llituil Nims- Uur* LuMlil n Kweekerij „SISRSÜM COROA Ons Dijkwezen voorheen en thans Zaterdag 26 Januari 1929. 72ste Jaargang No. 8398. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Plaatselijk Nieuws. FIJNPROEVERS ROODE POOL 65 CEHI GELE POOL 55 CENT De inbreker zist 'n en gaat naar de volgende deur. SCHAGER IJZERHANDEL te SCHOORL wegens reorganisatie van het bedrijf. Vrouwenhanden PUROL SCBiSER COURANT. |il bind verschijnt viermaal per weck: Dinsdag, Woensdag, Donder- jiK en Zoterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- intiön nog zooveol mogelijk in het eerstuitlcomend. nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEI.EF. No. 20. Prijs per 3 maanden f1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels i 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grootoro let Iers worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN. SALARISSEN VOOR BURGEMEESTER, SECRETARIS EN ONTVANGER. Zaterdagavond te 7 uur is er een spoedeischende vergadering van onzeni Raad om te bespreken de nieuwe salarisregeling voor Burgemeester, Secretaris a Ontvanger, door Ged. Staten voorgesteld. Ter oriënteering van onze lezers deelen wij nog mede, dat bet salaris van onzen Burgemeester thans loopt van f2800—3500 en voorgesteld wordt van f3500f4200. Van den Secretaris thans f2500f3200, voorgesteld f3500—f3800. Van den Ontvanger thans 11050—f 1540, voorgesteld f1800f2400. Alles bere kend in de 5e klasse. Het salaris van den Ontvanger was tot 1925 f1500—f2200, maar is toen algemeen verlaagd, doordat de Gem. Inkomstenbelasting Hoor het Riijk werd geïnd. Deze nieuwe regeling geeft tevens nog aan vrij rensioen. De regeling zal ingaan 1 April a.s. De ver hogingen worden voorgesteld evenals nu, na 2, 4, 6 n dienstjaren. .Onze Burgemeester heeft thans een maximumsala ris van f 3600 en moet zelf betalen 5 voor pensioen {(voor eigen en weduwenpensioen respectievelijk 3 en 2 w«t flöö bedraagt en heeft dus een vrij sa laris van f3335, terwijl het nieuwe maximumsalaris dat hij krijgt, is f4200 zonder eenigen aftrek voor pensioen. Zijn verhooging wordt dus f865. Do Secretaris heeft het maximumsalaris van f 3200 en betaalt voor pensioen f 156, dus geniet een vrij sa laris van f3044. Zijn maximumsalaris wordt f3800 zonder eenigen pensioenaftrek. De verhooging is dus J750. De Ontvanger heeft een salaris. ((1 verhooging) van 1172.50 en betaalt f58.65 voor pensioen en heeft dus n vrij salaris van f 1113.85 en krijgt een. salaris van ïsso, zonder eenigen aftrek. De verhooging is dus J Als wij nu de zaak bekijken van den kant der ge meente en de invloed die het op de gemeente-finan- tiën heeft, dan zien wij: Voor .den Burgemeester een salarisverhooging van f,3500 op f 4200, plus f 186 aan pensioen (berekend voor het nieuwe salaris), is f886 meer. Voor den Secretaris een salarisverhooging van f3200 op f3800 en ƒ174 voor pensioen, is f774 meer. Voor den Ontvanger een salarisverhooging van 11172.50 op f1950, plus (.97.50 voor pensioen, is f875. Dus de meerdere uitgaaf voor de gemeente bedraagt per jaar f886, plus f774, plus f875 is f2535. haar moeder te doen verdwijnen. Eenlge dagen later komt het bericht, dat Vania en haar moeder in den vreemde zijn overleden. Vania is evenwel niet vermoord, doch door Martinoff bij het echtpaar Ternowsky ge bracht, die in het diepste geheim voor haar opvoeding zullen zorgdragen. Tlti is door het armbestuur uitbesteed op een boer derij in de omgeving van Parijs. Hij kan zich echter in het buitenleven niet schikken en op zekeren dag neemt hij de vlucht. Terwijl hij door het bosch trekt, waar de woning van het echtpaar Ternowsky is gelegen, ziet hij de vlammen uitslaan en een klein meisje door het vuur gedreigd worden. Tlti volgt zijn moedige natuur en slaagt erin, de vlammen hun prooi te ontrukken. Het kleine meisje neemt hij met zich mede naar Parijs. Gravin Mirador koestert heimelijke plannen, koningin van Bothnië te worden en rekent daarop zich van Vania te bedienen om prins Boris te dreigen. Het nieuws van Vania's verdwijning brengt echter haar plannen in den war, zij profiteert van een uitstapje met Boris naar Parijs om Martinoff en zijn secretaris Sterlisky met het opsporen van het kleine meisje te belasten. Ondertus- schen is Vania bij een familie onderdak gebracht die bevriend is met Coquebot. Sterlisky komt spoedig ach ter dit adres. Prins Boris verneemt met angst en vreeze het bestaan van Vania en ziet de noodzakelijkheid in zich van haar te ontdoen. Sterlisky wordt met deze si- nistre opdracht belast. Van zijn kant heeft Martinoff zich naar den loods van Titi begeven, gewapend met een revolver, en vast besloten om hem te vermoorden en zoodoende het geheim van Vania's bestaan niet te doen uitlekken. Mersan en Coquebot zijn echter op hun hoede, zij ontwapenen hem en in den loop van hun heftige woordenwisseling komt Martinoff tot de ont dekking, dat Tlti, wiens ware naam Jean Martin is, zijn eigen zoon is. Martinoff wil al zijn schurkenstre ken weer goed maken, allereerst ia het zaak, Vania' weer op te sporen, maar terwijl de vier compagnons zich bij gravin do Mirador aanmelden, komen zij tot de ontdekking, dat koning Boris een aanslag op haar le ven heeft gepleegd en de kleine Vania heeft laten ont voeren. Martinoff neemt de anderen mede naar de eigen villa van den koning waar zij de kleine Vania aan treffen. Bij de worsteling, die ontstaat, worden Mar* tinoff en Sterlisky gedood, terwijl de koning zich met het kind te water werpt. Titi rent ter hulp en met veel moelto slaagt hij er in, zijn geliefd vriendinnetje op het droge te brengen, terwijl de koning verdrinkt. Eenlge weken later wordt Vania weer op den troon hersteld en Titi, van wien zij niet meer wil scheiden, wordt aan het hof een plaatsje ingeruimd. PAASCHLOTEN. De loten van de Vei'eeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen alhier zijn aan het Hoofddepot wederom geheel uitverkocht. DE EERSTE. Door Mejuffrouw Tr. Roggeveen, is hij het Ge meentebestuur een aanvraag ingediend tot aankoop van een perceel bouwterrein aan het Heerenbosch en wel aan het aldaar nieuw ontworpen plantsoen. (Zie ons nummer van Woensdag.) HUIS GEVEILD. Het woonhuis met erf aan de Kelns alhier, groot 22% Are, eigendom van den heer Jb. Koning te Cal- lantsoog, werd Donderdag in veiling gebracht door Notaris Pinxter. Kooper werd de heer P. Boon te Wiringerwaard voor f 2400. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Hedenmorgen zijn 3 schapen van den heer P. T. alhier, door de Wognummer tram overreden. THEATER IGESZ. „De Man zonder Geheugen", een ontroerend drama in 7 acten draalt deze week in bovengenoemd Theater. Dolores Costello en Warner Oland in de hoofdrollen. De korte inhoud vertelt ons het volgende over dit drama. Het huwelijk van de beeldschoone Dorothy Gordon, eertijds de eohtgenoote van den vooor eenigen tijd ver- dwenon Amerikaanschen mlllionnalr Geoffrey Marshe, met Dr. Robert Brent, den vermaarden jongen chirurg, roept herinneringen wakker aan het destijds zoo op zienbarende drama der zee. dat zooveel slachtoffers olschte In de hoogste kringen der society. Het was indertijd de liefste wensch van Mevrouw rooken Roode of Gele Pool, omdat ze met ons zeggen: „ER IS NIET BETER". per half pond U ruet tieten*.'" L. VAN RIJSWIJK. maakt heden bekend dat dit voorjaar zeer vele artikelen tegen enorm verlaagde prijzen zullen worden verkocht Wil men leta planten, geeft het ons even op en wij zenden U direct uiterste offerte; wacht niet langer. Aanbevelend, P. VAN BODEGRAVEN. Speciaal adres voor nieuwen tuin aanleg. door DIRK BREEBAART, Hoogwoud. THEATER ROYAL. .De Straatjongen van Montmartre", een echte film i in op te gaan, om van te smullen, draait Zaterdag en Hdag in Theater Rcyal. Vij lezen er over in den korten Inhroud: )e kleine koningin Vania heeft haar pas overleden ier opgevolgd op den troon van Bothnië, een klein Dlnkrijk gelegen tusschen Lithauen en Polen. Terwijl jonge koninginnetje glimlachend en zorgeloos door leven gaat, beraamt haar oom, prins Boris, gehol- i door een avonturierster, Gravin de Mirador, booze Vpnen om zich van haar troon meester te maken. I «tinoff, de chef van den persoonlijken politiedienst, prins Boris, stuurt zijn geheime agenten door het Rioele land om het volk tot revolutie aan te zetten, •tadeiijk geeft het volk aan hun opruiende woorden Jwoor en onder het voorwendsel, dat zij niet door. een jouw wenschen geregeerd te worden, zetten zij Vania en Prins Boris wordt tot koning uitgeroepen. Voor Pj zekerheid zorgt deze laatste er voor, dat Martinoff gMde kleine Vania en de koningin-regentes Olga naar 'yijs vertrekken, om zoodoende vrij spel te hebben. 4» dien zelfden tijd leeft te Parijs een weesje onder hn >»am van Fiti de Eerste» die door zijn vriendjes «Montmartre tot koning der straatjongens is ver- n' Deze jongen wordt geprotogeerd door den teeke- ih ^°Pue^ot en zij" vriend, een romanschrijver, Mer- iti heeft na den dood van zijn moeder zijn bivak 'te»8 a^en een vei"lRten loods op Montmartre, maar fvoice van een klein vergrijp gaat het armbestuur met hem bemoeien, latusschen heeft de partij, die koningin Vania nog bas toegedaan, het hoofd opgestoken en Gravin tCr' beducht voor d eze uiting van genegenheid. prins Boris er toe te brengen, de klehïe Vanis. en BESCHRIJVING VAN ENKELE DIJKEN. De HulgendUk dateert van 1319; het was een dijk be westen Oterleek gelegen. Omtrent hot bestaan van de zen dijlc voor 1300 valt niets met zekerheid te zeggen. Wanneer ze toen reeds bestaan had, waren do Graven toch eerder langs dezen dijk Westfriesland binnengeko men, dan over het ijs. zooals met Graaf Willem de Tweede het geval is geweest in 12156, toen hij door de Westfriezen bij Hoogwoud vermoord is geworden. Waar de Waligsdijk eindigde, ving de dijk von Oter leek aan. Dczo strokte zich westwaarts uit tot de grens der Oterleekerban en sloot daar aan don HuigendiJlc. Tusschen den dijk, die Ursem en Hensbroek tegen den Waard beschermde, lag in de 14e eeuw de; Melm, Melme of Molme, een stuk grond, dat toen van eenlge betee- kenis is geweest voor den Waligsdijk en den d(jk van Oterleek. Het land van Oterleek lag voor gedeelte buiten den Huigendijk en Waligsdijk en. Is 3n den loop der jaren aanmerkelijk door het Schermerwater afge nomen. In vroeger tijd lag zoowel aan de Schermer als aan de Waardzijde een groot voorland voor den Huigendijk, dat zoo nu en dan voor een gedeelte weg sloeg. Hoeveel grond de meren hebben verzwolgen, geeft de verklaring van getuigen uit het Schermerland, dat naar hun schatting, van het land in de laatste 80 jaar voor 1544 ongeveer 30 morgen is weggespoeld. Het behoeft geen betoog dat de meren vroeger veel kleiner waren dan in de 16e eeuw. Die voortdurende uitbreiding deed de Schermer en de Waard dichter tot elkaar nado ren. De scheidingsstrook weid hoe langer hoe smaller. De Huigendijk heeft zeker niet uit een reeks van eilandjes bestaan, want was dit hot geval geweest, dan zouden de schepen der Graden tusschen die eilandjes door de Waard en de Berlcmeer binnengedrongen zijn en langs dien weg de Westfriezen hebben bestookt en geplunderd. Mocht er toch reeds toen een dijk bestaan hebben, dan zal dit een smalle geweest zijn met een veenachtlgen ondergrond en gewoonlijk steil oploopend. Zulk een dijk was toch een zeer slechte verkeersweg voor 't leger. Indien echter een inval langs dezen bijna onbegaanbaren verkeersweg gelukt was, dan had men nog lang niet 't hartje van de Vier Noorder Koggen be reikt. De poelen en plassen rondom de Wogmeer en in de buurt van Hensbroek en Obdam waren totaal onbe gaanbaar. Wie naar Drechterland wilde gaan, moest een stuk grond, de„Veenhoop" door, een onbegaanbaar veenachtig moerassig pad. Omstreeks 1300 bestond het westelijk deel van West» fr'esland voor bijna de helft uit water, terwijl het oos telijk gedeelte slechts hier en daar meertjes vertoonde. Toen roeds bestonden er binnendijken of waterkeerin gen, die dit groote gebied in verschillende stukken ver deelde. De eerste binnendijk liep van de stad Hoorn tot den Westfrieschen omrlngdljk ten oosten van Medem- blik. Deze waterkeerlu^r wordt thans nog gevormd door het Keern, een deel van de Kromme Elboog, den Zwaag- iijk, den Schinkeldijk en den Bullendljk (van Wer- vershoof tot Ondordijk.) De tweede binnendijk liep van den Waligsdijk to een ■vijden boog om do wateren van de Wogmeer en de Vaard naar den Westfrloschen omrlngdljk bij Valk-. koog. Op het oogenblik is do loop van deze waterkee- rlng nog: de Waligsdijk, de Spierdijk, de Zeugedijk (van \venhorn via de Goorn, Spierdijk tot Zandwerven), de roffekijksdijk (van de buurt van Zandwerven tot de op haalbrug aan den Opweg), de Lagedijk (door de gemeen ten Hoogwoud on Opmeer), de Weater Langereis, de' •veg door het dorp Zijdewind langs Oude Niedorp en len Tolkordljk of Schager Zijdewind (langs de grens der gemeente Schagen). De derde liep van den Westfrieschen omrlngdljk bij Eenigenburg in een oostelijken bocht om de westzijde van den grooten Waard naar den Huigendijk. Deze wa- terkeering vinden wij nog terug in den Heerenweg (van len Westfrieschen dijk tot op het dorp Eenigenburg) den Selschardijk (van daar tot op Tutjehorn), den Ko rendijk (tot op Kalverdijk), den Kalverdijk (door de buurt van dien naam tot op den driesprong aan den weg naar Dirkshorn) en den Oosterdijk (langs den Woudmeer, door het dorp Oudkatrspel en langs de wes telijke ringsloot van den eerhugowaard tot op den Huigendijk.) Thans rekent men, dat de Oosterdijk zich uitstrekt tot de Halvemaansbrug. De vierde binnendijk was een verbinding van den Kal verdijk tot op den Tolkerdijk, langs de wateren, waaruit in later tijd de polders Woudmeer en Schagerwaard zouden ontstaan. De vijfde deze binnendijken was aangelegd van het punt van aansluiting van den Lagendijk en Toffekijks- dijk langs de oostzijde van den grooten Waard tot op den Huigendijk; ter plaatse waar thans het gehucht Rustenburg ligt. Nummer zes liep ten noorden om het land aan de Baarsdorpermeer heen, tusschen de belde eerste groote waterkeeringen door. Deze binnendijk loopt nog heden ten dage onder den naam van Zomerdijk van den Hoorn- schen weg, tusschen Wognum en Wad waal, voorts tot Zandwerven tot het punt van aansluiting van den Toffekijksdijk met den Spierdijk, ten zuiden van Span broek. De zevende, die vermoedelijk ten zuiden van den Baarsdorpermeer,. tusschen de beide eerste binnendij ken, zal zijn aangelegd, is nog terug te vinden in den Bobeldijk, op eenigen afstand ten noorden van Berkhout tusschen het Keern en den Spierdijk gelegen. De 8o binnendijk was vermoedelijk do Pade, die zich op eenigen afstand ten westen der dorpen Opmeer en Hoogwoud tot nabij de Wijzenhorn aan den Wlnkeler- dljk uitstrekte. Sommige dezer waterkeeringen noemt men thans nog kaden, andere zijn slechts landwegen, die iets hooger liggen dan de omliggende landerijen. Er zijn er die nog altijd dienst doen als waterkeerlng In polders en waterschappen. Wordt vervolgd. Gordon, Dorothy*s moeder, een van do velen, die bij de noodlottige scheopsramp omkwamen, dat. haar dochter een rijk huwelijk zou doen. Haar wensch werd vervuld Dorothy huwde vden mlllionnalr Marshe voornar melijk echter onder dwang van haar moeder, een koude hardvochtige vrouw, die voordien al het mogelijke had gedaan, om Dorothy van haar geliefden Bob Brent te verwijderen. Om haar doel te bereiken had zelfs alle brieven, die Bob aan zijn geliefde schreef, onderschept, en Dorothy moest dan ook wel gelooven, dat Bobs lief de voor haar danig bekoeld was. Toen kwam de noodlottige nacht, waarin het met feestgangers beladen Jacht ln aanvaring kwam met een ander schip, hetgeen helaas vele menschenlevens kosttei De jonge bruid werd gered van den bruidegom ech ter ls sindsdien niets meer vernomen, zoodat ongetwiJ- ffeld hij, evenals zijn schoonmoeder en zoovele anderen, den dood ln de golven gevonden heeft. Aan de Westkust van Frankrijk, in. oen klein vis- schersdorp, woont sinds eenlge maanden een geheimzin nig vreemdeling, bij de bevolking bekend als Monsieur de la Mer de man zonder geheugen. Zijn geval boe zemt de wetenschappelijke wereld veel belang in en ook Dr. Brent, de jonge chirurg, die sinds een Jaar met de schoone Dorothy Gordon gehuwd ls, trekt zich zijn lot aan. Hij is overtuigd, dat een operatie succes zal heb ben en hij den vreemdeling zijn geheugen zal kunnen teruggeven. Op den voravond van de operatie bezoekt M. de la Mer Roberts woning. Hij zal dien nacht bij den dokter logeeren en Bob stelt zijn gast aan zijn vrouw voor. BU hun ontmoeting i:i bet Dorothy, alsof zij den man meer gezien beeft. Plotseling gaat haar een licht op de vreemdeling is Geoffrey Marshe, haar verdwenen echtgenoot! Hun onderhoud met M. de la Mer bevestigt haar vermoeden, het is inderdaad haar eerste echtgenoot. Met deze zekerheid komt een steeds grooter wordende angst bij haar op zal Marshe haar weer opeischen en haar scheiden van haar man en kindje? Zij neemt Bob in het vertrouwen en bezweert hem de operatie niet uit to voeren. Zijn plicht gaat hem echter boven alles M. do Ja Mer wordt geopereerd. De drie hoofdpersonen brengen slapelooze nachten door. Dorothy en Bob voelen hun geluk bedreigd, In dien Inderdaad de operatie het verwachte gevolg heeft M. de la Mer strijdt een wanhopigen strijd om de her inneringen ,die hij langzamerhand uit z(Jn vroeger leven bij zich voelt opkomen ,ook vost te houden. Dan ziet hij plotseling duidelijk voor zich zJjn huwelijksdag, het feest aan boord van zijn jacht, terwijl diepe duisternis hetgeen volgt, verbergt. Dr. Brenth's vrouw is zijn Do rothy, die met zooveel tegenzin Indertijd met hem ge trouwd ls en die hij toch zoo gaarne gelukkig had ge maakt. Thans is zij gelukkig, zij aanbidt haar man en haar kind heeft hij nu het recht hen te scheiden? Zoo schenkt ook aan Monsieur de la Mer de nacht niet de gewenschte rust Den volgenden morgen komt de vreemdeling geheel gekleed, de woonkamer van de Brents binnen. „Met aile eerbied voor Uw kunde, Dokter," spreekt hij, „Uw ope ratie is mislukt mijn geheugen laat. mij nog steeds in den steek. Ik ga thans heen zooals ik gekomen ben als Monsieur de la Mer de man zonder geheugen!" welke door huisboudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct FILM EROUWTRIJ GROOTBEDRIJF. Voor een belangstellend en talrijk publiek werd gisterenavond in Theater Igesz de film van het grootbedrijf der Amstelbrouwerij vertoond. Deze film. geeft een duidelijk beeld van de inge wikkelde reeks van manipulaties welke in de mo derne brouwerij noodig zijn om van gerst, hop en water de smakelijke drank te vervaardigen, die sinds het allereerste begin van de menschelijke bescha ving op aard, met den naam van „bier wordt aan geduid. Mede, dank zij de deskundige mondelinge toelich ting bij. hot afdraaien van de film gegeven, was het opmerkelijk hoe de toeschouwers, de waarlijk niet zoo gemakkelijk te volgen gang van zaken in dit. wij mogen wel zeggen tot in het uiterste geperfeclion- neerde en tevens zoo gecompliceerde .bedrijf, volko men wist te volgen. De aandachtige belangstelling en ingespannen stilte gedurende de voorstelling, waren voor ons het bewijs, dat de film voldeed aan haar doel, nl. den niet-brouwer te geven een begrijpelijk beeld van het moderne brouwproces. Een proces dat, zooals de

Schager Courant | 1929 | | pagina 1