Het gilde der Berlijnsche misdadigers. Reclames. Gemengd Nieuws. STOP DIE RHEUMATIEK! De cholera-epidemie in Voor-lndië. Wat er gebeurd is. Roodvonk te Maastricht. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Goed georganiseerde benden. Predikbeurten. LAFFE OVERVAL OP EBN KEJAAHtTB VROUW I. Wraakneming In bet «pel 7 Donderdagavond klopte een manspersoon aan de deur v&n het kerkelijk armhuis te Helium In Groningen, waar een 80-Jarlge weduwe woont. Toen de ker6l werd binnengeroepen greep hij de oude vrouw bij de keel en bedreigde haar onder den uitroep: „Hou Je stil'. De man had kin en gelaat met doeken omwonden waardoor hij onherkenbaar was. Vermoedelijk betreft het hier een wraakneming. De oudo vrouw is gewond en moest zich onder geneeskundige behandeling 9tellen. EEN DONDERBUS UIT ELKAAR GESPRONGEN. Ken jongen togen da muur gealagea. Donderdagmiddag om 3 uur waren twee Jongens ln de nabijheid van de gasfabriek te Groningen aan hot spe len met een z.g. donderbus, welke 20 c.M. lang was ea 2 c.M. middellijn had en geheel gevuld was met kruit Een van de jongens hield er een brandende lucifer bij waardoor een geweldige knal volgde en een van de jongens tegen een muur werd geslingerd. B^j Is naar het ziekenhuis vervoerd. Verwaarloos nimmer de geringste aanval van rheu- j matlek. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kos-i ten. Ofschoon weinig menachen bij vochtig of koud weer geheel van Teheumatlek bevrijd blijven, be- hoeft dez6 kwaal niet die kwelling te zijn als het ge val is. De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, en zooals bekend ,is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestanddeelen uit het bloed te fil- treeren. Men kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als on gewone Inspanning de nieren verzwakt heeft is der? halve de eenige veilige weg om de werking dezer aller^ 1 belangrijkste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn j Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond be blijven. Verzuim geen kostbaren tijd. Neem Foster's Pillen zoodra gij de minste rheumatlsche pijn voelt; wek de .trage nieren op en versterk ze, en bevrijd u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit Ischi as, rheumatiek en die ellendige urinentoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten 4 f 1.75 per flacon. BIJNA 8000 DOODEN IN 4 MAANDEN TUD. Uit Bombay wordt gemeld: In de jongste vier maanden heeft een hevige cho lera-epidemie in den Indischen staat Travancore. welke- epidemie nog steeds voortduurt, 14.000 slachtof fers gemaakt, van wie 7880 zijn gestorven. Alleen in de laatste week van Dqpember kwamen 948 gevallen voor, waarvan 562 met doodelijken afloop. De epide mie veroorzaakt een ennstigen toestand, aangezien alle volwassen leden in vele gezinnen gestorven zijn en de kinderen hulpeloos zijn achtergebleven. De autoriteiten doen een beroep op de publieke liefda digheid. DE TRAGISCHE NACHT BIJ COMBLAIN. Geen dor veertien arbeiders gered. I - TEN KIND OVERREDEN BIJ ALKMAAR, De auto doorgereden. Op den Helderscheweg nabij Alkmaar, Is Woensdag het achtjarig dochtertje van den heer P. Berkhout, Ka naaldijk, Bergen, door een uit Alkmaar komenden auto aangereden. Met een lichte hersenschudding en een dubbele beenfractuur werd het kind opgenomen en met een anderen pasaeerenden auto naar de ouderlijke woning en vandaar naar het 3t. Elisabeth-zlekenhuls te Alkmaar vervoerd. De bestuurder van den aanrlj- denden auto Ie doorgereden. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. En in brand gevlogen. V.D. verneemt uit Helno (O.): Een vrachtauto van den sneldienst Kampen-Zwolle- NiJverdal reed bulten de kom van Helno, op den weg naar Zwolle, door het breken van de achteras, tegen een boom. waarbij het benzine-reservolr !n brand vloog. De chauffeur kon zich mot moeite uit den brandenden auto redden. Hij bekwam lichte brandwonden aan ge laat en handen. De auto was beladen met goederen van de Kon. Woofgoederenfabrieken te Nijverdal. Auto en goederen zijn grootendeels vornleld. SCHOLEN TOT 13 JANUARI A-S. GESLOTEN. Onder de schoolkinderen te Maastricht heerscht op het oogenbllk roodvonk. Aan het einde der vorige week hadden zich ongeveer 110 gevallen voorgedaan. 1 Deze week werden wederom zeven gevallen geconsta teerd. De lagere cn enkele M. U. L. O.-scholen zijp voorioopig tot 15 Januari gesloten. ALKMAAR. 4 Jan. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 91 stapels .wegende 97149 Kg. kaas aangevoerd, waar van de prijzen als volgt: fabriekskaaa: kleine t 46, commissie f 47, boerenkaas: kline f 51, commissie f 46, alles met r. m. Handel goed. ALKMAAR, 4 Jan. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 944 H.L.'s aangevoerd als: 124 H.L. tarwe f 11.2511.50, 318 H.L. gerst chev. f 11—11.75. 399 H.L. haver f 11— 11.62%, 34 H.L. boonen, w.o. bruine boonen f 3842, oi- troenboonen f 4246, witte boonen1 f 5051, 6 H.L. ka nariezaad f 14.75, 1 H.L. geel mosterdzaad f 24, 5 H.L. karwijzaad f 38, 57 H.L. erwten, w.o. groene erwten (groote) f 1922, grauwe erwten f 2026, alles per 100 Kg. ALKMAAR, 4 Jan. Andijvie f 1.303.10, boerenkool f 0.90—5.60, gele kool f 1—3.70, groene kool f 2.80—6.10, prei f 2.60—7.20, roode kool f 2.107.20, selderie f 1.80—8.3Q, spruiten f 8.70— 25.40, uien f 2.607.50, wortelen f 6.5013.40, witlof I f 20—26. n f 814. NOORDSCHARWOUDE, 4 Jan. Uien f 9.60—10.80, drielingen f 10.80—11.30. grove uien f 8.509.40, roode kool f 2.607.50, doorschot f 2.20— 6.70, gele kool f 1.704.40, doorschot f 1.503.70, Deen- sche witte kool f 4.10—6.20, doorschot f 2.905.90, kro ten f 2.60 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 26200 Kg. uien, 185400 Kg. roode kool, 49200 Kg. gele kool, .89400 Kg. Deensche witte kooi, 800 Kg. kroten. BROEK OP LANGENDIJK. 4 Jan. Wortelen f 3.303.90, roode kool le soort f 3.107.60, 2e soort f 4.706.80, gele kool le «oort f 2.305.50, 2e aoort f 1.903.50. witte kool (Deensche) f 4.106.50, uien f 10.2011, drielingen f 9.109.70, bleten f 3.10 per 100 Kg. Totaal aanvoer': 3375 Kg. wortelen, 93000 Kg. roode kool, 65000 Kg. gele kool, 80000 Kg. Deensche witte kool, 29000 Kg. uien, 1250 Kg. bleten. EIERVEIUNO, AMSTERDAM, Prinsengracht 199, 3 Jan. Kipeleren hoogste prijs f 10,70, middelprljs f 8.25— 8,75, laagste prijs f 5.50, eendeieren f 6.75—7, koelhuis- eieren f 5.50—7. Totaal aanvoer: 335000 stuks. Handel vlug. EIERVEÏLING, SCHAGEN, 8 Jan. Aangevoerd: 35004 kipeieren, gewogen en geschouwd, 52—54 Kg. f 6.20—6.40, 55—57 Kg. f 6.90—7.50, 58-60 Kg. f 7.10--8.30, 6163 Kg. f 7.508.40, ongewogen, bruin f 7.80—8.30. wit f 6.208.40. klein f 5.80--6.40. gemiddeld f 7. 220 eendeleren f 7.40. WARMENHUIZEN, 3 Jan. Roode kool le soort f 2.90—6.90, 2e soort f 2.30—6.40, uitschot f 0.60—1.80, gelo kool lo soort f 2.20—3.80, 2e soort f 1.40- 1.50. uitschot, f 0.70—1.30, witte kool le soort f 4 -5.90. 2e soort f 2.90—3.50, ultsohot f 0.60—0.90, drielingen f 10.20—10.40, uien f 9.80—11, grove uien f 7.30—8.10, stek f 2.80—3.20,. Totaal aanvoer: 98125 Kg. roode kool, 17350 Kg. gele kool. 52575 Kg. witte kool. 4225 Kg. uien HOORN. 3 Jan. 12 Stapels kleine fabriekskaas f 46.50, 2 at. kl. boeren kaas f 60, gemerkt Totaal aanvoer: 14 stapels, wegende 17687 Kg. Handel matig. HOqRN, 3 Jan. Aangevoerd 42 varkens, vette f 0.68—0.72, zouter» f 0.64jj.67. Handel goed. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jan Bijvoet, 23 jaren, chauffeur, te Den Helder, en Trijntje Margaretha Bruin, 24 jaren, zonder beroep te Schagen. KRITE SKAGEN. Naar wij vernemen, geeft de tooneelelub „Waling- om" van de Krite Skagcn a.s. Zaterdag een uitvoering m«t „*t Wünder" van LJ. Scbultamaksr. Dit la ma stuk t l«wa, aooaJa wtj dat van zijn. Dit stuk werd door „Waling-om" reeds opgevoerd in Alkmaar en zal ook in Lutjewinkel ongetwijfeld een volle zaal trekken, GESLAAGD. De heer W. Porte, vroeger alhier, thans hoofd der school te Bpendam, is geslaagd voor de afdeeling B voor het Diploma van Handenarbeid. Daarmee heeft de heer Porte het volledig Diploma verkregen. AANVOER MARKT. In het 4e kwartaal van 1928 werden onder moer op onze weekmarkt aangevoerd: 392 paarden, 142 stieren, 152 magere gelde koeien. 1167 vette koeien, 245 melk en kalfkoeien, 63 pinken 20 vaarzen, 297 graskalve ren. 510 nuchtere kalveren, 3169 vette schapen, 5251 f overhouders, 638 vette varkens, 17% biggen. THEATER IGESZ. Deze week draait in Theater Igesz wederom een Pa- ramountfilm, n.1. „Sultane", een schitterend Oostersch werk. Deze film verplaatst on« in Khorasan, waar het volk zwaar lUdt onder de druk der belastingen en.de wreede heerschappij van den Kalief. Ruwe soldaten, die belas ting moesten innen, dooden den patriarch Isman Ali en ontvoeren diens schoone dochter. Haar' verloofde, Rafl komt dit ter oore en deze wendt alles aan om Pervan ah op te sporen. Hij vindt haar op de slaven markt en koopt haar. Maar de oppereunuch van don Kalief ontneemt hem Pervanah en zij wordt, hoewel te gen haar zin. de favoriete voor den Kalief. Door een samenloop van omstandigheden denkt Rafi dat Pervanah zich gedood, heeft en hij zweert met an deren haar dood te zullen wreken, en nu komt voor den de onderdrukkers: de plaag der dolken. Overal ontdekt men dolken, tot zelfs op den spijstafel van den Kalief.' De Kalief en zijn vizier trekken ais eenvoudige koop lieden de stad in om de daders op te sporen, maar Rafi, die hen niet vertrouwt, houdt hen gevangen. Rafi's vriend, Hassan geeft ze echter hun vrijheid en ver werft daardoor hot hoogste ambt in de lande. Rafi komt te weten dat Pervanah nog looft on dringt het paleis binnen, waar de slaven van don Kalief hem gevangen nemen. Pervanah gelooft zich aan den Ka llef over te geven als hij Rafi vrij laat Deze wil ech ter niets dan de vrijheid van zijn geliefde en geroerd door zooveel liefde belooft de Kalief dat zij nu zouden mogen trouwen. Dit is echter maar schijn; in werkelijk heid wordt de beul ontboden die Rafi onthoofden moet als hij met zijn bruid voor het altaar komt, en dan zal de Kalief zijn plaats innemen. Maar Hassan verzet zich tegen dit schandelijk plan, wordt daarom weggejaagd, die daarop alles aan het oproerige volk, vertelt, dat thans de hoofden bijeen steekt een aanval op het Pa leis doet en de Kalief vermoordt Hassan wordt nu Kallef en Rafl en Pervanah wor den man en vrouw. MARTKOVERZICHT. De handel in vette koeien was een Donderdag jl. heel goed, de aanvoer was iets minder bij vorige weken, zoodat dit gauw merkbaar was op den ver koop. Prijzen tot 50 ct. werden er goed besteed. In kalf- en geldekoeien was het een echte winterhao- del, dus, goed te begrijpen, niet veel te doen. In Din- ken was wel wat handel. De handel in graskalveren was zeer kalm. Nuchte re kalveren duur, vlug, iets duurder. Naar paarden was niet veel vraag. De handel in stieren was stug. De handel in overhouders, vette schapen en oude slachtschapen was zeer matig. Vette schapen liepen tot f42, overhouders voor den dood tot f33 en oude slachtschapen tot f38 per stuk. De biggen golden een paar gulden minder bij de vorige week. De schrammen iets meer, maar dit lag wel aan beter en grooter soort. De handel was an ders matig. De vette varkens liepen er weer vlug uit, prijs houdend. Zouters waren er niet aangevoerd. Kippen prijshoudend, konijnen, hanen en eenden iets minder, handel matig. De boter werd duur en vlug verkocht; er moest meer worden aangevoerd. GEMEENTE SCHAGEN. Loop der bevolking over het jaar 1928. De bevolking bestond op 31 December 1927 uit: 1838 m„ 1888 vr., totaal 3726. ■Zij vermeerderde gedurende het jaar door: geboor ten: 35 m., 31 vr., totaal 66; vestiging 183 m., 177 vr., totaal 360; vermeerdering 218 m., 208 vr., totaal 426.; on verminderde gedurende het jaar door: overlijden: 26 m„ 29 vr., totaal 56; vertrek 158 m., 109 vr., totaal 327; vermindering: 184 m., 198 vr., totaal 382. De bevoiking vermeerderde dus met. 34 m., 10 vr., totaal 44. Bevolking op 31 Decembor 1928; 1872 m., 1898 vr., totaal 3770. Gedurende het Jaar werden 27 huwelijken voltrok ken, 4 huwelijken door echtscheiding ontbonden en 5 geborenen als levenloos aangegeven. INDIENEN VAN REKENINGEN- Uit de niet zeer uitvoerige berichten, welke slechts enkele bladen over het gruwelijk ongeluk bij Comblain- au-Pont, een stadje nabij Luik, waarovor elders in. dit nummer wordt bericht, en waarbij veertien arbeiders den dood hebben gevonden, bevatten, blijkt dat deze ar beiders Donderdagmiddag uit de steengroeven van het bosch van Anthisnes, gelijk alle dagen, na hun werk jprr T«u»btaut© fcu&nrsaife toerden. Zij ïocrtUn alle» thule in het dorpje Dleupaït—Aywadlia. Bij (le brug ven Soay over da Ourthe gekomen, r*é& de auto door onbekende oorzaak men vermoedt «lat de stuurinrichting onklaar werd tegen de balustrade langs den weg. Deze brak on de wagon stortte in de diepte, in het water van het ln den regel onschuldige riviertje, dat echter in de wintermaanden zeer woest en diep is. De eenige getuige van de ramp bevond zich op eenige honderden meters afstand. Hij anelae naar de plek de3 onheils. doch zag geen enkel slachtoffer. Alleen de auto 3tak nog een weinig boven het water uit. Hij waarschuwde eenige bewoners, die reddingspo gingen in het werk stelden, maar zonder resultaat. Pas toen dc brandweer uit Luik was aangekomen, en ge nietroepen waren gerequireerd, kon het zoeken naar de slachtoffers doeltreffend geschieden, ofschoon toen de ingevallen duisternis het werk belemmerde. Volgens de laatste berichten waren nog slechts drio lijken gevonden. Geen der inzittenden in de auto heeft het leven er af gebracht Hartverscheurende tooneelen speelden zich in den nacht af. Familieleden van de slachtoffers, mannen en vrouwen, die van het ongeluk hadden gehoord, waren naar de noodlottige plek geijld en wilden niet weggaan zoolang de werkzaamheden duurden. - Naar alle waarschijnlijkheid hebben do slachtoffers, ook door de bittere koude, na den val niet lang meer geleefd. Op één na werden allen in zittende houding aangetroffen; enkelen hadden nog de handen In de zakken... De gouverneur van de provincie Luik heeft gister een bezoek gebracht aan de getroffen gezinnen. OP HET OOG ONSCHULDIGE VEREEN1GINGEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen verzoeken hen, die over 1928 iets hobben to vordoron van de ge meente, hun rekeningen ln te zenden vóór 1 Februari 1929. Schagen, 4 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNKUSSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. ZONDAG 6 JANUARI 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Barslngerhorn, voorm. 10 uur, De. Van Loon. Dirkshorn, geen Samenkomst Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. De Leeuw. Veenhuizen, zie Heerhugowaard. GEREF. GEMEENTE te: (Verbeterde opgaaf). Anna Paulowna, voorm. 10 uur, W. W. Maijnen, van Dordrecht. Nam. 2% uur, W. W. Metfnen. MAANDAG 7 JANUARI 1929. NED. KERV. GEMEENTE te: Huieduinen, nam. TH uur, Daznsté. öodiamttpi Na den veldslag in de Breslauer Straase. Dezer dagen hebben wij uitvoerig bericht gegeven over den veldslag, die in het Oosten van Berlijn is geleverd tusschen een misdadigersbende en een aan tal Hamburgsche arbeiders. Hierbij is aan den dag gekomen dat ook Berlijn zijfi georganiseerde mis- dauigersbenden heeft. Zoo moeien er volgens de Berlijnsche bladen een veertigtal van dergelijke henden bestaan, waarvan do meeste in bonden vereenigd zijn. En al zijn deze vereenigingen op het oog onschuldig ze staan ingeschreven als sportclub, loterijvereeniging oi mannenzangbond enz. ook bij de politie staan ze allemaal ingeschreven. En toch, zoo schrijft de Berlijnsche correspondent van de „Mab.", wonep hier ter stede de misdadigers niet in spelonken en soortgelijke inrichtingen., wel ke een Dickens 'het water in den mond zouden heb ben doen stijgen, maar zo wonen twee of drio hoog en onderscheiden zich door niets van hun naaste omgeving. Veeleer steken ze daar .in uiterlijke braafheid nog boven uit en slaan zij terzake degelijke allures en burgerlijke couleur vele records. Op dit verschijnsel is de aandacht zoo pas nog eens gevestigd door een grooten veldslag, welke in de om geving van het Silezische station geleverd werd tusschen het zeer schilderachtige gilde der zwerven de timmerlieden en het uiterlijk zeer banale gilde van de Berlijnsche nisdadigers. De timmerlui i«anieh in de Duitsche arbeidsw9 reld een bijzondere plaats in. Zij vormen een geslo ten kaste met eigen wereldbeschouwing, eigen ze den en eigen kleederdracht. Zij zijn nagenoeg de eenige arbeiders die hun onafhankelijkheid tegen alle aardsche machten hebben weten te handhaven en trotsch zijn op en liefde koesteren voor hun handwerk. Zij beschouwen zich als het zout der aar de en als kunstenaars bij de gratie van den Heer, want, uit hen zuigen alle wortelen der architectuur hun sappen, hetgeen nog al wat zeggen wil, wan neer, men een stad als Berlijn eens onder de loupe neemt. De heeren hebben hun- eigen kleederdracht, die in Bielefeld voor hen wordt samengesteld en welke uit een soort mexicaansche sombrero bestaat, een fluweelen vest, en een wijde, witte pantalon. Hoofd bestanddeel is echter een zwarte das, die op een bijzondere wijze gestrikt behoort te zijn en waaraan zóóveel waarde wordt gehecht, dat hij in hun argot den titel van „die Ehre" voert. De leden van dit gilde zijn voorts geweldige reizi gers. Een groot deel van hun leven wordt gevuld met zwerftochten, naar alle vier de windrichtingen, die telkens voor korten tijd onderbroken worden voor het uitvoeren van een of ander karwei. De zin voor 't nomadiseeren wordt er al zeer vro3g bij de gezellen ingebracht, want, wanneer deze tot lid van het gilde zijn toegetreden, moeten ze dade lijk hun knapzak pakken en de wijde wereld in gaan. Drie jaar moeten ze minstens van huis wegblijven en elk jaar mogen ze slechts eens en dan niet lati ger dan een etmaal, het oord hunner geboorte be- xoeken. Handelen ze tegen dat oude gebruik in, dan eischen de ongeschreven wetten, dat de aanwezige timmer lieden den dwarsdrijver op het onpassende van zijn gedrag opmerkzaam maken; vervolgens trachten zullen-hem met een zacht lijntje weer op het zwerf- pad te brengen; om hem op oorvijgen te trakteeren *n de stad uit te werpen, wanneer do aartsvaderlijk- héid blijken mocht geven, in haar uitwerking te kort U schieten. De handhaving van deze aloude gebruiken doet do aanwezigheid van een hechte organisatie vermoe den en deze bestaat inderdaad dan ook. In elke stad van betoekenis hebben de zwervende timmerlieden een trefpunt, waar voor arbeid, voorlichting van nieuw-aangekomenen, gezellig samenzijn en behar tiging van de gildewetten gezorgd wordt. In Berlijn bestaat zulk een trefpunt in het ,.Kafee Arrnelin" bij het Silezische station, van wolk etablisement dé wan den met herinneringen uit 't leven der timmorlieden gesmukt zijn, alsook met hun vaandel dat met gou den lettors de woorden draagt „Fahne der Wohlgereis- i,nn und noch waridernden Zlmmergotdllon", Nu had er Zondagavond in gemold café een bij eenkomst van do timmerlui plaats, welke zoo goed bezocht was, dnt alle aanwozigon ln de achterkamer oen plaats konden vinden en een paar zich dus aan de hor mot een hartversterking tevreden moesten stellen. Terwijl ze daarmede bozig waren, werd de deur geopend en tradon er acht elegante heeren binnen gekleed in rok en witte das on met lakschoenen aan de voeten cn hooge hoedon op het hoofd. Deze hee ren dronken een biertje, haalden toon boksijzers uil hun broekzakken to voorschijn en sloegen daarmede de op niets verdachte timmerlieden bewusteloos. Hot ineenzakken van laatstgenoemden ging echtei met eenig geraas gepaard, dat in de achterkamer ge hoord werd en de daar aanwezigen naar buiten lokte De heeren in rok trokken daarop dolken en revol vers en de timmerlieden schroefden bohendig de poo len van de aanwezige tafels on stoelen af en stelden zich daarmee to weer. Maar een revolver is toch al tijd een beter wnpen dan een stoelpoot met het ge volg. dat do mannen niet de glnc-ó handschoenen he' veld behielden en de mannen in de fluweelen vesten zich in hun achterkamer» moesten teruftrekken. Gelukkig vertcheen op dat oogenbllk echter de po litie en werd de rust spoedig hersteld. De zitting nam zelfs haar voortgang, maar veiligheidanalve sverd het café gesloten en werden de ijzeren rollui ken neergelaten. Na ecne wijle verschenen er tweo timmergezellen die van het gevecht nog niets vernomen hauuen voor hun Stamlokaal en klopten aan de ijzeren blinden uari. Op dat geluid sprongen er uit de deurportieken van de huizen in de omgeving zestig a zeventig le den van de vereeniging Immer treu te voorschijn, welke in een minimum van tijd de twee late bezoe kers tot marmelade hadden geslagen. Hierdoor aangemoedigd onuernamen ze een bestor ming van het café met het gevoig, uat de rolluiken net loodje moesten leggen en de timmerlieden in groote benauwdheid geraakten. Deze nam nog toe .>ij het verschijnen van een statigen stoet van circa veertig taxis, die precies op dat moment om den naasten hoek verschenen en waaruit voor de aan vallers nog eene versterking van rond honderd en zestig koppen sprong. Een timmerman voelde zich daardoor geïnspireerd cn sprong op zijn beurt u«t een venster van zijn veste, net toen de tram voorbij Kwam, die hij nog juist halen kon. Maar zijn nood .ot was toch nog sneller. liet kwam in den vorm van vier vijanden, die de tram per taxi inhaalden, deu bestuurder met de revolver in de vuist tot halt houden noopten, waarop de timmerman te voor schijn werd 'gehaald on met boksbeugels, gummi knuppels, messen, enz. werd behandeld. 'lot goed begrip van-dit alles dient men te weten, Uat er in Berlijn ook een vereeniging „Immer treu" bloeit, waarvan een lid onlangs in twist met een timmergezel raakte én daarbij aan het kortste eind je trok. „Immer treu" is een doodonschuldige ver eeniging. Volgens haar statuten is ze een kaartclub of iets dergelijks. Maar ze staat bij de politie inge schreven. Met nog eene goede twintig andere. Want üe leden van „Gesangverein Nordenvan „Deut sche Kraft",( of hoe aie vereenigingen verder heeten mogen, hebben nagenoeg alle wat, op hun kerfstok of zullen er eerlang wel wat op krijgen. Het zijn ontslagen tuchthuishospitanten, prosti- tuées, en vele mannen, die van de inkomsten der laatston leven, handelaars in meisjes, beroepsspe lers, zakkenrollers, enz. enz. Maar er zijn ook an dere lieden, die zich in de registers van die vereeni gingen als lid hobben laten inschrijven. Er zija auteurs onder, boksers, kunstenaars schouwspe lers en, volgens zeggen, ook een paar leden van de upper ten. Heel dit allegaartje van vereenigingen en men- sclielijke wrakken i9 in een sterke en strenge cen trale georganiseerd, welke den naam „divier Rlnge" draagt. Van deze „vier Ringe" moet men niet gering denken. Wel is waar houdt zij haar bijeenkomsten in café's, die in braafheid en banaliteit van uiterlijk door niets te overtreffen zijn, maar achter de scher men ontbreekt de schilderachtigheid toch niet. De Berlijnsche misdadigers zijn ul., zooals de bla den het hier uitdrukken, als eene vrij-metselaarsloge georganiseerd en leggen ook allerlei geloften van ge- noorzaamheid en broederlijken steun af. Volgens geruchten houden ze ook veemgerechten over baloorige leden, maar van alle geheimenissen der organisatie is zelfs de politie niet op de hoogte, want de statuten der verschillende vereenigingen zijn doodonschuldig, in de registers komen slecnts deknamen voor en correspondentie wordt om begrij pelijke redenen principieel niet gevoerd. Alle weder zij dsche berichten worden door bijzondere vertrou wensmannen mondeling overgebracht. Aan kapitaal ontbreekt het de centrale vereeni ging niet. Evenmin aan een arbeidsveld. Zij heeft rechtskundige beraders in haar dienst, die bij een voorgenomen grooten coup hun licht van te voren doen stralen. Raakt een lid in het nauw dan zorgt zij voor een goedon advocaat. Er wordt aan allerlei schakeoring van sociale voorzorg gedaan. Bij ontslag uit de gevangenis bezorgt zij een medelid b.v. de in- Drekerswerktuigen, welke hij noodig mocht hebber», om weer een passend bestaan te vinden, terwijl hij in afwachting daarvan voor geen honger hoeft te vreezen. Op gezelschappelijkheid'wordt veel waarde gelegd. De vereeniging „Immer treu" wil b.v. dat bij het hu welijk of de begrafenis van eon lid, een deputatie van acht broeders aanwezig zal zijn, gekleed in rok, noogen hoed on lakschoenen. Het was zulk oen de putatie die onder het naar huis gaan door evm bloedwraak wilde oefenen op een paar timmergezel- en, omdftt oen paar dftgon te voren een „Immer i,rou"-man door eon nomadiseorendon timmerman was afgeranseld* Eens in liet jaar gooft de organisatie ook een groot bal. Soms wordt voor ilio feestelijkheid onovertr »f- en soliedo een lokaal uitgezocht als Rheingold er b.v. •en is. Op dezo bals gaat het weliswaar wat stijf, maar ongelooflijk fatsoenlijk toe. Men voelt er zich baast te fatsoenlijk om to lachen, maar do gast- loeren kunnen den drang daartoe toch niet onder do knie houden, telkens wanneer zij eon politieman ontwaren. Want do politieautoriteiten zijn op die feestelijkheden de moest gevierde gaston on en zij komen er graag, want tal van de aanwezigen bohoo- ren tot hun intiemste konniasen. Wanneer er ergens een plek ter wereld is, waar mon zeker kan zijn van zijn lijf en goed, dan is het op zulk een bal van de Berlijnsche misdadigers, want de heeren verstaan dc wetten der gastvrijheid en we en dc ongereptheid van hun eer en van die hunner >rgani|atie te handhaven. Maar men moot zijnerzijds natuurlijk ook discreet zijn en b.v. niet in de garderobe %naar een pels gaan zooken, die men eon paar dagen te voren van uw kap- «tok in de gang heeft weggehaald. Want ik weet iganlijk niet, wat er dan van zulk een braaf bal wel t»r»cht zou komeet

Schager Courant | 1929 | | pagina 14