Weer V\«V GRIEP! ABDU5IRO0P Uit een Balkan-staat. V!-'( Consultatie-bureau voor Zuigelingen te Schagen. Sluit de hoofdkraan! EEN MOOI BEDRAG. Door do daarvoor gevormde commissie is voor stcunverleening in deze moeilijke dagen een bedrag bijeengebracht van f2020— plus 40 pond spek. Aardig was, dat. de verpleegden in ons Tehuis voor Ouden van Dagen f9.25 bijdroegen. Naar men ons meedeelde, hebben B. en W. onzer gemeente geweigerd met de gevormde commissie samen te werken wat de regeling der ondersteuning betreft. Van den kant van Herv. en R.-Katk. Armbe stuur is deze samenwerking wel geaccepteerd en heeft een lid dier corporaties zitting in de commissie geno men. VERTROUWEN OPGEZEGD. In de vergadering van de afd. Schagen van de S.D.A.P., Woensdag alhier gehouden, werd de hou ding besproken van den raadsafgevaardigde, den heer Willemse, die vóór den afloop der vergadering deze verliet. Do afd. heeft den heer Willemse in overweging gegeven zijn mandaat als raadslid ter beschikking te stellen. KIEZERSLIJST. Op de kiezerslijst in onze gemeente komen voor 1929 voor de 2e Kamer 2177, voor de Prov. Staten 2140 en voor den Gemeenteraad 2036 namen voor. PAASCHTENTOONSTELLINGEN. Het negental Paaschtentoonstellingen van de laat ste jaren is thans weder compleet. Wij wachtten nog do aankondiging van Zaandam en Doetinchem. Deze zijn thans ook bekend. Zaandam nl. met Schagen en 's Hertogenbosch exposeeren op Woensdag 20 Maart en Doetinchem met Rotterdam op 19 Maart. HALVE STUIVERSVEREENIGING. De Halve Stuiversvereeniging voor on- en min vermogende personen aan vallende ziekten, ontving van afdeelingen in Hollands Noorden in de maan den September, Octoher en November 1928 de vol gende bedragen: Alkmaar f92.23; Bergen f55.72; Breeznnd f 11.28; Helder f90.80; Julianadorp f 13.50; St. Pancras f 18.75; Schagerbrug f 10.40; Wieringen f 10.85. TUINBOUW. Do tuinbouw gaat in den polder Schagen lang zaam doch zeker vooruit. In de laatste 2 jaar is er heel wat aan kassenbouw gedaan. I)e meeste zijn bestemd voor druiventeelt, andere voor gemengde cultuur. Doch ook op den kouden grond wordt meer grond voor den tuinbouw in aanleg gebracht. Eon viertal flinke mannen hebben gemeenschappelijk in do Hale eenige H.A. grond gehuurd om die voor den tuinbouw te scheuren. Dit gaat vanwege de eigenaars wel op speciale condities, maar het gaat toch. Bij de nangenamo wandeling door do Halen, komt de wandelaar dus daar dezen zomer een aar dig stukje groentebouw te zien. LANDARBEIDERS-BEDRIJFJE. Donderdag is in het cafó Huiberts verkocht het dubbel woonhuis met toebehooren van den heer P. Bleeker in de Hale, ten overstaan van Notaris We- gonor Sleeswijk te Zijpe. Kooper werd de her H. F. van Nuland alhier voor f2030. BEGRAFENIBVEREENIGING „SCHAGEN". Jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging, op Donderdagavond Jl. in 't lokaal van den heer J. K. Boontjes. Aanwozig 29 leden. Nadnt de voorzitter, de heer J. Schoorl Pz., de vergadering heeft geopend, werden de notulon der vorige jaarvergadering door den Secretaris, den heer A. de Heer, gelezen en vervolgens door de verga dering goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de stalhouders de heeren G. Plevier en .Toh. Visser, dd. 31 Dec. jl., waarin zij per 1 Januari het tarief van alle rijtuigen met ft verhoogden, wegens afschaffing van het foolenstel9el ten behoeve van de koetsiers. Voorzitter geeft hierbij een toelichting. In 1925 is ook eene verhooging ingevoerd, welke toen onder protest is aanvaard, doch tevens besloten, geen ver dere verhoogingen te zullen aanvaarden. Wat nu gevraagd wordt is opnieuw eene tariefs- verhooging. Voorzitter cn secretaris hebbon een on derhoud gehad met de stalhouders, hebben een aan- bod gedaan, dat tegemoet kwam aan het derven der fooien door de koetsiers, maar dat is niet geaccep teerd, althans daar is niets meer over vernomen, al-1 leen werden de rekeningen ingediend met de ver- j hoogde tarieven. Inmiddels was gebleken dat, an- dere begrafenlsvereenigingen soortgelijke moeilijk- j heden hadden met de stalhouders, daarmede was ge confereerd en volledige overeenstemming verkregen.! Hiervan was het resultaat, dat aan de stalhouders gezamenlijk zal worden voorgesteld, op de tarieven van 1928 opnieuw te contracteeren, voor een termijn I van 3 jaar; wordt dit onverhoopt niet aanvaard, dan zal gezamenlijk naar andere begrafenismoge lijkheden worden uitgezien, met name per auto. Óver deze aangelegenheid ontspint zich eene uit- j voerige discussie. De heer Joh. Visser vindt wel 't fooienstelsel verkeerd en oordeelt 't op zichzelf wel goed dat dit de wereld uitgaat, maar het heeft al- j tijd bestaan, de tarieven zijn zoodanig dat de beloo- ning voor de vreemde koetsiers en te huren paar den niet voldoende kan zijn, doch met de fooi erbij gaat het. Sp'r. beweert dat bij de oprichting der be-1 grafenisvereeniging, toen de tarieven zijn vastge steld, is goedgevonden dat fooien bleven, 't Gaat daarom niet aan, nu maar plotseling de. fooien te verbieden. Daarom hebben de stalhouders er fl. op gedaan per rijtuig, die gulden komt ten goede aan de koetsiers en 't is niet overdreven. De Voorzitter ontkent, dat destijds de fooien zijn goedgevonden, een van de grondgedachten der ver eeniging is geweest het afschaffen der fooien voor alle mogelijke werkzaamheden bij sterfgevallen. De notulen van de vergadering, door den heer Visser bedoeld, worden opgeslagen, maar vermelden daar omtrent niets, wel echter dat er ook toen reeds strijd bestond over de rijtuigtarieven. De heer J. Keesman vindt de vraag der stalhou ders niet zoo onbillijk, doch kan zich met 't stand punt van 't Bestuur vereenigen, nadat hij verno men heeft, dat 't Bestuur heeft gepoogd tegemoet te komen aan hun wenschen, wat zij niet hebben aan genomen. De heer W. Plevier bevestigt de redeneering des heeren Visser en de heer C. Blaauboer dringt erop aan, het personeel behoorlijk te betalen, dan houdt de ontevredenheid vanzelf op, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit ook het standpunt is van het Be stuur, het personeel der vereeniging wordt goed be taald, maar de stalhouders hebben voor hun eigen personeel te zorgen. Hot standpunt van het Bestuur wordt goedge keurd met 12 tegen 5 stemmen. Twaalf stemmen blanco. Van de bestuurstafel wordt de wenach uit gesproken, dat met de stalhouders overeenstem ming wordt verkregen. Op verzoek van den heer Franzen, bewaarder der kleeding van de vereeniging, wordt zijn vergoeding hiervoor verhoogd van f 50 op f 65. Daarna brengt de Secretaris-Penningmeester, de heer A. de Heer, het jaarverslag uit, waaraan tevens toegevoegd is de rekening en verantwoording. De toestand der Vereeniging is zeer gunstig, en zij werkt tot tevredenheid. Er waren in 1928 35 begrafenissen bezorgd, n.1. 16 van leden en 19 van niet-leden. Bovendien werd aan de nabestaanden van twee elders gestorven leden een bedrag van f 149.uitgekeerd. Het lodental steeg van 1483 tot 1686, verdeeld over 509 gezinnen. Deze 1686 leden contribueercn totaal f 1952.20. De netto-winst over 1928 'bedraagt f 895.34. Het bezit der Vereeniging bedraagt op 31 Decem ber 1928 f4109.91 (waariDij in ©ogenschouw moet wor den gehouden dat de kleeding is gestold op een waar de van f 1.-.) Het bozit is hoofdzakelijk belegd in Ned. Staatsfondsen. In 't jaarverslag wordt er op gewezen, dat de finan- cieele resultaten over 1928 gunstig zijn, al is de winst dan ook kleiner dan andere jaren. Dit is een verschijn sel dat we te wachten zijn on dat in de toekomst door de steeds grooter wordende verplichtingen der vereeni ging, steeds sterker naar voren zal treden. Bij monde van den heer Jb. Burger rapporteert de financieele commissie tot goedkeuring, met dank aan den penningmeester. Onder applaus hecht de vergadering hieraan hare goedkeuring, waarna de voorzitter den secretaris-pen ningmeester en do financieele commissie hartelijk dank brengt voor hun werkzaamheden. Hij onder streept do clausule in 't jaarverslag over de steeds grooter wordende verplichtingen, en acht 't geluk 'kig dat de vereeniging de eerste jaren zoo heeft kun non overhouden, waardoor zij in de toekomst onge twijfeld aan hare verplichtingen zal kunnen voldoen. Daarna is aan de orde: bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren J. Schoorl Pz. en N. Hoogschagen. De heer Hoogschagen wordt met nagenoeg algemecne stemmen herkozen en neemt dif aan. De vacature-Schoorl gaat echter minder vlot. Na twee vrije stemmingen wordt de heer J. Keesman Cz. gekozen, die echter bedankt. Zoodat opnieuw gestemd moet worden, waarna de heer Schoorl na twee vrije stemmingen wordt gekozen met 14 stemmen, tegen 10 stemmen op den heer C. Blaauboer. Deze verrassende stemmingen geven den heer Schoorl aanleiding, niet zonder meer de benoeming aan te nemen, bij een deel der vergadering heeft hij blijkbaar het vertrouwen verloren en hij laat zijn besluit afhangen van de uitspraak van het overige be stuur. Het blijkt nu, dat het bestuur unaniem achter den voorzitter staat, terwijl enkele bestuursleden deze stemming bij verrassing veroordeelen; er is blijkbaar in alle stilte gekonkeld, en de stalhouders hebben voor hun grieven oen gewillig oor gevonden bij het personeel der vereeniging, dat ook wel eens griefjes heeft. Het algemeen belang der leden wordt blijkbaar achtergesteld bij persoonlijke wenschen, doch het is voor hen een bewijs, dat het bestuur op den goeden weg Is. De bestuursleden verklaarden hun functie te zullen hebben neergèlegd, indien de toeleg der tegen standers was gelukt. De heer Schoorl verklaart nu, de benoeming weer te aanvaarden. Hij wordt vervolgens met 22 stemmen tot voorzitter herkozen. Bij acclamatie wordt de heer C. Aij weder geko zen in de finaqcieele commissie. De rondvraag levert niets van belang op, waarna de voorzitter de vergadering sluit met dank voor aller aanwezigheid, hij hoopt, dat 't vertrouwen in hem, dat bij een deel der aanwezigen blijkbaar weg is, moge terugkeeren, hij zal als tot dusver al zijn 'bost doen in het belang der vereeniging. Alt Gi niet mee wilt doen aan de ?|riep, die Uw vrienden, kern lasen en Bmilieledcn ceft aangetast, neem dan loodra de eerste vers hljnselen dezer lang n et ongevaarlijke ziekte zich In Uw omgev ng voordoen, nkele malen daags de bacteriën doodende Akkers Abd |si oop. Een zeer bijzon dere bereidingswijze heeft het moge lijk gemaakt in Akker's Abdij* roop de levende krach en van een aantal van ouds bekende genee' k achtige krulden in verdien toestand te bewa ren. De ontsmettende, genezende en versterkende eigenschappen dezer krui den nu doen zich bij het voorkomen en bestrijden van de griep dadelijk gevoelen na een kort gebruik van AKKER'' Voorde Borst PtfkokarilLnimii» Wanneer hij echter denkt, nu een draad van het uon- lerlinge mysterie in handen te hebben komt hij bedro pen uit. Nog geeft hij echter den moed niet op en ten- ilotte gelukt het hem toch Haghi in hét nauw te drln- jen. Deze laatste komt nu tot de conclusie, dat hij voor Je eerste maal tegenover een mensch staat, die hem ;evaarlljk kan worden en hij besluit No. 320 uit den veg te ruimen. Een spoorwegcatastrophe zal hem daar- oe het middel aan de hand doen. Eén van zijn spion- ïen neemt daartoe de rol van geheimen agent op zich, lie belast ls met het over de grens brengen van ge- itolen documenten. Haghi's onderaardsche machten slagen erin No. 320 ot achtervolging van den schijnverrader te brengen. Iet slaaprljtulg, waarin No. 320 heeft plaats genomen, vordt tot ontsporing gebracht bij den aanslag, die prootendeels gelukt, wordt hot loven van 326 gered door ion kleine talisman, die Sonja hem geschonkon heeft, onja en No. 820 hebben elkaar weer teruggevonden en met haar hulp slaagt hij erin, Haghi te ontmaskeren. Van alle kanten Ingesloten, vlucht Haghl tenslotte tle muzikale clown In een variété, waar hij opnieuw jntdekt en gearresteerd met een spottend gelach oen slnde aan zijn leven maakt. hier in het belang ran Uwe kinderen .wordt ge boden, een ruim gebruik zal worden gemaakt, Dr. Th. C. van Hiltcm, kinderarts te Alkmaar, hoeft, zich bereid verklaard de leiding van het bureau op zich te nomen; do zittingen worden gehouden eiken Dinsdag van twee tot drie uur in hot Consultatlo- Büreau voor tuberculose. Met nadruk wil is er nog evon op wijzen dat zieke kinderen niet worden behandeld: een liek l ni hoort bij zijn huisdokter thuis en wanneer een kin lat zich bij het Bureau heeft aangemeld, ziok wordt ocvonden, wordt het naar dezen verwelen. Ten slotte wordt verzocht nog van het volgende ken nis te nemen: dé toegang tot hot bureau 1» kosteloos, maar wordt uitsluitend verleend aan kinderen die den leeftijd van anderhalf jaar nog niet bobben be reikt. IK wil niot eindigen «onder op deze plaats oen woord van dank te brengen auu het Oomeent ••bestuur on do Afdeellng van Het Witte Kruis voor de mede werking en steun bij de verwezenlijking van onze plannon ondervonden. Moge het Consultatio-Bureau een succesvolle wer king tegemoet gaan! Bergen, 26 Februari 1929. Dr. A. ten Bruggencate, provinciaal Kinderarts van „Het Witte Kruis", verzoekt ons opname van het-vol gende: In aansluiting aan de advertentie, voorkomende in dit nummer, wil ik gaarne met een enkel woord uit eg geven aangaande doel en werkwijze van boven genoemd Bureau. Het is bekend dat de verzorging en voeding van jonge kinderen in vele gevallen te wenschen over laat, niet zoozeer tengevolge van vbrwaarloozing als wel omdat ouders en verzorgers vaak niet op de hoogte zijn van de eischen die tegenwoordig worden gesteld. Om hen in dit opzicht met raad en daad terzijde te staan, hen te hel-pan hunne kinderen zoo gezond mo gelijk te doen zijn en te maken dat de kleinen, wan neer een ziekte hen mocht treffen, het best in staat zijn deze ziekte het hoofd to bieden en te boven te komen, zijn door verschillende vereenigingen in ons land een groot aantal bureau'8 opgericht er zijn nu nu reeds een tweehonderdtal werkzaam waar dc moeders zich met hare kinderen kunnen aanmelden om den raad dien zij noodig hebben te ontvangen. In onze Provincie heeft de Vereeniging Hot Witte Kruis de zorg voor de oprichting van een groot aan tal bureaux op zich genomen: alleen in do tweede helft van 1928 zijn een viortal bureau's in werking getreden namelijk te^JSnkhuizen, Medemblik, Wor- vershoof en Hoorn; dezer dagon volgen Schagen cn Den Helder en wij hopen dat van de gelegenheid, die De Directeur van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordholland verzoekt ons opname van het volgende: Het is een normaal verschijnsel, dat tijdens en na een periode van eenigszins langdurige vorst, tenge volge van daardoor veroorzaakte bodemzettingen, breuken en lekkages in het buizennet optreden. Het herstellen van zoodanige defecten kan de noodzakel ijkheid met zich brengen om tijdelijk tot afsluiting van één of meer gedeelten van het buizennet over te gaan, zonder dat het, gelijk in normale omstandighe den wordt nagestreefd, mogelijk zul zijn van to voren de betreffende abonnementen daarmede in konnis to stellen. Zooveel mogelijk zal getracht worden te voor komen, dat dergelijke onaangekondigde afsluitingen plaats hebben, doch vooral fles nachts zal hiertoe niet altijd gelegenheid zijn, zoodat de afsluiting vooral dan onverwachts kan komon. Omdat bij zoo'n afsluiting hot water in het geheele buizennet, in rust komt, loopen alle niet afgetapte bin nenleidingen gevaar spoedig te bevriezen. Het is dus ook met het oog hierop noodzakelijk tij dens vorst eiken avon£ de hoofd (stop-) kraan te slui ten en dan natuurlijk de binnenleiding volledig af te tappen. Dit moet ook overdag zooveel mogelijk ge schieden, zoodra men bemerkt, dat de huisleiding hetzij döor bevriezing, hetzij door tijdelijke afsluiting vfjn de hoofdleiding, geen water meer geeft. Door deze voorzorg wordt de kans op waterschade opge heven of althans belangrijk verminderd. DE SPION. Een sensatievol filmwerk deze week in Theater Royal, adem-benemend in zijn spanning, die deze rol prent tot aan den laatsten meter bezit. Het spel speelt na den wereldoorlog. Een „onbekende" die ijverig door de politie gezocht wordt maakt zich de stuurlooze zielen der menschheid ten nutte. Miles Jason, de chef der geheime politie, wienis on macht tegen den onbekenden vijand reeds de spotlust heeft opgewekt, van het publiek, roept No. 320 ,de jonig- ste en moedigste van zijn naamlooze ondergeschikten, bij zich om hem op het spoor van den onbekenden te zetten. Uit zijn armelijke zolderkamer begeeft No. 320 zich, sluipend over de daken, naar het Olympic Hotel, waar zijn trouwe knecht en chauffeur, Frans op hem wacht. Haghi dit is de onbekende, de directeur van een bankierskantoor, is nauwkeurig op de hoogte gebracht van de plannen van Jason en van No. 320 en hij geeft Sonja Barranlkova, een Russin van geboorte en zijn behendigste spionne, den opdracht, No. 320 onschade lijk te maken, of hem voor zijn plannen te winnen. Wel wetend, dat de aanblik van een mooie vrouw alleen niet voldoende zal zijn om de waakzaamheid van 320 te ver schalken, kiest zij een ander probaat middel: zij vlucht, schijnbaar in doodsnood, en smeekt hem, haar van een wissen dood te redden. Haar plan gelukt, maar zij raakt in haar eigen strikken verward. Voor de eerste maal sedert hun samenwerking weigert zij Haghi haar hulp, om dezen man in het verderf te storten. Maar nog is de macht, die Haghi over haar heeft, niet gebroken. Hij dwingt haar, No. 320 een brief te schrij ven, waarin zij hem verzoekt, haar in haar woning te komen opzoeken. Hij geeft aan haar ultnoodiglng ge volg en In deze eerste uron van rustig samenzijn ver geten beiden, dat op de wereld nog iets anders bestaat, dan hun plotseling ontwaakte, onvoorwaardelijke liefde 's Avonds danser» zij bij Danielll. Maar hun zoete droom wordt plotseling wreed verstoort door een ge heime boodschap van Haghi, die Sonja dwingt, No. 326 zonder een enkel woord te verlaten. Innerlijk protaatee- rend, gehoorzaamt zij aan het dreigende bevel en be geeft zich naar Jellusic, een spion en landverrader, die militaire plannen en teekeningen van zijn land aan Haghi verkoopt. Komend uit het huis van dezen man, staat zij plotseling tegenover 326, die baar spoor beeft gevolgd. DE INGESNEEUWDE TREIN EN DE WELVOOR ZIENE KIOSK. LANGS DE MORAWA VERSCHIL LENDE MENSCHENTYPEN. DE SMELTENDE SNEEUW, DIE HAAR BELOFTE NIET HIELD. (Van onzen relzenden oorrespondent) Bkoplje, 24 Februari. De reis van Belgrado naar Skoplje zou toch niet zoo glad verloopen als het me te Lapow, vanwaar ik mijn vorige artikel schreef, scheen. Ik wachtte er op den trein, waarmede ik de reis dien avond wilde voorzetten tot Nisj om daar te overnachten en dan don volgenden morgen verder te gaan naar Skoplje. Het grootste ge deelte van den weg zou ik dan bij dag afleggen, waar door ik gelegenheid zou krijgen het landschap te zien. De trein, waarop ik wachtte, kwam echter niet en toen ik eens Informeerde hoeveel vertraging hij had, vernam ik dut hij in verband met den heerschende kolennood was opgeheven. Echter twee uur later zou een andere trein komen, coodat ik mijn oorspronkelijk plan, te Nisj te overnachten, toch zou kunnen uitvoeren. Dezo latere trein, een directe verbinding BelgradoSkoplje, kwam ook met een goed half uur vertraging, doch op zulke kleine tegenslag moet men nu eenmaal rekenen, zeer zeker in dezen barren wintertijd. j De trein was geheel samengesteld uit moderne goed onderhouden wagons, zooals men ze b.v. in ons land niet beter vindt. Ooed warm was het in de coupé's, dooh nauwelijks waren we op weg, of er stak een storm op, dia mijn plannen in de war zou sturen. In het nach telijk duister kon men de losse sneeuw in wolken zien opstuiven, gedreven door den wind. Alles ging echter goed tot het station Tsoepria, waar de trein bleef staan Er was ten zuiden van dit station een trein in de door den wind opgewaaide sneeuw blijven steken en daar de lijn hier slechts enkel spoor heeft, kondén we niet verder. Hoe lang dit ongeveer zou duren, vroeg ik. Het antwoord was weinig bemoedigend: vier uur, zes uur, twaalf uur, dat was niet vooruit te zeggen. Met schoppen bewapende mannen trokken er in den storm nacht op uit om hulp te brengen en wij wachtten. Heel erg was dit niet, want we zaten goed warm en dan, op het perron van het station Troeprla is een kiosk, waar men van alles kan koopen: bier, wijn, worst, kaas, bo ter, gekookte eieren, busjes sardinen en andere kost baarheden (in de letterlijke beteekenis van het woord). 1 Tezamen met een Hongaarschen medereiziger organi seerde ik een uitvoerig avondmaal, waarbij ook de voor raden, die ik had medegenomen voor de reis goeden dienst deden. Na dit souper zette ik me^in een hoek en sliep in. Toen ik wakker werd, doordat eindelijk de trein verder ging, brak de dag reeds aan en was er dus geen reden meer te Nisj te blijven en daar te overnach ten. Dat spaarde me een hotelrekening. Langs de Morawa loopt de spoorweg, maar deze ri vier was onzichtbaar toegevroren en bedekt met sneeuw als ze was. Hier en daar waar de bergen aan de eene zijde te dicht aan den stroom drongen, ging de trein naar den anderen oever over. Grootsch was hot land schap en steeds grootscher werd het naarmate we naar het zuiden kwamen. De bergen stegen steeds hooger tegen den grauwen hemel. Bij Nisj ls reeds een top van verre over de 1500 M. Heel de wereld lag nog onder de sneeuw begraven, al was het hier dan ook veel minder koud dan te Bel grado. Het vroor echter nog steeds. Bijna een uur later, dan ik van plam was geweest na een in een bed genoten nachtrust, van Nisj te vertrek- I ken, kwamen we in deze stad aan. Het station ls klein en onaanzienlijk, doch er heerschte hier een levendige drukte, daar over dit station ook de verbinding met Sofia en Konstantlnopel gaat. In het stations-restaurant was op het vroege uur nog niet veel te verkrijgen, maar op het perron stonden mannen met „boerek" een soort pannekoeken, die in verschillende soorten worden be reid: gevuld met marmelade, of wel met vleesch of met kaas. Deze pannekoekén, een nationaal gerecht, worden warm verkocht. De verkooper draagt met zich een bus met houtskoolvuur, waarboven ze warm wor den gehouden. Ze smaken heel goed, zijn zeer voedzaam en niet duur. Voorbij Nisj zijn reeds bergen van bijna 2000 M. De Morawa was overal nog bevroren en onherkenbaar, maar eindelijk zag Ik haar toch frank en vrij, in haar bovenloop, waar ze. niet meer is dan een breede, wilde beek, wier stormachtige drang naar den Donau en ver- ider naar de Zwarte Zee nlii door «Ucm buitengewoon strengen winter niet kan worden getemd. Met vele bochten en nu en dan door tunnels ging de trein. Dorp jes en stadjes werden zeldzamer, want het land is hier dun bevolkt. Reeds was er een enkel huis, waaraan in den stijl Turksche invloed viel te bespeuren, doch ner gens zag ik een moskee, wel groote, meeBt nieuwe Grloksch-orthodoxe kerken. Bij het station Boejanovtai scheidde de spoorweg zich af van do wilde, bruisende Morawa, die niet var v&h- daar ontspringt. We bevonden ons op een waterschei ding. Hier bij Boejanovtsi, stroomt alle water nog naar het noorden en dan naar de Zwarte Zee. Enkele kilo meters zuidelijker, waar de trein guut tusschen bergen van ruim 1200 tot 1800 M., stroomt alles naar de War- dar en) door deze naar het systeem der MiddellandeoHe Zee. Aan enkele stations stegen Muzelmannen, mot fez of turban in, maar het grootste deel dezer mensohen hoeft geen Turksdh voorkomen. Het zijn afstammelingen van in don Turkscheiv «trijd tot het Mohommedonlsmo overgegane Servische families, wat men hun heel good aanziet, maar in hun manieren en gebaren hebben ze toch iets, dat aan Arabieren doet denken, zóó sterk is de invloed van een eeuwenlang durende vreemde over- heeraohlng. Sympathieën voor Turkije bestaan echter bij hen niet, nu de moderne Turksche regeorlng aan alle ti edities een einde vil maken. Grooter werd intusschen ook het aantal Arnauten (Albaniërs), die ik te zien kreeg. Het zijn over het al gemeen slanke, gespierde kerels. Ze dragen een wit, eenigszins puntig mutsje, daaromheen wel een doek, die min of meer aan de turban doet denken. In Zuid- Servië, Macedonië, wonen velen hunner. Vroeger waren v het voor een, deel roovers en het ls nog geen half dozijn jaar geleden, dat ze in groote benden rondtrokken en het land onveilig maakten. De Joego-Slavlsche regeering heeft daaraan met kracht een einde gemaakt en in het huidige Joego-Slavlë heerschen geregelde toestanden Overal, ook in den| trein, ziet men trouwens gewapen de gendarmen, die elke nieuwe poging tot het vormen van rooverbenden spoedig zouden tegengaan. In den tijd, dat de Turken hier regeerden, heerschte hier vrij wel anarchie en, als belastingen moesten worden geïnd, kwamen steeds eenige regimenten artillerie om de be lasting-ambtenaren ter zijde te staan. Granaten deden vaak dienst als belasting-maanbiljetten. Op een veertig kilometer van Skoplje zag ik tot mijn vreugde smeltende sneeuw. Er was daar dooiweer inge treden, wat me het beste deed hopen voor de naaste dagen. Zulk een strenge winter zoover in het zuiden (Skoplje ligt meer dan 1000 K.M. zuidelijker dan Am sterdam) ls een zeer abnormaal verschijnsel, dat zich in tientallen jaren niet heeft voorgedaan en daarom door de bevolking te erger gevoeld wordt In den trein kreeg men, hoe dichter men bij Skoplje kwam, steeds meer gelegenheid de verschillende mc-n- schentypen. van dit land te leeren kennen. En werd Servisch, maar er werd ook Bulgaarsch, Grieksch, Al- ban eesch en Spaansch gesproken (de hier wonende Joden zijn afkomstig uit Spanje en spreken onder elkan der nog steeds Spaansch). Eenige Roemenen speelden in een coupé kaart en onder een groep soldaten, die aan een stationnetje instapten, bevonden zich ook eenige Zigeuners, die heel gemoedelijk met hun kamaraden omgingen, doch met elkander hun eigen, aparte taal spreken. Deze zwartoogige Zigeuner-soldaten hadden, toen ze voor de controle door een gendarme werden aangehouden, plotseling iets schuws, iets angstigs in hun oogen, dat me deed deniken aan den blik van ge vangen dieren. Het zijn dan ook wel twee begrippen, die zeer ver van elkander staan: nomadl3eeronde Zi geuners en een leger met strenge discipline en kazerne- bestaan. De zon stond reeds laag, toen we te Skoplje aan kwamen. en de eerste Indruk was die van bont gewoel, van druk straatleven. Ook in de hoofdstraat waren enkele openlucht-restaurants, kraampjes met vruchten, met gebak. De café's waren vol en in de smeltende sneeuw, die de lente beloofde, gingen duizenden wan delaars, hoeren, dames, officieren, soldaten, Servische boeren, Arnauten, Muzelmannen. Ach, die smeltende sneeuw heeft haar belofte niet gehouden: de vorst is wedergekeerd (43 graad Fahren- heit) en ik sohrijf deze regelen in een slecht verwarmdo maar vol gerookte kamer. Tegen de koude zijn de hui zen hier slecht ingericht, daar werkelijke winters hier hoogst zeldzaam zijn. J. X. BRSDXJIODB,

Schager Courant | 1929 | | pagina 2