GEHEIM MILITAIR VERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIE. „Tegen chronische hardlijvigheid". Gemengd Nieuws. De onderwijzeres-wachtgeldsier. Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem Op een ijsschots naar zee afgedreven. Zenuwstillend MIJNHARDT'S zenuwtabletten Treinbotsing op den Balkan. De vermoedelijke overlevenden der „ItaEa". Spoorwegongeluk bij Dortmund. Een gevaar voor den vrede in West-Europa. OOK TEGEN NEDERLAND GERICHT. Storm op de Zwarte Zee. Mist boven Engeland. Een getrouwde vrouw op de schoolbanken. met de deur te rammeien, kwam mej. Kos mst haar kindje de heer Kos was zelf niet thuis den hoek om achter het huis vandaan, de rook had haar reeds gewekt. Het gezin van den heer Kaper had blijkbaar nog steeds niets gemerkt van het gevaar dat hun dreig de, 011 eerst na heel voel moeite mocht het den hoor Wardonaar gclukkon ook dezo familie, boataando uit man en vrouw, twee zoons on don grootvador, to wok ken. In alle haast on mot achterlaten van alles moesten zo het brandende gebouw verlaten. Hevig geschrokken als de menschen waren, ging dit niet zoo heel gemakkelijk. En het werd toch hoog tijd, want het perceel stond enkele oogenblikken daarna in lichtelaaie. Zoo had het dus weinig gescheeld of deze brand 'had aan enkele menschen het leven kunnen kosten. Was de heer Wardenaar misschien enkele oogenblikken eerder gepasseerd, dan zou hij niets heb ben gemerkt en zou het voor de bewoners zeer zeker noodlottig zijn geworden. Ik geloof, dat wanneer iedere moeder de geneeskracht die Kruschen Saits bezit, zou kennen, menigeen minder zou sukkelen. L.L. OrlQlnetlc brief ter tniage. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 per fiac.» groote SeBch (3 x I flac.) 11.60. VORST-SCHADE. Door het springen van de waterleiding, stond een gedeelte van de gangen in de U.L.O. alhier Maandag morgen blank. De conciërge had de waterleiding niet af kunnen zetten, omdat hij niet bij de kraan had kunnen komen en hulp' was hem op zijn vraag niet verleend. Het gevaar geweken. EEN MISLUKTE AANSLAG OP DEMPSET Omstreeks een uur of drie was men den brand in zooverre meester, dat niet langer gevaar voor de om- i liggende woningen dreigde. Nog opstaande muren en het vierkant werden omver getrokken en met ver der nat houden was het vuur later geheel gebluscht. Op de plaats van den brand waren verschillende gemeente-autoriteiten en politie aanwezig. Overigens, heel weinig publiek en den volgenden dag hoorden j velen met verbazing, dat er dien nacht brand was geweest. Naar wij later nog vernamen, was het huis van den heer Kaper verzekerd, doch de inboedel niet. Wel van den heer Kos. I Van verschillende zijden hoorden wij de klacht, dat het toch wel wat te erg streng werd doorgetrokken dat zelfs menschen in de naaste omgeving niet ge wekt werden en gaf men desnoods wijksgewijze brand hoorn-blazen in overweging. Een schadepost voor de Sohager Pluim- vee-vereeniging. Naar wij later nog vernemen, beteekent ook voor de Schager Pluimveevereeniging „Westfriesland", deze brand een groote schadepost. In het perceel was na melijk de inventaris van deze vereeniging (bestaande uit hokken, kooien, enz.), opgeborgen', die mode een prooi der vlammen is geworden. Ofschoon aanvanke lijk wèl verzekerd, moet later de slof in de premie betaling gekomen zijn, zoodat nu van eenige uitkee- ring van verzekeringswege wel geen sprake zal zijn. De benoeming van mevrouw KriekBaas, wachtgeld- ster, tot onderwijzeres aan onze openbare school, heeft behalve het reeds door ons genoemde verzet, ook do oudercommissie tot een vergadering op j.1. Zaterdag middag gebracht. Deze commissie was eveneens van meening dat deze benoeming hoogst ongewenscht was en nadeelig voor het onderwijs. De voorzitter der Oudercommissie heeft zich dan ook tot den Burge meester gewend met het verzoek om deze benoeming weer ongedaan te maken. Heden, Dinsdag, zullen B. en W. over het punt in kwestie een vergadering hebben met den inspecteur van het Lager Onderwijs, den heer Dun. Naar ons werd meegedeeld is mevrouw Kriek— Baas, ofschoon haar benoeming met 15 Februari reeds is ingegaan, niet op school verschenen, of schoon B. en W. op haar vorzoek om 14 dagen uit stel, wat haar infunctietreding betreft, niets hebben geantwoord. Dus ondanks het feit, dat zij geen verlof had, is zij weggebleven. Wij blijven verder nog maar steeds belangstellend wanneer de bewuste brief, waarin de geneeskundige verklaring, dat de benoemde 3 dagen per maand ziekteverlof moest hebben, op het raadhuis is gearri veerd. 'Het gerucht blijft maar aanhouden, dat de be trokkene, die natuurlijk liever niet benoemd was, zorg heeft gedragen dat die bewuste brief vroegtijdig, dus vóór de j.1. raadsvergadering, dóór arriveerde. Dat is echter na de verklaring van onzen burgemeoster in de laatste raadsvergadering moeilijk aan te ne men. Toch is volkomen opheldering zeer gewenscht. Onbekende vuurt op hem ln zijn slaapkamer. Reuter meldt uit Miami, dat gisterochtend vroeg een tot nu toe onbekend gebleven individu de slaapkamer van den ex-wereldkampioen Dempsey binnendrong en een kogel op den bokser afvuurde welke gelukkig geen doel trof. HEVIGE GASONTPLOFFING. Negen dooden en veertien gewonden. Uit Tokio wordt gemeld, dat te Nagoja, een gas houder ia ontploft, waarbij negen menschen gedood en veertien gewond werden. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is nog niets komen vast te ©taan. Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver- llchtiag, kalmte en rust bezorgen. „Geen goud xoo goed" DOOR PLOTSELING OPKOMENDE NEVEL WAS REDDING ONMOGELIJK. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten tevens meedeelde, dat het zoowel haar wenach, als die barer ouöevs er. van har aanstaanden man was, dat zij het gymnasium zou afloopen. De rector belegde eer. leeraarsvergadering en die kwam tot het besluit, dat de wet zich niet alleen niet tegen het toelaten van gehuw den verzet, maar uitdrukkelijk ledereen, die aan de elsohen van toelating voldoet, veroorlooft de lessen te volgen. Voor alle zekerheid stelde men 't ministerie van onderwijs van de zaak in kennis, dat vun hetzelfde ge voelen bleek. Mimml is dezer dagen van haar huwelijks reis teruggekeerd on heoft weer plaats genomen op de schoolbanken. Zij staat nu ingeschreven als mevrouw Mimmi G., geboren N. Door haar huwelijk is zij meer derjarig geworden en heeft nu boven haar klassegenoo- ten het voorrecht zelf haar rapporten voor gezien te mogen teekenen. Later wordt nog gemeld: De beide vrouwen en de man, die om het leven kwa men schijnen op het oogenblik van de ontsporing uit den trein te zijn gesprongen, en onder den omvallen- den wagon terecht te zijn gekomen. Het omgevallen rijtuig Is zwaar beschadigd. Verte genwoordigers van de directie der rijksspoorwegen en van de justitie stellen een onderzoek in naar de oor zaken van dit ongeval. GROOTE BRAND IN EGYPTE. Vijfenzestig huizen verwoest. DE SIMPLON-EXPRESS TEGEN EEN GOEDERENTREIN. Reuter meldt uit Cairo: Een zware brand is uitgebroken bij Bilbois. Vijfen zestig 'huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Een vrouw is omgekomen, terwijl verscheidene perso nen brandwonden opliepen. Naar V.D. uit Agram verneemt, heeft Zaterdagavond tusschen, de stations Brot aan de Save en Sinij een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij de uit Agram naar Belgrado rijdende Simplon-express tegen een goe derentrein gereden is. Deze moest wegens een machine defect op den open baan blijven staan. De machinist heeft het haltsignaal niet gezien en is op den goederentrein geloopen, waarvan verscheidene wagons beschadigd werden. Ook de locomotief van de expres werd beschadigd. Er werden slechts 2 passa giers gewond. De materieele schade is groot NOG VERDER ZOEKEN! S DOODEN. 7 GEWONDEN. Zaterdagmorgen om 10 uur is een lokaaltrein, die tus schen Wanne en Dortmund rijdt, bij een wissel ont spoord. De locomotief en de twee eerste wagens pas seerden den wissel in de goede richting doch de derde wagen kwam op een zijspoor en viel om, terwijl de beide volgende wagens ontspoorden. Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld is een reiziger gedood en zijn er zeven gewond De gewonden konden zich, nadat 'zij in het ziekenhuis verbonden waren, naar huis begeven Volgens de laatste beriohten zijn bij het spoorwegon geluk te Dortmund drie personen gedood en 7 gewond. Een Wolff-berloht uit Bern meldt, dat professor Sa- moilewltsj zich, naar de bladen mededeelen, als volgt heeft uitgelaten over de vooruitzichten van een verder onderzoek naar Amundsen Op de vraag of het doel heeft naar de vermisten te zoeken antwoordde Samoilewltsj: Naar Amundsen niet; Amundsen is verloren; dat bewijzen de overblijfselen van de „Latham", die gevonden zijn. Het is echter niet uitgesloten, dat men nog de overblijfselen van de „Ita- lia" of zelfs de met het luchtschip verdwenen beman ning van de z.g. ballongroep terugvindt, al is de hoop gering. Het is evenwel beslist plicht de nasporingen voort te zetten. Ook naar den Zweed Andree, die in 1697 met een ballon naar de Zuidpool 13 gegaan, heeft men vier jaar gezocht tot men eindelijk overblijfselen van den ballon vond. In Italië zijn reeds middelen be schikbaar gesteld voor een reddingsactie; wellicht zou ik daaraan deelnemen. Men heeft er in Italië reeds over gesproken, maar de „Krassin" zal niet meedoen. Die is alleen op zijn plaats ais het er om gaat in korten tijd alle krachten in te spannen. De nasporingen moe- aen aan de W.N.Wl kust van Franz Jozefsland worden ingesteld. Men zal twee kleine vliegtuigen, een motor boot en honden, alles natuurlijk in den zomer, moeten meenemen. Volgens een bericht van de Montag heeft het s.8. Frisia, dat Zaterdagmiddag door het ijs van de haven van Norderney een vaargeul gemaakt had en naar bul ten was gevaren, 2 mannen waargenomen, die zich van het vasteland op het ijs van de Waddenzee hadden be geven. Zij bevonden zioh midden in het vaarwater 1500 M. van de haven af en poogden vergeefs het eiland weer te bereiken. Het was onmogelijk hun van het sohip hulp te brengen, want plotseling kwam een dichte nevel op zetten en de op den ijsschots drUvenden moesten aan GEMIS AAN VERTROUWEN IN DEN VOLKSBOND hun lot worden, overgelaten. j Groot opzien heeft gebaard hetgeen dezer dagen door het „Utrechtsch Dagblad" is gepubliceerd. Het TORPEDOBOOT OP EEN IJSBERG GELOOPEN. V.D. verneemt uit Kowno: Naar uit Moskou wordt gemeld, woedt op de Zwarte Zee nog steeds een zware storm, Do Russsiche radio stations hebben o.a. van den Russischen stoomer „Le- nin" seinen opgevangen. Negen en twintig van Bakou uitgeloopen vissöhers-1 schepen worden vermist. De oevers van de Zwarte Zee zijn bevroren, en de heerschende wind drijft de ijsblokken naar het Zuiden. Een Russische torpedoboot is bij Odessa op een ijs berg geloopen en gezonken. Men vreest, dat de beman ning mede verdronken Is. Een stoomboot kon Odessa niet binnenloopen, doordat de haven ingang door Ijs versperd was. SCHOONRIJDBN. Op dem Zaterdag gehouden wedstrijd in sdhoonrijden door de Amsterdamsohe IJsclub behaalde Mevr. Schoorl- Keetman te Winkel en de heer C. P. Timmerman alhier den tweeden prijs. De heer en mevrouw De Boer Blaauboer, vroeger te Wierlngerwaard, behaalden den lsten prijs. In den wedstrijd schoonrijden voor dames behaalde mevrouw De BoerBlaauboer den lsten en mevrouw SchoorlKeetman den Bden prijs. i Er hadden 31 dames en 29 paren Ingeschreven. DUUR STROO. Door den strengen vorst en hij velen niet te groo- ten hooivoorraad, is er een levendigen handel in stroo gekomen. De prijzen zijn dan ook bij vorigen herfst ongeveer met f 8.per 1000 K.G. gestegen, ter wijl de voorraad in de verschillende polders geheel verkocht en opgeruimd is. EEN MOOIE TOONEELVOORSTELLING. Vrijdag 8 Maart zal hier in het Theater Royal op treden het Nieuwe Rotterdamsche Tooneelgezelschap Heijermans ensemble. Opgevoerd zal worden het be kende stuk: De medailles van een oude vrouw. Dit stuk heeft overal een overweldigend succes, ze ker mede het gevolg van het eminente spel van de dames mevrouw Tartaud en Julia Cuijpers en de heer Willem van der Veer, die er de hoofdrollen in ver vullen. ONGEWENSCHT BEZOEK. De vorige week heeft een onzer middenstanders on gewenscht bezoek gehad in zijn winkel. Hij heeft in zijn winkellade behalve het gewone klein geld, nog een doosje staan, waarin enkele kleine ontvangsten worden gedeponeerd. Toen de heer des huizes weder om een kleine ontvangst' daarin wilde doen, was het bewuste doosje» verdwenen en bleek ook de rest klein geld er niet meer te zijn. Een bedrag van beteekenis kan het niet geweest zijn, maar toch bleek dat men zich ongemerkt toegang had weten 'te verschaffen tot den winkel en zóó zijn slag had pogen te slaan* Een waarschuwing voor anderen! 11 BILJARTEN. Zaterdag zijn te Lutjewinkel twee partijen biljart gespeeld door den heer C. Keijzer, Amsterdam en den heer J. Schenk, Schagen. Gespeeld werden twee par tijen van 300 caramboles cadre. De vriendschappelijke wedstriid werd gegeven voor de sociëteit voor 'n flink opgekomen publiek. De uitslag werd: Eerste partij: J. Schenk: 187 punten, 21 beurten, hoogste serie 37, gemiddelde 8.90; C. Keijzer: 300 pun ten, 21 beurten, hoogste serie 104, gemiddelde 14.27. Tweede partij: C. Keijzer: 153 punten, 15 beurten, hoogste serie 28, gemiddelde 10.2; J. Schenk: 300 pun ten, 15 beurten, hoogste serie 51, gemiddelde 20. Een compliment aan den heer Zeeman werd na al- loop gegeven door de spelers voor zijn uitstekend ver zorgd materiaal* VERSCHILLENDE AANVARINGEN. Geheel Engeland is tijdens het weekend in dichte mist gehuld geweest. De kustvaart van het Engelsche Ka naar naar de Clyde Is daardoor ernstig belemmerd. Ttal van ongelukken zijn voorgekomen, maar er zijn geen menschenlevens te betreuren. Het s.s. Arundel, dat van Dieppe naar Newhaven on derweg was, ls met 50 passagiers aan boord bij de ha ven van Newhaven in botsing gekomen met de kolen boot Tamworth. De -boeg van de Arundel is ingedrukt maar het schip heeft toch zijn reis kunnen vervolgen, daar de waterdichte schotten het uithielden. De Tam worth moest op het strand worden gezet. De postboot Saint George, die Zaterdagnaoht van Harwich naar Hoek van Holland was vertrokken is bij' Felixstowe aan den grond geraakt en tot gistermiddag blijven vastzitten. Toen raakte zij vlot en kon de reis voortzetten. Het lichtschip South Goodwin ls door de Duitsche s.s. Oliva geraamd en beschadigd. IN EEN WEENSCH GYMNASIUM. De op een na hoogste klasse van een particulier gym nasium te Weenen telde onder haar leerlingen de 17- jarige Mimml N., een bijzonder knap meisje. Den vori gen winter heeft Mimmi haar hart verloren aan een flinken, jongen man en daar er geenerlei bezwaren wa ren om beiden in het huwelijk te laten treden, gaven Mimmi's ouders daartoe hu ntoestemming. De rector van het gymnasium ontving onlangs een brief van het meisje, waarin zij haar voornemen te kennen gaf en Zou ik hertrouwen Als ik het mijn overleden vrouw kon vragen, geloof ik dat ze met nee zo? geantwoord hebben. zijn namelijk de geheime stukken van het militair I verdrag, dat in 1920 tusschen Frankrijk en België is gesloten, benevens de verklaring, welke er bij de jaarlijksche bespreking van 1927 tusschen de Franscho cn Belgischo staven aan werd gegeven. De inhoud van het verdrag is tot nu toe geheim gehouden: er zullen zoowel in Frankrijk als in België maar enkele regeeringspersonen en militairen zijn, die het kennen. En van de afspraken der generale staven weten waarschijnlijk nog minder Franschen en Belgen. Juist daarom zal de publicatie van de ge heime stukken door het „U. D.", zooals in den aanvang reeds gezegd, des te meer opzien baren. Hoe het blad er aan komt? Het heet dat het ze door toevallige om standigheden in handen heeft gekregen,* en het voegt j er aan toe, volkomen van de echtheid overtuigd te I zijn. Dit laatste is zeer aannemelijk, daar anders 't blad toch niet tot publicatie zou zijn overgogaan. Aan I den anderen kant is voorzichtigheid met dergelijke stukken natuurlijk geboden, omdat vervalsching zeer wel mogelijk is., I Een feit is echter, dat het Verdrag bestaat en de in houd daarvan, zooals die thans is gepubliceerd, er zeer geloofwaardig uitziet. Dat een dergelijk militair verdrag tusschen Frank rijk en België gesloten is, is op zich zelf niet zoo on begrijpelijk en misschien ook niet verontrustend, ge zien de ervaringen, die de beide landen in den groo- ten wereldoorlog hebben opgedaan. Men vraagt zich echter onwillekeurig af, of het nu noodzakelijk was, dat zich de beide landen tegen eventueel oorlogsge vaar met elkaar verbonden. Beteekent het gemis aan vertrouwen in den Volkenbond? Een ieder zal toch moeten toegeven,d at dit lichaam reeds veel in het be lang van dén wereldvrede heeft gedaan en het toch feitelijk een slag in het aangezicht is van een in stelling, aan welks ontplooiing elk vredelievend land met kracht moest arbeiden, eerder dan zich voor te bereiden op een eventueelen volgenden oorlog. De mogelijkheid te beschouwen die bij hen noodza'ke- 'lijk heet door neutrale landen te trekken, als het 'in hun voordeel ligt. Ja, door neutrale landen, en i dan zijn we op het punt gekomen, waar het verdrag j Nederland aangaat. Er wordt gerekend op het door- trekken van Nederlandsoh Limburg, er op gerekend dus, om ons als vijand te beschouwen. Wat het Verdrag hoofdzakelijk inhoudt, komt hier op neer, dat Frankrijk en België een verbond hebben gesloten, waarbij de beide mogendheden een weder zij dsche verplichting op zich nemen tot verdediging tegen landen, die een van hen beiden zou aanval len, en wel speciaal tegen Duitschland en tegen door Duitschland ondersteunde mogendheden. Ook bestaat er een EngelschBelgische overeen komst, welke het mogelijk maakt naar alle waar schijnlijkheid de eventueele tegenstanders van België tot twee te beperken, t.w.: Duitschland en Nederland, en die van Frankrijk tot drie, t.w.: Duitschland, Italië en wellicht Spanje. Bij art. 11. Betreffende het conflict tusschen Ne derland en België en de beteekenis van het woord „agressie", heet het: Krachtens art. 1 van de FranschBelgische mi litaire overeenkomst, genaamd „Convention de Bruxelles", is België zeker van Fran'krijks hulp te gen eiken tegenstander „die op de een of andere wijze, hoe dan ook, door Duitschland ondersteund wordt". Deze hulp kan maar van tweeërlei aard zijn: een di plomatieke of een militaire. „Aan den anderen kant „hebben de onderhandelingen sedert acht jaren (1927) „tusschen Nederland en België gevoerd, op het gebied „der waterwegen maatregelen van Nederland uitge lokt, en zullen zij die nog uitlokken, welke eventueel „als onvriendelijk en zelfs als agressief kunnen wor- „den beschouwd." Bij art. 3 der overeenkomst behoort de strategische reorganisatie van het Belgische spoorwegnet in dien «in, dat door uitbreiding een snellere verplaatsing van troepen mogelijk zal maken, vooral aan de Oost grens, met het oog op het doortrekken van West-Lim burg, n.1. langt: 1. IterenMeersscnValkenburgBocholt. 2. ElslooSittardWehr (variant: ObbichtSit- tardHongen). 3. VisserweertSusteren—Havcrt. De medewerking der Britsche troepen zou het mo gelijk maken een ernstigen zijdelingschen aanval te ondernemen op de spoorlijn Weert—Dalheim of op de lijn Maasbracht—Posterholt. i' Trouwens, de Nederlandsche Generale Staf zal slechts een gering cordon troepen ter observatie aan deze zijde van de waterlinie laten. De 2de sectie van den Belgischen Generalen Staf verklaart bij machte te zijn, dit punt te waarborgen. Uit deze laatste zinsnede blijkt wel duidelijk, dai er in elk geval gerekend is op het doortrekken van Nederlandsch Limburg, en do Belgische generale staf er voor instaat, dat wij tor plaatse niet veel troepen zullen hebben om dit tegon te gaan. v Verderfelijke plannen. In een beschouwing over het verdrag-noemt de N.R.Ct. den inhoud ervan ontnuchterend, maar wij kunnen niet ontkennen, voegt het blad er aan toe, dat een gevoel van diepe neerslachtigheid bij ons nog dut van verontwaardiging overheerscht. Nu tien ja ren 'lang is ieder, die niet in de hooge kringen der di plomatie heerscht, en zijn ook velen daarbinnen, in één rek bezig om over de monschheid een verlangen tot toenadering, een geest van welwillendheid te bren gen. Al wie maar kan en de gelegenheid heeft, werkt er toe mede, om het zoover te brengen, dat de volke ren elkaar beter zullen gaan verstaan, en in vrede met elkaar zullen kunnen leven. Talloozo organisaties, nationaal en internationaal, groote en kleine, offici- eele en private vereenigingen, zijn er op uit, een toe stand van elkaar over en weer begrijpen en waar- deeren, in het leven te roepen, opdat de schrik van den oorlog met al zijn namelooze ellende verre zal blij ven, en onderwijl gaat daar eene kleine groep mili- tairisten op z'n Duitsch van voor den ooriog voort, zonder iets van de teekenen der tijden te verstaan, vierkant tegen den draad in. Zij smeden verderfelijke plannen; zij trachten de geheele moderne rechtsopvat tingen en vredesorganisaties te vertrappen, en zij be loven elkaar „stipte" geheimhouding wel begrij pend, dat wat zij doen het daglicht moet schuwen. Herhaaldelijk wordt in onderscheiden parlement over hetgeen zij in het schild voeren geinterpelleerd de aangelegenheid wordt als onbeteekenend voorgesteld. De kracht van de overeenkomst zal natuurlijk nu of ficieel worden verkleind. Inderdaad zal ook door de openbaarmaking de hatelijke overeenkomst veel van haar practische waarde verliezen, desnoods zal zij geheel worden ter zijde gesteld. Wat doet het er toe? Wat verloren is en nog weer in geen jaren en jaren herwonnen zal worden is hetgeen van het nieu we Europa de grondslag moest zijn: het allengs, terug- keerend onderling vertrouwen dat zich, zij het lang zaam, weer aan het ontwikkelen was. Toch, wij mogen niet versagen. De Volkenbondsge dachte is schoon. Laten wij trachten, daaraan verder te bouwen. Eenmaal moet toch aan de weidenkenden de zege ten deel vallen. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. In het buitenland heeft de pers zich reeds voor een deel bezig gehouden met het geheim militair verdrag tusschen Frankrijk en België. Over het algemeen heeft de publicatie er van nogal opzien gebaard. Te Brussel. In Brussel heeft de publicatie niet in het minst groot opzien gebaard. De Belgische regeering 'heeft tot dus verre nog geen démentie gegeven. In zekere officieele kringen verluidt, dat wanneer het verdrag werkelijk zou bestaan, alleen de koning den inhoud daarvan kan kennen. De kwestie zal zeker in het parlement besproken worden, naar verder verluidt, want de bur gemeester van Antwerpen zal Dinsdag een interpel latie indienen. De „Standaard" schrijft dat het niet te gelooven is, dat de gepubliceerde inhoud van het verdrag echt is. Het blad voegt er bij, dat de Belgische regeering steeds het bestaan van een Fransch-Belgisch geheim militaire overeenkomst geloochend heelt. Te Berlijn. Ook in Berlijnsche politieke kringen maakte het verdrag, naar van daar wordt gemeld, grooten indruk Van de Maandagochtendbladen schrijft de „Montag' onder het opschrift „De maskeering van de Locarno- politiek", dat alle dementi's van de Fransche en Bel gische regeering niets helpen zouden. Alle feiten ge tuigen «r voor, dat dit verdrag beetaat. Men behoeft

Schager Courant | 1929 | | pagina 2