"Ssn VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT RADIO-RUBRIEK. 55 Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 8 December 1928. No. 8371. SCHERVEN. DE GEHEIMZINNIGE STEM VOOR DEN TOESTELBOUWER. Ontsiert Uw radio-toestel Uw kamer? 15 WARE WOORDEN. GRABBELTON. Luchtbellen in het water. Welgemoed en weltevreden, Spich 'lg vlechtje op de rug, Ging ze 's morgens naar haar dienstje, Prompt op tijd en kwiek en vlug. In 't klein-burgerlijk straatje Had men haar al afgewacht, Waar ze voor het eerst zou dieneil, 't Schortje had ze meegebracht! Met een dom verlegen lachje Kwam ze binnen in de gang: .Achterom!" werd er geroepen, En dat maakte d'r wat bangl Langs verdwaalde kiezelsteentjes Sloop ze schichtig langs de muur, Achterom, naar 't keukendeurtje, Bij de kleine rommelschuur. Zwijgend stond ze in de keuken, Tot mevrouw iets vriend'lijks zei, En haar dagelijksche plichtjes Aan liet rukken op een rij! En ze knikte en ze lachte: „,Ja mevrouw, dat zal wel gaan, „Ik kan ook al ruiten zeemen, ,,'k Durf best op de trap te staan!" Met een opgewonen blijheid Ging ze boven aan den slag, d' Eerste groote taak beginnen Van haar eersten grooten dag! En ze ging heel zachtjes zingen Van voldoening en ge.luk Bij d'r tweede feestcoupletje Brak ze de larnpet-kan stuk! Als een hulpelooze stumper Liep ze met de scherven rond, En ze paste hulpbehoevend, Neergedoken op den grond. Zachtjes is ze toen gaan schreien, Eenzaam boven aan de trap, Bang voor al die vreemde menschen, En hun naderende stap! In haar later zorg'lijk leven, In d'r roezig huisgezin, Heeft ze op den duur begrepen 't Lesje van haar eerst begin: Dat zoo vaak in blijde dagen, Als de vreugde even licht, Iets ons lied komt onderbreken, En 't geluk in scherven ligt!! (Nadruk verboden.) December 1928. KROES. CONTANTE BETALING. Lustige Kötner Ztg. Keulen) Wat wou e hebben, jongetje. Voor 75 cent worst en een kwartje luug. En vader zal morgen den gulden brengen. Een zeer mysterieuse geschiedenis door Sirolf. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden.) Toen van Snorkum op de soos kwam, met een oog, dat alle kleuren van den regenboog vertoon- en een groote pleister boven het andere oog. lagen de vrienden natuurlijk dadelijk, dat er iets aan de hand was. „Woorden thuis gehad?" vroeg er eon zeer belangstellend. „Heeft je vrouw doorslaan- lo argumenten gebruikt?" wilde een ander weten. Verwijten naar je hoofd gekregen?", veronder stelde een derde. Maar van Saorkum schudde mistroostig het hoofd kuchte eens en zei dan plechtig: „Jelui zijn er alle maal naast. Mijn vrouw heeft er dezen keer niets i te maken. Maar als julia je flauwe grapjes vcor je kunnen houden, zal ik je de geschiedenis dio er aan verbonden is, vertellen. De haren zul len je te berge rijzen 1" Van Snorkum wachtte even, om den indruk van lijn woorden te doen bezinken en vervolgde dan ep een graftoon: „Ik was bijna vermoord. „Dat zou een gemeene streek geweest zljnl", rl^p Knoppers uit, heel verontwaardigd. „Want we had den nog een rondje va» je te goed!" Van Snorkum negeorde deze hartelijke opmerking dio blijk gaf van zooveel belangstelling in zijn por- soon en vertelde: „Verleden week Woensdag was het. De meid had haar vrije avond, maar ze was nle uit. Ze zou in de keuken blijven. Om wat voor zich zelf te doen ha zo gozegf Ik zat in de huiskamer, met mijn vii uw. net mijn krantje uitgelezen. Mijn vrouw deed oen handwerkje. Toen ik de krant uit had, zette Ik de radio aan en luisterde naar een lezing en daarna naar de politie-berichten. Er waren een paar bru tale inbrekers aan hét werk geweest er hadden ren paar diefstallen plaa'ts gehad en een paar aanran dingen en beroovingen Allemaal weinig opwecken- Koopster.* Zijn die eieren wel versch? MarktvrouwVersch De kip, die ze legde, staat nog te kakelen. 5 de dingpn. Waarom ze die rommel de lucht inzen den en allerlei beroerde gedachten in allerlei gezin nen naar binnenschreeuwen, is me een raadsel. Een soort sensatie-lust! Enfin, ik had ze gehoord. Ge lukkig kwam er daarna nog een mooi nummertje van bet orkest, en dat wilde ik niet graag missen. Maar net toen de omroeper het numiqer aankon digde gebeurde er iets. Mijn vrouw hier plotseling haar „Zie je wel! Dus toch je vrouw!", viel Knoppers hem in de rede. Van Snorkum keek den spreker minachtend aan en vervolgde zijn verhaal: „Mijn vrouw hief plotseling haar vinger op en riep, uit: Er is iemand in de keuken, die woorden heeft met Margot! Groote deugd, wat zou dat zijn?! Ga eens kijken! Die inbrekers. Tk luisterde ook. Jawel, ik hoorde duidelijk een mannenstem, die bromde. Maar daar de keuken heelemaal aan den anderen kant van het huis ligt kon ik niets anders onderscheiden dan een onbe stemd gebrom. Mijn vrouw hield aan, dat het mijn plicht was al3 heer des huizes, om me op de hoog te te stellen van hetgeen in de kauken van mijn huis gebeurde. Dus, hm ging ik de gang in en be woog me in de richting van de keuken. liet gelul l vt,n de zware mannenstem werd hoe langer hoe zwaarder. Bij de keukendeur bleef ik staan. Er iand..e licht ln de keuken., want er viel een licht- iC f-'ider de deur door. Ik wachtte een oogen- i en i -of e uM e gre/vo mannenstem baatu; Nou vraag ik je voor de laatste maal, wil je me de plaats wijzen, waar het geld verborgen ligt. of- niet? Nee, nee, al je bidden en smeeken helpt geen snars! Het geld mot ik, het geld of En dan hoorde ik, heel duidelijk, de angstige, half grienenue stem var Margot onze meid: „Mlaar as ik je nou toch zeg, dat ik het niet weet! Heb toch meslij mei een arm hulpeloos meissie Dan was het weer even stil, alvorens de bromstem van den vreemden kerel weer antwoordde, terwijl ik hem in mijn gedachten sardonisch zag glimlachen met zijn valsche tronie: „HSaha! Hahaaaaaa! Dacht je mij daarmee om den tuin te leiden, nietwaar? Hahahahaaaaaa! Maar dat nooit! Wijs me het geld, of anders Nooit, nooit, niet anders dan over mijn lijk", griende Margot, en ik huiverde, niet alleen van schrik, maar ook van aandoening en ik dacht haar de volgende maand opslag van minstens tien gul den toe. Een meid, dia zóó voor haar meester op kwam Maar daar klonk de valsche kerelsstem weer: „Zooooi Dan ben je een kind des doods! Met deze vuisten zal ik je wurgen, hahaa&a!" Op dat moment gaf mijn vrouw die bij mij in de gang was komen staan luisteren, achter de keu kendeur mij een duw, terwijl ze me toeriep: Voor uit, toon dat je een man bent, je kunt dat onschul dige meisje niet laten vermoorden! Pak die moor denaar! Dat haar man hard kans liep vermoord te worden, ontging mijn vrouw blijkbaar in de emotie van hei oogenblik. Ik vloog de keuken in vanwege den duw, die mijn vrouw mij gaf en eenmaal door het wilde heen, wierp ik mij op den kerel, en sloeg mijn handen om zijn keel, daar ik dat de meest geschikte manier vond om een moordenaar te pakken. Wat zal ik julie zeggen? Het was een ongelijke strijd. De man was veel grooter, en dikker en breeder en langer en sterker dan ik. Hij schudde mij af, alsof ik een mug was, en begon met zijn mokers van vuisten naar mij te slaan. En sloeg geen enkele keer mis. Ondertusschen had die idiote Margot een be zemsteel gepakt en sloeg daarmee naar mijn ach terdeel. Toen ik voor 90 vermoord was, hield de gewol- ydenaar op en kreeg ik Margot in de gaten, die ou den bezemsteel geleund stond en verdwaasd naar mij keek. „Wat heeft dat te beteekenen?", vroeg ik zoo streng mogelijk, als ik onder deze omstandigheden maar kon. Margot draaide aan een punt van haar schort en zei, met een blik op den man, die bloeddor Afgezien van die toestellen, waarbij letterlijk al les ingebouwd is, ook de luidspreker, heeft het nor male radiotoestel zóóveel hulpapparaten, dat het hoekje van de kamer al gauw den indruk geeft van een machine-kamer. Uit sleur komt men er niet toe, het geheel een wat beter aanzien te geven. Eerst wordt het uitgesteld en dan komt als regel van uit stel afstel. Kom, neem U eens ernstig voor, de zaak zoo spoe dig mogelijk op orde te brengen als dit niet reeds lang gebeurd is. Maar voor die „toonbeelden van Hollandsche netheid" is dit niet geschreven. Bezie eerst de bijgaande figuur eens. Zooals het daar aangegeven staat het toestel met luidspre ker in de kamer en de hulpapparaten in den kel der kan men slechts in uitzonderingsgevallen toepassen. Men kan echter wel gebruik maken van de ruimte tusschen de tafelpooten, dus op den grond en onder het toestel. Een gordijntje kan dit aan het oog onttrekken. De opzet is duidelijk en dit resultaat is te berei ken door gebruik te maken van een meeraderig snoer 7, 9 en meeraderige snoeren zijn in den handel verkrijgbaar. De methode van aansluiting in de figuur is duidelijk te zien, antenne en aarde gaan rechtstreeks naar het toestel, de an dere aansluitingen worden in één stopcontact ge centraliseerd. In de figuur ziet men link3 onder een relais, dat bediend wordt door den hoofdschakelaar van het toestel. Bij inschakelen van dezen hoofdschakelaar wordt het relais in werking gesteld, dat op zijn beurt den Trickle Charger en het plaatspanningsap- paraat op het electricit8itsnet aansluit. Da accu, hier een 6 Volt, wordt dus gedurende de „ontvangst" geladen, een systeem, dat op aardige wijze „ont vangst geheel op wisselstroom" benadert, zonder de nadeelen hieraan verbonden op den koop toe te hebben. Hlet spreekt vanzelf, dat de meeste luisteraars niet een dergelijke uitgebreide installatie hebben, maar dat doet aan het principe niets af. Wijzigin gen zijn eenvoudig gienoeg aan te brengen en het gaat er ten slotte alleen, maar om, een nette „Ra dio-hoek" to hebben. Wanneer het bij U radio-liefhebbers nog niet heelemaal zóe is, als U of UW vrouw! het wel zou wenschen, bekijk dan deze teekeninig eens aandachtig en neem U ernstig voor, „einde lijk" eens de niet overbodige veranderingen aan te rongen. Knap de zaak grondig op, De huisgenooten zullen er zeker erkentelijk voor zijn. stige blikken op mij wierp: „Dat ismijn verloof de. Enne, we spolo alletweo ln de liefhebberij-ko medieennne nou ware we bezig de rolle te rlp- peteere van hot stuk, datte we volgende week op do uitvoering spele, het heet: „Flardo, de geheim zinnige bandiet of de onschuld van het bedrogen meissie Hiermede beëindigde van Snorkum zijn verhaal. En tamelijk overbodig voegde hij er aan toe: „Die opslag van tien gulden heeft ze natuurlijk niet ge had dat kun je begrijpen!" ONSCHULDIO VERDACHT- Passing Show Londen). Veldwachter Hoe kun je alt allemaal verklaren VerdachteIk heb die fret meegenomen om ze te verdrinken. En die zak met dat koord om een •aar boodschappen mee te nemen voor mijn vrouw. :n dat kónijn heeft iemand in mijn zak gestopt, zonder dat ik het gemerkt heb! Geleerdheid zonder braafheid is als een boom met enkel bladeren. Talmud. o Uit halve genieën groeien vaak heele deugnieten. o Gelukkigen verstaan niet de kunst om ongelukkd- geni te troosten. y o Ootmoed is de weg tot genade en dankbaarheid het pad tot zegen. o Anderen berispen is dikwijls zichzelven een brevet van meerderheid uitreiken. Men moet tot eiken prijs beheersching over zich zelf willen krijgen en ziQh daarvoor veel inspanning getroosten. Hoe noester de arbeid, des te eerder het loon! Gelijk had 'iel „De tijd zal komen!", riep de spreekster geestdriftig uit, „dat de vrouw het loon van den man zal ontvan gen!" „Ja", zei een klein mannetje achter in de zaal, „Zaterdagavond!" Zalige herinneringen. Er was een foto van de klas gemaakt, en de on derwijzeres trachtte wat enthousiasme ervoor op te wekken bij de kinderen, opdat ze een foto zouden koopen. „Hoor eens, kinderen", zei ze, „jelui moet eens be denken wat leuk het zal zijn, naar die foto te kijken, als je ouder wordt, Als je er dan naar kijkt, zul je denken: Kijk, daar staat Greetje, die is verpleegster, en daar Jantje, die is timmerman, en daar is Wimpie, die is kapper. en daar is Juf, en die is dood!", kwam een stem t achter uit de klas. Had Jle dat maar geweien. Een zeer gierig en schraapzuchtig man was juist in Amerika aangekomen na een zware en dure reis over den Oceaan. Terwijl hij van het schip aan wal ging, zag hij aan den waterkant een man, die in een duikerscostuum uit het water omhoog klauterde, te gen een bootje op( dat daar lag te dobberen. „Lieve deugd!", riep de gierigaard uit, „Ik wou. dat ik d a t eerder geweten had! Dan zou ik ook geloo- Ipen hebben!" WAARTEGEN EEN ZWEMMER NIET OPGEWASSEN IS. De lezer zal zich nog herinneren de ramp met de reddingboot in het Engelsche kustplaatsje Rye, voor eenige weken terug, waarbij een groot aantal men schen den dood in de golven vond, en niet één vah de bemanning het leven er afbracht. In het Engelsch6 weekblad „Nature" geeft dr. J. J. Owens, een bekende specialiteit op het gebied van atmosferische dichtheid enz., een eigenaardige verklaring van deze ramp. Hij gelooft dat zij veroorzaakt is door de geringe

Schager Courant | 1928 | | pagina 19