Uit onze Omgeving. BARSINGERHORN. SINT PANCRAS. ZIJPE. Uit de dierenwereld. SCH00RL. Binnenlandsch Nieuws. De Twnijrerweg. De val van de Maas. WIERINGEN. Haarlemsche scholieren zorgen voor een motorreddingboot. LANGENDIJK. Extra uitkeering aan het spoorweg personeel. WINKEL. HEERHUGOWAARD. SINT MAARTEN. HOOGWOUD. NIEUWE NIEDORP. TWEEDE KAMER. De Rotterdamsche moordzaak 't Was dit jaar, voor zoover ons bekend, de eerste maal, dat Sint Nicolaas ook hier de schoolkinderen zou van Berkhout naar Zuidend D 45; A. J. S. Wilms en. bezoeken. Reeds gedurende een paar weken was 't te kinderen, geen, van As&endeift naar Aartawoud G merken, dat het jonge volkje in spanning leefde: vers- l; Meindert Leeuw en gezin, N.H., van Sijbekarspel Niedorp■vïafcrf.je Brouwer, 'fS'.IL, van Kerkeinan C 15h naar Alkmaar, Spoorstraat 01; Huvik Slotema- ker en vrouw, N.H., van Gouwe II 6 naar Bergen, r anno'dijk; Hermanus Poland cn gezin, R.K., van I.angi reis A 48 naar Nieuwe Niedorp; Maartje Bak ker, N.H., van Gouwe H 22 naar Opperdoes; Elisa- beth Schoon, N.H., van Aartswoud G 6 naar Haren- karspel; Wilhelmus Korsten en vrouw, ILK., van Edain naar Zuidend D 4; Pieter Vis en gezin, R.K., werden geleerd, verlanglijstjes aan den meester naar' Gouwe H 6; Margaretha Loos, R.K., van Berk- geven, terwijl hun gesprekken steeds over het a.s. be- hout naar Iverkelaan C 11; Klaas Miedema, Ger.. zoek van Sint Nicolaas gingen... en zoowaar, Maandag- van Franekeradeel naar Aartswoud, Zeebuurt G 28. avond te 7 uur verscheen de goede Sint met „Zwarte Piet" in de kolfbaan van den heer De Graaf, waar de kinderen reeds met zichtbaar ongeduld, diens komst afwachtten. Vele ouders en ouderen waren aanwezig, j zoodat de zaal tot achter toe gevuld waa i Sint Nicolaas, die eerst met een toepasselijk woord werd verwelkomd door den hoer Van der Kuljl en daar na door de kinderen, die heel aardige liedjes zongen, begon met een vertelling, wat Pieter en hij alzoo beleefd hadden op hun reis van het verre Spanje naar ons Nederland en dat was, zooals wij hoorden, niet gering. Sint Nicolaas vertelde dat op een leuke en aardige manier, zoodat de kinderen al direct vol aandacht wa ren en als het ware aan zijn lippen hingen. Toen de vertelling ten einde was, werden_de kinde ren onthaald op chocolademelk en speculaas, waarna weer verschillende liedjes ter eere van Sint Nicolaas werden gezongen. In middels was het 8 uur geworden en ging Sint Nicolaas er toe over om eens na te gaan welke kinderen op de school goed en welke kinderen minder goed hun best deden. Hij, de alwetende Sint, wist precies te ver tellen, wie zoet en wie stout was geweest Velen riep hij bij zich en gaf hun de hand, anderen maande hij, om toch vooral beter op te passen. Gelukkig behoefde Pieterbaas geen gebruik te maken van zijn roe, wat dus wel een bowijs was, dat de kinderen hier, op een enkele uitzondering na, goed oppassen. Vol ijver zongen zij hun liedjes, bijna alle lijk op het Sint Nicolaasfeest en opgetogen stonden hun gezichtjes, toen zij voor de tweede maal en later zelfs nog eens voor de rdedemaal getracteerd werden. Leuk was het om te zien, hoe de kleintjes in de wol ken waren, toen zij ieder een pakje van den goeden Sint Ds. H. W. A. van Andel, predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Lemmer. Verder heeft hij het beroep bij gelijke gemeente te Oudshoorn aangenomen. OUDESLUIS. Zondag jl. had D.O.S.K.O. II bezoek van W.G.W. III uit Den Helder. D. II slaagde er in, om revanche te nemen op haar 43 nederlaag in den Helder ge leden tegen dit elftal en won thans in een aantrek kelijk gespeelden wedstrijd met 41, ondanks dat zij toch met drie invallers speelden. Zondag a.s. ontvangt D.O.S.K.O. I in Oudesluis W.G.W. 2 uit den Helder. Dit elftal speelde het vo rige seizoen nog in de le klasse N.H.V.B. Dus opge past hoor D., daar de kans op de bovenste plaats weer prachtig is geworden,omdat de vereeniging S.V.S. in den Helder ontbonden is, wiens tweede elf tal 3 van de 4 te behalen punten op D. had veroverd, en deze wedstrijden thans wel geannuleerd zullen worden. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1 tot en met 4 December 1928. Geboren: Pieter, zoon van Anne de Haan en Hendrik- .je Peetsma. Johannes Joseph Gerardus, zoon" van Johan- nes Petrus Keijzer en Geertruida Jacoba Groot. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Wilhelmina Cornelia Louwe, oud 3 m,aan kregen en nog leuker werd het, toen zi) mochten gaan. <jen> dochter van Jacobus Adrianus Louwe en Aafje Tneuogedecld, dat inplaats van halfnegon. de «chool mor genochtend om halftien begint, gaat er oen luid hoera op. Tot slot wordt onder leiding van den heer Wilbrink Sint Nicolaas en zijn knecht nog een afscheidslied toe gezongen en gaan de kinderen allen hoogstvoldaan huiswaarts. Het geheel stond onder leiding van het on derwijzend personeel, en wij kunnen niet anders zeggen: het was in uitstekende handen. En voor de kinderen een onvergetelijke avond. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand November 1928. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Johannes Marle de Munk, oud 21 jaar, wonende te Haarlem, en Cornelia Bakkum, oiid 21 ja ren, wonende alhier, onlangs te Haarlem. Gehuwd: Johannes Hof, oud 22 jaren, alhier, onlangs te Warmenhuizen, en Cornelia Catharina Bruin, oud 21 jaren, alhier; Johannes Marle de Munk en Cornelia Maria Bakkum. Overleden: Geene. do zaak ingesteld, doch tot wolk resultaat «IR gelold heeft,, kon in het belang van het onderzoek gister- avond nog onder geen beding worden medegedeeld, Wel wordt thans een spoor gevolgd, dat, naar de po litie verklaarde, spoedig tot oen oplossing zal leiden. JONG POESJE DOOR EEN FOX GERED. Ds. A J. P. Boeke heeft zioh bij nader inzicht genoopt gezien terug te komen op de aanneming van het beroep naar Rottevalle en zal dus te Sohoorl blijven. Bij een inwoner van Amstelveen deed zich dezer dagen het volgende voor. Eenlcat had jongen, welke zij trouw bewaakte. Op èen gegeven moment kon de i moederpoes echter niet verhinderen, dat een harer j| kinderen in een sloot geraakte, waarin het arme dier rondspartelde. Een daar tevens thuishoorend hondje, een foxterrier, die anders met poes geen goede maat jes is, dook nu in het water, nam. de poes-drenkeling in haar nekvel en bracht ze op hot droge. Men meldt uit Maastricht, Dinsdagmorgen: De Maas blijft vallen; in de laatste 16 uur 34 c.M: j De stand is nu 2.77 M. Van dezen hoogen stand maak- ten een sleepboot en vier schepen gebruik om de Maas af te stoomen en varen. Een ongewoon gezicht, dat bij de Maasbrug veel toeschouwers lokte. DE VOORDRACHT VAN B. en W. VAN ALKMAAR IN DEZE QUAESTIE. B. en W. van Alkmaar hebben thans den raad doen 1 toekomen de voordracht in zake den Twuijverweg op den voet van de reeds vroeger vermelde oereenkomst met de gemeenten St. Pancras, Broek op Langendijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel. grabbelen, naar de gestrooide pepernoten. Wat heeft die Sint Nicolaaa met zijn onafschelde- lijken „Zwarte Piet" hun een mooien, onvergetelijken avond bezorgd en het was de ouders aan te~~~zien, dat ook zij vol waardeering waren over al hetgeen ten be hoeve van hun kinderen werd gedaan. En geen wonder Langedijk. Zoo wij juist van den eigenaar vernemen, heeft ook: wie zou niet meeleven, als men kinderen zoo ver- (^e heer jj. J. Rus zijn boerderij in den Polder Waard ERNSTIGE AANRIJDING TE GRONINGEN Een doode en een gewonde. Maandagavond heeft aan het Hoendiep te Groningen 1 een ernstige aanrijding plaats gehad tusscben een vrachtauto en een motorrijwiel. Op dit laatste bevon den zich de broeders L. De bestuurder van het motor rijwiel, de 35-jarige J. L., werd onmiddellijk gedood, terwijl zijn broer een hersenschudding kreeg. Zoowel het lijk als de gewonde zijn overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis. De bestuurder van de vrachtauto is nog onbekend. Haarlemsche scholieren, leerlingen van Gymnasia, H. B.-scholen enz., hebben besloten te trachten gelden bijeen te brengen voor een motor-reddingboot te IJ- muiden. Onder alle scholieren is een circulaire ver spreid, waarin dezen worden opgewekt, om in plaats van cade'aux op St. Nicolaas en Kerstmis, geld aan hun ouders te vragen. De aldus verzamelde gelden zullen aan de Noord en Zuidhollandsche Redding Maatschappij worden afgedragen. heugd en opgetogen ziet. Nieuwland, groot 20 H.A., uit de hand verkocht voor Te 9 uur deelde Sint Nicolaaa mede, dat hij nu weer f34000, aan de heeren Jb. Lont Cz. en C. Lont Dz. te verder moest en dus voorloopig afscheid zou gaan ne- Oosterland. men, waarna de heer Van der Kuijl hem hartelijk be dankte voor de moeite, die hij zich had getrooat, om, Hfet belooft fy.s. Donderdag voor de kleintjes een ondanks de drukke werkzaamheden, die hij tegenwoor- gewichtige dag te worden, nl. St. Nicolaas zal des- dig heeft, toch ook naar Barsingerhom te komen. morgens om 10 uur de school te Westerland bezoe- We gelooven zeker, dat de heer Van der Kuljl daar- ken en om 2 uur 's middags de school te Hippoly-" mede de tolk was van allen, die dezen, zoo mooien tushoef. Hoogstwaarschijnlijk zal in de zaal Bruul avond hadden meegemaakt. om 3 uur een) film worden afgedraaid, waar de kin- Op 't allerlaatste betuigde de heer de Groot, als oud- deren vrijen toegang hebben. St. Nicolaas en de hoofd der school, den heer Van der Kuijl zijn dank voor knecht zullen daar dan ook aanwezig zijn. Dus jon- diens genomen initiatief om Sint Nicolaas een brief te gens, nu maar goed opgepast, dat die goede Sint schrijven en te vragen, om' ook eens de kinderen van een beste indruk van onze jeugd zal krijgen. Barsingerhom te bezoeken. Ware die brief niet geschre ven, Sint Nicolaas en zijn knecht zouden hier zeker vanavond niet zijn geweest, zoo zeide de heer De Groot. Verder memoreerde spreker dat hij al veel, heel veel kinderfeestjes en schoolreisjes had meegemaakt, en daarbij dan heel veel blijde kinderen had gezien, maar deze avond, zei spreker, kan volkomen concurreeren met alle vorige feestjes en daarvoor bedank ik den heer Van der Kuijl hartelijk. Ik geloof zeker, dat ik dat kan doen namens alle ouders en kinderen hier aanwezig. Dit was, zooals wij in het begin van onze mededeeling schreven, de erste maal, dat Sint Nicolaas hier de kin deren heeft bezocht, althans op deze wijze. Wij hopen dat al degenen, die tot het welslagen van dit mooie, kinderfeest hebben medegewerkt, een volgend jaar we derom bereid zullen zijn om -hun krachten voor zoó'n mooi doel te geven. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven, gedurende de maand. November 1928. Geboren: Simon Cornelis Johannes, zoon van Pie- ter Wit en van IJtje Butler. Ondertrouwd: Willem Kuiper, oud 28 jaren, land bouwer, wonende te Harenkarspel en Henderica Blaauboer, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende j te Barsingerhom. Getrouwd: Dirk Visser en Trijntje Kwantes. Wil lem Kuiper en Henderica Blaauboer. Overleden: Jan Geel, oud 57 jaren, echtgenoot van Guurtje Los. PAARD OP HOL GESLAGEN. De voerman gedood. Toen de 16-jarige H. M. te St. Anna Parochie met een bespannen kar naar het bouwland van zijn vader reed, sloegen de paarden op hol. De jonge man werd van den wagen geslingerd. Hij werd in een nabijge legen boerderij opgenomen, waarbij zijn toestand zich aanvankelijk gunstig liet aanzien. I-Iij overleed echter weldra, waarschijnlijk tengevolge van\, inwendige kneuzingen of van een hersenschudding. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. NOORDSCHARWOUDE. Ds. J. Gillebaard, Jjeeft bedankt voor het beroep bij de Geref. Kerk te Arnhem. BOEK O PLANGENDIJK. De Langendijker Groentencentrale heèft thans de groote uiensorteermachine beschikbaar gesteld voor de leden. De L.G.C. belast zich tevens met de leiding. BROEK OP LANGENDIJK. In plaats van wijlen Rens Slot is tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard de heer H. Kamp. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand November 1928. Geboren: Elisabeth, dochter van Cornelis van Galen en Cornelia Johanna van. der Vliet. Nicolaas, zoon van Nicolaas Molenaar en Trijntje de Boer. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Jan Stam, oud 27 jaar, koopman, te Arnhem en Neeltje Nap, 29 jaar, zonder beroep, te Oudkarspel. Overleden: Geene. NOG VOOR KERSTMIS? GEMEENTE HEERHUGOWAARD, Ingeschreven gedurende «de ruaami November 1928. r-L-vvo, HuüJa.ua, dochtfcr var. A. Sr,ï'.'.>y:n>.: en G. Weel. On-tieijè' A'Jriaims, soon van Jb. Gros-- en M. A. Klaver. Marie, dochter van W. Blokdijk en N. Hink. Jan, zoon van J. Tabak en M. Geerts. Christina Theresia, dochter van J. Stet en C. Bruin. Geertruida Cornelia, dochter van D. Hoogland en E. Dam. Cornelis Nikolaas, zoon s an M. v. Langen en J. A. Roozendaal. Jacoba, dochter van Abr. Schoon en T. Stins'. Ondertrouwd: B. B. v. Tricht, Nederhorst den Berg, jm., en G. Ru walde, jd. Getrouwd: B. B. v. Tricht, jm., Nederhorst den Berg en G. Buwalda, jd. Overleden; Br eg jé Molenaar, 62 jr., wed. v. J. Groot GRMEENTE ST. MAARTEN. Ingeschreven gedurende de maand November 1928. Geboren: Keimpe, zoon van Ruurd Meijer en van Grietje Strooper. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Cornelis Boerman en Anna Daalmeijer. Overleden: Liefje Witsen, oud 69 jaren, ongehuwd. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven gedurende de maand November 1928. Geboren: Dievera, dochter van Pieter Kartsen en Alida Poland. Margaretha Afra, dochter van Adria nus Koning en Alida Tool. Gerardus Petrus, zoon -an Dirk Portegies en Maria Katarina Peerdeman. Overleden: Dirk van Diepen, oud 72 jaren, man vqn Geertje Groot, Cornelis Johannes van de Graaf, oud 5 jaren, zoon van Johannes van de Graaf en van Cornelia Hendrika Sigtenhorst, overleden te te Noord wijk. Ondertrouwd en getrouwd: Anthonie van der Gu- lik, oud 22 jaren, te Nieuwe Niedorp met Catha rina Meester, oud 27 jaren, te Hoogwoud. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 30 November 1928. Cornelis Klaver, R.K., van Zuidend D 21 naar Wa teringen; Ariaantje Loos R.K., van Kerke laan C "11 naar Amsterdam; Maria Groot, R.K., van Noordend D 89 naar Zwaag; Hendrik Douma, N.H., van Aarts woud F 12 naar Purmerend, Nieuwstraat 74; Catha rina Meester, R.K., van Gouwe H 48 naar Nieuwe GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand November 1928. Geboren: Nelly, dochter van Arie Kossen en Neeltje Mul; Pieter, zoon van Johannes Adriaan Geense en Ca- tharlne Seidenstiker; Marie, dochter van Theophile de Pree en Catharina Maria Alberta Heijmans. Gehuwd: Gerbra.nd Johan Claij, 28 jaar, en Wilhelmina Rebacca Fijnheer, 19 jaar. Overleden: Jacob Bakker, 78 jaar, echtgenoot van Haartje «Vit, üerder weduwnaar van Dieuwertje Jonker. Dinsdagavond is in de kolfbaan van den heer Peet oom het Sint Nicolaasfeest gevierd voor onze Niedoi^- per schoolkinderen. Per autobus waren ook de school kinderen van de Langereis en uit de Moerbeek gearri veerd. Bijna 200 schoolkinderen waren vertegenwoor digd; daarbij de ouders en verschillende uitgenoodigden, maakten dat de zaal geheel^ bezet was. Onder leiding van den hee'r Wilbrink, hoofd der school, worden allereerst een viertal op school geleerde versjes gezongen. Ongetwijfeld kloppen veler hartjes vol ver wachting, het een wat rustiger dan 't andere,dat spreekt vanzelf. Maar alvorens Sint Nicolaas en Zwarte Piet binnenkomen, wordt begonnen met het zingen van een cantate op het welkom van de lang verwachten. Deze cantate werd opgevoerd door een 60-tal kinderen ender leiding van den heer Hovenier, met medewerking van mej. Ali Mijts als pianiste. De geheele cantate, welks moeilijke muziek en zang, ernstige studie heeft ver- ei scht, werd schitterend uitgevoerd, terwijl de bassolo's uitgevoerd door den optredenden Vader in deze cantate, op zeer verdienstelijke wijze werden gezongen. Als men dan tot halverwege de cantate is gekomen, wordt door een zacht geklop op de deur der koffie kamer, het groote moment aangekondigd: het verschij nen van St. Nicolaas en Zwarte Piet. Hét zingen der welkomstcantate doet St. Nicolaaa ongetwijfeld zeer aangenaam aan, en zoo schrijden ze dan door de zaal tot op het tooneel, vanwaar de Sint de kinderen toespreekt. Met behulp van enkele jonge dames werden de klei nen getracteerd op limonade en speculaas, en als dat lang genoeg geduurd heeft, en de kinderen steeds vol verlangen naar het tooneel turen, worden alle namen der kinderen afgelezen, welke een voor een voor Sint Nicolaas moeten verschijnen, om daar uit de handen van Zwarte Piet ieder een cadeau in ontvangst te ne- men. Ieder moest ook St. Nicolaas een handje geven, waarbij de goede leerlingen mienig pluuimpje, maar ook een enkele een vermaning in ontvangst had te nemen. Als alle kinderen een beurt gehad hebben, en het al vrij laat is geworden, houdt de heer Wilbrink met goed gekozen woorden een toespraak, "waarin aan allen dlo hun medewerking voor dit pracht-klnderfeest hebben verleend, een hartelijk woord van dank wordt gebracht, in het bijzonder aan de administratie welke reeds zoo veel hulp verleende voor verschillende doeleinden, ook hu weer door haar flnancieelen steun het houden van dit feest heeft mogelijk gemaakt. En als dan nog wordt Maandag vergaderde de Personeelraad der Spoorwe gen. Onder meer kwam aan de orde de gevoerde actie voor vermindering van inkomsten; het gevoerde beleid werd algemeen goedgekeurd. Met de meeste klem zal echter bij de e.v. conferentie met de directie der N. S. worden verzocht de uitkeering niet te verstrekken aan personeel, dat geen lid is van een der bij den Personeel raad aangesloten vakrvereenigmgen. De personeelraad I baseert dit verzoek op de artikelen 15 t.m. 164 van het R. D. V. en is bereid artikel 159 (6) in dier voege toe te passen, door alleen aan personeel, dat vóór 15 De cember 1928 lid is van een vakvereeniging de komende extra-uitkeering toe te kennen. In verband met den algemeen uitgesproken wensch, dat de uitkeering nog vóór Kerstmis zal kunnen worden uitbetaald, werd den aangesloten vakvereeniging opge- j dragen onmiddellijk maatregelen te treffen, dat de vóór 15 December ingeschreven leden den Personeelraad be kend zullen zijn gemaakt. Voorts besloot de Personeelraad met handhaving van de bovenvermelde grondslagen eveneens dedirectie te verzoeken het losse personeel op denzelfden voet te be handelen als het personeel in vasten dienst. Terzake van een en ander werd volledige overeen stemming verkregen. „UK de Jacht gegrepen" 'geruchten! Geruchten d-v vt.nd'-. Jat du Raad v,vu Commis sarissen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen gemachtigd had, een uitkeering aan het spoorwegper soneel te doen. Naar echter het lid der directie, ir. J. A. Kalf, mededeelde, zijn deze mededeelingen uit de lucht gegrepen. Een machtiging van den raad van com missarissen heeft de directie bovendien niet eens noo- dig. De directie is, naar de heer Kalf verzekerde, geheel vrij in het nemen van beslissingen in deze zaak. Voor echter een definitieve beslissing genomen zal worden, zal eerst nog onderhandeld worden met de betrokken vakorganisaties. Uit Muiden, 4 Dec. Hedenavond tegen 7 uur is op den Muiderstraatweg, dicht bij Naarden een ernstig auto-ongeval gebeurd, dat toch wonder boven wonder zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Het was tamelijk mistig weer, zoodat voor auto's rijdende in de richting Amsterdam, door het slechte uitzicht en het ontbreken van bestrating tusscben de rails van de Gooische stoomtram sterk of scherp uitwijken naar rechts vrijwel ondoenlijk moest worden geacht. Twee auto's, die elkaar op het smalle gedeelte van den Muiderstraatweg tuschen Naarden en Hakkelaarsbrug naderden, zijn daar een hunner, gedwongen door den mist en het gevaar van „stranden" tusschen de stoom tramrails, te veel links- hield, tegen elkaar gebotst en met zulk een kracht dat van beide wagens de voor assen werden omgebogen en de wielen dwars onder de auto's kwamen te staan. Het verkeer ondervond geen vertraging, daar het ongeval tamelijk dicht aan de zijde van de trkvaart plaats vond. Het mag een won der heeten, dat de wagens niet in de vaart zijn terecht gekomen. Beide wagens liepen zeer ernstige schade op. de inzittenden daarentegen kwamen met den schrik vrij. Met een 'kraanwagen werden de beide wagens naar Naarden gesleept. Tel. ONDERWIJS» KOKENDE KOFFIE OVER ZICH GEKREGEN. Aan de gevolgen bezweken. Terwijl de moeder zich even had verwijderd, trok bet. vierjarig zoontje van den heer Leisterberg. te Ven- lo, een kan kokende koffie van de tafel. Hij kreeg de gloeiende massa over zijn gezichtje. De kleine is aan dei gevolgen bezweken. Ook het hoofd van het Departement Onderwijs, mi nister Waszink, is evenals zijn collega's, niet. gespaard gebleven voor de critiek der Kamerleden bij do be handeling van de Rijksbegrooting voor 1929. De heer Albarda schetste den toestand van het on derwijs, nu de bezuinigingsmaatregelen, ondanks dat het evenwicht in 's Rijks financiën was hersteld, wer den doorgevoerd. Het een en ander leidde den soci- alistischen leider tot de conclusie, dat de minister niet heeft beantwoord aan de verwachtingen, die men in deze tijden aan een minister van onderwijs mag stellen. Mej. Westerman voegde hier aan toe, dat de mi nister dient te waken voor het openbaar onderwijs. Een scherpe aanval volgde daarop van den heer Duymaer van Twist, de anti-revolutionnaire .leider. In zake verschillende punten noemde deze afgevaar digde den minister onwellevend, waarvan geen twee de voorbeeld in de parlementaire geschiedenis bekend is. Spreker wil zich tegenover dezen bewindsman niet meer dn-k maken Hev-r v:\cli h~r gend jaar. Critiek ook kwam er uit den mond van dèïi heer Oud (v.d.), die het beleid van den minister in alle op zichten een groote teleurstelling achtte. De heer Oud was het met den heer Albarda eens inzake de onnoodig toegepaste bezuinigingsmaatrege len op onderwijsgebied. Minister Waszink is over- heerscht door den.minister van financiën. Spreker acht den minister ook in geen enkel opzicht voor zijn taak berekend. Van de remmende werking van den minister van financiën was ook de heer Moller overtuigd, dóch daaraan had minister Waszink niet moeten toegeven. Zoo stapelde zich steeds meer critiek op en het zal interessant zijn, wat de minister van Onderwijs op alle deze aanvallen ter zijner verdediging zal aanvoe ren. Het onderwijs der Friesche taal op Friesche scholen maakt een punt van uitgebreide bespreking uit. Voor dit plan bestaan enkele* geestdriftige voorstanders, doch anderen meenen, dat hierdoor een ongewenscht Friesch nationalisme zal ontstaan. Wanneer nog meer sprekers hun licht over deze Friesche beweging hebben laten schijnen, wordt de vergadering verdaagd. NOG STEEDS GEEN DADERS. Vele onjuiste berichten. Terwijl er in de afschuwelijke moordzaak aan den Oostzeedijk te Rotterdam nog steeds geen oplossing is gekomen, doen de wildste geruchten onder 't op sen satie beluste publiek de ronde. Zoo wist men gister middag te vertellen, dat de moordenaars gevonden wa ren, een hunner had zich zeer kort voordat de politie hem wilde gaan arresteeren, opgehangen. Dit ge rucht is, evenals andere praatjes geheel uit de lucht gegrepen. De waarheid is, dat de politie, na eerst in de rich ting van bij haar bekende misdadigers gezocht te heb ben, thans in een geheel andere richting bezig is, doch vooralsnog zonder definitief resultaat. Het pakje, dat op den avond van den moord door een meneer in het Boerengat zou zijn geworpen is, langdurig dreggen ten spijt, niet gevonden. Gister is opnieuw, nu door den inspecteur van po litie, den heer Hermans, een grondig onderzoek naar DE LIEVELING. Travasot Milaan.) Wat een akelig beest onuitstaanbare snuit treitert-

Schager Courant | 1928 | | pagina 6