Ichager Courant k p BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVELFABRIEKEN. Sclia Tweede Blad. Woensdag 12 December 1928. 7lste Jaargang. No. 8373. „de Roskam" te Hoorn werd Dinsdag 11 Decem- J~1928 de algemeene vergadering gehouden. Voorzitter de heer H. K. Koster, Wieringerwaard, retaris de heer G. Nobel te Lutjewinkel. )e Voorzitter heet in zijn openingswoord in het bij- nder welkom de heeron Geluk, secretaris van den i'Z. on de heeren Dr. Scheij en P. Jz. Eriks, Spre- - uit de beste wenschen voor het herstel van het wezige bestuurslid, den heer K. Kuiper. Spr. herin- gt er dan aan dat meermalen stemmen zijn opge- an, dat men zich niet kon vereenigen met den Dg van zaken in den Bond. Het gevolg was dat de jtuursvergaderingen meermalen een moeilijk ven- ip hadden. Het bestuur toch heeft de taak te oro- Bren de zaak die de Bond voorstaat, zoo goed mo- lijk vooruit te brengen en op spr. als Voorzitter gtte de taak, meer dan op een ander, om richting te ven aan den gang van zaken. Spr. heeft zich daar- ernstig afgevraagd of alle leden het wezen der operatie wel goed begrijpen. Negen van de 10 per- Den zullen oordeelen dat coöperatie toeteekent sa- enwerking. Dat echter is de letterlijke vertaling, maar or spr. beteekent coöperatie opoffering. Een ieder e zich geen opofferingen wil getroosten, wordt nooit jn goede cooperator. Wel kunnen persoonlijke eeën naar voren worden gebracht, doch met de be- ieling dat anderen uit die meening het goede zul- n nemen. In den loop der besprekingen zal deze restie wel ter sprake komen en daarom wijst spr. erop. Met den wensch dat de besprekingen zullen den tot den krachtigen bloei van den bond, tot het irtgaan op den ingeslagen weg, verklaart spr. de fadering voor geopend. Je notulen worden ongewijzigd vastgesteld. De finantieele regeling zal wel de grootste moeilijk heid zijn; bovendien zijn verschillende vereenigingen voor zich reeds in deze richting werkzaam, zoodat van deze geen steun zal zijn te verwachten. Binnen niet te langen tijd zal het Bestuur van het Landbouwhuis de vereenigingen bijeenroepen. Door voorzitter, onder-voorzitter en secretaris werd voor onzen Bond deelgenomen aan de excursie van den F.N.Z. op 30 en 31 uli en 1, 2 en 3 Aug. naar Berlijn, waar een bezoek werd gebracht aan de groote en mooie tentoonstelling „de Voeding" waardoorden F.N.Z. «ene mooie en zeer goede inzending werd ge daan tot propaganda voor de Nederlandsche Coöpera tieve Zuivelfabrieken, in het bijzonder voor de boter. Deze inzending was gecombineerd met eene inzen ding van de Kaas- en Botercontrolestations en de Eier- veilingen. Verder werd een bezoek gebracht aan de bureaux van het Kalisyndicaat, de indruk, die deze instelling maakte, was overweldigend. Tevens werd een bezoek gebracht aan de Meierei Bolle, een bedrijf dat zich belast met de melkvoorzie- ning van een groot deel van Berlijn, heeft een hygië nische veestal, een paleis, waarin de koeien ruim 100 op twee verdiepingen waren gestald. Door het bezoek aan de tentoonstelling zijn wij in onze overtuiging gesterkt, dat de producenten er vooral naar hebben te streven, dat zij prima produc ten exporteeren en daarbij de noodige garantie geven, want steeds blijkt duidelijker, dat in Duitschland de eigen industrie bevoorrecht wordt en de buitenland- sche producten alleen kans hebben om zich te hand haven door goede kwaliteit met goede garanties. Een alarmeerend begin. De ontevredenheid over dan zaken. i h mul' >rtelbo m' gij' Fan het Bestuur van de coöperatieve zuivelfabriek irora te Opmeer, was een uitvoerig schrijven inge- men, waaruit bleek dat men niet tevreden was er den gang van zaken en dan ook diverse grieven ar voren werden gebracht. Verschillende bestuursleden schijnen elkaar moei- te kunnen verdragen en in dat geval zal geen ichtbaar werk kunnen worden geleverd. )ok onder de leden is geen eensgezindheid, er zijn :ategorieën. Iet bondswerk heeft in den tegenwoordigen vorm r geringe zakelijke waarde voor adrssante, trwijl kosten toch niet gering zijn, pl.m. f 1000 voor het ïdswerk en f350 voor den F.N.Z. )e technische dienst komt in hoofdzaak ten goede i de fabrieken die niet technisch zijn ingericht. Vat de bondsbemoeiing betreft inzake de werktijd- teling, het heeft den indruk dat een bijzondere ie wordt gevoerd voor een bepaalde categorie. )ok de administratieve controle wordt h.i. onrecht- ardig uitgevoerd. Fabrieken die zelf voor de controle zorgen, zijn ge- rangen voor anderen te betalen. [Jet schrijven van Aurora werd in handen gesteld n enkele bestuursleden, om het te bestudeeren, en studie schijnt te lang te hebben geduurd want er ram van een 9-tal groote fabrieken het verzoek in t een commissie bestaande uit de heeren Jm. Blaau- er Kz., B. Kleijn «en J. Veldstra, een conferentie zou bben met het bestuur. De conferentie werd ge- op 16 November en de 9 fabrieken eischten t de algemeene vergadering vóór 1 December 1928 M worden gehouden, ing. 8 Het onderhoud heeft plaats gehad, maar het was st mogrliik de algemeene vergadering vóór 1 De- slec,b nber 1928 te houden, in verband met het rondzen- em dj n van d€ begrooting. Maar het Bestuur oordeelde uideijt geen bezwaar voor mogelijke plannen tot uit- n. het antwoord van het bestuur wordt er op ^e- :èn, dat er wel meeningsverschil bestond, waar - 11 betrof de vetgrens van volvette kaas, maar na v* rhooging van die grens bestaat dit meeningsverschil ■A-P0* !t meer, terw'ijl na besprekingen het adviseerend en de secretaris van den bond nader tot elkaar gebracht en in de toekomst vruchtbare samen- 'king wordt verwacht. SVat de samenwerking van de leden betreft, gewe- wordt op de verkiezing der bestuursleden, die zon- onaangenaamheden heeft plaat9 gehad. .o.v. het bondswerk, voor de groote fabrieken zal wetenschappelijk werk moeten worden ver- t en in de -behoefte zal dienen te worden voor door een goed ingericht laboratorium of uitbrei- van het bondslaboratorium. technische dienst heeft veel belangstelling, maar 't bezwaar v. Aurora is tegemoet te komen, door zeker aantal bezoeken niet door de fabrieken te !en betalen. ',et Rijk wilde geen medewerking verleenen om werkuren in het algemeen met 200 en 100 uren te oogen, maar wel om enkele kleine fabrieken ge verhooging te geven. roor de administratieve controle was een regeling 'orpen, maar de goede bedoeling ten spijt, ging its 1 fabriek op de regeling in. mededeeling over deze kwestie gaf de vergade- geen aanleiding tot bespreking. Hierna volgen mededeelingen. De verzekering van den Leeraar-Technicus is ge- geld met het Coöperatief Verzekeringsfonds te Éiiw&rden. Het Bestuur besloot om ten aanzien van het Melk- sluit -maatregelen voor te bereiden, waardoor in sa- IA enwerking met de Keuringsdiensten meer voor onze brieken kan worden gedaan. De heer Mr. P. Langeveld zal Rechtskundig Advi- jur van de Commissie voor Landbouwcoöperatie thoud Van het Bestuur der Vereeniging Het Landbouw- uis kwam een schrijven in om de vraag eens te over igen of het niet gewenscht is, dat de organisatiën Noordholland gezamenlijk iemand aanstellen wier lak het is om propaganda te maken voor den af- it van land- en tuinbouwproducten en het geven la voorlichting aan buitenlanders, die onze pre facie bezoeken. Op de hiervoor door genoemde Vereeniging gehou- vergadering werd het Bestuur van onzen Bond oor den Voorzitter vertegenwoordigd. Het idéé werd door een belangrijk deel der vereeni- met sympathie begroet en werd het gewenscht Bacht, dat het Bestuur van het Landbouwhuis de g nader «al bestudeeren en daarna met een plan -omen. Voor het Technisch Bureau van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond is een nieuw Reglement gang van vastgesteld, waarin de werkwijze is geregeld en de samenstelling van de Commissie van Beheer, die het Bestuur van den F.N.Z. bijstaat. Voor onzen Bond is lid de heer G. Nobel. 3, Hou i. ogil! Onderzoek prijsverschil 40+ N.H. Edam mer kaas en 40+ Friesche Edammer kaas en de wenschelijkheid van het be houd van de letters N-H. op het Rijks- merk. -Bij verschillende Noordhollandsche kaashandelaren is over deze kwestie een onderzoek ingesteld Over de vraag: :,Wat is de oorzaak dat voor de Noordhollandsche Edammer 40+ gedurende de laatste maanden zoo'n belangrijk hooger prijs wordt gege ven dan voor de Friesche 40+ Edammer", is in het kort samengevat geantwoord: De Noordhollandsche Edammer 40 wordt beter geacht voor opzet kaas, terwijl de smaak beter is dan van de Friesche. Friesland maakt meer z.g. consump tiekaas. Hierbij komt dat de vraag naar opzetkaas in de maanden: April, Mei. Juni en Juli groot was. Door verschillende handelaren wordt gewaar schuwd tegen de z g. technische verbeteringen van de kaas, die volgens deze heeren een gevaar voor de kwaliteit op kunnen leveren. Vooral de kwaliteit van het product moet niet uit het oog verloren worden om de goede naam van het Noordhollandsche product hoog te houden. Ook werd gewezen op de nadeelige invloeden aan het pasteuriseeren der melk verbonden, voornamelijk ten aanzien van de smaak, waar de consument op let. Over het behoud van de letters N.H. op de Rijks- merken zijn alle meeningen onverdeeld, allen ach ten het behoud van de letters N.H dringend noodig om te kunnen bewijzen dat de herkomst van -deze Edammer kaas uit Noordholland is. Verschillende pleiten er voor om te trachten hier aan uitbreiding te geven, omdat de letters N.H. in het merk wel de meest bescheiden afmeting hebben die rnen maar kan denken. Het Bestuur heeft met belangstelling kennis geno men van deze mededeelingen en stemt er mee in. In Spanje werden sedert geruimen tijd plannen overwogen om te komen tot hoogere invoerrechten op kaas. Door den F.N.Z., de V.V.Z.M, en -de Organisatie van de Kaashandelaren werd hiervoor samenwerking ge zocht en verkregen en mede door invloed door de Re- geering voor hetzelfde doel uitgeoefend, werd bereikt, dat de Spaansche Regeering besloot tot 1930 geen •maatregelen in deze te nemen. Inwerkingtreding Kaasbeslulb Door den F.N.Z. is overleg gepleegd met den heer Dr. Fllippo, Voorzitter der Commissie Art. 17 der Wa renwet, over de vraag of de fabrieken die zoo nu en dan kaas aan leden, personeel en particulieren van uit het pakhuis verkoopen, ook onder dit besluit val len. Zeer tot ons genoegen staat de heer Filippo op het standpunt dat dit niet het geval is. Onder het be sluit vallen alleen degenen die in het dagelijksch le ven als winkelier, slijter of venter bekend staan en dit is niet met zuivelfabrieken het geval. Op de tentoonstelling te Medemblik heeft de Bond gelijk op andere tentoonstellingen het geval was weer eene inzending gedaan om te laten zien welk werk de Bond voor zijn leden verricht en wat onze organisatie als zoodanig 'beteekend. Als zoodanig zijn wij overtuigd, dat de inzending goed geweest is. In verband hiermede willen wij even mededeelen, dat van de Afdeeling Opmeer en Omstreken der Hol- landsche. Maatschappij van Landbouw een verzoek in kwam bij onzen Bond om de kaaskeuring van onzen Bond te combineeren met de kaaskeuring van den Nieuwen Bond. Dit verzoek werd gedaan om eene uniforme beoordeeling te verkrijgen in verband met de beschikbaarstelling van een gouden medaille door genoemde afdeeling, voor de fabriek die het hoogste aantal punten behaalde. Het verzoek, dat kort voor de tentoonstelling in kwam, werd in het Bestuur besproken, en daar onze Bond alle' maatregelen voor de keuring reeds had genomen, was de mogelijkheid om het in te willigen, buitengesloten en werd dit aan genoemde afdeeling medegedeeld. Benoemingen. Tot lid van de bouwcommissie wordt heihenoemd de heer L. Broekens, tot lid van de Aankoopcommis sie benoemd de heer Bark Middelie, tot lid -der Coram voor do Kaaskeurmgen de heer P. de Boer, Blokker, en tót lid van de Commissie voor de Boterkeuringen, de heer J. Veldstra te Opmeer. Rapporten medefiscilngen. Voor den aankoop van benoodig-dheden kunnen wij tot ons genoegen wijzen op toenemende belang stelling. Toch kan de deelname nog belangrijk uitgebreid worden, waarvoor wij weer een beroep doen op alle loeien, zij bevorderen door de deelname het belang van de fabrieken in niet geringe mate. De boterkeuringen worden op den zelfden voet voortgezet. De boter moet 1 week oud zijn en dient één week voor de keuring te worden ingezonden. De kwaliteit van de boter was over 't algemeen 'weinig vooruitgaande. De oorzaak hiervan is zeker 'ook mede hierin gelegon, dat geregeld potten naar Leeuwarden worden gezonden. Uit monsters, onderzocht op 't eiwitgehalte, bleek, •dat deze cijfers varieerden van 0.153 0.64 zoo dat dit goed was te noemen. Wij hebben nogal eens te doen met het gebrek vet tig. het is soms gebleken, dat de room onvoldoende werd gepasteuriseerd; het verdient daarom aanbe veling hier meer aandacht aan te schenken. Dit jaar wierd besloten, evenals voorgaande jaren, drie keuringen van kaas te houden. Twee dezer keuringen hebben reeds plaats gehad. De le keuring werd gehouden op 10 Mei 1928 te Alk maar. Het aantal inzendingen bedroeg 28 stuks of 66 van de totale hoeveelheid aangesloten fabrie ken. Het gemiddeld aantal punten bedroeg 66,4, het hoogste 81. De 2e kaaskeuring werd gehouden te Medemblik op 10 September 1928. Het aantal inzendingen bedroeg 27 stuks of 63 van het aantal aangesloten fabrieken. Het gemid delde aantal punten bedroeg 66,7, het hoogste 83H. De 3e kaaskeuring zal worden gehouden te Hoorn op 18 December, terwijl de tentoonstelling en lezing door den Leeraar-Technicus zal worden gehouden op 20 December. Over de technische voorlichting brengt de technicus een uitvoerig rapport uit. Een 168-tal bezoeken wer den door hem afgelegd, en o.m. wordt de wensche lijkheid uitgesproken, dat van bondswege aandacht wordt geschonken aan de berekeningen van het ge middeld vetgehalte. Ook dienen gegevens verzameld te worden over de in onze provincie in gebruik zijn de kaasmachines. Bouwcommissie. Van de Bouwcommissie kwam het verzoek in om met den Algemeen-en Nederlandschen Zuivelbond in overleg te treden voor de benoeming van een Ad viseerend lid der Commissie uit het Technisch Bu reau. Het gevolg is geweest, dat door den F.N.Z. hier voor.is aangewezen de heer Ir. H. de Kruijff Jr., die eventueel zal worden vervangen, wanneer hij ver hinderd mocht zijn, door een ander van het Tech nisch Bureau. Met genoegen maken wij melding van dit besluit, omdat voor den bouw van de tegenwoordige Zuivel fabrieken het advies van een deskundige, van het Technisch Bureau, zeer belangrijk is, De Commissie is van oordeel, dat voor de reorgani satie van onze kleine fabrieken soms te snel en te on volledig wordt gewerkt. Meerdere voorbereiding en combinatie van enkele kleine fabrieken tot eene giootere zou, indien mogelijk in deze meestal aan te bevelen zijn; daarom adviseert de Commissie bij eventueele plannen eerder met haar in overleg te treden en meer* tijd te nemen voor de voorbereiding •der reorganisatie, wat bet geheel ten goede zal ko men en voor de toekomst van veel belang is. De Commissie benoemde den heer Broekens tot Voorzitter. De cursus voor Botermakers onder leiding van onzen Lëeraar-Technicus den heer S. van Buren geniet, veel belangstelling en wordt gevolgd door 16 - leeriingen Bestrijding van tuberculose en andere veeziekten. Het Bestuur staat welwillend tegenover de maatre gelen in deze te nemen en acht het van veel belang, dat de fabrieken hieraan hare medewerking verlee nen. De werkzaamheden in deze door de hiervoor opge richte vereenigingen gedaan, wijzen op eene goede ontwikkeling, want het aantal koeien dat volgens de rijksvoorschriften zal worden behandeld, is thans ge stegen tot ruim 5305 stuks. In het Bestuur van genoemde vereeniging wordt onze Bond vertegenwoordigd door den heer H. K. Koster. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar ons num mer van Zaterdag j.1. De heer Jongejans, Assendelft, deelt mede, dat zijn fabriek een regeling met een veearts heeft getrof fen en per een gulden wordt betaald voor oog reactie en onderhuidsche inspuiting De Voorzitter deelt mede. dat met de veeartsen een regeling is getroffen, waarbij, een vergoeding van fl wordt verlangd. Door het rijk wordt 50 cent vergoed, door de provincie aan de betrokken vereeniging fl per koe. De 'kosten van de bestrijding kunnen dus voor een boer of fabriek nooit hooger worden dan 50 cent per koe. De stookcursus. die onder lading van den heer Duif, Leeraar-Machinist van den Algemeenen Neder landschen Zuivelbond, staat, is begonnen den 24 Oc- tober te Hoorn. Er zijn 14 deelnemers. Het school geld is bepaald op f10. Die heer Dr. Scheij brengt rapport uit over de Vak school voor Kaasmakers te Hoorn. Elr is dit jaar een nieuwe 2 jaarlijksche cursus be gonnen. Aan het toelatingsexamen namen 47 kaas makers deel. H/et toelatingsexamen is een gebrekkig middel om uit te maken, wie toegelaten moet worden of niet, maar ik weet geen ander. Men kan daarmede weeren hen, die in geen geval geschikt zijn. Dit waren er 8. 30 kaasmakers zijn onvoorwaardelijk toegelaten, en 9 op voorwaarde, dat zij hun 'kennis van het vak reke nen tijdens den cursus nog moeten aanvullen. Ze krijgen daarbij hulp van den assistent Visser. De les- 'sen worden aan twee parallelklassen gegeven. Er is een leerling, die geen beroeps kaasmaker is. Hij is de zoon van een leverancier en bestuurslid eener coöp. zuivelfabriek. 'Het komt mij geschikt voor, dat jonge menschen, die later wellicht een bestuursfunc tie aan de coöp. zuivelfabriek hebben te vervullen, eens een paar winters deze lessen te zamen met de kaasmakers volgen. Ten slotte roep ik de medewerking in van de di recteuren en kaasmakers om de practische opleiding van de leerlingen der school zooveel mogelijk te be vorderen. De Vakschool geeft alleen theoretische lessen. Dit stelsel van opleiding is gebaseerd op het leeren van de praktijk in de practijk. De practische vor ming moet dus in de fabriek plaats hebben. In de groote fabrieken, waar de wrongel machinaal wordt bewerkt, en meer en meer specialisatie van de ver schillende werkzaamheden plaats heeft evenals in de grootindustrie, zal de algeheel© practische opleiding de meeste moeilijkheden geven. De vorming van het personeel der toekomst is toeh een zaak van groot belang voor de zuivelindustrie. Naar aanleiding van een opmerking door den heer Spaander wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat de Commissie voor de Kaaskeuringen steeds de aandacht schenkt aan de wijze van keuring. Over du bevurderteg van gt*sl manwn te flJS ttesH de heer Dr. Scheij mede: De Commissie voor de Melkcursussen had vanwege Hollands Noorderkwartier in 1928 het volgende ver richt. De leerlingen van de 6 melkcursussen, gehouden van wege de Vereeniging tot bevordering van een hygiënische melkwinning te Amsterdam, in den zo mer van 1627, werden geëxamineerd. Van de 27 leer lingen (22 m. en 5 vr.) slaagden 4. Verder is er exa men afgenomen te Heerhugowaard, Wieringerwaard en in de Zijpe van cursussen in 1927 gegeven. De cursus te Heerhugowaard ging uit van de Afd. der Holl. Mij. van Landbouw en is door den heer Doets gegeven op de boerderij van P. Blauw. De theo retische lessen zijn dsor den heer v. d. Meer gegevon de 4 leerlingen slaagden allen. De cursus te Wieringerwaard is gehouden van wege do zuivelfabriek aldaar op de boerderij van den heer Daan Kaan, die tevens de leider was, ook van de theoretische lessen. De 4 leerlingen zijn gslaagd. De cursus in de Zijpe had plaats vanwege de Afd. der Hioll. Mij. v. Landbouw op de boerderij van P. Vries te Schagerbrug. Cursusleider was de heer Daan Kaan.'Van de 13 leerlingen moest 1 worden afgewezen. In 1928 is slechts 1 nieuwe melkcursus gehouden vanwege de Afd. Winkel, N. Niedorp en omstreken der Holl. Mij. van Landbouw op de boerderij van A. Winkel te Moerbeek. Cursusleider was de 'heer Kaan, terwijl de theore tische lessen zijn gegeven door den heer H. Boer, asistent-dircteur der Zuivelfabriek te Lutjewinkel. Van de 7 leerlingen zijn er 6 geslaagd Het is te betreuren dat er in 1928 zoo weinig animo torn melkcursussen te doen houden, geweest is. De belangstelling bij de zuivelfabrieken voor deze zaak is nog heel gering. Er is ook een cursus voor voormelker9 geweest. Wij verwachtten een flinke aangifte van deelnemers doch werden teleurgesteld; het plan om een middag en een morgencursus te geven moest zelfs tot den middagcursus worden ingekrompen. Van de 6 leer lingen waren 3 melkcontroleurs van het melkcon- trolestation te Amsterdam. De cursus is gegeven door den heer Kaan op de Proefzuivelboerderiji te H'oorn. Onze commisse is zeer blij, dat er thans in de eigen provincie een uitstekende kracht, afkomstig uit de school van den heer Heida, ter opleiding van voor melkers aanwezig is. Een der geslaagden kreeg al spoedig door zijn di- plimo een goede betrekking aan het Melkcontrola- station Utrecht. In dezen tijd, waain de bevordering van de ge zondheid van het melkvee en van de melkwinning zeer terecht, op den voorgrond worden gebracht, komt er behoefte aan voormelkers. Ik meen. dat het in het belang van de zuivelfabrieken zijn zal, indien in 1929 weer een voormelkerscursus wordt gehouden en. ik hoop, dat er ook van eenige zuivelfabrieken het ini tiatief zal uitgaan, om in hun streek een plaatse lijke melkcursus op te richten. De heer Busch deelt mede, dat bij hem in de buurt bet leeren melken aan de zonen beschouwd wordt als een misdaad, die men in dat geval aan zijn zoon be gaat. De Voorzitter brengt Dr. Scheij hartelijk dank voor het uitbrengen van het rapport, maar cok in het bijzonder den heer Daan Kaan, voor 'hetgeen deze doet tot bevordering van goed melken. De practische resultaten met de melk machine verkregen. De Commissie voor Landbouwcoöperatie bracht •hierover rapport uit. Het resultaat van het onderzoek bij degenen, die de melkmachine gebruiken, is schitterend. Uit de vele gegevens over de installatie blijkt, dat het goed is om'bij de aanschaffing, behalve voor een goede machine, te zorgen voor een goede melkplaats, met betonnen vloer, gelegenheid om het vee goed vast te 'kunnen zetten en teven te kunnen voeren. Moet men in den zomer op verschillende plaatsen melken, dan schaffe men een vlakke, vierwielige wagen aan, waarop de installatie is geplaatst en waaromheen de koeien worden vastgezet en gemolken. Hoe meer zorg men hieraan besteedt eenvoudig en doelmatig hoe prettiger het gebruik van de machine voldoet. Wij ontvingen inlichtingen over bedrijven van al lerlei grootte, waaruit ons blijkt, dat men met de gróótste bedrijven de meest economisohe voordeeion 'krijgt, omdat twee personen in staat zijn om een groot aantal koeien goed te' melken. Van deze bedrij ven wordt dan ook behoudens één het aanschaf fen van eene melkmachine algemeen en vaak sterk aangeraden, wat zeer verklaarbaar is, omdat met be langrijk minder personeel kan worden volstaan. Maar ook van de kleine bedrijven van 10 koeien en minder, ontvingen wij warme aanbevelingen, omdat de boer alles gemakkelijk alleen kan doen en dan ook geen dienstbode noodig werd geacht.. Allen raden het aanschaffen van een melkmachine aan, sommigen zeer sterk. Geene behalve een zouden de machine willen missen en zouden er direct weer een aanschaffen. Bij deze gunstige beoordeeling moet worden opge merkt, dat algemeen wordt gezegd: „de machine se cuur te behandelen". Het schoonmaken, dat gemak kelijk gaat, moet men liefst zelf doen en vordert geen langen tijd, wat ook het geval is met het namelken, dat men algemeen noodig acht 'Behoudens enkele uitzonderingen worden de ma chines het geheele jaar gebruikt en acht men de ma chine dooreen genomen, zoo goed als goede en beste melkers, sommigen vinden haar beter. De koeien vinden het melken met de machine pret tiger dan met de hand. De melkwinning wordt algemeen hygiënischer ge vonden dan met de hand en wordt als zoodanig eene groote verbetering geacht, terwijl men de productie niet minder acht dan bij goede melkers, verschillende melden, dat zij deze hooger vinden, ook het vetgehalte. Bij goede behandeling van de machine heeft men van uierziekten geen last; zij ontstaan dan zeker niet door de machine. De onderhoudskosten zijn verschillend, in de meeste gevallen niet hoog, verschillend inzicht over wat tot onderhoud behoort, maken hier de verschillen. Deze kosten lijken ons geen bezwaar. Voor afschrij ving wordt 5 a 10 berekend. De electrische stroomprijs is verschillend, hierover in dit rapport uit te wijden, lijkt ons niet noodig, wij moeten die eens afzonderlijk bezien en waar hij voor verlaging in aanmerking komt zouden wij kunnen trachten invloed ten goede uit te oefenen. Ook worden benzinemotoren gebruikt, waardoor de hoogere kosten voor electrisohen stroom, in de sper- uren, worden vermeden. De heer Dokter doet voor de commissie voor Lan- bouwcoöperatie mededeelingen over hare werk zaamheden: De behandelde punten waren: le. Nieuwe Wet op db Naamlooze Naamlooze vennootschappen; 2e. hy potheekverstrekking op onderpand v. vee; 3e. melk machines; 4e. kiesstelsel Kamer van Koophandel; 5e. Onderling Boerenverzekeringsfonds; 6e. Het Zuider- zeevraagstuk (uitgifte der gronden); 7e. Verslag Landbouwboekhouding. De nieuwe wei op de Naamlooze Ven nootschappen. Over dit onderwerp gaf de heer Mr. P. Langeveld 'n korte verhandeling, die in prettige causerievorm er op wees, dat hoewel de nieuwe wet met een zucht is aangenomen, zij ons toch veel goeds heeft gebracht

Schager Courant | 1928 | | pagina 5