Schaper Courant Ui* C? V ROSSEM'* ZEEPAARD 15» Vijfde Blad. Gemengd Nieuws. Het doelwit der wereldvrede! De hongersnood in de Belgische Kongo. HERA\du CROCQ r Herlevende burgeroorlog in China. Vrouwenhanden PUROL Geweldige brand in Oslo. mgevrng' HOOGWOUD. De opstand Sn Mexico. NIEUWE NIED0RP. Zaterdag 23 Maart 1929. 72ste Jaargang. No. 8430. EEN GOEDERENSTATION VERBRAND. In het goederenstation te Boedapest-Joseph6tadt is gisteravond een groote brand uitgebroken, waar van de oorzaak alsnog onbekend is. Kort nadat de brand was ontdekt, volgden drie ernstige cn verschei dene kleinere ontploffingen en een half uur later stond het geheele gebouwen-complex in vlammen. Gisteravond tegen tien uur gelukte het de brand weer den brand te localiseeren. Het vuur heeft groo te hoeveelheden goederen vernietigd. Er zijn geen menschen gedeerd. De politie die de naar het station leidende straten had afgezet, kon na tien uur voor het grootste deel weer inrukken. engelsche staatslieden aan het woord. VOOR DEN LANDBOUW IN RUSLAND. Reuter meldt uit Londen: Bal dwin heeft gisteren het woord gevoerd aan een maaltijd van de buitenlandsche persvereeniging. Hij zeidc o.a. het volgende: Welke regeering er hier aan het bewind komt, de hoofdlijnen onzer buitenlandsche politiek zullen niet noemenswaardig veranderen. 'Het doel van ons land is vrede, en welke partij ook op het kussen zit, zij zal dat dogl nastreven, overeenkomstig haar inzicht. Slechts in een toestand van vrede kunnen wij onze hulpbronnen ontwikkelen en zooveel mogelijk bijdra gen tot het welzijn der menschheid. Ghamberlain, die vervolgens het woord nam, zoi- de: Er bestaan geen geheimen ten aanzien van de Britsche buitenlandsche politiek. Het doelwit der we reld is vrede, hot verlangen der wereld is naar vre de en de politiek der Britsche regeering is vrede. In enkele maanden of jaren kunnen alle problemen, op geworpen door den strijd van enkele jaren geleden, niet worden opgelost, noch kunnen de achterdocht of de vrees worden verdreven, die onze dagelijksche taak bemoeilijken. Maar wie uwer zal ontkennen, dat wij de laatste vier jaren een aanzienlijke stap vooruit heb ben gedaan en dat het uitzicht vreedzamer, dat de betrekkingen vriendschappelijker zijn dan vier of vijf jaar geleden? Om de graaninzameling in de volgende campagne te versterken, heeft de raad van volkscommissarissen in Sovjet-Rusland bepaald, dat voor de aanschaffing van landbouwmachines en werktuigen aan midden- standsboeren, zoowel de individueele als collectieve bedrijven, crediet verleend zal worden voor aankoopen van. 2c troebel en hooger. Voor de bedrijven der dorps- armoede blijven de geldende bepalingen van kracht. Tenminste 90 pet. van de beschikbare landbouw machines en werktuigen moeten in ieder rayon aan middenstands- en arme boeren geleverd worden. DOODELIJK ONGEVAL DOOR HET BRE KEN VAN EEN GASBUIS. Woensdagmiddag is in de Hoechster Strasse te Wiesbaden een gasbuis gesprongen. De twee met de reparatiewerkzaamheden belaste arbeiders, maakten een put en- daalden daarin af. Beiden werden door het uitstroomende gas bedwelmd, maar terwijl het den eerste nog gelukte, uit den put te komen voor hij het bewustzijn verloor, zakte de andere op den bodem van den put in elkaar. Po-gingen om de levensgeesten weer op te wekken, bleven zonder resultaat. De an dere arbeider werd in ernstigen toestand naar het zie kenhuis vervoerd. heele dorpen door de bevolking i ontruimd. HOEDEN In aansluiting op een bericht in ons nummer van Donrlerdag wordt thans uit Brussel gemeld, dat offi- cieele berichten uit de Kongo-kolonie bevestigen, dat hongersnood de bevolking van een deel van het man daatgebied Roeanda-Oerondi teistert. De streek van Roekira blijkt het ergst beproefd te zijn. Heele dor- pen werden door de bevolking ontruimd, die naar Britsch-Oeganda en de streken van Oetroendi, waar de oogst -goed was, is gevlucht. Vrachtauto's zijn door de administratie aangekocht om levensmiddelen in voldoende hoeveelheid naar de beproefde dorpen te brengen. Enkele auto's zijn reeds ter plaatse. Ook in Tanganjika Territory, onder Britsch man daat, heerscht hongersnood, wat bevestigt dat de hui dige hongersnood het gevolg is van zeer grillige kli- maats-omstandigheden en de Belgische autoriteiten geen schuld treft. De minister van koloniën heeft den gouverneur van het mandaatgebied absolute volmacht i gegeven voor bestrijding der plaag. MOOG5TR-4ALKMAAFMEI-352 DE WAARDE VAN ééN STEM. dat haar volop oorlogsmateriaal, vooral vliegtuigen, levert, terwijl de strijdmiddelen van de opstandelin gen snel op moeten raken. De rol die de Amerikaansche politiek de laatste jaren hij opstanden in Latijnsch Amerika speelt, is niet zeer fraai. In Nicaragua heeft zij met recht- streeksche hulp van Amerikaansche oorlogsschepen en landingsdivisies een dictatuur helpen handhaven, van welke ternauwernood iets goeds te zeggen viel. In Mexico helpt zij met oorlogstuig een regeering die draconische onderdrukkingsmaatregelen neemt. Het is volkomen begrijpelijk dat Washington niet de partij van de opstandelingen kiest (ho«wel het vroeger in Mexico wel anders gedaan heeft), maar men zou mo gen verwachten dat het zich toch, in naam van de imenschelijkheid, inspande om tusschen de twee par tijen bemiddelend werkzaam te zijn en aan bloedige wedervergeldingsmaatregelen een .einde te maken. Voor een groote democratische natie zou een schoone taak weggelegd zijn, indien zij voor „den overwonnen man" een goed woord deed, in stede van zich geheel en al door staatkundig en oeconomisch eigenbelang te laten leiden. Ongetwijfeld zal er over niet te lan gen tijd nu weer in Mexico rust heerschen, dank zij de dictatoriale en meedoogenlooze methoden, die ook in den langen regeeringstijd van Porfirio Diaz gedu rende vijf en dertig jaar in zwang zijn geweest. Het ware echter een illusie te meenen dat daarmee de duurzame orde en rust geschapen worden, welke rechtvaardig geregeerde, tevreden burgers in stand helpen houden. Generaal Aquirre geëxcecutocrd. Reuter meldt nader uit Mexico: Generaal Aguirre is Donderdagmorgen te zeven uur na een summier verhoor te Lamagras, in den staat Vera Cruz, geëxecuteerd. rikanen in gevaar wordt gesteld, te beletten en is ten volle bereid, alle noodige stappen te doen. De officie ren die het bevel over onze troepen aan de Mexi caan sche -grens, hebben in dezen geest een lastgeving ontvangen." president tsjang kai sjek dreigt met „revolutionnaire middelen." Een nieuwe strijd onvermijdelijk geacht. Reuter meldde Donderdag uit Nanking, -dat men daar van imeenin-g is, dat een herleving van den bur geroorlog tusschen de nationalistische regeering en de groep van Woehan onvermijdelijk i«. President Tsjang Kai-sjek heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij de houding van een aantal generaals te Woehan scherp veroordeelt. Hij voegt er aan toe, dat de regee ring niet zal aarzelen revolutionaire middelen toe te passen, daar ze zelf een revolutionaire regeering is. Dit -beteekent, dat Nanking indien noodig, met het leger zijn wil zal pogen door te drijven. Het gerucht loopt, dat een bevel tot tuchtiging var Woehan -zou worden uitgegeven. Uit Hankou meldt Reuter, dat men daar een oorlog als onvermijdelijk beschouwt. Reuter meldt uit Poking: Regeeringstroepen ui Anhwei zijn te Lotientjin 70 mijl ten Noord-Oosten van Hankou aangekomen. I Mazatian ln handen der opstandelingen. Reuter meldt uit New York: Het hoofdkwartier der revolutionnairen te Nogales deelt mede, dat de opstandelingen een stormloop heb ben gedaan op Mazatian en dat de bondstroepen zich bereid (hebben verklaard, zich over te geven. I Amerika dreigt met een Inval. Reuter meldt uit Washington: Kellogg, de Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, heeft in een gisteren afgelegde ver klaring de mogelijkheid toegegeven van een inval van Amerika in Mexico. Hij verklaarde: „De regee ring der Vereenigde Staten is van meening, dat zij het volste recht heeft om het schieten van granaten over de grens, waardoor leven en eigendom van Ame- Voor de Deensche rechtbank heeft zich een wedu we moeten verantwoorden omdat zij, hoewel niet kies gerechtigd zijn-do, zich voor een andere dame met ge- lijkluidenden naam uitgegeven en toch gestemd had. Het merkwaardige is, dat de sociaal-democraten met één stem meerderheid een zetel te Brönderslev, waar deze onregelmatigheid plaats vond, wonnen, doch de zen nu vermoedelijk weer moeten afstaan, omdat de wel kiesgerechtigde dame op eerewoord heeft ver klaard, dat zij een anderen candidaat zou hebben ge stemd. welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 60 ct Een noodkreet van bisschop Q'Shea. De Lazaristlsohe bisschop O'Shea heeft Dinsdag uit Kantsjou in Zuid-Kiangsi getelegrafeerd, dat overal communistische opstanden zijn uitgebroken. Ve" scheiden nederzettingen der missie te Nananfoe zijn i~i brand gestoken en de buitenlandsche missionarissen moesten de vlucht nemen. De plaatselijke Ghineescbe generaal verklaarde niet in staat te zijn, het leven en de eigendom-men der buitenlanders te beschermen en hij vroeg tevergeefs versterking. Daarom vroeg de bisschop om hulp in verband met het dreigende ge vaar, doch het is niet waarschijnlijk dat de autori teiten te Kanton troepen zullen zenden. Een ultimatum gesteld. De eerste bot singen spoedig te verwachten. Uit Nanking wordt nog gemeld, dat maarschalk Tsjamg Kai-sjek een ultimatum heeft overhandigd aan generaal Ho-Sjeng, waarin hij eischt, dat de stad Hankau binnen 72 uur aan de Nanking-troepen zai worden overgegeven er dat de troepen van generaal Ho-Sjeng ontwapend zullen worden. Indien aan dez eischen geen gevolg wordt gegeven, zal de stad Han kau gebombardeerd worden. De troeipen -der Nanking-regeering bevinden zich op 67 K.M. afstand van Hankau. De buitenlanders, die zich te (Hankau bevinden, zijn gevlucht naar Peking en Sjanghai. Te Hankau zijn twee Amerikaansche oorlogsschepen aangekomen om de Amerikaansche onderdanen naar Sjanghai of naar Japan te brengen. EEN ZELDZAAM ONGELUK. een schade van 5 millioen. Kind door het wiel van een tractor gedood. Kortsluiting de oorzaak. Zooals wij reeds in een kort bericht in het num mer van Donderdag meldden, was de avond van te voren te Oslo een geweldige brand uitgebroken in een warenhuis. V.D. verneemt daaromtrent nader uit Oslo: Woensdagavond, op den vooravond van de vorste lijke bruiloft, is in het centrum van Oslo een gewel dige brand uitgebroken, die het gebouw van de ma- nufacturenfiima Steen en Stroem, dat bjjna een ge heel huizenblok omvat, volkomen verwoestte. De totale schade bedraagt waarschijnlijk ongeveer 5.000.000 kronen. De goederenafdeelingen zijn verzekerd voor 1.9 mil- lioen kronen. Het gevaai voer de belendende percee'en is afge wend. Verscheidene brandweerlieden hebben lichte verwondingen opgeloopen bij het instorten van den gevel. Ook het in de nabijheid liggende Noorsche hoofdtelegraafkantoor is door den brand beschadigd. De oorzaak van den ramp schijnt kortsluiting te zijn. Een zeldzaam ongeluk is Woensdagavond te Neu Kölln voorgevallen. Van een voorbij rij denden tractor i raakte een achterwiel los en rolde het trottoir op tusschen een troepje spelende kinderen. Een acht jarig meisje werd door het zware wiel -gegrepen en gedood. BOSCHBRANDEN IN HET ZWARTE WOUD De aanhoudende droogte heeft in het Zwarte Woud het gevaar voor boschbranden sterk verhoogd. In ver scheidene districten hebben locomotieven reeds bran den veroorzaakt. Zoo is ook Woensdag bij Istein, aan den spoorweg door het Rijndeel, brand in dp bosschen ontstaan. Tot nu toe konden de branden steeds op tijd ge- bluscht worde:., maar toch is de aangerichte schade a onzienlijk. goederentrein ontspoord. Vier wagens in elkaar gedrukt. V.D. verneemt uit Dresden: Woensdagnacht is bij het passeeren van het station Doebein-Oost een goederentrein, bestaande uit een lo comotief met acht goederenwagens, ontspoord. Vier wagens werden in elkaar gedrukt. De beide hoofdspo ren zullen waarschijnlijk voor 24 uur versperd zijn. De begeleidende conducteur werd zwaar gewond en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. HUIS INGESTORT. Gisteravond is in Pees (Hongarije) een woonhuis ingestort. Twee bewoners, een oude man en een vrouw, werden gedood, vier anderen ernstig ge wond. De catastrofe is waarschijnlijk veroorzaakt door het plotseling ontdooien van den bodem. ALLES KORT EN KLEIN GESLAGEN. In het verbeteringsgesticht te Lichtenrade bij Ber lijn, waar 48 meisjes zijn ondergebracht, hebben Dins dagmorgen 16 leerlingen den heelen inboedel kort en klein geslagen, daar ze meenden op onbillijke wijze behandeld te zijn door hun leerares. Ze gingen deze zelfs .met stoelen te lijf. De leerares vluchtte uit de klas en alarmeerde de politie. De agenten namen de meisjes in hechtenis. Het onderwijs in het gesticht is voorloopig geschorst DE BERGS TORTIN G BIJ BRAUNAU. Moeder en één kind gered. V.D. verneemt uit Weenen: Omtrent de bergstorting bij Braunau wordt nog ge meld, dat het den redders gelukt is de bedolven vrouw, en haar 2-jarig zoontje levend te voorschijn te bren gen. Zwaar gewond moest de vrouw naar het Zieken huis worden overgebracht; haar tweede kind werd echter dood opgenomen, terwijl van het derde elk spoor ontbreekt. met ijzeren hand de strijd tegen de rebellen voortgezet. EEN VLIEGONGtEILUK DAT GOED AFLIEP. Op het vliegveld te Darmstadt is een klein vlieg tuig verongelukt. Onder de inzittenden bevond zich ook de bekende autofabrikanten Fritz von Opel. Allen zijn er echter goed afgekomen. OVERSTROOMINGEN IN BESSARABIë. 30 Dorpen onder water gezet. V.D. verneemt uit Boekarest: In -het Zuidelijk gedeelte van Bessarabië zijn door overstroomingen 30 dorpen onder water gezet; voor zoover de bewoners niet door het water werden in gesloten, zochten zij hun toevlucht op de naburige bergen. Tot nog toe zijn 3 lijken geborgen. Opnieuw een generaal gefusHeerd. In Mexico wordt door de regeering van president Gil, achter wien zijn voorganger Calles nu als mi-l nister van Oorlog staat, den strijd tegen de opstande lingen met ijzeren hand voortgezet, cn de eene ge-1 vangen genomen generaal na den anderen wordt1 maar kort en bondig tegen den muur gezet en dood-1 geschoten. Donderdag kwam het bericht, dat ook generaal Jesus Aguirre, die epn kort oogenblik Vera Cruz in handen heeft gehad en een van de voornaamste lei ders van den opstand was, in handen van de regee ringstroepen is gevallen en nu ook den kogel zal krij gen. In het Noordwesten rukken de regeeringstroepen steeds verder op en, hoewel de opstandelingen nog af en toe een succesje melden, is het duidelijk dat zij voor een verloren zaak strijden. Hun pogingen om met hun tegenstanders tot een accoord te komen, zijn mis lukt, omdat de regeering den leiders geen lijfsbehoud wil waarborgen en dus blijft hun niets anders over dan den strijd uit wanhoop voort te 2etten. Spoedig zullen de opstandelingen in de bergen in hun laatste schans vechten. Achter de regeering staat Amerika, Evenals dat op andere plaatsen in den omtrek is ge beurd, werd alhier in het café van den heer J. Modder vanwege het P.E.N. een electrische kook- en bakdemon- stratie gehouden, die zeer goed bezocht was. Na een kort openingswoord werd het woord gegeven aan mevr. Roersch, die een uiteenzetting gaf van het gemak van het gibrulk van ds electrische bak- en braadc Ten, ter wijl meteen door haar een middagmaal werd bereid. Hierna hield de (heer Leonhardt een korte inleiding over het nut van het nachttarief voor warmrwatergo- bruik en over de voordeel en van andere nuttige voor werpen bij gebruik van electricitelt. Als verrassing werd ln de pauze aan elk een) kopje thee met een stukje cake aangeboden. Vervolgens werd door laatstgenoemde nog behandeld verscheidene voorwerpen voor verwarmings doeleinden en voor huishoudelijk gebruik, terwijl door hem het aanschaffen van de verschillende apparaten zeer werd aanbevolen. Na afloop werd door de aanwe zigen het tentoongestelde bezichtigd en ging men daar na voldaan huiswaarts. Een woord van dank komt het P.E.N. voor dezen leerzamen middag zeker wel toe. De keuring voor de ingeschrevenen, dier lichting 1930 dezer gemeente zal gehouden worden te Winkel op Woensdag den 24 April ajs. Ten) huize van den kastelein K. RenoofJ aan de Gouwe alhier had op Woensdag 29 Maart JX ten over staan van Notaris H. de Boer den verkoop plaats "Van een huis en erf, groot 4 Aren 80 centiaren aan de Gouwe aldaar, eigendom van de heeren K. Korver en1 G. Bood, en bewoond geweest door R, Korver. Het perceel weid opgehouden voor f 580. Bij beschikking van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zijn voor goed vrijgesteld van den dienstplicht wegens ibroederdienst, de navol- gericle ingeschrevenen van de lichting 1930 dezer ge meente, te weten: A. Appel, Petrus Besseling, Johan Jozef Blauw, Jan Gerrlt Jonker, Hermanua op den Kelder en Nloolaaa Nlela. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te verkrijgen over een gevonden zwarte hoed met voile. Jubileum af deeling S.D.A.P. De afd. N. Nledorp der S.D.AP. hield ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een feestavond op Woensdag j.1. ln de zaal van den heer Groot alhier. Medewerking werd verleend door de arbeiderstooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" en het fanfarecorps „Excelsior." De Voorzitter der afd., de heer G. Gaijaard opent de bijeenkomst, en heet den aanwezigen namens de afd. S.D.A.P. van harte welikom. Het doet spr. genoegen, dat de opkomst zoo goed 's, wat eigenlijk buiten verwach ting was, zoo dicht na het gegeven feest van het fan farecorps met medewerking van de A.T.V., en schrijft de goede opkomst toe aan de uitnoodlgingen der ver schillende zustervereenlgingen. Het doet spr. buitenge woon veel genoegen dat die vereenlgingen gehoor heb ben gegeven aan de uitnoodlgingen en heet de vertegen woordigers van harte welkom. Ook het fanfarecorps, dat zich ten tweede male, be reid heeft verklaard, een avond der afd. op te luisteren, wordt welkom toegeroepen, benevens partijgenoot Van der Vall, welke zoo welwillend is, hedenavond een feest rede uit te spreken. Hoewel andere afdeellngen hun 25-, 30 en 35-jarig bestaan vieren, acht spr. het hier toch niet misplaatst hei Ja,*ig bestaan feestelijk te her denken. Partijgenoot Zeeman, lid der Prov. Staten, ls door om standigheden niet cenwezig, en heeft hiervoor een schHjven aan de afd. gezonden. Voorzitter zegt dank voor dezen brief. Dan zegt spr.: het is twaalf jaar ge leden toen Westerhof in Noord-Holland zijn intrede deed, en er bij mij al zeer spoedig op aandrong, om es-i afdeeling op te richten in Nieuwe Niedorp. Eerst heb ik mij daar tegen vereet, meenende dat het een ver zwakking zou wezen, voor de afd. Winkel, en in Nieuwe Niedorp zou het oprichten toch geen levensvatbaarheid krijgen. Maar gelukkig (aldus spr.) heb ik mij daar in vergist Dan memoreert spr. hoe de heer Borst het jaren ge leden in zijn hoofd kreeg, spreker als candidaat te stel len voor hun partij, voor den gemeenteraad, en hij bij enkele candidaatstelling werd gekozen. Dan herinnert spr. nog aan de beroemde dagen van November 1918, het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen en hoe het 10 jaar geleden met partijgenoot Westerhof ge lukt is een afdeeling der S.D.A.P. in Nieuwe Niedorp op te richten. In deze tien jaar tijd heeft de afdeeling nooit een kwijnend bestaan geleden. Een woord van hulde spreekt voora. no gtoe aan een der aanwezigen, die sinds 30 a 35 jaar de beginselen der S.DAJP. is toegedaan en heeft gesteund, en dat nog wel als vakman en baas, daar behoorde 35 jaar geleden moed toe, om openlijk tot onze partij toe te treden, en nog 'steeds strijdt hij in de rijen der SJD-AJP. voort Hulde voor dezen ouden grijzen veteraan. Toen ter tijd waren er velen die htm contributie wel betaaldenj maar openlijk drufde men niet voor zijn idee uitkomen. Dan wijdt spr. uit over de as. verkiezingen, welke ook wel als reden kan gelden voor dezen belegden feestavond, waarin straks door den partijgenoot Van der Vall een propagandistisch woord zal worden gesproken. Met de hoop, dat er hedenavond zal worden genoten, van de muziek, en het tooneelspel, en dat als belooning voor het 10-jarig bestaan, de afdeeling hedenavond nieuwe leden kan boeken, wordt deze avond als geopend beschouwd. Door Excelsior wordt dan ingezet met de Interna tionale. Mevr. KoopmanTas en de heer j. v. Zoonen Ax., ge ven weer, een tooneelschets van Heijermans getiteld: „Brief in den schemer". Deze eenigszins propagandis tische schets werd heej goed weergegeven en verwierf een welverdiend applaus. Na nog een paar nummers muziek van Excelsior, spreekt de heer Van der Vall een kernachtige, krachtige en propagandistische rede uit, welke zeer zeker zijn doel niet zal missen. Er werd met alle aandacht ge luisterd, en deze begaafde redenaar verwierf meermalen een warm applaus. Als hierna Excelsior nog een paar nummertjes ten beste geeft, wordt door de A.T.V. opgevoerd: „HetKa- merschut", hoewel de inhoud van het stukje zeer flauw

Schager Courant | 1929 | | pagina 17