SohagerCourant CURSUSVERGADERINGEN VAN DE VEREENIGING VAN OUDLEERLINGEN DER RIJKSLANDB0UWWINTERSCH00L TE SCHAGEN. Tweede Blad. 2S Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Plaatselijk Nieuws. Uitbreidingsplan. Woensdag 23 Januari 1929. 72ste Jaargang. No. 8396 dB Op 28 IW. fcMBff wrffifaTrtTj ggcftaM «eö* wederrechtelijk» toeëlgenlng van «enige aangespoelde sohroten. De rljkeveldw&chter P. Strooker heeft per ionen gezien, dooh hen niet herkend. Overlgena hekent eerste verdachte. Hij heeft het hout weggeworpen op do nadering van Strooker en is aan den haal gegaan. Ook pwi mm bb aten den, die hij voornemene was naar den strandvonder te brengen. Dit waren de houtjes (heel toevallig) dl» zijn broer Plet had weggeworpen. Eieoh tegen leder t 35 boete of 25 dagen. Vonnis t 10 boete of 10 dagen. Sluiting. ar ,S. •el pit t& V.' VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 21 Januari 1929. MISHANDELING OP HET EILAND. De zitting begon met een mishandellngszaakje uit Texel, voor welk feit de 44-jarige veehouder Klaas L., Ldle op 19 October den getuige Pieter Bakker, veehou- |er te Koog heeft geslagen in een aanval van drift, om- it Bakker hem had verraden met betrekking tot een al van mond- en klauwzeer, dat zich onder het vee in verdachte had voorgedaan. Volgens Bakker werd een koe van L. op zijn land iraakt en daar Bakker deze koelen verdacht lijdende zijn aan bedoelde'veeziekte, Vas hij op dit bezoek ilet bijster gesteld. Bakker kreeg zoo'n opstopper van verdachte, dat hij een moment zijn gezichtsvermogen kwijt raakt» en joh nog eenlgen tijd slap en duizelig voelde. Eisch f 40 boete of 40 dagen. Vonnis f 80 boete of SO dagen. NOG EEN TEXELSCH INCIDENT. Hierop moet terecht staan, de verdachte Jan W. van Texel, die evenwel niet Is verschenen. Hem ls ten laste gelegd, mishandeling van den getuige Vermeulen, die hij op 23 Oct. een bloedneus sloeg omdat evrdachte en In vrienden hem uitlachten en hem noemden met zijn ijjnaam: Hazeleer! Verdachte ls toon driftig geworden met bovenbedoeld gevolg. De Officier vordert f 5 boete of 5 dagen. Vonnis conform. ZICH NIET GESTOORD AAN ONTZEGGING RIJ- Q» BEVOEGDHEID. jj De koopman Pieter V. te Heerhugowaard, wien door den kantonrechter de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor den tijd van 6 maanden, op 23 October desondanks een motorrijtuig heeft bestuurd en dit werd geconstateerd door gemeente-veldwachter Bleijendaal. Verdachte beroept er zich vergeefsch op, dat hij reed onder bevoegd gelelde en zich niet bewust was, dat dit hem geen vrijheid gaf de ontzegging te saboteeren. Elsch f 5 boete of 50 dagen. Uitspraak conform. NIET SPORTIEF. B Gedurende een voetbalmatch te Bovenkarspel is de 14-jarige medespeler Nic. S., zijn armband-horloge kwijt geraakt Verdacht dit voorwerp te hebben ont vreemd, wordt Nic. S., die dan ook voor dit feit moet terecht staan, doch niet is verschenen. Gevorderd wordt aanhouding tot nader onderzoek. Uitspraak con form, over 3 weken wordt do zaak voortgezet MISHANDELING TE WARMBNK.UIZEN. De 49-jarlge kaasmaker Coenraad Dekker ls op 28 November mishandeld door den niet verschenen land bouwer Hendrik Z. Verdachte was woedend, omdat de kaasmaker, zooals Z. dacht aanmerking had gemaakt over de vuilheid van de melkemmers door Z. gebruikt loenraad kreeg zoo'n slag, dat hij bekant tegen de we- rolde. Een andere kaasmaker, P. Bas, wil verdachte ver dorden, hij dezen tegen komt Het beste is, dat L Plet zich maar 'n gasmasker en 'n kogelvrij vest aan- jchaft. Eisch f 30 boete of 80 dagen. Vonnis conform. EEN AKELIGE GRAP. De 19-jarige brandstoffenhandelaar Pieter D. te Warmenhulzen heeft op 8 Nov. aldaar uit baldadigheid het electrisch net vernield of beschadigd door kort sluiting te veroorzaken, zoodat bij verschillende aange- 'jj slotenen stroomstoring ontstond en zij van licht enz. werden verstoken. Eisch luidt: f 20 boete of 20 dagen. P De politierechter doet uitspraak on legt f 15 boete of 15 dagen op. ZAAKBESCKADÏGINO. De nlet-verschenen Joh. K. heeft te Karenkarspel Ir» dén avond van 26 November te Waarland uit louter baldadlghid een rijwiellantaarn, toebehoorende aan den getuige Koomen van diens rijwiel afgerukt en tegen de straat geworpen, waardoor het voorwerp werd bescha digd. Verdachte, die een verkeerden Koomen voor zich bad, heeft den benadeelde schadeloos gesteld door hem een nieuwe lamp te offreeren. Verdachte ls een opposant, drinkt meer dan gced voor hem is en alreeds wegens mishandeling veroor deeld. Eisch f 35 boete of 35 dagen. Vonnis f 30 boete dagen. MISHANDELING DOOR EEN BELG. Een uit Stekene in België afkomstige werkman, Be- nodlctus R. heeft op 25 Nov. den landbouwer N. Rempt inals vrdachte te Winkel woonachtig, en die geld ?an R. te vorderen had, mishandeld door hem eenige lompen en slagen toe te dienen, bij welke gelegenheid ..tempt is gevallen. Verdachte ontkent. Hij heeft niks gedaan. Rempt heeft zloh zelf laten vallen. Hij liegt 'n het, zegt getuige en wordt door den politierechter v«u> tht zich wat betreft zijn termlnllogle te matigen. Verdachte zegt, dat getuige Van Achteren een valsche verklaring heeft afgelegd en wordt eveneens op zijn ilaats gezet. Gevorderd wordt f 20 boete of 20 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. EEN HUISMOEDER MISHANDELD. De 34-jarige Hillegonda Bakker, hulsvrouw R„ is op 28 Nov. door haar buurman Cornells M.( veehouder tl Grootebroek, mishandeld, welke M. thans heden voor ilt feit terecht staat. Ook zou M. Hillegonda met loord hebben gedreigd. Verdachte ontkent en beweert, dat zijn buurvrouw het hem lastig maakt. Als hij zijn koelen melkt, wor- ton zij aan 't schrikken gemaakt, waardoor do melk- immer wordt omgetrapt. Verdachte is een driftkop en ili gevolg daarvan eenige malen veroordeeld. Requisi toir f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 do- l»n, mot ernstige waarschuwing voor de toekomst 8TR AND JUTTE RIJ. Do 55-jarige lnndbouwor Coenraad E. te Egmond kn Zee heeft op verschillende datums in November <ch schuldig gemankt aan wederrechtelijke tocöige- ting van op het. zeestrand te Egmond en Bergen aam- Mpoold hout. Verdachte staat overlgena gunstig be tond on ls nimmer met don strafrochtor in aanraking JlWeest. Rijksveldwachter Dijkstra heeft het hout na onderzoek in een hem toebehoorende koet ontdekt Do Officier vordert f 20 'boete of 20 dagen, waarop Machte wordt veroordeeld tot de geëlsohto straf. •HUTSVREDEBREUK. De heeren W. L, P. B. en P. J. P., allen te Enfchul- kn, niet verschenen ter terechtzitting, teneinde zich verantwoorden over het hem ten laste gelegde feit tot ï1J zich niet op de eerste vordering hebben ver wijderd uit het verloflokaal, tevens dansinstituut van woon Mens aldaar. De verdachten verkeerden in op- ElWondon stemming en wenschten zich niet te verwij- toren. Later hebben zij nog getracht met geweld zich «Pnieuw toegang te verschaffen. Eisch tegen leder f 20 toete of 20 dagen. Vonnia f 15 boete of 15 dagen leder. DIEFSTAL VAN SCHROTEN (STRANDJUTTERU). [1,^3 chauffeur Volkert B. en zijn broeder Pieter, van 11 otroep (vrachtrijder, beiden woonachtig te Schoorl, Vervolg. i Na de pauze vervolgt de heer Ir. van Daaien zij" lezing en behandelt den invloed van de stikstof op de scheikundige samenstelling van het product. In verband met het feit, dat door velen wordt bo- toogd, dat het eiwitgehalte van gras door stikstof bemesting wordt verhoogd vestigt de spreker de aan dacht erop, dat zulks onder normale omstandighe den niet het geval is. Wel is het mogelijk het stik- stofgelialto van gras door stikstofbemesting aan merkelijk op te drijven, maar volgens Russoll e. a, kan dit alleen geschieden door den planten stik stof onder zoodanige omstandigheden toe to voe gen, dat zij deze niet normaal kunnen verwerken. Dit is het geval bij zeer zware stikstofgiften of wan neer andere groeifactoren als vocht, kali, enz. in hef. minimum verkeeren. De stikstof wordt opgenomen, maar ten gevolge van onvoldoende assimilatie zien we dan het teveel in den vorm van amiden, amino zuren, of nog eenvoudiger verbindingen ftizettcn. Hieruit volgt, dat het niet aangaat om het meer dere ruweiwit, dat onder deze omstandigheden, in het gras wiordt aangetroffen, tot eiwit te promovee- ren, zooals men herhaaldelijk in de litteratuur ziet. Met de cijferuitkomsten van verschillende proef velden toont spr. dit nader aan. Men. beroept zich tevens op het hoogere stikstofgehalte van jong gras, dat door een ruim stikstofgebruik wordt verkregen. Men vergete echter niet, dat in jong gras ook vele uraiden e. d. voorkomen. Spr. moet verder de aandacht vragen voor het feit, dat stikstofbemesting het kalkgehalte van het hooi belangrijk doet dalen. Dit feit is door hem regelmatig op alle stikstofproefvelden geconstateerd. Door pl.m. 500 K.G. Chilisalpeter of zwavelzure ammoniak wordt het kalkgehalte met 02 0.3 gedrukt. Dit geldt alleen, Wanneer het gemeste en niet- gemeste gras op hetzelfde tijdstip wordt gemaaid. Om gras met een even groot kalkgehalte te verkrij gen moet dus belangrijk vroeger worden gemaaid. Het is opmerkelijk, dat het kalkgehalte gedurende den groei der grassen meer daalt dan dat aan an dere stoffen. Door slakkenmeelbemesting werd het kalkgehalte van het hooi bij de proeven van den spreker gemid deld met bijna 0.1 verhoogd. Ook kalk doet het kalkgehalte stijgen, al geeft een groot.e kalkbemesting niet direct e en oveziredig grooter kalkgehalte. Vroeg maaien is verder een zeer goed middel om het kalkgehalte te bevorderen. Dit vergete men dus na\een goede siikstofbemesting vooral niet. Spr. deelt dan verder nog mede, dat gras moet bevatten minimum 0.45 kalk. Wel komt hier een lager gehalte niet dikwijls voor, maar toch noemt spr. een tweetal voorbeelden, waarbij het minimum percentage niet werd bereikt en Waarbij bijv. al is afgevraagd, of het veelvuldig kalfverleggert mis schien de oorzaak er van kan zijn. Spr. herinnert aan de lezing die hier door Prof. Sjollema is ge houden. Vooral in Amerika heeft men dikwijls te kampen met gras van te weinig kalkgehalte. Ten slotte komt Dr. van Daalen terug op een punt, dat door hem elders reeds eenige malen naar vo ren is gebracht, n.m. de rentabiliteit van stikstofbe mesting op weiland. Aan de hand van de resultaten eener wflideproef, welke door den spreker wordt genomen, wijdt hij eenige beschouwingen aan de wijze waarop de winst door vele schrijvers wordt berekend. Deze blijkt geheel onjuist te zijn. Tot nu toe worden cijfers gepubliceerd, welke zeer geflatteerd zijn. Gelukkig beginnen de voorlichters van den land bouw in den laatsten tijd van deze fout terug te komen en spr. deelt mede, zich tegenwoordig met het nemen van een proef bezig te houden. Ook hij de proef van spr. komen verschillende moeilijkheden naar voren en hij acht het dan ook beter thans nog geen meerdere mededeelingen over de proef te vermelden. Wanneer de proef geëindigd is, zal na dere publicatie volgen. Spr. eindigt hiermee zijn lezing. Ook nu weer wordt gelegenheid gegeven tot hot stellen van vragen. De heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen, bespreekt dat gedeelte van de rede waarin de heer Van Daa len de berekening van de propagandisten ten aan zien van de rentabiliteit van stikstofbemesting op weiland, aanvalt. Spr. meent, dat de inleider zich te veel verward heeft in den nieuwerwetschen en den ouderwetschen toestand. Iedere boer die zijn land met stikstof zal gaan bemlesten, zal tegelijkertijd den bedrijfsvorm veranderen. Het afgemolken vee bijv. zal niet direct worden afgezet, maar zal, mel- kendevorot, gemest worden en zoodoende zal een groot gedeelte van het verlies te redden zijn. De heer Ir Van Daalen merkt op, dat hij enkele cijfers heeft genoemd, om duidelijk te doen uitko men dat de berekeningen, die gepubliceerd worden, onjuist zijné De cijfers, die spr. t. a. v. zijn proof noemde, waren die van een voorloopige berekening, vyant de koeien zijn opgestald, en later zal dus nog blijken, welk verlies aan waardevermindering van het melkvee zal zijn geleden, üm misverstand te voorkomen, wijst spr. er op, dat de foutieve bereke ningen niet zijn die van propagandisten, doch van ambtenaren die de zaak verkeerd hadden bekeken. En dat die propagandisten een dankbaar gebruik maken van die berekeningen is te begrijpen. De heer Velders meent, dat de inleider zich te veel heeft verdiept in kleinigheden, want dat het een. groot verschil zal geven op welk bedrijf de stik stofbemesting ter hand wordt genomen. Spr. noemt als voorbeelden: hst eene geval waarhij een koeboer ternauwernood zijn pacht kan betalen, maar door middel van de stikstofbemesting zijn aantal te hou den koeien kan uitbreiden en dus voordeel van do stikstofbemesting zal hebben, aan den anderen kant iemand die 40—50 H.A. land heeft en dus zooveel gras, dat hij zich bezwhard gevoelt met een nog grootere hoeveelheid gras. De heer H. K. Koster, Wieringerwaard, merkt op, dat hier de toepassing geheel afhangt van den uit voerder van het bedrijf. De heer Van Daalen zegt, dat hij zich tot taak had gesteld, aan te toonen dat de berekeningen die vroeger werden gemaakt, verkeerd waren. Spr. heeft bij het noemen van de proeven reeds er op ge wezen, dat als er voldoende melkers in een bedrijf zijn, de rentabiliteit grooter wordt en als er dieper op de zaak zou worden ingegaan, kon bijv. ook ge noemd wiorden de aanschaffing van een melkma chine. JD» heerr Zt VJwmr w!J»t «r or dat ggviwm 1» op lager eiwitgehalte van hooi, maar epr. vraagt of er misschien storende factoren waren, bijv. tekort kali, Spr. wijst er verder op, dat de heer Van Daalen tot andere cijfers kwam dan zijn collega's in Overijssel. Spr. aegt, dat in Overijssel zeer vroeg wordt ge hooid en dat kan de oorzaak zijn. Overigens wijst spr. er op, dat de heer Van Daalon eon zeur sterke greps wil trokken tusechon eiwit en ruweiwit, maar spr. weet dat menschen van de wetenschap t. a. v. de amiden een ander standpunt innemen. Amiden hebben geen problematische waarde, ze zijn niet minderwaardig en spr. zegt dat dit uit de practijk wel is gebleken, waar het bijv. betreft jong gras en bieten. De heer Ir. Van Daalen merkt op, dat wat een proef in Overijssel betrof in 1926, wel gebleken is dat de proef niet juist was genomen. Zeer waar schijnlijk is er een minimum kali geweest en van- do ar dat spr. op zijn proefvelden zeer veel kali geeft. Spr. heeft niet gezegd, dat amiden minder waardig zijn. maar spr. heeft gezegd, dat ruweiwit geen! eiwit is. De heeren van de voedingsleer moe ten voorts deze zaak maar uitmaken, doch stikstof is geen eiwit. De heer Visser meent, dat het betoog van den heer Van Daalen insluit dat amiden uitgeschakeld moe ten worden en spr. wijst er op, dat de wetenschap erin i9 geslaagd aan te toonen dat aan de amiden een betere waardeering moet worden toegekend. On der omstandigheden kunnen amiden gelijk zijn aan eiwit, ja kunnen amiden zelfa meer waarde hebben dan eiwit. De heer Van Daalen zegt, dat hij aan deskundigen gevraagd heeft of amiden gelijk waren aan amiden en dat werd ontkend. Al kunnen er dan omstandig heden zijn dat ze meer waarde hebben dan eiwit, er zijn ook omstandigheden, c-at ze minder waarde hebben. Men moet hij de beoordeeling juist blijven, zuiver blijven bij eiwit en zuiver bij ruw eiwit. Ook de heer E. Dz. Govers brengt ter sprake de berekening der rentabiliteit van stikstofbemesting op weiland en noemt daarbij het omweidsysteem en vraagt of daarbij de invloed van proefveld en con- troleveld geen bezwaar zijn om de resultaten goed uit elkaar te houden,. Is het niet beter met parallel- velden te wierkèn? De heer Van Daalen merkt op, dat het omweid systeem het zoo moeilijk maakt om de rentabiliteits- berekening op te zetten. Trouwens, spr. heeft er al op gewezen, dat moeilijkheden zich bij de andere proef voordoen. Door den heer Van der Oord, Barsingerhorn, werd, als we goed hoorden, nog gevraagd naar den besten tijd voor het opbrengen van den mest. De heer Van Daalen antwoordde, dat deze kwestie beter beantwoord kan worden door zijn collega's hier. De heer D. de Boer, Stompetoren, dankt voor de uitnoodiging en wees op het groote belang om te profiteeren van de andere verhoudingen, die worden geschapen. Het op zeker tijdstip gebruik maken daarvan bracht de grootste winst en in verband daarmee wees spr. op het belang van deze cursus vergadering, whardoor de jonge landbouwers een open oog krijgen voor de belangen van het bedrijf. De heer P. Stapel Cz., Hoogkarspel, dankte voor het woord van welkom, dat de voorzitter in zijn openingswoord tot hem had gericht. Als voorzitter van Noorderkwartier dankt hij tevens voor de uit noodiging die de leden dier vereeniging krijgen om deze cursusvergaderingen bij te wenen en het spijt spr., dat hij niet iedere cursusvergadering kan bij wonen. Spr. is overtuigd dat de leden van Noorder kwartier belangstelling in deze cursuverggaderingen zullen blijven toonen. De Voorzitter dankt den heer Ir. Van Daalen voor zijn leerzame, interessante lezing, en waarhij de in leider blijk heeft gegeven van langdurige studie, en veel geduld bij het nemen van proeven, die voor den landbouw van zeer veel nut zijn. Spr. wijst er verder op, dat als de tegenwoordige gasten be zwaar hebben om als gast de cursusvergaderingen steeds bij te wonen, zij die vergaderingen geregeld kunnen bezoeken, door toe te treden als lid van Noorderkv~artier. Hierna volgt sluiting. Op de Secretarie ligt voor belangstellenden ter in zage het laatste uitbreidingsplan onzer gemeente. Dit betreft het bouwrijp maken van een deel van het aangekochte Heerenbosch. De nieuw geprojecteerde weg loopt door het HeJ- dersche Gat, langs den vijver van het Oostelijkste torentje, in een bocht ombuigend in de richting* van de Stille Laan, waarmee de aansluiting gevonden wordt door de straat tusschen de perceelen Van den BerghSchoorl. De vijver voor het Slottorentje blijft ongeveer geheel bestaan, wat mogelijk is geworden, doordat men een deel van den tuin van het perceel Berkhouwer— Rotgans denkt te benutten voor de straat. Tegen den vijver komt een grasberm en daartegen een trottoir, wat ook langs het vervolg der straat is ontworpen. Vanaf tuin Rotgans—Berkhouwer, tot den hoek der nieuwe straat, zijn 5 perceelen ontworpen. Vervolgens 2 en rondom het plantsoentje (ongeveer 20 X 17 M. groot) nog 6 en dan aan de hoofdstraat weer twee Aan de overzijde van de straat vinden 8 perceelen een plaats. De breedte van de rijstraat is ontworpen op onge veer 12 M., waarlangs zooals gemeld, nog trottoir.' van ongeveer 1% M. De straat rond het plantsoen is ongeveer 4>£ M breed. Dit plantsoen heeft men zich, blijkens de teekening, als een zeshoek gedacht De begrootingskosten voor dit bouwrijp maken van een gedeelte bouwterrein zijn als volgt: de oppervlakte bouwrijpe grond is 4760 M2. (de perceeltjes zijn onge veer 200 M2., de een wat grooter, de ander wat klei ner); de oppervlakte to dempen sloot is 100 M2., de oppervlakte der straten en trottoirs 2422 M2., te zamen 7282 M2. Deze grond kost 7282 X f 1.51% is f 11032.23. De totaal-kosten van bestraten, dempen, enz., enz., is f17670.—, dus te zamen zijn de kosten f28.702.23. Daarvoor beeft men 4760 M2. bouwrijpe grond, dus zijn de kosten f 6.03 per M2. Als de gemeente het in :igen beheer uitvoert, zal het 11200.goedkooper runnen worden en wordt de kostprijs per M2. i 5.78.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5