Rond het Utrechtsche document. De opstand in Mexico. Predikbeurten. Een grapje er tnuchendoor. Bemiddeling van den Ned. Journalisten- Kring. Een verklaring van het Utr. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Frank Heine in vrijheid. meermalen den wens oh te kennen had gegeven ^potdig de besprekingen te hervatten, in verbinding gesttid. En to^n haar duidelijk was geworden w.-l- ke desiderata van Belgische zijde naar vor/n wtr- dcr. gebracht, heeft zij zich dienaangaandj geuit de Ned'rlandsche contra-verlangens ft* groote nen kenbaar gemaakt. STEEDS MEER STEUN VOOR DE REBELLEN. De regeringstroepen echter nog In de meerderheid. Wolff meldde gister uit New-York: Volgens de jongste berichten, heeft de stad Chihua- i hua zich bij den opstand aangesloten. De Herald and Tribune bericht dat er te Monterey een soort wapenstilstand gesloten is tusschen de aanhangers der regeering en de opstandelingen. De (eersten bezetten de gevangenis, de laatsten de stad. Een bericht uit Mexico (stad) fheldt dat 1/6 deel (van het leger, dat 60.000 man sterk is, den opstand jsteunt. Bij de meeste gevechten strijden slecht» eeni- !ge honderden, op zijn hoogst eenige duizenden. De Mexicaansche gezant te Washington heeft verklaard, dat Obregon in 1926 ltf jaar noodig heeft gghadvoor zijn marsch naar de hoofdstad. Het gevaar voor een spoedigen aanval op Mexico (stad) is daarom niet al te zeer te duchten. Volgens een telegram is de stad San Luis, in den istaat Sonora, zonder bloedvergieten door de regee ringstroepen ingenomen, Offensief van den rebellenaanvoerder, ge neraal Manzo. Naar luid van de jongste berichten uit het noor- den van Mexico, is de rebellenaanvoerder, Francisco Manzo, een offensief begonnen langs de kust van den Stillen Oceaan, Zijn uitgangspunt was Novojoa j in den Staat Sonora. lilet heet, dat de regeeringstroe- pen zullen trachten hein aan te vallen, voor hij ver sterkingen heeft gekregen. Het schijnt de bedoeling van de regeering te zijn, de opstandelingen uit Vera Cruz te verjagen en zich van die havenstad meester te maken. Men zou daar dan troepen en voorraden kunnen bijeenbrengen, en dan een serieuzen op- marsch naar het noorden beginnen, waar de op standelingen talrijk en goed verschanst zijn. Tot nu toe is overal elders in het land de opstand bedwongen. De regeering geeft toe, dat de toestand ernstig is. 1 üit Mexico (stad) wordt gemeld, dat de regerings troepen Orizaba hebben ingenomen. De regee/ing wil eerst met 15.000 man den opstand in Vera Cruz on derdrukken en dan tegen het Noorden oprukken waar de opstandelingen na hevige gevechten hun stellingen iets konden versterken. Oud-president Cal- les houdt er, na het aanvaarden van het opperbevel, rekening mede dat de regeeringstroepen daar in een ongunstige positie verkeeren. Van beide zijden wor den optimistische berichten gelanceerd. De Mexi caansche regeering geeft toe dat de toestand ern- stig is, en dat bijna een vijfde deel van het leger zich aan de zijde der opstandelingen heeft geschaard. Daarbij komt dat ook op de vloot eenige beweging ten gunste van de opstandelingen viel waar te ne men. Te Mexico (stad) houdt men rekening met een eventueele depreciatie v. d. muntstandaard. Waar schijnlijk zal men ook overgaan tot rantsoeneering van levensmiddelen. In een buitengewone zitting van het Mexicaansche Congres zou dit aan president Gil bijzondere financieele en economische volmach ten gegeven hebben. I Te Washington handhaaft men zijn politiek van onzijdigheid. Monterey na verblttorden strijd ge vallen. De val van de stad Monterey wordt door hier ont vangen officieele berichten bevestigd. De strijd krachten dor opstandelingen onder aanvoering van generaal Escobar waren tegenover de troepen der rogeering numeriek sterk in meerderheid. Laatst genoemden zagen zich, na een hardnekkigen strijd en nadat hun commandant gevangen was genomen, gc dwongen den terugtocht te aanvaarden. De beteekenis welke de regeering aan den val van Monterey hecht, blijkt daaruit, dat reeds order gegeven is tot concentrische troepenbewegingen met Monterey als middelpunt, ton einde dé stad weder in de macht der regeering te brengen. Groote Iroepen-afdeelingen onder aanvoering van Alama- zan, die oorspronkelijk tegen de opstandelingen in Vera Cruz moesten oprukken, zijn thans in Noor delijke richting naar Nuevo Leon gedirigeerd. An dere colonnes rukken met hetzelfde doel van Tam- pico op, terwijl eveneens de trouw gobleven troepen van de garnizoenen uan de Mexicaanscli-Amsrikaan- sche grens uit Matamoras aan de grens van Texas en uit Nueva Lareda aan den Rio Granda zich in Zuidelijke richting naar Monterey op marsch heb ben begeven. Elders succes van regeeringstroepen. De „Associated Press" meldt uit Mexico: Naar officieel wordt bekend gemaakt is de stad Monte rey door de federale troepen heroverd. Gok Corooba in den staat Vera Cruz is weer door de regeerings troepen bezet. In officieele kringen in Mexico is men van meening, dat de regeeringstroepen binnen drie dagen ook de stad Vera Cruz weer bzet zullen hebben. Aan den anderen kant worden uit Guayxnas aan de goh van beneden-Californië een aantal successen der rebellen in het noorden gemeld, Guavc as is door de opstandelingen bezet evenals de Maxician- sche oorlogsschepen in de haven. Ook in Oot- Sonora moeten de rebellen successen hebben be haald; zij hebben daar afdeelingen federale tree pen naar d6 bergen gebracht. Uien f 23.90, peen t 8.00, kleine t B.00, roode kool t 8.00 19.40, doorschot f 7.9016. gele kool f 5.5010.50, door schot f 45.90, Deensche witte kool f 10.80—17.60, door schot t 10.2014 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 200 Kg. uien, 050 Kg. peen, 152400 Kg. roode kool, 94000 Kg. gole kool, 108000 Kg, Deen sche witte kool. BROEK OP LANÖENDIJK, 0 Maart Wortelen t 8.70—8.70, Roode kool le soort f 7.70—20, 2e soort i 8.10—10.50, gele kool le soort f 5.30—10.50, 2e soort f 5.20—9, witte kool (Deensche) f 10.70—18.60, uien f 66.50 per 100 Kg. 1 Totaal aanvoer: 1900 Kg. wortelen 105000 Kg. roode kool, 160000 Kg. gele kool, 125000 Kg. Deensche witte kool, 1200 Kg. uien. HOORN, 6 Maart Aangevoerd 72 varkens, vette f 0.720.74, aouters t 0.62—0.69. AMSTERDAM, 0 Maart. O pde heden gehouden evemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 243 vette kalveren le kw. t 11.14, 2e kw. f 0.901, 3e kw. f 0,700.90, per Kg. levend ge wicht, 134 nuchtere kalveren f 613, 660 varkens Holl. le kw. f 0.850.80, enkele hooger, 2e kw. f 0.840.85, Overz. en Geld. le kw. t 0.650.86, 2e kw. t 0.84—0.86, vette varkens f 0.820.84 per Kg. sl&chtgewlcht AMSTERDAM, 6 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 55.50, blauwen f 5—5.25, bravo's f 24, bl. eigenhei mers f 3.754, blauwe poters f 2.753, bonte poters f 2.75—3, IJpolder bravo's f 34, blauwe eigenheimers f 3.754. Bevelanders f 2.50—2.75, Noordholl. eigenhei mers f 2.50—2.75, Anna Paulowna zand f 2.50--3.50, per H.L. witer malta f 11—12 per 100 Kg., Flakkeesohe eigen hclmers f 8—3.25, Spulsche eigenheimers f 8—3.20, Frie- sche borgera f 2.80—3 per H.L. ZONDAG 10 MAART 1929. NED. HERV. GEMEENTE te 5 Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Damaté, Onderwerp: „Jezus veroordeeld". Huisduinen, nam. 2Mi uur, Ds. Dameté, Onderwerp: „Jezus veroordeeld". Anna Paulowna, nam, 7 uur, Ds. Vorstman. Petten, voorm. *10 uur, Ds. Vorstman. Warmenhulzen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, nam. 7 uur, Ds. Boeke. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Schermerhom. Oosterland, voorm. 10 uur, Da Van Boek. Weetorland, nam 7% uur, Da Van Beek. W|hikel, geen dienst Hiaringhuizen, voorm 10 uur, Da Van Loo% Hoogwoud, geen dlenpt Dirkshorn, geen Samenkomst. Heerhugowaard, zien, Veenhuizen. Veenhuizen, voorm. 10 uur, Da Van Baaien, DOOPSGEZINDE GEMEENTE U: Barslngerhorn, geen dienst Oudealuie, nam. 7 uur, Da R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Da H&ara Doop. EVANGELISATIE te: Sohagen, voorm .11 uur, de heer Hofmeester Sr., van Amsterdam. Nam 5 uur, de heer Boon, van BreezandL Broezand, voorm 10 uur, de heer Boon. Hippolytuehoef, voorm. 10 uur, de heer Bosnuu GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm, 10 uur, Candldaat D. Broer, van, Andljk. Nam. 2ft uur, Candldaat D. Broer. THE STAR OF HOPE MISSXON. Julianadorp, nam. 7tt uur, de beer A. Donker, van Zaandijk. z MAAR DAT MISSCHIEN DEN TOESTAND NOS NIET ZOO OEK VOORSTELT. Al «t nltt. AFKEURING UITGESPROKEN OVER DE UTRECHTSCHE PUBLICATIE. en zelf op dat onderzoek I 2e. dat de volledige tekst der zoogenaamde „notu len", in het Utrechtsch Dagblad gepubliceerd, op ver schillende belangrijke punten eert aanmerkelijk ande- I ren en voor Nederland minder-nadeeligen indruk I maakt dan de tekst der eerst-gepubliceerde samenvat- ting; Omdat Dr. RJttar niet medewerkt aan een onderzoek. 3o- dat mr- p- H- Ri,ter Jr- lich. het vorenstaande in aanmerking genomen, beschikbaar had dienen te Dinsdagavond is het bestuur van den Nederland- stellen en nog dient te stellen, vóór en zijn volledige schen Journalisten-Kring in spoedvergadering bijeen medewerking had moeten cn nog heeft te verleenen geweest, ter bespreking van de Utrechtsche publica- aan eei? onderzoek, door bevoegde personen, naar de ties. Aanwezig waren alle bestuursleden, alle afge- echtheid der documenten en naar de wijze vaardigden der aangesloten vereenigingen, benevens waarop en de omstandigheden, waaronder de eerst- de eere-voorzitter mr. L. J. Plemp van Duiveland. De gepubliceerde samenvatting tot stand is gekomen; heer mr. P. H. Ritter Jr. had bericht wegens een verklaart, ten opzichte van de eventueel verdere ge spreekbeurt verhinderd te zijn. beurtenissen, ter handhaving van de eer en het aan- j zien der pers diligent te zullen blijven, Rede van den heer Hans. en doet *n deze ernstige dagen, in naam van de vre- De voorzitter, de heer D. Hans, herinnerde in zijn believende verhouding tusschen de volkeren, met alle openingsrede aan 't op 2 Mrt. aan mr. Ritter gezonden macht een beroep op de journalisten van de betrok- sehrijven en waarin werd gevraagd, dat hij zich be- ken landen, in de eerste plaats op die van het eigen schikbaar zou stellen voor een onderzoek naar de land, om alles te doen wat een goede verstandhouding echtheid der documenten, door bevoegden en naar kan bevorderen en den geest van wantrouwen uit- de wijze, waarop de eerste publicatie, de samenvat- roeien. ting, die op verschillende punten een anderen indruk gaf dan de tweede, was tot stand gekomen. Spr. be- Fl*anlr Hpinp al<5 QDlon treurde zeer, dat mr. Ritter het verzoek ook oen ITdIIK nCUlC <Ub bpiUIl. tweede, herhaald verzoek om geheel onvoldoende HOE HIJ ZIJN DUBBELE ROL SPEELDE. heeft beantwoord. Belgische officieren er bij betrokken. Garruli Filius gooit er in het Vaderland een grapje tusschen door, doch een grapje dat misschien den toestand nog niet zoo gek voorstelt. Als ik het allemaal goed begrepen heb (maar dat kè,n niet, zeggen ze), dan komt het zoo'n beetje op het volgende neer, ton minste, als het niet eenigszins ».nders in zijn werk gegaan is, wat we wel nooit zullen weten. Er is dus een document gepubliceerd en 't is van tweeën één: echt, of valsch, maar ruzie krijg je al toos, Als 't echt is, volgt er een démenti, als 't valsch is, zeggen ze, dat 't niet waar is, maar hoe 't ook loopt, ze worden kwaad. Want 't is uiteraard heel onbehoorlijk, geloof te slaan aan vakkundigo studies aangaande ons land, als die ons tor publicatie wor den aangeboden. Komen ze met zoo'n document ter redactie, dan is 't van tweeën één: je kunt 't opne men, of niet, rnaar hoé 't ook loopt, je doet 't ver keerd en dat blijkt altijd pas achteraf. In dit geval wisten zo ons binnen énkele (lagen den naam des daders aan te wijzen. Nóg sterker: 7.8 vingen hem met 't grootste gemak en dat i» na tuurlijk een geweldige geruststelling. En iedereen begrijpt: die man krijgt minstens levenslang! Maar dat mag je niet in de krant schrijven, want dan wor den zij kwaad en 't is nu juist maar de kunst, dit te vermijden! En 't mooiste 1b, dat die meneer zoo'n hoogstaand karakter heeft, dat ie onmiddellijk volledig bekend heeft, omdat ie zijn geweten niet met een leugen wou bezwaren! Het is dus alweer: van tweeën éen: h.ij heeft 't gedaan, of hij heeft 't niet gedaan, maar dat mag je volstrekt niet hardop zeggen, want dan worden ze nijdig en dat is heel verkeerd. Hoe het ook zij: het stuk heeft een achtergioud, of het stuk heeft géén achtergrond, maar ai» je daer- naar gaat informeeren, worden ze heel kwaad en krijg je er ongezouten van langs. Ik wil daar heusch niet verder op doorgaan, want dan zouden ze uit hun humeur raken en dat is iets, wat men liever moet omzeilen. Deaiom geef ik er de voorkeur aan, me te verdie pen in een zuiver theoretische veronderstelling. Als volgt: Indien een Hollandsche meneer nou eens een ai of niet bestaand document 'al of niet vervalscht had en al of niet had aangeboden aan de redactie van een huitcnlandsche krant om het al of niet te publicee- ron en zich vervolgens al of niet liet arresteeren en al of niet naar waarheid met do grootste uitvoerig heid bekende, dat hij al of niet alleen maar een grap had uitgehaald en al of niet het heele zaakje uit zijn duim gezogen, omdat er al of niet heusch geen 'echt exemplaar van zijn falsificatie bestondindien dit allemaal inderdaad in Nederland bestaanbaar ware nee stil, dit is maar een zijlichtje en daarin vind je altijd de ondenkbaarste situaties! moesten wij dan i kwaad worden, of was dan wéér de beurt aan „zullie" om nijdig te worden, nét. als nu? Ik herhaal: ik begrijp er niets van. Ik ben een kind in de boosheid en kan er niet over meepraten. Dat is allemaal allright. Maar ik vind dien tolle naar nog zoo gek niet, die zoo gegispt werd om zijn woord: „Heer, ik dank u, dat ik niet ben, gelijk de zulken!" Al kunnen wij ook niet zoo mooi boos worden, we hebben ten minste weer imdere deugden in ons volkskarakter! Waarom deed de regeezing niets? Vervolgens herinnerde de heer Hans aan de regee-1 Der zaak Frank begint thans een voor België on- ringsverklaring, 's middags door den minister-presi- aangename wending te krijgen, meent de Brusselsche dent afgelegd. In die verklaring had spr. één feit zeer corr. van de Msb. Het is nu bekend, dat Frank niet sterk getroffen, de mededeeling, dat de regeering de alleen voor de Duitsche spionnage werkte, maar dat publicatie zeer betreurde, maar geen poging bad ge- hij ook in dienst was van de Belgische tegenspion- daan om haar te verhinderen, aangezien dit toch niet nage. Hij heeft dit in de bekende omstandigheden zelf zou zijn gelukt. Naar aanleiding van deze mededee-1 verraden op het oogenblik zijner arrestatie, ling bad spr. vrijheid gevonden den minister-presi- Toen nu zijn Duitsche lastgevers van hem kost dent om nadere inlichting te vragen en mocht hij wat kost het Fransch-Belgisch militair accoord wil- een onderhoud met hem hebben in het Kamergebouw, den hebben, -heeft hij zich, naar hij zelf heeft ver- Spr. heeft den minister gevraagd, welko gronden hij klaard, tot vooraanstaande personen in België ge had om aan te nemen, dat de publicatie niet voorko- j wend, die hem aanraadden een valsch traktaat te men had kunnen worden. Zoowel tijdens als na den I vervaardigen en dit den Duitschers te overhandigen, oorlog heeft de regeering zich herhaaldelijk tot het i Kringbestuur gewend, om in zake belangrijke aange-1 Hulp van de Belgische togen-spionnaye. legenheden bepaalde publicaties al dan niet te doenMet die vooraanstaande personen scihijnt hij elemen- plaats hebben. Steeds heeft zoo bracht spr. den ten van de Belgische tegenspionnage te hebben be- minister-president in herinnering het Kringbestuur doeld. Althans schijnt het thans ook bewegen te zijn, ALS ANTWOORD OP DE RESOLUTIE VAN DEN NED. JOURNALISTEN-KRING. die bemiddeling gaarne verleend en altijd hebben do bladen het advies in zake een eventueele niet-publi- catie volkomen opgevolgd. Dr. Ritter zou niet hebben geluisterd. Indien de regeering ook thans met een beroep op het landsbelang de bemiddeling van het Kringbe stuur had ingeroepen, zou apr. met al het gezag waar over de Kring beschikt, gepoogd hebben de publicatie te voorkomen en hij vleit zich dat dit zou zijn gelukt Spr. wees den minister op de mededeeling van den heer Ritter, dat hij, als de regeering het gevraagd 'had, de publicatie zou hebben nagelaten, al valt er veel te zeggen voor het standpunt, dat dr. Ritter zich ook zelf en uit eigen beweging tot de regeering had moeten wenden. De minister herhaalde, dat de regee ring d.e rotsvaste overtuiging -bezat, die ook steunde op een mededeeling, welke haar had bereikt, dat een beroep op den heer Ritter niets zou hebben gebaat. Spr. bleef het echter betreuren, dat een dergelijke poging door bemiddeling van het Kringbestuur niet is gedaan. Uit een mededeeling van den minister van dat een dezer agenten hem 'het papier met stempel en hoofdje van hot ministerie van defensie heeft overhandigd, waarop het valsche proces-verbaal werd geschreven. Frank heeft trouwens nog vóór zijn ar restatie in zijn bekend interview gezegd, dat dit stem pel echt is. De chefs van de Belgische spionnage en de tweede sectie van den Staf zouden dit niet gewe ten hebben. Dit element is echter van enorme waar de, omdat het op groote schaal de verantwoordelijk heid vermindert van de Nederlander», die naar aan leiding van papier en van stompe! in de echtheid van het stuk geloofden. De dubbele zol van Frank. Nu volgt de vraag: hoe kwam dit voor de Duit sche spionnage vervaardigd stuk in Nederlandach bezit. Hier komt de dubbele rol van Frank aan het daglicht. Hij kende Ward Hermans als een gemak kelijk te misleiden persoon. Van het oogenblik, dat het stuk, waarmede hij zijn haat tegen België, dat hem tijdens den oorlog als Ysersoldaat slecht heeft OP DE VOORDRACHT. Mej. De Vries, plaatsvervangster aan onze o. 1. school, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzeres te Koedijk. POLITjuS. Verloren: een beursje met eenig geld. Gevonden: een pond meel; een h&ndtasch (gevonden op Urk.) neuttttii. uit een meueueciiuK uezi unxueter vaiu -• Justitie, die het snd.rhoud bijwoonde, bleek ,pr„ dat spoedig zijn weg naar Nederland vinden, waar Her mans veel relaties heeft. De nationale bladen beginnen het gevel- Frank te verkleinen. De Belgisch Nationalistische bladen hier beginnen het geval-Frank te verkleinen, om er een zaak-Her- SCHAGEN, 7 Maart. 13 stuks paarden f 250—375, 10 gelde koeien (magere) [f 140—260. 106 idem (vette) f 250—390, 25 kalfkoeien f 220370, 441 nuchtere kalveren f 818, 112 overhou- ders f 2838, 30 varkens (magere) f 2542, 63 idem (vette) per Kg. f 0.72—0.74, 137 biggen f 11—25, 20 ko nijnen f 1—3, 25 kippen f 1.50—3, 37 Kg. boter f 2—2.20, E IER VEILING, SCHAGEN, 7 Maart Aangevoerd waren 199 partyen kipeieren, 11 partijen 2192 stuks eendeieren. De prijs liep van f 9.309.70, bruine eieren van 9.80—9.90, eendeieren van f 9.10— 0.20, 1000 kalkeieren, eenndeieren brachten brachten f 7.80 op. De veiling duurt WARMENHUIZEN, 6 Maart Roode kool le soort f 7.40—17.70, 2e soort f 7.10, uit schot f 5.90—6.40, gele kool le soort f 5.10—9.50, uitschot t 3.804.30, witte kool le soort f 11.2019.20, uitschot f 4.204.50 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 16950 Kg. rood» kooL 0800 jpJ* hoed, 9TTT9 Kg. witte kool die ook thans nog bereid is tot het instellen van een onderzoek. Spr. besloot met te verklaren, dat het niet op den weg van het Kringbestuur ligt dat daarvoor trou wens de bevoegdheid mist Mn uit te maken, of de documenten echt of valsch zijn, maar wel heeft het het recht en den plicht, op onderzoek door bevoeg- den aan te dringen en na te gaan, of bij de publicatie mana Van te maken en 't Vlaamsch Nationalisme te goede en zuivere journalistieke methoden zijn gevolgd, effon. Slechts enkele dagen geleden schreef „de Een verklaring. Nation Beige" nog, dat Frank tenminste vijftien Jaar Na deze openingsrede volgde een uitvoerige gedach- dwangarbeid verdient, maar gister toon bekend was, tenwisseling als resultaat waarvan werd vastgestelddat hij ook in Belgischen spionnagedienst werkte de volgende verklaring: stond in „lTndépendance", het blad van Hijmans, Het bestuur van den Nederlandsche Journalisten-dat geheel het incident-Frank zich tot weinig zal kring constateert, dat mr. P. H. Ritter Jr., onvoldoen-beperken. de (namelijk slechts met een verwijzing naar een in' ,)e gedachte dat men Ward Hermans er in heeft zijn blad verschenen artikel inzake de voorgesdhiede- lateu loopen, om een verkiezingsmanoeuvre tegen de nis) geantwoord heeft op het telegram, hem door het Vlamingen m het algemeen en het Vlaamsch Natio- dagelijksch bestuur gezonden, waarin gevraagd werd nalisme in het bijzonder uit te lokken wint hier veld zich beschikbaar te stellen voor een onderzoek door e? »De Schelde vraagt zich dan ook af, of men hier bevoegden naar den aard der documenten en naar niet vo°ï «en nie"w geval-de Beuckelaere staat, da de wijze, waarop de eerst-gepubli.ee^e samenvatting St?er^er ^^^"Lïemen^en^^n^rani; Naar aanleiding van de, door het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring genomen resolu tie, verklaart de hoofdredactie van het „Utrechtsch j Dagbl." het volgende: 1 le. dat zij bereid is, en van het eerste oogenblik waarop zij hare publicaties aanving bereid is ge- weest, voor zoover dat maar eenigszins in haar \ermogen ligt, hare medewerking te verleenen tot .een onderzoek naar het door haar gepubliceerde document, waarvan de echtheid voor haar vast- staat, maar waarvan de echtheid door anderen be- Itwijfelcl is; 2e. dat zij echter vóór de vergadering van het Kringbestuur werd gehouden, ambtshalve kennis drhèg van den inhoud der Nederlandsche Regee- ringsverklaring, waarin werd medegedeeld, dat de Regeering van de zaak op de hoogte was, en van de door den heer D. J. van Beuningen, den verwerver van het stuk, in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" gepubliceerde verklaring, waarbij deze zich bereid verklaarde tot het medewerken aan een on partijdig onuerzoek. waartoe hij en de Hoofdre dactie met hem, meent dat overleg met de Regeering noodig is. 3e. dat zij de meening is toegedaan, dat nu de mogelijkheid tot een onderzoek bij de hoogsis in stantie is opengesteld, het niet alleen een onjuiste weg zou wezen, indien er zich thans eenige anuere instantie mede bemoeide, maar het. zelfs van een gemis van deferentie tegenover de bevoegde over heid zou getuigen, deze zaak bij eenige andere in stantie voor te brengen. 4e. dat zij om deze reden zich niet gerechtigd achte, aan de uitnoodiging van het Kringbestuur gevolg te geven en zich daartoe ook thans niet ge rechtigd acht. 5e. dat zij met verwondering heeft kennis geno men van de zinsnede, waarin het Kringbestuur af keuring omtrent hare houding tegenover het be stuur harer organisatie te kennen geeft. 6e. dat zij, evenais het Kringbestuur van oordeel is dat het uitbannen van, alle kiem van internatio naal wantrouwen noodzakelijk is, maar zij juist uit dien hoofde, teneinde de internationale sfeer van geheime bedreigingen te zuiveren, hare publicatie heeft ondernomen. is tot stand gekomen, en op een hernieuwd telegra fisch verzoek niet alleen op dit punt het antwoord is schuldig gebleven, maar het Kringbestuur zelfs onbe voegd verklaart deze zaak te beoordeelen; geeft over die houding van genoemde journalist ten aanzien van het Kringbestuur zijn leedwezen en af keuring te kennen; spreekt als zijn meening uit: lo. dat zoodra na de publicatie van stukken, als door het „Utrechtsch Dagblad" zijn openbaar ge maakt, ernstige reden tot twijfel ontstaat de be trokken journalist, met eerbiediging van het persge heim, de meest volledige medewerking dient te ver- leenon aan een onderzoek naar de waarde der beschei den (omtrent de echtheid waarvan hij reeds vóór de puhUeaüe, uit des «aai der nak, w» gaeet m«*tUjke ontving, vooraleer hij werd gearresteerd en dat op 'n reusachtig fiasco uitliep. Toen Frank Zaterdag avond Amsterdam verliet, was hij er schijnbaar van overtuigd niet te worden aangehouden juist om zijn relaties met de Belgische spionnage en wellicht ook nog wel andere. Belgische officieren er bij betrokken. In de Belgische regeeringskringen heerscht groote depressie, sedert het bekend worden van de relaties van Frank met de Belgische spionnagediensten. Men fluisterde daar vanmiddag den naam van een bekend officier, die van het vervaardigen van het document op de hoogte zou zijn geweest, terwijl ver der verondersteld wordt, dat andere militaire auto- riteite" iets van dsM zaak iMitn. GEEN AANLEIDING MEER OM HEM LANGER VAST TE HOUDEN. Albert Frank Heine is Woensdag in den loop van den avond op vrije voeten gesteld. Deze invrijheidstel ling had plaats op bevel van den procureur des Ko- nings en wordt gemotiveerd als volgt: Albert Frank was aangehouden wegens vervalsching van het visum van een paspoort, welke materieele grond echter niet voldoende is om hem in arrest te houden. Anderzijds w» »d Albert Frank nog beschuldigd van het maken van valsche documenten. Waar hij echter bekende deze vervalsching te hebben gepleegd, is geen enkele i geldige reden meer aanwezig hem nog lang-1 in hechtenis te houden en wordt bij dan ook in vrij heid gesteld. Onmiddellijk nadat Albert Frank de gevangenis had verlaten, begaf hij zich naar de redactiebureaux van verschillende Brusselsche bladen. Aan de redactie van de Derniére Heure stelde hij voor hem een interview af te nemen. Hij werd ech ter zonder verderen uitleg aan de deur gezet. Bij Le Soir had hij natuurlijk meer succes, zoodat Donder dag in. dit blad zeer waarschijnlijk ven. kam eas& opa- standif vtrtual eed «remcWa?*.

Schager Courant | 1929 | | pagina 3