DE BELGEN EN WIJ. Laatste slachtoffer te Vincennes geborgen. De „Graf Zeppelin". Scheepsramp op de kust van Japan. Geheimzinnige misdaad bij Maagdenburg. Balans van Praag's bouwramp. De bergstorting in Zwitserland. Lugubere ontdekking. Hel eerste passagebureau voor luchtschip- verkeer. De anti-semietische relletjes te Boedapest. Helderziendheid? gen. De opruimingswerkzaamheden gaan thans zeer i snei. Het grootste gedeelte van de woning van den bouwer, welke in de benedenverdieping gelegen is. is vrijgemaakt. Htier deed men echter een zeer bijzondere vondst. Behalve meubelen, kleeren, keukengerei enz., ont dekte men drie Mausergeweren, een karabijn, een groote hoeveelheid revolvermunitie en een machi negeweerband. Met het vorderen van de opruimingswerkzaamhe den en na onderzoek van het bouwmateriaal is de indruk versterkt dat de qualiteit van het cement veel te wenschen overlaat. Het T-ijzer, dat voor de belangrijkste deelen van het gebouw was gebruikt, was veel te zwak. In totaal 19 dood en 3 zwaar germrnden. Naar V.D. uit Parijs verneemt, is men er hij de oprmmingawerkzaamiheden te Vincennes Zondag avond erin geslaagd, het laatste slachtoffer te hergen. Er zijn in totaal 19 dooden en drie ernstig gewonden. Geen behoorlijke bouwpoli te Parijs. De indruk, dien deze ramp gemaakt heeft, is on beschrijflijk, want nu is wel in een scherp licht ge steld, dat een behoorlijke bouwpolitie te Parijs niet bestaat. De bouwvergunningen worden gegeven, als gebleken is, dat aan hygiënische eischen en aan de voorschriften omtrent weg en kanalisatie is voldaan, maar wat soliditeit van. bouw betreft, is de controle nihil, aangezien dat wordt openlijk verklaard de gemeente geen verantwoordelijkheid voor den bouw wenscht en die geheel wil overlaten aan archi tecten en bouwers. Maar het is te voorzien, dat men zich voortaan ook met materiaal-controle zal inlaten. Er zijn tal van interpellaties aangekondigd. De bouwer, van wien acht familieleden in het huis woonden, wordt nog steeds gevangen gehouden, even als zijn onderbaas. Zijn familieleden hebben zich al len kunnen redden. Hij beweert te goeder trouw aan den bouw alle zorg te hebben besteed en wijst er op, dat hij het benedengedeelte reeds bijna drie maan den met zijn familie bewoonde en dat hij reeds vijf en twintig jaar te Vincennes bouwde zonder dat zulks ooit tot klachten aanleiding heeft gegeven. Wijzigingen in do bouwvergunningen. In den loop van Zondag vond een onderhoud plaats tusschen den minister van binnenlandsche zaken en den prefect van het Seine-departement, waarop tot het aanbrengen van veranderingen in de bepalingen betreffende de bouwvergunning besloten werd. De mi nister van binnenlandsche zaken zal dienovereenkom stige wetsvoorstellen in het parlement indienen. TOEKOMSTPLANNEN VAN DR. ECKENER. De mlllioenenleening voor oen trans-Atlantischen dienst tegengesproken. De herstellingen aan het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" zullen Dinsdag gereed komen. Het bericht, dat dr. Eckener met Amerikaansche financiers, o.a. Ford, over de financiering van een kapitaal van 14 millioen dollar voor het oprichten van een Zeppelin-transoceaandienst zou onderhan deld hebben, wordt tegengesproken. Zondagmiddag zijn Dr. Eckener en zijn begeleiders naar Akron vertrokken, waar gister een bespreking met Paul von Lichtfield, president der Good Year Zeppelin Company, heeft plaats gehad-. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Eckener, dat hij aan Ford een uitnoodiging tot deelneminig aan de rondvlucht heeft gezonden, welke vlucht onmiddel lijk na het beëindigen van het reparatiewerk zal beginnen. Von Schiller, die het reparatiewerk leidt, drukte den vertegenwoordiger van het Wolffbureau zijin te vredenheid uit over de buitengewone hulpvaardig heid van het Amerikaansche vliegstation, van offi cieren en manschappen, bij het reparatiewerk, dat op 29 October vermoedelijk gereed zal zijn. In twee-en-een-halven dag. Dr. Eckener heeft een rede gehouden, waarin hij o.a. er op wees, dat bij; de Zeppelintocbten een groote snelheid dient bereikt te wordien, teneinde den duur der reis ongeveer met de helft te bekorten en uit zone's, waar slecht weer heersoht, snel weg te kunnen vliegen. Dit doel is echter tamelijk gemakkelijk te berei ken. De „Graf Zeppelin" is nog niet met sterke mo toren uitgerust kunnen worden. Dr. Eckener verklaarde verder, dat bij eerst een luchtpostdienst met luchtschepen wil oprichten, waarbij de reis dag zal duren, zoodat om die vier dagen een luchtschip in beide richtingen kan star ten en de post sneller dan met de snelste stoom schepen verzonden kan worden. De post is niet zoo nerveus als vele passagiers zijn, vogde hij er lachend aan toe. De nieuwe luchtschepen zouden 2 millioen per stuk kosten. Daarbij! komen drie luchthavens van elk 1 millioen, zoodat in totaal 14 15 millioen dol lar noodig zijn. Om dit kapitaal bij elkaar te krijgen, moet er eerst vertrouwen in de Zeppelins gewekt worden. TORPEDOBOOT GEZONKEN. 4 man vermist, V.D. verneemt uit Tokio: Naar verluidt, is een torpedoboot gisteren in -aan varing gekomen met den torpedobootvernieler- „Is rami" gedurende een torpedo-oefening aan de Noord kust van Japan. De torpedoboot -zonk. De bemanning is opgepikt, op 4 man na, die vermist worden. De destroyer werd slechts licht beschadigd. MOORD OF ZELFMOORD. Op het exercitietenrein te Maagdenburg werd Zondag ochtend een onderofficier van de rijksweerbaarheid ge vonden die door een kogel in den slaap was getroffen en bewusteloos op het terrein lag. De man werd naar een ziekenhuis gebracht waar hij weinige minuten na aankomst overleed. Daar in de nabijheid geen wapen werd gevonden staat vast dat de "ia.n het slachtoffer van een misdaad is geworden. Op hetzelfde tijdstip waarop hij gevonden werd hoorden eenige personen aan de oevers van de Elbe, ongeveer twee kilometer van het exercitieveld, een vrouw luid om hulp roepen. Enkele voorbijgangers die toegesneld kwamen" zagen een jongmeisje dat klaarblijkelijk In de Elbe was ge sprongen. Twee mannen slaagden er in haar te redden; ze had het bewustzijn reeds verloren; kon echter weder worden bijgebracht. Het meisje bleek de 21-jarige vrien din te zijn van den vermoorden onderofficier. Haar toe- etend ie van dien aard dat M nog niet kon worden verhoord. Men acht het nauwelijks mogelijk flat het meisje den onderofficier heeft gedood, daar ze Vrijwel op hetzelfde oogenblik in het water lag toen het schot dat haar vriend heeft gedood op het exercitieterrein viel. 46 DOODEN, 34 GEWONDEN» Wolff meldt uit Praag: Het opruimingswerk op de plaats van bet inge storte huis aan de Ppritsj-straat is geëindigd. Het heeft 312 uren geduurd, waarbij dag en nacht onaf gebroken is doorgewerkt. Het totaal aantal slachtoffers blijkt thans te zijn 4(> dooden en 34 gewonden. OVERSTROOMINGEN IN OOST-FRANK RIJK. Spoorwegverkeer op verscheidene plaatsen gestremd. Door overstroomingen in do Fransehe alpen ia het spoorwegverkeer tusschen Lyon en Genève op vijf plaatsen onderbroken. Een goederentrein is heden morgen ontspoord op een plaats, waar de rails door een aardstorting bedolven waren. Een personentrein kon nog tijdig tot staan worden gebracht. Door den hoogen stand van de Rhone worden de laag gelegen wijken van verscheidene steden met overstrooming bedreigd. NIEUW GEVAAR BIJ DEN MONTE ARBINO. Ontruiming van woningen. Wolff meldt uit Bellingzona: Het gevaar voor nieuwe bergatortingen in de buurt van Bellingzona (Tessino) waar eenigen tijd geleden een aanzienlijke rotsmassa ln het dal is gestort, la den laat- sten tijd zeer toegenomen. Heden zijn alle hulzen in de gevaarlijke zone ontruimd, meer dan 30 gezinnen zijn elders onder dak gebracht. Brandweer en een afdeeling pioniers houden de wacht bij den wandelenden berg. die dadelijk terecht hebben gestaan en veroordeeld zijn tot verschillende straffen, waarvan de hoogste acht da gen hechtenis was. Een 150-tal arbeiders betoogde voor het palels van politie tegen het optreden der agenten, die zich tenslotte genoopt zagen met de blanke sabel op de menigte in te gaan, waarbij een aantal betoogers min of meer ernstig verwond werden. Bij de relletjes van Zaterdag hebben studenten op den Museums-Ring een brandstapel opgericht, waarop alle liberale bladen, die berichten hadden opgenomen over de uitspattingen van Vrijdag, verbrand werden. Het Uni versiteitsgebouw wordt door de politie bewaakt De joodsche studenten zijn Zaterdag weggebleven. Nader wordt nog gemeld, dat de rector der universiteit te Boedapest voornemens ls, de universiteit eenige da gen te sluiten. Indien in dien tijd de rust niet hersteld is, zullen de studenten een semester verliezen. DORP IN BRAND. ZWARE REGENS IN BRITSCH-INDI8. Ontwrichting van het spoorwegverkeer. Reuter seint uit Bombay: Tengevolge van zware regens werden op verschillende plaatsen van den noordoostelijken spoorweg gedeelten der. lijn door het water weggslagen. Ongeveer 700 k 800 km. spoor weg zijtn thans tijdelijk onbruikbaar. In het district Travancore stortte een speciale hulptrein die den weg inspecteerde en waarop zich de directeur van het spoorverkeer en zijn assistent bevonden, in de rivier. De assistent werd gered, doch den directeur kon men niet vinden. EEN VREEMD KINDERDRAMA. In Zarzeoze bij Wilna werden in een boerenwo ning 4 opgehangen lijkjes van kinderen van 4 "tot 14 jaar gevonden. Men neemt aan, dat tijdens de af wezigheid van de ouders de 14-jarige zootl eerst zijn 3 broertjes en zusjes opgehangen heeft en daarna uit berouw de hand aan zich zelf heeft geslagen. VERMINKT VROUWENLIJK ALS TREINBAGAGE. Naar de Moskousche bladen melden is in (het goe derenstation te Nizjny-Nowgorod een lugubere ontr dekking gedaan. Terwijl spoorwegbeambten bezig wa ren de bagage te sorteeren, die met den trein van Astrakan was meegekomen, werd een kwalijk riekend pak aangetroffen dat uit Kamsysjin in het gouverne ment Saratof was verzonden met bestemming naar Nizjny-Nogworod. Blijkens opschrift moest het daar in het goederenstation blijven liggen totdat het zou worden opgevraagd. Bij opening bleek het pak het lijk van een vrouw te bevatten, dat zwaar verminkt was. Zoo waren het hoofd en de 'beide beenen van de romp gescheiden. Den afzender van het lugubere pak heeft men tot dusver nog niet kunnen ontdek ken. EEN DRONKEN COMMISSARIS VAN POLITIE. Te Labach bij Reisweiler in de Duitsche mijnstreek, heeft een commissaris van politie een mijnwerker met zijn dienstrevolver doodgeschoten. De commissaris, die dronken geweest schijnt te zijn, kreeg met den mijnwerker over een kleinig heid een woordenwisseling, waarop hij zijn revolver trok met het gemelde gevolg. WEER EEN HUIS INGESTORT. Drie gewonden. In de omgeving der stad Belfort is het gebouw van een textielfabriek ingestort. Drie arbeiders wer den gewond). RUIM 100 AANVRAGEN VOOR DE TERUGREIS VAN DE ZEPPELIN. Wolf meldt uit New York: De firma Thos Cook en Son heeft medegedeeld, dat izij op grond van afspraken met de Good Year Zeppelin Comp. den verkoop van passagiersplaatsen voor de terugreis van de Zeppelin naar Duitschland op zich neemt. Daardoor is heden het eerste passage- bureau voor het verkeer per luchtschip in Amerika geopend. Het uiste aantal passagiers, wat kan wor den meegenomen, is nog niet vastgesteld. Naar ver luidt zijn reeds meer dan honderd aanvragen om plaatsen ontvangen, waarvan een twaalftal zal wor den toegewezen. De prijs voor den overtocht moet 3000 dollar bedragen. STUDENTEN DOOR ARBEIDERS AFGERANSELD. Het universiteitsgebouw door de politie bewaakt. De anti-semistische betoogingen te Boedapest die de studenten de laatste dagen hadden gehouden, hebben Za terdagavond geleid tot tegendemonstraties van/ de ar beiders. Het socialistisch orgaan „Nepszawa" heeft tot de ouders der studenten een waarschuwing gericht, dat zij hun zoons moeten afhouden van verdere uitdagingen, daar anders de arbeidersvereniging de radicaalste mid delen tot zelfverdediging aal moeten gebruiken. Overal waar zich Zaterdag de studenten met htm. mutsen ver toonden werden zij door jeugdige arbeiders aangegre pen en herhaalde malen ook afgeranseld. In de nabijheid van den boekhandel van de Nepswaza kwam het tot een ernstige botsing tusschen arbeiders en studenten. Politie moest ingrijpen, waarbij 8 personen gewond werden. De politie heeft een vijftigtal arbeiders san gehouden. Automobilisten vulden hun benzine aaxu. V.D. verneemt uit Parijs: In St. Pierro de Mósage, bij Grenoble, raakton door do onvoorzichtigheid! van tweo automobilisten 15 huizon in brand De automobilisten hadden hun benzine aange vuld bijl het licht van een brandende kaars, waar door een hevige ontploffing ontstond. Van de beide brandende wagens sloegen de vlammen over op een huis van waar het vuur zich verbreidde over het geheele complex. Ten gevolge van watergebrek moest men er zich toe beperken de beide nog niet door het vuur aange taste huizen voor den ondergang te bewaren. IN EEN MOORDGESCHIEDENIS, Te Keulen raadpleegde een vrouw0 wier man dood op een spoorlijn was gevonden, den clairvoyant Fas- tenrath over de doodsoorzaak. Zij deelde hem, onder getuigen mede, dat er geruchten liepen over ©en moord, door een zwager op haar man gepleegd. Het lijk zou dan op de spoorlijn zijn gelegd om aan een ongeluk te doen gelooven. Nadien begon de séance; de helderziende raakte in trance en vertelde dat de zwager inderdaad den moord had gepleegd. Diens zoon zou zioh bovendien aan een meisje hebben vergrepen. Toen F. weer bij bewustzijn was, wees een der ge- tuigen hem er op, dat hij in wat andere woorden precies had gezegd, wat de vrouw hem tevoren had meegedeeld, doch F. verzekerde met nadruk, dat hij in trance-toestand de misdaad had zien plegen. De betichte zwager, een bouwer, klaagde kort daar op Fastenrath aan wegens laster en deze zaak heeft nu acht eenvolgens voor de rechtbank en het hof te Keulen gediend. De beklaagde beriep er zich bij zijn verdediging op, dat clairvoyance zijn beroep is en dat: hij bij de uitoefening daarvan rechtmatige belangen behartigt, zoodat van laster geen sprake kan zijn, to minder daar 'hij de toedracht van de zaak in trance gezien heeft en juist heeft weergegeven. De rechtbank kon zich met dit verweer niet ver- eenigen en veroordeelde hem 'tot 4 maanden gevan genisstraf. Hët hof heeft nu in hooger boroep het vonnis a quo bevestigd, doch de straf verminderd tot 800 mark boete. Het nam verzachtende omstandighe den aan omdat Fastenrath „weinig intelligent is on over het paard is getild door zijn volslagen onver- diende reputatie als clairvoyant." OVERSTROOMINGEN IN ZWITSERLAND. De verbindingen verbroken. Het B.T.A. maakt melding van vrij! hevige over stroomingen in verschillende streken. Uit Gap o.a. wordt gemeld, dat zware regens op de Alpen zijn neergevallen, waardoor de verbindin gen verbroken zijn, terwijl volgens berichten uit Gre noble het water in de Isère en de Drae aanmerkelijk steeg, zoodat overstroomingen onvermijdelijk achijk nen. Zor Telkenmale, dat ik in België vertoef, valt mij weer op, hoe ver wij als naties van elkaar afstaan. De eeuwenlange vrijheid van Nederland en het eeuwenlange knechtschap van België heeft een stem pel op de bewoners en hun leven gedrukt, dat on miskenbaar is. Natuurlijk heeft de geloofsquaestle ook heol wat mee te praten, maar naar mijne meening, is de quaes- tle van vrijheid en van knechtschap de meest naar voren springende. Merkwaardig echter is het feit., dat men in het België van heden veel meer persoonlijke vrijheid ge niet dan in Holland. Dit ls dan ook de onbewuste drijfveer, die de Nederlanders des zomers over de Schelde wipt naar de Belgische badplaatsen. In Noordwijk werd een villabewoner „erop l gezet" en moest zich voor den kantonrechter verantwoorden, omdat hij vanuit zijn villa ln badcostuum en verder in een badmantel gehuld, een bad in zee was gaan nemen. In België loopen de badgasten in hun zwem pak en met badmantels over straat, fietsen soms aldus uitgedost naar hun dieper het land in gelegen villa, of gaan in of vóór een café iets gebruiken. In Holland is het Zondags overal den doodendans, in België is er Zondags overal iets te doen en het is een wonder als er niet muziek (klinkt door de straten of uit een muziektent. De Belg leeft veel vrijer en vroolijker dan de Hol lander, maar toch zou geen Hollander Belg willen of kunnen zijn. De traditie van ons land als zoodanig is de onaf hankelijkheid, die van België de onderdanigheid. België is ontegenzeggelijk de vazalstaat van Frank rijk. België is veel te ver gegaan, vooral gedurende het, ministerie-Teunis en krijgt nu de streken thuis. Wat werd er al niet gedaan om Nederland en ook Duitschland nadeel te berokkenen en om Frankrijk in het gevlei te komen. Frankrijk heeft dan ook een handelsverdrag met België klaargespeeld, waarbij het groote land absoluut aan, de winnende hand was. Eerst was het zóó erg, dat het Parlement het onmo gelijk sanctioneeren kon, het leek op landverraad, maar het gewijzigde verdrag werd aangenomen en is nog te ongelijk. Wat ziet de Belg nu gebeuren? Dat Frankrijk economisch met Duitschland gaat coquet- teeren, zeer ten nadeele van Belgische handelaren en industrieelen. „Tu 1'as voulu, Georges Daudin". Maar het bedenkelijke is, dat wat men aan Frank rijk verliest, men van Nederland terug wil hebben en dat de Belgische regeering in dat opzicht in de kaart speelt van het kleine troepje Franskiljons! Want heusch, lieve lezeres en waarde lezer, het ls zulk een klein clubje. Dat is ook weer typisch-Bel- gisch en geheel overeenkomstig de traditie, want steeds heeft een klein troepje Habsburger knechten de meerderheid in de Zuidelijke Nederlanden geregeerd. Hetgeen niet wegneemt, dat wij Nederlanders met de realiteit, dus met dat kleine troepje regeerders, re kening hebben te houden. De Nederlander, die zich verbeeldt, dat onze Vlaam- sche broeders wel zullen toezien, dat men onze Ne- derlandsche belangen met voeten treedt is een dwaas! De massa in België heeft niets te zeggen, de publieke meening geen beteekenis en de Vlaamsche broeders liggen heelemaal voor een oortje thuis. Die kunnen hun eigen belangen niet eens doorzetten, laat staan dan iets voor ons doen. Trouwens, wij moeten voor ons zelf zorgen en niet rekenen op „lieverkoekjes" van anderen. Ik herinner mij nog zoo goed, dat toen ik een jongen was, men dikwijls moest hooren, dat wij niet bang behoefden te zijn, dat één der grootmachten ons zou lastig vallen, want de een gunde immers ons land niet aan den ander. De groote oorlog heeft ons dat allemaal heel andera geleerd en wij moeten zorgen alles, ook onze weer macht, zoo goed mogelijk in orde te hebben, opdat wij onze eigen belangen kunnen verdedigen. Zelfs de Belgen zullen ons nooit van agressieve doelstellingen willen betichten en dat ligt ook niet in onzen aard. Wel echter dienen wij te zorgen, dat wij houden hetgeen wij hebben, hier in Europa en ln Oost en West. Daarom zou het ook dwaasheid wezen om ons door de Belgen een verdrag te laten afpersen, waardoor wij schade zouden lijden. België wilde in 1830 haar vrijheid hebben en bezit die nu. Natuurlijk kost die vrijheid haar van alles, maar ook ons heeft die vrij making offers gekost Daar praat men niet over, se dert het verdrag van 1839 is dat een uitgemaakte zaak, buiten discussie. Nu ia het wel heel jammer, dat de Belgen in 1914 in het gedrang zijn geraakt en dat zij ongunstiger tegenover de zee liggen als wij, maar dat is nu eenmaal zoo. Zij liggen weer gunstiger voor het spoorwegverkeer naar vérder Europa, men kon nu eenmaal niet alles hebben. Maar dat willen do Bel gische regeerders en Franskiljons niet inzien. Die willen van ons land recompensatie hebben voor het geen de Franschen in vroeger eeuwen in het Zuiden van België hebben weggenomen. Dat ls absurd. Laten ze aan de Fransehe broeders vragen om teruggave van Vlaanderen, dan zou oa het gedeelte aan de Groote en Kleine Moeren, door Lodewijk XIV inge- slokt, aan den rechtmatlgen eigenaar, België, terug komen. Neen, daar praten de Belgische rogeerder* niet over, aan het lieve Frankrijk mag men niet ra ken, maar die ellendige Hollanders, die moeten bloeden. Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen moeten worden af gestaan aan België, de Schelde moet ophouden neu traal te blijven en moet Belgisch worden, er moeten door Nederlandsch grondgebied Belgische kanalon, voor België en uitsluitend on alleen voor België van belang, gegraven worden. De schandelijke aanmatiging van België kan alléén verklaard worden door een laksheid onzer regeerders. Wij hebben geen enkele reden om hot verdrag van 1839 in een voor ons ongunstigen zin te horzien. Slechts dienen wij met de gewone dagelijltsche re delijke wenschen rekening te houden, zooal3 wij dat dezerzijds ook van Belgische zijde verlangen. Bestaande rivieren en kanalen zoodanig verbeteren, dat met gewijzigde toestanden op economisch en ver keersgebied rekening gehouden wordt, ia m. i. zelfs eisch. Voor de rest echter is er tegen de Belgen slechts één optreden mogelijk, dat is: flinkheid, fierheid, vasthouden aan traditie. Wij moeten niet vergeten, dat slechts dan de schreeuwers in htm schulp zullen kruipen en de rustige burgers aan het woord zullen komen. België en Nederland kunnen elkaar op industrieel en han delsgebied heol aardig den bal toewerpen, wij zijn 'buren, die een lucratieven ruilhandel kunnen bevor deren. Economisch voeling zoeken, vrlendschappelij- ker verhoudingen op economisch gebied scheppen, dat moest uitsluitend en alleen onze politiek tegenover België zijn. Laat Paul Hymans met zijn aanbidders Philippe Nortbcomb en Wolff en Strauss en hoe die heeren met allerlei zeer Duitsch en Joodsch klinken de namen heeten mogen, gaar koken. Laten onze uit muntende gezanten in Parijs, Londen en Berlijn zorgen voor een zorgvuldige inlichtingendienst, daar waar die noodig is en laat onze bekwame van Nispen tot Seve- naer te Brussel rustig weigeren, aan de eer en de traditie van het onafhankelijke Noord-Nederland to laten tornen. Laten wij alsnog terugkomen op onze zwakheid om mee te zullen doen met de viering van België's opstand. Laten wij ons bereid verklaren, om de onafhankelijkheid van België in 1931 te vieren, maar weigeren te assisteeren bij feesten, waarbij gecele breerd wordt een opstand tegen ons. Men kan over het uiteengaan van het Koninkrijk der Nederlanden, zooals dat in 1830 in elkaar zat, denken zooals men wil, een feit blijft het, dat de opstand van dat jaar te Brussel uitgebroken, een onrechtmatige daad was, die wij, die trouw bleven aan Staat en aan Oranje, niet mogen goedkeuren, laat staan huldigen, Ons groote Koninkrijk van 1830 was te machtig, dat was de grootste zwakheid, want daardoor vonden de ontevreden Belgen grif steun bij de jaloersche machten Frankrijk en Engeland. Wanneer in 1930 feest gevierd wordt, dan zal voor Nederlandsche ooren slechts pijnlijke zaken te verne men zijn, want men zal al het goede, die mooie stich tingen op allerlei gebied, verzwijgen. De grootste Belgische Bank, de grootste Belgische fabriek, zijn door Koning Willem I gesticht. Het ka naal GentTerneuzen ls een koninklijke daad. Lo Nation Beige kan het den Gentenaren niet ver geven, dat die nog altijd dankbaar zijn voor dit kanaal, waaraan de Gentsche industrie, vooral de katoen-indu strie, zoo geweldig veel te danken heeft. Geuzen scheldt ze de z,g. Gentsche katoenbaronnen, die betreuren den opstand van 1830, al herinneren zif zich uit verhalen van grootouders, de verhalen over het minder sympathieke optreden van een Thorbeokfi als professor aan de Gentsche universiteit en van an dere stijve, ongenaakbare Hollandsche Deftigheden met een groote D. Ik ben niet stijf, ik ben gemakkelijk in den omgang on voel mij, wanneer ik in Holland ben, tusschen zoo veel „Deftig" doende familieleden, vrienden en ken nissen soms heel onwezenlijk en begrijp dan best de woede van de Belgen, tusschen 1815 en 1830 gerijpt Maar al kan ik den opstand op allerlei gronden ver klaren, ik kan geen feestelijkheden ter eere daarvan meevieren. Ik zou mij ergeron aan de verheerlijking van den onrechtmatigen daad tegenover mijn land, mijn volk mijn koning gepleegd en ik zou in staat zijn om op te springen en aan te heffen, dat lied, hetwelk de Franskiljons zoo hartgrondig haten, ons mooie Geu zenlied. Ik ben er trotsch op, dat mijn Belgische vrien den mij den Batavier noemen, want dat getuigt van hun respect voor mijn onafhankelijkheidszin. Wij zijn goede kameraden, maar ik ben en blijf de onafhanke lijke Bataaf, Zelfs wanneer zij inplaats van thans 1830 later 1831 gingen vieren, dan nog zou ik daaraan met gemengde gevoelens meedoen en wel om het feit, dat het BelgiS dat in 1831 onafhankelijk verklaard werd, in 1931 niet onafhankelijk is. Ons Geuzenlied strekt ons tot eer, het past bij den Bataaf, het past bij onze onafhankelijkheid. Maar lateü wij die onafhankelijkheid niet laten aantasten, ook niet door een tractaat, dat onze souvereino en economische rechten zou schenden. Nederland, wueokt voor uw saeok! er< rg(

Schager Courant | 1928 | | pagina 6