Uit een Balkan-staat. Een noodlottige feestrit Tegen kinderhuwelijken in Engeland. De griep te Arnhem. Droevig einde van twee jongelieden. Marktberichten. Spoorwegongeluk in België. Gemengd Nieuws. Een ring van f12.500 gastolen. Brand in een maisj3s-stud "nten p?ns:on. erving van «en ram moet ook da wol van zijn# af- slammelingen gecontroleerd worden. Besloten werd, dat zooveel mogelijk en vooral van de belangrijkste rammen te bevorderen. Bij de begrooting werd een belangrUk bedrag toe gestaan voor propaganda van den afzet van het Texelsche schaap naar het buitenland, terwijl ook de binnenlandsche markt niet zal worden vergeten. Voor de Tentoonstelling te Alkmaar werd een cre- diet toegestaan van f 100 en voor die van Texel van f 185. Vervolgens werd de begrooting vastgesteld tot een bedrag van t 4220.41 V» In ontvangst en uitgaaf. •b duremhun «efreepeerd 70 kleine briljentjes. De ge- heele ring heeft een waarde van f 12.600. In de plaats lag een imltatlerlng met ale diamant een stuk glas. De politie werd van dezen diefstal In kennis gesteld. De bediende had den Italiaan goed opgenomen, en kon het signalement van hera geven. NIEMAND WAS MEER IN STAAT EEN AUTO TE BESTUREN. Een der feestvierenden vermoedelijk in den drank gestikt. Uit Rijsoord wordt gemeld: Eenige personen 'hadden Maandag op vroolijke wijze den middag op het ijs met autorijden rond de ijs baan doorgebracht. Daarna hebben zij te Ridderkerk een feest bezocht. In hun gezelschap hadden zij be trokken den reiziger T. G. den H., uit de Goudsche- straat te Rotterdam, en den autohoudor W. v. d. S. te Rijsoord. Om half elf zou men met twee auto's naar Rotterdam rijden om het feest verder voort te zetten. Maar niemand was eigenlijk meer in staat een auto te besturen. Onder Wevershoek reed op den rijks straatweg een der auto's, aan welks stuur W. v. d. S. zat, tegen een boom; de auto werd geheel vernield. In den anderen auto werd een der vrienden onwel; hij werd een woning binnengedragen en overleed spoedig. Het was de reiziger T. G. d. H., die vermoe delijk is gestikt in den drank. Zijn lijk is geborgen in het lijkenhuis op do algemeene begraafplaats te Ridderkerk. In den vernielden auto, die langs den straatweg lag, werden gisterochtend 5 uur nog twee personen aangetroffen, onder wie de voorzitter der ijsclub. De politie heeft de zaak in onderzoek. weer een slachtoffer van kolen* dampl Tuinbouwer te Werverahool overleden. Te Onderdijk, gemeente Wervershoof, heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan met doodelijken afloop. De 42-jarige tuinbouwer Dol stook te, om de vorst te verdrijven in zijn koolpakhuis bri ketten. Gister vond men hem dood voor de deur lig gen. De ontboden geneesheer constateerde, dat hij reeds twee uur geleden overleden moest zijn. Vermoed wordt, dat Dol, toen hij de vergiftiging bemerkte, te weinig krachten gehad heeft om dc deur van de schuur te openen. BRUIDEN VAN W, 14 en 16 JAAR. Het Engelsche Hoogerhv.'s heeft In tweede lezing een wetsontwerp aangenomen, krachtens hetwelk huwelij ken tusschen personen beneden de 10 jaar ongeldig zul len worden verklaard. Lord Bcckmaster wees erop, dat een huwelijk tusechen een meisje van 12 Jaar en een Jongen van 14 thane mogelijk la, hetgeen in strijd ia met het gezond veratand. Namens de regeering verklaarde Lord Salisbury, dat in de laatste 12 jaar 318 huwelijken zijn gesloten tusschen personen van 15 Jaar, 28 van 14 (aar en 3 van 13 jaar. Zelfs al ls het aantal gering, soo zeide hij, zoo dient dit misbruik toch te worden wegge nomen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. TREINBOTSING TE HENGELO. Alleen materleele schade. Aan het lokaal station te Hengelo (Overijssel) heeft gisterochtend een aanrijding plaats gehad. Een goederentrein uit de richting Boekelo botste tegen een leegstaanden personentrein aan, welke op dood spoor stond. De personenwagen liep tegen een stootblok, waardoor het voorste gedeelte bescha digd werd. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. KOLENDAMPVERGIFTIGING. In een gymnastieklokaal te Amsterdam. In het gymnastieklokaal van een school aan de Van Oldenbarneveltstraat te Amsterdam zijn 54 leerlingen, die daar een lezing met lichtbeelden bij woonden, door kolendamp onwel geworden. Zes zijn door den geneeskundigen dienst per auto naar hun woningen vervoerd, één patiënt is naar het Wil- helminagasthuis gebracht. De overigen zijn op eigen gelegenheid huiswaarts gegaan. De kolendamp had zich ontwikkeld in een kachel, welke een dag te vo ren door een smid was nagezien en in orde bevon den. Men schrijft uit Arnhem aan de N.R.Ct.: lederen dag neemt het aantal patiënten nog steeds toe en het aantal sterfgevallen eveneens, waardoor de begrafenis-ondernemingen, onder wier personeel natuur lijk ook vele patiënten zijn, het werk bijna niet afkun nen. Toch blijft, zooals we reeds eerder meldden, per centsgewijze het aantal sterfgevallen laag. Niettemin zijn er dagen, dat het personeel van één onderneming drie of viermaal den tocht naar de be graafplaats moet maken. Ernstige patiënten werden tot dusver In de zleken-in- richtiingen opgenomen, dooh daar deze overvol zijn en bovendien zelf te kampen hebben met een lang niet volledig personeel, heeft de gemeente thans de open bare school op het Roermondsplein, welke tot voor kor ten tijd, als barak voor roodvonk-patiënten werd ge bruikt, als hulpzlekenhula bestemd. Bij de verschillende gemeentediensten ls het aantal zieken deze week weer iets hooger dan de vorige week. Bij de tram heeft men zich genoodzaakt gezien oan den dienst op lijn 7 belangrijk in te krimpen, overigens is de gewone dienstregeling gehandhaafd kunnen wor den. Anders ls het bij de Geldersche tram, waar meer dan 1/3 van het personeel ziek is. De directie heeft zich dan obk genoodzaakt gezien de dienstregeling zoodanig te wijzigen, dat de autobussen Arnhem-Zutfen thans om het half uur rijden, terwijl daarentegen alle trams tusschen Arnhem en Dieren, ook de zoogenaamde sneltrammen, op alle halten stpp- pen. Verschillende veragderlngen en bijeenkomsten moe ten telkens worden uitgesteld. Bij informatie bij eenige groote bedrijven bleek ons, dat gemiddeld 20 pet. van het personeel ontbreekt, wat vooral voor grootere zaken als de kunstzijdefabriek en andere groot ongerief veroorzaakt Voor zoover er geen sprake is van ernstige gevallen, is de zieke meesttijds na 6 a 7 dagen hersteld. IN EEN ROTEERENDEN TROMMEL OMGEKOMEN Wolff meldt uit Erfurt: Te Walschleben nabij Erfurt zijn twee jongelieden van achttien jaar op vreeselljke wijze om het leven geko men. Zij waren tijdens het koffle-uur in de suikerfabriek aldaar in een trommel gaan zitten, die voor het drogen van suiker was bestemd, en hadden de trommel aan het draalen gebracht. Toen de trommel met steeds groo- ter snelheid omwentelde, slaagden zij er niet meer in, den schakelaar te grijpen. Na het koffle-uur werden de belde ongelukklgen In ontzettend verminkten toestand in de trommel gevonden. auto en motorfiets. Drie dooden. In de omgeving van Marseille zijn een auto met thuiskeerende carnavalsgasten en eer motorfiets met zijspanwagen in botsing gekomen met het ge volg dat de drie inenschen van het motorrijwiel om het leven kwamen. gezien en htj kon d« botsing niet vermijden. De schok was geweldig, de achterste wagon van den aangereden trein werd geheel vernield cn vatte vlam, terwijl de locomotief omsloeg. Een reizigerswagen eer ste klasse werd door den schok opgetild en sloeg neer op een wagon derde klasse. Op het hulpgeroep der slachtoffers kwamen reizigers en personeel der belde treinen aansnellen, terwijl het personeel der naburige stations telefonisch werd gewaarschuwd. Van onder de pulnhoopen der vernielde wagona werden de lijken van twee jonge vrouwen geborgen. Voorts was er een 20-tal gewonden. Drie hunner die het ernstigst gekwetst wa ren, zijn door een automobilist naar het ziekenhuis van Geeraardsbergen overgebracht. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. In Hotel „Paradijs". Aangevoerd 3320 eendeieren f 9.409.50, 77128 kip- eieren 70—80 Kg. f 10.80, 65—66 Kg. f 10.30—10.60, 63— 34 Kg. f 10—10.30, 60—62 Kg. f 9.70,-10, 58—59 Kg. f 9.60—9.90, 56—57 Kg. f 9.50—9.90, 53—65 Kg. f 9.30— 9.60, 50—52 Kg. f 8.90—9.40. PURMEREND, 19 Febr. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 16 st. kleine fabrlekskaas f 47, 6 st.. kleine boe renkaas f 50, in totaal 21 stapels, wegende 17000 Kg., nandel stug: 578 K.G. boter f 2.30—2.65 per Kg. Vee. 425 runderen, w.o. 210 vette f 0.80—1.06, per Kg.. 103 melk- en geldekoelen f 120—325. handel matig, 12 stieren, 13 paarden f 100—200, 3 vette kalveren 1.40— 1.60 per Kg., handel matig, 994 nucht. kalv. voor de slacht f 735, voor de fok f 1242, handel stug, 318 vette varkens voor de slacht f 0.72--0.75, handel stug, OVERSTROOMINGEN IN BRAZILIë. 25900 menschen dakloos. Uit de Braziliaansche stad Sao Paulo zijn zeer ernstige overstroomingen opgetreden. De rivier de Tiete trad buiten haar oevers en zette het hartje van het gebied waar de koffie-cultuur wordt be oefend, onder water. De overstrooming strekt zich mijlen en mijlen ver uit. Er staan 5000 woningen in het water, terwijl 25000 lieden dakloos zijn. De ma terleele schade is aanzienlijk. TWEE DOODEN, VELE GEWONDEN. DE GASONTPLOFFING TE BERLIJN. Volgens een B.T.A.-telcgram uit Brussel is een per- soneelstnein uit Aalst naar Geeraardsbergen op een goe derentrein gedoopen. Er zijn twee dooden en 20 tot 25 gewonden. Uit nadere bijzonderheden blijkt, dat het ongeluk aan een verkeerden wisselstand be wijten is. Met volle vaart zijn de treinen op elkaar ingeloopen. De machinist van den reizigerstrein had ten gevolge vin den vrij dichten mist de roode lantaarn achteraan den goeden trein niet LANDBOUWER TE HABDF.WDT.IK LANGS DEN WEG_GEVONDEN. Vermoedelijk door de koude bevangen. Nog niet opgehelderd. Het onderzoek naar de oorzaak van de gasontplof fing te Berlijn heeft, naar de „Tempo" meldt, aange toond, dat op tot dusver nog niet opgehelderde wijze gas ontsnapt is uit den gashouder. Dit gas is tus schen den gashouder en het metselwerk, dat dezen omringt ontploft. Sommigen zijn van meening, dat I de brandende gaslantaarns, die zich in de onmid- I dellijke nabijheid van den gashouder bevinden, de ontploffing hebben veroorzaakt. REDDINGSAPPARAAT VOOR DUIKBOOT BEMANNING. De 48-jarige landbouwer Aart Hop is te Harder wijk op eonigen afstand van zijn woning dood langs den weg gevonden. De gegevens wijzen er op, dat hij door de koude is bevangen. VEERTIG REGISTERS VAN DEN BURGER LIJKEN JSTAND GERED. Leidens verkoold arohlef. Dc „Tel." verneemt, dat men gister uit de pnin- hoopen van het stadhuis ruim veertig registers van den Burgerlijken Stand heeft kunnen redden, die on der de ijskorst zichtbaar waren. Geslaagde proefneming. Reuter meldt uit Keywest (Florida): Twee Amerikaansche marine-officieren hebben gister proeven genomen met nieuwe apparaten, met behulp waarvan zij een duikboot verlieten, die op een diepte van 36 meter lag. De officieren droegen maskers, die met zuurstof waren gevuld. DE INBRAAK IN DE BERLIJNSCHE BANK-KLUIS. De daders waarschijnlijk gevonden. Uit een uitvoerig telegram van het W. B. blijkt, dat de drie gearresteerde gebroeders Sass vrij zeker de personen zijn, die den grooten bankdiefstal te Ber lijn op hun geweten hebben. GUNSTIQE QELEGENHE1D. (Passing Show.) Meneer ais u klaar bent wilt u dan even mijn vlieger uit de draden halen? IN EEN JUWELIERSZAAK TB AMSTERDAM. In den loop van gistermiddag kreeg een juwellerszaak in de Kalverstraat te Amsterdam bezoek van een heer, die vloeiend Fransch sprak en voorgaf Italiaan te zijn. Hij kocht een paar gouden manchetknoopen en ver kocht een paar platina knoopen. Na afloop van deze transactie vroeg hij ringen te zien Hem werden een aantal ringen van hooge waarde voor gelegd en ondanks lang zoeken en veel gepraat kon hij geen neus doen. Hij verliet den winkel. Onmiddellijk na zijn vertrek ontdekte de bediende, die hem te woord had gestaan, dat een platina ring was verdwenen. In dien ring zat een briljant van 8 karaat "nderde in 'n jong koolzwart glimmend peerd mlt 'n bles voor de kop, dat van ongeduld stong te springe... Toe de Bloeütot óm keek... In gouwen wapenrusting sting deer mlt 'n groöt slagzwaard op zai: Kóning Rad boud, die öfskoid nam: ..Vaarwel, Bloedtoet, vaarwel". Het dak van de boerehut skeurde lenbons van me kaar en hal zag houg in de Iuoht: Wodan, de geweldige, de oppergod, in z'n blouwe hemel-mantel, op 'n wit stroidros, in galop hnkomme, de wolleke in flarde van ien skeure en wel zestig ruiters, die mit hun lanse 'zwaaide boven hun houfde; 'n oorverdouvend gejuich, steigerende peerde die weer regsomkeer maakte, naast Wodan in vliegende galop: Radboud, die nag ien keer omkeek nel de verlaten boerehut op aarde, z'n gróót slagzwaard in de hand, weermee le drie keer groette: „Vaarwel, Bloedtoet. vaarwel!" Bewusteloög sloeg de Bloedtoet teugen de grond en bonsde neer op de skerpe rand van de beun, mit z'n voorhoufd; uit 'n diepe gapen de wond gutste 't bloed, dat deur de nelde op de grond soipelde; in de ienzame hut lag z'n ontzielde liohaam weldra te verstaiven in de kille eivendlucht... Toe de Bloedtoet uit 'n benouwde drouxn wakker wier, lag ie op z'n buik mit z'n kop tusken 't houfdkussen en 't houten beskot van z'n ledikant deur de skarpe kant sting in z'n voorhoufd 'n diepe vóór... „Je konne best stikt hewwe, asze Je niet wakker worren wasze" zaide Neeltje, die vóór 't ledikant sting. „Skai uit, moidje, skai uit; 'k bin ommers al dóód; leegbloed op de beun van de boereplaate baf de Teut- Je szoeker... Neeltle wees mit hcur wolsvinger nei heur voorhoufd... asof dèèr ok 'n vóór in sting? Nel hoor, want ze zaide: ,,'t Is toch begroótellk, aeze je nag iM jong blaat Ml j« Mvwt 4M al VUTTWM l» j« ke»J" k NOODLOTTIGE BRAND TE LONDEN. Drie vrouwen omgekomen. Bij een brand die gistermorgen in een huis te Wal- lasey in Cheshirc woedde, kwamen drie vrouwen om het leven. De man van een der vrouwen redde zijn kinderen langs de reeds brandende trap. Toen hij daarop wilde terugkeeren om zijn vrouw te redden, was het reeds te laat, daar de vlammen hem den toegang versperden. VIJF EN TWINTIG BEWOONSTERS GERED. Reuter meldt uit Minneapolis: Maandagavond is brand uitgebroken im een gebouw an drie verdiepingen, dat bewoond wordt door vrouwe- "jke studenten van de universiteit te Minnesota. Daax het gebouw spoedig in lichtelaaie etond, ging de red ding der bewoonsters met groote moeilijkheden ge paard. Niettemin slaagde men er lm, de 25 vrouwelijke -^udenten. die zich In het gebouw bevonden, in veilig heid te brengen. Een surveillante, een studente, twee politieagenten en een brandweerman werden gewond. V'L Ot'.VOEUOE PLEK. ^rttesiia' Engeland, AmeriU en dc ouiwapcniiig iu zee. RO OVERKOM ANTIEK. EEN VERDELGINGSOOR LOG. HET VOLKSONDERWIJS EN DEN STRENGEN WINTEK. Van onzen relssenden correspondent) Belgrado, 11 Februari. Nu ln Italië het rooverswezen tot het verleden be hoort, kan men alleen nog op den Balkan de rooverro- manitlek vinden. In Roemenië heeft nog slechts enJkele weken geleden een bende een trein aangehouden en uitgeplunderd, in Bulgarije zwerven nu nog bende- rond, die voornamelijk veediefstallen op groote schaal plegen, doch er ook niet tegenop zien eenzame wonin gen en somB zelfs een klein dorp te overvallen, om al les mede te nemen wat van hun gading is. Wordt te genstand geboden, dan Vloeit bloed, vallen dooden en gewonden. Joego-Slavië wordt onveilig gemaakt door twee beruchte roovers, op wier hoofd hooge premlën zijn gesteld en eerst dezer dagen zijn twee beroemde 1 roovers, de broeders Barbulouitsj, in een gevecht met gendarmen en soldaten gedood. De bende, aan wier hoofd ze eenmaal stonden, was reeds uitgeroeid, doch de twee aanvoerders waren ontkomen. Enkele weken geleden kwam men hen op het spoor. Van alle zijlden vervolgd drongen ze in een leege woning binnen, waar van ze de deur -barricadeerden. Vanuit de vensters openden ze het vuur op de gendanmen, die toen de hulp van militairen inriepen. Artillerie werd gerequi- reerd en het huis onder vuur genomen. Een der twee broeders werd in het huis gedood; de ander deed daar op een uitval, trachtend door het belegeringsoordoo i heen te breken. Daarbij werd hij door een soldaat neer geschoten. I Dadelijk na den oorlog was het aantal rooverbenden - in Joego-Slavië nog zeer aanzienlijk en tot 1924 nam j dat aantal steeds toe. Er waren drie soorten roovers: de Bulgaarsche Komitadsji's, Albaneesohe roovers, Katsjaken genaamd, en, speciaal in Montenegro, roo verbenden, die uit deserteurs bestonden. In 1924, toen dioor de regeering te Belgrado besloten werd aan het rooverswezen een einde te maken, werd het aantal der Katsjaken geschat op 1200, dat der Bulgaarsche komi- badji's op 800, dat der ails roovers levende deserteurs in Montenegro op 200. Daar Servië en Montenegro groo- tendeels uit bergland bestaan en dun bevolkt zijn, was de strijd tegen de roovers zeer meeldijk. Er werden vliegende gendarmerie-<aMeel'iingen gevormd en in de meest geplaagde gebieden langs de wegen wachthuizen gebouwd. De rooverS lieten zich echter niet spoedig af schrikken en gedurende vier jaar werd een soort guerilla-oorlog gevoerd, waabrij door de gendarmen ook vaak mitrailleurs werden gebruikt. In drie jaren wer den 316 Katsjaken gedood, 173 na bloedige gevechten gevangen genomen .terwijl 626 zich vrijwillig aan de politie overleverden. De weinige Katsjaken, die over bleven, vluchtten op Aïbaneesch gebied, zood'at er thans niet één Katsjaken-bende meer in Joego-Slavië bestaat Door deze actie is het aantal veediefstallen ln Zuld- Servië aanzienlijk verminderd. Terwijl ln 1921 en 1922 jaarlijks 22000 stuks vee (meest schapen) geroofd wer den, bedroeg dit aantal ln 1927 slecht3 129 in het geheel. Ook tegen de Bulgaarsche komitadsji's werd een vemietiglngsoorlog gevoerd. Deze komitadsji's vier- moorddden per jaar eenige honderden menschen. Se dert 1924 werden 88 komitadsji's gedood, 68 na gevech ten gevangen genomen, 108 gaven zich vrijwillig over. Niet minder dan 19 'benden werden volkomen vernie tigd, waarbij de aanvoerders meestal in den strijd met de gendarmerie het leven lieten. Evenzoo wend tegen de Montenegrijnsche deserteurs met kracht opgetreden en men kan thans zeggen, dat er ln geheel Montenegro niet een enkele deaerteursbende meer bestaat. Alle de serteurs werden gedood, gevangen genomen of gedwon gen zich over te geven. Natuurlijk vielen bij dezen strijd ook aan de zijde der gendarmerie dooden en gewondeh, al was hun aantal aanzienlijk geringer dan bij de roovers. Gesneuveld zijn bij de actie tegen de reoveai «ebt gendarmen, geurend werden er 387, maar bovendien stierven tengevolge van 'en inspannenden dienst onder ongunstige hygiënische oestanden *flr| de Bulgaarsche en Albaneesche grens 775 gendarmen. Over het algemeen ls de criminaliteit in Joego-Slavië 3e laatste jaren sterk afgenomen. Terwijl in 1919 nog :2S7 beroovingen plaats vonden, wenden er in 1927 ?ledhts 259 vermeld. In 1925 weiden 1808 menschen ver moord, in 1927 nog geen 1000. In Bulgarije worden per 100.000 inwoners meer dan twee maal zooveel menschen vermoord als la Joego Slavlë. Een groot deel der moorden moet op rekening wor- 3en gesteld van de bij de Albaneezen nog steeds be staande bloedwraak. Ook in een deel van Montenegro bestaat de bloedwraak nog, waarbij soms heele famlliën worden uitgemoord. De bestrijding vau het rooverswezen en de vermin dering der criminaliteit waa een der belangrijkste vraag stukken, waarvoor de regeering van den jongen staat :ioh gesteld zag. Een ander, zeer zeker niet minder be langrijke was dat der algemeene volksopvoeding. Ook op dit gebied toont het land de grootste verschillen, de sterkste tegenstellingen-. Het hoogste in cultuur stond de staat Slovenië, waar in 1921 van de honderd b^wor.vs ruim 91 lezen en schrijven konden. Het slechtst is de toestand in Macedonië, waar ruim 83 percent analpha- beten zijn en ook in Bosnië en Herzegowina zijn ruim 807 percent analphabeten. Zeer zeker is dat geen eer voor het oude Oostenrijk-Hongarije, dat veertig jaar hier regeerde. De heeren te Weenen hebben het voor de wereld steeds voorgesteld, alsof zij in die vroeger Turk- sche gebieden beschaving en vooruitgang brachten; de cijfera bewijzen evenwel iets anders. Ook in Kroatië, waarvan de bewoners zoo gaarne en met zooveel ophef spreken van „hun duizendjarige cultuur", zijn nog meer dan 32 percent analphabeten. Met uitzondering van Slo venië doet zich overal het verschijnsel voor, dat het aantal analphabeten onder de vrouwen aanzienlijk grooter is dan onder de mannen. In het oude Servië bijv. zijn onder de mannen ruim 45 percent analphabeten, on der de vrouwen 83.5 percent In Macedonië kur.nen van de honderd vrouwen nog geen elf lezen en schrijven, terwijl van de honderd mannen ruim 24 die kunst ver staan. Al deze cijfers zijn van 1921 en men neemt aan, dat het aantal analphabeten met 5 A 8 percent is afgenomen. De regeering heeft alles ln het werk gesteld het onder wijs meer algemeen te maken, doch eenvoudig is dat niet, doordat groote deelen van het land zoo uiterst dun bevolkt zijn. Montenegro b.v. heeft niet meer dan 21 bewoners per vierkante kilometer (Nederland meer dan 200). Om naar sohool te gaan moeten duizenden kinderen in het bergland vele kilometers te voet afleg gen en in wintertijd, als de sneeuw hoog ligt en ijskoude stormen, blazen, is dat natuurlijk voor de kleinen on mogelijk. In dezen bijzonder strengen winter (heden morgen om negen uur wees de thermometer aan den Donau-oever 30 graden Celsius, dat zijn 54 graden Fahrenheit vorst) zijn tienduizenden kinderen in de bergstreken zonder onderwijs en Joego-Slavië is voor zes zêvende deelen bergland. Deze ontzettende winter heeft niet alleen een 6lechten invloed op onderwijs, doch wordt, ook in vele andere opzichten bijna tot een ramp. De brandstof, die de men schen naar de hier beerschende gewoonte, 'a zomers hebben ingeslagen, raakt uitgeput en nieuwe aanvoer is door de hooge sneeuw bijna onmogelijk. De stad Ljubljana heeft aan de regeering getelegrafeerd om hulp De stad is bijna zonder steenkolen en hout, scholen moeten worden gesloten! Voor de armen wordt de toe stand onhoudbaar. In vele streken, o.a. te Zagreb, heeft de overheid hier en daar op straat cokesovens laten plaatsen, waarvan de menschen zich kunnen warmen. De prijzen der levensmiddelen, stijgen steeds. Het trein verkeer ls in de war. Treinen komen met vele uren vertraging aan, op enkele lijnen is het verkeer geheel gestaakt De wolvenplaag wordt eiken dag ernstiger en maakt de menschen zenuwachtig, wat al menige goed moedige herdershond, dleni men voor een wolf hield, met den dood heeft moeten bekeopen. J. k SKS&&H0PB,

Schager Courant | 1929 | | pagina 6