SchagerCourant Radioprogramma Tutti Frutti. MAG EN KAN DE TEGENWOORDIGE TOESTAND INZAKE AFSLUITING TWUIJVERWEG LAN GER BESTENDIGD WORDEN? Tweede Blad. De beteekenis van de postvluchten naar Ned.-Indië. Binnenlandsch Nieuws, Laffe dierenmishandeling. Tegen den... boom gevlogen. Woensdag 31 October 1928 71ste Jaargang. No. 8349. bij een zeer regelnwrtigen dtant oc& ntyg moeten blijven doen, omdat de mogelijkheid van een onder breking nimmer geheel li buitengesloten. Ik ver trouw dus op de verdere medewerking van de zaken wereld, die m de eerste plaats ook in haar eigen belang is. Ir. Darofme was overtuigd, dat eon regelmatig post verkeer met Indiö onze economische positie in de wereldverhoudingen belangrijk zou versterken. Han del en industrie in Nederland en in Indië zullen el kaar onderling sneller kunnen verstaan, en daardoor beter het hoofd kunnen bieden aan de buitenland- sche concurrentie. Versterking -van den onderlingen band, ook van den zakolijken band is speciaal in de ze tijden een belang van de eerste orde. De tegenslagen, die wij ondervonden hebben zijn natuurlijk zeer spijtig, omdat zij ook een terugslag in de stemming en het geloof van het publiek heb- ben gegeven, maar zij mogen ons niet verhinderen door te zetten. Mijn conclusie is, dat het postverkeer tijdens deze proefvluchten geenszins teleurstellend, Integendeel zeer bevredigend is geweest en dat het mijn verwach tingen nog heeft overtroffen. Ook mijn advies is dus: doorzetten, desnoods voorloopig met eenige fi- nancieele opofferingen der posterijen. Voor Donderdag 1 November. 11.20 DAVENTRY (1000) Gramophoonplaten. 12.00 HILVERSUM (1071) Politieberichten. 12.30 HILVERSUM Lunchmuzlek. 12.30 HUIZEN (341) Middagconcert. 12.80 PARIJS (R. 1760) Concert. 1.20 DAVENTRY (1800) Gramophoonplaten. 1.25 HAMBURG (395) Concert uit Bremen. 2.05 HILVERSUM (1071) Proefuitzending voor scholen. 3.30 DAVENTRY (1600) Vesperconcert. 4.00 4.20 5.20 5.20 5.30 6.00 0.50 7.00 7.15 7,25 7.30 7.45 8.00 8.00 8.15 HET OORDEEL VAN DEN DIRECTEUR- GENERAAL DAMMB. Nu liet vijfde vliegtuig in Woltevreden is aangeko men hoeft het Handelsblad den directeur-generaal der posterijen, ir. M. HL Damime, gisterochtend naar zijn meening gevraagd over de postvluchten naar ,Nederland8Ch-Indië. „Het ligt uit den aard der zaak buiten mijn be voegdheid te oordeelen over den technischen kant van de vluchten, zeide de heer Damime o.a. Voor mij rijst alleen ue vraag, of de gegevens, waarover wij hier op het Hoofdbestuur de beschikking hebben go- kregen, op portaal gebied een weerlegging of een bdVestiging inhouden van het uitgangspunt, waar van wij zijn uitgegaan: dat er behoefte zou bestaan aan een snellere postverbinding tusschen het Moe derland en indië, U weet, dat ik altijd een hartelijk voorstander geweest ben van de invoering van regel matige postvluchten. Dat komt, omdat ik bij erva ring weet, wat het voor familiebetrekkingen, door zoo grooten afstand gescheiden, beteekent, geen be hoorlijke correspondentie te kunnen voeren. De fa milieleden willen onderling zoo gaarne den band aanhouden, nemen het zich ook voor, schrijven el kaar vaak uitvoerig over allerlei teere dingen. Maar de brieven zijn oud, als ze op de plaats van hun bestemming aankomen. En in het bewustzijn," dat er weet 'ten minste een maand overheen gaat, vóór het antwoord terug kan zijn, dat alle gemoedsstemmin gen dan weer veranderd zijn, gaat men vaak op zoo Dat verwijdert de menschen meer en meer van el- heel vee* dingen, die zijn aangeroerd, niet mieer in. kaar en maakt de banden lasser. Ik geloof dan' ook, dat een snelle postverbinding voor de handhaving van de duizenderlei familiebetrekkingen tusschen onze Indische verwanten en ons van onbereken bare waarde zal zijn. De gegevens, waarover wij be schikken, wijzen er reeds op, dat de overgroote meerderheid van de verzonnen brieven van particu lieren aard was, voorzoover wij dat tenminste zoo aan den buitenkant konden beoordeelen. Maar ook voor de zakelijke correspondentie heeft deze snelle verbinding zeer groote beteekenis. En het deed ons dan ook genoegen te bemerken, dat ve len, die eerst weinig optimistisch tegenover de nieu we mogelijkheid van vervoer stonden, toch haar zich ten nutte gemaakt hebben bij de proefnemingen. U begrijpt echter wel, dat het volle profijt van de post vluchten kan worden getrokken door de zakenwe- reld, wanneer zij op een groote regelmatigheid kan rekenen. Ons einddoel moet dan ook wezen een we- keüjksche dienst tusschen Indië en Nederland. Uit de cijfers van het vervoer hebben wij thans reeds geleerd, dat we voorloopig nog niet mogen bouwen op. een sluitende rekening voor de post vluchten, mjaar welke vervoergelegenheid kon dat wei, toen zij pas werd ingesteld? Het belang van een regelmatige postverbinding tusschen Nederland en Inciië achten wij zoo groot, dat wij meenen, dat on ze Posterijen er den eersten tijd. wel eenige offers voor over mogen hebben. De stijging welke schuilt in de vervoercijfers, wijst reeds op 'het voldoen aan een behoefte. Het eerste vliegtuig en het vijfde zou ik even buiten beschou wing willen laten, omdat die beide te veel in het toeken van de philatelie stonden, hetgeen met het tweede, derde en vierde vliegtuig veel minder het geval zal zijn geweest. De cijfers toonen aan, dat het derde vliegtuig 'meer post kreeg dan het tweede, en het vierde weer meer dan het derde. Het verschil is zelfs belangrijk. Dit wijst dus op een regelmatige stijging in het normale verkeer. De climax betee- kent dat de behoefte steeds meer gevoeld werd naar mate de gelegenheid constanter bleek. Ein die climax kwam er niettegenstaande de ongelukjes welke we hebben moeten doormaken. Zij hebben de stijging, natuurlijk getemperd, maar niet kunnen te niet doen. i U voelt dus wel, welk een grooten invloed een zeer regelmatige dienst op de toeneming van liet post verkeer naar Indië zal hebben. Die invloed zai nog grooter woraen, wanneer ook de retourvluchten re- gelmatig worden ondernomen. Eerst dan zullen we ten volle kunnen oordeelen over cle behoeften en het nut der verbinding, met cijfers in de hand. Zoolang Ide regelmaat van den dienst echter nog niet zoo ge garandeerd kan zijn als met het Europeesche lucht vervoer het geval is, zal het zakenverkeer tusschen Indië toch ook van de gewone gelegenheid gebruik moeten maken. Geen enkel bedrijf mag de kans, dat zijn post binnen veertien dagen in Indië is, onbe nut laten, als het voor de zekerheid maar een copie met de gewone mail meegeeft. Dat zal het trouwens Neen, niet over de vraag, of de Langendijker gemeen ten al of niet behooren bij te dragen in de kosten voor verbetering of onderhoud, van den Twuijverweg, willen we het hebben ,dit onderwerp is reeds zoo vaak behan deld, en de Langendijker gemeentebesturen hebben zich Indertijd in een adres aan Gedeputeerde Staten zoo dui delijk en onomwonden uitgesproken voor het nlet-wlllen- meebetalen, dat we daarover gevoeglijk kunnen zwijgen. Maar wel dunkt het ons gewenscht, nu deze quaestie reeds een jaar óf drie het voorwerp van aanhoudende 1 ergernis van het weldenkende deel der Langendijker be volking is, op een andere zijde van deze comedie te; wijzen. In de eerste plaats lijkt het ons nuttig met een enkel woord in herinnering te brengen de vierkante afwijzing van eiken steun, welke afwijzing evenwel tot groote ver bazing van velen verkeerde in een toestemming tot bij drage in de kosten van onderhoud, toen de Minister van Waterstaat zich met het geval bemoeide en geen enkel Dagelijksch Bestuur der Langendijker gemeenten vol doende durf bleek te bezitten om, ten overstaan van die hooge autoriteit, het standpunt te verdedigen, dat de meerderheid der raden tegenover de steunverleening had ingenomen. De duidelijk uitgesproken meening dezer meerderheden werd dus door haar vertrouwenslieden ge desavoueerd en daarmee was elke poging van die meer derheden, nu ln minderheden omgezet, om tegen dien antl-democratlschen stroom in te roeien bij voorbaat met onvruchtbaarheid geslagen. Eer echter dit over etag-gaan wreede werkelijkheid was geworden .hadden zich al heel wat episoden ln deze tragi-comedie afgespeeld. Er was bezoek geweest van ik- weet-niet wat voor autoriteiten; alle burgemeesters der Langendijker gemeenten, plus die van Alkmaar en St. Pancras, hadden een onderzoek in loco ingesteld naar de deugdelijkheid van den berucht gemaakten weg als rijweg. De Verkeers-commissieleden uit de Kamer van Koophandel overtuigden zich persoonlijk ter plaatse van den toestand. Gemeenteraadsleden gingen er heen, leden van Provinciale Staten moesten den weg zien, de com missaris der Koningin kwam tot tweemaal toe, een de putatie uit Ged. Staten wilde zich met eigen oogen van den toestand overtuigen, Tweede Kamerleden legden ge tuigenis af van hun onverflauwde belangstelling in lo cale aangelegenheden, er werden aan den betrokken Mi nister .vragen" gesteld, er werden waarschuwingsborden aan beide einden van den ruim 900 M. langen weg ge plaatst, die al spoedig door baldadige handen hun weg en ligplaats vonden in de slooten ernaast, in één woord er is hiér een strijd uitgevochten ,een onbloedigen strijd, die in velerlei phasen de waarheid, van het Fransche spreekwoord heeft bevestigd: C'est le rldieule, qui tue. En nu, na die jaren van strijd, zijn we nog even ver als bij 't begin, neen we zijn achteruitgegaan. Want aan vankelijk was er een sterke, kordate meerderheid, die op grond van overtuigende wetsartikelen en gesteund door een oprechte openbare meening pal stond voor haar overtuiging en dus een juist omschreven standpunt in nam. Later heeft men dit standpunt laten varen, prijs gegeven het principe, waarin men sterk stond. De tegen partij, gretig van deze verzwakking der stellingen ge bruik makende, elschte .nu gelijk op te deelen met de anderen in de uitkeeringen uit het wegenfonds, natuur lijk consequentie van het later Ingenomen standpunt der Langendijker gemeenten. Als deze nu niet heelemaal en ten volle toegeven, komt er van de uitvoering niets. En alle verschijnselen wijzen er op, dat zij niet de heele hand zullen geven al hebben ze te kwader ure één vinger toegestoken. Daardoor zullen de onderhandelingen, moch ten die eventueel nog worden hervat, veel moeilijker tot bevredigende resultaten kunnen leiden dan ln het sta dium, toen ieder zijn principes gaaf en rond verdedigde, en er dus voor hoogere instanties gemakkelijker kon worden geïntervenieerd dan thans, nu die principes zijn verlaten. 1 Inmiddels was het onze hoofdbedoeling in dit artikel den nadruk te leggen op een verschijnsel, dat een dui delijk bewijs levert van den verkeerden opzet, van de mislukking der genomen maatregelen in deze zoo ge wichtige quaestie. Dit verschijnsel dan is het feit, dat de wet, die hier door erkende autoriteiten is afgekon- DE „PRIVé-SEGRETARIS. De directeur van een groote fabriek' in Napels had, gelijk de meeste directeuren van groote fabrieken, een „privé-se- cretaris". Hij liet hem dikwijls ha kantoor-uür bij zich aan huis komen, en noodigde hem zelfs uit te blijven dineeren, waarbij hij hem natuurlijk aan zijn vrouw als „zijn rechterhand" voorstelde. Dik wijls nam hij hem mee op een buitenlandsche reis. De secretaris had hem nu reeds 20 jaar lang trouw gediend. Hij heette Alfonso Onestl, en woonde op een nette, gemeubileerde kamer, niet ver van de fa briek. In heel het huis, stond hij in hoog aanzien, in het bijzonder bij de hospita, die zijn lof zong in alle mogelijke tonen, omdat hij de eenige vrij gezel in het huis was, die tegen den nacht geen „verhouding" mee naar binnen smokkelde. Totdat er op zekeren dag aan de woning van zijn hospita twee heeren van de politie verschenen met een gerechtelijk gevel tot in hechtenisname: zij zochten een zekere signorina Concetta Daneo. De oude had echter van dezen naam nog nooit gehoord. De bewuste mejuffrouw Daneo had in haar huis nooit gewoond, vertelde ze. Juist op dit oogenblik kwam meneer Alfonso Onesti van zijn werk naar huis terug. Dadelijk vraagt hem zijn hospita: „Concetta Daneo, kent U die misschien, meneer Onesti?" Alfonso bleek door deze vraag danig in de war gebracht. Alfonso werd bleek... Alfonso Qnesti was Concetta Daneo... Gedurende twintig Jaren was z ij als meneer Alfonso privé-secretaris ge weest bij den directeur en niemand had ooit Iets vermoed. Niemand? Alleen die eene, die wist het natuurlijk heel goed: de directeur zelf. Concetta was zijn geliefde, en, om haar nu maar altijd bij zich te kunnen hebben, zelfs waar ook zijn vrouw bij was, had hij haar in mannekleeren gestoken en tot zijn priVé-secretaris benoemd. Concetta Daneo weent. Zij is nu weer genood zaakt om vrouwenkleeren aan te trekken en daar ziet ze blijkbaar wel een beetje togen op. Opnieuw rok en blouse? Na een twintigjarige oefening in den rol van privé-secretaris. EEN EIGENAARDIGE BLUNDER. In „Die Um- schau", het Duitsche weekblad voor wetenschap en techniek .vertelt prof. Neisser van een vermoe delijk al lang in het vergeetboek geraakten blun der van een bekend botanicus, prof. W. Zopf. Deze beschreef in het Biologische Zentralblatt (jaargang 1883—84) een door hem ontdekte slijm- zwam, die hij in varkensvleesch had gevonden, dat een apotheker uit Zorgau hem had gezonden met de opmerking dat het varken, waarvan het vleesch afkomstig was, aan een tot dusver onbe kende ziekte had geleden. Hij noemde de nieuwe zwam, welke in alle se dert dien verschijnende leerboeken werd opgeno men en afgebeeld. Haplococcus reticulatus Zopf. Vijf jaar later verdween de Haplococcus weer van het tooneel. Toen schreef prof. Möller uit Inns- bruck in het Biologische Zentralblatt: „Deze zwam is slechts in het ééne, door Zopf beschreven ge val waargenomen en sedert dien nooit weer. De beschrijving en afbeelding stellen buiten eiken twij fel dat Zopf zich vergist heeft en sporen van Ly- copodium voor zich heeft gehad. Het hem toege zonden varkensvleesch moet daarmee verontrei nigd zijn geweest." In de volgende aflevering van het tijdschrift erkende Zopf de juistheid van deze opmerking en voegde er aan toe: „Ik heb mij destijds, toen ik digd en alzoo rechtskracht heeft verkregen, wordt ge saboteerd op een wijze, die moeilijk haar wederga zal vinden. Hier speelt zich Iets af, wat hun, die meenen, dat recht en wet moeten geëerbiedigd, ln het belang der rechtszekerheid, die de Nederlanders ln het gecodifi ceerde recht meenen te hebben, ten zeerste grieft en te gen de borst stuit. Voor de pietluttigste overtredingen ziet men straffen opgelegd: de winkelier, die het durft bestaan de verordening op de winkelsluiting te overtre den, loopt een proces-verbaal op; wie zijn broodkar aan den oostkant van den weg plaatst, in een gemeente, waar de verordening de westzijde voor die plaatsing aan wijst, krijgt een bekeuring; wie na 8 uur nog een bor reltje tapte (Zuidscharwoude b.v. had o.a. zoo'n veror dening) beliep de kans een hooge boete te moeten be talen enz. En hier, waar de Twuijverweg voor het auto- moblelvenkeer Is afgesloten, omdat die weg levensge vaarlijk is, afgesloten door het hoogste Gezag in de provincie, Ged. Staten, en dit nota bene op aandrang van het hoogste gemeentelijk Gezag van St. Pancras, op welks grondgebied de weg is gelegen, snorren de auto mobielen in vliegende vaart den weg af, bij tientallen per dag, alsof er geen Gezag, geen Recht, geen Wet Is. Hier wordt den spot gedreven met alle moraal, hier vordt een knak toegebracht aan het rechtsbewustzijn der burgers, hier wordt in toepassing gebracht het sa- boteeren van rechtsinstanties, wat blijkbaar ongestraft nag geschieden, door den een, terwijl de ander bij over reding van andere verordeningen als een boef wordt opgesloten. Gestijfd in hun afkeer voor wetten en wet tenmakerij, voor gouvernement en parlement worden bij deze toestanden zij, die maling zeggen te hebben aan die fratsen, omdat zij meenen, dat de wetten slechts dienen om de grooten er te laten doorheen kruipen en de klei- ïen er in te vangen. De autoriteiten hebben eenmaal iet bekende besluit van afsluiting genomen en het ichijnt moeilijk dit weer in te trekken. Wie echter de moeite neemt, zich tusschen de verschillende lagen der bevolking te begeven en daar de verschillende nuanees waarneemt van wat hun meening daar in verschillende kleuren weergeeft over de gestie der autoriteiten in de zen; luistert naar de uitroepen, die, ieder in zijn taal, een zuivere weerklank vertolken van -wat het gemoed, de ziel, de mentaliteit in dezen voelt, die komt tot de overtuiging, dat, hoe eerder hoe beter, deze afsluiting moet worden opgeheven. Laat er dan verlies zijn in ma- terialistischen zin, winst zal er zijn te boeken in den meer deren eerbied ,dien men voor recht en wet dient te heb ben. Het moge een aanleiding tot hartelijk gelach zijn, als men ln gezelligen kring weet te vertellen, dat juist, toen verleden week de Commissaris der Koningin den Twuijverweg met zijn ambteaar bezocht, voor een paar snorrende auto's den weg vrij moest maken, terwijl zijn eigen auto bij den toegang tot den Twuijverweg was te ruggereden om na een omrijden van een half uur, hem aan het andere eind weer af te halen ('t verschil tus schen de twee einden 900 M!) voor hem, die de zaken au serleux neemt, ls een dergelijk feit een aanslag op het rechtsbewustzijn, een bewijs, dat hier de strijd om de macht wordt uitgevochten op den rug der wegge» jruikers met terzijdestelling van recht en wet. Willen de autoriteiten niet langer meewerken, om het publiek xlle achting voor wettelijke voorschriften te doen ver lezen; willen zij .mede-opvoeders zijn tot het wekken /an eerbied voor ingestelde verordeningen, laten ze dan 3en van bieden doen: of de afsluiting van den Twuijver weg liever vandaag dan morgen opheffen of laten ze leder overtreder verbaliseeren. Waar het Kantongerecht '.e Schagen gevaar heeft geloopen te worden opgeheven, :unnen we dan meteen het verzoek tot de Regeering •ichten Langendijk en St. Pancras voortaan onder dit santongerecht onder te brengen met als toelichting, tot ladere staving van de wenschelijkheid van het verzoek, lat, alleen voor berechting van overtreding van de Provinciale Wet inzake den Twuijverweg-afsluiting er noodzakelijk eiken dag zitting moet worden gehouden. Het Mundus vult decipi gold ln vroegere eeuwen; het Teldt nu nog. Laat er dan hier echter een verzet op laaien, dat geen twijfel meer overlaat aan de gedachte, dat de wereld ook nu nog bedrogen wil zijn. 8.45 8.50 0.55 10.00 110.15 110.30 110.50 11.20 12.00 12.20 12.25 12.80 12.30 112.50 12 50 1.20 3.00 4.00 4.05 4.50 5.00 5.20 6.00 6.00 6.20 7.00 7.15 7.35 7.45 8.00 8.05 8.05 8.20 8.50 9.35 9.55 10.15 10.25 11.05 11.20 PARIJB CR. 17W) DAVENTRY (1000) Concert. BRUSSEL (609) Concert. HAMBURG (395) Conoert. HILVERSUM (1071) Conoert door omroeporkest. HILVERSUM Tijdsein. Daarna voortzetting concert. BRUSSEL (509) Concert door omroep-trio. HUIZEN (1870) Boekhouden voor beginners. HILVERSUM (1071) Engelsche conversatieles. SCHEVENINGEN (1875) Uitzending Amster- damsch beursoverzicht door Fin. weekblad De Mijlpaal. HUIZEN (1870) Apologetische voordraoht HILVERSUM (1071) Politieberichten. HILVERSUM Tijdsein. HUIZEN (1870) Vioolconcert. HILVERSUM (1071) Aansluiting Stadsschouw burg te Amsterdam. Uitzending 183ste' Caecilla- Concert. Congertgebouworkest versterkt met le den der maatschappij o. 1. v. Pierre Monteux, So liste: A. NoordewierReddlnggius. In de pauze gramophoonplaten. HUIZEN (1870) Solisten en orgelconcert. TOULOUSE (392) Concert. DAVENTRY (1600) Concert door omroeporkest, HUIZEN (1870) Persberichten Vaz Dlas. HILVERSUM (1071) Idem. HILVERSUM Gramophoonplaten. DAVENTRY (1600) Dansmuziek. Voor Vrijdag 2 November. DAVENTRY (1800) Gramophoonplaten, HILVERSUM (1071) Politieberichten. DAVENTRY (1000) Sonate-recital. LANGENBERG (409) Middagooncert. HUIZEN (341) Lunchmuzlek. HILVERSUM (1071) Lunchmuzlek door Boris Lensky-trio, PARIJS (R. 1760) Concert. DAVENTRY (1600) Orgelrecital. DAVENTRY Lunchmuzlek. HUIZEN (341) Vrouwenuurtje. HUIZEN (341) Gramophoonplaten. PARIJS (R. 1750) Namiddagconcert. DAVENTRY (1600) Orkestmuziek. HUIZEN (341) Vooravondconcert. WEENEN (517 en 577) Concert. HILVERSUM (1071) Tijdsein. HILVERSUM DInermuzlek door Borls Lensky- trio. MUNCHEN (535) Harmonieconcert. HUIZEN (1870) Cursus Paedagogle. HILVERSUM (1071) Causerie doorC. A. M. C. van Kasteel. SCHEVENINGEN (1875) Uitzending Amster- damsch beursoverzicht door Fin. Weekblad De Mijlpaal. HUIZEN (1870) VPRO-avond. HILVERSUM (1071) Politieberichten. HILVERSUM Tijdsein. DAVENTRY (1600) Concert door omroeporkest. Soliste: Helene Cals. DAVENTRY (1600) Concert PARIJS (R. 1750) Concert. HILVERSUM (1071) Lezing door Dr. N. B. Ten- heaff. HILVERSUM Voortzetting concert DAVENTRY (1600) Concert. HILVERSUM (1071) Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM Voortzetting concert. DAVENTRY (1600) Verrassingsnummer. DAVENTRY Dansmuziek. VIJF BROERS DOODEN EEN PAARD OP ERGER LIJKE WIJZE. Dezer dagen bevonden zich in een aardappelveld onder Horst de vijf gebroeders W., waarvan een als voerman optrad van een voor een kar gespannen paard. Toen het paard eensklaps weigerde, werd het door genoemd vijftal zoodanig bewerkt en der mate mishandeld, dat, zooals later bleek, een sche delbreuk bij het dier veroorzaakt werd. Daarmede nog niet tevreden 'bonden de beulen een zoogenaamd kartouw om de beenen van het paard en trekken het tegen den grond, waarop zij het dier een laag aarde over het hoofd wierpen, tenge volge waarvan het gestikt is. Door de marechaussée en gemeente-politie 'te Horst is een gestreng onder zoek ingesteld. nog een beginneling in de studie van de lagere organismen was, heel erg vergist." Het varkensvleesch was hem door den apothe ker toegezonden in een gebruikt pilledoosje, dat npg wat lycopodium (waarmee pillen worden be dekt) bevatte... EEN DOODE AAN DE SPEELTAFEL. In de zenuw achtige opwinding, waarop de spelers en speelsters in Monte Carlo den roulette-kogel met angstige oogen volgen, was het niet opgevallen, dat de Italiaansche groot-industrieel, Remigius Lanzi, die gelijk hij reeds vele avonden achter elkaar gedaan bad, aan de speeltafel had plaatsgenomen ,zijn winst als imzet had laten staan en bewegingloos als andere „systematische spelers" voor zich uit staarde. Toen echter zijn oorspronkelijke inzet, door een ongewone gelukserie zich reeds ettelijke malen had verdubbeld en tot de vijftig duizend francs was aangegroeid, keek de croupier den on- beweeglijken speler plotseling aan, waarbij hij tot zijn groote ontsteltenis ontwaarde, dat Remigius Lanzi niet meer tot het land der levenden behoorde Er bestaat een teekening van Alfred Rethel: toen trad de pest in de vroolijke zaal van zorgeloos feestvierenden binnen en met een gebaar van af grijzen stoof alles uit elkander. Zoo ging het nu ook in de speelzaal van Monte Carlo. Een massa vlucht ontstond er onder de bezoekers. Vrouwen vielen in onmacht. De dokter van het Casino werd er bij geroepen, doch hij kon slechts den dood con- stateeren; een hartverlamming had aan het le ven van Lanzi plotseling een einde gemaakt. Zon der daartoe in de war te worden gebracht, trok de directie van het Casino uit deze tragische ge beurtenis haar nuchter-practische consequenties. Zij verklaarde de winst van Lanzi voor vervallen, omdat de speelbank slechts met 1 e v e n ld e n en niet met d o o d e n speelt. De rechtskundige ad viseur van de erfgenamen van Lanzi echter stond EEN ONFORTUINLIJKE AUTODIEF. Mïen "meldt uit Geffen aan de ,/sHert. Crt.": Zondagmorgen omstreeks half zes reed op den Rijksweg nabij Geffen een auto tegen een boom. De eenige passagier, een heer, die enkele wonden aan zijn gezicht had opgeloopen, begaf zich naar het sta- tnon t,e Geffen, om vandaar per trein te vertrekken. De stationsbeambte, die klaarblijkelijk bet zaakje niet vertrouwde, liet den commandant van de ma rechaussees waarschuwen. j Deze liet onmiddellijk den vreemden sinjeur op- I halen en een ondtrzoek instellen, waardoor bleek, dat de auto des nach'ts was mieegenomen uit het op het standpunt, dat het spel te Monte Carlo lou ter en alleen om den inzet ging, en niet om den persoon, die met dezen Inzet aan het spel had meegedaan ,nog afgezien van het feit, dat het juiste tijdstip, waarop Lanzi gestorven was, niet vastgesteld kon worden. Het zal nog tot een pro ces komen, wanneer tenminste de speelbank op grond van hoffelijkheid niet bereid gevonden wordt, de winst van den doode aan diens erfge namen uit te betalen. IN ZONDERLINGE OPLOSSING. In de Belgische badplaats Ostende mankeert het, naar het schijnt aan dusdanige inrichtingen, waarheen, hetzij dat ze rond of hoekig, onder- óf bovengrondsch zijn, de mensch, in zijn natuurlijken drang een goed heenkomen zoekt. Om zich uit een door dit ge mis veroorzaakte gelegenheid te redden, vond on langs een badgast kort en goed besloten de vol gende oplossing: Hij ging een apotheek binnen en sprak tot den alchimist: „Kunt u voor mij een onderzoek doen, ik lijd aan deabetes (suikerziekte)?" „Zeker, me neer," antwoordde verheugd de apotheker, „stuurt u mij morgen maar een fleschje met de noodwen dige inhoud." „Graag," zei de andere, „maar lk ver trek nog hedenavond, en morgen vroeg moet ik inijn dokter de analyse voorleggen." „Welnu, goed", hernam weer de apotheker, „gaat u dan maar even meemet een uur of twee kan lk u het resultaat wel meedeelen!" De meneer kwam echter de analyse niet halen, hij kwam zelfs niet meer terug, hij was dus niet nieuwsgie rig naar het resultaat en zeer zeker geen diabe- teker meer. Het blad, dat deze geschiedenis ver telt, verzoekt tegelijk het gemeentebestuur van Ostende, den burgers en badgasten in dit gemis I tegemoet te komen en de apothekers voor het mis- bruiken hunner laboratoria in het vervolg te be waren.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5