Sohager Courant iji« Vierde Blad. Plaatselijk Nieuws. UIT DE PERS. Binnenlandsch Nieuws. Het auto-verkeer en de mistbanken. Boerderij. Onze varkensstapel. Scbage De boeren en de pachtvet In de klauwen van een woekeraar. Radio—foto-Meiegrafie. I Zaterdag 3 November 1928 71ste Jaargang. No. 8351. MARKTOVERZICIïT. po handel ln vette koelen was Donderdag hoel goed, de prijzen waren leta hooger bij do vorige week verge leken, doch do oanvoor was niet groot Do handel ln gelde- en kalfkoelen was niet slecht, prijshoudend. Met do pinken was het maar zoo, matigjes met een fllnken aanvoer. In stieren was weinig handel, ook zeer weinig aan gevoerd, ze golden van 3035 cents. De handel ln graskalveren was stil. De nuchtere kal veren golden normaal van B—25 gld. maar voor een enkeling werd 85 gld. besteed. De prijzen over 't geheel genomen waren hooger bij de vorige week. De handel ln vette schapen was vlug, tot 48 gld. werd er besteed. Overhouders voor den dood tot 33 gld. De handel in overhouders voor de welde boteekent tegen woordig niets. De oude slachtschapen golden van 2839 gld., handel leta stug. •Wat do prijzen betreft, die voor de biggen werden besteed, het wordt van week tot week minder, de han del waa dan ook zeer matig. Schrammen weinig aart- gevoerd en ook was daarin niet veel te doen. De vette varkens liepen er weer vlug uit, tot 37%,dat Is ets. hooger bij de vorige week. Zouters golden heel wat minder, deze konden niet meer gelden dan 31 ets. De aanvoer van kippen, konijnen en eenden was weer goed. De handel was vlug, er is naar deze afdeeling nogal vraag, dat bewijst ook de wekelljksche aanvoer don laatsten tijd. Boter heel weinig aangevoerd, prijzen minder. Daar luiden buiten de bellen van de paarden. De tijd dringt Ivan en Simon stijgen in de «lede, doch bemerken niet, dat er intueschen van koetsier ver wisseld is. Nu is het Enterich, die de teugels leidt. De overste, die de lucht van hun ontvluchting had gekregen, had zijn maatregelen getroffen. Hij laait de beide bedelfltuder\ten weer naar de citadel terug brengen, waar zij door hem met een ironisch lachje ontvangen worden. De overste belooft ze een spoedi ge invrijheidstelling. Het Gaarne-bal van morgen avond moeten zij' echter nog bijwonen, want daar zal hij zijn spel ten einde spelen. Enterich heeft de opdracht, om Simon te midden ven het feest te arresteeren. Het verschijnen van een psrorto zwaar gewapende gendarmen verwekt niet weinig ontsteltenis bij de halgaston. Simon, die kort te voren de overste in verlegen- gebracht heeft, door hem bij het geheele gezelschap als de verloofde van gravin Nowalska voor te stellen, moet zich nu laten wegvoeren. Snikkend snelt Lau ra hem achterna, wat hij ook op zijn geweten moge hebben., zijl zal hem nooit laten gaan. Bronislawa weet echter do situatie te redden door de heele zaak te verklaren als een komedie, door den overste in elkaar gezet, om do gasten te verrassen met drie ver lovingen. Die overste bogrijpt niet goed wat er gebeurd is, doch aan de arm van de gravin moot hij toezien, hoe Simon Laura, zoowel als Ivan Bronislawa, elkaar in nig omhelzen. mule gaan we een nieuwe Kamerzetelpachtpe] ln... misschien gaat er nu toch eens iets ko: DE SOCIAALDEMOCRATISCHE VAKBEWEGING EN HAAR FINANCIEELS STRIJDMIDDELEN. theater royal. De Directie van ons Theater Royal heeft ditmaal voor haar vele bezoekers een extra mooie en interes- jante film, nl, „de Bedel student" (;Der Bettelstudent). De algemeene korte inhoud vertelt ons het voor naamste van wat het witte doek te genieten zal geven: Simon Rymanowicz heeft met veel ijver, doch met weinig succes, gestudeerd in de philosophie rech ten en medicijnen. Tengevolge van zijn losbandig gedrag is hij tenslotte verplicht de universiteit te verlaten. Nu trekt hij bedelend, echter met een vroo- lijlc gemoed, van stad tot stad, denkt weinig aan de toekomst, en veel aan aardige meisjes. Waar er wat te drinken, te kussen, te stelen en te dansen valt, is hij bij. Als eerste secretaris en vertrouwde verge zelt hem de kleine, brutale Ivan Janicki. Ook in diens woordenboek komt het woord „werken" niet voor, hij :is daarentegen zeer slim en draagt het hart op de rechte plaats. Door toeval komen de beide be- delstudenten in een kleine vestingstad, waardoor er in hun leven een groote verandering zal komen. Overste Ollendorf, commandant van de vesting, heeft namelijk een oogje op de zeer mooie, doch evenzoo trotsche, gravin Laura Niowalska. Op aan raden van zijn neef, den adjudant, die echter niet 1 altijd even gelukkig is 'in de keuze van zijn raadgevin gen, maakt hij haar 't hof, doch dit wordt door Lau ra, tot leedwezen van haar moeder, niet beantwoord. Zijn laatste kans verspeelt de overste echter, wan neer hij tijdens een Casinobal, in een ©enigszins op gewonden toestand, het waagt, Laura op den schou der te kussen. Een klinkende oorvijig van Laura ie zijn welverdiende straf. Simon en Ivan zijn zoo juist wegens het stelen van aakrdappelen opgebracht in de citadel. Het spijt Si mon erg, dat 'hij nu niet aan de carnavalspret mee kan doen. Ivan helpt hem echter vluchten, door En terich, den oudsten sergeant van de citadel, te mis leiden. Simon verschijnt in een der vele zalen waar een uitgelaten, gemaskerde menigte bijeen is. Lau ra, die in groote opgewondenheid het Casino bal iverlaten heeft, 'treft- op straat een vroolijk gesel schap aan, die haar eveneens naar de danszaal mee trekken. Er wordt een prijs uitgeloofd en het paar* Simon en Laura, zijn de gelukkige winnaars. Doch als hei démasqué volgt, zoekt Simon tevergeefsch naar zijn partnerin. Uit vrees herkend te worden, Beft zij echter in allerijl de zaal verlaten, r. Spoedig daarna duikt Einterich op, die de vluchte ling zoekt, Simon, door het masker onherkenbaar voert Enterich dronken. Dan neemt hij hem op zijn schouders en brengt hem naar de citadel terug. Daar wacht de overste vol ongeduld op Simon. Hij #1 zich wreken voor de hem aangedane smaad, en Simon moet het werktuig zijn van zijn wraak, Si- fflon moet zich namelijk uitgeven voor prins Wi- 'bicky, en opdat hij zich overeenkomstig zijn stand zal kunnen bewegen, voorziet de overste hem van het noodige geld. Ivan wordt lijf adjudant van „Zijne Doorluchtige Hoogheid", aan wien niemand twijfelt, daar de overste hem zelf vei'gezelt, naar de familie Nowalska. Het is de plicht van den bedelstudent Laura's 'hart te veroveren en zich met haar te ver loven. Simon houdt wel van zoo'n grapje, wat heen bovendien geld, nieuwe kleeding en een behoorlijk onderkomen verschaft. Doch van een spelletje wordt hot ernst. Simon wordt betooverd door de bekoor lijke gravin en déze vindt den knappen jongen nPrins" ook lang niet onaardig. Ivan daarentegen verliest zijn hart aan Laura's zuster, Bronislawa. Het begint Simon tegen de borst te stuiten, dat hij; iet op zich heeft genomen een dergelijk spel te spe len en hij zal daarom trachten afleiding te vinden m een ander liefdesavontuur, waarbij hij denkt aan de schoone -gemaskerde, zijn partnerin in de ma- zurkazalen. In een advertentie, waarin uur en sa- menkomst gemeld wordt, verzoekt hij om een weer- i. Laura leest het. Ook zij denkt nog steeds aan m heerlijken avond. Zij begeeft zich dan ook op het afgesproken uur naar de gevraagde plaats, maar welk een schrik, als zij daar Simon aantreft, die, [Wiens geweten niet geheel rustig is, het liefst niet jdoor haar gezien zou worden, terwijl Laura dezelfde ^nsch koesterde. Ziii wordt echter uit deze pijnlijke situatie gered «oor de komst van den overste, die hen1 uitnoodigt, om bij' hem te komen theedrinken. Tot zijn leedwe- bemerkt hij., dat de betrekkingen tusschen Si- "toii en Laura reeds inniger zijn, dan hij wel wen- fichelijk acht. Simon die den overste niet wil bedriegen en aan uen anderen kant Laura de haar toegedachte on- ^ngenaamheden wenscht te besparen, probeert, om alle conflicten te vermijden, te vluchten, 's Nachts &al een slede hem en Ivan naar de grens brengen, houd k6*1 sl°^ Nowalska wordt nog eenmaal halt ge in een pels gehuld komt Bronislawa aan de deur, wn afscheid te nemen van Ivan. Simon maakt van ueze gelegenheid gebruik, om stil het huis binnen te en Laura te verrassen. „Ik ben gekomen, om e®n. bekentenis te doen". Laura weert echter af, zij eet immers toch alles zij weet, dat de prins en aar partner in de mazurka-zalen één en dezelfde Por&oon is. Een innige kus. Uit een artikel van den heer J. Brautlgam, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den s.d. Centralen j Transportarbeldersbond, in de Voorwaarts: De financieele kracht der moderne vakbeweging is thans: dat zij beschikt over een totaal vermogen van I ruim tien millioen gulden; dat dit vermogen per jaar 1 stijgt met een bedrag ,dat voor hetgeen thans voor de pers beschikbaar wordt gesteld, niet onder behoeft te jdoen; en dat daarenboven jaarlijks een even groot be- j.drag aan stakingsuitkeeringen wordt besteed, zonder dat het den kapitaal aanwas stoort De jaarlijksche reserve en het vermogen is dus be stemd voor het voeren van groote conflicten ponder dat gerekend wordt op de resultaten van steunbewegingen. Dat een dergelijke financieele weerbaarheid door de storting va neen millioen voor de pers niet wordt aan getast is duidelijk. leriode ;ornen. Maar er komt niets, totdat ereen nieuwe dooie musch komt. We zijn nu weer in een tijd van naderende, ver kiezingen. En er wordt weer gesproken over pacht- rocht en verbetering van do positie van den pachter. Maar let opl er gebeurt nits, vóór de verkiezin gen niet. en na de verkiezingen heelemaal niet. Intusschon speculeert de S.D.A.P. op de toenemen de ontstemming onder 'de boeren, over het uitblijven van maatregelen, die nu eens grondig het pachtwezen zouden hervormen en den pachtboer geven de rechts positie, die hem toekomt. Dezer dagen hebbon de roode hneren met veel gerucht een Landhouw-con- gi'es te Wageningon georganiseerd. Daar heeft o.in. 'i Kamerlid v.d. Sluis 'n rode gehouden over 't Pacht- vraagstuk en alle politieke munt uit den vrijwel uit- zichtsloozen toestand der pachtboeren geslagen, die or uit te slaan is. Wat zal er, vroeg van der Sluis, van de hervor ming van 't pachtwezen in de Tweede Kamer terecht komen? „De Vrijheidsbond wil er niets van weten, evenmin als Braat, die een ongepoetste liberaal is. Dat wij van do christelijk-historischorx steun zouden krijgen, is niet te verwachten. Ook van de anti's is niet veel te hopen. E'n wat zullen de Katholieken doen? Het rapport van den R.K. Boeren- en Tuin- dersbond ademt een behoorlijken geest. Met deze menschen kunnen wij zaken doen, maar of wij dat met de R.K. Kamerfractie zullen kunnen doen, is zeer de vraag. Bij de Vrijzinnig-democraten kan het vriezen en dooien." En zoo gaat hij door. Alle partijen stelt hij in ge breke en ten slotte is het natuurlijk alleen de. S.D. A.P., die redding zal kunnen hrengen. Jawel! De politieke heeren van andere richtingen moeten het zelf weten, of zij dit kluitje aan de roode man nen zullen laten. Maar verstandig is anders. En al behoeft men niet te yreezen, dat het groote leger pachtboeren in massa naar de sociaal-democratie zal overloopen, de ontevredenheid onder hen zal door de S.D.A.P. aangewakkerd en opgedreven worden in de hoop op het incasseeren van roode stemmen ook van deze groep. Laat het politieke Sanhedrin zich toch voor ge zegd houden de waarschuwing, die een man als dr. Poels eens gaf: „Regeering, wacht niet met acht te slaan op de verlangens van de boeren, tot ze vle gels zijn geworden!" KAN DE WEGENBOUWER ER BEKENING MEE HOUDEN? Enqnête over nevels en dauw. DE TOESTAND OP 29 OCTOBEfL Inkrimping tot staan gekomen. De gezondheids toestand leat weinig te wenschen. Omtrent de sterkte van den varkensstapel op 29 October kan, in verband met de mededeelingen der rijksveeteeltcorisulenten, het volgende worden ge meld. In tegenstelling met de vorige periode, waarover bericht werd, is de varkenshouderij in de afgeloopen drie maanden weder een rendabel bedrijf geweest. 1 De varkensprijzen gingen omhoog, terwijl dè voeder- prijzen, vooral die van de mais, sterk daalden. Het indexcijfer van het varkensvleesch, dat in Juli nog slechts 118 bedroeg, steeg in Augustus tot 136 en ver- I der in September tot 138. De indexcijfers voor de mais j waren in genoemde maanden resp. 181, 159 en 146; i voor de rogge 176, 149 en 131. Daarna wijzigden zich I de toestanden weder eenigszins in minder gunstigen zin, zoodat het indexcijfer voor varkensvleesch in Or- toher 133 bedroeg, dat voor mais 161 en voor rogge 1140. De prijzen van de zouters daalden 'sterker dan i die van de vette varkens, zoodat ook thans de uit- i komsten van de mesterij in de verschillende deelen van het land nogal uiteenloopen, doch juist omge keerd als in de vorige driemaandelijksche periode, toen de prijsverhoudingen gunstiger waren voor het mesten van zouters. In het algemeen kan echter worden gezegd, dat de inkrimping van den varkens- i stapel tot staan is gekomen, zooals blijkt uit onder- staande cijfers, aangevende in procenten het aantal I varkens, dat er thans minder is dan op hetzelfde tijd stip van het vorig jaar, waarhij: tusschen haakjes zijn opgenomen' de overeenkomende cijfers van het vorige bericht, verschenen eind Juli 1928. De vermindering van het aantal gedekte zeugen, gerekend over het geheele land, wordt thans geschat op 15 pet (20 pet.), biggen 15 tot 20 pet, (20 pet!), loop- varkens 15 pet. (15 tot 20 pet.), zouters eveneens 15 pet .,(15 tot 20 pet), opleggers 15 tot 20 pet. (25 pet.) en vette varkens 20 pet. (25 pet.). Bij de opgave van de globale vermindering in de verschillende provincies, geldt voor Noordholland het volgende. Vrijwel alle groepen vertoonen een vermindering van omstreeks 10 pet., uitgezonderd de zouters, die j vrijwel stationnair bleven, en de loopvarkens, die van 110 tot 15 pet verminderden. i Behalve wat het voorkomen betreft van een zeer gering aantal ziektegevallen, laat de gezondheids toestand van den varkensstapel in het algemeen wei nig te wenschen; in enkele provincies heeft men ech ter reeds groote schade ondervonden als gevolg van het voederen van ondeugdelijke Amerikaansche gerst. Onze Steelt zou achter wsl hielpen «n het zesd.9 accept werd geteekend tot een bedrag van f 452.50 zijn de het bedrag van alle achterstallige afbetalingen teza men. Na eenlgen tijd liep de schuldbetaling weer vaat. Do situatie kwam toen hierop neer, dat op de zes loopend© accepten in totaal nog f 8062.50 verschuldigd was De Arabische geldschieter zou zijn Slachtoffers, die stevig in zijn, klauwen zaten, niets doen, doch zij moes ten hem (tegen inruiling der oude) twee nieuw© ac cepten geven, elk van f 8000, In hun angst ©n zorg teekenden de slachtoffers de nieuwe schuldbekentenissen tot een bedrag van f 6000. Zij betaalden er f 000 op af, doch do bepaling was ge maakt, dat bij het In gebreke blijven van het doen van afbetalingen, men een of meer oude afbotalingskwl- tantieg weer terug moest geven. Op oen keer bloef men 1 termijn achterstallig en dus elschte de geldschieters twee kwitanties elk van f 200 terug. Enzoovoorts, Resumeerervde krijgen we tenslotte deze situatie: Aai* contanten ontvangen f 1500, totaal afbetaald f 2067.50', maar toch hadden do slachtoffers nog oen schuld op 2 accepten van totaal f 6000. Toen Awab ln deze zaak werd gehoord, verklaarde hij in hot geheel slechts f 150 te hebben ontvangen echter eerst nadat hij bemerkte dat er nog 1 kwitantie kon worden overgelegd van dat bedrag en werd de schuld met f 150 verminderd. De oude accepten, die bij de omruiling werden terug gegeven, werden ook getoond, maar Awab beweerde, dat die niets te maken hadden met de nieuwe elk van 3 mille. Dat waren ecoepten van vroeger reeds af gedane schuld. De rechtbank gaf toe, dat hst geen schuld was ter zake van koophandel, daar schuldenaar nooit koopman was geweest Tenslotte werd van Awab de volgende eed gevorderd: „Ik (Awab) zweor dat niet waar Is, dat gedaagden de 2 accepten van leder 8 nalïle hebben geteokend en aan mij hebben afgegeven tegen teruggave door mij on gedaagden van 6 tevoren door gedaagden of een hunner aan mij afgegeven accepten, respectievelijk van f 1000, f 800, f 550, f 830, f 380 en f 452.50 en dat gedaagden of een hunner op deze zes accepten aan contanten slechte hebben genoten respectievelijk f 400, f 500, f 270, f 150, f 180 en nihil, zoomede dat gedaagden of een hunner voor 14 November op een of meer dezer 6 accepten aan rente aan mij hebben betaald tezamen f 380 en dat zij na dien datum aan mij op de twee litigieuss accepten hebben afbetaald verschillende bedragen tezamen f 1287.50. Dien eed heeft Seoh Awab bin Mohamed Maria afge legd. De zaak is niet meer van jongen datum, maar niet temin nog zeer leerzaam. Vanwege de Wegen-commissie wordt geschreven: In ons polderland vormen zioh, vooral in den herfst, 's avonds dikwijls laag hangende mistbanken. Deze zijn voor het automobiel verkeer een groote belemmering: zooals ieder automobilist weet, heeft het ontsteken van heldere lichten dan niet het minste nut, integendeel, dit heeft ten gevolge, dat hij een nog dichter gordijn voor zich ziet. Als men echter zonder licht rijdt, wordt men door een tegenligger niet vroegtijdig genoeg gezien. De nieuwe wegen, die in Nederland worden aangelegd, zullen bij hun voltooiing een groot verkeer tot zich trek ken niet alleen van pleizier-auto's, maar ook van auto bussen en andere commercieels voertuigen, die een eco nomisch belang vertegenwoordigen. Het is een onaage- name gedachte, dat het verkeer, waarvoor millioenen worden uitgegeven, geregeld lam gelegd zal kunnen worde ndoor die nevels. Misschien zullen we ons daarbij moeten neerleggen; dit is vrijwel zeker het geval, voor zoover 't den gewonen mist betreft, waartegen geen mid del helpt, maar voor wat betreft de geregeld voorko mende poldernevels en de dauw, is het niet onmogelijk, dat eenige meerdere kennis omtrent hun optreden en geaardheid den wegenbouwer in staat zou stellen het euvel zooveel mogelijk te ontgaan, bijvoorbeeld door het leggen van den weg op een bepaalde hoogte, of door het aanbrengen of weglaten van beplanting enz. Teneinde een inzicht in deze aangelegenheid te kun nen verkrijgen verzoekt de wegencommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. allen, die reeds over feitenma teriaal betreffende dit onderwerp beschikken of daar omtrent inlichtingen kunnen geven, deze wel ter kennis te willen brengen van het secretariaat der commissie, Parkstraat 18. Den .Haag. Met name zou zij gaarne aangaande de volgende pun ten worden ingelicht: a. Tot .welke hoogte reiken de poldernevel®? Is het mogelijk een hoogte aan te geven, waarboven zij zelden of nooit uitkomen? b. Is het voorkomen van nevels afhankelijk van de plaats? Zijn zij even veelvuldig in hooge als in lage polders? Komen zij meer of minder voor onder lagere dijken, of op den rand van diepe polders? o. Is het voork%men ervan afhankelijk van de grondsoort? Of van het al of niet aanwezig zijn van veel slooten? d. Is het afhankelijk van den plantengroei (weiland, bouwland, tuingrond, enz.) e. Is boom- of heesterbeplanting langs den weg van invloed op het voorkomen van nevels (bijvoorbeeld door er onder heerschende hoogere temperaturen, het vast- of tegenhouden der banken, enz).? CARILLON ENKHUIZEN. Een glit van Prinses Juliana. Prinses Juldana heeft een bijdrage geschonken voor de restauratie van het klokkenspel van den Zuiden- of St Panerastoreu te Enkhuizen. Onlangs gaf da koningin een gift voor hetzelfde doel. eukb*-' eke KO' aaag V iJdqwn. i secM „WACHT NIET MET ACHT TE SLAAN OP DE VER LANGENS VAN DE ROEREN, TOT ZE VLEGELS ZIJN GEWORDEN", Mr. H. van Haastert schrijft in „De R.K. Boeren stand" onder het opschrift: „De Roep om rechtl": Sinds jaar en dag roept onze Katholieke hoeren- en Tuindersbond nu reeds om recht, recht voor den pachtboer. Al wel meer dan vijf en twintig jaren lang. Maar zijn stem bleef die eens roependen in de woestijn. En de pachtboer bleef rechteloos. Telkens als er verkiezingen naderen, wordt er zorg vuldig gewerkt aan 't opstellen van Partijprogram ma's. En dan wordt ook de pachtboer niet vergeten natuurlijk niet, want ook de pachtboer is kiezer i en moet zoet gehouden worden. En er wordt een beel, i heel voorzichtige formule uitgedacht, waarbij min of meer schuchter gevraagd wordt verbetering van de positie van den pachter. Een dooie, morsdooie musch, waarmee zich blij kan maken ieder, die graag blijft hopen ondanks het feit, dat de eene teleurstelling na de andere hem is komen ontnuchteren. Met die for- HYPOTHEEKBANKEN EN NOTARISSEN. Staatscontrole wenscheljjk? 's-Gravenhage, 2 Nov. In het voorlooplg verslag der Tweede Kamer, over de Justitiebegrootlng lezen wij o.a., dat eenige leden controle op hypotheekbanken en op de gestie van notarissen voor zoover deze niet valt onder de controle, die door de Kamera van Toe zicht wordt uitgeoefend, noodzakelijk achten. ReedS jaren geleden is de wenschelijkheid daarvan erkend. Gevraagd werd, wanneer het rapport van de com missie, welke tot onderzoek van dit vraagstuk werd benoemd, kan worden tegemoet gezien. INDISCH AMBTENAAR EN ZIJN VROUW HET SLACHTOFFER. f 1500 geleend, reeds f 2000 afbetaaldt en nog t 6000 schuldig. Het Javasche blad de „Koerier" kreeg Inzage van de stukken, welke bij den Raad van Justitie te Batavia berusten in verband met een buitengewoon ergerlijk woekerstaaltje. De geldschieter is Sech Awab bin Mo hamed Marie; slachtoffers van diens praotijken zijn een ambtenaar en diens echtgenoote. De laatste leenden achtereenvolgens f 400, f 500, f 270, f 150 en f 180. Dit totaal bedrag van f 1500 werd aan contanten ontvangen, doch de ambtenaar teekende in het geheel vijf accepten van f 1000, f 800, f 550, f en f 330, hetgeen dus hierop neerkomt, dat hij voor f 1500 aan' contanten schuldbekentenissen teekende voor f 3010 of 't dubbele van het in werkelijkheid geleende bedrag. Op de eerste drie accepten werd f 700 afbe taald plus nog f 80 aan renten. Toen waren elf maan den reeds verstreken en men ziet, dat de ambtenaar achterstallig was met zijn afbetalingen. DUITSCHE SCHIPBREUKELINGEN GERED. Door een Nederland scheav stoomtreller. Volgens rapport van den schipper van den gister van de vlsscherij te IJmuiden teruggekomen stcora- treiler ÏJ.M. 103 (Dolfijn) heeft dit vaartuig de zes opvarenden gered van den Duitschen motorkotter O. B. 89 (Gesina), die dn de Noordzee was gezonken. De vorige week Maandag was de treiler aan het vis sen en, toen men een sloep in het gezicht kreeg. On middellijk werd er heen gestoomd en bleek de sloep do bemanning te bevatten van den gezonken Duit schen kotter. De uitgeputte schipbreukelingen, die reeds tien uren hadden rondgedreven in de open boot, werden liefderijk opgenomen aan boord van den trei ler, diie ze later aan een voor den Weser kruisenden loodskotter overgaf. PROEVEN MET „BEELD-RADIO", Plaatjes uit Londen. Gepasseerden Dinsdag hebben d© eerste uitzendingen plaats gehad met radio-foto-telegrafie door het, aan alle Nederland sche luisteraars bekende Engeïsche om- roepsiation, Daventry. Geloof maar, dat er zoowei hiar te lande, als elders veel belangstelling voor de uitzen dingen bestaat, al is er op het oogenblik nog weinig kans, dat de bezitters van een ontvangtoestel zich zoo'n plaatjesmachine zullen aanschaffen. Ten eerate is men de facricage er van pas begonnen en dan zal de hooge prijs voor velen een beletsel zijn. In Engeland worden bedragen van twintig tot drie en twintig pond sterling genoemd! Een medewerker van het „Hsbl." zegt de wonderlijke gewaarwording beleefd 'te hebben die ook degeen on dervonden moet hebben die het eerste telefoongesprek medemaakte, die de eerste electrisohe lamp zag branden of de eerste gramophoonplaat zijn stem hoorde verhef fen. Het was op het bureau van „Radio-Wereld" aan den N. Z. Voorburgwal waar de eerste beeld-uitzendin gen uit Daventry werden opgevangen en op papier vaat* Het was een wonderlijke sensatie de afbeeldingen uit Engeland uitgezonden in Amsterdam op het papier te zien ontstaan. De ontvangst geschiedde nog wel her haaldelijk met storingen maar de volmaaktheid is nu eenmaal niet het kenmerk van een eerste proefneming* Om 2 uur 20 minuten Amsterdamschen tijd begon de uitzending, nadat door den luidspreker bekend was ge maakt welke voorstellingen te verwachten waren. Het toestel waarvan wij onlangs, toen het in „Bellevue" gedemonstreerd werd de werking beschreven hebben deed zijn plicht, de rol waarom het papier gespannen was en waarop de afbeelding moest ontstaan, wentelde rond en langzamerhand groeide daar de afbeelding van da prent op die te Daventry ln radio-golven werd om gezet. Soms bracht een tramstoring de zaak ïn de war door de synchronisatie te verbreken en het eerste portret dat bij deze uitzending werd opgevangen, een dameskop» was door toedoen van de brave en overigens onschuldige gemeente-tram vrij leelijk geschonden. Een vliegtuig, dat binnenkort voor een expeditie zal worden gebruikt en een tweetal andere plaatjes werden vervolgens over geseind. De luidspreker liet intusschen in fluittoonen hooren wat op het papier zichtbaar werd. Rare kraak geluiden die bij de zaak niet hoorden werden in stip pen en strepen omgezet, Woensdag is Daventry met het Uitzenden van afbeel dingen begonnen. Het eerste product der „beeld-radio" was voorzien van het opschrift: „Hullo everybody! I do hope the reception is good'. De ontvangst is vrij goed geweest; niet zoo goed als men het zou wenschen en zooals het bijv. voor het overzenden van foto's voor dagbladen gewenscht is. Het kan wellicht eens zoo worden. Een wonderlijke sensatie was het een dezer eerste ontvangsten mede te maken. Eiken dag om 2 u. 20 zal Daventry in den komenden tijd afbeeldingen uitzenden. Berlijn gaat op 15 November beginnen. Wie een ontvangtoestel voor „beeld-radio' bezit, pro beer© eens zoo'n Londensch of Berlijnsch uitzendsel op te vangen. Voorlooplg zijn de resultaten nog wel niet verheffend, dank zij storingen en uitzenden over grooten afstand, doch wie weet welke fraaie prenten ons over ©enigen tijd door do lucht via onze antenne thuis gestuurd worden.

Schager Courant | 1928 | | pagina 13