aiwi t* u pa&**n om het tm&9rwttourü& even goed eon belooning te doen toekomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het plan hadden te zijner tijd* na den cursus, met een voorstel te komen. Ook de SDAP.-fractie wilde daarmee wachten tot na den cursus. B. en W. hopen dat de heer Hartog, wien eervol ont slag is verleend, nog lang van zijn welverdiend pen sioen ad f1449 zal mogen genieten. De rekening over 1927 is door Ged. Staten goedge keurd. Geen. dokter maar Drewe. Waar op de agenda staat vermeld, dat tot agent Van politie is benoemd Dr. Hoexum te Zandvoort, wordt naar den naam gevraagd. De Voorzitter zegt, dat voortaan de r niet meer achter de D zal worden, geplaatst, de naam is Drewe. Ter tegemoetkoming in de kosten van vervoer van leerplichtige kinderen, zullen A, C. Alders, M. v. d. Vlugt en A. Cornegoor respectievelijk 20 10 en 80 der kosten ontvangen. De prijs van den bouwgrond. In behandeling komt het verzoek van den heer Benema om een bouwterrein te mogen aankoopen aan den N. Molenvaartsweg, naast het perceel van Mej. Boekei, ter breedte van 13 meter, tegen den prijs van 11.50 per M2. B. en W. wilden het bouwterrein afstaan tegen den prijs van f2.50 per M2. De Voorzitter licht toe, dat hij den heeren J. de Boer en Keijzer in uitzicht had gesteld om bouwterrein voor f 1.50 te koopen. Deze menschen hebben hun be drijf in Breezand verkocht en spr. stelde er prijs op, deze menschen die hun geld in de gemeente hadden verdiend, in de gemeente te houden. En daarom nam spr. op zich den Raad voor te dragen öp het bod van f 1.50 in te gaan. Doch in het onderhavige geval meenden B. en W. dat er geen aanleiding is lager te gaan dan de particulieren. Er is geen gebrek aan woningen, want de woningbouwvereeniging heeft een advertentie moeten plaatsen eer een woning ver huurd' was. De heer Komen vindt het stellen van twee prijzen niet goed, het verwekt een zekere ontevredenheid. De heer Benesna is niet onverdienstelijk werkzaam ge weest en spr. zou daarom een middenweg willen en den grond tegen f2 willen afstaan. Het is niet spr.'s bedoeling al den grond in bouwspeculatie te brengen, maar alleen voor deze 2 woningen f2 per M2. te vra gen. De heer Koorn kan zich niet vereenigen met de taktiek van iB. en W. Ook spr. wijst erop dat de heer Benema zich verdienstelijk heeft gemaakt, hij heeft nu reeds 12 huizen gebouwd en dat het voor specu latie zou dienen, daarmee kan spr. zich niet vereeni gen. Spr. deelt mede, dat Benema in den duren tijd een huis met 730 M2. grond voor f3000 heeft ver kocht en spr. is hem dankbaar voor het initiatief. De Voorzitter zegt dat B. en W. speculeeren niet in ongunstige beteekenis bedoelen Do heer Rezelman is het in hoofdzaak eens met wat de vorige sprekers hebben gezegd. Hij is er wel voor dat het terrein aan particulieren wordt verkocht. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet ongenegen zijn het voorstel-Komen over te nemen. Bouwen van gemeentewege. De heer Van der Ham deelt mede, dat zijn fractie oordeelt, dat hier een taak voor de gemeente is weg gelegd, n.1. het bouwen van woningen door de ge meente en dan bij elke woning een stukje tuin. Spr. verzoekt B. en W_ op dit voorstel in de volgende ver gadering prae-advies uit te brengen en dan het adres van Benema aan te houden. Spr. vraagt hoeveel lief hebbers na de plaatsing der advertentie zich voor de woning van de bouwvereeniging hebben aangemeld. Medegedeeld wordt, dat 3 aanvragen bij den secre taris inkwamen en 2 bij den heer Koorn. De heer Van der Ham meent dat er wel gebrek aan woningen is en waar zonder nadeel der gemeente kan worden gebouwd, acht hij dat beter dan het geschar rel met dien grond. De menschen die eenige middelen hebben, worden geholpen aan de hand van de Land arbeiderswet, -maar ook de andere menschen moeten geholpen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. oordeelen, dat als bouwen van gemeentewege noodig is, het te Breezand moet gebeuren. Maar we hebben thans te beslissen over het verzoek van den heer Benema. De heer Jonker zegt dat de gemeente het plan heeft opgevat om den grond tegen den kostenden prijs af te staan en waar we ons op dat standpunt hebben geplaatst, dienen we ons daaraan te houden. Benema heeft aardige huizen gebouwd. A.ls de gemeente dan speculatief wil verkoopen, dan wil spr. het aan B. en W. overlaten en kunnen zij rekening houden met het doel van aankoop. De heer Koorn vraagt wat de beer Van der Ham denkt te beginnen als de menschen die thans in de woningen der Woningbouwvereeniging wonen, daar duur wonen m dan in de goedkooper te bouwen wo ningen wiiieiu. De heer Van der Ham noemt afschrijving op wo ningen, in een duren tijd gebouwd, welk idée-Vlie- gen dqor den Minister werd overgenomen. Spr. ge looft trouwens niet dat het bouwen van goedkoo- pere woningen het leegpompen van duurdere wo ningen tot gevolg zal hebben. De heer Van der Berg zegt dat het terrein is aan gekocht om het te geven aan landarbeiders die volgens de Landarbeiderswet daarvoor in aanmer king kwamen en spr. wil het terrein daarvoor be houden. De Voorzitter zegt, dat er thans geen aanvrage meer is, .ingevolge de Landarbeiderswet, en waarom zouden we dan geen grond voor andere woningen bestemmen;? Ten slotte wordt het voorstel-Komen overgeno men door 13. en W., in stemming gebracht en aange nomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de her ren Koorn, Ravon, Van der Hiam, Van den Berg, en Keuris. Tot leden van het Burgerlijk Armbestuur worden met algemeeno stemmen herbenoemd de heeren J. C. Geerligs en C. Schilderman. Het doet. don Voorzitter genoegen dat zulke ver dienstelijke leden met vlag en wimpel worden ge kozen. Zonder bespreking wordt goedgevonden, de ver betering der straatverlichting aan de Zandvaart. Bij de brug zal een nieuwe paal worden geplaatst en bij J. v. d. Berg. Voor oen paar plaatsjes. Aan de heeren J. K. Davids en G. F. Polet worden voorschotten verleend ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet. De heer Davids kon een perceel tje grond, groot 1/3 bunder, met een huis voor f3600 koopen, bet huis moet worden verbouwd, wat f500 zal kosten, wordt totaal f4000 en daarvoor wordt een voorschot van f3600 gevraagd. De heer C. F. Polet zou aankoopen 1214 M2. a 60 cent is f728.40, een huisje f2500 is f3288.40, betaalt daarvan zelf f 428.40. zoodat een voorschot van f 2800 van het rijk gevraagd wordt. Hot gratis-baden voor schoolkinderen. Aan de orde is het voorstel tot toekenning van subsidie, groot f200 aan het Witte Kruis ten be hoeve van het zwembad, in verhand met de gratis baden voor schoolkinderen. D% Vo^ïritteï' Hclvi tos. dat hel teA «en nadeelig saldo heeft opgeleverd van fWO. Volgens den. bad meester is het zwemonderwijs aan de schoolkinde- len goed geslaagd; het aantal kinderen dat er aart heeft (ieelgenomen, was te Kleine Sluis 20 jongens i en 20 meisjes, te Breezand 9 jongens en 9 meisjes, te Oostpolder 6 jongens en meisjes. Het verdient volgens clen badmeester aanbeveling, ieder jaar les te geven. De heer Kuiken gevoelt veel voor het zwemonder wijs, maar oordeelt, dat er van de gelegenheid wei nig gebruik is gemaakt. De Voorzitter en andere leden laten echter een an der geluid hooren, zij meenen dat een flink gebruik is gemaakt. Een agenda die hem slecht aanstaat. De heer Koorn kan zich niet met het voorstel van d. eni W. vereenigen, Gedurende de 13 jaren dat spr. raadslid is geweest, heeft spr. geen agenda ontvan gen, die hem zóó slecht aan staat. Dat is sterk hó, zegt de heer Koorn, maar hij heeft nooit gehoord dat het Witte Kruis finantieele offers had, terwijl nu eerst een fancy-fair is gehouden; van „Sport- lust" is f300 subsidie ontvangen en tenslotte wordt van de gemeente weer f200 gevraagd. En spr. wijst er op, dat deze badinrichting voor een zèer kleine categorie menschen is, want he't groote gros is uit gesloten. Des Zondags is er geen gelegenheid om te baden en in de week kan de arbeidende klasse er geen gebruik van maken. Spr. begrijpt niet dat er Igeen andere regeling wordt gemaakt. De Voorzitter merkt op, dat hij den heer Koorn nu maar heeft iaten doorpraten, maar we hebben het hier over het zwemonderwijs aan de schoolkinderen. Wat het gesprokene door den heer Koorn betreft, spr. geeft bem in overweging in de volgende ver gadering van Het Witte Kruis aanwezig te zijn en het daar ter sprake te brengen, daar is het op zijn plaats. De heer Van der Ham wordt 'bevreesd, misschien ook buiten de orde te gaan, maar hoewel spr. niet tegen het geven der subsidie is, spr. heeft het zien i aankomen dat het zóó zou gaan. Spr. heeft het eigen- 1 aardig gevonden dat „het Witte Kruis" deze zaak op zich nam ^n oordeelde dat het de taak der ge meente was. Uitgezonderd waar het de schoolkinde ren betreft, is spr. het eens met den heer Koorn. De Voorzitter zegt, dat het dan op den weg van den heer Van der Ham had gelegen er in den raad mee aan te komen. Langen tijd was er van de stichting der badgelegenheid sprake, maar met het oog op de hooge kosten werd het nagelaten. De zaak heeft „Het Witte Kruis" over de f3500 gekost en spr. had verwr.cht dat „Het Witte Kruis" eerder een pluimp je was toegediend, dan dat er op deze wijze over ge sproken werd. De heer Van der Ham denkt dat wanneer zijn fractie het voorstel zou hebben ingediend, het wel niet zou zijn aajigenomen. De Voorzitter zegt, dat de heer Van der Ham daarin wat spr. betreft wel gelijk zou hebben ge had, want toen in de vergadering van „Het Witte Kruis" werd voorgesteld naar de gemeente om sub sidie te gaan is het spr. geweest die gezegd heeft te moeten trachten dat dit nu eens door particulieren j tot stand zou worden gebracht. Maar dat doet ten- slotte niet aan de zaak af, met alle vrijmoedigheid vraagt „Het Witte Kruis" nu den raad om subsidie. De lieer Rezelman merkt op, dat het tekort ont staat door het toezicht dat bij het baden wordt ge houden en dat is in het belang van de baders in 't algemeen, maar in dat van de kinderen in het bij zonder. De Voorzitter: En dat kost meer dan f 30 per week. De heer Stammes: En dan wordt den kinderen het zwemmen geleerd. De heer Koorn zegt, dat toen de badinrichting is geplaatst, er nog geen sprake van de schoolkinderen was. De heer Stammes: Dat was ook in September. De Voorzitter verheugt zich er over den heer Koorn in de vergadering van „het Witte Kruis" te zien, die vergaderingen worden veelal niet druk be zocht en spr. is overtuigd dat de heer Koorn dan zeer bevredigd zal heengaan. De heer Keuris onderschrijft ook wat de heer Koorn heeft gezegd, niet wat de kinderen betreft. Het is waar dat de arbeiders geen gelegenheid heb ben van de badinrichting gebruik te maken, maar in ieder geval moet dan. getracht worden de kinde ren het zwemmen bij te brengen. De Voorzitter meent, dat men dan bij' het Witte Kris moet komen om die zaak samen te bespreken. Des Zondags zwemmen is moeilijk, het is al eens een uur geprobeerd, maar laten we samen een rege ling scheppen. Spr. zegt dat niet omdat hij zoo dankbaar is, dat de gemeente f200 geeft, maar om de inrichting populair te maken. Het voorstel wordt aangenomen, de heer Koorn wil geacht worden te hebben tegengestemd. De huur der woningen van de hoofden der scholen en die van den secretaris. Volgt hst voorstel om do huren der woningen van de hoofden der scheler mfct ingang van 1 Jan. 1929 te ver- hooger. en aan Ged. Staten te verzoeken te willen be palen, dat met ingang van dien datum een hooger be drag wordt ingehouden van de jaarwedde van den se cretaris voor de beschikking over een ambtswoning. B. en W. stellen voor de huren als volgt vast te stel len: lie van het hoofd van school I van f220 op f 300, die van het hoofd van school II van f 200 op f 300, die van het hoofd van school HE van f 175 op f 225 en die van den gemeentesecretaris van f 200 op f 300. Van de hoofden der scholen zijn adressen ingekomen waarin verzocht wordt de tegenwoordige huishuren te willen handhaven. De heer Kramer wees in zijn adres op het feit, dat toen hij benoemd werd, in de desbetref fende oproeping in „de Vacature" stond vermeld, dat de huishuur f 220 bedroeg. Verhooging van huur zou hij als een verslechtering van de ham gegarandeerde ar beidsvoorwaarden beschouwen:, - Mocht tooh tot verhooging van huishuur worden be sloten, dan verzocht adressant om in 't huurcontract een bepaling op te nemen, waardoor hij, zoo gauw zich daartoe een geschlkto gelegenheid voordoet, do woning zal kunnen verlaten. De heer De Vries vindt het vreemd, dat zijn huishuur 't meest zou worden verhoogd en mieent dat zijn vrouw en hij steeds bescheiden in hun wenschen zijn geweest. Deze adressant wijst verder o.m. op de ongunstige lig ging van do woning en tevons op hetfelt, dat een hoofd der school liever een eindje van de school zou afwonen, vooral wanneer tusschen de schooltijden pl.m. 00 kin deren overblijven. De heer Raap schrijft dat hij 20 jaar in het school huis heeft gewoond en in al dien tijd nooit gevraagd heeft om extra verbouwing, dat alleen voor het gewo ne onderhoud en voor watersnood schade uitgaven zijn gedaan, dat hij den aanleg van waterleiding ook alleen het allernoodzakelijkste is aangebracht; dat alzoo voor hem niet geldt het motief, dat de onderhoudskosten zoo hoog zijn. De heer C. Keijzer, secretaris, zond ook een adres in en wijst erop, dat de onderhoudskosten geen maatstaf vormen voor de bepaling van den huurprljB. Immers, dan zou voor een nieuwe woning weinig huur moeten worden betaald, voor een oud huls een hooge huur. De onderhoudskosten zijn voorts niet verhoogd tengevolge van de hooge elschen der ambtenaren. De ambtenaren hebben niet te elschen en kunnen slechts wenschen. Wel is de huurverhooging gemotiveerd in verband met de waarde der woning. Maar adressant merkt op, dat de woning voor zijn gezin te groot is en daaromJ te duur ie voor bewoning, terwijl zij achteraf is gelegen. Maar waarom dan nu de vergoeding verhoogd, terwijl toch reeda ia 191T dan reden tot huurverhooging was geweest. Bij de voorlaatste Njarisverhcogtog is door Ged. Staten gevraagd of er geen aanleiding bestond de vergoeding vcor ds ambtswoning van dan secretarie te wijzigen. B. j en W. hebben toen geantwoord, dat zij van oordeel wa- ren, dat da vergadering in goede verhouding etond tot de huur der overige ambtswoningen en dat de Raad eenparig van gelijk gevoelen; bleek. Naar den letter heb ben de hoofden der scholen geen ambtswoning meer en blijven voor vergelijking niets anders over dan de wo ning van den geneesheer en de nu in aanbouw zijnde woning van den burgemeester. Zouden de voor deze woningen vastgestelde vergoe- dingen een verhooging van den huurprijs voor de se- i cretarlswoning noodig maken om een goede verhouding te krijgen? Misschien ben Ik een slecht schatter, doch ik j kan deze vraag onmogelijk bevestigend beantwoorden, j Adressant vraagt verder: Stemt het met het karakter eener ambtswoning overeen de huur te bepalen naar I of daarbij in aanmerking te nemlen de duur bepaald voor particuliere woningen? Ook hier moet het antwoord ontkennend lulden naar zijne meening. Volgens zijn oordeel heeft men een ambts woning om dezelfde reden, waarom men een meester knecht op een bedrijf een woning verschaft. Men vraagt daar ook niet, wat brengt die woning op, doch woont hij daar geschikt voor mijn bedrijf. Wanner niettemlln dé gevoelens van den Raad ten op zichte van het vorengenoemde voorstel met de zijne mochten verschillen, en dit zoodoende wordt aangeno men, dan verzoekt hij reeds thans door een besluit vast te leggen, dat indien de secretaris de woning verlaat, om elders in de gemeente te wonen, de Raad aan Ged. Staten zal verzoeken te bepalen, dat met ingang van den dag derontruiming, de inhouding op zijn salaris zal elnr digen. De Voorzitter begint met eraan te herinneren, dat meermalen gevallen is over de hooge onderhoudskosten. Die kosten zijn Inderdaad nogal wat en dat is geen wonder, want een arbeiderswoning kost mjlnder aan on derhoud dan een burgerwoning en heerenhuls. B. en W. hebben meermalen gehoord dat de raad in verband met de onderhoudskosten de huren wilde verhoogd zien en B. en W. meenen, dat zij met de voorgestelde verhoo ging niet te ver gaan. Dat voor de woning van school III wordt voorgesteld de huur van f 175 op f 225 te be palen, de heer Raap zegthet reeds in zijn adres en inderdaad, mijnheer en mevrouw Raap zijn in hun wen schen buitengewoon bescheiden en uit de aardigheid deelt spr. mede, dat als B. en W. ter inspectie van de woning komen, er een wenscb wordt geuit, spr. al zegt: schrijf maar gauw op, want anders zegt Mevrouw Raap weer, er zelf wel voor te zullen zorgen. Spr. zegt dan, dat er ook is Ingekomen een adres van den secretaris en waar deze mededeelt dat hij het adres op aanraden van den heer Komen tot den raad heeft ge dicht, weet spr. niet goed ofdeheer Komen den secre taris daarmee wel een goeden dienst heeft bewezen. Spr. zal er maar niet te veel van zeggen, maar zou op de gestelde vragen een negatief antwoord moeten géven. De secretaris schrijft o.m. dat het huls voor hem te groot ls, maar in 1926 heeft de secretaris verzocht een studeerkamertje voor zijn dochter te maken en dat heeft f 363 gekost. Dat het huls achteraf staat, als de weg er langs komt, kontt het aan den weg. Wat betreft de vergelijking met de dokterswoning, 3 jaren geleden is het traotement van den dokter op f 800 bepaald, de wo- ninghuur is f 267.50, zoodat het salaris eigenlijk is f 532.50 plus vrij wonen. Al3 de raad dus de huur der woning zou verhoogen, zou ook het salaris moeten wor den verhoogd en 15 pet. voor pensioen van de verhooging moten worden betaald Maar bovendien is er nog iets, wat vooral door de wethouders naar voren werd ge bracht Als de huur tot f 300 word verhoogd, dan zou den de wethouders uit eigen beweging het salaris willen verhoogen, één der wethouders meende dat de verhoogin van salaris minstens f 500 zou moeten wezen. Dat is dus de reden waarom B. en W. niet zijn gekomen met een voorstel tot verhooging van de huur der dokters woning. Spr. merkt verder, naar aanleiding van het adres van den heer De Vries nog op, dat in 1918 het sa laris was f 1700 met vrij wonen, maar nu is het salaris f 3564. De heer Kramer ls voorts abuis, de woning is geen ambtswoning en hij kan dus de woning verlaten als hij dat wil. Wat het adres van den scretaris betrft, merkt de Voorz. nog op, dat als de huishuur op 15 pet. zou zijn salaris werd bepaald, de huur f 550 zou bedragen. Het spreekt van zelf, dat als de secretaris de woning ver liet, de inhouding op zijn salaris zou eindigen. Wat de vergelking met een bedrijfsleider betreft, de secretaris is geen bedrijfsleider en de gemeente heeft er geen be lang bij, dat hij bij het raadhuis woont. Wel heeft spr. graag, dat de bode er bij woont. De heer Jonker is het met die opmerking niet eens. De heer Komen zegt dat de secretaris antwoord ver wachtte op de door hem gestelde vragen en daarom heeft spr, den secretaris in overweging gegeven het adres dan tot den raad te richten, omdat er geen aanleiding zou zijn op een particulier schrijven te antwoorden. Het was den secretaris bekend dat spr. het voorstel van B. en W. zou billijken en de secretaris had dus geen verdediging van zijn standpunt door spr. te verwachten. Spr. hoopt echter dat de secretaris van dat schrijven geen hinder zal ondervinden. Overigens merkt spr. op, dat het schrijven hem niet aangenaam heeft getroffen, vooral die slotzin niet. Als •het besluit niet naar zijn genoegen zou uitvallen had hij altijd nog een dergelijk verzoek tot den raad kunnen richten, maar om van te voren hiervan reeds kennis te geven, vindt spr. niet goed. De secretaris woont reeds jaren bij de secretarie en het zou spr. spijten als hij ging vertrekken. Hij woont in de kom van de Sluis, is welwillend genoeg om ook na de kantooruren de men schen te woord te staan. Uit de stukken heeft spr. opgemaakt, dat B. en W. geen overleg met de huurders hebben gepleegd over de verhooging van den huurprijs. Dat spijt spr. en hij vraagt B. en W. hun voorstel zoo te wijzigen dat de ver hooging niet zal Ingaan op 1 Januari maar op 1 April a.s., opdat als zo de woningen willen, verlaten dat nog onder de oude bepalingen kan geschieden. De Voorzitter zegt dat B. on W. zich daarmee kun nen vereenigen, en waar het besluit voor de secretaris- woning nog moet worden goedgekeurd, zouden B. en W. dan nog liever den datum op 1 Juli a.s. willen bepalen. De heer Koorn vraagt hoe het bij de oproeping gaat, wordt daarbij de huur bepaald? De heer Kramer ls hier nog maar een paar jaar en als deze dan op do voorwaarde ls ingegaan, ls het nu een beetje koud, om een paar jaar later de 'huur met f 80 te verhoogen. Met andere menschen ls dat hetzelfde, misschien ook wel met den secretaris. Spr. kan zich er niet best moe ver eenigen, om van die voorwaarden af te wijken. Spr. geeft toe, dat de onderhoudskosten wat hoog zijn. Maar aan wie de schuld, de vrouwtjes vragen en dan wordt het toegestaan. Om bijv. voor een studeerkamertje f 360 te betalen, dat gaat de porkon te bulten. Spr. geeft daarom in overweging het zoer beperkte te doen uit voeren, en zou dan de huren onveranderd willen laten. De Voorzitter zegt dat de heer Koorn dat wel kan zeggen, maar als het nu noodig is! Spr. wijst op hot weinige onderhoud ,dat bijv. de woning van Teutelink behoeft. De heer Koorn zegt dat juist die pletlutterlgheidjes de onderhoudskosten duur maken. Als er een dooie musch in de goot ligt, moet de timmerman komen en dat vinden we op de rekening. De Voorzitter zegt dat de opzichter daar genoeg over klaagt en daarom heeft spr. gewezen op mevrouw en mijnheer Raap. De heer Rezelman vindt ook dat bij deze zaak dingen naar voren worden gebracht, die beter verzwegen had den kunnen worden. Aan de hand van de hooge onder houdskosten stellen B. en W. dezo huurprijsverhooglng voor, maar spr. meent dat dit beter kan geschieden bij vacatures of bij mogelijke aalareswijziging. Spr. is tegen verhooging van huur onder het motief dat de onder houdskosten. hoog rijn. De Voorzitter merkt trp, dat toen de eecreterle hlu kwam, hij mlssohlen do helft van het teg<mw<ordl|i| salaris had en do betrokken personen moesten blij w». zen dat niet eerder tot verhooging van dc huren is b* aioten. De heer Kuiken heeft nagegaan dat gedurende 7 Ja. ren, van 1928 tot 1029, de onderhoudskosten van de s* cretarlswoning bedroegen f 1922.48, aan huur werd ont- vangen f 1400, zoodat de gemeente moest bijbetaiej f 522.48; voor de woning van het hoofd van scho#l I bedroegen de onderhoudskosten f 1922.20, de huurop brengst f 1540, een nadeel dus van f 382.20; idem school II, onderhoudskosten f 1436.19, huuropbrengst f 1400, een nadeel van f 36.19; idem school Hl, onderhoudskosten' f 959.78, huuropbrengst f 1225. een overschot dus van f 265.22. Spr. wil aan de hand van deze cijfers de huur van de woningen van de hoofden der scholen II en III niet verhoogen en die van school I en de secretariswo- ning met f 50 per jaar. De heer Keuris wil laten schieten de gedachtengang: wat kost het onderhoud, maar alleen vragen is de ver- hooging gemotiveerd, en spr. meent dat zoowel de se cretaris als de onderwijzers goedkoop hebben gewoond, en zij eigenlijk blij behooren te zijn dat de raad de huur tot nu op hetzelfde bedrag hebben gehouden. Spr. oor deelt ook dat de secretaris het laatste gedeelte beter; niet had kunnen schrijven, het geeft aan het schrijven iets gedwongens. De heer Jonker zegt dat de hooge onderhoudskosten ook hem waren Ongevallen. Maar spr. wijst er op dati die in hoofdzaak voortvloeien uit wenschen, die dooi de bewoners zijn geuit. En dan zijn de hooge kosten de eenige schuld van de menschen die aan de wenschen |VW'r heer niet voldoen. Maar dat is gebeurd, de woningen hebben het bedrag gekost en het zal in de toekomst wel zoo blijven gaan. Spr. vindt het billijk de hui en te verhoogen, zoo als door B. en W. wordt voorgesteld, en spr. hoopt dan dat meester Keyzer zijn lichtelijk ultimatum terug neemt. De Voorzitter wijst er den heer Kuiken op, dat de meerdere kosten die besteed worden aan secretariswo ning en de woning van 'het hoofd van school I voort komen uit het silicaten. Met 9 tegen 2 stemmen wordt het voorstel aangeno men, tegen stemden de heeren Rezelman en Koorn. De werkverschaffing en de toeslag op de uitkeering. wta t f05'" i 1 s he VOO! RL heel r do jaeei van trfi. beei ia Voo n un hce 0] col ido; im ierr ival |0tU ezii heo snsc heo czk olgc ©ril, Vor dijk iak In behandeling komt het adres van de afdeelingen in deze gemeente van de verschillende landarbeidersbon den om op de loonen in de werkverschaffing van ge meentewege een toeslag te verleenen van f 0.50 per dag ld* en op de uitkeering van de werkloozenkassen eveneens een toeslag te verleenen van f 0.50 per dag per verze kerde. De Voorzitter vult het prae-advles van B. en W. nog aan door er op te wijzen dat als de groote gezinnen van het bedrag, dat bij de werkverschaffing wordt verdiend, niet kunnen leven, hulp wordt verleend door het B. A. Er wordt hier steeds hip naar behoefte verleend. Door den polder zal voor f 3600 werk worden gezocht en daar van zal de gemeente f 1800 betalen. Wat het verleenen' van toeslag betreft, gewezen wordt op een koninklijk besluit ton aanzien van eon dergelijk besluit door de gemeente Opsterland. De heer Van der Ham' zegt dat do organisaties aller eerst vragen zoo spoedig mogelijk openstelling van de werkverschaffing. Vorig jaar liet dat te lang op zich wachten, en liepen er ondanks het werk bij „Veerburg" nog heel wat menschen zonder werk. Spr. merkt ook op dat hot bij dat zelfde werk vorig jaar niet ging als het moest. Er dient toezicht, leiding te wezen, anders trekt iedereen aan een eind, en dat wordt afgewimpeld op de arbeiders, doordat dan gezegd wordt: zie je wel, ze ver dienen niet veel, maar er gebeurt ook niets. Toen was de regeling zoo dat de gehuwden 6 dagen werkten, de ongehuwden 5, maar dan werd er Vrijdags zoo'n groot gat gemaakt ,dat er ook Zaterdags gewerkt moest wor den. Er was onveldoende leiding. In den Stoomweg i ging het beter, daar was een putbaas. Als er geen goede (org regeling ls, is dat niet in het belang van de uitvoerders van het werk, maar ook niet in dat van de arbedera. Als geen toeslag van 50 cent wordt toegestaan door den raad staan we daar machteloos tegenover. De werkge vers vertikken het, het loon te verhoogen, en we kunnen moeilijk in staking gaan bij werkverschaffing Dan zou er iets klemmends moeten zijn, het verknoeit de energie Spr. wijst er op dat zelfs in de poldrvergadering niet gesproken is over de verhooging van het loon. Dat het geven van toeslag niet opgaat, en waarbij de Voorzitter wijst op Opsterland, spr. daarentegen wijst op het besluit van den raad van, Barsingerhorn, en ook op andere plaatsen waar wel een toeslag op de uitkee ring wordt gegeven. Spr. wijst er op dat het in Opster land wellicht betrof een steunregeling als de werkloo- zen uitgetrokken waren. Uit het debat blijkt, dat het inderdaad te Opsterland betrof een steunregeling, maar de Voorzitter wijst op het koninklijk besluit van 2 Juli 1928, dat geen onder scheid in het verleenen van steun mag worden gomaakt. De heer Van der Ham blijft op de andere plaatsen wij zen en verklaart tenslotte dat er een afschuwelijk mis verstand bestaat I De Voorzitter wijst dan ten slotte op de kosten'die een dergelijlcen toeslag zou veroorzaken, terwijl B. en W. oordeelen dat niet alle werkloozen een toeslag zullen be hoeven. De heer Van der Ham zegt dat we nu zuiverder ko men to staan. B. en W. willen den toeslag niet geven, wij daarentegen wol. Spr. meent dat de heer Baken op een dubbetje af zal kunnen zeggen wat een dergelijken toeslag op de uitkeering zal kosten. De Voorzitter zegt da tdit deel van het verzoek dan za.1 worden aangehouden en de kosten zullen worden i nagegaan, tevens welke menschen den toeslag zouden moeten hebben. De heer Raven oordeelt dat het polderbestuur z.i. op 't oogenblik een rare houding aanneemt. Op 't oogen- bllk zijn 13 werkloozen ingeschreven en een Jonge kerel uit Wlerlngorwaard staat op de wegen van den polder. En dat terwijl de Voorztter straks zoi dat de polder geen werkvolk uit deze gemeente kon krijgen, l Do Voorzitter zal dit met het polderbestuur bespreken, dit kan do bedoeling niet zijn. De heer Raven zegt dat bedoeld persoon door het hoo- I ge water niet kon werken en zijn werkgever hom nu j bij den polder geplaatst heeft weten to krijgen. De Voorzitter zegt toe, dat eon onderzoek zal worden ingesteld. De heer Van don Berg verzoekt bij do toegezegde op gave dan te vermelden de kosten van het geven van den toeslag in het algemeen, maar ook aan gehuwden en on gehuwden apart h6< Foo trs I o dai Vo Op to n; tot iet Va nio hei Vo U he Do belasting op openbare vermakelijkhe den en de kinderfeesten. Ingekomen is oen adres van het oomité tot viering van den vrjaardag van H. M. de Koningin, to Breezand om een. bljdrago uit de gemeentekas tot dekking van het tekort op de rekening van dit jaar ton bedrage van f 43.04. Kinderspelen en sportdemonstratie zijn dien dag gehouden. De Voorzitter zegt aan dit verzoek in zooverre schuld te hebben door, toen vrijstelling van plaatselijke belas ting werd gevraagd, en spr. dit aan de hand van de verordening moeilijk kon geven, door hem ls gezegd, mocht er een tekort komen, dan zal er rekening mee worden gehouden. De opbrengst aan plaatselijke belas ting bedroeg f 85.34. De heer Kuiken zegt dat het dus nog een voordeellge zaak is voor de gemeente. Spr. zegt dat er zooveel bal wordt gegeven, de eene caféhouder staat er den ander mee in den weg. Er wordt zeker nogal aan verdiend on daarom dacht spr., dat de caféhouder wel zoo roljaal zou zijn geweest het tekort bij te passen. De Voorzitter: Als U zloh daar eens wil voorspannen, lk heb in dit opzicht niet veel medewerking onder vonden. De heer Jonker: Op die vriendelijke opmerking zal

Schager Courant | 1928 | | pagina 6