D GASONTPLOFFING TE LONDEN. Tooneel ais van een aardbeving. SCHOORL NIEUWE NIED0RP. Dc kc j WINKEL. ri] 4i palen met gaas om de jonge boomen zullen worden geplaatst. De heer Wit wijst op het St. Nicolaasfeest en brengt dank aan de Weezenadministratie in deze. Spr. vraagt echter, als er weer zulk een feestje is, de on derwijzers dan meer overleg met elkaar plegen wat de te zingen liedjes betreft. Nu konden de kinderen van buiten niet meezingen, omdat, die liedjes hadden geleerd, die hier niet werden gezongen. Voorzitter doet' de toezegging hierop te zullen wij zen. Hierna sluiting. DB WEG OVER 800 METER LENGTE OPENGERETEN. Als door ©en wonder geen doodern. Donderdagmorgen heeft in het centrum van Londen een vervaarlijke gasontploffing alles doen trillen en schudden. De rijweg werd over een lengte van 800 meter open gereten door een beweging als van een aardbeving. Het eerste bericht sprak van voetgangers, die ln de lucht werden geslingerd, een omvergeworpen taxi en een paard, dat gedood werd. Ook vreesde men, dat een werkman, die onder den beganen grond werkte, om het leven is gekomen. Volgens later binnengekomen berichten, moeten als door een wonder geen dooden te betreuren zijn. Wel werd het aantal gewonden op 13 geschat, waarvan ver scheidene ernstig. Bovendien vertoonden 0 personen teekenea van vergiftiging. Waarom er weinig slachtoffers oorzaak nog onbekend. zijn; de Uit nadere berichten blijkt, dat de gasontploffing Donderdagmorgen even voor 8 uur plaats had op het deel van High Holborn, dat tusschen Kingsway en Tot- tcnham Court road ligt. Aan het feit, dat het nog be trekkelijk vroeg was, en de ontploffing de straten in het midden openscheurde waar geen menschen liepen, is het te danken, ^dat het zoo goed! safgeloopen. Van de 8 gewonden zijn er 3 zwaar gewond, maar ook deze verkoerèn niet ln onmiddellijk levensgevaar. De politie heeft de heele straat afgezet, wat zeer noodig bleek, want in den loop van den dag volgden nog verscheidene kleinere ontploffingen, oen daarvan onder een groot winkelpand op den hoek van Bloomsbury en Denmark Street, dat ontruimd moest worden. Wolken stof en deeltjes asphalt zijn 3 K.M. verder nog waargenomen. De eleetrische lichtlelding Is ln het geheele blok ge stoord, en de voorstelling ln het Princess Theatre, dat als gebouw geen schade heeft geleden, kon dien avond niet doorgaan. Het onmiddellijk Ingesteld onderzoek heeft nog geen oorzaak aangewezen. Men moet echter door een waren chaos van in en uit elkaar gerukte stukken asphalt werken om den haard der ontploffing, dien men bij de kruising van Holborn en High Street zoekt, te be reiken. Een ingenieur van den dienst van plaatselijke werken schatte do schade alleen aan het wegdek op rond 50.000 pond. Nieuwe ontploffingen. Het zou niet bij die eene ontploffing in het vroege morgenuur blijven. In den namiddag namelijk had op nieuw een ontploffing plaats. Het plaveisel werd in de hoogte geslingerd en vlammen begonnen uit de gaten in de bestrating op te laaien. Steeds verder breidde het vuur zich uit, tot dat het een huis van vijf ver- diepingen aantastte, en de eerste etage ln llchte-laale zette. Een schrik voer door de menigte, daar velen in de meening verkeerden, dat'het huis nog vol bewo ners was, doch de politie had de mogelijkheid van een explosie voorzien en 'de bewoners hadden het huis een uur te voren moeten verlaten. E en groot aantal films waren echter opgeslagen op de eerste verdieping en een série kleine ontploffingen volgde in het gebouw zelf. Langzaam kropen de vlammen op tot de tweede en de derde verdieping. Politie, arbeiders van de gasfabriek en; vrijwilligers duwden Intusschen de menigte steeds verder terug van het brandende gebouw, in verband met de mogelijkheid van nieuwe ontploffingen. De brandweer stond voor een hopelooze taak en zij be perkte zich dan ook tot het beschermen der belenden de perceelerx, die alle Inderhaast ontruimd werden. Ton slotte slaagde men erin, het vuur meester te worden. De politie had het Intusschen lang niet gemakkelijk, want niemand wist, waar het volgende oogenbllk een nieuwe explosie zou plaats vinden. De straten als versteende golven. Meh- schen strompelden weg, door gas bedwelmd De Britsche draadlooze dienst meldt nog de volgende bijzonderheden Stevige betonnen rijwegen en voetpaden werden als papier stukgescheurd, zoodat er zich hoopen vormden en gapende gaten werden gevormd vele meters diep en breed. Op sommige plaatsen waren de straten als ver steende golven en werden reusachtige stukken van de bestrating tegen de muren van huizon en winkels op gestapeld. Naa radem snakkend tengevolge van het uitstroomende gas strompelden de mensohen weg. Verscheiden gezin nen worden bijna door gas gedwelmd en hadden nog juist den tijd uit hun huizen te waggelen waar het gas was binnengedrongen. Tientallen voetgangers werden tegen den grond geworpen. Winkelruiten werden ver brijzeld en de huizen schudden op hun grondvesten. Tal van slapers (de eerste ontploffing had 's morgens ln de vroegte plaats) werden uit hun bed geslingerd. Dek sels van mangaten schoten de lucht in. Een er van be reikte een hoogte van meer dan 20 m., viel door een dak en daarna door twee verdiepingen heen zonder iemand te raken. Een taxi werd omver geworpen toen er een krater onder ontstond; de chauffeur werd tegen den grond geworpen en werd gewond. Overal sloegen de vlammen uit de gasbuizen. Arbeiders met gasmaskers werden in allerijl met vrachtauto's naar do plaats der ontploffing gezonden en de brandweer werd van alle kanten opgeroepen. Den bewoners in het betrokken ge bied werd gevraagd geen open lichten te gebruiken tot zij officieel bericht kregen dat het veilig was dit te doen. Aan de vernielde lantaarnpalen werden door de po litie waarschuwingen opgehangen om niet te rooken. Toen des middags een nieuwe ontploffing plaats had, waardoor een gebouw in Bloomsbudy in vlammen ge huld werd, zochten de menschen op straat een goed heenkomen. Een onbeschrijfelijke' aanblik. De straten, waar de ontzettende gasontploffingen zijn gebeurd, bieden een onbeschrijfelijken aanblik. De be strating is over een geheele lengte opengescheurd en er loopen diepe barsten door het gewapend beton, waar uit blijkt dat de kracht van de ontploffing geweldig moet zijn geweest. Overal, waar houten plaveisel was, zijn de blokken ver weg geslingerd. De tarmac-wegen (met een toerpraeparaat bedekt) vatten vlam en brand den lustig, wat de taak van de brandweerlieden om de straten te beschermen bijkans onmogelijk maakte. Straatlantaarns zijn krom gebogen en ruiten verbrij zeld. Waar de ontploffing ontstond. Reuter seinde Donderdagavond nog uit Londen: Men meent te weten, dat de ontploffing ontstond in een tunnel, toebehoorende aan den P.T.T. dienst, waar in arbeiders van dezen dienst werkzaam waren. Deze ontploffing deed de hoofdbuis van het gas springen, waardoor veel gas ontsnapte dat ln brand raakte. De vlammen sloegen bij het afzenden van dit be richt nog uit de straten op. Honderden zijn tijdelijk zon der onderdak. Daar nog steeds gas ontsnapt, worden er de grootste voorzorgsmaatregelen genomen om nieuwe branden en ontploffingen te voorkomen. De schade Is reusachtig groot. Een voorloopige schatting spreekt van een schade aan het wegdek, de gas-, water-, telegraaf-, en telefoonlel- dingen van 150.000 pond, dus bijna twee millioen gulden. Woensdagavond vergaderde in t lokaal van den heer Kroon bij het klimduin, de Schoorlsche Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer. Tegenwoordig waren een 25-tal leden. De Voorzitter, de heer R. Wognum, memoreerde dat er weder bijna een jaar achter den rug is, waarbij de zakenmenschen gelegenheid hebben hunne balans op te maken. Stond het, wat het penslonbezoek betreft, er ln 't hartje van 't seizoen nog zeer slecht voor, en ble ken de groote voorspellingen, als zouden de Olympische Spelen geld in de seizoenplaatsen brengen, een desillusie Omstreeks 20 Juli kwam er echter een vloed van aan vragen, en werd 't bezoek zeer druk. De voortijd is daar door niet goedgemaakt, doch er werd toch nog veel ver goed en zijn we over het algemeen niet ontevreden. Het leven van V.V.V. Is dezen zomer zijn ouden kal- men gang gegaan. We hebben gehad een zomerfeest, een verloting, evenals we dat elk Jaar zoo gewoon zijn. Hiermede verklaarde spreker de vergadering voor geoepnd. Ingekomen waren berichten van verhindering van de Burgemeester, van notaris van Pinxster, en van M.W. V. d. Garde. Naar aanleiding van een desbetreffende zin in de notulen, informeerd de heer Groen, waarom de ln dit Voorjaar bij de ingezetenen verspreide circulaires voor I gas-aanleg neit zijn teruggehaald. De Voorzitter antwoordde, dat deze aangelegenheid I eenigszins een mislukking was. Toch scheen er nog weer een bespreking over te zullen komen, althans had hij gehoord van den Voorzitter van „Algemeen Welzijn". I Spreker vreesde echter ten zeerste dat er weinig lust tot aansluiting zal zijn. Verder werd medegedeeld dat op een schrijven betref fende openstelling der wegen ln de duinen (bij de plas sen) na de broedtijd der vogels, dus na 15 Juli, bericht van den houtvester wan ontvangen, dat er volgens zijn gedachte wandelterrein genoeg is in de duinen, en hij niet kon overgaan om dit duingedeelte toegankelijk te maken voor het geheele publiek. De houtvester vond, dat juist dit gedeelte met rust j moest worden gelaten. I Verder deelde de Voorzitter mede dat tijdens de ver gadering der middenstandsvereeniging te Alkmaar, en van de A.N.W.B. bij haar bezoek te Schoorl, een groot aantal kleine gidsen ls verstrekt, terwijl aan het adres van den Raad aan Provinciale Staten inzake overname door de Provincie van den Duin- en Laanweg, adheasle was betuigd. Hierna volgde bestuursverkiezing welke tot uitslag had, dat de heer A. Gutter met bijna algemeene stem men direct werd herbenoemd. Voor den heej D. Swaan, welke zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer Groot- hand bij tweede stemming benoemd. Belden namen ze hunne benoeming aan. De heer Groothand deed toezeg ging om al zijn werkkracht eraan tegeven, terwijl de heer Swaan den dank van den Voorzitter kreeg voor het vele ,wat hij als penningmeester had gepresteerd. Door den heer Van der Garde was een verslag Inge zonden van het zomerfeest, waaruit bleek, dat het fl- nantieel eenig nadeel had opgeleverd. Met een uitgaaf van f 1221.76 en een ontvangst van f 11,80.05 bleef er een nadeelig slot van f 41.05. Doch 't feest zelf is een succes geweest, en een reclame voor Schoorl. Er was niet met de landbouwcommlssie samengewerkt, zooals vroeger. Die betaalde toen heel wat.. Aangeraden werd, om een volgend feest niet eenvou diger op te zetten. Veel kon echter nog gevonden worden door de plaatsen voor fruit, suikerwerken enz. niet uit sluitend aan Ingezetenen te verpachten, doch ook aan buitenmenschen. Ook de werkzaamheden zouden goed- kooper kunnen, b.v. door Inschrijving. Dank werd in dit verslag gebracht aan de overige commissieleden, doch inzonderheid aan« den terreincommissaris, don I heer Velhorst. I Het rapport werd onder dank aanvaard, terwijl ook de I Voorzitter de diverse menöchen nogmaals bedankte. De heer Zuurbier protesteerde tegen de clausule be- treffende de staanplaatsen voor fruit enz., en meende, dat dit niet de meening was van do geheele commissie. De Voorzitter meende dat deze aangelegenheid het beste bezien kon worden bij de besprekingen zomerfeest 1929. De heer Swaan deelde mede, dat da verloting .een nettowinst van f 135.20 had gegeven. I Tot leden van de ocmmissle, welke ln 1929 de rekening zullen nazien, werden aangewezen de heeren J. Kriller, I Groothand en D. Groen. I Na verschillende besprekingen werd besloten om ook in 1929 weder het bekende reclamegidsje te doen druk ken, terwijl op verzoek van den heer Groothand elk lid een exemplaar zal thuis krijgen. I Lang en breed werd nog gesproken over colportage en verspreiding, en dwaalden de heeren wel eens aardig van het onderwerp af, doch het slot was toch, dat ver schillende menschen weder wilden medewerken. I. Door den houder van het inlichtingbureau werd ver slag uitgebracht over de werkzaamheden in 1928. Er ble ken 277 schriftelijke en 96 mondelinge, benevens 5 tele fonische aanvragen behandeld te zijn, terwijl een groot aantal wandelkaarten zijn verkocht. Ook van de groote 1 gids' zijn een voldoend aantal exemplarenaan den man gekomen. De Voorzitter dankt den heer Zuurbier voor diens werk en zegt dat de functie van den man van het in- I lichtingenbureau niet altijd even gemakkelijk is. Nadat nog de heer Sporre enkele bezwaren had, welke van weinig beteekenis bleken, werd ook dit verslag i goedgekeurd. De vergadering besloot om nog een drietal banken op diverse plaatsen in de gemeente te doen aanbrengen. Op voorstel van den voorzitter zal het Bestuur ijverea bij de Directie van P.T.T. om met de telefonisch aan» gesJotenen in Uchocrldam gratis ie kunnen ppreken, onder den rook van Schoorl wonen, betaald worden. Hierna volgde de rondvraag. Op voorstel van den heer F. Raat zal 't bestuur in overweging nemen om de bestaande banken op z'n tijd een goede schoonmaakbeurt te geven. Een kleine discussie volgde tusschen de heeren Groothand en Groothoff. Broederlijk naast elkaar zit tende, deden beide heeren elkander soms leelijke verwijten over verspreiding der gids; er werd zelfs gesproken, dat men maar voor genoegen ln Amster dam was, dineerde en bioscopen bezocht! Haast niet in te denken! D,e heer Houter beval ten zeerste aan 't nieuwe or gaan van de A.N.V.V. te gaan lezen; dat blad maakt reclame voor eigen land, wat veel waard ls. De voor zitter beaamt dit, 't bestuur zal alvast een jaarabonne ment a f 5.50 nemen. De heer Sporre stelde voor om lijsten te doen cir» culeeren voor afschaffing van 't vast recht. Zij, die dan teekenen, doen dit met het dreigement dat ze b(j niet Inwilliging van hun verzoek zich van *t net zullen laten afsnijden. De vergadering voelde echter niets voor zulk een drastisclien maatregel. Hierna kwam de heer Groothand aan 't woord, die een legio aantal punten had aangenoteerd, soms tame lijk onbelangrijk, men zou kunnen zeggen van louter huishoud el ij ken aard, soms weer zoo Ingrijpend, dat 't Bestuur er machteloos tegenover stond. Doordat vrijwel al die aangevoerde punten voor het Bestuur weder evenzoovele nieuwe gezichtspunten wa ren, komen ze ln ©en volgende vergadering misschien weer terug. Een gelukkig verschijnsel is 't, dat de heer Groothand bestuurslid is geworden. In de bestuursvergadering zal er dan overwogen, mogelijk wel geselecteerd worden, en bestaat de kans dat een volgende vergadering zulk© dingen niet meer rauwelings ter tafel komen, doch goed voorbereid, een spoedig beslag kunnen krijgen. Daardoor zal 't uur van naar-hula-gaan iets vroeger kunnen zijn. De voorzitter sloot thans te elf uur met een vriende lijk dankwoord. Den 18en December jl. hield de heer Ir. Smeding te Schagen, een praatavond voor de Afd. Winkel, N. Niedorp en omstreken der Holl. Mij. van Landbouw, voor een groote sc'hare belangstellenden in de „Prins Maurits" alhier. Voorzitter de heer J. Lont, opende de bijeenkomst allen welkom heetende, voornamelijk den heer Sme ding en constateerde met genoegen de groote op komst en belangstelling, achte de oorzaak hiervan wel de actueele onderwerpen welke zouden worden behandeld, doch ook wel de spreker van heden avond, ons allen zeer goed bekend, die hier voor onze afdeeling wel de laatste maal spreekt, daar hij, zooals bekend, door de regeering geroepen is tot een zeer belangrijke andere werkkring. Daarna gaf voorzitter het woord aan den spreker. De heer Smeding zegt, de onderwerpen van heden avond reeds vele malen te hebben besproken, noch tans het onderwerp is zeer uitgebreid, men is er niet spoedig over uitgesproken. Tevens hoopt spr. op zeer vele vragen. Daarop wordt eerst behandeld: „Ontwatering van den grond". Dit onderwerp kan nooit te veel worden besproken. Waarom diep ont wateren! Grondonderzoek toont soms aan giftige stoffen in onvoldoend ontwaterden grond, onvoldoende zuur stoftoetreding. Natte gronden zijn koud. In natfe herfsten spoediger stuktrappen. Voorjaars latere groei. Bij dieper ontwateren krijgt men dikkere humualaag. Slecht ontwaterde gronden hebben gau wer last van droogte, slechtere gewassen, meer ge bit,. holle stand der gewassen. Bij grasland ook zwar te greppelkanten, kwaliteit -der grassen minder waardig. Het effect der bemesting is bij goed ont wateren ook beter. Aanbevolen wordt de slooten goed schoon te houden. Zij hehoeven niet droog te zijn, doch in den winter het water zoo laag mogelijk. Holl. N'oordekwartier heeft in 1922 en 1927 een on derzoek ingesteld naar de resultaten van peilver- laging. Het rapport hierover toont aan de wensche- ïijkheid van diep ontwateren. Voordee.'.en hierin worden ook genoemd: langer doorgroeien der gras- Jsen, ook betere kwaliteit en quantiteit, zoodoende meer en betere melk. Ook betere greppelkanten en I volgens sommigen afname der leverziekte. Noodig hiervoor is niet alleen peilverlaging, doch ook grep pels goed openhouden. Hierna wordt gelegenheid gegeven tot het stellen ivan vragen. j De heer Jes vraagt, hoe te handelen met een stuk land, 80 a„ 90 c.M. uit het wiater gelegen, dat ver waterd is geweest, maar vorig jaar goed gegreppeld en bemest* is, de resultaten waren echter zeer on gunstig. De heer Smeding zegt, dat hier draineering de aan- gewezen weg is. Beveelt verder grondonderzoek aan, I om de kalkvoorraad te constateeren, om hiernaar de 'bemesting te regelen. De heer Kamp acht water in de sloot voor Afeekea- ring voldoende, en meent, zoo de mogelijkheid be staat, dat bet zeer gewenscht zou wezen, indien in 't najaar begonnen werd met peilverlaging. De heer Smeding wijst er op, dat te veel slooten', te vol zitten niet alleen met water, maar ook met prut. Er moet meer aandacht geschonken worden aan het openhouden van slooten. De prut moet ér uit en over 't land, niet alleen peilverlaging kan hst doen. Overigens, hoe vroeger peilverlaging hoe beter. De heer Blokker zegt, dat van een drietal akkers bouwland, een akker gewoeld was. Na een sterken waterval bleek, dat de gewoelde akker, hoewel niet |gegreppeld. heel droog was, terwijl de andere,"'wel gegreppeld, heèl nat waren. De heer Smeding verklaart als oorzaak, dat door 't woelen de doorlatendheid beter gemaakt is, hoe wel het een onberekende toepassing is. Enkele gron den kunnen dit in 't geheel niet hebben. Het is te probeeren, kan soms heel gunstig worden be ïnvloed, Diep ploegen is een geleidelijker toepas sing, wat niet te vergelijken is met woelen. Woelen wiordt over 't algemeen niet aanbevolen- Voorzitter zegt, slooten welke niet te best waren, te hebben laten uitmodderen en vraagt of de ont watering met een uitgemodderde sloot, zonder peil- I verlaging al reeds beter is. i Die beer Smeding verklaart, dat het dichtzitten Ijder slooten met een doorlatenden ondergrond, heel i wel nadeelig kan wezen. Op een vraag naar de breedte der akkers op I grasland, kan geen definitief antwoord gegeven wor den. Zulks hangt zeer veel van den grond af. Ze dienen' in ieder geval goed opengehouden te worden. Ben algemeen antwoord is er echter niet op te geven, j het hangt geheel van de omstandigheden a-f.. Dat er 'op grasland slechte resultaten zouden worden be reikt met drainage is direct niet te gelooven. Het is de boeren veelal te duur. Ook moldrainage doet, hoeWel niet altijd, toch heel goed werk. Een aanwij zing wordt gegeven op het liggen der potten, en dat er op gelet moet worden, dat ze niet vanaf do uit watering dichtloopen. Met loopzanderigen grond wordt er echter niets mee bereikt. Door spr. worden Hen zeeste proeven met moldrainage aanbevolen. Hierna wordt behandeld: de bemesting (ook in ver band met den kalktoestand) van den grond. Spr. merkt op, dat omtrent de kalktoestanden van den grond, dit zooveel mogelijk onderaocht moet wor den. Waar de kalktoestand van den grond van groot belang is, is on lerzoek zeer gewenscht. Over het algemeen moeten meer stikstofhoudende kunstmeststoffen worden gebruikt B.v. stalmest be vat te weinig stikstof, en voldoende van de rest In verband met de huur, moet meer gebaald den. Door spr. wordt duidelijk gemaakt, dat intern gebruik het mogelijk maakt meer te halen. Het studeeren der .indexcijfers, welke in de landbouwbl den worden gepubliceerd, wordt ten zeerste aanbev len. Een bemesting van f 39.per H.A. is normaal, daar tegenover genoemd wordt dat in sommige ah ken aan bemesting wordt besteed een bedrag n f2.75 en f4.50 per K.A., wat volgens de boekhoud)! is gebleken, welke boekhouding voor zich zelf bot) dee'len spreekt. Een zeer interesante behandeling heeft plaats va de in de zaal opgehangen graphieken, welke ook do( middel van teekeningen werd voorgesteld. Gemii deld op de Nederl. proefvelden was de uitwerking va kunstmeststoffen: 75 op de eerste snede, de etgroen. Dit laatste mits men op tijd maait, e het maaien niet als van ouds, in verband brengt m te houden kermissen. Een en ander gaf een pracht-inzicht op de rentab liteit der kunstmeststoffen. Zeer veel is er over de2 bemesting nog te praten. De gemiddelde 'bemestin wordt door spr. weergegeven, alsook verschilleni aanwijzingen van niet te zware bemesting. Een eenzijdige bemesting met super is niet goed. Er moi voldoende fosforzuur gegeven worden om andi stikstoffen tot uitwerking te kunnen brengen. 'Nog tal van aanwijzingen worden omtrent, de mesting gegeven, waarna, wederom wordt overgoga tot het stellen van vragen, waarvan een veelvuldi en dankbaar gebruik van gemaakt wordt- Ben aanwijzing voor velen is misschien om won den bij 't zaaien van kalkstikstof te vermijden, d| kan worden verkregen door er een weinig water aai toe te voegen, zoodat het eenigszins vochtig is. Op stalmest moet geen slakkenmeel gezaaid wor den, anderomi kan wel, als het niet te kort op el kan d er gaat., We willen verder over de vele- gestelde vragen ei gegeven antwoorden niet uitweiden, maar het is zee zeker voor de vele aanwezigen een bij uitstek mooi en leerzame avond geweest. Voorzitter sluit de bijeenkomst met goed gekozen ei welgemeende woorden van dank aan den heer Smo ding voor het gegevene van hedenavond. Dankt d< aanwezigen voor hun groote belangstelling en hui buitengewoon aandachtig gehoor. Spr. uit echter zijl spijt, dat. in verband met de ontwateringskwestie niet meer polderbestuursleden aanwezig zijn. Hoewel er altijd wordt gezegd: O, da.t zijn bijna allen renteniera, welke hier toch niets voor voelen, valt het spr. niet ■mede. Inmiddels richt hij zijn dank aan de enkeli bestuursleden, die dan nog wel van hun belangstel ling blijk hebben gegeven. Als dan nog een aanbeye ling is uitgesproken voor hen die dat nog niet zijn, om lid te worden van de Holl. Maatschappij var, Landbouw, gaan we te ongeveer half twee huiswaarts Bersten Kerstdag zullen in Café Prins Maurits op treden de Maskerspelers, met het mooie tooneelspcl; De Koekoek. De Maskerspelers zijn hier geen onbekenden en zullen ons wel weer een mooien avond verschaffen en te hopen voor een volle zaal. t 1 n Co Gr De Rc nii 63 Het kantoor Schagen van het Waterleidingbedrijf! in Noordholland zal in eigen beheer 1200 meter ïei-j ding aanleggen aan de Molenkade te Winkel. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. JL school al-ff hier is in de plaats van den heer P. J. N. Wijker be-|_ noemd de hèer G. Rijpma. Donderdagavond sprak de heer L. G. Hazeloop, Rijks-* tuinbouwconsulent te Alkmaar, voor de Fruit- en groen-, tenvereeniging alhier, over glascultuur. De zaal bij den heer R. Laan was met belangstellen den gevuld. De Voorzitter sprak bij de opening zijn tevredenhek uit over zoo'n groote belangstelling en meende dat hel goed gezien was van de vereeniging om iets meer doen hooren. van deze nog onbekende cultuur. De heer Hazeloop verkrijgt daarna het woord, en be gint uiteen te zetten, dat Noord-Holland bovenaan staat als tuinbouwende provincie, n.1. wat betreft de groententeelt, niet de fruitteelt. Noordholland aan groen ten en fruit 14.109 H.A.; Zuidholland 13.194 H.A. De ontvangsten in Zuidholland zijn echter voel grooter dan in Noordholland, Volgens veilingsstatistiek Zuidhol land met 45 millioen tegen Noordholl. 25 millioen, waar van de meerdere glasteelt in Zuidholland de oox'za&k is, In Zuidholland ls aan kassen een oppervlakte van 8.421.221 M2. bakken 6.867.000 M2., ln Noordholland kassen 79S.441 M2., bakken 920.000 .M2.; in Zuidholland aan <lrui.venka.ssen 2865000 M2., in Noordholland 742.S01 M2. Aan groentenkassen: in Zuidholland 5.440.000 M2., in Noordholland 53.640 M2. Door toevallige omstandigheden is eerst begonnen met de druivelcersteelt en toch is deze teelt niet voor- deeliger dan groententeelt. Druiventeelt was bovendien in het Westland vroeger reeds inheemsch. Spreker schetst nader de constructie der drulvekaa zoowel de koude als de stookkassen, de kassen afzonderlijk en ln complexen gebouwd. Voorts gaat spreker uitvoerig na de wijze: beteelen met druiven, n.1. door afleggen en stekken, het laatste met takstekken of oogatekken, waarvan het laatste het beste is. Voorts de vorm, n.1. rechtstaand snoer of WeaUaxidsch snoer en dè snoeiing, waarvoor knobbelsnoeiing wordt toegepast. Deze wijze van snoeien voornamelijk voor soorten, die van nature groote trossen voortbrengen. Ook aanbeveling verdient de dubbel rechtstaande snoer vooral ln complexen van kassen, de opbrengst daarvan ls vooral niet minder. Ook de waterstand is op den groei van invloed. Voor vroeger in cultuur brengen wordt de aan dacht gevestigd, op z.g. wijkers en blijvers, benevens de daaraan verbonden bezwaren, welke veroorzaakt kan worden door het in elkaar groeien. Dan volgen verschillende ziekten en hare bestrijding in het bij zonder de langsteligheid, ter voorkoming waarvan overtollige vrucht moet worden weggenomen. Na de pauze gaat spreker verder met groenten teelt. waarvoor drie soorten kassen worden onder scheiden, komkommerkassen, tomaten kassen en wa renhuizen. Elk dier soorten en de teelt daarin wordt uitvoerig besproken en vooral -de tomatenteelt wordt uitvoerig besproken, gezien de groote vlucht welke deze teelt heeft genomen. In Zuidholland zijn beteeld 380000 M2. en in. warenhuizen heteeld met tomaten 4890000 M2. Uitvoer in 1927 bedroeg 51000000 Kg. te gen een opbrengst van pl.m. f 13.500.000. In Engeland; het land der tomaten, is een kijkje genomen en hiïf in toepassing gebracht./^oordholland is.in glascul tuur 25 jaar achter, nu begint men, doch laten we daarbij gebruik maken met de ervaring in die jaren in binnen- en buitenland opgedaan. Bouwt groenten- kassen op lagen grond met betrekkelijk hoogon wa terstand; bouwt geen koude kassen, want de toe komst is in stookkassen gelegen, mot meerdere op brengt en betere prijzen. Warenhuizen hebben ook afgedaan. Spreker hoopt dan dat door toepassing van dez ervaring, Noordholland met het nieuwste zal komei en daardoor in de glascultuur een eerste plaats on der de provinciën zal innemen. (Applaus.) Van de gelegenheid nog iets te vragen, word slechts door enkelen gebruik gemaakt, waarna cl voorzitter onder instemming der vergadering, spreker een woord van hartelijken dank brengt voo diens uitnemende rede en hoopt als de behoef! daarin bestaat, niet tevergeefsch nog eens de vrj I zal doen, van voorlichting te dienen. Daarna sluiting. i

Schager Courant | 1928 | | pagina 2