KOEGRAS. HEERHUGOWAARD. WIERINGEN. LANGENDIJK. SÏNT MAARTEN. SINT PANCRAS. SCH00RL. BARSINGERHORN. Uit onze Omgeving. Autobusdienst JulianadorpSchagen gestaakt Binnenlandsch Nieuws. Op 9 Januari weer terug. Deurwaarder met een mes gestoken. De kindermoord te Nieuwer-Amstel. Het wrak van de Salento. VERKEERSONGEVALLEN. «si ii fegissB sUa ook 4* brsg'ree, 49 «w* <k Wogen *>n do «poorlljö verwo««t. E«u huipiljn wer« aan gelegd, maar verder werd voor den wederopbouw niet veel gedaan. Dit kan ook niet, want na deze uitbar sting moet nog een andere ramp deze streek treffen. De lava heeft n.1. zijn loop genomen door een riviertje, dat, meestal droog, 'in regentijd aanzwol tot een stroom van moor dan 30 M. breedte, Ket vroper kan nu niet weg en verzamelt zich hoven In de bergen tot een meer. Waar en wanneer dit meer zich zal ontlasten, is niet na te gaan, zoodat vóór den volgenden zomer watervloed in deze streek zijn weg zal zoeken, totdat de nieuwe bedding zich gevormd zal hebben. Eerst dan kan deze bedding worden afgepaald en kunnon de brug gen weer herbouwd worden. Iets dergelijks geschiedt in Zwitserland, in de buurt van Bellinzona. Daar stort thans een berg in het dol, reeds zijn 4 millioon M8. in de laagte gestort, terwijl nog 17 mlllioen M8. omlaag rullen komen. Ook hier vormt zich een meer hoog in de bergen, dat weder een uitgang naar het Lago Mag- glore zal moeten zoeken. Op de glooiing van den Etna la de natuur van tro pische kracht. Trouwens heel Sicilië is één groote bloe mentuin en boomgaard. Ook in den winter, ook met Kersttijd. Geen wonder dat dit land de begeerte heeft gewekt van vele volkeren. Door alle eeuwen hoen heb ben de Sicilianen onder vreemde overheerscbing ge zucht Eerst de Grlek*o, de Cartha^e^s, de fU?meinen. Daarna de Noormannen, de Saracenen, de Spanjaarden en de Franschen. Maar al deze volkeren hebben stalen van hun kunst achtergelaten, die tot het beste behooren van wat zij hebben voortgebracht En van Taormina uit stak Garribaldi op 19 Aug. 1860 met 4200 man naar Calabrië over, waar hij het leger der Bourbons, 80.000 man sterk, wist te verslaan. Dit was het uitgangspunt der bevrijding van Sicilië en tevens de hereenlgtag van het verbrokkelde Italië. DE VERGUNNING INGETROKKEN. Ged. Staten van Noordholland hebben de aan C. Vader, te Julianadorp (Den Helder) verleende vergun ning voor een autobusdienst JulianadorpSchagen en JulianadorpAlkmaar ingetrokken, daar de exploi tant den dienst had gestaakt, omdat hij niet loonend was, en daar in de behoefte van het verkeer wordt voorzien door de C. V. Autobusdienst „Noord-Holland' te Allernaar. JULIANADORP. 't Was Zondag voor J.V.C, een beste dag. 's Morgens 10 uur speelden de J.V.C.-adsplranten tegen de H.R.C.- adsplranten C en wisten met 20 te winen. Des middags kwam Wierlngerwaard I op bezoek om teen J.V.C. I een competitiewedstrijd te spelen. De ver wachting was, dat J.V.C. het onderspit zou delven, want J.V.C. had tot dusver nog weinig gepresteerd, ter wijl W.W. nog een beste kans op 't kampioenschap maakte W.W. won den toss en koos den wind mee; J.V.C. zat er geducht op en zoodoende was er voor W.W. geen doorkomen aan. Even voor de rust wist W. W. toch te doelpunten en zoo kwam de rust met 10 voor W.W. Na de rust kreeg J.V.C. den wind mee on wist al spoedig gelijk te maken. Geen minuut daarna was het 21 voor J.V.C., en even daarna werd het 3CL Hoe W.W. zich ook Inspande, of ze het al probeerde met het spel te forceeren, niets hielp .J.V.C. hield stand en met 81 voor J.V.C. kwam het einde. Algemeene vergadering van de Vereeniging „Vee- verloskunde" te Koegras, gehouden Woensdagmorgen in het café „De Blauwe Xeot" van den heer J. M&reeB Dz. Volgens de presentielijst waren aanwezig 81 leden. De voorzitter, de heer S. Eriks, opende met een woord van wolkom tot de aanwezigen te spreken de vergado- rlng on constateérde, dat de opkomst nogal meeviel. De notulen worden vervolgens door den secretaris, den heer P. Nieuwland, gelezen en onveranderd vast gesteld. Het punt mededeelingen en verslag van het nazien der rekeningen werd gecombineerd behandeld. De penningmeester, eveneens de hoer P. Nieuwland, deelde mede, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1272.19, de uitgaven t 1170.25, zoodat er een saldo in kas was van f 95.94. De heeren J. Hoogschagen Az. en P. Veldman hadden de bescheiden van den penningmeester nagezien en in de beste orde bevonden en adviseerden tot goedkeuring van de rekening, waaraan de vergadering met alge meene stemmen voldeed en de voorzitter woorden van dank tot den penningmeester richtte. Volgde de bestuursverkiezing, waarbij aan de beurt van aftreden was de heer P. Nleuwl&nd, die met groote meerderheid van stemmen werd herkozen, deze benoe ming aannam en dank zegde voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen. Bij de benoeming van een verlos kundige kwam envele tongen los en werden vele discus sies hierover gevoerd. Tot stemming overgaande, werd met 16 stemmen voor, 12 tegen en 8 blanco benoemd de tegenwoordige in functie zijnde verloskundige, de heer A. do Hoop. Het salaris van den verloskundige werd op voorstel van het bestuur, met algemeene stemmen vastgesteld op f 1000.—. De omslag der koelen werd evenals het vorige jaar bepaald op 45 cents per koe. De heer J. Hoogschagen Az. was als lid van de com missie tot nazien der rekeningen aftredend en werd in diens plaats benoemd de heer J. J. Klstemaker, die deze benoeming accepteerde. Volgde de rondvraag. De heer J. Hoogschagen Az. had bij hot nazien van de rekening er nota van genomen dat de vergoeding voor den secretaris-penningmeester zoo klein was en meende dat een bedrag van f 40 wel noodzakelijk was. De heer Hoogschagen maakt op ver zoek van den voorzitter hiervan een voorstel, hetwelk met .alle stemmen voor, wordt aangenomen. De heer K. Los en anderen zouden in den vervolge gaarne zien, dat als de verloskundige zich voor vaoantle of anderszins bulten rü* ftftudptoUe beseft, dit ym t» voren in de plaatselijke bladen bekend wordt gemaakt, opdat raon, als er onverwijld hulp noodlg ie, niet voor niets naar zijn woning behoeft te loopen, daar men dan rechtstreeks, en zonder tijd te verliezen, naar zijn plaatsvervanger kan gaan. De heer P. Hoogschagen Cz. zou willen dat de ver loskundige in plaats van 3 maanden 5 maanden steeds thuis zou zijn aan te treffen, behalve dan als hij voor hulpverleening reeds afwezig is. Deze 3 maanden zijn thans Februari, Maart en April, en de heer Hoogschagen zou Januari en Mei daaraan willen toevoegen. Door de vergadering wordt dit voorstel echter ver worpen, aóodat het op 3 maanden blijft bepaald. De secretaris-penningmeesterr zegt den heer Hoog schagen dank voor zijn opmerking en do vergadering voor het besluit om zijn vergoeding voor de te verrich ten werkzaamheden wat te verhoogen. Nog enkele andere besprekingen volgden, waarna de voorzitter de vergadering met de gewone plichtplegin gen voor gesloten verklaarde. C. VEENHUIZEN. Bij de Woensdagmiddag gehouden polderverkiezingen is herkozen als voorzitter van het polderbestuur de heer C. Zuurbier. In plaats van wijlen den heer C. Bart en van den heer J. Steur, die gaat vertrekken, zijn tot hoofdingelanden gekozen de heeren Jb. Kooij en J. Oudhuis. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Geboren: Agatha Maria, dochter van G. Appelman en Joh. Beera; Cornella, dochter van Rembertus Pronk en O. Koppea; Gerardua Johannes, dochter van G. Bur ger en E. Fakkeldij; Johannes, zoon van Adr. Swinkels en Ch. Joh. Jongkind; Geertrulda Af ra, dochter van P. Molenaar en A. Joh. Oudhuls; Margaretha Cornelia, dochter van Jac. Oud en Cath. v. Diepen. Overleden: Corn. den Hartigh, 51 jaar, laatSt wedn. van G. Bloemendaal; A. Oudhuls, 83 jaar, echtgenoot v. Jantje Groothuizen; Neeltje Danenberg, wed. van Alb. Groot, 75 jaar; Cath. Div. Meester, dochter van Q. L. Meester en C. Pancras, 15 mnd. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Na een weekje rust te hebben genoten, zijn j.1. Woens dag weer vele personen werkzaam bij de Zuiderzeewer ken te Den Oever aangekomen. De autobussen hadden druk werk cn konden soms hun werk niet af. Dit gaf te Den Oever, ook bij de neringdoenden, weer wat op leving. Wanneer de vorst niet aanhoudt zullen de wer ken langzamerhand weer beginnen. De hooge wonlnghuur Is hlor thans het gesprek van den dag. En nog steeds worden hoogere prijzen bedon gen. Vorige week werd een eenvoudige burgerwoning betrokken, tegen een huur van f 10 per week. Voor den genen, welke geen eigen woning kunnen bekomen*, wordt dit langer een onhoudbaren toestand. En het is geen wonder dat de noodwoningenbouw hier in onze gemeente geweldig toeneemt ZUTDSCHARWOUDE. De heer W. Bakker heeft zijn huls met kooldorsch op den Boogerd onderhands yerkocht aan den heer J. Koomen alhier. LANGENDIJK. De heer P. Kostelijk, het bekende Statenlid, wonende aan den Waarddijk bij Langendijk, waar hij een groot tuinbouwbedrijf uitoefent, gaat zich metterwoon aan den Middelweg te Hugowaard Vestigen. OUDKARSPEL. Loop clor bevolking over 1928. Bevolking op 31 December 1927: 955 mannen, 877 vrouwen totaal. 1832. Berekening over 1928: Geboren; 19 m., 19 vr., totaal 38. Gevestigd; 64 m.. 54 vr., totaal 118. Totaal vermeerderd met 83 m., 73 vr., totaal 156. Overleden: 11 ra., 11 vr., totaal 22. Vertrokken: 60 m., 69 vr., totaal 129. Totaal verminderd met 71 m., 80 vr., totaal 151. Saldo vermindering-vermeerdering: 12 m., 7 vr., totaal 5. Bevolking op 31 December 1928 967 m., 870 vr., to taal 1837. Levenloos aangegeven 2. Alantal huwelijken 16. ZUTDSCHARWOEDEL De kerkeraad had besloten, op Oudejaarsavond kerk te houden. Een paar tot preeken uitgenoodigde predi kanten waren verhinderd, terwijl andere aangezochte den dienst niet wenschten te leiden, omdat de Kerk voogdij nog steeds weigert aan den elsch van den Raad van Beheer Inzake predlkantstractementen, te voldoen. LANGENDIJK. Een aantal leden van de Provinciale Commissie uit de Vellingen in Noordholland zijn naar Italië vertrokken om In den omtrek van Battlpaglia de daar uitgeplante bloemkool te selecteeren, ten einde daaruit zuiver zaad te verkrijgen voor het kweeken van bloemkool in Noord- Holland. Het vorige jaar is reeds hetzelfde geschied doch toen is er, tengevolge van strenge vorst, weinig zaad geteeld kunr\en worden. ZUTDSCHARWOUDE, Alhier heoft een vrij groote spiegelruit van den win kel van mej. A. Groot het moeten ontgelden. We ver nemen, dat door het stoeien van twee fietsers, waar door oen vpn hen in de ruit terecht kwam, het ongeval is ontstaan. De politie stelt een onderzoek in. We ver nemen, dat de schade niet door verzekering wordt'ge dekt GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand December 1928. Geboren: Aaltje Maartje, dochter van C. Kaas en van S. Blokker. Jacoba, dochter van C. Smit en van M. Madderom. Anna Cornelia, dochter van J. Kou wen en van E. Wiering. Maria, dochter van J. C. Koolaard en van M. Verheijden. Marchje, dochter van J. Dronth en van G. Tijmes. Jacob, zoon van J. Gouds blom en van M. Stam. Dionitius Dominicus, zoon van W. Bak on van M. Kossen. Overleden: Trintje Balder, oud 51 jaar, echtgenoote van A. Waijboer. Antje Borsten, oud 65 jaar, echtge noote van K. de Boer. Ondertrouwd en getrouwd: geene. BROEK OP LANGENDIJK. Loop der bevolking over het jaar 1928. Geboren: 23 jongens en 36 meisjes, totaal 59. Overleden: 10 mannen en 7 vrouwen, totaal 17. Levenloos aangegeven: één. Huwelijken: 20. Erkenningen: geen. Brioven van wettiging: één Echtscheidingen: geene. Ingekomen personen: 41 mannen, 55 vrouwen, to taal 96. Vertrokken personen: 59 mannen, 81 vrou wen, totaal 14CL. Op 1 Januari 1928 bedreig d« nen en 119. vrouwon, totaal 2367 personen. Op 1 Januari 1929 bedroeg de bevolking 1165 man nen en 1200 vrouwen, totaal 2365 personen. Alzoo een vermindering van het zielental met 2 personen, GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand December 1928. Geboren: Nicolaas, zoon van Nicolaae Molenaar en Trijntje de Boer. Gerardua Adrianus, zoon van Jo hannes Stoop en Elisabath Goudsblom. Ondertrouwd: Jan Kraakman, 22 jaar, bakker, wo nende te Castricum en Catharina Margaretha Bruijn, 25 j., wonende te Oudkarspel. Anne Andringa, 23 j.7 reiziger, te Oudkarspel, en Maartje Dekker, 21 j.. te Harenkarspel. Gehuwd: Jan Kraakman en Catharina Margaretha Bruin. Overleden: geene. Politie. Gevonden: een rijwielplaatje. Inlichtin gen ter secretarie. Ingekomen: 37 m., 35 vr. Geboren: 19 m., 13 vr. Vermeerdering 56 m., 47 vr. Vertrokken: 36 m., 39 vr. Overleden; 3 ra., 1 vr. Vermindering: 39 m., 40 vr. Vermeerdering derhalve: 17 m., 7 vr. Bevolking op 31 December 1927 696 m., 650 vr., to taal 1348. Bevolking op 31 December 1928: 715 m., 6571 vr., totaal 1372. Alhier wordt een ochlppersschool gehouden, onder leiding van den heer De Jong, Directeur van de School voor de Binnenvaart te Amsterdam, waar onderwijs ln motorenkennis en reglementenkennis zal worden on derwezen. De heer K. Bakker alhier, is benoemd tot werknemer- lid van de Commissie voor de Land- en Tuinbouw-on- gevallenwet. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand December 1928. Geboren: Guurtje, dochter van Gerdinus de Waal en Maartje Glas. Pieter, dochter van Cornelis de Wit en Hermijntje Gootjes. Overleden en gehuwd: Geene. Door den architect K. P. Zuurbier Is namens den heer K. Schrieken, aan den aannemer O. Koel als laag- stcn inschrijver den bouw opgedragen van een woon huis aan den Laanweg. Te Haarlem slaagde den 29sten December voor de diploma's A en B Handenarbeid, mej. H. Pik, alhier. DE RETOURVLUCHT BATAVIA-AMSTERDAM. Bij de directie van de KLM is van de bemanning van het vliegtuig PH—AEN bericht binnengoltomen. dat het vertrek uit Batavia, in overleg met de Ned.- Indische posterijen, bepaald is op 9 Januari as. DOOR EEN INWONER VAN DEN HAAG. Wiens perceel ontruimd moest worden. Toen de heer J. H. van Dalen, deurwaarder bij den Hoogen Raad, zich Maandagmiddag tegen 2 uur met eenige helpers voor een ontruiming aan het perceel Bilderdijkstraat 60 in den Haag vervoegde, bleek van de zijde van den bewoner, den taalleeraar R. C. Farrari, een Italiaan van ge boorte, ernstig bezwaar te bestaan tegen de executie van het bevel tot ontruiming. De heer Ferrari liet den deurwaarder met zijn mannetjes buiten staan en grendelde de voordeur van zijn woning aan de binnenzijde, waarna hij hef tig te keer ging tegen den deurwaarder. De heer van Dalen, die reeds vroeger een woning van den heer Ferrari in de Prinsestraat in den Haag heeft ontruimd, liet zich door den vloekenden Ita liaan echter niet van zijn stuk brengon, maar be raamde maatregelen om do executie toch te doen plaats hebben. Daartoe ging hij, vergezeld van eenige politieagenten, door de aangrenzende woning naar de achterzijde van het te ontruimen perceel. Ook de heer Ferrari echter was daarheen gegaan, en voor den neus van den deurwaarder werd de tuindeur in het slot gewopeiL Nog gaf de heer van Dalen zijn pogingen niet op en trachtte, ondanks het verzat, toegang tot de woning te krijgen. Opeens echter kwam de taalleeraar met een groot broodmes uit zijn woning en hij trachtte daarmee den deurwaarder in de borst te «teken. Deze kon nog bijtijds achteruit springen, terwijl een van zijn hel pers den verzetpleger in den nek kon grijpen. Hierop volgde een heftige worsteling, waarbij de heer Fer- ari op den grond terecht kwam. Toch zag hij nog kans den deurwaarder met het broodmes tot op het been in een dij te steken. Voordat hij echter meer stooten kon toebrengen, wa^ hij geheel overmeesterd en het mocht den deurwaarder gelukken, den woes teling het mes te ontwringen, waarbij hem evenwel de rechterhand nog opengereten werd. Dë Italiaan is daarop door de politie gearresteerd en naar het hoofdburëau aan het Alexanderveld overgebracht, waarheen ook de deurwaarder zich heeft begeven. Nhdat dr. Tuyt daar een voorloopig verband had gelegd, werd de heer van Dalen verder ten huize van den doktsr m-bondtfa. D«> tocofoad van den deurwaarder is niet ernstig, maar hij zal toch eenige dagen ruet moeten houden. De politie beeeft den Italiaan weer op vrije voeten gesteld. De bevolen ontruiming heeft na het voorgeval lene geen doorgang kunnen vinden, maar de deur waarder ia voornemens, zoo spoedig als zijn been dit toelaat, de ontruiming uit te voeren. NEDERLANDER TE LUIK GEARRESTEERD. Verdacht van cocalno-emokkeIar& VJD. verneemt uit Maastricht: Een zekere J. W. V., herbergier, wonende té Kerk- rade is door de politie te Luik aangehouden, verdacht van cocaine-smokkelarij, en aldaar in arrest gesteld. Een hoeveelheid cocaine werd in beslag genomen. H. W. MICHELS. De heer H. W. Michels, lid van Ged. Staten van Noord- Holland, die geruimen tijd ziek is geweest, woonde gig teren de vergadering van Ged. Staten weer bij. HET VERHOOR VAN DE ONTAARDE MOEDER. Zooals reeds gemeld, heeft Zondagavond de dade- res van dén kindermoord in den BovenkerkerpeMor te Nieuwer-Amstel, onder geleide van marechaussee persoonlijk de plek aangewezen, waar zij de kleine in het water heeft geworpen. Zij is ook nog met het lijkje geconfronteerd. Ook hierbij toonde zij geen be rouw. Volgens haar verklaring heeft het kind gedu rende de reis grootendeels geslapen, doch het was wakker toen zij het te water wierp. Het heeft echter geen kreet meer geslaakt. Zij is daarna naar den Amsteldijk gewandeld en heeft kalm een autobus ge nomen naar Amsterdam, waarna zij zich weer naar hare betrekking begaf en haar bezigheden hervatte alsof er niets gebeurd was. Zij had reeds eenigen tijd met het plan rondgeloopen haar kind te doöden, dat haar een last was, en toonde bij de arrestatie niet de minste ontroering. Alleen verwonderde zij zich erover dat het was uitgékomen. LEVERT GEVAAR OP VOOR DE SCHEEPVAART. Door zeelieden wordt er op gewezen, dat het wrak van de gestrande Italiaansche. s.s. Salento zeer ge vaarlijk is voor de scheepvaart. Het wrak ligt zon der licht of ander sein. Het ligt voor de buitenste bank, waar nog 5 vaam water staat, zoodat daar meer malen kustvaarders en ook grootere schepen passee- ren. Daar er toch weinig aan te bergen valt, wordt het zeker hoog tijd, dat de regeering de hand aan het werk slaat en met dynamiet het wrak in de lucht laat springen. Meisje te Zaandam overreden en gedood. Te Zaandam is Dünsdag de 16-jarige Nelly de Boer, uit Westzaan, door een auto overreden. Het meisje, dat met twee andere meisjes in de Westzijde fietste, kwam op het moment dat een achteroprijdende auto wilde passoeren, te vallen, met het gevolg, dat zij door den wiagen werd overreden. Kort na haar over brenging in het ziekenhuis is het meisje overleden. Auto tusschen twee electrische treinen verpletterd. Dinsdagmiddag ongeveer halfdrie heeft te Voor burg nabij de halte Koningin Wilhelminalaan en Parkweg een auto-ongeluk plaats gehad. Een uit de richtingi Heerenstraat gekomen Buick-auto uit Rot terdam, in welken auto verder waren gezeten de echtgenoote van den heer S., zijn 6-jarig zoontje en een vriend, kwamen in aanraking met een uit de richting Den Haag en een uit Voorburg (dorp) ko mende electrische tram, waardoor de auto tusschen beide trams bekneld geraakte en als het ware ge heel werd verpletterd. Mot inspanning van alle krachten gelukte het, de vier inzittenden, door het stuksnijden van de over blijfselen van de kap, uit hun benarde positie te ver lossen. Zij waren zoo goed als met den schrik er af gekomen. Te voet konden zij naar de woning van dr. Oortgysen gaan, die slechts enkele onbeduidende ontvellingen vaststelde. Met veel moeite heeft men de overblijfselen van den auto kunnen verwijderen; voor het vervoer vaa den auto kon een kraanwagen geen dienst doen, daar de auto vrijwel geheel in stukken en brokken lag. Ook de beide electrische trams werden ernstig be schadigd. Auto door de tram meegesleurd. Te Bergen op Zoom op den Halsterschenweg is een auto, die op de tramrails stond en niet van zijn plaats kon komen, door de locomotief gegrepen, tegen een boom gedrukt en geheel aan de voorzijde vernield. De eigenaar bekwam geen letsel, maar werd hevig ontdaari bij in de buurt wonende familieleden bin nengebracht. Dit is de derde maal in één weok, dat op dit weg gedeelte een verkeersongeluk plaats had. Autobus door de afsluitboom en gereden. Op Oudejaarsavond ongeveer halftwaalf is een groote motorbus van een der diensten Beverwijk- Haarlem met groot,© snelheid door een der afsluitbo men van den overweg in den rijksstraatweg Bever wij k^--Haarlem gereden Door den schok werd de autobus ernstig beschadigd cn het naast den over weg staande wachthuisje is ontzet. In den autobus bevonden zich geen passagiers. De chauffeur kreeg geen leteel, doch schrok zoo, dat hij bewusteloos

Schager Courant | 1929 | | pagina 2