Uit een Balkan-staat. Tutti Frutti. Gemengd Nieuws. De griep-epidemie in België. Door messteken levensgevaarlijk gewond Een goede vangst BILLY BOO. (bb critiek van hoogerhand ben jferibble circulaire, die inslaat. baren, die nooit een examen uk [LEGDEN. de belangstelling van het publiek. Belgrado, 29 Januari. tor latuur, zooals thans in Joego-Slavië heerscht ooi .apmerkelijk. verschilt van de fascistische ien,ir in Italië, heeft haar goede, bijna komische hel )e pers is aan banden gelegd, zeor zeker, en Staatsgevaarlijke propaganda, bevordering scheiding tusschen de verschillende deelen volk op grond van een meer vermeend dan onderscheid in afstamming, wordt niet toe- En toch zijn de bladen belangwekkender door de scherpe critiek, die er in geoefend bestaande wantoestanden. Eene critiek titer niet van de redactie, dochvan de regeering, die als voorwoord van nieuwe en tsrordeningen en wetten een toelichting geeft i noodzakelijkheid dier verordeningen en jrdt uiteengezet en deze toelichting is dan locfcrtijd oen scherpe veroordeeling van de toe- la ^topals ze tot nu toe waren. Doch zelfs als :hl 'loolichting bij een wet is gevoegd, zeggen de ie! n der wet reeds duidelijk genoeg, waar ver- i misbruiken, wantoestanden heerachen. een critiek vond pen in de bladen tot nu toe 11 nooit. Op enkele uitzonderingen na waren len echte partij-bladen, ze scholden politieke nders op de heftigste wij2e uit, doch critiek leene wantoestanden, omkooping, partijbe- [ng, protectie, oefenden zij niet, wat zeer baar was. Vrijwel elke partij, zij het slechts andere regeeringscoalitie, had deze wantoe- j helpen bevorderen; bijna alle partijleiders: weinige goede niet te na gesproken), hebben i, hun naaste familieleden en geestverwan- nfv e voordeelen van geplukt. twee opzichten) koninklijke critiek, die men m tijd tot tijd in de bladen vindt, zou eiken ujaloersch kunnen maken. Alle journalisten in hun leven wel eens critiek geoefend, zon- lit gewoonlijk directe uitwerking had. Bij de -Slavië van regecringszijde komende critiek iders. Deze critieken eindigen steeds met tal bevelen en voorschriften, die, onder be- met straf, moeten worden uitgevoerd. Hier itiek tegelijk correctie. Een voorbeeld hier- let ministerieel besluit ten opzichte van het il beheer der gemeenten. Voorop dient ge worden, dat partijzucht, corruptie, protectie t alleen deden gelden in het Staatsbestuur, k in de gemeentebesturen. Neven, broeders, s kregen goed betaalde posten, de gemeen- staalde wel. inisterieel besluit begint met een critiek op ande toestanden: „De plattelandsgemeenten imiddeld één derde van al haar inkomsten personeel; in vele gevallen bedragen de ilsuitgaven zelfs drievierden van de geheele ag. Daarbij komen dan nog de uitgaven voor jioeften, verwarming en verlichting, die Pen de totaal-uitgaven vormen, evenveel als uitgegeven voor nieuwe gebouwen en onder- ter bestrating. Voor cultureele en hygiënische len en die ter bevordering van landbouw ilt worden slechts 2 der inkomsten aange- dit terwijl S0' der bevolking in landbouw ilt haar bestaan vindt. Bij-het opleggen van en wordt geen rekening gehouden met de icht der verschillende bevolkingsklassen, geen sprake is van sociale rechtvaardig- gemeenten nemen te hooge opcenten op de lastingen; in 26 der gemeenten gaan die tot 300 in 48.6 der gemeenten tot 1000 87 der gemeenten tot 2000 in 4 der en tot meer dan 2000 en er zijn zelfs ge- die 3400 5000 7120 en 10010 ne- belastingen op levensmiddelen drukken het p de economisch zwakkeren, verhoogen de ekosten, belemmeren het waronverkeer, wat tot gevolg heeft een algemeene vërmindering der productie, een nadeel is voor de nationale welvaart en het Staatsinkomen vermindert. Tot zoover gaat de officieele critiek; dan komen de bevelen: „Hierin moet grondig wijziging worden ge bracht. Bevolen wordt een reorganisatie, waarbij alleen rekening mag worden gehouden met de be langen der gemeenten en de behoeften der bevolking. Persoonlijke belooningen mogen niet meer worden gegeven; het algemeen belang en spaarzaamheid, beiden moeten richtsnoeren zijn. De uitgaven voor personeel moeten worden herzien en personen, die overbodig en alleen voor persoonlijke of partijdien sten benoemd zijn, moeten worden ontslagen. Slechts bekwame ambtenaren mogen in dienst worden ge houden. Meer aandacht moet worden gewijd aan de hygiëne, aan de wegen, aan de belangen van land bouw en veeteelt,. Voor 1929 wordt verlangd een aanzienlijke verlaging der uitgaven, Tenslotte geeft de minister dan nog eenige aanwijzingen voor het houden van de kas en het bijhouden der boeken en hij dreigt met strenge straffen, indien zijn voor schriften niet worden opgevolgd. De groote massa der bevolking (de uitzonderingen zijn waarlijk gering in getal) wrijft zich de handen, als ze dergelijke kritieken en besluiten leest en is overtuigd dat de nieuwe regeering het land een be tere toekomst tegemoet voert. Als vreemdeling staat men telkens weder verbaasd, wat onder het bestuur van een groep partijleiders mogelijk was. Een mi nisterieel besluit betreffende het onderwijzend per soneel aan verschillende inrichtingen van onderwijs liet hierop een bijzonder licht vallen. Voorgeschreven is nu, dat alle leeraren, die geen bevoegdheid tot het geven van onderwijs bezitten, zich binnen drie maanden aan een examen hebben te onderwerpen. Voldoen ze aan dit examen niet, dan worden ze een voudig aan den dijk gezet. Indciuuaü, he. was zoo ver gekomen, dat door ministers partijvriendjes tot leeraar werden benoemd en dat natuurlijk op de beste plaatsen, zelfs al9 deze vriendjes niet de daar voor verlangde examens hadden afgelegd. Ook bij de rechterlijke macht waren partijbenoemingen een veel voorkomend euvel. Eigenaardig is, dat de belangstelling van het pu bliek voor de pers plotseling zeer is toegenomen, wat de bladen aan hun omzet kunnen bemerken. De menschen hadden genoeg van het partijgeharrewar, van' den -politieken strijd, die meer Jen persoonlijk karakter droeg en zijn nu vol belangstelling voor de matregelen, welke de regeering neemt. De geheele dictatuur zou evenwel een ónmogelijkheid zijn, in dien het volk niet zoo'n groot vertrouwen stelde in de eerlijkheid en goede bedoelingen van koning Alexander, die in den meest gunstigen zin van het woord populair is, zoowel bij de Serviërs als bij de Kroaten en Slovanen. Gunstige -gevolgen heeft de dictatuur reeds gehad, zooals me eenige kooplieden verklaarden. De langzaamheid bij de openbare be sturen behoort tot het verleden. Et is trouwens een vrij gepeperde ministerieele circulaire verschenen, waarin den ambtenaren wordt gewezen op hun plicht zoo coulant en beleefd mogelijk te zijn. De ambte naren weten, dat hun korps aanzienlijk zal worden ingekrompen en dat alleen de bekwaamsten en ijve7 rigsten in dienst zullen worden gehouden dat reeds alleen heeft een goeden invloed gehad. Nu het parlementaire stelsel tijdelijk is afgeschaft, zijn, meende de regeering, ook de politieke partijen overbodig geworden en alle, zonder onderscheid, zijn ontbonden, ook bijvoorbeeld de Sloveensche volks partij, waarvan de afgetreden ministerijpresident, thans minister van verkeerswezen, dr. Korosjets, voorzitter was. „Ons geheel openbaar leven moet op nieuwen basis worden opgebouwd", verklaarde de koning, die weet dat hij de overgroote meerder heid van het volk achter zich heeft. Als buitenlan der, opgegroeid tusschen en behoorende tot een volk dat op een volkomen ander geestelijk peil staat, kan men zeer zeker niet met alle maatregelen instem men, doch dat in het algemeen de Staatsgreep des konings voor staat en volk een nieuwe toekomst geopend heeft, zal wel niemand, die de toestanden hier heeft bestudeerd, kunnen ontkennen. Ener wordt gewerkt. Zoo werden b.v. gisteren op één dag, wederom vier nieuwe wetten afgekon digd, waaronder een nieuw wetboek van strafrecht en een wet betreffende het hoogste Staatsbestuur. j. k. brederode. SCHOLEN GESLOTEN. Naar uit Brussel gemeld wordt, is het aantal griep gevallen, waarvan sommigen met doodelijken af loop, sedert een paar weken, het heele land door weer aanzienlijk toegenomen. Te Btrugge is onge veer een derde der bevolking bedlegerig en moesten twee katholieke middelbare scholen worden geslo ten. Ook het militaire hospitaal ligt vol zieken. In het Groot-Hertogdom Luxemburg blijkt de griepepidemie eveneens reeds heel wat slachtoffers te hebben gemaakt. Sommige scholen, o.m. het col legium te Echternach, moesten wegens ziekte van de helft der leeraren en leerlingen, tijdelijk geslo ten worden. Nader wordt gemeld; Ook de lessen aan de Nederlandsche school te Brussel zijn geschorst. TWEE MEISJES DE SCHULDIGEN. Een^Wolff-telegram uit Berlijn meldt; iln Neuköln werd de arbeider Arthur Reismann uit verscheidene door messteken toegebrachte wonden bloedend gevonden. Het bleek, dat hij door twee jonge meisjes van resp. 17 en 18 jaar w.as overvallen. Zij zijn onder beschuldiging van poging tot moord gearresteerd. I Eén wonde van Reismann is 18 c.M'., een andere 12 c.M. diep. Aan zijn behoud wordt getwijfeld. OP EEN IJSSCHOTS AFGEDREVEN. Twee kinderen in levensgevaar. Twee kinderen, die op het Ijs aan den oever van den Rijn aan het spelen waren, zijn op een schots die plotseling afbrak, afgedreven. Door het vele drijfijs was het vrijwel onmogelijk hulp te verlee- nen. Tot nu toe heeft men hen niet kunnen redden, aldus meldde Wolff Dinsdag uit Duisburg. SLACHTOFFERS DER KOUDE IN POLEN. 8 personen doodgevroren. Wolff meldt uit Kattowitz: Tengevolge van de strenge vorst zijn sinds Zater dag m Oost-Opper-Silezië in totaal 8 personen dood gevroren. NOORSCH SMOKKELSCHIP AANGEHOUDEN. Met 145000 Liter Sohiedamioh vocht aan boord. Zooals reeds dezer dagen in een kort bericht werd vermeld, strandde in de buurt van Narvik een Noorsche kotter, die later bleek een smokkelschip te zijn en na de stranding door de bemanning ië verlaten. Uit de nadere bijzonderheden daaromtrent blijkt thans, dat de kotter van den beruchten alcohol smokkelaar, Bremer, was en door de Noorsche douane aangehouden en opgebracht. Bremer, die onlangs aan de vertegenwoordigers van de pers zijn voornemen te kennen had gegeven, om den smokkelhandel te laten varen (zie „Tutti- Frutti" in dit nummer) heeft klaarblijkelijk eerst nog een goeden slag willen slaan. Naar het heette, stond hij op het punt van zijn ondergang. Hij had, door een Nederlandschen compagnon geholpen, ditmaal 145.000 liter uit Nederland afkomstigen alcohol aan boord. De smokkelaars, die door Noorsche douane-amb tenaren achtervolgd werden, hebben hun schip in de buurt van Narvik aan den grond gezet. Voordat Bremer en zijn makkers het schip ver lieten legden zij in de machinekamer vuur aan, dat echter door de douaneambtenaren, die kort daarop aan boord kwamen, nog tijdig werd gebluscht. Twee makkers van Bremer zijn nog gearresteerd. Bremer zelf is ter nauwernood ontkomen. EEN VAT TEER ONTPLOFT. Twee gewonden. Gistermorgen is te Zirndorf (Beieren) in de Brou werij Zirndorf een vat met kokende teer ontploft. Twee arbeiders, die aan het teeren waren hebben ernstige brandwonden opgeloopen. Er is ernstige materieels schade aangericht. PASAR BARABAI DOOR EEN BRAND GETEISTERD. Schade op ruim twee ton geraamd. Aneta meldt uit Bandjirmasin: Een brand heeft hedennacht een groot gedeelte erwoest aan de landzijde van Pasar Barabai. De otale schade bedraagt f225.000, nl. i 150.000 voor roe end en f75.000 voor onroerend goed. Slechts een lerde was verzekerd. 1SSCHOOL. In een meisjesschool te pest heeft zich een 15-jarige leerlinge uit raam van de tweede verdieping naar beneden de binneplaats gestort, waar ze me£ gebroken iten en in levensgevaarlijken toestand werd tomen. Met meisje was een van de beste Ingen, had dus geen examen te vreezen, had lis een goede moeder en een stiefvader, dien zij iad haar eigen vader was in den oorlog llen en bovendien was de oorzaak van de snis, die haar dwong, dezen vertwijfelden |ng in de akelig zwarte diepte te doen, in jï school vinden. De Boedapester meisjesscho- ihijnen namelijk zeer streng over het zede- ilzijn der hun toevertrouwde meisjes te wil- en zoo hebben ze o.a. ook aan de 'tift en poederkwast den onverbiddelijken fog verklaard. In de Boedapester meisjesscho- 1 vinden regelmatig zoogenaamde „Puderraz- j, plaats. De leeraressen snuffelen de school- [t «chen der leerlingen na en wee, wanneer zij i arin poeder of lippen-schmink vinden. Zij la- 11 de ouders komen, wien ze het immoreele(?) drag van hun dochter onder het oog brengen, jl 'at diezelfde leeraressen meestal ook zelf poe- ifl ftwast en lippenstift gebruiken, schijnt aan de Wstanders van deze strenge opvoedkunde in p ^aPest ten eenenmale te ontgaan). In dit ge- i L Werc* la de schooltasch van het meisje welis- aar geen poederkwast gevonden en ook geen 'Penstift, maar wel... een brief. Een nog ge- j, °ten ^ief, die aan een man geadresserd was. 8 lerares opende de briefwie gaf haar recht daartoe?en las er uit, dat hij in 0 Êdere woordjes van liefde en hartstochtelijke awen<iingen gesteld was. Zij hield het voor t ar P^cht nota bene het meisje wegens de- 0 brief voor de heele klasse ter verantwoording roepen en haar beschaamd te maken. Ook las bem voor aaivrjden directeur van de school, die - blijkbaar eveneens voor dringend noodzake- bield, het meisje te verwijten, dat zij een ver- **•0 schepsel was, en haar beval zich den vel Maar de rotsen zijn. een droog kostjet Nog droger dan een zak met meel, Men kan dus wel begrijpen, Dat de koning had een drogen keeL Billy had meelij met den stakker, Schonk hem toen: een glaasje bier, Zeide nu tot Jerry en Redneb: „Kom, we maken wat plezier." „Kom, we laten de monsters dansen, Onder 't genot van *n kopje thee, Onder het slaan van de trommelen. Zingen ze een liedje mee." En zij, op den troon gezeten, Keken spel en dans eens aan. De monsters dansten als gekker^ De koning Het hen maar begaan. Zoudt ge dat ook graag willen zien en hoorea? De i •re genden dag met haar moeder bij hem te melden. Het meisje verliet hullend de kamer van den di recteur en vooraanstaanden paedagoog liep de trap op naar de tweede verdieping en stortte zich uit het open venster. Nu ligt zij met gebro ken ledematen in het ziekenhuis. Het zal haar niet veel helpen, dat haar daad een vinnig debat heeft veroorzaakt tusschen de vóór- en tegenstan ders van de poederkwast maar er zijn in de tegenwoordige wereld wel zeer veel meisjes van vijftien jaar, die minnebriefjes schrijven en vele van deze jonge-meisjes-brieven behooren zelfs tot de huidige wereldliteratuur. Den Boedapester leeraressen schijnt dit feit echter onbekend te zijn Maar ondanks dat behooren ze toch te weten, dat in beschaafde landen nog zooiets als het briefge heim gestaat, en dat de school niet het recht heeft, om dit geheim te schenden. En wie of wat geeft de school het recht een jong meisje wegens een, misschien heel onschuldig minnebriefje, voor haar gansche klas beschaamd te maken, aan den schandpaal te nagelen, en den dood in te jagen? De Boedapester leeraressen hebben hun leerlinge onderschat. Het jonge meisje had meer schaamte gevoel dan zij wel dachten, en zij zullen derhalve bij het groote examen, in de school des levens, een zeer slecht cijfer bekomen. KONING DER SMOKKELAARS. In Skandina- vië, waar evenals in de Ver. Staten met drank smokkelarij nogal wat te verdienen is, draagt ka- pitein Bremer, de gezagvoerder van een snellen motor-schoener, dezen eerenaam. Tot dusver heb- ben de Noorsche politie en douane, die toch ijve- rlg jacht op hem maken, hem nooit kunnen bena deren. Laatst heeft deze koning audiëntie aan eenige journalisten verleend. De plaats van samenkomst was zoo gekozen dat Z.M. tijdig hot hazenpad zou kunnen kiezen als er douaniers mochten opdagen Op een zandbank, ten Z.W. van Skagen, de Her- thas Flak, die bij eb droogloopt, waren de journa listen op een .bepaald uur ontboden en ook geko men. Bremer was ook stipt op tijd (la politesse des rols) ta verklaarde dat hij *#n wtjgevoehtem ba- staan allengs moe werd en daarom een ander le ven ging lelden. Hij zou, na eerst nog orde op zijn huidige zaken te hebben gesteld, naar Engeland yerhulzen om er een vischconservefabrlek op te richten. Hij hoopte een goed afzetgebied voor vlschconserven in Duitschland te vinden. Eerst dachten de journalisten dat Bremer ge wetensbezwaren tegen het amokkelaarabedrijf had gekregen, maar dat was geenszins het geval. Hij helderde op dat het vet van den smokkelke- tel was sedert de intrekking van het drankverbod in Noorwegen. De pogingen van de. douane om hem te grijpen, noemde hij belachelijk. Hij kon zich zoo goed ver mommen dat niemand hem zou herkennen. Inder daad moet hij een transformatieartiest van de bo venste plank zijn. Hij prefereert vermommingen in vrouwenkleeren. „HUISVROUW BLIJF BIJ JE KOOKPOT." De vol gende leerzame geschiedenis komt uit het op alle wijzen zoo dikwijls als vrouwenparadijs geprezen land der onbegrensde mogelijkheden, uit Amerika. Een van de vooraanstaande vrouwen uit Detroit, die in den laatsten verkiezingsveldtocht aan de zijde der republikeinsche partij een belangrijke rol gespeeld heeft, vertelt haar als te zijn het resul taat van haar politieke ervaringen. „Liever wil ik de reputatie van een goede kok-in genieten", heeft mevrouw Downey verklaard, „liever dan die van een goede politicus. Na een zesjarige poli tieke loopbaan trek ik mij bitter teleurgesteld te rug.-uit het politieke leven. En nooit meer wil ik ook maar het geringste met de politiek te maken hebben, of het moest al zijn om mijn stemrecht uit te oefenen." De reden, die mevrouw Downey voor de plotselinge verandering van haar levens inzicht opgeeft, ls buitengewoon achtenswaardig. Uit den rijken schat van haar zesjarige politieke* ervaringen heeft zij de ondervinding opgedaan, dat „vrouwen zich In den grond hcelemaal niet voor politiek interesseeren". Waarmee ze dat be wijzen kon, vroegen de twijfelaars. „Bewijzen? Groote goedheid!" antwoordde mevrouw Downey, Juister maar eens goed toe, wanneer vrouwen over politieke candidaten met elkaar redekavelen! Zijn de laatsten vrouwelijke candidaten, dan heb ben zij het ln de eerste plaats over hun Japonnen en hoeden, en of zij lange haren hebben of een bobykop. En wanneer het manlijke candidaten zijn dan wordt eerst naar hun vrouwen en vervolgens naar dezelver kleeding en haren gevraagd. Pro blemen? Nationale vraagstukken? Niet het min ste idee hebben de vrouwen van de politiek!" Met het gevolg, dat mevrouw Downey de politiek vaarwel zei en zich weer geheel en al aan haar vier kinderen en drie kleinkinderen ging wijden. „Bij het volgende familiefeest," voegde zij er aan toe, „zal het een eer voor mij zijn, een goeden maaltijd op tafel te brengen. Om de politiek aal ik geen enkele traan meer storten!" WAAROM HET KRAAIEN PLOTSELING VERSTOM DE. Door de sprekende film gebeuren er in Hollywood soms rare dingen. Onlangs moest voor een filmheld een haan kraaien, maar hij vertikte het Tenslotte liet men iemand komen, die dieren getrouw kon nabootsen. De man kraalde den weerbarstlgen haan wat voor. In de hoop, dat de ze zou antwoorden. De haan boog echter zijn kop op zij, luisterde aandachtig en keek zijn concur rent verbluft aan. Toen kwam men op het idéé, dat de haan wel zou gaan kraaien als hij den man niet zag. Deze laatste ging een eind verder staan en kraaide daar lustig verder. Edoch! Juist toen de haan aan het kraaien wilde slaan, brak de menschelljke kraaistem plotseling af. Wat do oorzaak daarvan was! Wel, er was een politieagent gekomen, die den kraalenden man meenam naar het politiebureau, omdat hij dacht met een dwaas te doen te hebben. O ZOO! Een oude kip, zoo lezen wij in de Daily Chro- nicle, legt haar eieren in een oud kippenhok, waarvan het dak al lang verdwenen ia. Wanneer hot regent, stapt etf naar de deur van de boerderij en kakelt net zoo lang tot de boerin met een paraplu verschijnt. Staat die paraplu eenmaal boven het hok, dan m*t kei dier rustig ritten oa rijn ei te lei

Schager Courant | 1929 | | pagina 7