SchagerCourant Herman Nypels af!! m Heeren- en Kinderkleeding. Zaterdag 8 December 1928. 71ste Jaargang. No. 8371 Derde Blad. it Plaatselijk Nieuws. Het eenzame eiland. Ontploffing in een fabriek te New York. SOLIEDE en NIET DUUR Magazijnen Schagen en Den Helder, De schipbreuk van de Vestris. Gemengd Nieuws. Bomaanslag te Lamberg. Wat is in Rusland mogelijk? WAARSCHUWINGEN VAN NIERZWAKTE. De kosten der „drooglegging" in Amerika. De „Groote Onbekende" gearresteerd. Reclames. 9000 landarbeiders in staking. Rechtbanken voor Yerkeers-overtreders. De duce spreekt. OP ER. MOND- EN KLAUWZEER. i" Het mond- en klauwzeer Is ln de gemeente Schagen jrfgeloopen. In de periode MaartNovember werden i deze gemeente 104 aangiften gedaan. 1 MARKTOVERZICHT. f De handel in vette koeien was een Donderdag heel )óed, de beste koe werd verkoeht tegen 50 ets. Andere [icoeien liepen ook goed uit. Weinig gelde- en kalf- Jkoeien waren er aangevoerd, dien tijd krijgen wij weer; de handel was goed, De pinken prijsden beduidend minder bij vorige weken; de. handel was dan ook zeer F stug. In stieren was weinig handel. De graskalveren werden duur en vlug verkocht. De vraag naar nuchtere kalveren was tamelijk groot en weinig aangevoerd, dat gevolg was een vluggen han- i del en hooger in prijzen. In paarden scheen veel handel te wezen. Er waren veel schapen aangevoerd; die tijd is er weer, [voor de kerstdagen zijn dat drukke markten; de handel I viel anders niet mee. zoowel in vette schapen als over- I houders, beiden aan den vluggen kant. De handel in [oude vette schapen liep goed; deze golden van 3443 I gld. De handel in bokken en geiten was goed. De biggen en schrammen w'erden wel verkocht, maar [het liep niet over; aanvoer was groot. De handel in vette varkens was vlug, ct duurder per pond bij de vorige week, dus prijshoudend. Zouters niet aange voerd. Op de kippenmarkt was aardig handel.' Er is nog één konijn verkocht voor 5 gld., het was dan ook een reu- sped ïenbeest. De boter werd vlug verkocht, middelmarkt Iets Dgjpoger. THEATER ROYAL. George O'Brien, de zoo bekende filmacteur, brengt, als hij in de een of andere film de hoofdrol vervult, steeds iets bijzonders. Dat is in alle opzichten het ge val in De Matrozenbruid, een geschiedenis vol liefde en avonturen in de haven. Lois Moran staat hem daar bij zeer trouw ter zijde en zullen de bezoekers van tterdag en Zondag daarvan in Theater Royal kun nen genieten, volop. Wat er zooal op het witte doek te zien wordt ge geven, vertelt ons de volgende korte inhoud: George, een stoere zeeman, met een groot hart en veel liefdesavontuurtjes in diverse havens, houdt er twee trouwe kameraden op na, Jerry en Tom. De twee vrienden zijn uit hetzelfde hout gesneden als hun maat, en in volle zee of in haven, waar er wat te be leven valt, is. het drietal bij elkaar. Terwijl hun schip in Marocco ligt, brengt het drietal een bezoek aan de bezienswaardigheden van de stad. Hun aandacht wordt in een onguur danslokaal getrokken door een allerliefst beeldschoon danseresje, dat eigenlijk niet in die minderwaardige omgeving thuis behoort. Lorette, zoo is haar naam, is een Frangaise, die met haar zieken grootvader woont, George een knappe xiv, valt zeer in haar smaak. Hij vindt het meisje Wet,, houdt mooie praatjes tegen haar, geeft zelfs beloften. Als het uur van vertrekken slaat, belooft ze hem, dat zij naar New York zal komen, om hem te zien iHet oorlogsschip vertrekt naar New York, Lorette is spoedig vergeten, voor een charmant bloemenver- koopstertje. In „Dreamland", oen dansgelegenheid aan de ha ven neemt George zijn nieuwe vorovering mee Intusschon is Lorotto's grootvader gestorven on is het meisje naar Amerika gogaanIn de haven van New York kan zij haar papieren niet vinden. Men wil haar daarom weer terugsturen Het meisje ontvlucht in oen boot, en wordt opge- jnemen door dranksmokkelaars. Een van hen is de eigenaar van hot danslokaal, Dreamland, Lorette [wordt door hem aangenomen, om te dansen, en nu lal zo trachton haar Georgo terug te vinden. In het danslokaal wendt ze zich tot iedereen, met de vraag of ze haar George, soms weten to vinden, tot ze plot seling, na vele afwijzende antwoorden, de twee trouwe rkmden Tom en Terry, ontdekt1 Nu zal Georgo ook wel in do buurt zijn. Plotseling ontdekt zij hem, maar, hij is in gezelschap: van zijn nieuwste overwinning, Flossio genaamd. Het spontane Fransche kind, laat zich door de aan wezigheid dor jonge dame, niet uit het veld slaan. :Zo valt haar George om den hals, hij is van die vrien delijkheid niet gediond, vooral omdat hij in gezel schap van een ander meisje is. Goorge weet maar éón lltweg, n.l. doen alsof hij het meisje niet kent. [Dit is wel het ergste wat het armo kind kon gebou- m\ Ze klaagt haar nood aan Tom on Terry. Beide kameraden vinden Georgo's handelwijze schandelijk ca beloven het meisje dat Georgo met haar zal trou wen, of hij wil of niet! L Nu moet het huwelijk voorbereid wordenEen Zweedsohe koopvaardijvaarder zal aan boord van zijn leb lp het huwelijk voltrekken. Georgo wordt aan handen on voeton aan boord ge- sleept, het meisje merkt in haar heerlijke stemming niets van de eigenaardige omstandigheden. Zij is ge trouwd, met haar Georgo! «Het eigenaardige bruidspaar vertrekt met de twee fretuigen naar George's woning, waar het tweetal de wittebroodsweken zal doorbrengen. De twee getuigen posteeren zich in de gang, om de waoht te houden dat do onwillige bruidegom niet plotseling de boenen neemt.1 Het meisje doet haar best, tracht haar man zoo Rood mogelijk te verzorgen, maar als zij bemerkt dat al haar goedheid niet begrepen wordt, loopt zij het huis uit, om te trachten bij haar vroegeren baRs in Droamland work te vindenDeze heeft niet al te nobele bedoelingen met haar, en ten slotte is het George, die mét een flinke knokpartij, de: eigenaar van het lokaal met zijn supporters, loon naar werken jteeft Hot tweetal heeft bogrepen dat het toch [bij elkander behoort, en do rumoerige bruiloft zal ihutlgon in genoegolijko wittebroodsweken 4agffiS6B)ae ttNft -nsrtatwn OOa afta? ttru* BMNj* Waar het den laataten t'dd herhaaldelijk te roorgeïto- men in Duitechland, dat echolieren om een slecht of iets ander» zelfmoord plegen, i» het begrijpelijk, dat de ouders van bovengenoemde kinderen zloh ernstig on gerust maken. SPOORWEOONGFLUK XN ZUID- FRANKRIJK. 16 Gewonden. Uit Bayonne wordt gemeld: De electrlsche trein Bayonne—Biarritz 1» bij een wis sel op een goederentrein gereden. De twee eerste wa gens van don electrischen trein vielen om. Vijftien per sonen zijn naar het Ziekenhuis te Bayonne vervoerd, De oorzaak is waarschijnlijk verkeerde wisselstand. TRISTAN DA CUNHA. Eén post per jaar. Tristan da Cunha, het eenzame eiland in den Atlan- tischen Oceaan, waar dit jaar op 15 Maart een bestel ling van post en goederen is geweest, zal weer eenig teeken van leven der buitenwereld ondervinden. Op 3 Januari vertrekt uit Londen een Canadeesche boot die via Kaapstad naar Montevideo vaart en onderweg zal trachten post en goederen af te zetten. Aangezien het eiland geen haven heeft moet dit in. booten een eind via de kust geschieden, 't geen dus van het weer zal af hangen. Mocht de boot er niet in. slagen dan wordt de post te Kaapstad afgegeven en vandaar weer half Maart met een kleiner schip bezorgd. Het eiland telt 51 blanke Inwoners onder wie een geestelijke. VIER DOODEN EN ZES GEWONDEN. Nog vijftien personen vermist. N|aar uit New-York gemeld wordt, heeft aldaar Donderdag in een fabriek van ontsmettingsmidde len bij de Eastriver een geweldige ontploffing plaats gehad, waarvan de slag op verren afstand hoorbaar was en in de omgeving groote opwinding verwekte, daar in verschedene aangrenzende stratenblokken alle ruiten door den luchtdruk werden vernield. Voor zoover tot heden kon worden nagegaan zijn vier personen gedood en minstens zes gewond. Ver der worden nog vijftien personen vermist. De brand weer is met veel materieel op het tooneel van de ramp aanwezig, terwijl daar heen ook ambulance auto's van zes ziekenhuizen zijn gezonden. HET HOOGE WATER IN DE WOLGA- DELTA. Ruim 2000 huizen geteisterd. Naar uit Moskou gemeld wordt, is het waiter in de Wolga-Delta nogmaals gestegen. In totaal zijn thans ruim 2000 huizen geteisterd. De verbindingen worden met behulp van vliegtuigen onderhouden. In een kindertehuis worden 12 kinderen vermist. NOORDSCH STOOMSCHIP VERMIST. Op weg van Engeland naar Algiers. Te Bergen in Noorwegen bestaat groote ongerust heid over het lot van het stoomschip „Falkanger", dat op 14 November van Engeland naar Algiers vertrok en sindsdien vermist wordt. Do „Falkag- ger" had een bemanning van achttien koppen. HET OORDEEL VAN BRITSCHE EN AMERIKAAN- SCHE SCHEEPVAARTKUNDIGER Het noodsein is te laat uitgezonden. De Britsche en Amerikaansche scheepvaartkundl- gen zeggen in hun rapport over de schipbreuk van de Vestris dat dit schip zijn S.O.S.-sein om vier uur 'soohtends van den 12den „November ,d. i. zes uur vroeger dan dit geschiedde, had moeten uitzenden Zij oefenen kritiek op het gemis van een behoor lijke organisatie aan boord, waarvan het gevolg was dat de reddingsmiddelen niet ten volle zijn ge bruikt. De deskundigen onthouden zich ervan, een mee ning over de oorzaak van de ramp uit te spreken. Hl. SCHOOLKINDEREN VERMIST To BerlUn. Srdort Woonsdasrmorgcm wordt een 12-jarig school- tnolajo. Grilbert genaamd, te Berlijn vermist. Men ver- dacht haar Maandag 00 pf, uit de lessenaar van haar mdenvljzoroa to hebben weggenomen, hetgeen zij ten fitelllgato ontkende. Thuis had zij er niets van verteld. Woensdagmorgen verliet zij do school, waarna zij spoor- loon 1» verdwonon. Vordor wordt te Berlijn de 16-jarige schoolknaap Rudl Krahl vermist. Zijn mooder had hem bij den rector van lijn lohool ln ponsion gedaan, wiens woning hij Dlns- PONTVEER GEZONKEN. Met alles wat er op was de diepte in. Wolff meldt uit Weenen: Gistermiddag is het Hilkenborgstóhe veer bij. het oversteken van de Eems door den trek van den stroom gezonken. Op het veer bevonden zich een auto en een met paarden bespannen voertuig, welke beide met het veer onder water verdwenen. De paarden verdronken, terwijl de personen, die zich op het veer bevonden, zich in een boot konden red den. OP DE DRUKKERIJ VAN HET REOEERINOS- ORQAAN. Uit de PoolBcho stad, Lamberg wordt gemold, dat Dondordagmiddftg op de drukkerij van hot dagblad „Slovvo Polski", een rogeerlngsgezind dakblad al- daar., een geheimzinnige bomaanslag hooft plaats gehad, wolke nog niet kon worden opgehelderd. Bij den directeur van het blad werd door een kruier eon pakje bezorgd, dat er al» een geschenk uitzag. Toen de diroctour het palcjo wilde oponen volgde een ontploffing, waardoor het interieur van het bureau geheel vernield werd en alle vensterrui ten van het gebouw sprongen. Er ontstond een be gin van brand, dat door de brandweer echter spoe dig kon worden gebluscht. De directour werd gewond aan gelaat en handen. Verdere persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. GETROUWD TRAMRITJE RUZIE GESCHEIDEN. De „Roode Courant", een te Moskou verschijnend bolschewistisch blad, vertelt dat er op het bureau van den burgerlijken stand te Moskou een jonge werkman en een meisje verschenen, die zich in het „trouwboek" wilden laten inschrijven. Zooals men weet, zijn de hu- welijksformalitelten in Rusland zeer eenvoudig gemaakt. Toen de jonggehuwden het bureau verlieten, ontstond tusschen belden een kleine woordenwisseling, die, terwijl ze in de fcram stapten, erger werd en eindelijk zulke afmetingen aannam, dat zij belden besloten om onmiddellijk te scheiden. Zij gingen terug naar het bu reau van den burgerlijken stand en verklaarden aan den desbetreffenden ambtenaar, dat zij „wegens karak terverschil" het huwelijk niet langer wenschten besten digd te zien. De ambtenaar nam het boek der echtschei dingen en registreerde daar de ontbinding van het hu welijk dat een half uur te voren gesloten was. Doffe pijn ln don rug na inspanning, of scherpe stoken, al» gij u na bukken opricht, I» dikwijls hot eerste verschijnsel van ernstige nlorzwakto. Spoe dig daarna kunnen urinewtoomis»on, hoofdpijn, eon afgemat gevoel, dulzollgheld, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kortademigheid, vermagering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot 'die teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschu wen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarnemingen niet! Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het» spe cifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urine- stoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pil len werken. Het middel is gegarandeerd zuiver en het is zoodanig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij' weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pil len ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) hij apotheken en drogisten fl.75 per flacon. DE DIRECTEUR DER PRESSA VERVOLGD. Wegen» gepleegde fraude. Tegen dr. Esch, den directeur-generaal der Fressa- tentoonstelling te Keulen, is, naar het Graf. Weekblad mededeelt, een gerechtelijke vervolging wegens fraude ingesteld. 60 MILLIOEN NOODIG YOOR STRIKTE NALEVING. De commissaris van toezicht op de naleving der drankwet heeft gisteren voor een commissie uit het Huis van Afgevaardigden rapport uitgebracht over het Werk van zijn inspecteurs in het vorig jaar. Hij zeide dat er vooruitgang in de naleving der wet te bespeuren was geweest maar dat het smokkelen nog steeds op groo te schaal plaats vond en door gebrek aan inspecteurs niet afdoende bestreden kan. worden. Op een vraag of hij kans zag de strikte naleving der wet door te zetten, antwoordde hij: Ja, maar dan zouden de onkosten 60 mjiljoen dollars worden. Op het oogenblik bedragen de kosten nog niet de helft. HUIS IN DE LUCHT GEVLOGEN. Geen do od en. Uit Schwarzenbach in Beieren wordt gemeld: Donderdag is een boerenwoning aan de Munchber- ger Strasse tengevolge van oen ontploffing totaal ver nield. Niemand werd gedood, een echtpaar liep brand wonden op, vier gezinnen zijn dakloos. EEN OVER DE GEHEELE WERELD GEZOCHTE OPLICHTER. Haasachtige bedragen door herat buitgemaakt Wolff meldt uit 'Berlijn: Een credietbriefzwendelaar, die in talrijke steden van vele landen reusachtige bedragen heeft buitge maakt, is, dank zij de samenwerking van verschillen de recherche-afdeelingen, o.a. Fransche en Duitscho, onschadelijk gemaakt. Het betreft eon man, die zich door verschillende banken credietbrieven tot kleino bedragen liet uitrei ken, deze vervalschte hij dan, waarna hij zich de be dragen liet uitbetalen. Deze oplichter, die verschillen de namen voerde en vele talen sprak, werkt aldus reeds jaren. De credietbrieven betroffen gewoonlijk volwaardige valuta. Opgelicht werden o.a. 'Nederland- sche, Zwitsersche en Fransche banken. Ook in Kon- stahtinopel is het heerschap aan het werk geweest. In Duitsohland heeft hij zich slechts van kleine be dragen meester gemaakt. De controle-afdeeling van de Duitsche bank heeft voortdurend alle sporen nago- gaan die wezen op het optreden van don onvindbare. Ten slotte heeft de bankrechercheur den man opge spoord in een klein Parijsch hotel, waar hij gearres teerd werd met een onbekenden medewerker. Hij was nog in het bezit van 180.000 fr. Wie de man eigenlijk is weet men nog niet; men vermoedt slechts, dat zijn werkelijke naam is Dupont de la Tour. Te Parijs en elders is thans de recherche in volle actie om de noodige gegevens in handen te krijgen. regeering weet, dat zij op de onvoorwaardelijke loyau- telt der fascistische regeering rekenen kan. Deze samen werking kan zich tot ln den grootsten omvang ontwik kelen. Zooals ge ziet ls ons Imperialisme niet dreigend voor andere volken. (Lev. bijval). Wij hebben behoefte aan vreedzame ontwikkeling .hetgeen allen moeten eerbie digen, daar het een zaak van vitaal belang ls. Wij willen samenwerken met alle volken, die den zelfden wensch ten opzichte van ons koesteren, speciaal met degenen, die aan de Mlddellandsche Zee wonen. Aan het slot zijner rede noodigde Mussolini de Ka mer uit een vriendschappelijken groet te richten tot den president, de regeering en de bevolking van Tur kije. Bij deze woorden verhieven de afgevaardigden zich van hun zetels en betuigden, zij hun bijval. OP DE BANANENPLANTAGES IN COLUMBIA. Door communisten opgehitst. Reuter meldt uit New York: Volgens particuliere telegrammen uit den Zuid- Amerikaanschen staat Columbia, zijn daar sedert November 9000 landarbeiders in staking gegaan ens hebben onder communistische leiding vier steden, Santa Marta, Cicnage, Sevilla en Aracatsea bezet. De staat van beleg afgekondigd. Njaar het persbureau V.D. nog uit New York ver neemt, is in verband met. de ernstige stakingson lusten, waaraan ongeveer twaalf duizend arbeiders die werkzaam waren in de bananenplantages in do provincie Magdalena in de republiek Columbia, deel nemen, de staat van beleg over dit gebied afgekon digd Het schijnt, dat de arbeiders door communisti sche agitators uit Mtexico sijn opgehitst. De eigenlijke oorzaak der staking is een loonge- sohil, dat reeds eenige weken hangende is. De sta kers, die over slechts zeer primitieve wapens be schikken, zouden zich op verschillende plaatsen verschanst hebben. Op de plantages zijn groote ver woestingen aangericht. Een aantal regoeringsambte- riaren wordt sinds eenige dagen als gijzelaars vast gehouden. Tusschen militairen en stakers hebben reeds botsingen plaats gehad. Daar do stakers de telefonische en telegrafische verbindingen hebben doorgesneden, worden slecht» weinig berichten omtrent de onlusten ontvangen. TE BERLIJN IN HET LEVEN GEROEPEN Een rechter als trambestuurder en achter het rad. .JTALIë'S VIJANDSCHAP MOET GEVREESD WORDEN. Het ItaJiaansche Turks ch verdrag aangenomen. Het persbureau Stefanl meldt uit Rome d.d. Woensdag: De Italiaansche Kamer heeft heden na een rede van Mussolini met 223 tegen 5 stemmen het neutralitelts- en arbitrageverdrag tusschen Italië en Turkije aange nomen. De Duce zeide: De betrekkingen met Turkije zijn bij mijn conferentie met den Turkschen minister van buitenl. zaken te Mi laan in April 1.1. definitief gezegd. Deze regeling was vol komen, daar wij beiden bezield waren door het verlangen „naar loyauteit en daar de regeeringen van alle landen van nu af aan moeten weten, dat onze vijandschap moet worden gevreesd en onze vriendschap gewaardeerd. (Lev. bijval.) Het Italiaansch-Turksche verdrag is van groot belang want het bezegelt de vriendschappelijke betrekkingen tusschen ons en Turkije, dat uit de Kemalistische re volutie als een sterk land te voorschijn Is gekomen, het welk door zijn leiders naar de Westersche beschaving wordt gevoerd. Thans staat de weg'open voor een vrije loyale, spontane samenwerking der beide volken op commercieel en economisch gebied, daar de Turksche Binnenkort zullen bij de Berlijnsche Rechtbank speciale kamers, eerst een civiele, later een straf kamer, voor verkeerszaken in. functie treden. Daarmede, zoo constateert het „Berl. Tag." wordt een instituut in het leven geroepen, dat reeds lang in automobilistenkringen werd verlangd. In de laat ste vergadering van het hoofdbestuur van de Duit sche automdbielclub hebben een president van een rechtbank en een advocaat gewezen op de dringen de noodzakelijkheid van de instelling van speciale rechtbanken voor het autoverkeer, daar er voort durend vonnissen worden gewezen, die wijzen op de volkomen onbekendheid van de rechters met de verhoudingen en behoeften van het autoverkeer Weliswaar zijn de wetten op dit gebied verouderd, maar veel zou toch nog bereikt kunnen worden met een verstandige interpretatie. Vele rechters, die dit inzagen, hebben daarom autotochten door tl© stad gemaakt onder leiding van deskundige amb tenaren van de verkeerspolitie, om zich ter plaatse te laten voorlichten. Daarbij is bijv. gebleken, dat een terechtertijd gegeven waarschuwingssignaal niet in die mate beslissend is voor de schuldvraag bij ongelukken als de rechtbanken gewoonlijk aanne men. Door zulke tochten werd het den rechters duide lijk dat wie in deze materie moet rechtspreken, DE RACE-WAOEN. (Passing Show, Londen.) Zeg, je. hebt me bezwendeld, je zei, dat die wagen de 12Ó K.M. haalt. Dat doet-ie ook, al3 je er maar lang genoeg mee rijdt.

Schager Courant | 1928 | | pagina 9