KONING WINTER HEERSCHT OVER EUROPA IJsdramas. DE TEMPERATUUR NOG WEINIG VERANDERD. De Oostzee in ijskluisters geslagen. In ons eigen land. De Waal zit! HIER STIJGT ZIJ IETS, ELDERS DAALT ZIJ WEER. De filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te Amsterdam deelde gister hol volgende mee: Over geheel Europa, behalve IJsland, Ierland en de Middellandsche Zee Schiereilanden, heerscht nog felle koude. Hier stijgt de temperatuur iets en daar daalt zij wat, zoodat nu de laagste tempera tuur 28 gr. C. —18 gr. F. te Munchen voor kwam. In ons land steeg de temperatuur in het Zuiden en daulde weer in het Noorden. Kr is een kleine aanwijzing, dat morgen (dus he den) in het Westen van het land eon kleine verbe tering kan intreden, duidelijk zijn de teekencn ech ter nog niet. De gemiddelde temperatuur te Amsterdam over het nfgeloopen etmaal was 9.5 gr. C 15 gr. F. Uit Lochem wordt gemeldt, dat in den nacht van 13 op 14 Febr. een goed werkende maximum-mini- mum thermometer aldaar 12 graden onder nul F. wees, dus 44 graden vorst, bijna gelijk aan 25 gra den C. IN DUITSCHLAND. Opnieuw sneeuwval. Na een kortstondige verbetering in het weer is het naar het W.B. meldt, gisternacht weer over geheel Duitachland gaan sneeuwen. In Beieren is de temperatuur weer gedaald; te Munchen vroor het eergisteren 31 gr. C., in Berlijn 14 gr., in Oost-Pruisen gemiddeld 10 gr. De toegevroren Rijn. Tallooze belang stellenden. Het zeldzame schouwspel, hetwelk de „doode" Rijn biedt, lokt tallooze nieuwsgierigen uit de nabij gelegen steden. Van Keulen tot de Lorelei is er nog eenige bewe ging in het drijfijs, maar bij de Lorelei zit de rivier over een afstand van vele kilometers muur vast. Bij Caub heeft men een voetpad over het ijs naar Bacharach gemaakt. Reeds thans treft men voorzorgsmaatregelen ten einde op alles voorbereid te zijn, wanneer straks de dooi invalt en deze geweldige ijsmassa weer tot le ven ontwaaktl De sluiting der scholen. De maatregel van de magistraat van Berlijn om de scholen te sluiten is thans door den Pruissichen minister van Onderwijs ook toegepast op de staats scholen. De nood in Thnrlngen. Een Wolfrbericht uit Erfurt maakt melding van sneLUwpicht en onverminderde vorst in Thurin- gen, mot de gevolgen: ernstig kolengebrek en slui ting van scholen in bijna alle Thuringsche steden, inei grieppatiönten gevulde ziekenhuizen, distribu tie van brandstoffen, werkloozenbetoogingenIn het Thuringer woud zijn ettelijke personen doodge vroren. IN ENGELAND. Gebrek aan water te Londen. Een nieuw gevaar bedreigt London. Tengevolge van de strenge vorst is, door het bevriezen van eenige voorname waterleidingen, gebrek aan wa- lur omstaan. Naar schatting zijn de bewoners van ;.0*K} huiicn gedwongen zich bij openbare kranen v :n water te voorzien, daar de leidingen binnens huis bevroren zijn. Gisternacht was de temperatuur 1 langst sedert het begin van de koude-golf. De Theems hier en daar dichtgevroren. Do strenge vorst, die thans in Engeland reeds viji lagen aanhoudt, zal, als de teekenen niet bedriegen, aanhouden. 'Ie Londen was gistermorgen de tem- rer,iiuur op beschutte plaatsen negen graden vorst. de/.el:de nis den dag daarvoor om hetzelfde uur, dooh s nachts was het eenigszins kouder dan de vorige r.acht. Een aan de koude geheel blootgestel de thermometer wees 23 graden vorst aan. In de Theems is het ijs gedurende den nacht toegenomen. Op bepaalde plaatsen onder Windsor is de rivier dichtgevroren en terwijl eergisteret geen ijs, dat de scheepvaart kon belemmeren, onder Walton werd waargenomen, werden gister bij Rich- mond blokken ijs van grooten omvang drijvende in de rivier opgemerkt. Gemeld wordt dat thans een 23 Engelsche en Schotsche rivieren op bepaalde plaatsen met ijs bedekt zijn, o.a. de bovenloop van de Severn en snelstroomende sprey. Overal in het land wordt thans schaatsengereden. De gesprongen waterleidingen. Er zal een commissie worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de epidemie van het springen der hoofdleidingen van het waterleidingsnet te Londen. n De dooi in zicht. ue officieele weervoorspelling wijst er op, dat de strenge vorst afneemt. Zij zegt: De vorst zal aan houden, maar de temperatuur zal langzaam stijgen, v oor de volgende week wordt algemeene dooi ver wacht; intusschen wordt sneeuw voorspeld, moeilijkheden gepaard gaat, zoodat de fabrieken de IN FRANKRIJK. Hier en daar de temperatuur iets zachter. Het N.T.A. meldt uit Parijs: Slechts in het N. en N.-O. van Frankrijk is de temperatuur iets zachter geworden. In Midden- cn Zuid-Oost Frankrijk duurt de ongewoon hevige koude voort, die hier en daar weer —29 gr. C. be droeg. Dak van een garage onder sneenwlast bezweken. (Het dak van een groote garage te Nice is onder het gewicht van de sneeuw ingestort. Ongeveer 130 auto s werden beschadigd. De schade wordt geraamd op meer dan drie millioen francs. IN OOSTENRIJK. Hevige sneeuwval. Naar V.I^ gisteren uit Weenen meldde, zijn er uit Zuidslavië geen treinen binnengekomen ten gevolge van hevigen sneeuwval. Treinen naar Boedapest ver trokken, moesten terugkeeren. Donderdag is het op nieuw, bij hevige koude, gaan sneeuwen, hetgeen den geheelen nacht voortduurde. Dreigend gebrek aan krantenpapier. De bond van krantenpapierfabrikanten heeft de di recties der bladen gemeld, dat tengevolge van de vorstperiode de aanmaak van krantenpapier met voorziening der bladen met papier moeten rantsoe- aitwt, IN ITALI8. -Sneeuw; bioscopen en schouwburgen ge sloten; menschen door wolven verscheurd. V.D. verneemt uit Milaan: Sedert vier dagen sneeuwt het te Mantua onafgebro ken. Hot tramverkeer moest worden stopgezet en de verbinding met de plaatsen in de omgeving is ver broken. In de stad ligt ongeveer 70 c.M. sneeuw en ni de provincie een meter. Te Venetië-zijn ijsbrekert te werk gesteld. Grado, bij Triest, is sedert vier dagen door ijs geblokkeerd. In do Dolomieten vriest het 25 graden. Te Florence zijn allo bioscoop- en theatervoorstel lingen afgelast wegens de groote koude. Alle water leidingen zijn bevroren en er heerscht gebrek aan melk, eieren cn groenten. Te Ancona ligt de sneeuw 1 moter hoog, en tengevolge van den zwaren sneeuw- last is het dak van een bioscooptheater ingestort. De directie der Spoorwegen te Bologna heeft het perso nenverkeer zeer sterk beperkt. Te Villa del Nevoso, bij Fiume, werden twee kinderen, die in het bosoh verdwaald waren, door wolven verscheurd. In de na bijheid van Fiume zelf werden twee houtvesters door wolven overvallen. Een hunner werd eveneens ver scheurd en de andere kon zich in een boom redden. Na eenige uren werd hij doodgevroren gevonden. IN DENEMARKEN. Het verkeer volkomen in. de war. In Denemarken is het verkeer volkomen in de war. Donderdag heeft cr een hevige Noordooster storm gewoed, die met hevigen sneewval gepaard ging. Over zee waren Donderdagmiddag alle verbindingen verbroken. Op de spoorwegen ontstonden tengevolge van de sneeuw ernstige moeilijkheden. De wegen wer den onbegaanbaar. In de Groote Belt is de toestand, na een tijdelijke verbetering in den ochtend, Donderdagmiddag weer verergerd. Vijf veerbooten bleven in het ijs steken. Ook in den Oresund moest de veerverbinding tusschen Kopenhagen en Malmö worden gestaakt. In het Kattegat zit een aantal stoomschepen in het ijs. Eenige schepen loopen gevaar. Te land moest het spoorwegverkeer op verschillen de lijnen in Seeland en'Jutland gestaakt worden. De ■meeste autobusdiensten moesten eveneens stopgezet worden. Ontelbare wagens zitten in de sneeuw vast. In Kopenhagen wordt de melk gerantsoeneerd. Tien visschers afgedreven op een ijsschots. V.ïï. verneemt uit Kopenhagen: Naar uit Gothcnburg gemeld wordt, zijn Donderdag tien visschers op een ijsschots naar zee afgedreven. Het was Donderdagavond nog niet gelukt de vis schers te vinden. IN BELGIë. De haven van Antwerpen ligt stil. Uit Antwerpen, 15 Februari: De directie van den Belgischen loodsdienst heeft besloten dat deze dienst wegens de talrijke ijsschotsen op de Schelde tot nader order zal worden gestaakt ten einde ongelukken te voorkomen. De haven is ten gevolge van de koude vrijwel ver lamd. DENEMARKEN VAN DE WERELD AFGESLOTEN. De luchtdienst brengt nltkomst. Er is wel geen land, aldus de Skandinaafsche corr. van het „Hsbl.", waar een strenge winter het open- baie leven zoo in de war kan sturen als in Dene marken, dat voor de verbinding tusschen zijn ver schillende deelen het vasteland Jutland en dv eilanden niet alleen van het spoorweg- maar ook van h6t bootverlceer afhankelijk is. Jutland heeft nog het voordeel door het spoorwegnet een zekere ei-binding te hebben met het buitenland en de ijs- .rije haven Esbjerg waarborgt de verbindingen over zee; maar te Kopenhagen zit men in den letterlijk- 3ten zin op een eiland. Als Seeland, gelijk thans het geval is, rondom geblokkeerd is door ijsbarrières, is ie Üeensche hoofdstad vrijwel geheel afgesloten van Je andere deelen des rijks en van het buitenland. Het gebeurt niet zoo heel vaak, dat de Deensche .vatereri dicht vriezen. In de laatste jaren was dat zoo zelden voorgekomen, dat men het bijna als een sprookje ging beschouwen, dat in vroegere eeuwen weieens de vijandelijke Zweedsche legere over het js van de Sond trokken en het anders zoo veilige Kopenhagen bedreigden. Maar nu ziet men toch met eigen oogen, dat zoo iets wel degelijk mogelijk is. Daar, waar Denemarken en Zweden zich het lichtst naderen, aan de Noord-Oost punt van See- .and, vv;a.ar de Sond nauwelijks een paar kilometer ireed is, hebben ijsbrekers tot dusver een geul we ien vrij te houden en het verkeer met de veerboot tusschen de beide landen weten te waarborgen. Tus schen Kopenhagen en Malmö, waar het water veel oreeder en dieper is. is dat niet meer mogelijk. Maar jok het verkeer over de Groote Belt naar het eiland Funon, dat de schakel is tusschen Seeland en Jut- iand, was niet meer te handhaven, Maandag hebben Je veerbooten een laatste poging gedaan om den overkant te bereiken, maar van beide zijden konden zij de tocht niet volbrengen en de 1100 passagiers moesten den nacht op de veerboot doorbrengen. Ook de Oostzee is in ijskluisters geslagen: Het is een schitterend schouwspel, deze reusachtige ijs vlakte met soms fantastische ijsformaties, vooral bij de kusten, en waar hier en daar eon ingevroren schip zich afteekent. Het zijn groote booten, die hier den veerdienst tusschen Denemarken cn Duitachland onderhouden maar ook zij kunnen den strijd met het ijs niet volhouden. De JDuitsche veerboot Mecklen- burg heeft dezen strijd het eerst opgegeven, de boot „Schwerin" heeft men niet eens laten uitvaren, zoo- dat eenige dagen lang alleen de Deensche veerboot „Danmark" het verkeer tusschen G'jedser en Wlarne münde zoo goed en zoo kwaad het ging onderhou den heeft. Maar thans zal ook do „Danmark" het moeten opgeven. Do veerdienst tusschen Zweden en OuitBChland, die het zoo veel langer traject Trelle- borg—Sassnitz bevaart, had met nog grootere moei lijkheden te kampen, men moest al heel spoedig den nachtdiengt staken en thans zal ook de dagdienst ophouden. Daarmee zou dus heel Scandinavië van een gere gelde verbinding met Midden-Europa afgesneden zijn. En Kopenhagen zou geisoleerd zijn en alle ver keer met de andere deelen van het eigen land ge heel onderbroken zien. Maar de luchtvaart brengt nu uitkomst. Met koortsachtigen ijver is men bezig een luchtdienst te organiseeren om althans het post verkeer te horstellen; voor passagiersverkeer ontbre ken echter voldoende vliegtuigen. DE BINNENSCHEEPVAART LIGT GEHEEL STIL. Rottordamsche ondernemingen ontslaan 500 arbeiders. Uit Rotterdam wordt gemeld: De vorst doet zich nog steeds gelden. De scheep vaart op tfo rivier U nog altijd miniem. De binnen scheepvaart ligt, zooals zich laat denken, geheel cn al stil, doordat dc rivier boven de bruggen vastzit. In verband met het stil liggen van de binnen scheepvaart hebben verscheidene ondernemingen per soneel ontslagen, waardoor ongeveer 500 arbeiders zonder inkomsten zijn geraakt.. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst krijgt le deren dag verschillende eevallon van bevroren voe ten, handen en ooren te behandelen en Donderdag avond en gistermorgen waren er tengevolge van de gevallen sneeuw verscheidene patiënten met gekneus de lichaamsdeelen, die men in do verbandkamer van het Achterklooster hoeft behandeld. Ook de brandweer hoeft het dezer dagen buitenge meen drUk. Donderdag is men voor dertig branden uitgetrokken en gistermorgen waren er reeds weer meer dan tien gevallen, waarbij hulp van de brand weerlieden noodig was. Enkhuizens Dromedaristoren bedreigd. Tengevolge van 'de vorst, beginnen zich bedenke lijke scheuren to vertoonen in den van 1452 datoeren- cten Dromedaristoren te Enkhuizon. Vanwege Gemeen tewerken zijn de bedreigde plaatsen voorloopig voor zien. De toren, die voorzien ii van een der mooiste klokkenspelen uit ons land, werd nog in 1914 gron dig gerestaureerd, Bevroren eieren. Door de koude tijdens het vervoer zijn van de aan gevoerde eieren, bij de Roermondsche Coop. Eiermijn, deze week 15.000 stuks bevroren. Deze worden alle als gebroken eieren beneden marktprijs verkocht, daar zij bij ontdooiing alle openbarsten. Donderdag zijn op de markt te Barneveld honder den, wellicht duizenden eieren stukgevroren. Wan neer men zich een oogenbli'k in de nabijheid van onbe dekte eitjes bevond, kon men de schalen onophoude lijk hooren knappen. Drie kolenschepen stukgevroren. Door de 'hevige koude zijn in het kanaal Wessem— Nederweert drie met kolen geladen schepen „Eva", „Imbus" en „Philip", komende uit Ruhrort, stukgevro ren. Zij waren onder de gemeente Panheel gemeerd en 14onden niet verder varen wegens den ijsgang in de Maas. Een man doodgevroren. De alleenwonende schoenmaker P. van Dijk te Dan- tumawoude is door de koude bevangen en overleden Boomen door de vorst opengebarsten. Op de Kapellerlaan te Roermond zijn verschillende boomen door de vorst opengebarston, zoodat er kans bestaat, dat deze laan bij doorgaand vriezend weer in den komenden zomer veel van haar schoonheid zal hebben ingeboet. Anto door het ijs gezakt Gistermiddag is bij Gorinchem de overtocht vooi auto's over het ijs van de rivier opengesteld. De^ mor gens is de zware vrachtauto van de fa. R. J. dc Kroos aldaar, beladen met kruidenierswaren en le vcnsmidrlelen, in het z.g. Sleeuwijkschc Gat door het iis gezakt. De chauffeur wist zich tijdig in veiligheid te brengen, maar de auto verdween in de diepte. In verband met dit ongeval is de overtocht tijdelijk ge staakt. Het pad zal thans omgelegd worden over dik ker ijs. De Maas voor Roermond. De Maas te Roermond zit sinds gisteravond tien uui dicht. Terschelling en de vaste wal De sleepboot „Volharding", gistermorgen tien urn vun Hnrlingen naar Terschelling vertrokken, arriveer de daar na' een moeilijke reis om vier uur. Het luchtverkeer. Vanwege de K. L. M. wordt medegedeeld: Ondervinden scheepvaart en spoorwegverkeer tij dons deze felle koude ernstige stoornis, het luchtver keer wordt behoudens eer. enkele vertraging, regel matig uitgevoerd. De bezetting der machines is be langr«k grooter dan in de voorafgaande jaren, het geen bewijst dat de reizigers zich niet door deze weers omstandigheden laten afschrikken. Van Rotterdam naar Amsterdam buitenom Gisteren in den namiddag is te IJmuiden aangeko komen de sleepboot „Gruno", die van Rotterdam over zee was vertrokken om te Amsterdam in do haven dienst te verrichten. waar ANDERS HET WATER JAAGT IN WOESTE WIELING Wandelt nu de Wamelsche boer ma! zijn eieren naar de markt. Een ingezetene van Tiel schrijft aan de N.R.Crt. d.d. 13 Februari: Iedere Tielenaar leeft met heel zijn hart mee met het v/el en wee van de rivier, waaraan hij geboren is. De Waal vult figuurlijk gesproken steeds zijn hoofd en hart. Zooals een jongeman niet rus tig is, voordat hij althans één keer daags 't meisje zijner keuze in de oogen heeft geblikt, zoo behoort, het tot de vaste gewoonten van den recht-geaarden Tielschen burger, 's morgens of 's avonds zijn oog te laten weiden over de golvende wateren van dezen machtigen stroom, welke rusteloos voortjaagt tus schen zijn hooge beveiligende dijken. Maar liefde en bewondering hebben haar ups en downs, haar tijden van bezonkenheid naast haar da gen van geëmotioneerde bewogenheid. En in# dit laatste merkwaardige stadium verkeerde de laatste felle winterdagen de verhouding van den Tielenaar tot zijn rivier. Zal zij gaan zitten of zal ze niet gaan zitten? Zio daar de twee groote vragen, waartusschen de verwachtingen balanceerden van iederen afstamme ling der aloude Batavieren. En nu is het lang verwachte feit tot stand geko men. De Waal zit! zoo werd er vanochtend geroepen door de stille, pas ontwaakte straten van het Be- tuwsche Haagje. Gisteren was het ook gedurende enkele uren zoo geweest, maar de machtige groot vorst van Europa's stroomen laat zich zoo gemak kelijk niet knechten en boeien. Hij had zich weer los gebroken, majestueus schoven geweldige ijsvelden krakend zich weer voort. Doch thana zit hij; hij zie muurvast, voorgoed; hij heeft zijn worsteling opge geven, hij is overwonnen. En waar enkele dagen geleden nog de beweging was, daar is nu stilstand: wat het heele jaar door het tintelende beeld van leven bood, dat is nu geworden tot een aanblik van killen dood. Gisteravond is het wonder tot stand gekomen. Fel joeg de ijzige Oosterstorm, alles bevroor, verstijfde de winterkoude duldde geen leven meer. En toen is ook de Waal tusschen haar killen greep vastge klemd geraakt En vanmorgen in de vroegte ging de mare door Tiel heen. Het lang verwachte, gevreesde gehoopte, al naar gelang van het standpunt, dat mei. innam, was tot een feit geworden. De Waal zat, muurvast. tusschen de dijken in joeg nu geen water meer in woeste wieling, geen gejacht van krakende schot en rrepr, geen wnnhooig worstelen meer van be- Bchuttinf zoekende sleepbobtener ligt thans tus schen de dijken ingeklemd nog slechts een einde- looze strook poolgebied met puntige schotsen, en ruige ijsmassa's. Een wondere, eon mooie, aangrij pende aanblik! Zwarte menschcnpoppetjos bewegen Jch in lange rij over het witstralende ijs van oever tot oever. Een pad wordt gebaand. Boomtakken wor- len in lange rij uitgezet, om den veiligen weg te markeeren. Straks gaan er zware vrachtwagens over, auto's, als ging het over een landpad, een ver- .inding tusschen twee stadjes. Noord en Zuid zijn loor de overbrugging van dit wondere winterwerk mnig verbonden; er bestaan geen grenzen - meer. Waar anders hot, om zijn duurt befaamde Tiolsche pontveer in wijde bocht zich over de rollende blin kende golven slingert, daar wandelt nu do Wamel sche boer met zijn eieren naar de markt, daar speelt nu do Tielsche jeugd. En de Tielenaar beleeft weer andere nieuwe vreugd aan zijn oude rivier. Lang vergeten verhalen dui ken op. In groepen luisteraars staat men aan te hoo ren verhalen uit barre winters in vroegeren tijd. Willem III is over de Wlaal gegaan in 1830. In 1870, toen liadt go de Waal eens moeten zien. En 1891, dat was nog eens een winter, toen waren er schotsen zoo hoog als kerken. Kortom, de klank van den naam der zoo geliefde rivier is niet van de lucht. En dan staat men op den dijk en bewondert de ijzige, tin telende, vlakte en geniet alle emeties. wintersche emoties, van de Waal, die zij Maar over eenige dagen zal het blijken, dat deze machtige stroom zich niet laat boeien. Dan zal het kraken en barsten en breken. Dan zullen de dijken een moeielijken strijd moeten voeren. Dan hoopen de schotsen zich hoog op. Dan jagen de ijsvelden wild voort. Dan kruit de Waal. Maar vooralsnog zit de Waal. Ze zit muurvast. En de Tielenaar staart iu bewondering naar zijn bevroren rivier. Want, ziet ge, de Tielenaar houdt van zijn Waal. Ilij houdt niat op, naar haar te kijken, te winter en te zomer. het aantal slachtoffers stijgt steeds hooger. Het ijs heeft reed* aan talrijke menschen het leven gekost er. nog dagelijks komen er berichten binnen over ongelukken, waarbij de slachtoffers op noodlottige wijze om het leven zijn gekomen. Hieronder volgt weer zoo'n doodenlijatje, dat 'helaas nog wel niet do laat- 1 ste zal zijn. Door het ijs gezakt en verdronken. Woensdagmiddag begaven zich drie vriendjes op het ijs aan het begin van de Merwedehaven, zoo wordt uit Dordrecht gemeld. Door handreiking wilden zij probeeren, of het ijs sterk genoeg was om hen' te dragen. Een van de drie waarschuwde de anderen niet verder te gaar., omdat het ijs te zwak bleek. Toch gingen zij verder en onge veer zestig meter uit den wal, kwamen zij op een zwakke plek en zakten door het ijs. Het vriendje, dat gewaarschuwd had en niet verder was meegeloopen, riep luidkeols om hulp. die dan ook spoedig ter plaatse verscheen. Het mocht echter niet meer baten. De 13-jarige H. Versluys en de 9-jarige B. Faassen, waren zoodanig in het water terecht gekomen, dat hulp geen redding meer kon brengen. B. Faassen was onmiddellijk onder het ijs geschoten en H. Ver- sluys, die zich nog even aan den rand van het ijs had kunnen vasthouden, verdween in de diepte, voordat de arbeiders, die te hulp snelden, ter plaatse waren. De lijkjes waren Donderdag nog nlat opgehaald. Tusschen Hardinxveld en Werkendam zakte even eer.!» een jongen door het ij-s.Ook deze jongen is ver dronken. Twee meisjes op het laatste oogenblik gered Donderdagmiddag ontving de militaire politie te Naarden bericht dat twee meisjes door het ijs geeakt waren op de buitenvestiggracht Vijf mannen trokken er met een ladder op uit en smaakten de voldoening de beide reeds bawustelooze 12- en 14-jarige kinderen te redden en met kunstmatige ademhaling op het ijs de levensgeesten op te wekken. De meisjc-s werden daarna in de militaire barakken onder geneeskundige behandeling gesteld. Het stroomen van het water maakt het ijs op verschillende plaatsen onbetrouwbaar. Avontuur op Oud-Boberland, dat gelukkig nog goed afliep. Dinsdagavond !s de gemeente Oud-Beijer'ard eemgs» zins in beroering gebracht door een voorval, dat ge lukkig goed is afgeloopen. De familieleden maakten zich ernstig ongerust over het uitblijven van zes opgeschoten jongens, die 's mid dags van huls gegaan en niet teruggekeerd waren. In middels had men op het havensoofd in de duisternis een vuur gezien en men kwam tot de ontdekking, dat dit in verband stond met de verdwijning. Eenige jon gens wisten te vertellen, dat zij zich 's middags met een clubje vrienden over het Spui naar het eiland den Beer hadden begeven om aan de andere zijde van dit eiland den toestand van het ijs op de Oude Maas te verkennen. Door den lagen stand van hst water hadden zij ge makkelijk de rietgorzen en grienden van het z.g. Schaar kunnen bereiken. Zij waren echter teruggekeerd, terwijl de overigen hun ontdekkingstocht voortgezet hadden, Wat was nu bet geval? Toen de laatste zes van de jeugdige ontdekkers terug wilden keeren, moesten zij tot hun schrik ervaren, dat zij door den. vloed totaal geisoleerd waren. De griend, waarop zij zich bevonden, was door den vloed van het eiland den Beer afgescheiden, doordat het ijs los raakte. Onderwijl beraamde men in Oud-Beijerland plannen om huip te bieden, daar men vermoedde, dat de jon gens in levensgevaar zouden verkeer en. Voortvarende lieden wilden zelfs do klok laten luiden, maar dat bleek niet noodig. want twintig personen, waaronder twee politie-agenten, toonden zich bereid om hulp U gaan verleenen. Gewapend met planken, dreggen en touwlijnen begaf men zich met lantaarns op weg. Het was toen half negen. Het gelukte de reddingsexpeditie om de jongens met een lijn op den vasten wal te sleepen, waarbij oehter nog eenigen van hen door bot ijs zakten ea een nat pak opliepenL XJsschnlt in een wak Donderdagmiddag is op de Lek, ter hoogte van Am- me rstol, een ijsschuit in een wak geraakt De boot sloeg om, en de drie Inzittenden geraakten te water. Met groote moeite is het drietal, de heer en mevrouw Van As uit Groot-Ammers en ds. J. B. Th. Hugenholtt 0,5 gered. 0 i cl Ernstig ongeval te Warmond. Veldwaeb- 1 ter btf de redding van een drenkeling hst lerve.i verloren. Donderdagmiddag is op de Kagerplasscn onder Waf- mond een arbeider uit Voorhout bij het ochaataenrijcb® ,j in een zwakke plek van de vaargeul^ gekomen, en ver dronken. Zijn lijk is later opgehaald en bij den huid* bouwer de Haas, aan het Zweiland, gebracht. In op dracht van den burgemeester van Warmond kebbtf y Donderdagavond de gecseeauveldwachtec Romein u*

Schager Courant | 1929 | | pagina 16