SchagerCourant K 1 WIE Raad Wieringerwaard. IJzeren Grendelen. Tweede Blad. GRATIS. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. POLDER WAARD EN GROET. Dinsdag 19 Maart 1929. 72ste Jaargang. No. 8427. ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL 1929 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN MRT. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag, de löden Maant, 's nam. 7.15 uur, ten raodhuize, Alle leden waren aanwezig. Voorzitter, tevens Secretaris, de lieer C. Haringhuizen, opent de vergadering en leest de notulen, welke onver anderd worden vastgesteld. Voorzitter deelt allereerst mee, dat B. en W. zich ge noodzaakt hadden gezien, aan steuntrekkenden in deze gemeente, een extra uitkeering te doen met het oog op den abnormaal strengen winter. Deze tijdelijke wijzi ging zal ingaan op 17 Februari. Georganiseerden, voor een gezin va n 2 personen f 1.63 per dag, voor elk kind beneden 7 jaar f 0.19 per dag. Van 7—17 jaar f 0.22 per dag, voor elk gezinslid boven 17 jaar f 0.86 per dag ver hooging. De uitkeering zal minimum f 12, maximum f 18 bedragen. De uitkeering uit de werkloozenkas wordt aangevuld tot een bedrag, overeenkomstig deze steunre geling. Kostwinners worden gelijk gesteld met hoofden van gezinnen. Kinderen in loondienst vallen buiten be rekening, waar 't verhooging der uitkeering per kind per week betreft. Ook ongehuwden vallen buiten de re geling, zoolang zij de werkloozenuitkeering krijgen. Voorzitter hoopt, dat de werkzaamheden aan de Slul- zenwegvaart spoedig kunnen] (beginnen Dit zal gedu rende een 4-<bal weken althans een werkverruiming zijn. Voorzitter deelt mee, dat de heer Sieswerda zijn be noeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs heeft aangenomen. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de suppletoire begrootang, dienst 1928. Verder verleende Ged. Staten aan decze gemeente, vrijstelling van invoering van het gereglementeerde gymnastiekonderwijs, tot aan 1 Juli 1929. Het was ge vraagd tot 1 Januari 1930. Het verwondert den Voorz. dat het aan de bijzondere scholen niet noodig schijnt te zijn tot 1936, terwijl we hier slechts tot 1 Juli 1929 uit stel kunnen krijgen. Maar B. en W. zullen met een voorstel komen. Ingekomen is de mededeellng, dat voor de gemeente lijke inkomstenbelasting op 29 Januari aan gewetens- geld is ontvangen een bedrag van f 155 en op 1 Maart f 315. Ingekomen een afdruk van het verslag van de com missie, voor de keuringsdienst van vee en vleesch. Het verslag voor de commissie tot wering van school verzuim. Het verslag van de commissie van toezicht op het o. 1. onderwijs. Deze worden voor kennisgeving aangeno men. Voor kennisgeving wordt verder aangenomen een cir culaire van het bestuur der vereenlging van Nederland- sche gemeenten, bevattende het gewijzigd ontwerp van wet tot herziening der finantleele verhouding tusschen rijk en gemeente. Ook kwam nog in een circulaire van Ged. Staten, om trent de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen, en Ontvangers. Deze regeling zou 1 April 1929 in wer king treden, maar met het oog op Ingekomen adviezen en de moeilijkheid, de gelden voor ealarisverhooging voor dezen groep ambtenaren op de begrootiiug te bren gen, zal de regeling pas in werking treden op 1 Ja nuari 1930. Punt 1 van de agenda- Van den heer Jb. Grin aan den Slikkerdijk is het ver zoek ingekomen om een tegemoetkoming van f 25 voor vervoerkosten van zijn schoolgaand dochtertje, Ingevol ge art. 13 der L. O. wet. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Met algemeens stemmen wordt dit goedgevonden. De heer Koster aoht het wenschelijk, dat het zoontje van R. de Vries aan de Tweewegen hier op school komt. Voorzitter zegt, deze zaak reeds te hebben besproken, maar de echtgenoote van De Vries had zóó groote be zwaren, dat de zaak maar is gelaten, zooals ze was. Van den heer J. Breed Cz., is een verzoek ingekomen om ontslag als gemeenteopzichter op 15 Maart 1929, zulks met het oog op zijn leeftijd en algemeene gezond heidstoestand. B. en W. stellen voor, dit ontslag eervol te verleenen, met dank voor de vele diensten door den heer Breed In zijn 17-jarlge functie als Gemeenteopzichter aan de gemeente bewezen. Voorzitter spreekt den wensch uit, dat de heer Breed zoodanig van zijn ziekte zal herstel len, dat hij nog jaren lang van zijn verdiende rust zal genieten. (Met algemeens stemmen wordt het ontslag verleend- In verband met dit punt, zegt Voorz. dat voorlooplg geen opvolger voor Breed zal worden 'benoemd. Men zal het zoo trachten te redden voorloopig, desnoods met hulp van een of ander deskundig .adviseur. Aan de orde: verzoek van de commissie van uitvoe ring vleesdhkeuringsdienst: le. Goed te keuren een raming van stlohtingskosten van de verwerkingsinrlchting op f 125000; 2e. Over te gaan tot verkiezing van een vertegenwoor diger en plaatsvervanger. Voorzitter licht toe, dat de sfcichtingskosten waren ge raamd op f 104000. Nu eohfcer acht men een faooger be drag noodig, met het oog op verbeterde koelinrichting, vergrooting der garage, grootere capaciteit der machi nes, enz. De Comm. acht het raadzaam, de zaak niet te bekrompen op te zetten, omdat zloh dat later weer wreekt. Reeds in 1928 hebben de keurloonen de raming overschreden, zoodat men zich gewettigd acht, dit voor steil te doen. Algemeen goedgevonden. Met op 1 na algemeene stemmen wordt de heer H. K. Koster, als vertegenwoordiger in voormelde Com missie herbenoemd. De heer C. Blaauboer wordt met op 1 na algemeene stemmen herbenoemd tot plaatsvervan ger. Beide heeren nemen de benoeming aan. Aan de orde is een voorstel tot plaatsing van een Radio-ontvangtoestel in het tehuis voor Ouden van dar gen. Voorzitter licht toe, dat hij een aanbieding kreeg vrm J. Blaauboer Cz., voor alleen tegen vergoeding van den kostprijs der onderdeelen een toestel te plaatsen en te bouwen voor f 180. Het werk bood Blaauboer aan gratis te doen en ook de plaatsing van toestel enz. zou gratis gedaan worden. B. en W. stellen voor f 180 toe te staan. Wanneer er behoorlijk gebruik gemaakt wordt van het toestel, zal 't voor do oude menschen heel pret tig zijn. De heer Van der Kolk vindt het een prachtig voor stel van Blaauboer, maar zou het §iet kunnen, dat we eerlang radlo-dlstrlbutle krijgen. En in de tweede plaats is radiomuziek volgens dezen spreker na 8 uur het mooist en Is 't dan geen tijd voor de oude menschen om ter ruste te gaan? Voorziter zegt, dat bij B. en W. Is ingekomen een verzoek tot explotatie van Radio-distributie, door de heeren J. Oudendijk en W. H. Tlelrooy. Hierover zal echter eerst gesproken moeten worden en de zaak acht Voorziter te belangrijk om ze niet aan een grondig on derzoek te onderwerpen. Maar afgescheiden daarvan wil Voorzitter dit mooie aanbod van Blaauboer accep- teeren. De heeren Speets en Visser vedelaren zich ook voor standers. De heer C. Blaauboer staat zeer sympathiek tegenover de aanbieding, maar... zal soms de stemming niet zóó zijn, dat radio ongewenscht is? B.v. ibij sterf geval, ziekte enz. Voorzitter vindt het het beste, dit aan den Vader en de Moeder over te laten. Het Is althans geen reden om het niet te doen. Met algemeene stemmen wordt het mooie aanbod van Blaauboer aanvaard. Thans is aan de orde het voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening, en de verordening op de heffing en invoering van begrafenisrechten. Voorzitter zegt, dat op onze begraafplaats het netjes houden der verschillende graven en grafteekens ge schiedt door den heer Boeked, een enkele particulier en de gemeente. En nu gebeurt het, dat enkele graven niet in overeenstemming zijn met de graven, die de gemeen te onderhoudt. Nu is de heer Boekei met dit werk op gehouden. Voorzitter acht het nu van belang, dat de gemeente de zaak geheel ter hand neemt. Maar daar voor moet de verordening worden gewijzigd, zóódanig, FEUILLETON 22. Naar het Engelsch ETHBL M. DELL Mr. Lorimer trok zijn wenkbrauwen op, als had hij verwacht, dat zij dadelijk aan zijn verzoek zou voldoen En dan vdel zijn blik op Gracie, die Avery nog steeds vasthield. „Gracie," zeide hij op zijn kortaffen toon. „Kom hier!" Het kind sohrok en kromp ineen tegen Avery's schou der. „O, neen!" fluisterde zij. „Kom hier!" herhaalde Mr. Lorimer. „Ik zal je niet straffen, tenzij ik merk, dat je ongehoorzaam bent of nog geen berouw hebt." „Lieveling ga", fluisterde Avery haar xadht in. „Er zal nu niets gebeuren." Maar Gracie, dde van top tot teen huiverde en nauwe lijks kon blijven staan, klemde :dch des te vaster aan haar en begon zenuwachtig te huilen. Mr. Lorlmer's hand viel slap naast zijn zijde. „Nog steeds verstokt, vrees Ik", zelde hij. Avery keek hem met groote, verwijtende oogen aan. „Het kind is bang en zenuwachtig," zelde zij. „Het ds niet fair haar in dezen toestand te beoordeelen." Mr. Lorlmer's oogen fonkelden boosaardig. Hij maak te een ijskoude buiging voor haar. „In dat geval, Mrs. Denys," zeide hij, „kan zij beter naar bed gaan en daar blijven tot haar toestand verbeterd ds." Avery klemde haar lippen op elkaar en antwoordde niet. De Eerwaarde Stephen klemde de zijne op elkaar, loosde dan na een benauwende stilte een diepen zucht en ging. „Ik weet dat hij van plan' is het weer te doen", merkte Gracie. „Ik weet het." „Dat zal hij niet En met die woorden stond zij op en liep vastberaden de kaïmer uit. Mn Lorimer zat nauwelijks ln wat hij zijn „gemak stoel" noemde, toen zij zacht aanklopte en binnenkwam. Zij deed de deur dicht en liep regelrecht naar het vuur. „Mr. Lorimer," zeide zij op heel zachten toon. „ik zou u graag even willen spreken. Kan dat?" Mr. Lorimer zuchtte weer. „Ik verlang naar de ver- frissching van een kleine eenzame overpeinzing, Mrs. Denys," antwoordde hij. „Ik zal u niet lang ophouden. Wat ik te zeggen heb kan in een paar seconden gezegd worden. In de eerste dat de menschen toestemming moeten vragen, tot plaat sing van gedenkteekens, enz., maar tevens, dat zij een recht moeten betalen, waarvoor de gemeente het graf zal onderhouden. B. en W. dachten pl.m. f 2 per graf te heffen over pl.m. 220 graven, zoodat de zaak zichzelf bedruipt In dat geval is men zeker, dat de begraaf plaats netjes blijft. Dit jaar (1929 dus) zal men de rech ten moeten voldoen vóór 1 September, terwijl volgende jaren de betaling moet plaats hebben vóór 1 Juli. Zóó ongeveer hadden B. en W. zich de zaak gedacht, al ont veinst Voorzitter zich niet, dat het nog wel wat zal du ren, voor de zaak goed marcheert. De heer Goosens acht het een beswaar, dat de men schen, die tot nu toe zelf het graf onderhielden, in 't vervolg verplicht zullen worden, rechten! te betalen. Voorzitter zegt. dat het zelf-onderhoud nog al eens onaardt in verzuim van onderhoud. Dan krijgen we mis schien verwaarloozing. Het is 't beste, dat de gemeente het doet. want als aan zulke bezwaren, als de heer Goossens noemt, tegemoet wordt gekomen, ds practisdh goed onderhoud onmogelijk. De heer Sleutel vraagt, of het voor hen, die van bul ten de gemeente hier worden begraven, geen bezwaren brengt voor de nabestaanden. Voorzitter zegt, dat er wel heel wat werk door zal komen, maar hij acht het noodig, dat er een regeling komt, die netheid waarborgt. De heer Blaauboer vraagt, of het geeischte recht niet wat hoog is. Voor ondeihoud van graf en grafteekens vindt hij het wat veel. Voorzitter zegt, maar een bedrag te hebben genoemd. Blijkt het te hoog, dan kan altijd weer verlaagd worden Hierna wordt artikelsgewijze de verandering van de Algemeene Politieverordening gelezen en besproken. Artikel 29 wordt gewijzigd en aan dit artikel worden 4 nieuwe toegevoegd. Het zou ons echter te ver voeren, deze wijziging in extenso op te nemen. Deze verordening zal 1 Juli 1929 in werking treden. In verband met deze wijziging wordt vervolgens gelezen de verordening tot aanvulling der verordening op de heffing van begrafenisrechten. Hierna volgt: lezing der vast te stellen verordening op de invordering van 'begrafenisrechten. Met algemeene stemmen wordt de wijziging van bo vengemelde verordeningen goedgekeurd. Voorzitter zegt, dat deze zaak zoo goed mogelijk ter algemeene kennis te zullen brengen.. Bij de nu volgende rondvraag zegt de heer Speets, dat het hem genoegen heeft gedaan, dat B. en W. de verleening van steun bij werkeloosheid zoo flink hebben aangepakt, zoodat de Raad, die deze zaak aan B. en W. overliet, zijn vertrouwen niet beschaamd ziet. Hierna sluiting. Dat benauwde gevoel als gtvolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Poster s Maag- pillen het laxeermiddel bil uitnemendheid. r'B Maagplllen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon Zitting van Vrijdag 15 Maart 1929. DAT VERWEER KW1AM WEER BEDROEFD AF. Vorige week verscheen voor den kantonrechter een heer en notaJbene van het platteland, met name M. T., uit Egmond-Binnen» die zich zou hebben schuldig ge maakt aan het loopen over verboden grond, een over treding waar men zich in de Duinstraat al heel gauw •kan bezondigen. De verdachte beweerde echter ijskoud, heelemaal niet in overtreding te zijn geweest Hij wilde land huren en moest dit toch eerst eens bekijken, opdat hij geen kat in den zak zou koopen. De kantonrechter slikte dit verweer niet zonder bedenkingen en requl- reerde heden den budtengew. veldwachter R. Stel, die proces-verbaal had gemaakt, zulks met gevolg, dat er van des heeren T.'s verdediging niets terecht kwam. Niet hij, doch wel zijn broeder was gerechtigd over bedoelden grond te wandelen, en R. T. (kreeg heden dan ook oen boete van f 2 of 2 dagen om hem duide lijk te maken, dat hij, wanneer hij iets beweert, zulks ook moet kunnen bewijzen. AUTOBUS VERSUS SLAGERSKAR. Op 11 Januari j.1 verscheen als verdachte den 22- plaats ten opzichte van Gracie; het kind is zoo van streek, dat ik geloof, dat iedere verdere straf haar ziek maken zou." „Poeah, mijn besste Mrs. Denys!" Avery wachtte even. „Wilt u probeeren met een open hart naar mij te luisteren?" „Ik luister." ,Ik weet dat zij vanochtend ondeugend geweest ls. Ik probeer haar optreden niet te verdedigen. Maar haar straf was heel streng en heeft haar zoo bang gemaakt, d'sft zij niet in staat is ergens andere over te denken." Mr. Lorimer keek op de klok. „Zij heeft ad negen uur gehad," zeide hij. „Ik zal er haar nog drie geven." „En dan?" vroeg Avery. Hij keek naar haar op. „En als zij mij dan nog niet is komen zeggen, dat zij berouw heeft, zal ik genood zaakt zijn de straf te herhalen," „U zult het kind krankzinnig maken, als u dat doet." Hij haalde zijn schouders op. „Beste Mrs. Denys, sta mij toe u eraan te herinneren, dat ik groote ervaring heb ln het opvoeden van kinderen. „En ze zijn allemaal bang voor u." „Volgens mijn meening ls een beetje ontzag heilzaam. Neen Mrs. Denys, lk kan niet verder naar uw raad luis teren. Ik ben bang, dat ik in Gracle'a geval reeds to slap geweest ben. Zij is heel wild zij moet getemd worden." Hij zweeg er, verder over en wanhoop maakte zich van Avery meester. Met al haar maoht beheerschte zij zich, want zij besefte, dat zij, .zoodra zij haar zelfbe- heerschlng verloor, haar kracht ook kwijt zou zijn. Zij begon over een ander onderwerp. „Ik heb nog een boodschap van Mrs. Lorimer voor u." En zij bracht hem die over. De man in den stoel luisterde ernaar zonder dat een spier van zijn gelaat betrok. „Ik zal zien, dat lk straks even naar haar toe ga", was alles, wat hij te antwoor den had. Averij wilde gaan, maar hij hield haar met een ge baar tegen. „Mrs. Denys", zeide hij, „u vergeet geloof ik, dat ik nog iets te zeggen heb." Zij bleef staan. Zij had het vergeten. Hij keek kalm naar haar op, terwijl hij achterover ln zijn stoel leunde. „Het spijt mij, dat ik u zeggen moet, dat ik u, tengevolge van uw ongelukkige gewoonte om de kinderen in hun insubordinatie aan te moedigen niet langer als een hulp in mijn huishouden beschouwen kan Ik verzoek u derhalve erop te rekenen, dat u over een maand ontslagen bent. Als ik uw plaats eerder kan ver vullen, zal ik niet langer van uw diensten gebruik ma ken." Kalm sprak bij de woorden. Avery hoorde ze roerloos aan. En als een prikkel doortrok haar de gedachte aan. de arme kleine vrouw boven. De pijn daarvan, was bijna jarigen auto-buschauffeur W. B. te Den Helder, dlo •terecht stond wegens een door hem gepleegde aanrij ding op den Helderschcn weg met een slagerskar, die uit het si achthuis te Alkmaar was en voortgeduwd door een' slagersjongen. De kar tuimelde onderste bo ven en het opgetaste vleesch. nam een modderbad. De zaak werd destijds aangehouden, teneinde nog eenige ooggetuigen te hooren, door de chauffeur alle schuld ontkende en deze geheel toeschreef aan den slager. Thans werd de zanik verder behandeld, met het hoo ren van nog een drietal getuigen, waarvan de aannemer V., die als passagder in de bus zat, beweerde, dat de chauffeur geen schuld had en de slagersjongen tegen de bus aanreed. De ambtenaar merkte op, dat vardacht» toch wel even had kunnen! stoppen, maar deze repliceerde, dat hij verplicht ls op tijd te rijden. De kantonrechter zal over 14 dagen uitspraak Öoen. 'N BOER HEEFT TEGENWOORDIG GEEN FLAUW BEGRIP VAN ZIJN WETTELIJKE VERPLICHTIN GEN. De heer J. J. de G., 'a 44-jarig veehouder te Scher- meihom was in gebreke gebleven, een verhuisbiljet aan te vragen voor een inwonenden knecht en werd tot zijn niet geringe verbazing vereerd met een oproe ping in naam van de Koningin, om voor den kanton rechter to verschijnen. De goede man was nu van mee ning, dat hij daar toch niet aansprakelijk voor was, doch de kantonrechter bleek van een ander oordeel te zijn en legde ons boertje f 2 boete of 2 dagen op. DE KWAAL NEEMT BEDENKELIJK TOB. De beroemde Bergen's beschuitibakker N. B. te Ber gen, komt voortdurend ln conflict met de Arbeidswet en stcmd -thans weer terecht, omdat ln zijn bakkerij noch 'n arbeidslijst nloch register waren opgehangen. Deze documenten hingen wèl in de kamer, maar niet in de werkplaats. Daar Bekker B. recidivist is in hoo- gen graad, werd hij veroordeeld tot vrijheidsstraf en wel 2X3 dagen! principale hechtenis. HET ACHTERLICHT HAD WEL GESCHENEN, MAAR TOEN DE DIENDER KEEK WAS HET VER DWENEN. Het grootste kruis voor den autorijder is wel zijn. achterlicht. Als het kunsten gaat veritoopen, ia controle vrijwel niet mogelijk, maar als het niet brandt en hij wordt door den bevoegden ambtenaar gesnapt, dau K hij met al zijn goeie gedrag toch nog de sigaar. Evenals de 19-jarige N. J. S. uit Heiloo, die in den avond van 8 Maart in een dergelijke ongunstige Situ atie verkeerde en hedeni werd veroordeeld tot f 4 boete of 4 dagen. Verdachte onderging zijn vonnis onder het diepste stilzwijgen. Sluiting. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd- ingelanden van den Polder Waard en Groet op Za terdag 16 Maart 1929, des middags half twee in het polderhuis. Voorzitter de heer A. J. Waiboer, dijkgraaf. De Voorzitter opent te ongeveer half 3 de openbare vergadering en deelt mede dat de heer Trapman ver hinderd is de vergadering bij te wonen, terwijl de secretaris, de heer J. Breebaart Dz. afwezig is we gens ziekte en dat diens zoon, de heer D. Breebaart zich bereid heeft verklaard het secretariaat vandaag waar te nemen. De Voorzitter zegt, dat het afgeloopen jaar zich ge kenmerkt heeft door goed weer, doch dat de prijzen der artikelen niet meevielen. Het rendement onzer be drijven was beneden het gewone peil en als een der oorzaken wordt genoemd de hooge belasting. Verla ging daarvan zal één der eerste vereischten zijn. Proeven worden genomen om in onzen polder andere artikelen te verbouwen, als bloembollen, aardappelen en kool en de gronden blijken er uitmuntend geschikt voor te zijn. We hopen dat op deze wijze verbetering in de uitkomsten onzer bedrijven zal worden verkre gen. Spr. verklaart daarna de vergadering voor ge- opend. De notulen worden gelezen, zs worden onveranderd vastgesteld. niet uit te houden. Onwillekeurig hield zij haar adem in. Maar het volgende oogenblik was zij zichzelf weer. Zonder een woord te zeggen, maakte zij een buiging en ging. Zij was reeds bij de deur vóór zij zag dat die open was en Lennox Tudor grimmig op den drempel stond. Hij ging achteruit om haar te laten passeeren en hield de deur voor haar open. Zwijgend liep Avery ver der. HOOFDSTUK XX. DE WAARHEID. „Ah, mij n waarde dokter, kom binnen, kom binnen!" luidde Mr. Lorimeris begroeting. „Hoe is het met de patiente?" Tudor liep naar den haard. „Ik kom juist van de les kamer, waar ik naar Jeanie ben wezen kijken. Maar ik merkte dat Gracie mij meer noodig had. Ben je heele maal krankzinnig om een zoo overspannen kind een lichamelijke straf te geven. Laat lk je dit zeggen! Als je daarmede doorgaat, maak je een idioot van haar! Het kind Is nu al bijna krankzinnig van angst Ik heb gezegd haar naar bed te brengen en dk ga naar boven om haar een kalmeerend drankje to geven." Mr. Lorimer stond met waardigheid op. „U over drijft, dokter", zelde hij. „Dat doe ik niet Ik doe wat ik doen moet En ik waarschuw je, dat het kind in gevaarlijke mate over spannen Ls. Je wilt toch zeker niet dat zij hersenkoorts krijgt?" „Poeah!" Tudor stampvoette. „Is dat alles, wat je te zeggen hebt? Jij een man Gods zoogenaamd dde je vrouw langzaam vermoordt en geen zier geeft om het lijden, dat je veroorzaakt Ik zeg je, dat ze den heelen dag op den rand van den dood is geweest door jouw duivelsch optreden. Zij kan nog sterven en dan ben jij daar direct verantwoordelijk voor. Je hebt haar, geestelijk en lichamelijk, vermoord. En wat de kinderen betreft als je dat kleine meisje of een vande anderen nog een keer aanraakt zal ik je wegens mishandeling voor den rechter bren gen." „Sir! U vergeet u zelf!" „O, neen! Ik weet drommels goed wat dk zeg. Ik heb al vroeger met je over je vrouw gesproken, maar je hebt niet willen luisteren. Maar, bij God, ditmaal zal je luisteren en dc waa heid eens en voor al hooren. Haar leven is jarenlang een martelaarschap geweest Je hebt haar door je kinderen wreeder gemarteld dan ooit iemand op de pijnbank gemarteld is. Maar nu moet het uit zijn. Ik dreig niet Jjdel. Dat ik gezegd heb daar blijf ik bij. Je mag de Vicaris van de pastorie zijn, maar je staat onder dezelfde wet als de allerarmste. En als er nog eenmaal iets dergelijks gebeurt zal je voelen wat d6 wet is. „En wat Mrs. Deny9 betreft ös heb gehoord, dat je haar daareven den dienst opgezegd hebt. Dat moet in getrokken worden als zij erin toestemt te blijven. Want Mrs. Lorimer kan het feitelijk niet zonder haar stellen. Mrs. Lorimer zal nog langen tijd, zoo niet voor goed, een invalide blijven. En wie zal voor de huishou ding zorgen als jij de eenige, die daartoe Ln staat is, er uit trapt? Ik zeg je, dat Mrs. Denys op het oogenblik voor jullie allemaal onmisbbaar Is. Als je haar weg stuurt is het uit met rust en orde in dit huis. En je zal een gediplomeerde verpleegster moeten hebben, om voor je vrouw te zorgen. En niet iedere verpleegster is een zegen in huis, dat kan dk je verzekeren." Er volgde een lange stilte. Eindelijk liet de vicaris zich met een diepen zucht weer in zijn stoel vallen. „Beste dokter," zeide hij, „lk ben overtuigd, dat uw bedoelingen goed zijn, hoewel uw taal wat ruw is! Ik ben geheel verbijsterd, laat ik dat bekennen! Mrs. De nys is, geloof ik, een uitstekende huishoudster, maar haar tegenwoordigheid ls een rustverstorend element, waarvan Lk graag bevrijd zou zijn. Zij vindt steeds weer een voorwendsel om hier in mijn studeerkamer to ko men. Bovendien is zij bljzondor onoordeelkundig met de kinderen en ik bon verplicht meer aan hun geestelijk welzijn te den|ken dan aan. hun lichamelijk*- nooden". „Wlaarom stuur je ze niet naar schooi? Rusc in huis ls absoluut noodig voor Mrs. Lorimer. De oudsten kun nen het best eruit zijn uitgezonderd Jeanie." „En waarom Jeanie niet, als lk vragen mag?" Er klonk Iets bitters in Lorlmer's stem. „Ik heb op het geschikte oogenblik gewacht om met je over Jeanie te spreken." „Wat nu weer? Wat nu weer?" vroeg Mr. Lorimer ze nuwachtig. „Zij heeft een nauwgezette verzorging noodig. Haar longen zijn zóó zwak, dat het ergste te vreezen is. Mrs. Denys begrijpt haar en kan voor haar zorgen. Maar zij kan niet aan vreemden overgelaten worden." „Waarom heb je me dat niet eerder gezegd? Hoewel ik het hoofd van het gezin ben, moet ik altijd het laatst de dingen hooren U bent tooh zeker van wat u zegt?" „Volkomen zeker, hoewel ik het uitstekend vind als ,je nog een anderen geneesheer consulteoren wilt. En wat dat niet vertellen betreft, het is mij altijd moeilijk gevallen jou tot luisteren te brengen en ik heb gewoon lijk geen tijd voor lange praatjes om iemand te overtt,x' gen." Hij keek op de klok. „Ik moet nu weg. Wil jg nadenken over wat ik gezegd heb om de kmete*-" school te sturen? Je zult zien, dat dat het e*"'" je doen kan." j Mr. Lorimer zuchtte weer droevig. Wordl

Schager Courant | 1929 | | pagina 5