RONDOM DE GROENE TAFEL. Gemengd Nieuws. Naweeën Tan de gasvergiftiging te Duisburg. De storm op de Japansche kust Vulkanische uitbarsting in Chili. Het noodweer boven Italië. Opruiming onder de Amerikaansche STEEDS MEER SLACHTOFFERS, De naweeën, van de gasvergiftiging te Duisburg, waaraan 5 menschen zijn bezweken en vele ziekte gevallen te wijten zijn, zijn nog niet voorbij. Gister middag zijn opnieuw 2 slachtoffers naar 'het Marion Hospitaal overgebracht, zoodat het aantal zieken thans reeds 20 bedraagt. In den toestand der zieken is tot nu toe geen verandering gekomen. Thans heeft de officier van justitie in het onder zoek ingegrepen, om uit te maken of het ongeluk te wijten is aan force majeure of aan onachtzaamheid of gebreken in het materiial, waaruit dan een aanklacht wegens dood door schuld zou kunnen voortvloeien. Met donderend geweld storten de massa's zich over de oevers. De Tlber en haar zijrivieren blijven wassen. Met don derend geweld storten de gele watermassa's, die boom stammen, zand en steenen meevoeren, zich boven en beneden Rome over de oevers. Het TJberelland begint evenoens onder water te loopen. De St. Bartholomeuskerk staat geheel in het water. Het middenschip en de Strariatie zijn overstroomd. Tus- schen de huizen worden noodbruggen gelegd. Op ver schillende plaatsen moesten personen worden gered. De brandweer vaart in bootjes rond om naar be dreigde personen te zoeken. Zij redde een ingenieur, die in zijn werkkamer door 't water werd verrast en door revolverschoten de aandacht op zijn netelige positie vestigde. ELF MEXICAANSCHE BANDIETEN GEFUSILLEERD. Hun Ityhen aan telegraafpalen opgehangen. HET AANTAL SLACHTOFFERS TOT 150 GESTEGEN. Reuter meldt uit Mexico Elf rebellen, die beschuldigd werden van overvallen op treinen en door den krijgsraad ter dood werden ver oordeeld, zijn gistermorgen te Aglascalientes gefusilleerd. De lijken werden daarna aan telegraafpalen langs de spoorbaan opgehangen. 42 Visschers doodgevroren? Het aantal der bij den storm op de Westkust van Japan om het leven gekomen personen is volgens een bericht uit Tokio, gestegen tot 150. Honderden 'huize* zijn door de springvloeden ver woest. BIOSCOOP INGESTORT. Vier arbeiders bedolven. V.D. verneemt uit Milaan: De bioscoop „Reale" te Bologna ia tijdens het stuca- Uit Tokio wordt nog gemeld, dat ten gevolge van dooorswerk Ingestort In totaal werden 4 arbeiders be de hevige stormen, de verbindingen tuaachen Kam- dolven, die zwaargewond onder de pulnen vandaan ge- echatka en Japan veaibroken zijn. haald werden. Er la onmiddellijk een streng onderzoek Alle radiostations ontvangen noodseinen. In de ingesteld. De architect ia gevlucht buurt van Alexandroff moeten twee en veertig vis- achers doodgevroren zijn. De Russische en Japansche overheden treffen maat- OPNIEUW EEN STRAATONTPLOFFING regelen, om hulp aan de scheepvaart te verleen en. TE LONDEN. PANIEK ONDER DE BEVOLKING. Twee ton «teen omhoog geslingerd. Groots schade aan de graanoogst berokkend. Donderdagavond heeft te Londen wederom een straat- ontpoffing plaatsgehad, nJ. in Streatham Hlghroad, een drukke winkelstraat Twee stukken steen, elk ter zwaarte van bijna een ton, werden omhoog geslingerd, waardoor een groot gat in het plaveisel ontstond. Over een groote uitgestrektheid werden de winkels in duister gehuld. Men vermoedt dat de ontploffing ontstond ln In het Zuiden van Chili zendt sinds enkele dagen een vulkaan een groote massa lava uit, welke aan manga VAn de geleiding, den graanoogst reeds groote schade berokkend heeft. i m. De woonplaatsen in de omgeving van den vulkaan worden verlaten. Talrijke personen werden door de lava gebrand. Men vreest, dat er ook menschenlevena te betreuren zijn. TRAGISCH NIEUWJAARSDINER TE NEW-YORK. Een bericht van United Press uit Santiago aan de Tel. meldt nog de volgende bijzonderheden: iNaar uit Puerto Montt wordt gemeld, is de vulkaan Calbuco, aan de baai van Purallia, in den nacht van Zaterdag op Zondag hevig gaan werken, waarbij groote massa's lava worden uitgeworpen. De bevol king der omliggende plaatsen werd Zaterdag te mid dernacht door krachtig onderaardsch gerommel en plotselinge veranderingen in de atmosfeer opge schrikt. De menschen snelden in paniek de straat op, waar zij zagen dat uit drie krateropeningen van den Calbuco rook en vlammen opstegen, terwijl de lava langs de helling omlaag stroomde en de geheele om geving met asc'h werd bedekt. - Te Calbuco is een aantal personen gewond, terwijl ook eenige menschenlevens te betreuren moeten zijn. Door artsen en militairen wordt hulp verleend. Vtff personen door gag gestikt. Uit New-York wordt gemeld: Do lijken van een man en een vrouw en hun drie gaaten zijn ln een woning te Brooklyn gevonden. De ongelukkiger! waren blijkbaar door gas gestikt. Men acht het waarschijnlijk, dat de dood door gaa- verstikking hen reeds op Nieuwjaarsdag overvallen heeft tijdens het diner, want het gebruikelijk gebraad bevond zich nog op de tafel. tegen de misdadigers en smokkelaar» is overgegaan. Het optraden van de politie te New York legde velen bjöven daar het vuur te na aan de schenen; zij na men daarom in grooten getale de wijk naar Chicago waar zij veiliger meenden te zijn. De politiecommis saris van Chicago echter kon daarin niet berusten. Hij heeft al last genoeg van zijn eigen apachen, die in betrekkelijk korten tijd zestig moorden gepleegd hebben en van wie de politie in vijf maanden tijds dertig doodschoot, en gelastte, derhalve eveneens een razzia, die gisternacht heeft plaats gehad. Hierbij werden vijfentwintig personen gearresteerd en meer dan honderd buksen, die wegens hun groote sprei ding en daaruit voortvloeiende doodelijke werking een geliefd wapen der Amerikaansche misdadigers- wereld is en tallooze revolvers in beslag genomen. De 'schuilplaatsen dsr misdadigers brachten vsrdsr een wijdvertakt net van onderaardsche gangen met geheime in- en uitgangen aan het licht, die alcohol- smokkelaars en misdadigers tot toevlucht dienden, Uit deze onderaardsche holen werden ook rooftoch ten georganiseerd, waarbij op de eenzame landstra ten, die docr 'het uitgebreide moerasgebied in de om geving leiden, de uit Canada komende alcobolgen- dingen werden aangehouden. 'ihans komt ook uit Washington het bericht van voorgenomen razzia. Gistefen zou de politie een campagne beginnen, die tien weken zou duren en de bedoeling heeft het gebied van Colombia te zui veren van smokkelaars en speak-easies" (drank huizen), teneinde van de stad te maken „een voor beeld en aanmoediging voor de steden des lands". HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN? Bfana-veirdwijnjbag van jonge mol»jee ln Polen, Uit Warschau wordt gemeldt: In den loop van de laatste tien dagen zijn te Warschau ïï;^eri^«,hrd"0;dird^rd«,'e™pire"ir richt, is zeer aanzienlijk. Er is veel vee omgekomen, verdwenen. terwijl de te velde staande oogst ten deele is vernield. De bevolking der geteisterde streek is naar den oever der Peccado-rivier gevlucht. Te Calbuco is o.m. in 1893 tot uitbarsting gekomen, waarbij groote schcade werd aangericht. Verscheidene doodan, talrijke en dakloozen. gewenden SPOORTREIN DOOR AARDVERSCHUI VING TOT STAAN GEBRACHT. Enkele gewonden. Op Sardinië werd een spoortrein op de lijn Terra Nuova Cagliari door een aardverschuiving tot staan gebracht Een personenwagen werd versplinterd en Het 'N.T.A. meldt nog uit Buenos Aires: Volgens berichten uit Chili is in het grensdistrict P»«»«iers werden licht gewond. een paniek uitgebroken tengevolge van 'n uitbarsting van den vulkaan Calbuco. Tal van gewonden en dak loozen kwamen te Puerto Montt aan. Zij meldden, ONLUSTEN IN ECUADOR. dat verscheiden personen zijn omgekomen. De vul- kaan bood van het meer van Llanquihue gezien een Vijfduizend Indianen in opstand, fantastischen aanblik. De omgeving was helder ver- licht. Een onderaarsch gerommel verhoogde nog den Volgens berichten uit Quito is het ln Ecuador tusschen schrik der bevolking. Op de rivier de Pechado dreef 5000 opstandige Indianen en regeerinstroepen tot een een groote menigte boomstammen en er stegen mach- botsing gekomen. Bijzonderheden ontbreken nog. tige rookwolken uit op die door de warme asch en de brandende boomen veroorzaakt werden. De verbindingen zijn verbroken. Naar gemeld wordt, is de vulkaan de Puyehue eveneens aan ihet werken. GEFEIMZINIGE EPIDEMIE TE TOLEDO. Reeds IS dooden. UIT HET GEHEELE LAND ALARMEERENDB BERICHTEN. Havas meldt uit Toledo, dat daar een epidemie 1» uitgebroken, waarvan men het juiste karakter nog niet heeft kunnen vaststellen. Reeds zijn dertien menschen gestorven. De verschijnselen lijken op die van griep. «I 600 Personen te Rome dakloos. Naar het persbureau V.D. d.d. 4 Januari uit Rome vernam, waren alleen reeds daar ter stede 600 personen dakloos ten gevolgo van de aanhoudende stormen, sneeuwstormen en overstroomingen, die Italië teister den van de.Alpen tot Sicilië. De voortdurende zware regens, tezamen met de ge smolten sneeuw in de Alpenijnen, hebben de Arno en de Tlber dermate doen stijgen, dat de autoriteiten te Florence en Rome gedwongen zijn, schuilplaatsen te verschaffen aan de bedreigde huisgezinnen, waarvan, vele zijn gered door brandweer en, genie, die dag en nacht werken om het gevaar te koeren, pontonbrug gen te bouwen, enz. De straten en kaden lang» den Tiber doen denken de kanalen van Venetië; roedbooten vervangen de vrachtkarren. Daar het water nog steeds stijgende is, vreezen de autoriteiten voor een overstroomen van ver dere wijken van Rome, waardoor de gaacentr&le en de electrlsche centrale in gevaar zouden komen. De stormen en sneeuwstormen richten ook in Noord- Italië schade aan. De treinen ondervinden aanzienlijke vertraging. Zoo kwamen de Oriënt-expres uit Parijs een en dertig uur te laat in Venotlë aan. Langs de Noordkust van Daimatiö i» zelfs het motor- verkeer onderbroken, waardoor Fiume van Triest af gesneden ia Bij Napels heeft de telefoon schade geleden en is het verkeer onderbroken, daar de bruggen weggeslagen zijn EEN NALATIG BRIEVENBESTELLER. Brieven verstopt in plaats van besteld. Te Weymouth stond dezer dagen een 19-jarig brieven besteller terecht, die een aantal brieven, in plaats van ze te bezorgen, in een konijnenhol had weggestopt. Hij was eenvoudig te lui om ze te bestellen. Daar men «*-rm«ra dat hij geen misdadige bedoelingen gehad had en er geen geld uit de brieven vermist was, werd hij van vervolging ontslagen onder voorwaarde dat hfj zijn leven moest beteren. Onze raadszitting begon j.1. Donderdagavond met een aanblaffen door het raadslid Bakker van onzen verslaggever. Deze had blijkbaar, ondanks de 12 A 13 kolom compacte druk die aan de begrootingszitting was gewijd, nog uitvoeriger moeten zijn. Het groote Licht der 'S.D.A.P.-fractie was zekerlijk niet ruim ge noeg bedeeld, de lintwurm-speeches des heeren Wil- lemse hadden woordelijk moeten worden vermeld en daarom dit stekeligheidje. Erg dankbaar toonde bur ger Klaas Bakker zich niet, want waar onze verslagge ver jarenlang de speeches van hem, hoe „stumperig" ook voorgedragen, steeds in een behoorlijken vorm onder de oogen der lezers heeft gebracht, had bur ger Klaas Bakker wel met wat meer waardeering zich over dit verslaggeverswerk mogen uiten. Wij verwijzen het raadslid Bakker ten overvloede naar het volgend in Het Volk opgenomen raadaver- slag: SCHAGEN, 6 Januari. De voorzitter deelde naar aanleiding van het gesprokene door p.g. Wil- lemse in de vorige vergadering .betreffende de huishoudschool mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met den eigenaar van de school, den heer Nobel te Lutjewinkel. Er was nu een brief aan wezig, waarin deze berichtte, dat er geen enkele toezegging gedaan kon worden betreffende over neming van de school door de gemeente.. De voorzitter las een schrijven voor, waarin in zake de Landarbeiderswet meer voortvarend heid werd bepleit, bij het stichtingsbestuur. Van Nuland (rJc.), sekretaria van genoemde stichting, maakte zich boos en schold p.g. Bakker en wethouder Schoort, voor leugenaars uit De voorzitter stelde voor de diskussle over ge noemde zaak te sluiten, wat werd aangenomen. De tjaklub Schagcn krijgt 60 pCt restitutie als bijdrage in oventueel uit te betalen arbeidsloon met een minimum van f 160. Van de Schager MIddenstandsvereeniging was een adres ingekomen om invoering van een vast recht etroomtarief. B. en W. stelden voor dit 1 Jaar als proef te doen. Gorter (p.b.) stelde voor het adres aan te houden op grond, dat er geen tijd genoeg geweest is, om deze belangrijke zaak te bestudeeren. Allen waren het daarmee eena De opzichter van het Rietbosch krijgt f 50 aa- larisverhooging, waarmee zijn pensioengrondslag op f 350 wordt vastgesteld. Bij de rondvraag deelde v. Erp (p b.) mede, dat het gerechtelijk onderzoek naar de kormptle door onzen gasdirekteur geen termen had opgeleverd om het als een strafbaar feit aan te merken. Het raadsbesluit volgens welk door den direkteur f 2300 ln termijnen moesten worden terugbe taald, wenschte hij teniet te doen. Als men nu ziet, dat in eigen partij-orgaan het voorstel over den 2en gedelegeerde voor de Land- bouwhuishoudschool en het eclatante optreden van Leider Willemse zelfs niet opgenoemd worden, dan behoeven de rood» heeren zich over de onvolledig heid der raadsversla gen in de Schager toch niet te be klagen, op een heel wat royaler en gastvrijer wijze als daar hun geestesproducten een plaats vinden. ■En verder gaf deze eerste zitting in 1929 ook al niet i veel verheffends. 'Het was: jij liegt, hij liegt, zij liegen. Het heele werkwoord liegen werd weer vervoegd. Al leen „ik lieg" hoort men niet. Zooveel zelfkennis heb ben ze bij ons op de raadzaal niet. Maar het is toch wel teekenend voor ons raads- milieu dat men daar zooveel keer tegenwoordig elkaar voor leugenaar uitmaakt. Van onderling respect is daar blijkbaar geen sprake meer. Trouwens een zeer te begrijpen gevolg van het een en ander dat er zooal is voorgevallen en publiek is geworden. Het Landbouwhuishoud-debat werd voor opa Wil- 1 lemse, hoe slimmetjes ook opgezet, een leelijke strop. Op deze wijze dacht de oude heer over dit punt, de po lemiek die in de Schager is stopgezet, weer te kunnen openen. Maar zeer terecht wenschte de Raad dat debat niet overgeplaatst te zien naar de groene tafel en de schoone redevoering, zoo consciëntieus op pa pier gezet, moest in den zak des heeren Willemse verdwijnen. Erg jammer voor het vele werk dat er van was gemaakt. Ook de tweede gedelegeerde voor de Landbouwhuishoudschool is zonder veel omhaaJ begraven, de Raad is blijkbaar beu van al dit gescharrel. Zou 'het S.D.A.P.-sche drietal (want be halve de twee raadsleden hebben wij hier ook nog een stille vennoot-adviseur) nu eindelijk eens begrijpen, dat zij Schagen, maar ook hun partij een heel en slechten dienst bewijzen met dit ongemotiveerde ge wroet?, of kunnen wij ons aanstonds weer prepa reeren op wat anders? De heeren zijn er dwaas ge noeg voor. ting te dooven, do burgers op te wekken om de lichten zoo karig mogelijk te branden, alleen met het oog op de maximale belasting. Dat is toch niet het stand punt dat een gemeentebestuur moet innemen. Waarvoor is een electriciteitsbedrijf gesticht? Toch zeker om de menschen te laten genieten zoowel in huis als in hun zaken van electrischen stroom voer zoo goedkoop mogelijken prijs. En dan is het de plicht van een gemeentebestuur om geheel in die richting te sturen. En al was het dan, om dit maar eens aan tc nemen, dat in een jaa,r de genoemde nadeelen zich bleken te openbaren, die B. en W. vreezen, zou het dan zoo vreeselijk, zóó onoverkomelijk zijn voor ons gemeen tebedrijf? Wij zien in dit vastrechttarief een propaganda middel om meer stroom onder de menschen te bren gen, meer stroom voor allerlei apparaten; meer stroom voor de kleinindustrle, enz. Die propaganda is alleen te voeren in een zoo laag mogelijken prijs. De menschen moeten er als 't ware toe worden gebracht. En inplaats dat ons gemeentebestuur door allerlei middelen dat verbruik bevordert, propageert, is bet steeds: denk om die maximale belasting! I O jé, o Je!!! Maakt men sieh nu toch niej. a-1 te bevreesd? Er ligt toch achter ons een jarenlange praktijk, wat ons olectrisch gemeentebedrijf betreft en steeds is de uitslag schitterend geweest. Zóó florissant dat het zelfde college van B. en W., dat nu zoo ach en wee roept, als eerste regeeringsdaad een verlaging van den K.W.U.-prijs in het leven riep. En is net finan- tieel resultaat over 1928 nu zoo slecht daardoor Le- invloed? Wij moeten in dit geval vragen, omdat do resul taten ons niet bekend zijn. Maar wij geluoven. het niot. En bovendien is al de jaren dat het G.E.B. be staat en het verbruik ia gestegen en daardoor de ma ximale belasting, het evenwicht in het bedrijf toch bestaan gebleven en heeft het bedrijf kunnen concurreeren. Want dit laatste is een der hoofdzaken. Is het plaatselijk G.E.B. niet meer in staat om te con curreeren in dit geval met het Prov. Electr. Bedrijf, dan is er geen reden meer om het gemeentelijk be drijf in stand te houden. Het rapport van B. en W. heeft ons wel genoemd dat het vastrechttarief der Provincie overal is geba seerd op een vastrechtgemiddelde met een meterprijs van 10 cent, maar in Barsingerhorn b.v. is d67,in stroom prijs aanstonds 5 cent en kan met'recht wor den verwacht dat ook in andere plaatsen spoedig de ze verlaging wordt ingevoerd en het trof ons niet prettig dat deze mededeeling in 't rapport van B. en W. met opzet achterwege was gehouden. Men ziet dus wel dat ook het Prov. Bedrijf in het verlagen van zijn stroomprijs over den meter zijn propaganda ziet voor meer verbruik. Men weet daar wel dat straalkachels en haarden b.v. voor een prijs van 10 cent niet te gebruiken zijn, dat is veel te duur geble ken. POLOTONEELE ACTIE OVER HET HEELE FRONT. Na New-York ook Chloago schoongeveegd. De activiteit van Whalen, den nieuwen hoofdcom missaris van politie te New York, vindt navolging. Zooals men zich herinnert is hij dezer dagen een razzia begonnen, waarbij honderden misdadigers en van misdaad verdachten werden gearresteerd. Deze razzia was voornamelijk gericht tegen de clandea- Ook Sicilië wordt door zware «tonnen geteisterd, die tjcna drankgelegenheden, waarvan het te New York gepaard gaan met zwaren regenval. De «oheepvaart tegenwoordig womelt, doch had ook ten doel, allor- wordt ernstig bedreigd. Uit Messlna word 1 doode ge- lej andere misdadige elementen in te rekenen. Er meld. Te Napels hAft het doorsijpelen van het waies loopen te New York nog altijd ongestraft eon aantal verschillende huizon doen instorten. j fcoevon rond, die moord en doodslag op hun kerfstok Uit Milaan wordt gemeld, dat bijna geheel Noord-Itallë hebben In het afgeloopen jaar werden te New York men een razzia houdt onder de weinige industrie Het hoofdpunt der agenda was het vastrechttarief met een heel lang rapport van B. en W. Lang, donker gestemd en weinig zeggend. Wij hebben er tenminste niets anders in kunnen beluisteren dan: vrees en nog eens vrees voor de stijging der maximale be lasting. Dat is tegenwoordig het schrikbeeld van 1e heeren van 't Dagelijksch Bestuur. Wij zagen steeds berekeningen over zooveel straalkachels, over zooveel haarden, als, als, als die in de speruren tegelijk werden Opgestoken. Ja, alsdan is dat mogelijk maar of de praktijk het zoo zal brengen, zal nog moeten uitkomen. En dat de maximale belasting onverwacht kan stij gen, hebben wij nu toch ook zien gebeuren, ook al was er geen vastrechttarief. Immers op jl. Veulen- marktavond, een exhorbitante stijging van de maxi-' male belasting. Trouwens te begrijpen op zulk een avond. Dan toch, vlak voor Sinterklaas, als alle za ken hun lichten ontsteken, hun huizen verlichten van onder tot boven, als de bioscopen draaien en dezo en de balzalen in een zee van licht baden, en alles wat branden kan, brandt, is het geen wonder dat do maximale belasting stijgt, hooger wellicht dan men dat gewend is of verwacht had. Dat zijn van die ver rassingen, bedrijfsrisico's die men zal hebben te aan-1 vaarden. Als die tegenvallers tot gevolg moeten hebben dat met enkele motoren, (die nota bene op dien avond niet eens hebben gedraaid) en alles gaat tegenhouden, wat het gebruik van. stroom kan verhoogen, alleen bedekt is met een sneeuwlaag van twee tot drie voet j minder dan 337 moorden en manslagen gepleegd Tal van leden van de sidcluba hebben het leven verio- iGn daarvan zijn er nog steeds niet minder dan 74 ren; van. een groep skiërs heeft men sedert drie dagen niet opgehelderd, ofschoon de identiteit van 32 mis- al niets vernomen. Zij waren de Ligurische Alpen Inge-dadiger» bekend is, die nog steeds op vrije voeten omdat er risico aan vast zit met het oog op de maxi- trokkea. Langs de kusten van Italië weiden tal van rondloopert male belasting, is dat een heel ongezond en bene- vieeehersaohepem vermist Men vriest dat ee vale vee-1 Thans komt uit Chieo#© bericht, dat eek daar ter-1 pen standpunt. Wij herinneren ons nog hoe mem in 'stede d« politioneels overheid tot ton scherpe actie 1 oen bepaalde gemeente rondging om do etmatvefiich- Kan ons Gem. Bedrijf de concurrentie in de toe komst niet aan, en hét donker rapport van B. en W. geeft daartoe alle reden om dat te vreezen, dan moet o.i. overwogen worden de vraag: is nu niet het oogenblik daar dat ook ons G.E.B. wiordt opgeheven en aan de Prov overgedaan? Wij zien het overal dat verschillende Gem. Bedrij ven opgeheven worden, omdat goedkooper stroom, economischei bedrijf niet mogelijk is. Zijn wij in Schagon straks ook aan die grens, dan ook niet ge aarzeld en met de Provincie een zoo voordeeïig mo gelijke overeenkomst gesloten, wat de overname be treft. Wij zien nu al reeds hoe in onze gemeente de in dustrie, het weinige dat wij hebben, aan handen wordt gelegd, het werken onmogelijk wordt gemaakt. Dat is een toestand, die, behalve een bespotting voor on ze gemeente, ook een handicap is voor de zaken die niet mag voortduren. Mien roept hier om kanalen, om zoodoende zijn ge meente vooruit te brengen, ook wat industriebedrij- ven betreft, en men maakt de paar bedrijfjes die men heeft, het werken onmogelijk. En als onze firma dan b.v. het gemeentebestuur aanbiedt om voor al haar motorische kracht in de lichturen de volle 27 cent te betalen, denzelfden prij3 dus als voor lichtstroom, dan nog durft het collego van B. en W. zoogenaamd daarvan de risico niet aan. TerwijlB. en W. een andere inrichting, (Theater Royal) een electromotor boven de verbodsgrens vele avonden in de lichturen laten draaien en op haar eigen gasfabriek voor den cokesbreker dit eveneens ls geschied. Wij zien hier dus behalve een groote bekrompen heid, ook nog een bevoorrechting van den een boven den andèr, een meten met twee maten, zooals de heer Van É!rp zich uitdrukte, (al was het da.n met een andere bedoeling) op een wijze die het college van B. en W. stempelt tot een verkrachter van eigen wet en reglement. Wij meenen dat nu B. en W. zich niet ontzagen om in openbare zitting mededeelingen te doen over deze kwestie, zij het niet bij halve waarheden hadden moeten laten, maar den Raad volledig hadden be- hooren in te lichten. Enfin, ten opzichte van dit punt overwegen B. en W. een nadere regeling. Wij zijn in afwachting on zullen zien. Het electriciteitsrapport is in onzen Raad niet be handeld, er is uitstel gevraagd en verkregen. De hee ren zagen er blijkbaar geducht tegen op. Och, laat men het voorstel van B. en W., hoe weinig waar de of het voor het doel 'dat 'het moet booogen, ook o.i. heeft, maar aannemen. Er is dan een proef, en die proef zal ons dan wel leeren hoe de werke lijke'uitkomsten het theoretisch geredeneer van hot rapport benaderen. Veel resultaat verwachten wij er natuurlijk niet van. De directeur onzer lichtbedrijven behoeft zich niet te beklagen over oen deel zijner raadsheeren. Een nieuw huis - verhooging van salaris - terugkomen op het raadsbesluit, waarbij hij' werd veroordeeld tot te rugbetaling van het „te veel genotene", dat alles komt, of is in onderzoek. Niet elk ambtenaar krijgt voor zijn goede, trouwe en eerlijke diensten de gemeenschap bewezen, zooveel waardeering. Men heeft het don nog wel eens over het spreekwoord n> dt paarden die de haver verdienen! ?lf

Schager Courant | 1929 | | pagina 2