DE RAADSELACHTIGE MAN. ■"""«tfgasL Donderdag 1 November 1928. 71ste Jaargang No. 8350. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank •te Alkmaar. [Hardhandig optreden van een Alkmaarsche js Gemengd Nieuws. I J.GRUMO's AAI TABAK Groote partijen koffie mt Nederland in Prinsen binnengesmokkeld. [j)it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- en Zatórdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver* Itöntlön nog zooveel mogolijlc in het eorstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENINB No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden i 1.05. Losse nummers cent. ADVEnTEN- TIöN van 1 tot 6 rogels 11,10, iedere rogel meer 20 cent (bewijsno. Inbegrepen). Grootaro lettors worden naar plaatsruimte berekend, dit nummer bestaat uit twee bladen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag S0 October 1828. Nieuwe Zaken» DE ARRESTANT BREEKT EEN BEEN. twee verdachten; wegens beleediging van de politie. DInBdag werd voor de meervoudige strafkamer van do rechtbank te Alkmaar do zaak behandeld tegen den magnetiseur v. d. Putten uit Amsterdam, die in den avond van den 13den Juli 1.1. op een druk punt In de Langestraat te Alkmaar zijn auto geruimen tijd on beheerd had laten staan, terzake waarvan hij door den agent Webster werd aangehouden. Xnstede zijn schuld te erkennen, trad de man tamelijk Irriteerend tegen den agent, 'n jong en stevig ambte naar, op. Hij weigerde zijn naam te noemen en wilde zich in zijn auto verwijderen, waarop de agent meende krachtdadig te moeten optreden en den weerspannige bij zijn kraag nam en hem uit zijn auto sleurde. In de daarop gevolgde worsteling kwam de arrestant te vallen en had het ongeluk zijn been te breken. Op het bureau aangekomen, werd een nader onderzoek Ingesteld en proces-verbaal opgemaakt. Daarop werd de achtergelaten auto opgehaald door agent Jonker, 'n be kwaam chauffeur. Da verdachte, wiens been intusschen was verbonden door Dr. Degenaar, werd met de noodige voorzichtigheid, gewikkeld In dekens, in de auto ge plaatst en door den politiechauffeur naar zijn woning to Amsterdam gereden. Natuurlijk werd door dit voor- Val te Alkmaar, waar de stemming ten opzichte van fle politie onder een deel van 't publiek niet zeer welwil lend is, veel stof opgejaagd, In de Alkmaarsche Courant verscheen daarover een niet al te welwillende bericht, waarop van politiezijde een relaas werd ingezonden, flat een meer gunstige voorstelling van zaken gaf, waar de gewonde autobestuurder, de 34-jarige magne tiseur J. F. v. cL P. zou hebben ingestemd. Daarop lanceerde de Alkm. Ct. een ingezonden stuk van genoemden magnetiseur, welk stuk voornamelijk beoogde een scherpe critlek op het aandeel, dat de Commissaris van Politie in dit verhoor had genomen, Dit stuk was in zoodanige termen gesteld, dat ge doemde commissaris van politie zich beleedigd achtte en een klacht tegen v. d. P. indiend. Ondertusschen hadden ook andere verontwaardigde mrgers naar da pen gegrepen, en in de Alkm. Ct hun B»enir,g gelucht over 't optreden van de politie, maar he laas ook al weer in bewoordingen, die door de aange vallen personen c.q. de Commissaris en de agent Webster als beleed igend werden aangemerkt, zoodat ook; tegen deze scribenten ©en strafvervolging werd in- gwteld. Heden werden deze saken achtereeenvolgens door fie Alkmaarsche rechtbank behandeld, in tegenwoordig- |Md van een flink regiment occasion-bézoekers, door i*« desbetreffende bericht in de Alkm. Crt bijeenge- FEUJLLETON Naar heil EngeLsch van EDGAR WALLACE. V' mwt toén* Uit zijn stem sprak niet het geringste medegevoelen: flat was het eerste waardoor zij getroffen werd. Hij toaalcte kort en zakelijk melding van een onbetwistbare ^beurtenis, en zij vroeg zich af waarom hij zich de Koelte gegeven had haar dit bezoek te brengen. was toevallig in de buurt," ging hij voort, „en ik 'ernam wat hier gebeurd was. Ik kwam eens hooren of u, of de politie, van dienst zou kunnen zijn hoewel *oet erkennen dat ik minder omtrent Mijnheer Tarn *«flt dan u of een van mijn kennissen. Wie zijn er bij ^Mijnheer Hallam,' 'antwoordde zij. „Hij was een groot ■tod van den armen Mijnheer Tarn, en hij ia een zeer •bare vriend van mij." Hallam?" Hij knikte. En met zijn, gebruikelijke geachtheid liet hij volgen: „Is u soms om geld ver- Jfeen, dank u, Majoor Amery", zeide zij. „Het is zeer ^odelijk van u daarnaar te vragen..." 'W oom heeft nog een zeker bedrag te goed, en zoo 2ev i.*>en bereid u een voorschot op uw salaris te ochfo'" zelde bij- „Ik verwacht u natuurlijk morgen rit °P gewone uur °P kantoor. Het is maildag avo^eb een massa werk voor u te verrichten. Goeden Vólkernen versteld over zijn ongevoeligheid, kon zij anders dan hem nastaren, terwijl hij de stoeptreden - *8- De hoofdzaak b ijhem was geweest, dat zij op fïewone uur ten kantore zou verschijnen. Een se- iea h langi voerde een gevoel van woede en nijd in haar »°yent°°n, en haar oogen zonden de verdwijnende van den Majoor bliksems achterna. een onmensch!" mompelde zij en ging terug den op haar wachtenden Hallam, moest hij hebben?" ij naaide de schouders op. Ver ik kon opmaken, wenschte hij zeker te zijn ttorgen op het gewone uur op kontoor zou zijn, trommeld. Deze tijdolijko bowonora van de engelenbak, die nu juist niet veol bijdroegen tot verfrlssching der atmosfeer, gedroegen zich echter zeer rustig en kalm en onthielden zich op voorbeeldige wijze van teekenen van goed- of afkeuring, Do magnetiseur P„ thans weer geheel hersteld, was de eerste die op de eondaarsbank plaats nam, wegens beleediging in ge schrifte van den Commissaris Walraven. Verdachte die precies gelijkt op een Spaansche torreador met va- cantie, werd verdedigd door een Amsterdamschen ad vocaat, mr. Ritz. Laten we er aanstonds bijvoegen, dat de magnetiseur bereids door den kantonrechter wegens overtreding der verordening op het plaatsen van onbeheerde voorwen- pen, werd veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen hecht. Verdachte erkende, met zijn klachten tegen den Com missaris zich niet te hebben gewend tot diens supe rieuren, in casu den burgemeester, den procureur-gene raal of den minister. Waar hij dit had nagelaten, stond zijn zaak al vrijwel hopeloos en vorderde de Officier na een omstandig requisitoir, waarin verzachtende om standigheden werden aangenomen, f 80 boete of 80 dagen. Mr. Ritz concludeerde vrijspraak aan het fllot van een uitgebreid betoog, Een verontwaardigd boekdrukker. Daarop stond terecht de typograaf Jan J. te Alkmaar, die in de Alkm. Courant zijn walging had uitgesproken over het optreden van den Commsisarls tegen van P., en den agent gequalificeerd als een krachtmensch, dat rust moest gaan zoeken in een zenuwlijdersgesticht Ge memoreerd moet hier worden dat deze criticus van het gebeurde zelf niets had waargenomen. Hij was alleen afgegaan op het door den magnetiseur gegeven verslag van zijn bevindingen op het politiebureau. De Officier noemde het in zijn requisitoir een gevaarlijke methode om het algemeen belang te dienen. Hij gaf den schrijf- lustigen boekdrukker voorts den goeden raad, zijn neus niet te steken in andermans zaken en zoo hij zich daartoe toch geroepen mocht gevoelen, zulks te doen in behoorlijke termen. Tegen hem eischte het O.M. 75 boete of 75 dagen. Mr. A. Prins Jr., de ambitieuss jonge verdediger, hield een als naar gewoonte flink gedocumenteerd pleidooi, waarin hij deed uitkomen, dat niet de ambtshandeling, was gecritiseerd, doch wel de wijze waarop deze was uitgevoerd. Voorts achtte pleiter de klacht informeel en was van meening, dat de Officier niet ontvankelijk moest wor-' den verklaard in zijn vordering, concludeerde tot vrij spraak en zoo noodig nog toelating tot het leveren van het bewijs van de waarheid betreffende het in het in gezonden stuk ten laste gelegde. Hierop volgde het onontbeerlijke debat tusschen Of ficier en verdediger, waarvan het resultaat was: Jaap hield zich bij zijn koek en Pietje bij zijn peertje. Een reiziger die niet kon zwegen was ten slotte de heer Jacob K. ,'n bewoner van de Landstraat, die ook al 'n aanval kreeg van febris krab- bellanus en met geweld naar de pen greep, of 'n ander daarnaar liet grijpen, in elk geval ook al weer met 'n kanjer van een ingezonden stuk do redactie van de .Alkm. Courant zielsgelukkig maakte. Deze polltie-cri- tiek was zeer diepzinnig, van internationale beteekenis en schitterend van spee'lsch vernuft. Zij zou onschade lijk zijn geweest in haar algemeenheid, de partieele onzin die het bevatte, welwillend op den koop toe ge nomen, doch jammer genoeg voor don inzender, werd in dat stuk gesproken van de schandelijke mishande- ding, die de agent den magnetiseur had aangedaan en omdat het maildag is en hij een massa werk voor mij heeft te verrichten." „Het toonbeeld van een gentleman," merkte Ralph Hallam sarcastisch op. „Natuurlijk heeft hij je ook zijn deelneming betuigd?" „Neen, hij sprak geen enkel vriendelijk woord. Hij is gewoon een een onmensch!" Nu de spanning voorbij was, was zij op het punt van In tranen uit te barsten en verlangde zij alleen te zijn, ver, zoo ver mogelijk weg van dat griezelige, met een laken bedekte ding in de werkkamer, ver weg van Ralph en van Iedereen die haar kende. „Wees vroeg op het kantoor!" Die man bezat geen hart, geen menschelijk gevoel. Het was ondenkbaar dat zij in het geheel naar het kantoor zou gaan, en zij betwijfelde of zij daar ooit weer een voet zou zetten. En zij had zooveel voor hem gedaan. Zij had het hem willen vertellen, wat zij gedaan had, hoe zij om zijnentwille had gelogen, hoe zij bijna de hand ha.d gehad in den moord op haar oom, hoe zij hem moeilijkheden had willen besparen, doch de moed daartoe had haar ontbroken. Maar hij zou het weten! Het geluid van vele voetstappen weerklonk op de trap. De mannen van Scotland Yard traden de kamer binnen; de kamerdeur werd geopend en Bickerson vertoonde zich aan haar, „Komt u dit bekend voor?" vroeg hij. Hij liet haar een nieuwen slappen vilten hoed zien. „Dit vond ik in een hoek van de werkkamer van uw oom," zeide hij. „Heeft u dien hoed ooit eerder gezien?" Zu schudde het hoofd. „Neen, mijn oom droeg dat soort van hoed nooit," ver klaarde zij. Bickerson bekeek den binnenkant eD hoed was voor zien van den naam van een bekend magazijn. Het was een grijze hoed, met een zwart lint Indien, zooals hij geneigd was aan te nemen, deze hoed door een Chinees gekocht was, zou het niet bijster moeilijk zijn, den eige naar op te sporen. „U weet volkomen zeker dat do man, die de kamer binnengetreden is, de man met de zaklantaarn, niet ge sproken heeft?" „Ja, antwoordde zij, „hij sprak geen woord. „En gezien heeft u hem ook niet" „Neen, gezien heb ik hem ook niet" „Zelfs niet bij dien lichstraal?" hield de detective aan. „Het is onmogelijk een straal uit een electrische lanta ren op welke lichte oppervlakte ook ,te laten schijnen, zonder dat het licht op den houder eenigszins terug kaatst" Zij schudde het hoofd. „Ik zag niemand; ik zag nieta dan het licht, en dat daarmede ging bedoelde agont woor hoolemaol niet nccoord, zoodat opnieuw een klacht werd gedaan. Ook deze verdachte had zijn wetenschap grootendoela van hooren zeggen. Een beroep op het algemeen be lang werd door den Offioler onvoorwaardelijk verwor pen en het weinig voordeelige resultaat van zijn actie was een krachtige aanslag op de portemonnaie van den verdachte, tegen wiea eveneens 75 boete of 75 dagen werd ^gevorderd. Mr. Belonje, verdediger van verdachte, niet minder strijdlustig dan zijn vriend en collega mr. A. Prins Jr., (deze sympathieke jongelieden zijn de Romulus en Re- mus der Alkmaarsche balie) viel met volle kracht van zijn juridische belegenheid den Officier en zijn dagvaar ding aan, ontkende dat beleediging, noch opzet tot beleediging had voorgezeten, zoodat naar de meening van pleiter vrijspraak zou moeten volgen. De uitspraak in alle zaken werd na sluiting van, het onderzoek bepaald op aa week Dinsdag, waarop deze met brandend ongeduld verbeide sensatiezitting, die trouwens absoluut niet aan de hooge verwachting beantwoorde, weer tot het verleden behoorde. Eenige amateur-rechtsgeleerden in blauwe truien en manchester sportbroeken ibleven op den Singel over het genotene nog wat naboomen, dooh van eenige opge wondenheid was nieta te bespeuren, wat weer pleit ten gunste van het Alkmaarsche publiek, dat gelukkig meer in extase geraakt door 'n flinke portie hutspot met 'n vet klapstuk. EEN NOOT, DIE IN T GEHEIM WERD GEKRAAKT Da eerste zaak, op de strafrol voorkomende betrof de 51-jarige grondwerker Hermanua Bernardua R., wo nende te Wierlngen, die zich op 26 September te Wie- ringen had bezig gehouden met een circa 6-jarig meisje op 'n wijze, die zijn arrestatie en voorloopige hechtenis ten gevolge had. Deze uiteraard onsmakelijke zaak werd op grond van het zedekwetsende met gesloten deuren behandeld. Mr. Zeegers uit Den Helder stond den ver dachte bij als ambtshalve toegevoegd raadsman en verdediger. OPNIEUW BEVAAR VOOR OVERSTROO MING AAN DEN VZER, Een sluis dreigt In te storten, Volgens berichten uit Nieuwpoort zou opnieuw go- vaar voor overstrooming in de Yzerstreek dreigen. De herstelde dijken van de rivier blijken goed weerstand te hebben geboden aan den storm van Zondag en Maan dag, maar de sluis aan de IJzer dreigt nu in te stor ten. Het jongste rapport der ingenieurs is zeer pes simistisch; verder blijkt ook nog een nieuwe, hoewel nog niet zeer gevaarlijke dijkbreuk geconstateerd te zijn in de kreek van Nieuwendamme. Maatregelen wor den getroffen, om het gat zoo spoedig mogelijk te stop pen, IETS NIEUWS IN LONDEN. Poïltletelefoons op straat. Verwacht wordt dat lord Byng over een maand zijn ambt als hoofdcommissaris der politie v. Londen zal aan vaarden door hem verschillende hervormingen zullen wor den ingevoerd 'waarvan er een zal zijn 't, aanbrengen van telefoonstations op straat in verschillende deelen van de stad, een New-Yorksch systeem, en waardoor de agenten elk half uur het hoofdkwartier opbellen, om rapport uit te brengen. Een andere maatregel zal zijn, dat de straten lederen nacht geregeld gepatrouilleerd slechts gedurende één seconde." Waarom deed zij dit? Waarom, waarom, waarom? vroeg zij zich in wanhoop af. Zij hield een moordenaar de hand boven het hoofd den moordenaar van Mau- rice Tarn. Zij loog om een wreeden en gewetenloozen schurk uit de handen der wet te redden, en zij was van afgrijzen voor zichzelve vervuld wegens haar dwaasheid. Want zij kende den man in de kamer had hem gezien, zooals de detective vermoedde, in den weerschijn die te ruggekaatst werd, toen het licht op een courant was ge vallen. En die man was Feng Ho geweest! HOOFDSTUK XVIL OP HET GEWONE UUR. Elsa bracht een zeer slapeloozen nacht door .hoewel zij rustte in een heerlijk bed in een van de rustigste ho tels in het West End, Nauwelijks had de slaap haar oogen doen dichtvallen, of de herinnering aan dien vree- selijken avond drong zich aan haar op, en zij werd be vend wakker, in de Verwachting te zien dat het perka mentachtige gezicht van Feng Ho haar in de duisternis stond aan te staren. En Feng Ho was Paul Amery. Hun daden stonden met elkander in verband, evenals hun drijfveeren. Een maal stond zij op en liep in haar kamer heen en weer, trachtende tot bedaren te komen en haar gedachten te regelen. Zij moest Mijnheer Bickerson opzoeken en hem de waarheid zeggen. Op dat punt was zij vastbesloten. Wat Amery betreft, zij wenschte hem nooit weer te zien, wenschte nooit weer dae nauwe kronkelende trap te beklimmen, nooit weer geroepen te worden door die schel, die iemand deed schrikken, om zich rillend en bevend in zijn bijzijn te begeven, gelijk een konijn on der de toovermacht van een ratelslang. In haar kamer bevond zich een klein schrijfbureau, en, het licht ontstekende, nam zij een vel postpapier en begon te schrijven. „Geachte Majoor Amery", ving zij aan. „Na deze vreeselijke gebeurtenis vind ik dat Uc niet weer op kantoor terug kan komen; en terwijl het mij zeer zou spijten indien mijn plotseling weg blijven U ook slechts de geringste moeilijkheden be zorgde, ben ik overtuigd dat U mij volkomen kimt begrijpen..." Hij zou het heelemaal niet begrijpen. Hij zou zeer mis noegd zijn. Hij zou zijn bovenlip tot dien smadelijken lach omkrullen, en mogelijk zou hij een aanklacht we- Een spannend boeh voor iou» Dïe fraaFe pCjp voor my. Wie BAAI-TABAK van GRUNO rooW Dfe Kryql ze er qratto byj ECHTE FRIESCHE leti buitengewoon tegen teer lagen prijx zullen worden, waardoor men wil bereiken, dat de agen ten op hun post zijn en niet hun avondeten gaan nut tigen in gelegenheden, die soma een half uur van hun ronde verwijderd zijn, ONTPLOFFING OP EEN ONDERGROND» BICHEN SPORWEG. 80 gewonderd Gister heeft bp den ondergrondschen spoorweg té New-York een ontploffing plaats gehad. Een der pas sagiers droeg een bus bij zich, welke een mengsel van schellak en alcohol bevatte. Dit mengsel ontplofte, waardoor ben paniek onder do reizigers ontstond. Allen haastten zich naar den uitgang waarbij vele vrouwen en kinderen onder den voet geloopen werden, In het geheel zjjn ben $04al personen gewond. SLACHTOFFERS VAN 9EEEX SNEL VERKEER, 92 do oden op één dag. Gedurende den afgeioopen Zondag werden in de Vereenigde Staten 32 personen bij auto-ongevallen ge dood, waarvan 17 personen bij 8 ongelukken. DE KOFFER ALS MAIS AANGEGEVEN. Een NederL koopman de aanstichter. Voor de strafkamer te Munster wordt thans ben be langrijk: proces behandeld: het smokkelen, van groot® partijen koffie uit Nederland naar Pruisen, hetwelk gedurende lange» tijd per vrachtauto aan de Fruisisch- Gelderscho grens bij Aalten ia geschied. Bij dit proces zijn.ook verschillende Duitsehe grensbeambten betrok- gens contractbreuk tegen haar tndienem Zij las haar brief nog eens over, fronste dé 'wenk brauwen en verscheurde hem. Er bestond geen aanlei ding tot zulk een gemeenzamen aanhef. Alles bijeen go- nomen, verkeerde zij met hem niet op zoodanlgen voet dat zij hem bij zijn naam mocht noemen. Zij begon een anderen brief met „Geachte Heer", en zat in het ledige voor zich uit te staren tot de klokken vier uur sloegen en een gevoel van algeheel© uitputting haar zóó plotse ling overviel dat zij het lioht uitdraaide en weer naar bed ging. Te acht uur was zij gekleed en nuttigde haar koffie en broodjes op haar kamer. Weder nam zij plaats aan het schrijfbureau, speelde met haar pen, terwijl haar denkvermogen in allerlei richtingen geslingerd1 werd. Het sloeg kwartier over acht, half negen, zij begon aan een anderen brief. Zij kon dezen nog door een dienstman laten bezorgen. Doch de brief werd nooit geschreven. Te kwartier voor negen scheurde zij den brief aan snip pers, kleedde zich in hoed en bontmantel en ging uit. Te vijf minuten over negen, zag Juffrouw Dame, die met een courant onder den arm, haar hersens hamerend van opwinding in haar kantoortje op haar wachtte, haar aankomen en viel haar letterlijk op het lijf. „Ach lieve," zeide zij, „hoe vreeseUjk akelig! Het staat in alle couranten! Het zou mij niet verwonderd hebben, indien ge van den schrik doodgebleven waart Ik zou het zeker gedaan hebben! Ik kan zelfs op het doek geen moord zien..." „Mijn beste meisje," zeide Elsa lusteloos, „spréék er om 's hemelswil niet over! Indien ge u verbeeldt dat ik er gaarne over zou spreken... Doch blijven doe ik in geen geval; ik ben alleen gekomen om met Majoor Amery te spreken en dan ga ik weg." „Is u flauw gevallen?" vroeg de op sensatie beluste jonge dame. „Ik wed van wel!" En toen klonk de reddende schel boven de schrijftar fel van Elsa langdurig en gebiedend. Vóór zij wist wat zij deed, had zij haar mantel uitgetrokken, haar hoed opgehangen ,en, potlood en kladboek opnemende, opende zij weldra de deur van het prlvé-kantoor. Amery zat aan zijn bureau, zijn handen om de zijran den geklemd, zijn strenge oogen op de deur gericht Hij liet volstrekt geen verrassing blijken, hetzij in zijn blik of in zijn woorden hij scheen het inderdaad voor een uitgemaakte zaak gehouden te hebben dat zij binnen het gehoor van de schel zou zijn, Indien hij slechts op den knop drukte. „Ik ben vroeg," zeide hij. Wordt vervolgd»

Schager Courant | 1928 | | pagina 1