Springvloed op de Japansche kus Een acetyleen-tank ontploft. Duitsch risschersraartuig in den storm Een meevaller. Gemengd Nieuws. Turkije gaat het A.B.C. leeren. hij rijn toelichting in Haar geheel geplaatst sou wil len tien. De heer Willemse begint dus met het voorlezen van zijn toelichting en die begint, nadat gewezen ie op artikel zooveel van de Nijverheidsonderwijswet, dat de gemeente het recht geeft 2 gedelegeerden aan te wijzen, met een bestrijding van wat door de re dactie der Sohager Courant is geschreven, in ant woord op een ingezonden stuk van de hand des hoe ren Willemse, o.a. wat betreft de f600 Jaarlijksche onderhoudskosten. Stop.... daar heeft de raad niets mee noodig. De heer Overtoom echter interrumpeert dat hij niet van plan is te blijven luisteren naar een debat dat de heer Willemse hier voert met de Schager Courant. Als de Voorzitter het langer toelaat dat dit geschiedt, zal spr. de vergaderzaal verlaten. De Voorzitter zegt, dat hij den heer Willemse uit beleefdheid het woord laat voeren, maar spr. is het er mee eens dat dit niet is een toelichting op het voorstel om 2 gedelegeerden te benoemen. De heer De Vries oordeelt ook dat de Schager Courant buiten de bespreking kan blijven, het gaat hier om 1 of 2 gedelegeerden. De heer Willemse zegt, dat de raad bij den neus is genomen met die f600 en dat wil spr. aantoonen. De heer Van Nuland stelt voor de discussiën te sluiten. De heer Overtoom zegt. dat de heer Willemse dan moet voorstellen dat de heer Comelissen als gede legeerde bedankt en door een der sociaal-democra tische raadsleden wordt vervangen. De heer Willemse ontkent dat dit de bedoeling is. terwijl de Voorzitter zegt, dfe discussiën te zullen sluiten en als de heer Willemse op deze wijze door gaat zal spr. de vergadering schorsen. Laat de heer Willemse zeggen, waarom hij 2 gedelegeerden wil. De heer Willemse wijst er op, dat de wet toelaat dat de gemeente 2 gedelegeerden aanwijst. In dat ge val draagt niet één gedelegeerde de verantwoorde lijkheid. De Voorzitter zegt, wel zwaardere verantwoorde lijkheid te dragen. Spr. doet het ten aanzien van het Landbouwhuishoudonderwijs met genoegen. Maar toch zou spr. veel liever er voor bedanken als het op deze manier gaat. Het moet nu uit zijn! De heer Willemse begint opnieuw met het noemen van de Schager Courant, maar opnieuw wordt ge antwoord dat de raad daar niets mee noodig heeft. De heer Van Erp is het met den heer Overtoom eens en wijst op de consequentie van het voorstel. De ge meente heeft in de persoon van den burgemeester een goede, flinke vertegenwoordiger, die reeds in zeer groote mate zijn oor leent aan al die vragsn en schrijverij van de S.-D. Wat voor zin heeft het voorstel van de s.-d. fractie, wij zijn er niet op gesteld en zien er alleen een controleeren van den burgemeester in. Spr. noemt de wijze waarop hier de belangen van de gemeente door den heer Willemse worden behar tigd, niet den goeden kant uitgaan. De heer Van Nuland begrijpt de houding der soc.- dem. raadsleden niet. Het voorstel houdt een votum van wantrouwen jegens den Voorzitter in. De wet vermeldt, dat er 2 gedelegeerden kunnen worden benoemd. De heer Willemse: Maak daar dus gebruik van. De heer Van Nuland: Wij vinden den burgemees ter voldoende om ons te vertegenwoordigen. De heer Willemse vraagt nogmaals het woord en nadat de Voorzitter hem dat dan nog éénmaal heeft verleend, zegt spr. dat het hem frappeert, dat waar de heer Van Erp altijd naar cijfers vraagt, die nu niet worden verlangd. De heer De Vries zegt, dat die ook niets met het voorstel hebben te maken. Het voorstel van B. en W. om geen 2en gedelegeer de te benoemen, werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Willemse en Bakker. Overname van een gedeelte van, de Laan- sloot. Van het bestuur van den polder en banne Schagen is bericht ingekomen dat op het verzoek van B. en W. onzer gemeente, is besloten een gedeelte water aan de Laansloot aan de gemeente over te dragen II.—. B. en W. stellen voor tot overname van een gedeelte der Laansloot te besluiten. Het betreft hier het gedeelte vanaf het perceel van mej. T. de Vries tot het hart van de sloot, loo- pende achter het perceel van den heer Kerkmeer. In verband met den aankoop van het „Heereiibosch" en de waarschijnlijke overname van de straat, de z.g. „Stille Laan", achten B. en W. het bezit van bedoeld gedeelte water in het belang van de gemeente. De heer yon Nuland acht het niet noodzakelijk hierop in te gaan en wijst op de onderhoudskosten die door de overname voor rekening van de ge meente zullen komen. T.a.v. het grondbedrijf is de overname ook niet noodig, want het Heerenbosch is nog niet vol gebouwd. De heer Schoorl wijst er op, dat de gemeente strikt genomen het onderhoud van het vaarwater reeds heeft, want de polder heeft alleen te zorgen voor voldoende afwatering. Het staat tamelijk vast, dat het niet zoo buitengewoon lang zal duren, dat de doortrekking van de Landbouwstraat naar Oudeslot op een ander punt moet plaats vinden en B. en W. hadden nu de overname van de Stille Laan met de sloot bij een transport willen doen plaats vinden, doch dit is nog niet mogelijk, doordat een der eige naren nog niet gedecideerd heeft. En waar de heer Van Nuland nog niet van de noodzakelijkheid is overtuigd, noemt de heer Schoorl ook nog den rech- teloozen toestand van de brug, die oorspronkelijk eigendom was van de familie Roggeveen en met den eenen poot op een gemeenteberm staat, met den an deren op terrein van den heer Vader. De heer Gorter kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Nu we voor een geschikten prijs 1 het eigendom kunnen krijgen van een complex en water, midden in de gemeente, zou spr. het niet durven riskeeren daarop niet in te gaan. De heer Willemse merkt op, dat er tegenwoordig geen behoorlijke doorspuiing is en als de gemeente nu het eigendom heeft, kan de gemeente doen wat zij wil. De heer Van Nuland zegt, dat het doortrekken van de Landbouwstraat toekomstmuziek is,nadat de oorspronkelijke plannen door B. en W. zijn terugge- nomen, heeft de raad nog niets van andere plannen vernomen. De heer Gorter wijst er ook nog eens op, dat het1 bezwaar van de onderhoudskosten niet zoo zwaar behoeft te worden aangerekend, want het uitdie- pen gebeurt toch al voor rekening der gemeente. j Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te gen stemde de heer Van Nluland. Voorstel tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. Onder overlegging van de verschillende stukken, betreffende de onderwerpelijke aangelegenheid, stel len B. en W. den Raad voor, Afdeeling IV van Hoofd stuk X der Algemeene Politieverordening in te trek ken; dit betreft maatregelen tegen verbreiding der, mazelen. iDe heer De Vries merkt op, dat toen spr. deze kwestie ter sprake bracht, de Voorzitter oordeelde dat deze wijziging op andere wijzigingen diende te I wachten. Nu echter wordt deze wijziging alleen voorgesteld. De Voorzitter zegt, dat hem was gebleken dat hier alleen sprake was van een doorhaling. Htet voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Toont al lof rmhoogïng van bot talaria van den Opziohter van bet Gemeenteiljk Rietbosch, Van den Opzichter van het Gem. Rietbosch is bij de Commissie het verzoek ingekomen een hooger uur loon voor werkzaamheden in het Rietbosch te mogen berekenen dan tot heden het geval is. Aangezien de instructie van den titularis zich daar tegen verzet, gaf de Commissie B. en W. in overwe ging, den Raad voor te stellen aan het verzoek in zooverre tegemoet te komen, door zijn jaarwedde als opzichter te verhoogen. B. en W. erkennen de billijkheid van het verzoek en stellen mitsdien den Raad voor het salaris ingaan de 1 Januari 1929 te verhoogen met f50.—. De heer Van Erp vraagt of deze voorgestelde ver hooging is gebaseerd op bet aantal uren. De Voorzitter zegt, dat de gevraagde verhooging van uurloon ruim f 100 beliep. Wij wenschten echter niet geheël te voldoen aan de wenschen van De Hoop, om redenen die spr. liever niet in openbare vergadering noemt. Dee commissie acht het beter deze salarisverhooging te geven, dat is ook beter voor zijn pensioengrondslag. D|e heer De Vries vraagt, of de commissielede^ i overtuigd zijn dat een salaris van f350 voldoende is. j De Voorzitter zegt, dat de commissie het heeft be- keken en het een behoorlijke verhooging vindt. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van I B. en W. aangenomen. De rondvraag. De salarisregeling van don directeur der liohtbedrljven en een gevaarlijke bocht* De heer Van Nuland zegt, dat hem is gebleken dat de salarieering van den directeur der Lichtbe- drijven in verhouding met andere gemeenten zoo danig is, dat zij een beschaming is voor Schagen. Zelfs in plaatsen waar geen samenvoeging van gas bedrijf en electrici'teitsbedrijf is, was het salaris nog hooger. Spr. geeft B. en W. in overweging met voor steilen te komen tot herziening van de salarieering Bij de begrooting had spr. verzuimd deze kwestie ter sprake te brengen. Voorts merkt spr. op dat het hek van Portegies op het Noord nogal eens bij het passeeren van twee auto's wordt aangereden. In den bocht is onvoldoende ruim te tot passeeren en spr. zou willen dat door aankoop van een paar meters grond de mogelijkheid werd ge schapen om het hek achteruit te zetten. De heer Overtoom zegt, dan ook het hek bij Borst. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. beide onder werpen onder de oogen zullen zien. Dat is zeer zoker een onbillijke belasting. De heer Kooij zegt, dat, hoewel er in de Hoep geen riool ligt, de bewoners toch rioolbelasting moeten be talen. Spr. acht dat een onbillijke belasting. De Voorzitter zegt dat over die quaestie al heel veel is gesproken. In de verördening staat dat de be lasting moet worden betaald ais de perceelen recht streeks of zijdelings met gemeentewater zijn verbon den. De heer Kooij vraagt of het dan geen tijd wordt de verordening te wijzigen. De Voorzitter zegt dat dan heel veel menschen vrij gesteld zullen moeten worden. De heer Gorter voelt toch ook de onbillijkheid deze menschen in die belasting aan te slaan en acht h^t gewenscht te trachten een redactie te vinden waar door aan deze onbillijkheid een einde wordt gemaakt. Thans verzet de verordening zich tegen het geven van ontheffing. De Voorzitter wijst er nog eens op dat er dan een ontzettend aantal ontheffingen gegeven zullen moeten worden. De heer De Vries oordeelt dat dit geen reden is om de onbillijkheid te bestendigen. De heer Leguit heeft ook altijd de onbillijkheid ge voeld van deze regeling en werd daarin dezer dagen nog gesterkt toen hit merkte dat de bewoners van de Stille Laan geen rioolbelasting betalen. 'Hoe kan dat.', vraagt spr. De heer Van Nuland merkt op, dat de uitvoering van de verordeningen aan B. en W. is. De Voorzitter zegt den heer Kooij toe, dat B. en W. deze zaak zullen behandelen. De maximale belasting en de bedrijfs- stagnatie. De heer Van Erp vraagt hoe het gesteld is met de maximale belasting. Spr. heeft gehoord dat zij in No vember zoodanig is opgeloopen dat de gemeente een tamelijk bedrag moet betalen, zoodat dit een schade- postje is voor het bedrijf. De Voorzitter zegt, dat op den dag der Veulenmarkt de maximale belasting opgevoerd is geworden en B. en W. zich tot het P.E.N. hebben gewend met het verzoek dit niet in rekening te willen 'brengen. De heer De Vries informeert naar de oorzaak, waarop de Voorzitter zich tot de wethouders wendt en het heeft over een overtreding. De heer Van Erp zegt, dat hij den Voorzitter reeds hoort spreken over een overtreding en deelt dan mede, dat hij op den avond van de laatste raadsver gadering door den heer Schoorl op den schouder werd getikt Opgemerkt wordt dat dit niet alle dagen, zal ge beuren. De heer Van Erp: Neen, ik dacht reeds aan een intiem gesprek. Spr. werd er dan door den heer Schoorl opmerkzaam op gemaakt dat er achter het raam van de drukkerij der firma Trapman en Co. iets bewoog en enkele ambtenaren van de gemeente achter een hoop steenen zaten en daar constateerden dat op 11 December te 7.40 uur bij die firma een over treding plaats had. Als dergelijke dingen gebeuren, acht spr. het niet goed dat overtredingen op zoodanige wijze worden geconstateerd. Spr. had het heel wat fairder gevonden als men den winkel in was gestapt en als de verordening daartoe 't recht niet geeft, dié dan te wijzigen. Spr. vraagt naar den invloed van deze overtreding op de maximale belasting en zou graag willen dat B. en W. een richting zoeken, waar door het de zakenmenschen niet moeilijker wordt ge maakt hun bedrijf uit te oefenen. De Voorzitter zegt, dat wat de heer Van Erp mede deelt, gedeeltelijk juist is. Op dien avond is door den directeur der lichtbedrijven geconstateerd, dat er in de drukkerij van de firma Trapman en Co. tijdens de speruren met een 4 of een 3 P.K. motor werd ge draaid. De directeur is toen naar binnen gestapt, er is toen gestopt, doch even daarna is gemerkt, dat men nog eens ging draaien. Het draaien in de sper uren is verboden en de firma Trapman en Co wist heel goed dat dit niet mocht gebeuren. Spr. deelt mede, dat B. en W. bezig zijn een oplossing te vin den en aan de drukkerijen van de firma's Van Ketel en Trapman en Co, tot 31 Januari vergunning is ver leend tot half vijf 's middags te draaien. De heer Gorter vraagt of de zaak niet is te onder vangen door sperkloklten. De Voorzitter merkt nog op dat waar de heer Van Erp zegt dat hij het fairder had gevonden als do heer Schoorl bij de firma Trapman en Co. was binnenge stapt, dit toch niet het werk van den wethouder is maar van den directeur en die heeft het gedaan. De heer Van Erp zegt dat het niet is een verwijt, maar spr. zou niet op een dergelijke wijze hebben gehandeld. Er is dus een overtreding begaan en spr. vraagt of de overtreders zijn gestraft. Er is een con cessie gedaan aan 2 firma's, maar spr. vraagt of dit niet is een onbillijke maatstaf, want andere zaken menschen hebben dezelfde rechten. Het is meten met oproep (xatvtaf om op iwEopï U Jtarnea; tenelna« ft nieuwe Latljnsobe alfabet te leeren. De scholen voorfc algemeene onderwijs ln de nieuwe Latijneche karttku zijn met Indrukwekkend® plechtigheden geopend daarbij hebben toespraken de voordeelen van dt, nieuwe „letterlijke" omwenteling uiteengezet en verh«t lijkt. Elke man, vrouw en kind, tusachea de zestien en veertig, moet de lessen bijwonen. Er zijn maatreM genomen om een jaar lang onderwijs te geven aan onj veer tweederde der bevolking in lezen en schrijven vl het nieuwe alfabet. De lessen worden 's avonds gCj ven, opdat de menschen overdag hun gewone bezlgj den kunnen verrichten. Om van de leasen vrijgesteld, worden moet men een examentje afleggen en dai de noodlge proeven, van bekwaamheid ln het han\ ren van het nieuwe letterschrift toonen. Sinds 1 nuari moet alle offlcleele correspondentie ln Latijni karakters gesteld. Men doet van overheidswege uiterste best om het nieuwe schrift volkomen 1) te laten vinden. Een treffend sterf# Men meldt verder nog uit Berlijn het volgende: Nedjatl Bel, de Turksche minister van onderwijl,! op Nieuwjaarsdag te Angora aa.n een operatie aan blinden darm overleden en wel ongeveer op hetzell uur als ln de Turksche scholen de verplichte cursus voor de bevolking tot het leeren van het nieuwe schi werden geopend. Te Stamboel alleen zijn er twaalfh derd van dergelijke cursussen, die elk door veertig m schen worden bozocht, ingericht. Het aantal mensch dat te Stamboel In totaal de leergangen zal moei volgen, bedraagt driehonderd duizend. Nedjatl Bel vroeger leeraar te Smyrna geweest. Hij speelde groote rol in de Kemalitische revolutie en was een trouwellng van Moestafa Kemal. Twee jaar gel«< heeft de ontslapene een groote reis door Europa maakt. 56 DOODEN. Honderden huizen verwoest; 20 dorpen overstroon 2 maten *n #pr. acht Het «Jan nooflig flat do tperuren worden gewijzigd. De Voorzitter wijst er op dat een drukkerij een ge heel ander bedrijf is. Aan het eind van het jaar met al die Zondagen, hebben zij zeer veel behoefte langer te draaien en spr. deelt mede dat er nog een paar be drijven zijn die concessie hebben verkregen, zij het, dan tot 4 uur. Om dadelijk oen goede oplossing te krijgen, is niet gemakkelijk. Er is geen straf toege past, want het gaat niet aan een drukkerij direct lam te slaan. De heer Schoorl zegt, dat B. en W. hebben geoor deeld dat straf alleen dient te worden toegepast als overtuigend is gebleken, dat door de overtreding de maximale belasting is verhoogd. .En dat is t. a. v. de beide drukkerijen niet gebleken en zou het niet opgaan straf toe te passen. Hangende de poging tot het verkrijgen van een afdoende regeling nu, is aan beide industrieelen tijdens' i^k maand een verlen ging van de intrede van den spertijd toegestaan. De Voorzitter zegt dat de heer Schoorl vrijwel her haalt wat spr. heeft gezegd. 1 De heer Schoorl zegt, dat hij er op heeft willen wijzen, dat door de overtreding de maximale belasting niet is verhoogd. De vermeende gascorruptle en het resul taat van het gerechtelijk onderzoek. De heer Van Erp vraagt of het juist is dat de uit slag bekend is van het gerechtelijk onderzoek naar de vermeende gascorruptie. De Voorzitter weet niet in hoeverre hij als hulpof ficier van justitie gerechtigd is hierover mededeeling aan den Raad te doen en uit de vraag van den heer Van Erp blijkt wel dat hij er mede bekend is en naar den bekenden weg vraagt. De heer Van Erp wijst er op dat het gerechtelijk onderzoek heeft plaats gehad op verzoek van B. en W. De Voorzitter. Neen, op verzoek van mij, als hulp officier van justitie. De heer Van Erp zegt dat dan thans gebleken is, dat voor de wet niet strafbaar waren de handelingen waarvan de gasdirecteu door een zeker gedeelte van den Raad is gestraft geworden. Spr. zegt, dat in het voorstel van B. en W. fouten stonden, dat er dingen in werden vermeld, die op onwaarheid bleken te be rusten^ Cijfers die genoemd werden, bleken onjuist te zijn en' spr. vraagt of het niet op den weg der gemeen te ligt, deze zaak onder de oogen te zieri, omdat het anders wel zou kunnen gebeuren dat deze zaak van een andere zijde werd aangepakt. De Voorzitter merkt op, dat de heer Van Erp twee zaken verwart, er is een rechtsvervolging door de justitie en de schadevergoeding die door den Raad is bepaald. Wenscht de heer Van Erp, dat de Raad op dat besluit terug komt? De heer Van Erp wil deze zaak in handen laten van B. en W. en zegt, dat de man is veroordeeld tot te rugbetaling van geld, dat hij niet genoten heeft. Maar spr. stelt de zaak graag in handen van B. en W. De Voorzitter: Doet u dus een voorstel dat de Raad zijn besluit teniet doet? De heer Van Erp herhaalt dat de directeur veroor deeld is tot betaling van bedragen, terwijl gebleken is dat die niet zijn ontvangen. De Voorzitter: Juist, dus dat wenscht u in handen van B. en W. te stellen. De heer Overtoom informeert nog of de heer Van Erp dan een hernieuwd onderzoek naar de bedragen wenscht, maar een antwoord vernemen we niet, wel zien we den heer Van Erp het hoofd schudden. Hat exploitatietekort van den muziektuin. De heer Van Erp wijst er op dat over het afgeloo- pen jaar de muziektuin een exploitatie-tekort heeft van 5 600 gulden. De heer Schoorl zegt, dat dit nog niet bekend is. De heer Van Erp heeft het in de courant gelezen. DE UITLEVERING VAN LIEBERMAN? De heer De Vries: De courant zouden we er buiten houden. De heer Van Erp wijst er op dat dit tekort ook weer zal drukken op de exploitatie van het volgend jaar en wijst op de mogelijkheid dat de commissie leden op deze wijze de risico niet meer zullen willen dragen. Spr. zou deze zaak daarom onder de aan dacht van B. en W. willen brengen. De Voorzitter vind't deze bespreking zeer voorbarig als de cijfers nog niet eens bekend zijn. Den heer Gorter spijt het, dat zijn partijgenoot deze zaak ter sprake brengt, spr. had haar liever in comité besproken. De heer Schoorl zegt, dat eerst de muziektuincom- mis9ie haai' houding dient te bepalen en zich daarna tot den raad dient te wenden. De heer Gorter deelt mede, dat reeds door de inu- ziektuincommissie de zaak in die richting is bespro ken. Een eigen electrische centrale? De heer Bakker informeert nog eens naar de maxi male belasting, hij vraagt hoeveel speling de gemeen te heeft. De heer Schoorl zegt, dat de transformator een ca paciteit heeft van 150 K.W., terwijl de heer Gorter meedeelt, dat de gemeente ongeveer tot 105 K.W. kan gaan. De heer Bakker zegt, dat uit zijn vraag wel blijkt, 'dat hij met deze zaak niet op de hoogte is, maar spr. wijst er op. dat de invoering van het vastreent- tarief de bedoeling heeft het stroomverbruik op te voeren. Ook het P.E.N. maakt reclame om de afname te bevorderen., maar daar tegenover staat dan het gevaar dat de maximale belasting wordt overschre den. De heer Gorter zegt, dat reeds meermalen gewezen is op de dwaze tarieven. Spr. wijst er op, dat we heb ben een eigen gasbedrijf en een semi-electrici'teits- bedrijf en spr. vraagt zich nu af of we niet veel beter met een aanliggende gemeente een eigen centrale zouden kunnen hebben. Spr. wijst er op, dat volgend jaar het contract met het P.E.N. zal zijn geëindigd en het P.E.N. dan wel zware voorwaarden zal stellen. De heer Van Erp wijst er op, dat over 1927 f 11000 aan maximale belasting is betaald. Er wordt altijd zoo gesproken over de zelfstandigheid der gemeente, maar als men dan ziet hoe de bedrijven, zoowel liet P.E.N. als het P.W.B. tegenover de gemeenten staan. Spr. wijst op de mogelijkheid dat als straks het vast rechttarief wordt toegepast, het de vraag zal wezen of we met den transformator op de Laan zullen kunnen volstaan. Van een deskundige heeft spr. ge hoord, dat de stichting van een centrale zeer goed mogelijk is. De heer Overtoom: Als Ged. Staten het dan ten minste goedkeuren. De heer Van Erp wijst op de 12 millioen voor het hoogovenbedrijf en op de beslissing van Ged. Staten t.a.v, de stichting der verwerkingsinrichting. Hierna volgt sluiting. Reuter meldt uit Tokio: Een orkaan met een windsnelheid van 160 K.M. j uur, waarbij vloedgolven optraden, heeft Woensdag Noord-Westkust van Japan geteisterd. Verschelden kustwoningen werden weggeslagen ln 1 arrondissement Niigata. Er zijn 56 dooden en vele kwetsten. De telegrafische en telefonische ver bind gen zijn verbroken. Het heet, dat het s.b. Totomi-Maroe (Toyotoml?) v gaan is. Vier man van de bemanning zouden, gered s!j 31 anderen zijn omgekomen, hetzij verdronken, het doodgevroren. Ook een vulkaan ln werkii Uit Koemamoto wordt voorts bericht, dat de vulka Asosan, die waarschijnlijk de grootste ter wereld Is, de afgeloopen maand teekenen van leven heeft goj ven. Thans wordt gemeld, dat gisteren, ln de geh« provincie Kioesjoe een krachtige aardschok is gevo« waarvan het centrum op een afstand van 40 K.M. I N.O. van den vulkaan was gelegen. Een huls stortte terwijl vei'scheldene aiidere woningen werden bescl digd. Menschenlevens zijn echter niet te betreuren. 87 Dood V.D. verneemt uit Berlijn: De avondbladen melden uit Japan, dat door de orka die Woensdagde Noord-West kust van Japan teist de, 87 menschen gedood zijn. De Finsche regeering heeft thans de \xitlevering v Liebermann toegestaan. DRIE DOODEN. Een N.T.A.-telegram uit PennJngton (New-Jera meldt: Door de ontploffing van een acethyleen-tank is huls vernield. Van de daar wonende families vonden vader en 2 kinderen den dood. De vrouw werd, met schilderijlijst om den hals een eind ver weggesllnge TWEE MAN VERDRONKEN. V.D. verneemt uit Hamburg: Aan de Holsteinsche Oostzeekust bij Dahme heeft ernstig ongeval plaats gehad, waarbij twee vlssch het leven verloren De bemanning van een vlsschersvaartuig was be de door den storm afgedreven netten te bergen, ti d.e boot op ongeveer 200 M. van de kust in een hevl sneeuwstorm geraakte en omsloeg. Twee der inzittenden konden zich aan de omgeslaj boot vasthouden tot redding kwam, doch twee and visschers verdronken. l PCT. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN GAZETTE DU FRANCE. Volgens de Matin zullen de verliezen, die de slai offers van de Gazette du Franc zullen lijden, mi» zwaar zijn, dan men aanvankelijk vreesde. He blad 2e; dat de cliënten van mevrouw Hanau, volgens inllchf genvan bevoegde zijde, zestig procent van hun f zullen terugkrijgen. IN DE LUCHT BENZINE INGENOME Uit Los Angeles wordt bericht, dat oen Fokker* dekker metj drie motoren bij een gedane proelvltf benzine heeft ingenomen uit andere vliegtuigen. D vlucht op een hoogte van 1200 voet ruim duizend geslaagde proéfneming opent de mogelijkheid vluchten, die weken zouden kunnen duren. ECHTPAAR ZOEBKOF NAAR DEN CONI DE HEELE NATIE NAAR SCHOOL. Gedwongen schoolgang van 18 tot 40-jarlgen. Een merkwaardig schouwspel, zoo meldt Beuter uit Kous tan tinupel, heeft Turkeije op Nieuwjaarsdag gebo den, toen het heele volk ,oud en jong, een dwlngenden Het bericht weer tegengesproken. Naar een B.T.A.-telegram uit Antwerpen meldt, vonden zich onder de passagiers, die met de „Aa* ville" naar den Congo vertrokken, ook Zoebkof e»' echtgenoote, de zuster van den ex-keizer. Zoebkof zou naar den Congo vertrekken voor W ning van een Congoleesche maatschappij. Een Wolff-berlcht uit Bonn meldt echter d.d. gl' dat ten palelze Schaumburg gistermorgen w*rS/ deeld, dat mevrouw Zoebkoff zich nog te Bonr. bovK en niet van plan is, binnen afzienbaren tijd verlaten, JM

Schager Courant | 1929 | | pagina 12