Binnenlandsch Nieuws. PAASCH TENTOONSTELLING. Twee loggers gestrand bij Petten. Het ongeluk op de Bergensche tramlijn. Botsing op het Centraal station te Amsterdam. Onderwijzers op wachtgeld. Fransche generaals ontslagen. Ernstig auto-ongeluk te Eindhoven. Anti-Japansche onlusten te Hankau. Van de film afgekeken. Graaf Stolberg—Wernigcrade vermoord. De nieuwe Ziektewet Vergiftigde alcohol. afgevaardigde met deni heer Limpers aangewezen. Bij de sluiting dankt de heer De Vries voor den pret- fcigen toon waarop de discussies gevoerd sijn en vooral ook voor de groote belangstelling, welke de afdeeling Dirköhom bij haar 25-jarig jubileum mocht ontvangen, een belangstelling, die verre de verwachting had over troffen. Hij hoopte, dat nu iedere afgevaardigde flink aan den arbeid zou gaan, om de landdagen te doen slagen, SPARTA Sparta I moest Zondag j.1. in den Helder het 2e elf tal van den club met dien naam bestrijden; was de strijd hier destijds na veel moeite in een kleine over winning voor Sparta geëindigd, nu werd algemeen ge vreesd dat S. met een nederlaag terug zou keeren, te meer daar nu bij Helder de uit S.V.S. overgeschreven spelers uit mocht komen. Inderdaad heeft S. met 68 de eer aan Helder moeten laten en verloor hierdoor haar laatste kansje op de •eretitel. Nog S wedstrijden resten S. I, doch deze kun nen hun niet meer op de bovenste plaats brengen. Over den wedstrijd het volgende: Om plm. kwart voor drie trapt Helder tegen de zon af. Er wordt van beide zijden flink aangepakt, en na verloop van een kwartier weet Louw voor S te doelpunten. Even daarna wandelt Antoon te lang met den bal, en de daarvoor toegestane vrije schop wordt door Helder benut, 1L S. geeft den strijd niet op en weer is het Louw, dien S. de leiding bezorgd. Voor de rust echter weet Helder aooh gelijk te maken. Na de rust bleek dat S. was uitgespeeld, en H. doel punt dan ook vrij spoedig tweemaal achter elkaar. Wel weet Louw voor S. nog een derde doelpunt te fabricee- ren, doch dit is ook de eenige opleving in de geelzwarte gelederen. Als de scheidsrechter het eindsignaal doet hooren, heeft Helder dezen wedstrijd verdiend met 6—8 gewon nen. aan hun inzendingen hebben besteed en een schitte rende indruk vestigen. Alles tezamen vormt onze tentoonstelling een goed geheel en is zeker deze dag voor onze vereeniging een succes. Ik meen dan ook een woord van hulde te moeten brengen aan de inzenders die daartoe hebben meege werkt. Onze Paaschtentoonstelling is gelijk aan een oude gevestigde zaak, die in en buiten onze provin cie gunstig bekend staat en een goeden naam heeft. Maar wij moeten zorgen, dat, met het oog op de concurrentie, die goede naam behouden blijft en door krachtige samenwerking trachten haar zoo mogelijk te verbeteren en het daarheen te leiden dat de slagers, handelaren en veehouders in onze pro vincie steeds zullen zeggen, wij gaan naar de Paaschtentoonstelling te Schagen en daar onze za ken doen, want dat is de beste vetveemarkt in Noord holland. Op naar Schagen 1 Mijneheeren, ik hoop dat deze dag goed moge sla gen en verklaar onze 36e tentoonstelling voor geopend. (Applaus,) Het feit, dat een verzekerde ndch is ingeschreven bij een toegelaten ziekenfonds, nóch aantoont, dat hij geneeskundige hulp kan krijgen, leidt niet tot weige ring van ziekengeld, wanneer hij aannemelijk maakt, dat het hem onmogelijk was zich te doen inschrijven of zidh geneeskundige hulp in geval Van ziekte te ver zekeren." Z.h.s, ging de Kamer hiermede accoord. Tengevolge van den zwaren mist zijn op een 1000 meter bezuiden Petten, twee loggers gestrand, n.1. Ylaardingen 155 en de Katwijk 16. Een sleepboot is •r reeds bij om assistentie te verieenen. Men vermoedt, dat de gestrande schepen vanmiddag wel zullen worden afgesleept. De beide laatste Jaren hadden wij het met het weer niet best getroffen met onze Paaschtentoonstelling. Het was steeds misère en ook ditmaal had het beter gekund. Er was 's morgens een dikke mist en dat gaf weinig feestelijks aan het geheel. Wij hebben op Paaschtentoonstelling een helder zonnetje noodig. Verder waa het dezen dag in alle opzichten een vol komen succes. Schitterende inzendingen vooral van vet vee en schapen. En de rijen van prima vee die op onze Marktplaats stonden opgesteld, leverden weer voor de zooveelste maal het bewijs dat hier in Hollands Noorden vee wordt gemest dat er in alle opzichten zijn mag. En ook op onze Gedempte Gracht was het weer een en al leven en beweeg. De Schager firma's en ook verschillende inzenders van buiten de gemeente, haddon hun stands zóó ingericht, dat het een goede reclamo was voor hun artikelen. En dat toch is van dezen dag het hoofddoel; reclame maken en daar- door klanten werven, afzet van wat men te koop I heeft. En nis men dan zijn artikelen onder de aan-j dacht kan brengen van honderdon en nog eens hon derden kijkers, dan mag vanuit de „zaken-wereld" hot bezit van zulk een reclomodag wol dubbel en dwars worden gowaardeord en ligt het toch zeker in aller belang, zoo'n dag zoo goed mogelijk to doen slagen. Welnu, dit Jaar hebben allen hun best gedaan en zal het succes in don oen of andoren vorm dan ook wol niet uitblijven. Op de bovenzaal van café Peetoom had te ongeveer 9 uur de officieele opening plaats. Keurmoesters, le den van do commissie van aankoop, gemeentebestuur van Sohagen en nog eenige anderen waren daar pre sent, om van hun bolangstclling blijk te goven. De voorzitter, de heer J. B. Wilken, reide daarbij het volgende: Mijne heeren, Wanneer ik vandaag voor het eerst als voorzitter onzer vereeniging gereed sta met een enkel woord onze tentoonstelling te openen, dan kan het niet an-1 ders dat onze gedachten gaan naar hem die vorig jaar op dezelfde plaats stond om zijn openingswoord uit te spreken. "Niemand onzer had kunnen denken en vermoeden, dat hij reeds een paar dagen daarna zoo onverwachts en plotseling door don dood uit ons raiddon zou worden weggehaald. Wat de heer Rutger Kaan als voorzitter van onze vereeniging is geweest, daarover behoef ik op 't oogenblik niet in bijzonderheden te treden. Genoeg wanneer ik zeg, dat onze vereeniging in hem heeft verloren een ijverig, bekwaam en hooggeacht voor zitter en dat wij in hem verliezen één onzer beste ken nissen en één onzer beste vrienden, die nog lang in onze herinnering zal voortleven. Na deze sombere inleiding wil ik in de eerste plaats beginnen namens ons Bestuur U allen een hartelijk welkom toe te roepen. Het is mij een aangename taak, dit te mogen doen, omdat ik hier aanwezig zie onze eereleden, heeren leden van de commissie van j bijstand, heeren juryleden, die zich allen bereid heb- i ben verklaard, vandaag hun functie weder al3 zoo-1 danig te vervullen en wat wij op zeer hoogen prijs stellen, omdat wij meenen daarin te mogen zien, dat onze vereeniging den heeren sympathiek is en dat zij allen zullen medewerken om onze tentoonstelling te doen slagen. Verder doet het ons genoegen wederom hier aan wezig te zien het Dag. Bestuur der gemeente Sla gen, wiens tegenwoordigheid ten zeerste wordt ge waardeerd. Ik wil van deze gelegenheid gebruik ma ken om den heer Burgemeester van Schagen beleefd te verzoeken onzen dank over te brengen aan het gemeentebestuur van Schagen voor den finantieelen steun, dien wij ook dit jaar mochten ontvangen en voor de bereidwilligheid om het marktterrein enz. tot onze beschikking to stellen. Het is voor ons vandaag een belangrijke dag, voor onze vereeniging, maar ook voor de gemeente Scha gen en in het bijzonder is het voor de middenstan ders een belangrijke dag. Want honderden uit onze provincie komön gewoonlijk naar Schagen om de tentoonstelling te bezichtigen, hetgeen zeer zeker, di rect en indirect, belangrijke voordeeion met zich brengt. Schagen heeft er terdege belang bij dat het onze vereeniging goed gaat en ik hoop dan ook steeds op de medewerking en steun van het ge meentebestuur en in 't bijzonder van den burgemees ter te mogen rekenen. Wat onze tentoonstelling betreft, daarvoor wil ik in de eerste plaats verwijzen naar onze catalogus. De afdeeling vetvee heeft belangrijke veranderin gen ondergaan. Wij zien daarin dat aan deze afdee ling »eenige rubrieken zijn toegevoegd, geldprijzen zijn belangrijk verhoogd, er is een prijs gegeven voor de meeste inzendingen vetveo en bovendien nog een kampioensmedaille beschikbaar gesteld voor het beste beest van de rubrieken 1—10. Dat alles is ge daan om de inzending op onze tentoonstelling te be vorderen en de landbouwers en veehouders in onze omgeving op te wekken, de dieren die daarvoor ge schikt zijn vet te mesten, op deze tentoonstelling in te zenden. Wat de inzendingen vandaag betreft, daarover kun nen we in alle opzichten tevreden zijn, Hlet marktter rein is gevuld met een groote collectio rundvee, scha pen, varkens enz. en wanneer we de Gedempte Gracht bekijken, dan zien we dat de zakenmenschen van Schagen en omgeving wederom hun uiterste sorg het luk herkend, Zooals reeds im ons nummer van gieter gemeld, la Maandagmiddag door de tram, die om 4.10 uit Bergen aan Zee vertrekt, nabij het zoogenaamde Slangenpad, tuechen het station Bergen aan Zee en de halte „De Fransc(hman" een vrouwelijke passagier overreden, dis op onverklaarbare wijze van de tram was gevallen. Het vreeselljk verminkte lijk werd ln vracht-wagon van dezelfde tram naar Bergen vervoerd, waar het slachtoffer bleek te zijn de ÖO-jarige weduwe O. SL, wo nende Stationsweg 86, Alkmaar. Het lijk werd van het station naar de ziekenbarakken te Alkmaar vervoerd. Blijkens het Voorloopig Verslag in de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wijziging van artikel 56, vierde lid, der L. O.-wet 1920, werd van ver schillende zijden instemming betuigd met de voorge stelde wijzigingen betreffende herplaatsing van op wachtgeld gesteld, onderwijzend personeel van open bare scholen. Enkele leden wenschten een aanvulling in dien zin, dat een gemeente, die een niet-wachtgelder benoemt, terwijl nog door dezelfde gemeente op wachtgeld ge steld onderwijzend personeel aanwezig is, slechts zoo lang de in artikel 56 L. O.-wet bedoelde rijlcsvergoe- ding zou moeten missen als het laatstgenoemde per soneel inderdaad wachtgeld ontvangt. Andere leden merkten hiertegenover op, dat niet alle gemeenten het uiterste hebben gedaan om te voorkomon, dat onderwijzend personeel op wachtgeld gesteld werd; zij meenden tegen de gevraagde aanvulling bezwaar te moeten maken. De wijziging betreffende het verhaalsrecht in arti kel 4 der L. O.-wet vond algemeone instemming. steld, maar men vreest dat nog meer menschenlevens te betreuren zullen zijn als het water weer teruggeloo- pen zal zijn. Het water begint de dorpjes in Alaba- ma, die geheel overstroomd waren, weer te verlaten en richt zich nu naar het Noorden van Florida. Een geheel leger van helpers, waaronder het Roode Kruis en de Nationale garde van Alabama doen hun best om 'het uitbreken van ziekten in de vluchtelin genkampen te voorkomen; nochtans zijn reeds geval len van pokken, mazelen en longontsteking gecon stateerd. De levensmiddelenvoorziening laat ook te wenschen, ofschoon vliegtuigen uit Montgomery reeds tonnen voedsel, kleeren en andere eerste benoodigdheden neergeworpen hebben in de streken waar nog duizen den personen op redding uit hun isolement wachten. AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Met een hooivork gedood en daarna verbrand. Bij een onderzoek naar de oorzaak van een brand m de hoeve van den landbouwer Theophile Vuar- chex, heeft de politie de verkoolde lijken ontdekt van Vaurchex, die 72 jaar oud was en diens zoon 42 jaar. Vastgesteld is, dat de schoonzoon van den land bouwer Armand Guinet genaamd zijn schoonvader en zwager jl. Zaterdag met eon hooivork had afge maakt en dat hije om zijn misdaad to verbergen de hoeve in brand had gestoken. Guinet heeft bekend. FOTOLIJSTEN DIE NIET GEZONDEN WORDEN. WAT DE VER. STATEN AAN DIAMANTEN BEZITTEN. Door geen enkel land overtroffen. Volgens de door de Continental Insurance Com- Naar aanleiding van het bericht omtrent de prak-1 pany gepubliceerde cijfers, bezitten de Vereenigdo tijken van eenige oplichters in Zuid-Limubrg, die Staten een waarde aan edelsteenen van vier milliard hun goedgeloovigen slachtoffers fotolijBten beloven, dollar; dit is een bedrag dat door geen enkel ander maar deze niet zenden, verzoekt men ons te publicee- land wordt overtroffen, ren, dat de Studio Univsrsel, Linnaeusparkweg 115, Amsterdam, niets met deze heeft praktijken uitstaande BIJ EEN BOSCHBRAND OM HET LEVEN GEKOMEN. EEN ONGELUK TE POLA. De commandant van de marine aldaar omgekomen. Maandag kwam in de straten van Pola, een stad in Istrië, een motorrijder, die met groote snelheid reed, in botsing met een tramwagen. Bij een poging, I om de botsing te vermijden, reed hij tegen een ijze- BiJ het blusschen van een boschbrand te Vaals is ren paal op, die afknapte. De commandant van d« vrouw de Valk in brand geraakt Geheel verkoold marine te Pola, die zich in de zijspanwagen bevond werd zij op het plat gebrande terrein gevonden. werd.daar uit geslingerd. Hij kreeg een schedel breuk en was op slag dood. Vrouw bi] Vaals verkoold gevonden. ALS GEVOLG VAN HET EPIDEMIE IN HET BUNLEGE B, TWEE LOCOMOTIEVEN UIT DE BAILA. Gistermorgen Is op het Oostelijk eiland van het Centraal station te Amsterdam een rangeerende loco motief gereden op een naar de Weesperpoort vertrek- kenden materialen trein. De twee locomotieven gingen uit de rails en werden ernstig beschadigd. Drie vertrek- sporen werden onrljdbaar en daar twee ln herstelling waren, waren dus 5 van de 9 vertreksporen niet te ge bruiken. Daardoor ontstond belangrijke vertraging in het vertrek der treinen. Onmiddellijk werden maatregelen genomne om de lij nen weer vrij te maken, en gistermiddag 1 uur waren reeds twee van de onklaar geraakte sporen weer in gebruik. Persoonlijke ongelukken zijn bij de botsing niet voor gekomen. Uit Parijs wordt gemeld: De gonoesheeren verklaarden Dinsdagmorgen na oen consult, dat in den toostand van maarschalk Foch geon verandering was gekomen. In aansluiting met een in ons nummer van gisteren gepublceerd V. D.-berlcht meldt thans eon B.T.A. be richt uit Parijs, dat genoraal Departourneaux on kolo- nol Marminia. die samen met generaal Goubeau v-:«. antwoordelljk worden gesteld voor de Jongsto opldenda onder het Fransche leger aan den Rijn, van hun oom- mando zullen worden ontheven. TREINBOTSING IN FRANKRIJK. Vijl gewonden. MEISJE GEDOOD. Uit Parijs wordt gemeld: Gisterochtend kwam de sneltrein MarseilleParijs in botsing met den trein NimesAvignon.De botsing had plaats bfj die spoorwegvertakking niet ver van het station van Tarascon. Vijf wagens liepen van de rails. Vijf reizigers werden gewond. JAPANSCHE KRUISER DERWAARTi. TWEE SCHOOLMEISJES OP AVONTUUR UIT. V.D. verneemt uit Tokio: Te Haukau zijn nieuwe, tegen Japan gerichte onlua- ten uitgebroken, waarbij twee Jap&nsche politle-beamb- ten met messen werden gestoken. Ohineezen hebben getracht, de Japansche concessie te bestormen. De Ja pansche consul-generaal heeft een verbod uitgevaardigd voor Chineezen om de concessie te betreden. De Japansche regeering heeft besloten ter bescher ming van de Japansche onderdanen een kruiser naar Hankau te zenden. Gistermiddag circa een uur reed ln de Lljnbeekstraat te Eindhoven, op de hoogte van de luciferfabriek, de chauffeur van een vrachtwagen op twee daar wande lende meisjes ln. Belde meisjes werden tegen den grond gesmakt. Mejuffrouw Hertogs werd doodeljjk gewond, terwijl haar vriendin ernstige lichamelijk letsel bekwam Kapelaan Hakvoort kon nog geestelijke hulp verlee- nen, doch dr. Verhagen kon bij mej. Hertog*® slechts den dood constateeren. Nog een ernstige overrijding. Gistermiddag wilde onder Meteren, nabij de hoeve Rysenooyen, een zes-jarig meisje op ongeveer zes meter van een naderende auto den weg oversteken. De be stuurder remde uit alle macht doch kon niet voorkomen dat het kind werd gegrepen; hij reed met auto en al in de sloot. Met gebroken beenen en een ernstige sche delbreuk werd het kind ln deerniswekkenden toestand opgenomen. Dr. Bloemsma uit Geldermalsen was spoedig ter plaat se en verleende heelhundige hulp, waarna het kind in een ziekenhuis werd opgenomen. De Weenische politie heeft dezer dagen twee school meisjes gearresteerd, die van plan waron haar ouder lijk huis te verlaten en op avontuur naar het bulten* land te trekken. Bij een dlen^strlt in een der buitenwijken ontdekte een agent te paard twee meisjes, die zich verborgen had den ln een bosohje en aanstalten maakten om zich te vcrkleeden: een groot pak kleeren) lag naast hen op den grond. Toen zij den agent zagen, beproefden zij te vluchten, maar te vergeefs. Op het politiebureau vertelden de 14-jarige jonge dames van haar plannen: het schoolleven hadden zij allang vervelend gevonden. Een film,, welke zij gezien hadden, had hen op de gedachte gebracht op avontuur uit te trekken; zij hadden zich geld en jongenskleedlng verschaft, enj waren zelfs ln het bezit van een paar revolvers, patronen en dolken Toen zij betrapt waren, stonden zij op het punt haar avontuurlijken tocht te aanvaarden: vla Triest wilden zij naar Amerika trekken. De avonturiersters bezaten ook nog een. blad papier, met bloed beschreven. Daarop beloofden zij elkaar „met lidhaam en ziel den duivel te zullen dienen." De twee dwaashoofldjes zijn na het verhoor naar haar ouders teruggebracht. TERWUL HIJ IN ZIJN WERKKAMER ZAT TE LEZEN. HET ZIEKENGELD BLIJFT 80 VAN HET DAGLOON. Nadat gister lil de Tweede Kamer bij de voortge zette behandeling van de wijziging der Ziektewet ver schillende ingediende amendementen omtrent het uit te keeren ziekengeld waren verworpen, blijft dus dit laatste bepaald op 80 zooals oorspronkelijk over eenkomstig het wetsvoorstel waa voorgesteld, ingaan de met. den derden dag. Verder werd nog een amendement aangenomen, waarhij werd bepaald, dat bij gedeeltelijke werkver richting ten minste de helft van het ziekengeld wordt toegekend. Verband met ziekenfondswet hersteld. DE GEHEIMZINNIGE ZIEKTE IN LOTHARINGEN. Een vorm van infectueuze griep. De aard der geheimzinnige ziekte, die in het Lo- tharingsche dorp Lafrimbolle binnen eenige etma len veertien dooden eischte, is thans, dank zij den onderzoekingen van den directeur van den geweste lijken gezondheidsdienst, dr. Boulangié, en van den bacterioloog dr. Koestel, met groote waarschijnlijk heid van juistheid gedefinieerd. Zij zijn overtuigd, dat men hier te doen heeft met een epidemie van in fectueuze griep, vaak vergezeld gaande van long ontsteking of bronchitis. De ziekte neemt thans trou wens snel af. Wolff meldt uit Liejrlta (Silezië): De politie alhier deelt mede, dat gistermorgen te Jannowltz (district Sohonau) ln Silezië, graaf Stolberg Wernigerode in zijn kasteel vermoord is gevonden. Waarschijnlijk heeft men. hier niet met een moord met beroovdng te doen, doch nadere gegeven» ontbre ken nog. De 56-Jarlge graaf Eberhard ls Dinsdagavond terwijl hy op de sofa ln zyn werkkamer zat te lezen in den nek geschoten en onmiddellijk gedood. De politie vermoedt dat Inbrekers die tot de achter zijn werkkamer gelegen slaapkamer waren, doorgedrongen gerucht gehoord hebbenj en bout portant geschoten hebben. Tegen decze veronderstelling pleit weer dat ln de slaapkamer niets vermist wordt, ofschoon het er rommel!g was. Het onderzoek wordt met rechercheurs uit Görlitz es Liegnitz voortgezet,. De vermoorde laat 9 .kinderen na, vijf zoons en vier dochters. De zoon van het slachtoffer gearresteerd. Wolff meldt later uit Hlrschberg: De zoon van den op het kasteel Jannowitz vermoor den graaf zu Stollberg-Wernigerode, graaf Ghristian Friedrich, is aangehouden onder de verdenking zijn vader te hebben vermoord en naar het huls van bewa ring alhier overgebracht DRAMA IN EEN ZIEKENHUIS. Krankzinnige vermoordt een mede-patl6nt. In het gemeentelijk ziekenhuis te Elbing sneed een zieke, klaarblijkelijk in een aanval van waanzin een 85-jarig mede-patiënt met een scheermes de keel door. Een tweede zieke werd door den krankzinnige levensgevaarlijk gewond. Er is nog niet vastgesteld of hier nalatigheid in de bewaking geweest is. Het verbroken verband niet de Ziekenfondswet is Qg overstrOOmiUgeU UI de Vereen. Staten. bij nadere nota van wijziging weer hersteld. De re-1 geering stelde n.1. voor het volgende te bepalen: Den verzekerde komt geen ziekengeld toe, Indien hij nóch is ingeschreven bij een overeenkomstig sie- kenfonds, nóch aantoont, dat hij geneeskundige hulp kan krijgen. Als geneeskundige hulp wordt niet beschouwd die, welke den verrekende wordt gewaarborgd door «e* niet overeenkomstig d» Ziekenfondswet toegelaten ziekenfonds. EPIDEMIEBN IN DE VLUCHTELINGENKAMPEN GEVREESD. Na het water begint terug te loopea. Reuter meldt uit Atianta d.d. gieter: Tot heden lijn twintig dooden als offer va* de over- stromingen in Aliun», GeoigU en ïlortd» vi drie personen overleden. Gisteravond kwam een zwaar beschonken nuan de wachtkamer van het station Folunsohkl (in het Pool- sche district Pietrowlte) binnen en viel op den grond. Toen de dienstdoende agent hem wilde oprapen, om hem naar het bureau te brengen, bemerkte hij, dat de man overleden was. Kort daarop vond men ln de on- mlddeliyke nabyheld twee andere mannen en een acht jarigen jongen, die eveneens kort nadat zij op het po litiebureau waren gebracht, overleden- Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zij een tank wagen, die op het station stond en waarin zich vergif tigde alcohol bevond, voor de vervaardiging van kunst zijde bestemd, hadden geopend en van dezen alcohol hadden gedronken. De jongen was de zoon van een der gestorvenen. 23 GEWONDEN BIJ EEN BOTSING VAN AUTOBUSSEN. In d» nabijheid van Bunderland in Engeland rijn deer ft» dicht» mist twee auwbuenss met elkaar ln betets* geraakt. tC peronen lijn gewead, van wie 13 cwaar.

Schager Courant | 1929 | | pagina 2