest alleen nog maar het stuk ingestudeerd worden, dan kon de voorstelling beginnen. Het heele ,,tooneelgezelsch&p" ging met Pim naar buiten, naar den rand van bet bosch. Daar vertelde Pim zijn vriendjes en vriendinnetjes, wat er moest gebeu ren. Ze zaten in een kring om hem heen, ter wij' hij voorlas van een groot vel pa pier, dat hij heelemaal volgeschreven had. 624 Toen de tooneelspelers allemaal wis ten, wat ze te doen en te laten hadden, moest er natuurlijk aan de reclame ge dacht worden.' Van Pol's moeder hadden ze een groot stuk karton gekregen. Ze hadden daar een wit vel papier op geplakt en Pim had dat fijn vol geschilderd, 't Was een reclamebiljet, waarvan alle ko nijnen in het dorp zouden staan te ikij ken. 625. Toen 't biljet klaar was, trokken de peuters ermee door 't dorp. 'tWas een heele optöcht. Voorop liepen Pim en Pol met het groote 'bord en al de andere too neelspelers en -speelsters liepen twee aan twee achter hen aan. Och, och, wat-keken de konijnen op! De straten van Wipstaar tendorp waren vol nieuwsgierigen, die zoo gauw ze konden uit hun huizen kwamen om te zien, wat er gebeurde. 626. En toen... Nee, dat was nou wer kelijk mooier dan een van de konijn* tjes bad durven droomen. Toen bet tegen den tijd liep, waarop de voorstelling zoU beginnen, was het voor de tent zwart van konijnen. Zooveel waren erl Pim bad een mooie hooge hoed en een fijne jas vajj zijn vader te leen gekregen er. nou ston ie als een echte directeur voor het theater Gaat dat zien, gaat dat zien, riep zwaaiend met zijn stok. 622. Eindelijk was het tooneel klaar, dat 'het er prachtig uitzag, zie je duide lijk op het plaatje. Van Mina, het meisje, hadden zp een paar oude gordj nen gekregen met een flink eind touw 't Gordijn kon open en dicht. Keurig! B gemeester had Pim een groot stuk ho kool .gegeven. Prachtige boomen had daarmee op de muur geteekendl

Schager Courant | 1928 | | pagina 16