Schager Courant esl Raad i Barsingerhorn. Praatavond te Wieringen. ZESDE BLAD. en 50, 23. jen maf 2.50. pers. sren, Zaterdag 1 December 1928 71ste Jaargang. No. 8367. im :den,| en en. f 2.ia| BB E, le. i-ire wa Vergadering van den Raad op Vrijdag 30 November >28, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, ecretaris de heer H. H. Dubbelman. Ka opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen stukken. Mededeeüng wordt gedaan van de volgende inge komen stukken: 1. Brief van den heer J, Baas, waarbij hiji zijn be noeming tot Hoofd der O. L. School te Haringbui zen, alsmede zijn benoeming tot Lid der Commissie kot wering van Schoolverzuim, aanneemt. 2. Brief van Mej. M. Wiegel, houdende aanneming larer benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. ichool te Kolhorn. 3. Brief van den heer C. Wardenaar, waarbij hij |n benoeming tot lid der Commissie van Plaatselijk izicht op het Lager Onderwijs aanneemt. 4. Een brief van denzelfden inhoud van Mej. S. [Watertor. 5. Brief van Ged. Staten der Provincie Noord- jlland, waarbij voorzien van het bewijs hunner ledkeuring wordt teruggezonden het Raadsbesluit 8 September 1928 tot verhaal van pensioensbij- m. Brief van den Griffier der Staten van Noord- jlland, waarin wordt medtgedeeld, dat de open- re vergaaering van Ged. Staten ter mondelinge handeling van het gemeenschappelijk besluit van [de Raden der gemeenten behoorende tot den Keu- Irings'krihg Barsingerhorn en van den Raad der ge- [meente Schagen tot het aangaan van een regeling [voor den Keuringsdienst van vee en vleesch, bene pens voor de oprichting en exploitatie van een cen- ;rale noodslachtplaats met verwerkingsinrichting in roornoemden keuringskring, is bepaald, op Woens- ïg 12 December 1928. Een of meer vertegenwoordigers van de tot den ring behoorende gemeenten worden in de gelegen heid gesteld hun standpunt alsdan mondeling toe te (lichten. (De Commissie van Uitvoering heeft de Heeren J. Koster, D. Breebaart Kz. en B. J. F. Meijer aangewe- in als vertegenwoordigers van de gemeenten in den ring voor deze openbare zitting.) 7. Brief van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, waarbij worden toegezonden de voorloo- pig vastgestelde rekening over 1927 en de vastgestel de begrooting voor 1929 van den Keuringsdienst voor jWaren in het gebied Alkmaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor, boven genoemde stukken voor kennisgevinig aan te nemen. Aldus wordt besloten. Voor de kanalisatie. Ingekomen is een verzoek van de Commissie voor wegen en kanalen te Schagen aan deze gemeente r ra de indertijd ten behoeve der kanalisatie in West- ifriesland gevraagde bijdrage alsnog te verleenen. Het advies van B. en W. luidt omj de Commissie jmede te deelen, dat pas in deze een beslissing zal worden genomen, nadat antwoord is ontvangen op |een dezerzijds schrijven aan Mr. W. J. Bosman te Alkmaar, dd. 20 Juli 1927, waarin wordt gevraagd om mededeelingen, welke overwegingen er toe heb ben geleid om van deze gemeente de bijdrage te ver zoeken, zooals deze in een bijgevoegden staat werd |vermeld (voor kanaal Kolhorn-Alkmaar f300 en voor kanaal Kolhorn-de Stolpen f 1000 per jaar geduren de ten hoogste 40 jaar). Op 22 Mei 1928 is dit schrijven nog eens in herin- lering gebracht, doch tot op het oogenblik is geen Antwoord ontvangen. Zonder bespreking wordt overeenkomstig het voor- ras stel van B. en W. besloten. De waterleiding en de buitenwijken. Ingekomen is een adres van „Denk en Doe" te Kol- trn, om van gemeentewege een tankwagentje aan schaffen ten dienste van de bewoners van den urdpolder om bij watergebrek op hygiënische wij- te water te kunnen halen uit de waterleidingkraan ,1e Kolhorn. B. en W. adviseeren niet in te gaan op het in het idres gedaan verzoek, op grond van het feit, Jat er behalve de bewoners van den Waardpolder nog voel ffieer ingezetenen der gemeente in de zelfde omstan digheid verkeeren en dan eveneens op dio wijze ge holpen dienen te worden. Waar uit het adres blijkt, dat velen in den Waard polder zeker hun perceelen aan het waterleidingnet zullen laten aansluiten, achten B. en W. het doel treffend om nog eens ernstige pogingen aan te wen den, dat ook de Waardpolder aan het buizennet wordt aangesloten. De Voorzitter wijst er op, dat blijkens het verslag va,n de vergadering van Provinciale Staten do heer Koster van Winkel ook weer gewezen heeft op de wenschelijltheid om geheel NoordholUnd te voorzien van waterleiding. B. en W. hopen dan ook, dat er kan9 op is, dat ook de Waardpolder sn andere plaat sen worden aangesloten. Voorts wijst spr. er op, dat cok te Poolland nu de leiding wordt gelegd, hot be gint dus te winnen. De heer Blaauboer zegt, dat wanneer ook werd besloten tot algeheele aansluiting, we wel weten hoe lang het duurt eer tot uitvoering wordt overge gaan. De kosten van een tankwagen zijn niet hoog 'in als de Waardpolder aan de waterleiding werd iangesloten, zou zoo'n wagentje den prijs wel weer ipbrengen. Spr. wijst er op, hoe primitief dikwijls water wordt gehaald, soms per ierbak, wat toch niet mag. De Voorzitter zegt, dat als voor den Waardpolder een wagentje wordt aangeschaft, men ook krijgt Ha ringhuizen en Barsingerhorn, wier buitenwijken ook niet zijn aangesloten. De heer Kistemaker zou het ook jammer vinden, als afwijzend op het verzoek werd beschikt. Als er een nieuwe ierkar voor het doel wordt gebruikt, kunnen de kosten geen bezwaar zijn. Wanneer B. en W. de toezegging kunnen doen, dat de Waardpol der binnen één jaar wordt aangesloten, is spr. het ■net B. en W. eens, Het zou niets erg wezen als ed tfeffllf Voor de buitenwijken van Haringhuizen en Barsin- gsrhorn ook een wagentje beschikbaar was. Er is lom» groot gebrek aan water en ook de kraan op üs: 3ENEN. atras 8 e veel gee an elk en bij taan. dan dTJOfc laat m«ar op tóch wacht** est ta coea daar nog met een emmertje en een slangetje bezig. De Voorzitter wil hier het waterleidingbedrijf nog wel eens op wijzen. Op het oogenblik is er water ge noeg en spr. zou het daarom beter vinden, voor deze zaak de Mei-vergadering af te wachten. De heer Engel zegt ook, dat direct beslissen niet noodig is. Met den aankoop van een wagentje zijn we niet klaar; er moet ook een gelegenheid zijn om het wagentje neer te zetten en iemand moet het be dienen. Waar de Voorzitter er op wee®, dat de heer Koster aansluiting van de buitenwijken heeft be pleit, wijst spr. er op, dat ook de heer Polak daar reeds eerder op heeft gewezen. De heer Polak maakt deel uit van een groote fractie, die ook de steden vertegenwoordig pn er blijkt dus uit dat er in de stad een strooming is, die overweegt het platteland aan waterleiding te helpen. Mocht dat niet spoedig gebeuren, dan meent ook spr., dat a.s. zomer een wagentje aangeschaft moet worden. Wat de kraan op den dijk betreft, er is gewezen op den kleinen wateromzet, Nu er echter een groep menschen bij is gekomen, is de toestand anders. Aan de Strook is een groote kraan en de watervoorziening voor de menschen van de firma Dé Vries is uitstekend gere geld. De M.U.Z. echter heeft nu een ander stuk werk en spr. denkt, dat die maatschappij geen recht heeft op den kraan, en daar behelpt men zich nog met een emmertje. De Voorzitter zegt toe, dat over het aanbrengen van een kraan nog eens met het bedrijf zal worden gesproken en B. en W. hun best zullen doen de bui tenwijken aangesloten te krijgen. Spr. is er zelf een groote tegenstander van om voor een bepaald bedrag zich garant te stellen, de menschen uit de buitenwij ken hebben dezelfde rechten als de menschen uit de kommen. Goedgevonden wordt de beslissing over het ver zoek aan te houden tot a.s. zomer. De leg- en kaalgelden, Van de Vereeniging „Denk en Doe'' te Kolhorn is een verzoek ingekomen om verlaging van de leg- en kaaigeiaen in deze gemeente. Zij wijst er op, dat het een onbillijke belasting van den walmuur wordt ge oordeeld en mede op grond van den lagen suiker prijs zijn de cultuuruitkomsten van dien aard, dat op verlaging van het tarief a 25 cent per '1000 Kg. wordt aangedrongen. Nog worat gewezen op de uit stekende conaitie, waarin de walmuur zich be vindt, en bijgevolg de gemeente weinig onderhoud heeft. Ook va,n den heer Ki3temaker is een uitvoerig adres ingekomen, waarin eveneens op verlaging van de ieg- en kaaigelden wordt aangedrongen. B. en W. stenen den raad voor, de behandeling van beide adressen aan te houden tot een volgende vergadering, in welken tijd het college van B. en W. de strekking van het verzoek grondig kan beoor- deelen. Aldus wordt besloten. Ondershands verhuurd. 1 De raad hecht zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. om perceelen weiland, ter gezamen lijke grootte van 4.76.96 H.A., voor den tijd van 4 jaren te verhuren aan den heer Jacob Broersen, te gen een bedrag van f715 per jaar, onder voorwaarde, dat bij de bemalingskosten dezer landerijen, even als de afgeloopen 4 huurjaren, voor zijne rekening neemt, met uitzondering van de kosten van het on derhoud van den Deeimolen. I Eveneens wordt goedgevonden voor den tijd van i 4 jaren ondershands te verhuren aan den heer L. de Graaf, een perceel bouwland, groot 0.28.30 H.A., voor een huurprijs van f 35. Voor de schoolkinderen. Van het raadslid, den heer Kistemaker was inge komen de vraag om f 50 subsidie ter beschikking te stellen voor een St. Nicolaasfeest voor de school kinderen te Kolhorn. B. en W. geven den heer Kistemaker in overwe ging zijn vraag voor dit jaar uit te stellen, omdat te Barsingerhorn reeds met lijsten is geloopen voor een sortgelijk feest en op de hegrooting voor 1929 als nog een post te brengen van f500 als „Kosten van een schoolreisje voor de kinderen". B. en W. oordeelen, dat het royaler is gelden uit te trekken voor een schoolreisje van alle kinderen van Barsingerhorn, Haringhuizen en Kolhorn, en dan niet meer met lijsten te laten loopen. B. en W. re kenen dan op een subsidie van f2:50 per kind. De heer Kistemaker gaat met dit idee accoord en dankt B. en W. voor hun verder strekkend voorstel. De begrotingen. f Zonder bespreking wordt de begrooting van 1929 van het Algemeen! Burgerlijk Armbestuur vastge steld, voor den gewonen dienst op f17500, voor den kapitaaldienst op f 10.33. Ook de begrooting van het Weezen Armbestuur geeft geen aanleiding tot het stellen van vragen of het maken van een opmerking en ze wordt dan ook vastgesteld voor den gewonen dienst op f6330, voor den kapitaaldienst op f 4880.10)$. Vervolgens komt aan de orde de gemeentebegroo- ting. De heer Blaauboer informeert waarom'de post on derhoud bezittingen voorpublieken dienst is ver laagd tot f150, terwijl de kosten van schoeiingwerk enz. toch niet goodkooper zijn. Toegelicht wordt, dat voor het ploegen van de volkstuintjes f45 minder is uitgetrokken en dat f65 overblijft voor onderhoud hekken, enz. Het advies van den gemeente-opzichter luidt dat dit voldoende is. De heer Kater merkt echter op, dat het schoeiïng- werk van de gemeentelanderijen in desolaten toe- stand verkeert en daar lieverlede aan begonnen dient te worden. De Voorzitter deelt mede, dat voortgegaan zal worden met het gebruik van bielsen en algemeen wordt erkend, dat als het wérk dan door werkloo- zen wordt gedaan, de kosten niet zoo hoog zijn. Voor een schoolreisje voor de kinderen wordt f500 uitgetrokken en B. en W. beoogen hiermede de lijs- jtenlooperij de wereld uit te helpen. De Voorzitter zal daartoe dan geen permissie meer geven, voor St. Nicolaas is het wat ander9. De ver- eenigingen die de feestjes tot nu organiseerden zul len dat kunnen blijven doen, en aan den wensch van den heer Engel om daarbij dan ook de Ouder commissies te betrekken zal worden voldaan. Bij den post onderhoud ambtswoningen geeft de heer Kistemaker in overweging voor dat onderhoud 1 een reserve te vormen, opdat de kosten voor dit on derhoud jaarlijks tot hetzelfde bedrag kunnen wor den geraamd en de uit te trekken bedragen in den vervolge niet meer zoo schommelen. B. en W. zullen dit idéé in overweging nemen. Die heer Kistemaker geeft voorts den wensch te kennen, dat de raadsleden voortaan weer, zooals vroeger, rondgaan om de gemeentegebouwen in oogenschouw te nemen. Nu moet afgegaan worden op het advies van den opzichtr en hoewel spr. in geen geval diens capaciteit in twijfel wil trekken, acht hij het toch beter dat de raadsleden niet zoo buiten! de zaak staan. (De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar, maar indertijd heeft de raad zelf de schouw over de lan- jderijen aan een commissie opgedragen. De heer Smit wijst er op, dat ieder raadslid toch het recht heeft de gebouwen te gaan zien en waar om is dan een rondgang noodig? Van zoo'n rond- gag wordt niet het aller beste gemaakt, als alles in één dag rondgegaan wordt, gaat het met een hoe- ra*tje, dan wordt bijv. by ewn landtwbouw w%l bert voorste stuk bekeken, maar het achterste niet en dan is de rondgang toch een wassen neus. De Voorzitter oordeelt, dat dit toch wel een klein beetje overdreven is. Altijd zijn alle landerijen beke ken en hebben we zoowel de Deeltuintjes als de Kooi bekeken. De heer Smit: Geen kwestie van. De heer Kistemaker is het met den heer Smit eens waar het de landbouw betreft, daar geldt het de handelingen van de huurders na te gaan. Maar met het nazien van de gebouwen is het de kwestie hoe het onderhoud het beste te verdeelen. Wel heeft een raadslid het recht de gebouwen na te gaan, maar om dat afzonderlijk te doen, schiet er over. De heer Engel zegt dat het beteekent een verande ring van systeem. De opzichter is thans de deskundi ge en geeft aan wat veranderd moet worden. Als nu de Raad rondgaat, zal de opzichter alleen de kosten hebben te berekenen. De heer Kistemaker zegt, dat dit zijn bedoeling niet is, spr. bedoelt alleen dat de raadsleden er zich van overtuigen hoe de gebouwen er uitzien. De heer Engel zegt dat dan de opzichter eerst zou kunnen rondgaan en daarna de raadsleden. Dit wordt algemeen goedgevonden. Bij den post toeslag werkloozen, merkt do Voor zitter op, dat waar vorig jaar 10 aangeslotenen waren, uit aantal door transportarbeiders, bok- schippers enz., tot ongeveer 60 is gestegen. Het is nu de vraag of ook toeslag gegeven moet worden aan werklooze transportarbeiders enz., die toch heel wat meer verdienen dan de land- en tuinbouwarbeiders en ook wel in een andere klas zullen zijn. Bij de bespreking wordt ook door den heer Burger gevraagd of om dezelfde reden de uitgetrokken post voor werkverschaffing, f 1000, niet te laag is en wordt geantwoord, dat dit geheel en al van de weersomstan dierheden zal afhangen. Trouwens als het noodig is, wordt de post overschreden. De heer Engel wij9t er op dat niets bekend is over de regeling met de transportarbeiders, een verzoek is niet ingekomen en de post bijdrage aan de werk- loozenkas is reeds verhoogd van f 84 tot f 150. j Besloten wordt de oude regeling te handhaven, dus de toeslag voor de werklooze land- en tuinbouwarbei ders te bestemmen en voorts houdt de gemeente zich aan de wettelijke regeling. Waar de post onvoorzien bedraagt f762.12. oordeelt de heer Engel dit bedrag te laag en stelt voor den post met f500 te verhoogen. Dit wordt goedgevonden; het gevolg is dat de post gemeentelijke inkomstenbelasting, die oorspronkelijk or> f24000 was uitgetrokken, wordt gebracht op f 25000 n! de verhooging van f500 voor het schoolreisje en f500 verhooging van den post onvoorzien. De Voorzitter zegt,- dat deze verhooging wel geen invloed heeft op het vermenigvuldigingscijfer, daar is de Raad wel vrij safe mee. De begrooting wordt dan voorloopig vastgesteld op f 59760, voor den gewonen dienst en op f 75 voor den kapitaaldienst De rondvraag. Bij de rondvraag klaagt de heer Burger er over dat. ■de lichten vorige week Vrijdag door den storm uit waren, ook Zaterdagsavonds nog, terwijl ze Zondags overdag brandden. De Voorzitter deelt mede, dat hij er direct den heer Bol op heeft gewezen en,de lantaarn bij Jonk gere geld bleef branden, waarvan de heer Bol de oorzaak niet kon vinden. In de haven was het nog niet in orde. De heer Burger brengt voorts ter sprake het op- malen van het water boven peil en zegt dat daardoor half Kolhorn zoowat onder water wa3. i De Voorzitter zegt, dat aanmerkingen genoeg bij de autoriteiten aanhangig zijn gemaakt. In de Oude Streek kon men niet loopen. De Mient stond straks al op peil. De heer Engel wijst er op dat de gemeente in dezen niets te zeggen heeft, dat deze zaak bij waterschaps- I verordening is geregeld. De beer Smit zegt dat er volgende week een ver gadering van de Schager Kogge wordt gehouden en er dan wel een hartig woordje over de kwestie zal worden gesproken. Want het is niet volgens Bart je, dat er gemalen is in een tijd dat er niet gemalen mag worden. I De heer Engel wijst er nog op, dat de verlichting hd} de Groetpolderörug niet In odtle ie en met het oog op de tijdelijke bewoners, zal er wel een lichtpunt bij moeten worden geplaatst. De heer Kater vraagt aan het Bannebestuur te wil len verzoeken de gaten in het loopstraatje te wil len doen ophalen. De heer Engel heeft zich er ook aan geërgerd dat na het maken van de brandkraan de Btraat maar bleef liggen. De Voorzitter zal het. mededeelen aan het Banne bestuur. De heer Kater informeert dan of de straatschrob- berij bij politieverordening is geregeld. Er zijn men schen die er niets aan doen. De Voorzitter zal het onderzoeken. De heer Smit wijst er op dat sommige menschen ellenlange straatjes hebben en de menschen die toe vallig aan den hoogen kant wonen dan zouden moe ten zorgen voor het schoonhouden. Spr. wijst er op •dat de heer Kater vrij spreken heeft, die woont als rentenier aan den overkant, maar hoewel spr. wat zijn deel betreft, wel eens voor schoonmaken zorgt, al tijd in orde is het niet, dat durft spr, gerust zeggen. De heer Kater zegt het gedeelte weg voor zijn be drijf wel op zich te nemen. De heer Engel oordeelt dat een dusdanige verou derde bepaling moeilijk is te handhaven, bij spr. geeft het schrobben niets. De heer Kater gelooft dat wel, maar in Barsinger horn zijn een paar plekken, waar het toch een onge zonde toestand is. Als de bepaling niet in do veror dening staat, zou een man aangesteld moeten wor den. De werkzaamheden van den voor particulieren. secretaris De heer Kistemaker brengt nog eens ter sprake de kwestie over de werkzaamheden die de secretaris voor particulieren verricht. Een beslissing is daarover in de vorige vergadering niet gevallen. De Voorz. zegt, dat het bij stemming uitgemaakt moet worden. Het betreft alleen de assurantie, want van den vleeschkeuringsdienst is het al uitgemaakt De heer Engel herinnen er aan dat bij de benoeming van den secretaris is besloten dat de secretaris geen werkzaamheden voor particulieren zou verrichten. Spr. wijst op de vele werkzaamheden en de kans dat het salaris van den ambtenaar ter secretarie verhoogd moet worden. De heer Kistemaker wil eerlijk zeggen, dat hij, toen gesproken is over het niet meer vervullen van bijbe trekkingen, spr. niet voldoende georiënteerd was, wat betreft deze assurantiewerkzaamheden. Spr. wijst er op, dat de secretaris dezo zaak geheel vanuit den grond heeft opgewerkt, de werkzaamheden nu aan zijn zwager heeft overgedragen, maar nu de secreta ris desondanks er toch nog wat finantieel voordeel van heeft, zou spr. het jammer vinden als hem dat werd afgenomen. De heer Engel meent dat al heeft men een zaak opgebouwd, men daar toch van af moet stappen als men een betrekking aanneemt die de geheele werk kracht vordert. Het is niet goed dat iemand die een dergelijke betrekking waarneemt, werkzaamheden voor een particulier verricht. Indertijd was het de zelfde kwestie met Langedijk, dat is wel onder den dekmantel gebleven, maar deze heeft ontslag ge vraagd. Spr. heeft hetzelfde bezwaar tegen het ambt. bii den vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter. Die kwestie is al beslist De heer Kater dacht dat de Raad niet te stemmen had. als de secretaris het werk reeds aan een ander heeft overgedragen. De Voorzitter zegt, dat de secretaris nog wel eens met een quitantie aan den loop gaat. De heer Smit erkent, dat de heer Engel gelijk heeft, dat het besluit was genomen, maar het werk is over gedaan en nu zit er toch nog een aardige verdienste aan. Spr. wijst er op dat de secretaris ook andere werkzaamheden voor particulieren verricht, maar daaraan niets verdient en daar wordt geen bezwaar tegen gemaakt Met 5 tegen 2 stemmen beslist de Raad dat er geen bezwaar is dat de secretaris deze assurantie werkzaamheden aan zich houdt, tegen stemden de heeren Burger en Engel. Hierna sluiting. Over grondonderzoek Toen wij den- derden avond in het hotel Lont kwa men, en wel op j.1. Donderdagavond, was al vroeg tijdig drukte genoeg, om te ontdekken, dat vele be zoekers, der twee vorige avonden en wel op 20 en 27 Nov. j.1.. met hun grondmonster waren opgekomen, om deze gezamenlijk op te zenden naar het Bedrijfs- laboratorium voor Grondonderzoek te Groningen. Het bleek, dat bijna alle 50 uitgegeven Inzendformu- lieren met monsters er bij waren ingekomen. Na de inschrijving van al deze monsters, zegt de heer Vel- ders, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, alle aanwezigen hartelijk welkom en het doet spr. zeer aangenaam aan dat zoovelen hun monster inzonden. Het is volgens spreker geen per soonlijk iets als men zijn gronden onderzoekt, inte gendeel. In Schagen is men ook teri zeester benieuwd over de grondtoestanden van Wieringen. Spr. zegt dan dat Ir. O. J. Cleveringa te Zutphen met zijn bijna 15-jarige onderzoekingen op proefvel den, op bedrijven met behulp van cultuurproeven, heeft kunnen aantoonen. dat niet alleen een kalk- tekort of een kalkteveel schaadt, door het optreden van de hooghalensche bodemziekte en van de Veen koloniale bodemziekte, maar dat tusschen die uiter sten een gebied ligt, waarin de tegengestelde mest stoffen nog een verschillende werking kunnen ver- toonen, zonder dat nog van ziekteverschijnselen spra ke is. Er is dan gesproken van de Veenkoloniale en van de Hooghalensche ziekte, en een derde ziekte is opzettelijk achterwege gehouden, daar deze in Noord holland nooit voorkomt. Dit is de ontginningsziekte. Slechts éénmaal is deze te Bergen N.H, voorgekomen en wel bi} het omwerken van een boschterrein in bouwland. Het is ook een bodemziekte, en ontstaat wanneer de ondergrond veen en de bovengrond zand grond is, en deze wordt zoo bewerkt dat het vóen bo ven komt A's ge straks uw analyse uit Groningen thuis ont vangt, met den uitslag van uw monster, zal er ook op voorkomen als uw grond voor dtze ziekte vatbaar is Komt ze voor -dan is er 'n bestrijdingsmiddel voor, en wel door bestrooiing van kopersulfaart. (een blauw- z.outl wat u wel bekend zal zijn, daar het ook wordt gebruikt voor het ontsmetten van uw zaaizaad. Met deze behandeling behaalt men dan vrij zeker gunstige resultaten. Als bij een van u deze ziekte soms mocht voorkomen, dan zich vooral met Schagen in verbin ding stellen, dan kunnen daar leerzame conclusiën uit getrokken worden. Hierna volgt dan de vertooning van een aantal lichtbeelden. Het eerste beeld geeft een zieke rogge- plant in Hooghalensche zieken grond. Dit is de ziekte welke zich kenmerkt door groene en doode plekken in het blad, zooals in ons vorig verslag reeds om schreven, Het tweede beeld geelt slechte plekken in haver te zien. Zoo het derde beeld, veenkoloniale zieke haver, op land -met -f- toestand, wat verkeerd is cn dan nog met gebruik van basische meststof, zoo dat het totaal niets werd. Toediening van mengaansui faat kan fa het begin en ook halverwege den groei nog beste resultaten brengen. Zoo tusschen do bedrij* ven door zegt spr. nog iets over een sprekend ge val in de Zijpe. Deze man had de grond onderzoch; of onderzoeken laten, en had op dat land haver uit gezaaid, wat met de onderzoekingen uitkwam. Lang' de kanten wilde de haver echter niet. Hoe was dat nu mogelijk. Bij onderzoeking bleek, dat op die plaat- s enzeer hooge toestand werd waargenomen. Wat was de oorzaak? Hij begreep het niet, totdat hij den vorigen gebruiker van dat land er over sprak. Deze deelde hem mee, dat op die plaats een schip met schuimaarde was gelost, welke niet was uitgestrooid en daarom die slechte resultaten. Zoo komt men wel eens voor vreemde dingen te staan. Het 4a beeld gaf haver te zien op ontginningszieken grond gezaaid. En dat gaf een zeer duidelijk overzicht. Bij een normale kunstmestbemesting was de stand goed te noemen. Daarnaast, met 3000 KG. kalk was slechter en met 4000 KG. kalk was ze nog slech ter. Dat ging dus den verkeerden kant uit. Daarnaast was kopervitriool aangewend, en gaf betere resulta ten dan normaal dus dat ging den goeden kant uit. Hier is een gebruik van mergel dus uit den booze. Dan zien wij een beeld dat een groot verschil te zien geeft van de haver na den oogst, als ze aan hokken naast elkaar staat en zoo zouden wij kunnen door gaan met voorbeelden te noemen welke werden, ver toond, welke zeer groote contrasten te zien gaven. Voor de thuisblijvers heeft het verder omschrijven hiervan toch geen nut, daar de beelden er niet bij ge geven kunnen worden. Voor diegenen welke er \ya- ren, evenmin. Wel kan nog worden gemeld, om op plaatsen waar veen voorkomt dat niet boven geploegd moet worden, daar dan ontginningsziekte kan ont staan. Dan wordt een bemestingsschema vertoond, dat te groot is voor het doel, dus niet duidelijk uitkomt. Het is echter hetzelfde als in ons verslag van j.1. Don Ier- dag voorkomt, dus de couranten met verslagen van de praatavonden bewaren is raadzaam, zegt spreker. Be mesten is de sleur (dus vader deed het zoo en mijn broer of neef of buurman doet het zoo), is zeer uit den booze, elke .grond heeft een aparte bemesting noodig, als men dat maar voor oogen houdt. De ver keerde gevolgen worden ook nog met serieplaatjes zeer duidelijk bewezen. 'Spr. zegt nog, dat een bemesting van hoogstens 100 KG. kalksalpeter voor erwten, altijd heel goed is, om ze, wat men in de wandeling noemt, van de moer te helpen. Uit Noord-Gelderland, een ontginningszielke grond, zijn vorig jaar 2595 grondmonsters opgezonden naar Groningen, met een uitslag, dat 32 ziek was, 49 twijfelachtig en 19 was goed. Dan kregen we een schema te zien van koolzure

Schager Courant | 1928 | | pagina 21