HARENKARSPEL ANNA PAULOWNA. SINT MAARTEN. CALLANTS00G. HEERHUGOWAARD. NIEUWE NIEDORP. WIERINGEN. WINKEL. LANGENDIJK. WIERINGERWAARD. Plaatselijk Nieuws. Binneniandsch Nieuws. De Kerstvlucht nadert het einde. De ontvluchting uit de strafgevangenis te Scheveningen. De yaccinedwang opgeschort. Het kistje teruggevonden. Herkenningsteeken voor blinden en half--blinden. De Beer. XQgeeeüreven van. 26 tot en met 28 Dfc>exnb«r 1028. Oeboren: Qoene. Ondertrouwd: Cornella Bregman, 28 Jaar, monteur te Den Helder, en Hlllegonda Kalle, 20 laar, zonder beroep, te Zljpo, Oetrcuwd f,a GftSM» DIRK8HOKN. Vrijdag j.1. had alhier In het café van Bruin de open bare vorkooping plaata, ten overstaan van Notaris Van den Borgh te Schagen, van een boerenwoning en eenige porceolen bouw- en grasland, gelegen In don polder Koe tenburg, eigendom van verschillende na te noemen elgo- naren, mot don volgenden uitslag. Perceel 1, 2, 8 en 4, zijnde de boerenwoning met 1.87.09 H A. bouwland, elgonaar P. Hoogland en Pijper, opge houden; perceel 5. 6, 7, groot 2.20.40 H.A. bouwland, eigenaar C. Francls opgehouden; perceel 8, eigenaar D. Uraem en Co., perceel 9 eigenaar H. Smit, perceel 10 eigenaar G. Kuiper c.s., perceel 11 eigenaar D. Hoogland, perceel 12 eigenaar H. Smit, perceel 13 eigenaar J. Hoog- vorst, zijnde grasland groot 3.83.80 H.A., kooper de heer K, Borst voor f 8579; perc. 14, en 15 bouwland groot 1.08.56 H.A., eigenaar do heer J. H. Stoel, opgehouden, en perceel 16, bouwland groot 1.36.40 H.A., eigenaar de heer K. Kistemaker, opgehouden D1RKSHORN. Woensdag, 2den Kerstdag, gaf de zangvereeniglng „Excelsior", dlreoteur de heer Jb. Hovenier, een concert in de zaal van den heer D. Bruin alhier. Voor een talrijk publiek werden verschillende num mers over het geheel uitstekend gezongen. Mooi, melodieus klonken „Opwaarts" van E. J. Otto, en „Lofzang" van F. Molenaar, terwijl „De Mulder" van Rulgrok werd gegeven op de vorelschte losse en luch tige wijze. In Lentezang" vai B. Diamant, waren de mannenpartijen wat zwak, waardoor het soms wat te enkel klonk. „Kerstcantate" vrouwenkoor met sopraan solo en pianobegeleiding van A. Lijsen, werd uitmun tend gezongen. Moj. M. de Leeuw was in haar debuut zeer goed, vooral in de hooge tonen. Tor afwissoling werden door een drietal damea en een heer oen paar muzteknummertjes gegeven. Schoon klonk het eerste nummer voor 2 violen en piano, uitgevoerd door de dames R. KuiperBlaauboer. Tr. IJ ff en Marle Dam, terwijl ook het tweede, gegeven door dezelf de dames benevens den heer M. Uff, saxophoon, een hartelijk applaus verwierf. "Na de nogal lange pauze werd door eenige leden van „Excelsior" en „Nieuw Leven" opgevoerd: „De Aard schok", blijspel in één bedrijf van O. Hartlng. Daar de lang niet gemakkelijke hoofdrollen ln goede handen wa ren, werd het stukje bost vertolkt Het daverend ap plaus was dan ook wel verdiend. Een geanimeerd bal besloot den avond. Verloren: een rijwielplaatje. In deze gemeente zullen, naar wij vernemen, dezer dagen huls aan huls door eenige dames kinderpostze gels worden aangeboden. Do opbrengst boven do gewone portokosten komt ten bate van het bescherming en hulpbehoevende kind. Wij twijfelen niet of een groot aantal zegels zullen worden verkocht Voorschot Landarbeiderswet Bij beschikking van den minister van financiën is aan do gemeente Anna Paulowna een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 3600, tèr uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Vrijdagmorgen had de aanbesteding plaats van een huis met bollenschuur, voor de firma Leignette te Beverwijk. Ingeschreven was als volgt; P. Tuin to %t Zand 120.290; Gebr. Boekei te 't Veld 123.600; Doedens. en Schilder te 't Zand f20202; S. Jonker te Anna Pau lowna f21.800; J. de Wijne te Den Helder f20.690; G. Hoornsman te Julianadorp f20.160; C. Vlaming te Anna Paulowna f 20ioO; Bruin te Beverwijk f23.724. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Johanna, doohter van N. Spigt en van P.. Huigen; Nicolaas, zoon van D. Kos en van M. Tijsen; Klazina Maria, dochter van W, G. Phllipsen en van M. K. O. Morgenroth. Overleden: Jacoba Heljboer, cud 41 Jaar, echtgenoote van Cornelis Moerland; Antje Göddeke, oud 72 jaar, echtgenoote van Dirk Albertus de Wit Donderdagavond vergaderde de veroenfging Nut en Genoegen alhier ten huize van don heor A. kwakman. In tegenstelling roet voorgaande vergaderingen waren voor dezen avond aardig wat leden opgekomen, wat weer eens een aangenaam gevoel gaf. Voorzitter, de heer Hardebol, opende de vergadering, er op wijzende, dat punt 3 der agenda, en wel het ver zoek P. Schrijver wel oorzaak der vele belangstelling zal zijn, en hij hoopt ln dexo een kalme en zakelijke bespre king- De 2e secretaresse, Mej. M. KoningSchager las hier na de notulen, welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Hierna punt 3 en wel verzoek van den heer Schrijver om bij beurteu de nutsavonden ook ln zijn localitelt te doen houden. De vergadering wetende dat deze vereen, een volks vereen. is, welke geen apart repetitielokaal benoodigd heeft, ln tegenstelling met een zangvereen. enz., zag de billijkheid van dit verzoek ln en bij acclamatie werd ten gunste van Schrijver beschikt. Voorgesteld werd thans om bij loting te beslissen waar de eerstvolgende nutsavond zou worden gehouden. Daar rerds 1 nutsavohd la dit seizoen gehouden is, waren en kelen vag meening dat thans de beurt aan Schrijver was. Naar voren werd gebracht dat op dat tijdstip de raak bi) Schrijver niet geschikt was tot het houden van dergelijke bijeenkomsten en dit nu door verbouwing ver anderd ls. zoodat de billijkheid meebrengt dat ook nu pas uitgemaakt mag worden het „waar". Bij stemming werd tot loting besloten en hierbij viel de eerstvolgende beurt aan Zvakman. Besloten werd om op 16 Febr. aj. het avondje te houden. Voor de lezing zal de heer P. de Geus worden aangezocht Bij de rondvraag werd door den heer De Vries ver zocht om de plaatsgenooten met stukjes, enz. voor buitenwonenden te doen gaan. Het bestuur zal er rekening mee houden. Door don heer Heneweer werd het bestuur dank ge bracht voor de lofwaardige regeling der werkzaamheden op het laatstgehouden, nut Hierna dnakzegging en sluiting door den Voorzitter. Woensdag den 2en kerstdag gaf de Arbelders-tooneel- vereeniglng „Falkland" van Helloo een uitvoering in hot Dorpskoffiehula. Genoemde véreènlging die ln de omge ving geen onbekende la, heeft ook hier weer getoond wat zij kan. De zaal was flink met belangstellenden gevuld. De aan wezigen hebben wel genoten; er is hartelijk gelachen om de koajjsche vergissingen die herhaaldelijk ln het stuk voorkwamen. De voreen. heeft ook weer veel suc ces gehad met het kluchtspel: „De Spaanscbe Vlieg". Wij twijfelen er ook niet aan of de speler» worden hier weer gaarne teruggezien; het stuk werd uitstekend vertolkt Een gezellig bal besloet dese geslsAfde ultv^ ring. De bakkerij voorheen bewoond door B. van Delft is deze week door den nieuwen eigenaar, P. Slljkerman, weer ln bedrijf gesteld .«oednt wij v/eor ln de gelegen heid zijn om 's morgens warme cadotjes te bekomen, en het dorp ls weer een bewoner rijker geworden. GROOTE KELTEN. De heer P. Leien heeft zijn woonhuis onderhands verkooht aan T. Hoek, daar de beer Letjen *lcb **1 ves tigen te Den Oever. Wlerlngen. Met groot succes is hier kerstfeest gevierd in de Ned. Herv. Kerk, op initiatief en met zeer veel opoffering van tijd en moeite door den Vrijz. Chr. Jeugdbond. De belangstelling was dan ook zeer groot en was stellig nog grooter geweest indien het late uur van aavang voor veraf wonenden geen beletsel was geweest Had Ds. de Leeuw aanvankelijk toegezegd, de leiding op zich te willen nemen, later bleek hem dit niet doenlijk on heeft men Ds. Houtgast Rem. predikant to Alkmaar, bereid gevonden, dit te willen doen. Heerlijk klonk de kinderzang, begeleid met orgel en vioolmuziek door de dames Brouwer en Haster, terwijl voorts ter afwisse ling deze muziek nog werd aangevuld door mej. G. van Twisk, viool. Door Da Houtgast werd een korte kerst rode gehouden voor de ouderen er. een heerlijk kerst sprookje verteld voor de jeugd, die daarbij letterlijk geheel oor was. Vóór het aansteken van de kerstboom- verlichting, werd door .een zestal kinderen een voor dracht gehouden, waarbij schitterend werd uitgebeeld d<f kerstboodschap. En toen ln eens, door aanwending van schletkatoens, stond daar de prachtige kerstboom ln volle glans en glorie. Er ging dan ook een kreet van verrukking op tol} de jeugd. Versnaperingen lieten zich natuurlijk best smaken en de cadeautjes brachten nieu we verrukking. Stellig uit bet hart van ouderen en jongeren was zeker gegrepen het woord van hartelijken dank uitgesproken door dón heer W. Molenaar, niet alleen aan Ds. Houtgast, doch nit minder ook aan de leden van den V.CJ.J.B. Een" daarna gehouden collecte droeg aardig bij in de gemaakte kosten. Naar men ons mededeelde, heeft Ds. N. J. C. Scher- merhorn, die zich op 23 September 1894 te Nieuwe Nle- dorp als predikant vestigde, om gezondheidsredenen schriftelijk aan het kerkbestuur medegedeeld, dat hij van plan ls emlritaat aan te vragen. In de vergadering van kerkvoogden en notabelen werd bovengenoemd schrijven behandeld en naar aanleiding hiervan werd met algemeene stemmen besloten, wan neer aan den heer Schermerhom het emlritaat wordt verleend, hem na zijn 34-jarigen dienst een pensioen toe te kennen groot f 1000 per jaar ten laste van de Ned. Herv. erk. Natuurlijk houdt een en ander ver band met de keuring, waaraan de heer Schermerhorn zich nog heeft te onderwerpen, welke keuring zeer streng wordt gehouden. Op 14 Augustus 1892 begon de heer Schermerhom zijn ambt als predikant te Beets, vanwaar hij 23 Sep tember 1884 beroepen werd naar Nieuwe Niedorp. Oudejaarsavond ial Ds. Schermerhorn, evenals vorig jaar zijn Oudejaansavondpreek houden des nachts van half twaalf tot half één. Thans wordt deze plechtige avond echter nog aangevuld met declamatie van mej. Menagé Challa en aparte orgelmuziek. Naar we vernemen, zal de Rijksontvanger, dé heet' J. J. van der Meulen, in den loop van 't volgend jaar wederom uit Nieuwe Niedorp vertrekken. Zulks zou verband houden met het opheffen van het Rijksbelastingkantoor hier ter plaatse ln 1929. Indien de geruchten juist zijn, zou 1 Mei a.a. de op heffing plaats hebben. Op Vrijdag 4 Januari, des avonds 8 uur, zal ln de Doopsgezinde Vermaning te Hippolytushoef wórden opgevoerd, door leden van den Doopsgez.' Jongeren kring het rellgleuse spel: „De vierde Wijze uit het Oosten". Toegangsbewijzen zijn uitsluitend bij voorver koop verkrijgbaar bij leden van zustor- en jongeren kring en aan de Doopsgezinde pastorie. De liefhebber diene hier wel op te letten, daar ze niet op den avond van de uitvoering verkrijgbaar zijn. De bouw van een slagerij voor den heer Rusten burg Is gegund aan den laagsten Inschrijver, on wel aan den aannemer N. J. Poel alhier voor f 8085. Bij het steenlossen aan Den Oever had Donder dagmiddag de h«er H. Enge! het ongeluk met een kip- kar bij 't stort neer te vallen. Per auto ls de man naar zijn woning in de Kliefstraat vervoerd. De dokter con stateerde gekneusde ribben. Gister maakte de patiënt het goed. In don namiddag van 24 December j.1. Is de 85-jarige Ingezetenen van Kolhorn, W. Pool, toon hij zich bevond ln het Zoutkaag, vermoedelijk door oen hartaandoening getroffen en overleden. Zijn lijk is aan de kade van do kromme Gouwe gevonden. De mot ingang van 1 Januari 1929 aan do school te Lutjewinkel benoemde onderwijzeres, Mej. M. Renoolj, heeft hare benoeming aangenomen on is met ingang van genoemden datum aan do tijdelijke onderwijzeres, Mejuffrouw T. Keetman eervol ontslag verleend. Naar men ens mededeelt, zal de j&ariyksche wedstrijd van den Woetfrleschcn Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen ln 1929 te Winkel plaat» hebben. NOORDSCHARWOUDE. B. en W. maken bekend, dat ter visie is gelegd een kaart, aanwijzende de grenzen van het gedeelte der ge meente, dat van het Provinciaal Reglement op de we gen is uitgezonderd, welke grenzen zijn vastgesteld bij besluit van Ged. Staten van 14 November 1923. NOORDSCHARWOUDE. Politie. Gevonden: een portemonnale met inhoud; een boodschappentasch met witte kiel. Inlichtingen te bekomen bij de politie te Noordschar- woude. BROEK OP LANGENDIJK. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de heer D. Ven op 1 Jan. 1929 de Chr. Geref. Kerk reeds 25 jaar als ouderling heeft gediend. OUDKARSPEL. Inschrijving voor den dienstplicht. Blijkens publicatie van den burgemeester dezer ge meente, zullen ln Januari a.s. do mannelijke personen, geboren ln 1910, voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven. CUDKARSrEL. Hinderwet Burgemeester en Wethouders hebben aan W. J. Matla, alhier, krachtens de Hinderwet, vergunning verleend tot het oprichten van een wagenmakerij en meubelmakerij, waarin gebezigd zullen worden 2 electromotoren van 2 en 1 P.K.. In het perceel A no. 143. LANGENDIJK. We vernemen, dat binnen zeer korten tijd de uitslag van het onderzoek naar da al of niet genoten 5 pe*. ven uitbreidingen door den Gaedireetem welk n-sder ano derzoek door Ged. Staten le ingesteld, kan worden tfr» gemoet gezien. ZUIDSCHABWOUDB. We vernemen, dat de tuinbouwer H. van der Vliet zijn tulnbouwerabedrljf gaat verkoopen en zich te St.-Maar- ten gaat vestigen, waar hij een dergelijk bedrijf gaat uitoefenen. LANGENDIJK, De omzet aan do veiling dev L-G.C. «Cf» viv- geveer een miljoen gv.ldon sijn San 1937. LANGENDIJK. De inventarisatie der stapelgroenten heeft uitgewe zen, dat in totaal ruim 40 pet meer aanwezig was op 15 Dec., dan op dienzelfden datum van 1927. ZUIDSCHARWOUDK. Alhier hield de heer Van Dartelen uit Amsterdam een simultuan-seance, waarbij hij 13 partijen won, 4 ver loor, terwijl 6 remise' werden gespeeld. Winners waren de heeren B. de Lange te Noordschar- woudc, D. Blom te St-Maarten, J. Toepel en A. Pepre- bocm to St-Pancras. NOORDSCHARWOUDE. Vechtpartij. Donderdagvond werd de politie geroepen voor een vechtpartijtje, dat plaats had in de woning van den heer O. aan de Achterstraat alhier. Aangeschoten thuis gekomen, ontstond er ruzie tusschen de huisgenooten, met het gevolg dat deze buiten de deur werden gezet. Eenigen hiervan liepen wonden op. Op de anders zoo stille Achterstraat, veroorzaakte deze vechtpartij, zooals men kan begrijpen, nogal eenige opschudding. De heer Jb. Walboer Hz., heeft de boerderij „Bouw- lust" aan de Tweewegen, thans nog bewoond door den heer J. A. Mooij, uit de hand verkocht aan zijn broeder den heer H. Walboer Hz. De publieke verkoop gaat nu natuurlijk niet door. De heer Mooij komt dan op de boerderij in het Poolland. Onware geruchten ovor -ii'.aririjt. In H begin dezer maand kwam J. W. alhier door verdrinking om het leven en deze zelfmoord braent nogal wat beroering teweeg door de omstandigheden, waaronder deze daad was geschied.- Sinds eenige dagen laat dit treurige geval weer van zich hooren, nu op nog ernstiger wijze. Geruch ten gingen nl, dat niet zelfmoord, maar een mis daad in 't spel was. Door de vele en hardnekkige praatjes is de zaak door de Rijkspolitie, den Brigadier Hollema, en den heer Van Weelde alhier, bij de Rechtbank aanhan gig gemaakt, ofschoon er voor den Burgemeester voldoende motieven aanwezig waren om niet aan misdrijf te denken. Maandag kwam er bericht dat de heer H. W., de huishoudster van W. en de werkman Jb. B. te Alk maar verhoord moesten worden en werden zij on der politiegeleide naar Alkmaar vervoerd. '8 Avonds om 11 uur werd hun nog een verhoor af genomen, Dinsdagmorgen nog eens, waarna zij weer naar hun woonplaats konden vertrekken. Vrijdag arriveerden er te Wieringorwaard twee heeren van het Gerecht en een deskundige uit Alk maar, en hebben deze in bijzijn van den Burgemees ter on onzen dokter het lijk van don verdronkene laten opgraven en onderzocht. Wij' kunnen modedee- len, dal het onderzoek hoeft uitgewezen, dat aan misdrijf niet meer gedacht behoeft te worden, zoodat er alle reden is voor de meening, dat de droevige zaak hiermede uit zal zijn. BETALING VAN DIRECTE-BELASTING. iNaar aanleiding van het niet toestaan door de Tweede Kamer, der aangevraagde vergoeding ad f 165.000.voor de bemoeiingen van de Postadmi nistratie bij het betalen der belasting op de postkanto- toren, enz., schijnt bij het publiek eenig misverstand te zijn ontstaan. 'Daarom wordt duidelijkheidshalve nog eens mede gedeeld, dat op alle kantorren der Directe Belastin gen de gelegenheid is blijven bestaan om aldaar dè betalingen te verrichten. Verder bestaat en is ook blijven bestaan de gelegen heid om naast de betalingen op de belastingkantoren, op postkantoren, hulppostkantoren en poststations de belasting te voldoen. De voldoening op de postkantoren on eventueel ook bij de bestellers, geldt echter alléén voor Noordhol land. PERSONEELE BELASTING. In de Tweede Kamer is door den Minister van Fi nanciën meegedeeld, dat van de verlaging der Per- soneele Belasting, door eene eventueele herclassifi catie der gemeenten, voorloopig niets zal komen. Oorzaak daarvoor is hoofdzakelijk, het aanhangige wetsontwerp inzake de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten. Komt laatstgenoemd wetsontwerp tot stand, dan zal de regeling der Personeele Belasting met ingang van 1 Januari 1931 aan de- Gemeentebesturen komen en hebben die het in de hand tot herziening over te gaan. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Gerardus Laurentlua, zoon van Joseph Theo- dorus Kroono en Johanna Maria Wielard. Overleden: Maart je Bakker, oud 68 jaren, weduwe van Dirk Roggeveen. POLITIE. Gevonden: een spoorwegabonnement. GISTER TE MEDAN AANGEKOMEN. De dlreotie vaen do KLM. ontving gister bericht uit Medan, van de bemanning der P.H.-A.E.N., dat zij gister om 6 uur 41 (plaats, tijd) uit Bangkok vortrolc on om 13.35 (plaats, tijd) te Medan was geland. Alles was wel aan boord. DE GEVANGENBEWAARDER K. VOOR DE RECHTBANK. Vrijgesproken. De Haagscho Rechtbank heeft Donderdag onder zeer groote belangstelling de zaak behandeld tegen den 33- jarigen, thans gedetineerden, gevangenbewaarder E. A. K, die er van verdacht wordt, dat hij ta 'a-Graven- hage ln het tijdsverloop tusschen 1 Januari 1923 en 20 September 1928 op verschillende tijdstippen, terwijl hij was ambtenaar in dienst van den staat der Neder landen, en als zoodanig belast zijnde met de bewaking van gevangenen, die in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen krachtens rechterlijke uitspraak of be schikking van de vrijheid beroofd waren, van de gevan genen giften te hebben aangenomen, hetgeen in strijd was met zijn plicht en de gevangenen behulpzaam is geweest bij hun ontvluchting, door ter beschikking van deze gevangenen twee zaagjes te stellen, waarmede ze ln staat waren de ijzeren etaven vóór een raam doos te zagen. Vanwege het Openhaar Ministerie WW® in deze zaak 14 getuigen gedagvaard. DaarsüSAst d? raadden van den verdachte, mr. Tj. Mobach. nog 13 getuigen i\ decharge opgeroepen. Onder deze getuigen waren tal van gedetineerden. Met hot oog op do behandeling van deze zaak waf. zoowel in de zaal zelve als op de publieke tribune een bijzondere politiemacht «aanwezig. Na een iRngdurlg getuigenverhoor werd pok otnde.. lijk de verdachte gehoord. Hij erkende zijn beëectjgipjs als gevangenbewaarder en j»hn bekend-rijn raet d; re glementen. Hij ontkende evenwel ten stelligste, da>. bij zich aan de telastegelegde feiten zou hebber, schuldig gemaakt. Het gaat hier alleen om een wraakneming. Er moet een slachtoffer vallen in de bijzondere gevangenis. Waarom men hem er eigenlijk voor uitgezocht heeft, wist verdachte feitelijk niet. Vermoedelijk echter, om dat hij nogal eens rapport over het een en ander op maakte. Dat móet men in de gevangenis niet doen. Het requisitoir. Mr. Enger, vervolgens requisitoir nemende, betoogde, dat het een zaak van huitengewonen ernst is, welke aan het oordeel der rechtbank is-onderworpen. Alles is ge daan in het vooronderzoek om de waarheid aan het licht te brengen, spr. weet, dat men in een zaak als deze zeer voorzichtig moet zijn met de getuigenverklaringen en met het oog daarop zeide spr.. zeer kort te kunnen zijn. Naar spr.'s meening is het overtuigend bewijs voor het telastegelegde niet geleverd en zal derhalve daarom reeds geen veroordeeling kunnen volgen. Spr. eindigde metvrijspraak van den ver dachte te vragen met last tot zijn invrijheidstelling. Nadat de verdediger zijn instemming met het requP sitoir had betuigd, begaf de rechtbank zich in raadka mer. De president deelde vervolgens mede, dat de recht bank verdachte's invrijheidstelling gelaste. De uitspraak werd bepaald op 1 Januari. HET BETREFFENDE WETSONTWERP IN DE EERSTE KAMER AANGENOMEN. Gisteren heeft de. Eerste Kamer hèt Wetsontwerp, om opnieuw opschorting van den indirecton inentings- dwang met een jaar te verlengen, met 21 tegen 7 stemmen aangenomen. Bij de discussies hadden enkele afgevaardigden de vrees geuit, dat de inenting wel eens op deze manier zou kunnen worden veronachtzaamd en in onbruik geraken, zoodat ons land weerloos, zou worden tegen over een eventueele pokkenepidemie. MAAR HET GELD WAS ER UIT VERDWENEN. Door twee jongens werd aan den slootkant bij het Reeuwijksche Sluisje te Gouda, een ijzeren geldkistje gevonden, hetwelk blijkbaar met geweld was opengebro ken. Zij deponeerden het aan het bureau van politie te Gouda, waar bleek, dat er zich waardevolle papleren in bevonden. Het kistje behoorde aan een zekeren v. W. .wonende te Reeuwljk. Uit een ingesteld onderzoek Is komen vast te staan, dut. tijdens de afwezigheid der bewoners men bij v. W. •te Reeuwijk had 'ingebroken. Het kistje was van zijn geldelijke inhoud ontdaan. EEN WITTE WANDELSTOK OF.EEN WITTE BAND De Nederlandsche Blindenbond verzoekt opname van het volgende bericht: In verband met de steeds toenemende verkeersdrukte zoowel in de steden als op de buitenwegen. ordt voor blinden of half-blinden, welke zich zonder geleide op straat bewegen, steeds moeilijker en gevaarlijker en acht de Nederl. Blindenbond het dan ook van belang, dat een algemeen herkenningsteeken voor deze categorie van menschen zal worden ingevoerd, opdat zij, ver trouwende op de hulpvaardigheid van het publiek en de medewerking van autoriteiten bij het verkeerswezen in gevallen waar dit noodig mocht blijken, zich vrijer en onafhankelijker zullen kunnen bewegen. Ook automo bilisten, motor- en wielrijders wordt verzocht, met dit herkenningsteeken zooveel mogelijk rekening te houden Een witte wandelstok voor de mannelijke en oen witte band om den arm voor de vrouwelijke blinden of half- blinden zullen voor dit doel worden gobezigd. Bij het oversteken van drukke verkeerswegen of indien een voor den blinde onmerkbaar gevaar dreigt, hopen de dragers van bovengenoemd herkenning teoken op de hulpvaardigheid van hun medemenschen te kunnen re kenen. RANGEERDER ONDER EEN WAGON GERAAKT. En ernstig gewond. Bij het samenstellen van een trein op het emplace ment Breda,' geraakte gistermorgen te half .zeven de 36- Jarlge rangeerder Franken onder een wagen met het gevolg, dat het linkerbeen onder de knie vrijwel werd afgereden, terwijl de rechtervoet gedeeltelijk verbrijzeld werd. In deerniswekkenden toestand is do man naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij ter verpleging ls opgenomen. DOODELIJK ONGEVAL IN DE ORANJE- NASSAU-MIJN. Arbeider door vallend gesteente gedood. Donderdagmiddag heeft in de Oranje-Nassau-mljn 3 te Heerlerhelde een doodelijk ongeval plaats gehad. De arbeider N. R. werd door vallend gesteente getroffen en gedood. R. was gehuwd en vader van vier kinderen. EN DE AGENT, DIE EEN EINDE AAN DE PRET MAAKTE. Ten slotte ging bruintje per auto naar buis. Aan den rand van eon groote stad, in dit geval Bot terdam, zijn dikwijls van die buitenwijken,, welke zoo'n beetje een dorpje op zichzelf zijn, waar men den jachtigcn polsslag van het drukke centrum niet voelt en waar men zich eerder in een landelijk foren sendorp zou wanen dan in een gedeelte van een groote stad. In een van die buitenwijken kwam gisteren, uit een van de dorpen uit de buurt, een man met een brui nen beer aan «en ketting. Pc beer kon keurig dansen en de jeugd vermaakte er zich mee. 'Maar toen kwam er een agent, een lid van het groote stadscorps cri geen dorpsveldwachter, die in zujke gevallen meestal toestemming tot zulk een openbare vermakelijkheid mag verleencn. De agent moest de politieverordening handhaven en vroeg den berenleider, of hij toestem ming van het college van B. en W. had. De man had dat niet en wi9t zelfs niet, dat hij zoo iets moest heb ben. In elk geval zou hij zijn voorstellingen staken. Hij moest eigenlijk naar Amsterdam, maar hoe kou hij zonder vergunning het dier naar de vrachtboot krijgen "Wandelen mocht niet. De agent wist raad en bestelde, voor rekening van den leider, een luxe-auto. Bruintje, werd in den auto geladen, maar nauwelijks begon de auto te rijden, of het dier werd zóó wild, dat de chauffeur weigerde zijn zonderlingen passagier verder te brengen. Ook de berenleider moest er niets meer van hebben. Men heeft daarop een vrachtauto laten komen. Deze bleek meer naar den zin van den beer te zijn en zonder ongelukken is men bij ae boo< gekomen. N. R- Ct

Schager Courant | 1928 | | pagina 6