Moderne Foto's Hypotheek op Landerijen a rente. Uit een Balkan-staat. Arpad Moldovan, Probeert het eens LAAT U NIET MEER BEDRIEGEN. Kweekerij „Sursum Corda", Schoorl Men zegt: Zaterdag 20 October 1928. 71ste Jaargang No. 8343. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Het mysterie van groothertogin Anastasia. SPECIALITEIT in Vergrootingen en Reproducties Fotografische Atelier Alle voordeelen van dure tabak voor den halven Roode Pool 13 ct, DOCH WENDT U DIRECT Plaatselijk Nieuws. „Had ik maar *n genomen Schager Ijzerhandel Mrattitis- LaiQnitlad. Uitblad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder de en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tontiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23S30. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden 11.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DU NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. jzin. IS MEJUFFROUW TSCHAIKOWSKY DE JONGSTE DOCHTER VAN DEN TSAAR? t mij don i zou lo go. bang Verschillende ontkenningen van gezaghebbende zijde. In Februari 1020 wierp een achttienjarig meisje zich te Berlijn in het Landwehr-kanaal .Men wist haar te redden en bracht haar naar het ziekenhuis, waar zij „herkend" werd als groothertogin Anastasia, de jongste dochter van den laatsten tsaar aller Russen, Nicolaas H Van dat tijdstip af dateert een langdurig twistge schrijf of deze jonge dame, die zich mejuffrouw Tschal- kowky noemde al of niet groothertogin Anastasia was. Hoe het ook zij, haar gelijkenis met de tsarendochter en vooral met de dezer dagen overleden keizerin-weduwe Maria Feodorovna is treffend; vandaar ook dat degenen, dl de groothertogin van nabij hadden gekend, het lang niet allen met elkaar eens zijn. In Augustus 1927 heeft nog een Russisch Journalist Glab E. Botkin verklaard, overtuigd te zijn, dat het uit het Landwehrkanaal geredde meisje groothertogin Anastasia was, wier speelkameraadje hij was, lang voor den moord te Jekaterinenburg. Nu heeft, gelijk reeds in het kort gemeld, groother- )g Alexander van Rusland oun. aan de Fransche Engelsche bladen een brief gezonden, waarin hij met een iheele lijst van belangrijke getuigen de betoogen van hen, die volhouden in mejuffrouw Tschaikowsky de dochter van den tsaar te zien, schijnt te ontzenuwen. Zoo verklaart groothertogin Olga Alexandrovna, die de kinderen van haar broer, den tsaar, intiem heeft ge kend, en mejuffrouw Tschaikowsky gezien en met haar gesproken heeft, categorisch, dat deze vrouw niets met de persoon van de groot-hertogin Anastasia Nicolajevna gemeen heeft. De eeredame van Hunne Majesteiten, baronesse Bux- hoeveden, de heer Plerri Gilliard, leermeester van den tsarewitsj en leeraar in het Fransch van de tsarendoch- ters en mejuffrouw Gilliard, hun gouvernante, die allen bij de keizerlijke familie zijn gebleven; totdat deze in in eenvoudige tot meest artistieke uitvoering. naar alk portret, ook naar oude ol ondsldeltlke foto's. NIEUWE NIEDORP. NQORDSCHARWOUDE. Hiet is zeer gewensoht, bestellingen, bestemd voor SL Nicolaas - vroegtijdig te doen- De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanaf 4Va rente en op halzen vanai 1% rente. Slniten alle verzekeringen. Houden eiken Donderdag van Blll/a nnr zitting In Café „Cérés" te SCHAGEN, W.OOO mis l der m do tref» t. In- hem ingen gaan. I ge- t een dezer Jff 1 Na- lkaar en O. -teren naar waar- p het wer* EEN STUKJE GESCHIEDENIS. OVER EE2N VERMOORDEN KONING EN EEN VERMOOR DEN NEDERLANDER. DE VERSPERDE UITWEG NAAR ZEE. HET HUIDIGE POLITIEKE SPEL. DE NEET- VERDWENEN GEHEIME DIPLOMATIE. (Van onzen reizonden correspondent). Brod, 15 October 1928. Voordat ik mijn aandacht wijd aan het meer echt jBalkan-achtlge deel van Joego-Slavlë, dien ik ter ver klaring van het huidige politieke geïntrigeer op en om den Balkan in het kort uiteen te zetten, waarom het gaat en ter inleiding even in te gaan op de gebeurte nissen, die vroeger leidden tot de verwarde toestanden op den Balkan, toestanden, die vrijwel onvermijdelijk telkens weder tot oorlogen moesten voeren. Er waa in dit deel van Europa steeds de strijd van een klein volk Serven), dat naar volkomen vrijheid snakte, naar feijheid ook van beweging, van, verbinding met de ï«!t "Ier daartegenover stond een groote wereld macht, Oostenrijk-Hongarije, een zuiver dynastieke staat, dit altijd weder dat volk in den weg trad als het een itcreg zocht naar zee. De Habsburgsche monarchie jtfr.de na het Italiaanscho slechts één groot gevaar: het Slavische en als voorhoede der Zuid-Slaven gold haar het oude Servië. Als men de geschiedenlp van den -Balkan bestudeert, stuit men telkens weder op deze tegenstelling. Daar in den nieuwen tijd het Turksche ?evaar voor Oostenrijk niet meer bestond, had de re dering te Weenen slechts één streven? tweedracht Meien tusschen de Balkan-volken, het eene volk tegen het andere op te zetten en tegelijk werden de heeren Vriendelijker tegenover Turkije. Toen gedurende den gereten Balkan-oorlog do Balkan-volken vereen igd tegen Turkije, den gemeenschappelijken vijand, optrokken, was dat voor de regeering te Weenen een zware politieke die echter later vergoed werd, toen ze er door intriges in slaagde Servië en Bulgarije tegen el kander op te zetten. 'Nadat voor Europa het Turksche gevaar geweken was, kon men ook de historische taak der Habsburgïche Monarchie, Europa tegen de Aziaten te beschermen, geëindigd beschouwen, maar deze monarchie zonder h&tlonalen grondslag, handhaafde zich als een over- v'4jfsel uit de na-middeleeuwen, als de rest van het Wllge Roomscha Rijk. Met intriges, door omkooping wist Oostenrijk in Ser- Vtë Invloed te winnen en het vorige Servische konings- dat der Obrenovitsj, stond onder den invloed van "eeneu; koning Milan verbond zich in 1881 persoonlijk tot Oostenrijk, dat hem toezegde zijn troon zoo noodig tot Oostenrijksche bajonetten te zullen beschermen, Jtortegen de koning zich verbond, geen eigen, zelf- i'wadlge politiek te zullen voeren. Servië werd toen 'tot veel meer dan een Oostenrijksche vazalstaat. Men jtoht het einde van dezen toestand, een kwarteeuw ge- bij een paleisrevolutie werd koning Alexander uit I /\Hu1b Obrenowitsj met zijn vrouw door nationaal- Wlttdö officieren vermoord en op den troon kwam het u tojg ia Joego-Slavië aan het bewind zijnde Huis Ka- %tgewitsj, dat steeds een zuiver nationale politiële en niet voor verlokkingen uit Weenen bezweek, «eel de wereld, die van het paleisdrama niets be- Schreeuwde in 1903 met verontwaardiging over ;smoordenaars, maar de eerste, die den nieuwen - op den „met bloed bevlekten troon" erkende k®?2ijn Apostolische Majesteit te Weenen, die zijn ï"0e<l in Servië niet wilde Inboeten. Zeer veel bloed heeft gevloeid door de anti-democra- Hcm <*er machthebbers te Weenen en onder dat Ij, ook dat van een Nederlander, van overste die kort vóór den oorlog in Albanië werd ^oord. De vorming van het koninkrijk Albanië onder pltschen prins was niet anders dan een der troe- V it banden der Oostenrijkers. De uitbreiding van „ör, kianschen invloed aan de Adriatische Zee moest n verhinderd, maar vooral: Servië moest volko- de zee worden afgesloten, om het economisch zee worden afgesloten, om het economisch Kirt houd envan Oostenrjjk-Hongarije. Men «en oude kaart van het Balkan-schiereiland en constateere hoo Servië volkomen waa ingesloten door voor een deel vijandig gezinde landen. Economisch waa het op Middel-Europa aangewezen voor zijn uitvoer van landbouwproducten en van vee en daarvoor moest het uitvoeren over de Oostenrijksoh-Hongaaraohe gren zen. Daar werden echtor telkens hindernissen in den weg gesteld. Als er mot Oostenrijk al een handelsver drag was, dat alles schoon te regelen, kwam men te Weenen telkens tot de ontdekking, dat er in Servië be smettelijke veeziekten heerschten en de grenzen werden weer gesloten, tot dat Servië weder handelspolitiek© of andere concessies gedaan had. Dan was plotseling vol gens offlcleele Oostenrijksche mededeellngen alle besmet tingsgevaar geweken, totdat men weder een eisch had, dien Servië niet voetstoots wilde inwilligen. Als Servië in onderhandelingen met een zijner andere aan zee grenzende buren gunstige voorwaarden voor een uitweg over zee trachtte te bedingen, kwam altijd weder het Oostenrijksche veto ertusschen. Het tot Joego-Slavië uitgegroeide Servië heeft thans zijn kustland, zijn havens aan de Adriatische Zee, die echtei nog niet voldoende verbinding met het achter land hebben. Er is evenwel nog iets anders: het streven der Iatlianen is de Adriatische Zoe tot een Italiaan ache binnenzee te maken. De schepping van een onder Ita- iiaanschen invloed staand koninkrijk Albanië is een der ~etten in dit schaakspel, dat nog wel eens tot nieuwe Lmropeesehe gliende zou kunnen voeren. De Italiaansche vloot is zeer vele malen sterker dan de Joego-Slavischo en bovendien is de smalle Adriatische Zee zeer gemak kelijk met mijnenvelden exL ook voor een andere, Joego- Slavië ter hulp komende vloot af te sperren. Do „uitweg naar zee" schijn tnu eenmaal het tragi sche vraagstuk van alle Slavische volken te moeten zijn. Rusland leed eronder, eeuwenlang; voor Polen, dat zekere voorrechten geniet in de Vrije Stad Dantzig, en door den Poolschen corridor een kleine kuststrook aan da Oostzee bezit, is het ook nog steeds een kri tieke kwestie, daar telkens van Duitsche zijde stemmen opgaan, die de wederlnlijving van den Poolschen corri dor bij Duitschland verlangen, hoewel (naar ik uit eigen ervaring weet), dat gebied door zijn bevolking Poolsch is; en Joego-Slavlë moet uitzien naar een haven, die hem door den meest waarschijnlijken toekomstigen tegenstander (Italië) niet binnen enkele uren gesperd kan worden. Het is daarom, dat Joego-Slavië tbans tracht langs vriendschappelijken weg bijzondere gunsten te verkrijgen in het Grieksche Salonild en vooral de toezegging, dat deze haven ingeval van een niet door Joego-Slavië uitgelokten oorlog open zal blijven voor den invoer van oorlogsmateriaal naar dat land. De tegenspeler in dit politieke spel is Italië. Welis waar bestaat tusschen Joego-Slavië en Italië een zoo genaamd „vriendschapsverdrag", doch deze nieuw In de mode gekomen „vriendschapsverdragen" behooren tot de minst sympathieke en minst geruststellende ver schijnselen op Internationaal politiek terrein en boven dien „vriendschapsverdragen" van Italië hebben dit innfl er nooit van terug gehouden, uitsluitend op eigen voor deel uit te gaan. In Bulgarije heeft Italië zich sympathieën, misschien ook reeds toezeggingen weten te verwerven; met Hon garije staat het op een zeer vriendschappelijken voet en ook tot Roemenië tracht het in nauwer verhouding te komen. Het bezoek van den grooten Griekschen staats man Venizelos aan Mussollni en zijn met dezen gevoer de besprekingen hebben daarom zeer de aandacht ge trokken. MaarVenizelos is ook in Frankrijk geweest en heeft na zijn bezoek te Rome ook te Beograd (Bel grado) zijn opwachting gemaakt en daar zich langdu rig onderhouden met Joego-Slavlsche staatslieden. De officieele publicaties over deze besprekingen zijn, zoo als gewoonlijk, onbeduidend, de andere berichten onbe trouwbaar, doch één ding is zeker, n.1. dat Venizelos, een der grootste staatslieden van het huidige Europa, zeer sterke sympathieën koestert voor Frankrijk, wat zijn houding tegenover Joego-Slavië, dat Frankrijk zeer na staat, zeker zal beïnvloeden. Voor den aandachtigen lezer zal uit dit alles intus- schen ook duidelijk zijn geworden, dat de met zooveel geestdrift in de ban verklaarde „geheime diplomatie" nog rustig voortbloeit. JK. E REDERODE, Mei 19918 te Jekaterinenburg werden gevangen gezet, hebben, na deze vrouw gezien, en mot haar gesproken te hebben, eveneens op categorische wijze verklaard, dat zij in genoemde vrouw groothertogin Anastasia Nico lajevna niet hebben herkend. De tandarts van het keizerlijk gezin, de heer S. Kos- tritsky, die de tanden van alle kinderen van den tsaar heeft verzorgd en die hen den laatsten keer te Tobolsk in 1918 heeft gezien, en die een gipsafdruk van de boven en van de onderkaak van mejuffrouw Tschaikawsky in handen heeft gehad, heeft verklaard, dat deze afdruk ken, ten aanzien van den stand der tanden en den vorm der kaken geen enkele overeenkomst toonen met de tanden en den bouw van de kaken der groothertogin Anastasia Nicolajevna, Professor Bischof, directeur van het wetenschappe lijk politlo-lnstituut van de universiteit te Lausanne heeft na een uiterst nauwgezet onderzoek van de foto grafieën van groothertogin Anastasia Nicolajevna en van mevrouw Tschaikowsky categorisch verklaard: „Het is onmogelijk, dat er identiteit bestaat tusschen mejuf frouw Tschaikowsky en groothertogin Anastasia Nico lajevna. Ons baseerend op deze getuigenissen schrijt groot hertog Alexander hierbij verklaren wij als de vaste overtuiging, dat de vrouw, die zich mejuffrouw Tschai kowsky noemt en die zich op het oogenblik in de Vereenigde Staten bevindt, niet de groothertogin Ana stasia Nicolajevna is. Deze verklaring is goedgekeurd door wijlen de kei zerin weduwe Maria Feodorovna, moeder van tsaar Nicolaas II en grootmoeder van groothertogin Nico lajevna, ©n is onderteekend door de groothertoginnen Xenia, en Olga, zusters van tsaar Nicolaas H; door groothertogin Maria Paulowna, dochter van een oom van tsaar Nicolaas H; door groothertog Dlmitri Paulo- witsj zoon van dienzelfden oom; door Alexander Mlkaj- lowitsj den schrijver van den brief vijfden zoon van den derden broer van tsaar Nicolaas* grootvader, en door diens kinderen, prinses Xrèno en de prinsen Andreas, Féodor, Nlklta, Dlmitri, Rostislaw en Vaesili en door groothertog Ernst Ludwig van Hessen, prinses ïrèno van Pruisen en prinses Vlotoria, markiezin van Milford Hjaven, broer en zusters van Czarina Alexandra. Ten slotte verklaarde groothertogin Olga Alexan drovna, zuster van tsaar Nicolaas n en tante van groothertogin Anastasia Nicolajevna op 28 Februari 1927 te Kopenhagen: Gele Pool 11 ct, per halt ons. iEv üi rust ïkte>u/" graven. De heer Kloeke la zoo lezen we nog moer dan 50 jaar onafgebroken bij het onderwijn werkzaam geweest THEATER ICESZ. In theater Igesz draait deze week een echte Para- mount-picture, .Fijne manieren", waarin als hoofd personen optreden Gloria Swaneon, Eugeno O'Brion en Walter Goss, drie sterren, die aan het hemelge welf van filmland prijken. In oen goedkoop New Yoiksdh danshuis wordt do grond gelegd van hot levensdrama dat zich hier ver der op het witte dook ontwikkeld, maar welk drama natuurlijk weer op de echte origineele en blijmoe dige wijze eindigt, waar alleen de film het monopo lie van schijnt te bezitten. In dat danshuis dan maakt Brian Aiden, een schat rijk Jongmepsch, kennis met een arm meisje, Orchid Koopt nooit boomen van onbekende scharrelaars. Laat Uw; boomen niet meer bederven door oplichters. voor nieuwe beplantingen, veranderingen in Tuin of Boomgaard, voor snoeiwerk1 en üïet bespuiten der vruebtboomen, tot ons bekend, solied, dus vertrouwd adres: P. VAN BODEGRAVEN. „Op het eind. van October 1925 heb ik mejuffrouw Tschaikowsky in het sanatorium Momsen te Berlijn be zocht. Ilc heb geen gelijkenis gevonden met mijn nicht Anastasia, dochter van tsaar Nicolaas II, noch in verschijning, noch in haar stem of ln haar persoon. Wel trachtte zij mij op alle mogelijke wijze te overtuigen om haar te herkennen. Evenwel weet zij wat het ge zinsleven en alles wat dat aangaat, betreft, slechts het geen is gepubliceerd of wat de geheele wereld bekend is. Zij kon op geen enkele van mijn vragen betreffende het verleden, de vrienden en andere intieme bijzonder heden antwoorden. Zij scheen mij toe oprecht overtuigd te zijn, dat zij werkelijk Anastasia was. Zij was op mijn bezoek voorbereid. Ik weet van haar zelf, dat men haar gewaarschuwd bad met te zeggen: „Dinsdag zult ge zeer blij zijn", en: „Er komt iemand uit Denemarken". Natuurlijk begreep zij over wie het ging en zij verwachtte mij. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING. Volgens advertentie in dit blad komt Woensdag 24 October a.s. de beer Verbeek uit Zaandam een le zing houden over Crematie. 'Daar dit een onderwerp is, dat steeds weer de publieke belangstelling trekt, en die ook ten volle verdient, wekken wij gaarne onze plaatsgenooten op, deze interessante bespreking bij te woonen. ONS LAND EN VOLK BESPROKEN IN BELGI SCHE EN FRANSCHE SCHOLEN. In een geschriftje van een achttal bladzijden be schrijft onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Kloeke, thans te Haarlem, waarom hij een drietal jaren Bel gische en Fransche scholen bezocht en daar voordrach ten hield over ons vaderland. Hij zegt dat hij dit deed omdat hij gaarne onderwijs geeft, ook in het buiten land, om sympathie te wekken voor ons land en iets tee kunnen bijdragen tot wederzijdsche waardeering en dus tot bevordering van den wereldvrede. In dien zin ook sprak te Genéve Prof. Lorentz over het werk van den heer Kloeke ln een vergadering der Commissie voor In- tellectueele Samenwerking. De reiskosten van den heer Kloeke werden gedragen door de vereeniging „Neder land in den Vreemde". Met toestemming der betrok ken regeeringen bezocht de heer Kloeke in 1925, 1926 en 1927 een aantal scholen in België en Frankrijk. Üit eenlge opstellen zijner jeugdige toehoorders haalt schrij ver eenlge passages aan, die een beeld geven van. het geen bij den leerlingen vertelde en hoe die dat weer- Murphy genaamd. Hij wordt smoorlijk verliefd op haar, tot ergernis van Buddy Murphy, Orckid's broer en oppasser, die de meening is toegedaan, dat rijk© heeren alleen arme meisjes willen hébben» om ze in den afgrond te storten. Om ongelukken te voorko men, stelt Orchid Brian als den ikeUner, een ouden kennis van haar, aan Buddy voor. Ook Orchid merkt, dat baar hart door Amor's pij len is getroffen, dus de eerste ontmoeting wordt door meerdere gevolgd, tot groote ergernis van Buddy. Deze doet alle mogelijke moeite ze van elkaar te scheiden, hetgeen hem niet gelukt* 'Brian moet voor zaken op reis naar Zuid-Amerika en belooft Orchid na zijn terugkomst te zullen trou wen. Hij verzoekt haar dien tijd bij zijn tante te lo- geeren, om vast de manieren te leeren, die ze in haar nieuwe omgeving noodig heeft- AU een omdat ze Brian lief heeft, stemt Orchid er in toe, ze neemt haar intrek in bet huis van tante Agetha om als 9,dame" opgevoed te worden en laat een verklarend briefje voor Buddy achter. ■Het is een zware beproeving Voor Orchid en zij verandert geheel. Na zes maanden komt Brian terug en vindt een nieuwe Orchid. Dooh welk een Orchid? Zoo levenslustig en vroolijk als vroeger, zoo stil en gereserveerd is ze nu. Zij is heel koel tegen Brian en als deze haar daarvan een verwijt maakt, zegt ze dat een dame nu eonmaaJ niet met haar gevoelens te koop mag loopen. TlfiER KACHEL als het te LAAT ts. L. v. Rijswijk.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1