Alicicei Hiins- Mminiii- Lulmllal )e dolende Ridder. Uitgevers: N.V. v.b. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Gemengd Nieuws. De doodsoorzaak bij sommige drenkelingen. Woensdag 6 Februari 1929. S CIACER 72sAe Jaargang No. 8404. GOÜRAAIT. Ut blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- ag on Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- entiön nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.C5. Losse nummers 0 cent A'DVERTENr TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Zitting; van 4 Februari 1029. Met bet hooren van. den. beer Wlggera, redasaeering*- nbtenaar, wordt beden voortgezet de zaak contra euois S. te Alkmaar, verdacht van ontuchtige hande len met minderjarigen. Geconcludeerd wordt door it genootschap een voorw. veroordeeling. Hij is thans irkzaam bij den beer Schot, sluiswachter aan de «wielen1, die wel geschikt is, dergelijke zwakkelingen het oog te houden. De zaak wordt voorts met ge uten deuren behandeld. Uitslag behoor tot de geheimen. VOORTGEZETTE ZAAJK BETREFFENDE M3B- ANDEUNG. In de zaak, vorige week gereleveerd, contra den ndbouwer Petnis V. te Oude Niedorp, aan wlen was n laste gelegd mishandeling van P. J. Dekker, een ngmeneoh uit hot WJaarland, dat het verdachte met idere kornuiten ln den nacht van 23 Nov. lastig had maakt, wordt nog gehoord do getuige P. Stoop, even- na 'n Waarlander specialiteit Deze heer Stoop heeft et gezien, dat V. getuige Dekkor hoeft geraakt met n atrulkhaak. Gelukkig! De Officier wijt de eohuld in het gebeurde voornamelijk aan do getuigen en aagt met ongekend genoegen voor verdachte V. vrij- ra&k. Verdachte wordt daarop door don Politierechter vrij sproken, doch ontvangt teven» een aansporing, zich et meer aan strafbare mishandelingen schuldig te aken, maar liever politiebescherming te verzoeken. VERWIJZING NAAR DE MEERV. STRAFKAMER. De strafzaak tegen Cornelis D., een 19-jarigen ar- te Heerhugowaard, die denl getuige Balthazar lasser, landman te Hensbroek, heeft mishandeld, wordt p voorstel van den Oflioier naar de meerv. strafkamer irwezen. OPLICHTING VAN 25 POP. De 28-jarige sigarenmaker C. J. W„ vroeger te oom, thans te Oudorp wonende ln de Burgemeester isstraat, heeft omtrent October j.1. den getuige Wou- Broertjes, landbouwer te Grootebroek, listiglijk ea I driegelijk opgelicht voor een bedrag van f 25. Mijnheer W. deelde Broertjes, dien hij wel eens ai- ren, had geleverd, mede, dat hij een partij tabak kon lopen voor f 70 en daarvoor nog f 25 tekort kwam. vroeg dat geld nu ter leen en beloofde den volgen- a morgen het bedrag te zullen terug betalen. Aan dk voornemen hij geen gevolg heeft gegeven, waar- Broertjes oen klacht indiende en W. thans ter zake llohting terecht staat Verdachte ontkent het verhaal omtrent de tabak te bben gedebiteerd. Hij heeft gewoon om f 25 ter leen vraagd. Het blijkt echter, dat C. J. W. verdacht wordt in verschillende oplichtingen in denzelfden stijl te toen gepleegd. lej. Aafje Steen, hulsvrouw van Wouter Broertjes er trouwens bij, toen verdachte het geld ter leen eg onder bovenaangeduide voorwendsels, herdachte is in October 1925 al reeds veroordeeld FEUILLETON Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Succissie-Oorlog. (Naar het Engelsch) van MORICE GERARD. 'Weet je iets van de ligging van den burcht, Karl? iVan buiten ken ik hem heel goed en hoe het er binnen uitziet, weet ik ook wel zoo ongeveer. Ik [ir Goddank nooit geweest, maar mijn broer, leester is bij Graaf von Offen, is eens met zijn ir gevangen genomen; maar ze zijn er levend uit- «men; de Graaf moest alleen een geweldigen losprijs Utn. ■•Dan zal hij wel aan mijn oproep gehoor geven. Ik 'allen edelen een boodschap gezonden voor wij weg- 'f-en. Beschrijf me precies" wat je weet. De burcht ligt op den top van den blauwen Berg beeft één poort, van achteren is een afgrond; een latweg leidt naar de poort en kan door kanonnen er vuur gehouden worden. In de muren zijn schiet en voor musketvuur; binnen is een voorplein dat ar een verhoogde binnenplaats leidt. Ja? Binnen de hooge muren zijn aan beide zijden de en Wa&r de leden van de bende slapen; achter de fcj bedekte binnenplaats is het hal van de 1 e Vos" in de overblijfselen van een oud kasteel; 8 een geweldig sterk gebouw en het wordt door °^en en sohietagten beschermd. Eigenaardig. Weet je het zeker?' 1 hpfQi ^roer ^eeft mij alles zoo duidelijk beschreven, e is alsof ik het met mijn eigen oogen gezien Bus het is een fort in een fort? Ja Sir. Mijn broer daoht en dat heb ik meer hoo- rtrouw+n' dat de ,,Roode Vos" zijn eigen mannen niet *t; niemand van hen mag in het huis zelf ko- - aan alleen zijn knecht; een zekere Gylo, een dui- toL*®nschengedaante, als kon n°S er8er dan r" past °P zijn meester en verzorgt de ito e *evangenem ■ta°ÏÏ f??lt8te de °°ren- Duhij houdt die ge- na ia «tja ejgen bul»? tot 8 maanden, gev. ter zake diefstal, doch voorwaar delijk met 3 proefjaren. Betwijfeld wordt of doze proef tijd tijdens het plegen van het feit, ongeveer 5 October, reeds was verstreken. De zaak wordt daarop aange houden, ten einde een reclasseerlngsrapport af te wach ten. I STRANDJUTTERIJ. I De niet aanwezige Texelaars Simon K. en D. v. d. B. hebben op 25 Nov. zich schuldig gemaakt aan we derrechtelijke toeëigening van aangespoeld strandgoed, in casu eenige battings, welke door Brigadier Van Twuijver werden aangetroffen in de schuur van eerste verdachte. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis ieder I f 15 boete of 15 dagem OPLICHTERIJ DOOR EEN ZEEMAN. De thans in de strafgevangenis te Groningen ver toevende stoker Bern. Wilh. V., wonende te Amster dam, heeft zich op 28 Nov. van het vorige jaar te Den Helder schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van den caféhouder A. Bakker van consumptie en f 2 door Bakker geleend. Hij deed zich voor als een mar ohlnist van de sleepboot „Stentor". Ook heeft hij nog meerdere Heldersche Ingezetenen op dergelijke wijze bedrogen. Verdachte beloofde den volgenden dag vol ledige restitutie, doch is volkomen in gebreke gebleven. Hij leefde als een prins, maar liet nooit de kleur van zijn geld zien! Te Amsterdam ia hij s trafrechterlijk veroordeeld eni ondergaat nu zijn straf in Groningen. Verdachte heeft reeds talrijk* veroordeelingen onder gaan. Uit den zeedienst is hij weggejaagd. Een prima merk dus, ten opzichte van wlen de Officier thans een psychiatrisch rapport verlangt en uitstel der behan deling tot over 14 dagen. Conform besloten, HUURKOOPVERDUISTERING. Jan. de J., niet verschenen en wonende te Groote broek, heeft in Juni 1927 aldaar een in huurkoop ver kregen rijwiel ten eigen bate verkocht, alvorens het overeengekomen bedrag f 120 geheel was voldaan. Ver dachte heeft pl.m f 75 aan den leveranceir P. Kooij, rijwiel fabrikant te Alkmaar, afbetaald. Hij is thans werkeloos en is de kans op verdere kwijting zeer ge ring. Het rijwiel ia door hem verkocht aan den tim merman Klaver te Grootebroek, voor f 50 en een oude fiets toe. Eiach f 30 boete of 80 dagen, doph vonnis 6 weken gevangenisstraf. GESTOMPT MET DE VUIST. De 20-jarige tuinder Reinoud V. te Venhuizen, heeft op 22 Deo. op de dorpsstraat kwestie gekregen met zijn dorpsgenoot P. v. d. Jagt, en hem bij deze gelegen heid een stomp met de vuist toegebracht. Verdachte bevond zich evenals getuige, op een aangespannen voertuig en er ontstond oaeenigheid, omdat v. d. Jagt geen gelegenheid gaf aan Rein om beborlijk te pas- se eren. Volgens verdachte heeft hij v. d. Jagt van de kar getrokken eni is het mogelijk, dat hij dezen toen on zacht heeft aangeraakt, doch hij weet niet met ze kerheid te zeggen, dat hij v. d. Jagt een blauw oog heeft gestomt De Officier vordert f 15 boete of lö dagen. Vonnis dito. Zoo Jong nog en toch pijnigt hem van tijd tot tijd reeds de rheumatiek, omdat hij niet lette op de eerste stekende pijnen. Daarom U het 'i beste dadelijk ta te wrijven met apothekers «a drogisten verkrijgbaar. BulIrlch-HaagzoiH Reeds 100 Jaar onovertroffen voor alle maagaan doeningen en apljsverterlngs-stoornlsien. Slecht* gegarandeerd met het portret van den uitvinder* Het „Zoogenaamde. ulIrlch-Zout" la namaak en moet Sewelgerd worden. Monster* gratl» en franco van en hoofdvertegenwoordiger R. de Bruin, Llnn- seusparhwep ia, Amsterdam, 230 gr. L —00, tabletten f. i3 en L 1.20. Varkoop voor Schapee en Omstrekaai Gebr. Rotgans HoogxIJde E 16. Sckage*. Ook voor engro». AMBTSBELEMMERING. De niet versohenen, verdachte J. A. v. S. heeft op 23 Deo. te Enkhuizen, in de Westerstraat niet voldaan aan de ambtsvordering van den hoofd-agent Ubbels om van zijn -rijwiel af te stappen, ten einde eenj belasting controle te ondergaan. Het was de bedoeling van den agent na te gaan of verdachte in het bezit was van eenI rijwiel-bel ast ingmerk. Er kon echter geen overtre ding geconstateerd worden, Eisch en vonnis f 15 boete of 15 dagen. ALWEER EEN VENHUIZER BOKSER. De 20-jarige landbouwerszoon A. O. B. te Venhuizen, heeft op 25 December ln de kerk twist gekregen met zijn mede-parochiaan, de slagersknecht Dirk Veeken en is dit onaangename conflict later op de dorpsstraat nog eens dunnetje» overgedaan, bij welke gelegenheid Veeken oen bloedneus heeft opgeloopen. Het blijkt, dat Veeken volgons zijn elgenj verklaring tamelijk uit dagend togen B. is opgete reden. Dit wordt aangemerkt ole verzachtende omstandigheden en vordert do Offi cier f 6 boete of ft dagen. Vonnis overeenkomstig de- zei* eisch. i RIJWIELDIEFSTAL. Op 16 Deo. heeft te Denl Helder de niet aanwezige verdachte J. J. HL een rijwiel, dat geplaatst was op de stoep van een café, weggenomen, welk rijwiel het eigendom was van den caféhouder zelf, J. J. Woud aldaar. Te voren had H. het café van den heer Woud bezocht en het rijwiel en passant ingepikt Toen hij werd aangehouden, was verdachte, die het rijwiel niet had kunnen verkoopen, nog in het bezit van het ge- stol ene. Overigens staat hij niet bepaald gunstig bij dé politie bekend en 1» reeds meermalen veroordeeld- Eiach 6 maanden gev. Vonnis conform. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De niet ter zitting verschenen) verdachte Jaoob H. te Limmen heeft op 14 December den marktventer Jacob H aldaar beleedlgd, door hem toe te voegen: Jij bent een slechte schurk en een leelljke boerekarhengst! De oorzaak van deze minder vriendschappelijke toe hap raak bestond in een geldkwestie. Mej. Maria van Kessel, de 25-jarige huisvrouw van W. Kraakman, heeft de beleedlgenlde woorden mede aangehoord, tot haar diepe verontwaardiging. De Officier eisoht f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis dito. VEILINGSGEBOUW-GENEUGTEN. De kaagmaker J. P. K., te Warmenhuizen, heeft lm den rumoerigen avond van 18 December na het sluiten van de herbergen zich ook niet onbetuigd gelaten en den getuige Corn, Spaans met behulp van eeni stuk gummiknuppel afgetuigd, voor welk feit de kaasmaker thans terecht staal De mishandelde had tevoren een ander herbergbezoeker, Groot, met een blerfleschje op bet hoofd geslagen, voor welk feit hij de vorige week tot f 50 boete of 50 dagen werd veroordeeld. Dit inci dent heeft plaats gehad op de openbare straal ge naamd de Krankshoom. Verdachte ontkent met de gummistok te hebben geslagen, wel met zijn. handen. Ondanks de verklaringen van Spaans en Pronk blijft verdachte dit volhouden. Omtrent de juiste plaats de» misdrijfs bestaat tusschen partijen ook nogal wat meeningsverschil, welk mysterie niet voldoende wordt opgelost Verdachte staat gunstig aangeschreven. De Officier acht het gebruik maken van een gummistok buitgenmeen ernstig, en het optreden van de jongelui te Warmenhuizen in het algemeen keurt ZEd. sterk af. Gevorderd wordt f 40 boete of 40 dagen. Vonnis f 30 boete óf 80 dagen. K. doet affttand en (ie Officier des- gelijks. BELEMMERING VAN EEN AMBTSHANDELING. De niet verschenen) verdachte Gerrit B. te Hoogkar spel heeft zich aldaar in den nacht van 16 op 17 Deo, in het café Bantoon schuldig gemaakt aan belemmering van een mih+*»h w.nH piling; verricht door den rijksveld wachter tjiaginnri, die uit het café een ongewenscht bezoeker met behulp van den gemeenteveldwachter, zou verwijderen, door te trachten dit te beletten, door hem om het lijf en bij de keel te grijpen. B. is een lastig sinjeur eni herhaaldelijk onhebbelijk voor de politie. Elsoh f 45 boete of 45 dagen Vonnis f 26 boete of 25 dagen. Hierna sluiting der zitting. EEN WAARSCHUWING VOOR STERKE ZWEMMERS. Blik geen lacht ln! Pr. W, Young, die zelf een goed zwemmer was, heeft kort voor zijn dood, naar de Lancet mede deelt, zijn meening gepubliceerd omtrent de doods oorzaak bij een aantal drenkelingen. De West-Af ri- kaansche -kust is berucht om baar sterke branding, kalanders zijn gewoon om deze zwemmende te pas- seeren op weg naar schepen, die op de reede gean kerd zijn. Hierbij vallen dikwijls slachtoffers. Pr. Young, die lijkopening verrichtte bij een aantal van deze drenkelingen, vond meestal de longen met lucht i gevuld en geen water in de maag, die echter dik- iwijls uitgezet was. Oori 'orspronkelijk werd de verdrinkingsdood toege schreven aan hartverlamming, door de geweldige inspanning, doch nadere beschouwing leerde den on derzoeker, dat de dood moest zijn veroorzaakt door het inslikken van lucht tijdens het duiken. Om door de brandingsgolven heen te komen, moet de zwem- mer diep duiken, waardoor de adem zeer lang moet I worden ingehouden. De zwemmer kan ten slotte de uitademingslucht niet meer in zijn longen houden; hij laat deze gedeeltelijk in den mond ontsnappen, en slikt ze dan in. Young zelf had opgemerkt, dat ten gevolge van het inslikken van lucht bij het aan de oppervlakte komen bij den zwemmer misselijkheid optreedt en een gevoel van krachteloosheid. Oprispin gen geven wel verlichting, doch zijn niet voldoende om het onaangename gevoel geheel te verdrijven. Het luchtslikken zal echter ook wel gedeeltelijk bo ven water plaats hebben, daar de zwemmer in de korte oogenblikken, dat hij in de branding boven is, zeer veel adem moet halen, om voldoende lucht De belangrijkste, de rest zit ln de kerker, Dus de jonge Baron von Eyök zal wed op Savio'a domein zitten? Ja Sir, in een steenen vertrek onder de kanteelen, De „Roode Vos" -houdt er van zijn gevangenen den af grond te laten zien, over den rand waarvan er heel wat naar beneden gesmeten zijn. Wat een mensch zaait, dat zal hij oogsten! Het was avond geworden, ze kwamen in een dennen bosch, dat wel geen eind scheen te hebben. Karl gaf de route aan. Ze kwamen nu hij de hut van den bosch- waohter op vijf mijlen afstand van de roofburcht, daar namen zij een haastig maal en gingen verder. Ze naderden de vesting zoo ver zij durfden; ze merk ten dat Hollen's beschrijving juist was geweest en za gen zelfs de wachten heen en weer loopen. Er was maar één manier om binnen, te komen: door de eenige poort. Zelfs geen aap kon over den muur heen komen aan de zijde van de binnenplaats en nog veel minder aan- den kant van den afgrond. Sir Anthony's gezicht stond somber, de taak die hij op zich genomen had was aanmerkelijk zwaarder dan hij verwacht had. Voor het oogenblik konden zij niets doen; .ze gingen terug naar de hut, en vermoeid van hun tocht legden ze zich te slapen. Sir Anthony sliep zwaar en werd door onrustige droo- men gekweld. Toen hij wakker werd was het eerste wat hij hoorde het fluitje van Mark Fagan. Hij wist wat dat beteekende een vondst. j HOOFDSTUK XXVL DE DANSENDE BEER. Het was twee uur in den namiddag. Een troep ban dieten zat bij elkaar, sommigen deden gymnastische oefeningen en een paar staljongens waren bezig de paar den af te wrijven, want er was 's morgens een expeditie; geweest die zeer naar den zin van de „Roode Vos" ge slaagd was en waarbij zij zooveel geroofd hadden dat zij voor den heelen winter provisie hadden. Boven de kanteelen staken aan lange spietsen de hoofden der laatste slachtoffers, een afgrijselijk gezicht, dat een vreemde tegenstelling vormde met het vroolijk lachen en de pret op de binnenplaats. Beweging aan de poort trok hun belangstelling: luid klonken de stemmen van de mannen van de wachten daar tusschen andere, vreemde stemmen. Een gedeelte van de mannen spoed den zich naar den ingang; ze rekten hun halzen uit, nieuwsgierig om te vernemen wat er aan de hand was; ze wisten wel dat het geen onraad was, anders zouden zij waarschuwende trompetsignalen gehoord hebben. Een brullend gelach steeg op toen ze zagen wat er te doen was; die woeste kerels waren als kinderen, blij met een nieuw stuk speelgoed. Door de poort kwam een klein mannetje met een grappig gezicht aangestapt; zijn gezicht was met houts kool zwart gemaakt; een kleine bontmuts stond zwie rig op zijn bol! aan een ketting, die aan zijn middel vastgemaakt was, leidde hij een geweldigen grooten beer, die nu eens op zijn vier pooten liep, dan zich weer hoog oprichtte, terwijl hij zijn kop heen en weer bewoog Het beest had op zijn borst een groot bord hangen met een mededeeling in het Duitsch, dat het 't eigendom ■faas geweest van den Prins van Hessen, die eenige maanden tevoren gestorven was. Dansende beren waren toendertijd aan de hoven van Europa zeer in trek om de gasten te vermaken. Maar een dergelijke vertooning was nieuw voor de bewoners van den Blauwen Berg. De berenleider en zijn beer voerden allerlei kunsten uit de kleine man was zoo vlug als een aal en bet groote beest zoo komiek lomp en zwaar in zijn bewe gingen. Steeds verder kwamen zij de binnenplaats op, terwijl de berenleider nu en dan zijn muts ophield en een diepee buiging maakt als er wat ingegooid werd. Zij kwamen tot voor het verblijf van de „Roode Vos", het gelach en gejoel drong binnen de muren door. Gylo werd naar buiten gestuurd en toen hij verslag had uit gebracht, verscheen hij met zqn meester in hoogst eigen persoon; beiden stonden het schouwspel met belangstel ling gade te slaan. De „Roode Vos" verdiende zijn bijnaam ten volle; zijn kleine oogjes, die vlak bij elkaar stonden, waren bruinrood, terwijl over zijn haar een vlammende roode- gloed lag. Een degenhourw had een litteeken op zijn voorhoofd achtergelaten terwijl hij een van zijn ooren miste; zijn bovenlichaam was gewéldig krachtig ge bouwd, maar zijn beenen waren zoo verschrompeld en klein alsof zij tot een ander lichaam behoorden. Na een poosje beduidde Salvio het kleine mannetje om wat dichterbij te komen. Terwijl het dier met zijn meester den roofridder naderde, zei deze grijnzend: Dat beest is een beetje loom, een paar gloeiende staven ijzer onder zijn pooten zullen hem wel harder laten dansen. Dat zou aardig zijn, dan, kan zijn meester mee dansen, antwoordde Gylo. Voor den kerker op de binnenplaats lag een ijzeren reoster, tien bij zes voet; daaronder was een open ruim te, waar kolenpannen in gezet werden om de staven gloeiend te maken; deze folterwerktuigen werden heel vaak gebruikt om gevangenen te dwingen geheimen te verraden en ze losgeld te laten beloven. Gylo gaf een bevel dat door de groep mannen met een brullend gelach begroet werd. Het mannetje scheen niet te begrijpen wat er met hem en zijn beer ging ge beuren; zij deden nog een paar koddige toeren; toen hield de kleine man Gylo zijn mut» voor, terwijl de beer bij Salvlo stond, die tegen het beert rtond te praten. Bliksemsnel veranderde de heele situatie; een dolk schitterde in het zonlicht en kwam diep in Gylo's, borst terecht; hij stootte een gebrul uit, hief zijn armen om hoog en viel dood achterover tegen den muur. Tegelij kertijd sloeg de beer zijn geweldige voorpooten om de „Roode Vos" en pakte hem, geheel onvoorzien, in een 'machtigen greep. Salvio streed wanhopig, hij vloekte en schreeuwde als een waanzinnige. Maar het was ver- geefsch, het beest drong hem naar de open deur, waar- door hij even tevoren naar buiten gekomen was, onmid dellijk gevolgd door den kleinen man, die zijn dolk uit Gylo's borst getrokken had. 1 De heele troep was verlamd door den onverhoedschen aanval, die zich in een oogwenk had afgespeeld. Een moment later snelden zij woedend naar het kasteel, doch de deur was direct gesloten en gegrendeld door den berenleider. Hun pogingen om binnen te komen waren vruchteloos. De „Roode Vos" had alles zoo laten inrichten, dat als hij aangevallen werd, de deur hem beveiligde. Hij had zijn eigen graf gegraven. De sterk ste mannen wierpen zich tegen den deur aan, ze haalden bijlen, maar het gaf niets, de deur bezweek niet. Een kanon, dat opgesteld was om van binnen uit de binnen plaats te bestrijden, begon plotseling zijn kogels uit te braken; de rest trok terug. Op dit oogenblik gebeurden er twee verrassende dingen: een uitdagende stem werd gehoord aan de poort, een overweldigende macht was gekomen op Sir Anthony's oproep om het fort aan te vallen; maar het meest verbazingwekkende was de ver schijning van Marston zelf nu niet langer in de huid van den beer die kwam aanloopen met de „Roode Vos in zijn armen, den man, die meer misdaden op zijn geweten had dan eenig berucht bandiet vóór hem en aan wiens handen het bloed van onschuldige mannen, vrouwen en kinderen kleefde. Het uur der wraaJ' was gekomen. Marston hield hem omhoog en slingerde hem met al zijn reuzenkracht van zich af; hij viel dood neer op de open plaats die zijn mannen verlaten hadden, toen de kogels op hen neer begonnen te vallen. Met hun. leider dood, het kanon achter en een geweldige overmacht vóór zich, hadden eij niet den moed om voor hun leven te vechten, zij ga ven zich over en werden aan hun. wettige rechters over geleverd. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1