Sohager Courant Raad Barsingerhorn. Voorjaar 1929 Hoogzijde E 21 2 Etalages Heeren- en Kinderkleeding. Derde Blad. Jac. Zomerdijk, Plaatselijk Nieuws. Gouden Jubileum van „Lycurgiis". Dinsdag 19 Maart 1929. 72ste Jaargang. No. 8427. Vergadering var. den Raad op Maandag 18 Maart 1929, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter, de heer K. Breebaart Dz., burgemeester, waarnemend secretaris de beer A. Vader. Na opening volgt vaststelling der notulen, met dank zegging aan deal loco-secretaris. Ingekomen stukken en mededeellngen. Schrijven van. der. heer G. G. Loggers te Beusidhesm, dat hij zijn benoeming tot Secretaris, Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken stand aanneemt. Nadat de heer Loggers de vergaderzaal is binnenge leid. legt hij in handen van den Voorzitter de verelschte beloften af, waarna de Voorzitter den nieuwen-Secreta ris en Ontvanger hartelijk geluk wenscht met zijn be noeming en hoopt dat de samenwerking van dien aard moge zijn. dat de zaken steeds op prettige wijze zullen worden afgehandeld. Van mijn kamt zegt spr., z£l daar toe op den meesten steun kunnen worden gerekend, en spr. is overtuigd, dat dit eveneens het geval zal zijn met de wethouders en de raadsleden, en vertrouwt dat de Secretaris alle gewenschte inlichtingen zal willen ver strekken. Spr. wenscht dat de heer Loggers hier een pleizierige werkkring zal hebben en dat het van langen duur moge zijn. Teekenen van instemming. De heer Loggers dankt voor de door den Voorzitter gesproken woorden en voor den toegezegden steun. Het zal spr. steeds een ernstig streven zijn om overeen komstig de beloften zooeven afgelegd, te handelen, dat wil zeggen, in het belang der gemeente. Van den pensioenraad is een schrijven ingekomen, dat vanaf 1 Maart de pensioensgrondslag voor den heer A. Vader op f 500 is bepaald. Ingekomen is een proces-verbaal van kasopname in kas moest zijn en was f 1481.95%. Van den heer D. Vries, Kolhorn, is een verzoek inge komen om voor het bezoek van zijn zoontje van de am bachtsschool te Den Helder, voor opleiding tot machi nist, de reiskosten voor rekening der gemeqnte te willen) nemen. Een gelijk verzoek is ingekomen van den heer P. Dis sel, wiens zoon de ambachtsschool te Alkmaar zal be zoeken. B. en W. oordeelen dat in de toekomst aan dergelijke mjenschen behoefte zal ontstaan, en stellen voor de reis kosten voor rekening der gemeente te nemen, mits ook ten opzichte van den tweeden leerling een schrijven, van het hoofd der school wordt overgelegd, waaruit blijkt dat de leerling voor die studie geschikt Is. Algemeen goedgevonden. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening ad. f 6500 voor den bouw van de rijksveldwachterswoning te Kolhorn. Voorts zijn ingekomen de volgende stukken: Schrijven van de heeren D. Burger, F. Groet en Alb. Vis, dat zij hun benoeming tot lid der Commissie van Toezicht r>p de Arbeidsbemiddeling aannemen; idem van Mevr. W. BeersPortegijs tot lid der Com missie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs: Dankbetuiging van de Muziekvereeniging „De Een dracht" te Kolhorn voor de verleende subsidie voor '29; idem vain den heer A. J. C. W. Vader voor de hem over het jaar 1928 toegekende gratificatie. Schrijven van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, dat het Ontvangkantoor der registratie en domeinen) te Behagen voorhands niet zal worden opgeheven; Jaarvex-slag van de wlnteravondschool te Barsinger horn, cursus 19281929; Idem van den correspondent der Arbeidersbemiddeiing over het jaar 1928; Brief van Ged. Staten der Provincie Noord-Holland, waarhij goedgekeurd wordt teruggezonden een besluit van den Raad dxL 13 November 1928 tot wijziging der begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1928. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen omtrent het in stellen van een applicatiecursus. B. en W. stellen voor, met 3 onderwijzers (n.1. de 3 hoofden der scholen, die zich daartoe hebben bereid verklaard) aan den cursus deel te nemen, mits deze te Schagen wordt gehouden. De Voorzitter licht toe, dat de gemeente binnenkort toch verplicht is de vrije oefeningen in de buitenlucht te doen houden. Spr. is zelf wel geen voorstander van het onderwijs, maar tegen de wet kunnen we toch niet ingaan. De kosten bedragen f 55 per cursist, dus dat wordt voor de 3 cursisten f 165. De heer Blaauboer vraagt of de cursus 1 maal per week wordt gehouden, en of dat geschiedt op Woensdag- of Zaterdagmiddag. Spr. zou het -bejammeren als de kinderen nog een halven dag van hun schooltijd moes ten missen, een schooltijd, die spr. evengoed al niet zoo lang vindt. Spr. vindt dat -gymnastiekonderwijs niet zoo gewenscht is, maar er is eenmaal niets aan te doen. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is den cur sus Woenslag- of Zaterdagmiddag te houden. Spr. vraagt of nog Iemand het woord verlangt. De heer Kistemaker merkt op, dat het toch niets geeft De Voorzitter merkt nog op dat het voor de onderwij zers goed is dat ze de bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs hebben en wel met het oog op aventueele verplaatsing. Met algemeene stemmen wordt 'overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De nachtvelligheidsdienst. Schrijven van idem omtrent het Instellen van een nachtveiligheidsdienst. Naar aanleiding van dit schrijven stellen B. en W. voor, mede te werken tot de tot standkoming daarvan en bij te dragen in de daaraan verbonden kosten. De Voorzitter zegt dat indertijd ook voor Noord-Hol land een nachtveiligheidsdienst heeft bestaan, en Am sterdam, Alkmaar en Hoorn hun medewerking verleen den en dat is toen een uitstekende regeling geweest. In den laatsten tijd had men het 't meeste voorraten op de burgemeesters en de raadsleden, ze dachten zeker dat daar 't meeste was te halen. Do kosten van den dienst zijn niet zoo hoog, de rijkspolitie werkt mee, en een paar maal is er reeds patrouiiledienst gehouden. Allen voor. v Schrijven van de Commissie van Uitvoering van den Keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Bar singerhorn met verzoek te willen goedkeuren, dat» de stichtingskosten van de verwerkingsinrichting met cen trale nood slachtplaats te Schagen worden verhoogd, van f 104000, op f 125000. B. ©n W. «ballen twt, bresra yértroogin® goed te Steu ren. De heer Kistemaker vraagt of in die nieuwe raming is begrepen de verandering van de woningen. De Voorzitter zegt dat de woningen zullen bevatten, beneden 2 kamers, een keuken, en een achterend, en boven 2 slaapkamer». De heer Blaauboer informeert naar de salarisregeling. De Voorzitter geeft inlichtingen en zegt, dat nu Scha gen, dat zich 5 jaar lang had onttrokken, tot den dienst is toegetreden, de finantieele toestand zeer gunstig is. Per week komt er van Schagen ongeveer f 80 in. Met algemeene stemmen wordt Overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Voorts wordt verzocht opnieuw een vertegenwoordi ger en een plaatsvervangend vertegenwoordiger voor deze gemeente -in genoemde oommissie aan te wijzen, zulks in verband met het in werking treden der gemeen schappelijke regeling. B. on W. steller, voor, als vertegenwoordiger dezer gemeente aan te wljzon den heer K. Breebo&rt Dz., en als plaasvewangend vertegenwoordiger den heer C. Smit Cz. Zoowel de heer K. Breebaart Dz. (met algemeene stemmen) als de heer C. Smit Cz. (met 6 stemmen) worden benoemd en verklaren de benoeming aan te nemen. De lange winter en de steunverleenlng. Ingekomen is een adres d.d. 16 Febr. 1928 van do Afd. Kolhorn van den Centralen Bond van Transportarbei ders om een toeslag van 50 ct per dag op uitkeeringen uit de werkloozenkas voor de in deze gemeente woon achtige leden van dien bond en óm voor uitgetrokken werkloozen een steunregeling in hst leven te roepen. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. het volgende mede: Oorspronkelijk was door B. en W. besloten om aan de uitgetrokken leden van den Ned. Bond van Arbei- ders in het Landbouw-, tuinbouw en zuivelbedrijf, die in deze gemeente woonden, voorloopig gedurende 2 weken een uitkeering te verstrekken, gelijk aan hun uitkeering uit de werkloozenkas plus f 0.50 toeslag per dag uitkeering. (Tot het verleen en van dezen toeslag ad f 0.50 per dag uitkeering werd reeds eei-der door Uw College besloten.) Tot -bovengenoemde maatregel is het echter niet gekomen, im verband met het feit, dat de duur van uitkeering uit de werkloozenkassen door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is verlengd, met 4 maal 6 dagen. In onze laatstgehouden vergadering kwam het ons echter noodzakelijk voor, dat de toeslag werd verhoogd Als noodmaatregel is toen besloten de volgende steun regeling in het leven te roepen: „No veel aem neensiaobiigheid geleden te hebben..." heb ik in de uitmuntende Kruschen Salts een wonderbaarlijk geneesmiddel gevonden. Zonder deze zouten voel ik me somber, maar Kruschen hoiüfc me steeds vrooljjk en opgewekt. J. W. C. (Origineele brief ter inzage.) Verkrijgbaar bij aU.e apothekers en drogisten 6 f 0.90 per flac., groote flesch (3X1 flac.) f 1.00. STAND PAASCHTENTOONSTELLING v.h. HERMAN NIJPELS. Speciaal adres voor Kleeding naar Maat. Werk- en Vakkleeding. Heeren-Mode-artikelen. Vraagt zichtzending oi stalencollectle. Komt bij ons zien, zonder eenige ver plichting tot koopen. Aan de in deze gemeente woonachtige leden van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf wordt een toeslag verleend op uitkeeringen uit de werkloozenkas: voor gehuwde personen van f 1 per dag uitkeering plus f 1 per week voor ieder kind beneden. 16 jaar; voor ongehuwde personen van f 0.50 per dag uitkeering. Aan de in deze gemeente woonachtige leden van den Centralen Bond van transportarbeiders wordt een toe slag verstrekt op ultkeerin-gen uit da werkloozenkas: voor gehuwde personen van f 0.75 per dag uitkeerin-g plus f 1 per week voor ieder kind beneden 16 jaar; voor ongehuwde personen van f 0.50 per dag uitkeering. Dat de toeslag voor gehuwde leden van den landar beiders bond op een hooger bedrag is bepaald, dan die voor de gehuwde leden van den transportarbeiderabond is gelegen in het feit, dat de leden van eerstgenoemden bond een uitkeering uit de werkloozenkas genieten van j f 1.40 per dag en de leden van laatstgenoemden bond- van f 1.75 per dag. Voorts werd besloten aan de gehuwde personen, die werkzaam zijn bij de werkverschaffing, f 1 toeslag per week uit te keeren voor ieder 'kind beneden 16 jaar, bo ven hun uurloon vaen f 0.35. B. en W. verzoeken U -beleefd, dit besluit, dat, zooals hierboven reeds is opgemerkt, uitsluitend als een nood maatregel is te beschouwen, te willen bekrachtigen. De Voorzitter hoopt dat de raad zich met de regeling kan vereenigen. Er is een noodtoestand geweest, de win ter was te lang. Zonder eenige bespreking bekrachtigt do vergadering dezen noodmaatregel, wat voor den heer Burger aanlei ding is, om aan B. en W. zijn 'dank te betuigen, voor het krachtig initiatief, dat zij in zake den steun aan. de werkloozen hebben genomen- De toestand op het oogenblllc. De Voorzitter deelt mede dat op 't oogenblik van den Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf nog als werkloozen zijn Ingeschreven: 1 ge huwde en 6 ongehuwden en van den Centralen Bond van transportarbeiders 2 gehuwden en 3 ongehuwden. Het 1-s nu de vraag of met den tot nu genomen maatre gel doorgegaan moet worden of moet er mee opgehou den! worden, nu het werk aanstonds aanvangt. De heer Smit merkt op, dat de gehuwden zoo goed als allen te werk zijn gesteld, en misschien (kan de lei der der wenkvei-sohaffing, de heer Kater, nog wel eenig werk vinden voor de enkele gehuwde werkloozen. Als de steunverleening niet zoo noodlg blijkt, zou spr. er mee willen staken. De heer Burger deelt mede dat er bereids weer een ongehuwde te werk is gesteld. Waar de Voorzitter de namen der ingeschreven werk loozen noemde, zegt de heer Engel, dat hij tegen open bare bespreking is in zooverre dan dat de personen niet behoeven te worden genoemd. Spr. wijst er op dat voor de tegenwoordig nog werkloos zijnde personen de noodtoestand voortduurt en spr. oordeelt dus dat ook de regeling nog moet voortduren, totdat er werk is. In dat geval houdt de steunverleenlng automatisch op. Spr. twijfelt ook niet of met een beetje goeden wil kunnen de menschen van den dijk worden afgehouden. De heer Burger wijst er ook op ,dat waar voor de Paaschdagen wel niet met de Zuiderzeewerken zal worg den -begonnen, er aanstonds mensehen zijn, die 15 we ken niet hebben gewerkt en een verdere steunregeling is dus noodig. D8 Voorzitter deelt mede, dat door de verlenging van den termijn voor uitkeering, door het rijk, met 4X6 dagen, de werkloozen allemaal nog trekken. De -heer Kater zegt dat er misschien nog wat werk is. De heer Blaauboer dacht dat we een heel stuk op weg waren, met medewerking van den heer Kater. Er loepen; nog wel wat ongetrouwd en zonder werk, maar er zijn er bij die gauw stil loopen. Spr. zou met het geven van toeslag willen ophouden, dat bemoedigt de menschen nog wat om werk te zoeken. De heer Kistemaker zegt .dater op 't oogenblik werk genoeg is. De heer Engel begrijpt niet, dat de werkgevers dan bij het arbeidsbureau geen arbeidskrachten) aanvragen. Dat zoeken om werk behoeven de werkloozen niet te doen, dat doet spr. ook niet. De werkgevers hebben maar een briefje te schrijven naar het arbeidsbureau. Dat gevent bij al die boereni is een akelig werk. De Voorzitter meent, dat de hoer Enge.1 daarover maar moet ophouden. Er zijn er die erop loopen, door de georganlseerden wordt niet om werk gevraagd. De heer Kater: Laten (we maar zeggen, dat dit tegen over elkaar staat De heer Engel oordeelt dat door de inschrijving hij het arbeidsbureau de georganlseerden om werk vragen. De heer Burger meent ook, dat de werkgevers geen medewerking verleenen. De georganlseerden zijn zede lijk verplicht zich op te geven bij het arbeidsbureau, dat is een ministerieel besluit. Nooit ls er een werkgever geweest die 'bij het arbeidsbureau arbeidskrachten aan vraagt. Het is niet aangenaam om als iemand die met schuurpapier vent, bij de hoeren langs te gaan of er werk is. De heer Engel hoort ervan op, dat er weik genoeg Is. De Voorzitter zegt van -niet genoeg, maar als straks de Zuiderzeewerken beginnen, gaan ze er wél heen. De heer Blaauboer wil maar niet doorgaan met de steunverleening, omdat er een minieterieele beschikking is. De heer Burger wijst er op, dat de werkloozen liever te werk worden gesteld, dat bewijst wel doordat niet- uitgetrokken werkloozen aan het slooten zijft. Maar de mentaliteit van de werkloozen is ook verschillend. De heer Blaauboer zegt, dat de gehuwden geholpen moeten worden, het gaat bij spr. echter om de onge huwden. Ook de heer Kistemaker uit zich In dezen geest. De heer Engel wijst erop, dat dn den herfst besloten is tot een steunregeling voor georganlseerden. Als er werk is, houdt dat vanzelf op. Spr. zegt, dat er van do transportarbeiders een schrijven ls ingekomen, waarin gevraagd wordt, of het juist' is dat zij niet mogen wer ken. Dat logenstraft dus finaal de gedachte dat ze er op loopen van de steunregeling te profiteeren en spr. protesteert dan ook tegen een dergelijke uitspraak. Spr. meent dat de noodtoestand voor de tegenwoordige werk loozen! is blijven bestaan. Laten we dus blijven steunen, maar de werkgevers tevens oproepen om werk te ver schaffen. De hoeren zetten liever Ik weet niet hoeveel advertenties im de Schager Courant, dan dat ze om arbeiders vragen bij het arbeidsbureau. De Voorzitter merkt op, dat dit vaste arbeider» zijn. Er zijn er, die niet eens vaste arbeiders kunnen krij gen. Overigens moet de heer Engel niet vergeten, dat we nu vier weken verder zijn. De heer Engel wil ook aan de ongehuwden 50 cent toeslag geven zoolang zij geen werk hebben en voor de gehuwden op dezelfde voorwaarden doorgaan. De heer Simdt wil dan toch een ter-mijn bepalen voor het geven van dien toeslag, bijv. nog 14 dagen. De heer Engel vindt het goed te bepalen, dat het tot 1 April zal loopen. Algemeen wordt dit door den raad goedgevonden. De heer Engel wil dat evengoed naar werk wordt uitgekeken. De heer Kistemaker imieent, dat er de volgende week werk genoeg is. De openbare vergadering wordt een oogenblik ge- sohorst oim, daarna over te gaan tot de benoeming van een secretaris-penningmeester van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur. B. en W. bieden de volgende voordracht aan: 1. de heer A. J. C. W. Vader, 2. de heer J. Bakker Az. Blijkenfc overgelegd schrijven kan hot Algemeen Bur gerlijk Armbestuur zich met deze voordracht ver eenig-en.. B. en W. stellen tevens voor, den pensioensgrondslag van den te benoemen secretajls-penfn ingmeeater te bepa len o,p f 300. De heer Vader wordt met algemeene stemmen be noemd en den pensioensgrondslag op t 300 bepaald. Benoeming van een secretaris-penningmeester van het Weezen Armenbestuur. B. en W. bieden de volgende v-oordracht aan: 1. de heer A. J. C. W. Vader, 2. de heer J. Bakker Az. Blijkens hierbij overgelegd schrijven kan het Weezen- Armenbestuur zich met de voordracht vereenSgen. B. en W. stellen tevens voor, den pensioensgrondslag van den te benoemen secretaris-penningmeester te be palen op f 125. De heer Vader wordt met algemeene stemmen be noemd en de pensioensgrondslag op f 125 bepaald. B. en W. stellen tvioor, de jaarwedde van den Ambte naar ter secretarie te vefhoogen tot f 625.met in gang van 1 Januari j.1. en) diens pensioensgrondslag als zoodanig te bepalen op hetzelfde -bedrag, eveneens per 'genoemden datum. Wordt goedgevonden. B. en W. deelen mede, dat door hen; tot Correspon dent der Arbeidsbemiddeling dezer gemeente ia benoemd de heer A. J. C. WJ. Vader en stellen voor, diens pen sioensgrondslag als zoodanig te bepalen) og f 150, met in-ganig van 1 Januari 1929. Wordt goedgevonden. IB. en W. stellen voor, voor lederen) leerling van de avondschool tot den leeftijd van 16 jaar, die geduren de den géheelen cursus geen ongeoorloofde verzuimen heeft gehad, een bedrag van f 2.50 beschikbaar te stel len) voor een schoolreisje. Door de vereeniging „D.O.G.' was hiertoe het ver zoek gedaan. De heer Kater kan zich niet best vereenigen met dit voorstel, omdat hij mé-ent dat leerlingen van 14, 15 a 16 jaren wel In de gelegenheid zijn zeQf reisje® te maken. De Voorzitter zogt dat juist leerlingen van 1415 ja rigen) leeftijd veel nut van zoo*n. schoolreisje naar Am sterdam enz. kunnen hebben. Met 6 tegen 1 stem, die van den héér Kater, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De Ingewikkelde pensioenwet Voorstel tot terugbetaling van verhaalde pensioens bijdragen aan J. Spaans Dz. en de medewerking van den Pensioenraad te verzoeken) om tot hernieuwd ver haal over te gaan. Blijkens een schrijve van den pensioenraad is het verhaal van de inkoopsom voor pensioen o pden amb tenaar J. Spaans Dz. ten] onrechte geschied en wel tot een bedrag van f 158.72. B. en W. stellen echter voor opnieuw vanaf 1 Januari 1929 een verhaal toe te passen tot het wettelijke jaar- Ujkscb» bedrag, Sn toteei de helft dvx tertal® tökoop- som ad f 1586.95, en dan Jaarlijks is te houden 1/15 ge deelte of f 105.79. De heer Engel vindt het eigenaardig, want over 15 jaar heeft de -heer Spaans al pensioen. Moet hij het dan van zijn pensioen afdokken? De Voorzitter zegt van de pensioenwet niets af te weten, de eene keer is het zus, de andere keer is het zoo. Het voorstel van B. en W. wordt goedgevonden. Voor en aleer de Voorzitter overgaat tot de rond vraag feliciteert hij den heer Vader met zijn benoeming tot secretaris van het armbestuur en van het Weezenbe- stuur, en met zijn verhooging van zijn jaarwedde als ambtenaar ter secretarie. Van klein ambtenaar is de heer Vader thans een heele piet geworden, en spr. fe liciteert hem daar mee, en hoopt op aangename samen werking, terwijl spr. tevens hoopt dat de heer Vad-er aangenaam zal samenwerken met den nieuwen secreta- ris. Spr. dankt hem voorts voor hetgeen hij als waarne mend secretaris en ontvanger heeft gedaan.en richt zich vervolgens tot Mej. Peeck, om haar hartelijk dan-k te zeggen voor de uitstekende wijze waarop zij gedu rende 3 maanden ter gemeentesecretarie werkzaam is geweest. Instemming. De rondvraag. De heer Burger zegt dat het Keern is opgeknapt, maar er zijn nog kuilen en gaatjes in het straatje. Uit de mededeelin-gen, die hierover worden gedaan, blijkt wel dat de aandacht van het Bannebestuur hier op reeds was gevestigd. De heer Kater vraagt of de werkzaamheden van den vleesdhkeuringsdienst op de secretarie blijven. Spr. wijst op de drukte die er 't Zaterdags blijkt te zijn. De Voorzitter zegt, dat zoodra de zaak te Schagen klaar is. de heele boel -hier vandaan gaat. De drukte ten aanzien van de werkloosheid la aanstonds afgeloo- pen De heer Smit oppert de mogelijkheid dat de admini strateur van den vleeschkeuringsdlenst hier dan op een anderen dag aanwezig is. Over en weer beschuldigt men gekscherend partijen van de hoodige bewegelijkheid. De heer Kater wijst voorts op het ongewenschte om toe te staan dat rioleei'ing onder den weg door in de Mient uitloopt. Vooal met het oog op -het ijs is dat on- gewenscht. De Voorzitter zegt toe dat B. en W. met den wenk rekening zullem houden; al® de uitmonding diep genoeg is, hindert het niet. De heer Kater vraagt voorts of er over verbetering aan den Dorpsweg spoedig iets bekend is en informeert naar de waterleiding voor den Meeldijk. De eerste zaak is nog niet voor elkaar, over de wa terleiding is een -request naar het P.W.B., maar -er is nég geen bericht ontvangen. Ook op andere plaatsen, als Waardpolder, komt watergebrek. De heer Kistemaker informeert naar de voltooiing van. het straatje aan de Kade. De heer Klater zegt toe, dat er weer menschen te werk zullen worden gesteld. Hierna sluiting. Onze populaire Gymnastiek vereeniging „Lycur gus" zette Zaterdag j.1. de herdenking van haar vijf tigjarig bestaan in met eene feestuitvoering, welke voorafgegaan werd door eene receptie, waarbij gele genheid werd gegeven de gouden jubilaresse te com plimenteeren. Deze receptie was buitengewoon druk bezocht, en hier kwam dan al heel duidelijk tot uiting, dat „Lycurgus" de sympathie bezit van Scha- gens burgerij en van hare zustervereenigingen in den wijden omtrek. En niet alleen was het Jbezoek druk, ook de geest, die op deze receptie heerschte, ge tuigde van een hartelijk meeleven en een groote waardeering voor al hetgeen „Lycurgus' in haren moeilijken levensloop van 50 jaar heeft gepresteerd in het Schager leven, maar ook voor de lichamelijke opvoeding, het lichamelijk en geestelijk welzijn in het algemeen en dat van de Schager jeugd in het bizonder. Vertegenwoordigd waren Burgemeester en Wet houders van Schagen,' het Koninklijk Nederl. Gym nastiek Verbond, d,e Tprnkring Hollands Noorder kwartier, de zustervereenigingen „Olympia" van Wieringerwaard, „Pro Patria" van Den Helder, „Sparta'1 van Winkel, de Schager Middenstanrisver- eeniging, de vereen. „Algemeen Belang de Winkel weekcommissie, de Vereen, v. d. Octoher-Paarden- markt, de Harddraverijvereeniging, de Muziektuin- commissie, de Schager Orchestvereeniging, de Too- neelclubs „In Eigen Kring" en „V.V.V.", de voetbal vereniging „Sparta'\ Schagens Harmoniekapel, de Paaschtentoonstellingsvereeniging, de Gemengde Zang vereeniging, de Bad- en Zwemver. „De Wiel", de Schager. IJsclub, enz. enz. Voorts waren o.a. aanwezig de eereleden, de hee ren L. J. Roggeveen, Jb. Koster en A. J. Melker, enz. Nadat de eere-voorzitter, de heer Jb. Roggeveen, met een hartelijk woord van welkom de bijeenkomst had geopend, waarbij hij hulde bracht aan de op richters van „Lycurgus aan de vele oud-leden, en aan de werkers van heden, die de voorbereidingen tot de Jubileumfeesten zoo uitstekend hadden ge troffen, wijdde spr. een dronk op 't welzijn van „Ly curgus" en op den voortdurenden groei der gouden jubilaresse. En toon volgden tallooze speeches, ge tuigende van medeleven, waardeering en hulde en dank voor het vele dat „Lycurgus" voor Schagen en voor de lichamelijke opvoeding had gedaan. Hierbij werd vooral ook niet vergeten de ziel der vereeniging. de eere-voorzitter, de ,heer Jb. Rogge veen, die gedurende 45 jaar in bet wel en wee van „Lycurgus" heeft gedeeld. Tijdens de receptie bracht de Harmoniekapel de feestvierende vereeniging eene serenade, welke attentie op hoogen prijs werd ge steld. Bijna iedere vereeniging bood de jubilaresse eene enveloppe met inhoud aan, bestemd voor het toestellenfonds, dit keer speciaal voor den aankoop van een paard. Namens de Revue-club droeg Jan Buisman een felicitatie op rijm voor. De Burgemeester van Schagen deed de toezegging dat zoowel „Lucurgua" als Harmonie vanwege de gemeente nog zouden worden bedacht met een stof felijk blijk van belangstelling. Het eerelid, de beer L. J. Roggeveen, bood namens vele oud-leden eene enveloppe aan. Ook de leiders mej. Zomer en de heer P. Timmerman, bleven niet achterwege, zoo mede het Schager Kerkkoor. Bloemstukken werden aangeboden of waren ge zonden door de firma Zwaag, Schenk en Boon, door „U.D.I." van Dirkshorn, „Olympia" van Wieringer waard, P. P. van den Helder, Hygiëa en Hercules van Oudkarspel, Schager Bestuurdersbond, het oud lid, den heer Joh. Overtoom, enz. Schriftelijke of telegrafische gelukwenschen wa ren ingekomen van de oud-leden J. Bleek en M. van Thijn, die tevens een zilveren medaille aanbood voor de a.8. wedstrijden, van de zusterverecniging „O.K.K." van Den Helder, van „De Hanze", afd. Schagen, „O.K.K.'' bood een zilveren Lauwertak aan voor het vaandel, de Turnkring H.N.K. een zilveren plaquette met inscriptie voor den vaandelstok. De heer Jb. Roggeveen dankte allen recht harte lijk voor de belangstelling en voor de aangeboden stoffelijke blijken van belangstelling. Hij hoopte en vertrouwde dat „Lycurgus" zich ook in de toekomst die groote belangstelling waardig zou betoonen. Het paard, waarvoor de bijdragen bestemd waren, was er al. Ook voor zich persoonlijk dankte hij hartelijk

Schager Courant | 1929 | | pagina 9