Raad Oudkarspel. Raad Heerhugowaard. Fraude gepleegd door een postambtenaar. Noodlottig ongeval te Oosthuizen. Tweede Kamer. «eer klein scbfrepjf». rwarr» swgtm wt) een «nder Tttflft, dat ln Mor: 'wkens om hulp verzocht. Ik gaf direct orders om naar het scheepje te stevenen en toen wij langszij kwamen, liet llt mijn machines stilzetten. De Schuttevaer lag aan bakboordzijde en mijn- schip be- «ohermde het scheepje tegen den wind en de zee. De drie leden der bemanning verklaarden, dat zij van den boottocht afzagen, Ik gaf last om het scheepje aan boord te nemen, hetgeen geschiedde. De reizigers deden een zeer belangwekkend verhaal. Zij zouden van hon ger en dorst omgekomen zijn, zoo wij niet waren opge daagd. BEDRAG-EN VAN POSTWISSELS EN POST-CHE^ QUé'S NIET VERANTWOORD. Een ambtenaar bij de posterijen te Barendrecht heeft fraude gepleegd ten nadeele van verscheidene menschen, dio op hipt postkantoor, waarvan hij be- teerder was, op postwissels of post-chèques gelden I hebben gestort. Doordat een van deze menschen, die 6en post van 1281 had gestort bericht kreeg, dat dit geld niet te bestemder plaatse was aangekomen, is i er geklaagd en naar aanleiding van deze klacht is een controle ingesteld, waaruit bleek, dat de boeken van den beheerder niet in orde waren. Er kwamen nog verscheidene andere klachten in en de beheerder is door den burgemeester van Barendrecht, den heer Bax verhoord, gedurende welk verhoor de ambte naar een bekentenis heeft afgelegd. Het is gebleken, dat hij op 31 Juli van het vorig jaar met de fraudes is begonnen en dat de laatste fraude de vorige week is geschied. Voor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan is er voor eeni- ge honderden guldens verduisterd. Vanavond wordt de arrestant naar Dordrecht over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Te Oosthuizen is .gisteren de 65-jarlge heer T. v. d. Meer, hoofd der school te Sdharwoude, door den trein gegrepen. De heer Van der Meer overleed Bpoedig. De heer Van der Meer, die binnenkort zou worden ge- pensionneerd was voorzitter van den Bond van West- friesche Harmonie- en fanfarecorpsen. DE GRIEP. Onder do militairen te Amersfoort. In het militaire hospitaal te Amersfoort worden op het oogenblik 80 personen uit de kazernes, die door de .griep zijn aangetast, verpleegd. BESPREKINGEN OVER DE ZIEKTEWET GEËINDIGD. De Kamer met Paaschvacantle. De besprekingen over het wetsvoorstel tot wijziging der Ziektewet zijn gister in de Tweede Kamer geëin digd. Tot de belangrijkste amendementen, die de laatste dagen nog waren ingediend, behoorde ook die van Mr. Duys, om de premie geheel ten laste der werkgevers te brengen. Dit amendement werd echter verworpen met 58 tegen 21 stemmen. De premie zal dus door werkgevers en verzekerden elk voor de helft worden betaald. Z.h.s. ging de Kamer mee met het amendement-Van Gijn om den minister bevoegdheid te geven een werk gever toe te staan op het loon van den verzekerde in bepaalde gevallen een grooter aandeel dan de helft der premie in te houden. Na nog een- uitvoerige bespreking over het beheer der premies en het scheidsgerecht, deelt de voorzitter mee, dat nog een tweede lezing van de ziektewet zal plaats hebben en verklaarde voorts, dat wanneer de Kamer na het Paasch-reces weer op 16 April bijeenkomt, o.a. aan de orde zullen worden gesteld de wetontwerpen in zake de finantieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten, tot wijziging van het strafstelsel en vermoe delijk tot wijziging der Ouderdomswet. Vergadering op Vrijdagavond 7 uur. Aanwezig de heeren: J. Kroon, ff. Bakker, B. Bom- mer, P. Groen, P. Kostelijk en E. Zaagman. Afwezig wegens ziekte de heer J. de Boer. Opening. De Voorzitter opent deze vergadering met welkom aan leden en pers en deelt mede, dat de heer De Boer wegens ziekte de vergadering niet kan bijwo nen. Hij uit den wensch dat hij gauw hersteld mag zijn. Hierna de notulen der vergadering van 25 Ja nuari jl., die ongewijzigd worden goedgekeurd. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat: a. van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvan gen het besluit tot wijziging der begrooting voor 1928; b. van hetzelfde college machtiging is ontvangen tot het aangaan van een gemeenschappelijke rege ling met Alkmaar, de Langedijker gemeenten en St. Pancras inzake verbetering en onderhoud' van den Twuijverweg; c. van hetzelfde college mededeeling, dat de datum van inwerkingtreding van de nieuwe regeling van de jaarwedden van burgemeesters, enz. wordt ver schoven tot 1 Januari 1930; d. een dankbetuiging van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder voor de gelukwenschen, ter gelegen heid van H.M.'s jubileum is ingekomen; o. eveneens is ingekomen een dankbetuiging van de ijsclub „Volharding" voor de beschikbaarstelling van een "gouden medaille voor de nationale wedstrij den in hardrijden op 5 Februari 1.1. De Voorzitter kan hier aan toevoegen, dat de kos ten der medaille met inscriptie bedragen f 56.1G; zooals de Raad (heeft 'goedgevonden is voor den wed strijd op 3 Maart jl. van gemeentewege beschikbaar gesteld een zilveren bokaal. Hiervan bedragen de kosten met inscriptie 143.20. Spreker wil hier echter zijn voldoening uiten over de houding van den ge meenteraad tegenover de ijsclub. Doze verhouding is van den aangenaams ten aard en dat verdient de ijsclub .Jen volle, want op niet genoeg te waardeeren wijze heeft het ijverige bestuur gezorgd dat gedu rende den langen strengen winter de werkeloozen dagelijks werk vonden op de banen, zoodat zij in staat werden gesteld hun gezinnen het noodige te kunnen verschaffen. Spreker hoopt dat deze aange name verstandhouding altijd zoo zal mogen blijven. f. Van burgemeester en wethouders van Heerhu- •gowaard de mededeeling ontvangen, dat de raad dier gemeente de voorstellen inzake de verlichting van den Laanweg heeft aangenomen en de verlichting zoo spoedig mogelijk zal worden aangebracht. De Voorzitter merkt op, dat de verlichting reeds tot stand is gekomen en dat geconstateerd mag wor den, dat daardoor de veiligheid van den weg bij avond ten zeerste is toegenomen. Er is echter nog wel iets te wenschen over gebleven. In de eersto plaats zal het met het oog op de aankomst van don laats ten trein aan het station Noordscharwoude, wenschelijk zijn, dat de lichten niet vroeger worden gedoofd dan na aankomst van dien trein, terwijl het voorts zeer in 't belang zal zijn van een doeltreffende verlichting, indien tusschen de Roskamibrug en hot •erstei lichtpunt nog een licht werd aangebracht. De bedoeling is toch om de gaslantaarn links van de kluft te lntwn vervallen, wat veiligheid van het verkeer vanaf den Waarddtjk naar genoemde brug ten goede zal komen, want nu heeft men daar, wat men noemt, valsch licht. Spreker stelt voor namens den Raad deze wenschen ter kennis te brengen van de gemeente Heerhugowaard met verzoek om deze zoo mogelijk in te willigen. g. De afd. Langendijk. van de Ned. Vereeniging tqt afschaffing van alcoholhoudende dranken haar dank betuigt voor de ontvangen subsidie over 1928. h. De afd. Langendijk van den A.N.G.O.B. haar dank betuigt voor de ontvangen subsidie over 1928. Voor kennisgeving aangenomen. Do voorzitter brengt hierna de volgende ingekomen stukken ter tafel i a. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar over 1928; b. Proces-verbaal van opneming van kas en boe ken van den gemeenteontvanger; c. Verslag van den toestand der gemeente over 1928; d. Verslag ingevolge de woningwet over 1928; e. Verslag van den toestand van de teekenschool over 1928, uitgaande van de afd. Langendijk van de vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland. De Voorzitter deelt mede, dat de kosten voor deze gemeente bedragen f87.37. Het aantal leerlingen, dat uit deze gemeente de school bezoekt, bedraagt 8. f. Brief van de Gezondheidscommissie, gezeteld te ■Behagen, houdende de mededeeling, dat zij geen be zwaar heeft tegen aanvulling van de verordening op de keuring van waren; g. Adres van D. Nap Kz. te Oudkarspel, houdende verzoek om wederom onderhands van de gemeente te mogen huren een gedeelte van het perceel grond, gele gen naast de sluis, kadastraal bekend als sectie D, no. 1176. Zal aan de orde worden gesteld bij de voorstellen van Burgemeester en Wethouders. h. Adres van Jb. Blokker, pachter van de sluis, houdende verzoek oom. 'kwijtschelding van een gedeelte der pachtgelden, daar hij wegens den langdurigen winter, belangrijke financieele schade heeft geleden. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. het verzoek in ernstige overweging hebben genomen, met het ge volg dat zij tot de conclusie zijn gekomen dat de bil lijkheid medebrengt, dat een reductie wordt gegeven. We moeten in aanmerking nemen, aldus de Voor zitter, dat de man vanaf 5 Januari tot 18 Maart niet heeft kunnen schutten, en daarom dus geen sluisgel- den hoeft ontvangen. Bovendien moeten we niet ver geten, dat hij steeds de verschuldigde gelden heeft be taald, te weten 1264J2Ö per kwartaal. We weten wel, dat een pachter met winters rekening moet houden, doch de afgeloopen winter is een zeer strenge ge weest, en daarop kan geen enkele pachter rekenen. B. en W. stellen daarom voor een reductie te geven van f 125. 1 De heer Zaagman zegt dat deze zaak een eigenaar dige is. Als men iets pacht, weet men van te voren, dat men risico heeft, en dit is met de sluis natuurlyk heelemaal zoo. Nu verkeert deze sluiswachter in bij zondere omstandigheden. Het is een man op hoogen leeftijd, die zijn best doet om op zijn ouden dag, een behoorlijk inkomen te hebben, om zoodoende in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien. Dit in aanmerking nemende, is er alles voor te zeggen om den man een reductie te geven, doch spreker vindt het bedrag, dat B. en W. voorstellen, te laag. Hij zou daarvan f 175 willen maken, daarbij vooral lettende op den hoogen leeftijd van den sluiswachter. De Raad moet bedenken, dat wanneer de man zijn gewone werk had blijven verrichten, 'hij in dezen winter wel licht op weldadigheid zou zijn aangewezen. De heer Kostelijk is het met B. en W. eens. De win ter heeft zeer lang geduurd. Spreker meent dat we den persoon buiten beschouwing kunnen laten. Hij is er tegen om bij eiken winter een reductie te geven, want met winters heeft een pachter rekening te hou den. Daar het nu echter een bijzondere lange winter is geweest, kan hij zich vereenigen met f 125. De heer Groen kan meegaan met B. en W. Men moet met de bijzondere omstandigheden rekening houden. Om voor alle winters reductie te geven, zou hij niet willen. De heer Zaagman heeft nu wel gezegd, dat we het op prijs moeten stellen, dat de man op hoogen leeftijd zijn best nog doet om voor zijn gezin het brood te verdienen, doch feitelijk is dat een ieders plicht. De heer Bakker is het wel eenigszins met den heer Zaa.gman eens. In de B. en W.-vergadering is ei- ernstig over gesproken. De burgemeester heeft den heer Blokker gesproken en die heeft gezegd, dat hij met f 125 tevreden is. Daarom zijn B. en W. tot over eenstemming gekomen en eenparig f 125 voorgesteld. Hij wil van dit bedrag niet afwijken. De heer Kroon zegt ook, dat het verzoek in ern stige overweging is genomen. Spr. vindt het geen goed standpunt om pachtpenningen kwijt te schel den, maar de omstandigheden, waarin de man ver keert hebben B. en W. er toe geleid dit voorstel te doen. De Voorzitter zegt nog eens, dat het een zeer stren gen wiuter is geweest. Een precedent wordt er niet geschept, als we dezen winter een reductie geven. Men moet zich bij volgende winters niet o£ 1929 kun nen beroepen en daarom stellen B. en W. voor in dit bijzondere geval een reductie te geven. De beer Zaagman meeent wel dat we zoo maar de pacht niet moeten kwijtschelden. Zeker, de pachter moet met een mogelijken winter rekening houden, als men iets pacht, weet men dat er risico is, maar het is hier een hijzonder gevad. Als Blokker gezegd' heeft, tevreden te zijn met f 125, wil hij niet hooger_ gaan. De raad neemt hierna het voorstel van B. en W. aan. i. Adres van H. Stenneberg, alhier, houdende verzoek om het urinoir van de gemeente, staande naast zijn wo ning te willen doen verwijderen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak van alle kanten onder de oogen hebben gezien, en dat het col lege daarover niet eenstemmig is. De meerderheid meent, dat de urinoir best opge ruimd kan worden, omdat er voldoende gelegenheid be staat binnen een betrekkelijk kleinen afstand, de min derheid ia niet tegen opruiming, mits binnen een betrek kelijk kleinen afstand, verder, weer kon worden neer gezet. Wethouder Kroon zegt, de minderheid te vormen. Het urinoir voorziet in een bestaande behoefte. Hij Is voor verplaatsing, zoodra daartoe gelegenheid is. Het is voor Stenneberg wel niet mooi dat zulk oen ding voor zijn huis staat, maar dat wist hij, voordat hij bouwde. De heer Kostelijk stemt hiermee eens. Dit nuttige voorwerp, om eens een andere term te gebruiken, Btaat in de kom van do gemeente, waar veel te doon is. De beer Groen ls hét met de vorige sprekers eons.. De hoer Zaagman heeft de zaak ook van alle kanten bekeken. Hij vraagt zich af, of het van do gemeente wel goed is om een waterplaats voor iemands woning te (houden staan. De omgeving ia door do woning ver- fraaid. Er is hu wel gezegd, dat de waterplaats er eerst stond, maar dat mogen we feitelijk niet zeggen. Er was geen andere grond. Hij gelooft wel, dat de heeren, die zich scharen aan de zijde van de mlnderhoid, in hun hart do gelegenheid toch wel wilden opruimen. Hij meent, dat er nog wel een andere plaats voor ia. Wethouder Bakker zogt, dat we het feitelijk op prijs moeten stellen, dat er op dien plaats gebouwd is, en daarom moet het gemeentebestuur Stenneberg tegemoet komen. Na nog een kleine bespreking wordt van deze onver kwikkelijke zaak afgestapt en brengt de Voorz. het ver zoek in stemming. Daar de stemmen staakten, krijgen we in de volgende vergadering dit puntje nog eens ln behandeling. i, ürtof rtm B. ©o W. vwn Alten***, wwsïbfl ter vast stelling wordt toegezonden een ontwerp voor ©en ge meenschappelijk® regeling inzake de Twuijverweg. (2de Raadsverslag Br. op L. in ons blad van Donderdag.) De-raad vereenigde zich hiermede. k. Rekening van den keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Oudkarspel, over 1928. Deze rekening sluit met een batig salclo van f 1117.34%, zoodat aan elk der 5 gemeenten is uitgekeerd f 223.46. De totale ontvangsten hebben bedragen f 5504.25 en de uitgaven f 4386.90%. Voorstellen van B. en W.: L Aanvulling keuringsverordening op waren. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Onderlhandsohe verhuur gemeentegrond D. Nap Kz. te OudkarspeL B. en W. stellen den Raad voor, hier op in te gaan, huur tijd van jaar tot Jaar, voor t 10 per jaar. De raad ging hiermede aceoord.. 3. Instructie voor het hoofd der school. Wordt vastgesteld overeenkomstig het ontwerp. 4. Instructie voor onderwijzer (es). Eveneens over- j eenkomstig het ontwerp vastgesteld. fi. Vaststelling kohier hondenbelasting voor 1929. W)ordt vastgesteld tot een bedrag van f 266. Benoemingen: a» 2 leden ln het stembureau I (gemeen- tehius). Benoemd worden de heeren Kostelijk en Zaag man, voorzitter ls de burgemeester. !b. voorzitter en 2 ledenj in het stembureau II (school) Benoeand wordt tot voorzitter de heer J. Kroon Jbz., wethouder en tot leden de heeren Groen en Bakker. Rondvraag. De Voorziter deelt hierna nog mede, dat eenlgen tijd geleden door het lid Zaagman een brief aan B. en W. is ingediend, en gevraagd of B. en W. zich op de hoogte hadden gesteld ran de hoeveelheden brandstoffen en petroleum in de gemeente. De heer Zaagman maakte zich bezorgd, in verband miet de verwarming der schu ren., waarin de stapelproducten waren opgeslagen. Bij den Voorzitter zijn geen berichten ingekomen, dat er aan brandstoffen en petroleum gebrék was ln de gemeente. Wel heeft hij op verzoek, voor een kolen- handelaar, een telefoongesprek gevoerd met diens le verancier, over de verzending van steenkolen. Zooals toen ter tijd meer voorkwam, was de wagen verzon den, doch niet aangekomen; men wist zelfs niet waar hij stond. De ho er Zaagman dankt den Voorzitter voor de moei te, welke hij gedaan heeft. Hij heeft den brief geschre ven in de gedachte, dat 't in Oudkarspel wel eens vast kon loopen, vooral omdat we toen niet 2 dagen zonder peteroleum konden zitten en wat de voorraad brandr stoffen betreft, daar had (hij meermalen ondervonden, dat tegen het einde van Februari in den regel de schu ren leeg raken. De heer Kostelijk vestigt de aandacht op de slechte straat in het Noordeinde. Hij heeft zich al eens afge vraagd, of de waterleiding daar ter plaatse niet defect is. Do Voorzitter zegt, dat zoodra do z.g. hol uit don grond is, met het herstellen zal wonden (begonnen. Een defeote waterleiding ia daar echter niet. Allo kuilen zullen worden, opgehaald. Daar de rondvraag verder mlota opleverde, «fluit de voorzitter onder danir yqqj. aangename besprekingen de vergadering. Na afloop dezer vergadering roikte de voorzitter nsn den schaatsenrijder Kos, de zllvoron bokaal uit, wollce door bet gemeentebestuur beschikbaar was gesteld, voor de Ijsfeesten op 1 Maart J.L Juist dezer dagen was deze beker door het gemeentebestuur ontvangen, waarom B. en W. liet aardig vonden hem dezen dag, in tegenwoordigheid van de raadsleden, uit te reiken. De Voorzitter heeft op een andere plaats reeds gele genheid gehad Kos te feliciteeren, doch gaarne zal hij dit hier (herhalen. Hij denkt met vreugde terug aan den rit tusschen hem en» Pronk, op de 10.000 meter, waarop aller verwachting was gevestigd. Gelukkig werden de verwachtingen niet den bodem ingoslagGn. Deze wed strijden hebben weer eens getoond, dat Kos nog een gevreesden tegenstander is voor zijn ooncurrenten en met hem degelijk rekening dient to worden gehouden. K;j uit den wensch, dat Kos, nog langen tijd mag terug denken, aan den voor hem zoo giorievollen dag 1 Maart 1929. Volgde algemecnc felicitatie. Vergadering van den Raad op Donderdag 21 Maart, des namiddags 2 uur. Voorzitter-secretaris burgemeester Van Slooten. Aanwezig bij de oponing allie raadsleden met uitzondering van den; heer Kostelijk. De voorzitter heet allen welkom en leest vervolgens de notulen, welke werden goedgekeurd. Voorgelezen werd een) schrijven van den heer Kostelijk, waaruit bleek, dat doze wat later ter vergadering kwam. Burgerlijk Armbestuur. Van het B. A. ls een schrijven, ingekomen mot ver melding van de verdeeling der functies ln dit bestuur en den rooster van aftreding. Dit en de volgende vier jaren treden achtereenvolgens af de heeren Van Lan gen, Konijn, Smit, Bakker en Overtoom. (Mede van het B. A. Is een schrijven Ingekomen met betrekking tot de buitengewone uitgaven voor steun- verleenlng tijdens den strengen winter. In dit schrijven wordt verzocht deze extra uitgaven uit de gemeentekas terug te mogen ontvangen. Door den Voorzitter werd meegedeeld, dat door het B. A, in dezen ls gehandeld op advies en in overleg met B. en W. Het extra uttge>- keerde bedrag beloopt ruim f 1000. B. en W. zijn vol lof over de wijze, waarop het B. A. zich in die moeilijke dagen van zijn taak heeft gekweten) en stellen voor het bedrag aan het B.A. te restitueeren. Algemeen wordt dit goedgevonden. Van Ged. Staten is ingekomen de goedkeuring op de suppl. begrooting. Verzoek om vrU-wonen. Van den gemeenteveldwachter is het verzoek Inge komen, in hot genot van vrij-wonen) te worden gesteld, althans in dit opzicht in dezelfde gunstige conditie te worden gesteld als de rijksveldwachter. De Voorzitter zegt, dat dit schrijven pas gisteren ls ingekomen, weshalve het nog niet Is bespnokon door B. cn W. Dit geeft den heer Tromp aanleiding tot het voorstel het verzoek aan te houden, om het dan met advies van B. en W. de volgenjde vergadering op de agenda, te plaatsen, Aldus word besloten, Driejanri. afrekening schoolbestuur. Uit de driejaaxlljkscho afrekening met het school bestuur van de H. Familie bleek ontvangen te zijn f 5549.52, terwijl de uitgaven hadden bedragon f 4556.69, zoodat teveel is ontvangen *f 992.83, welk bedrag nndor zal worden verrekend. Door den Voorzitter werd mee gedeeld, dat de rekeningen waren nagezion en in orde bevonden; zo werden) door den raad goedgekeurd. Verzoek om 'vermindering van schoolgeld. Een verzoek om vermindering van oöhoolgold ia in gekomen van P. Be o ra Jz. Opgemerkt werd, dat Vol gens verordening het schoolgeld wordt berekend naar do inkomstenbelasting, zoodat vermindering biet toege staan kan worden. Na ©enig "debat, werd «au B. en W. opgedragen een) onderzoek in té stellen en dan naar bevind van zaken te handelen, in denzelfden geest als reeds oen enkelen keer is gesdhiad. (Naar wa meenon, oninbaar verklaren, Cotrr.) Do heer Kostelijk komt ter vergadering. Voorgelezen) werd vervolgens een dankbetuiging van den heer Beorepoot voor zijne benoeming tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, wat voor kennisgeving werd aasgenomen. V&ftXKfi&tif} hA, Aan de orde icwara ou: Bespreking eiectriwh ltoht aan den Boterweg. Overleg waa ln dezen gepleegd met de Cotmm. van Bijstand met het resultaat, dat aan don raad werd voorgesteld deze uitbreiding tot stand to brengen, mits de belanghebbenden* zoolang dit net- gedeelte niet rendabel mocht zijn, voor lichtstroom 85 ets. en voor krachtstroom 20 ots. per K.W.U. willen betalen^ Over deze zaak werd een zeer breedvoerige discussie gehouden, waaruit bleek, dat de heer De Geus, die aanvankelijk de grootste voorstander van deze Uitbreiding was, later te kennen had. gegeven, de ge stelde voorwaarden niet te willen aceptoeron. Door den voorzitter werd de zaak, nador toegelicht, waaruit bleek, dat de aanlegkoaten zoudonl bedragen ongeveer f 1500, terwijl de opbrengst vermoedelijk on geveer f 60 to laag zou zijn, hetgeen ochter bij alge- nneeno aansluiting licht minder zou zijn. Door verschil lende raadsleden werd gewezen op de wat zonderlinge houding van den heer Do Geus. Toch blook men tame lijk algemeen, van oordeel, dat de gjoedwillonden niet de dupe dienden te worden van den onwil van één mede-ingezetene, zoodat tenslotte werd besloten deze uitbreiding uit te voeren, Aanvrasg van. voorschotten door landarbeiders. In behandeling kwam twee verzoeken dor vereeniging inzake de Landarbeiderswet Het eerste verzoek goldt den arbeider P. Mul, voor wien aangevraagd werd een voorschot van f 3600 voor aankoop van en een te bouwen woonhuis, waarvan de totaal kosten f 4000 zullen bedragen. De betrokkenen beschikt zelf over f 400 benevens nog een bedrag voor aankoop van kunstmest en zaaizaad. Tegen) het verleenen van dit voorschot werd door geen der raadsleden eenig bezwaar gemaakt. Minder vlot ging het met de aanvraag voor Joh. Beers Czn., voor wien f 1260 werd aangevraagd voor aankoop van een huis met tuingrond, waarvan de koop som f 1400 bedraagt, terwijl hij zelf beschikt over f 140. De heer Kostelijk stelde de vraag of door het verleenen van dit voorschot inderdaad het belang van den be trokkene werd gediend. Door den Voorzitter en den heer Krom werden nadere inlichtingen verstrekt, waar uit bleek, dat het huls naar het oordeel van den gen meento-opzlchter thans weer zeer goed IbewoonbamJ is, terwijl werd opgemerkt, dat deze arbeider op dio ma nier zeer goedkoop komt te wonen. Besloten werd ook dit voorschot te verleenen. Aanschaffing auto-brandspuit. Ingevolge beölult ©ener vroegere raadszitting is door B. en( W. een onderzoek ingesteld met betrekking tot het aanschaffen van een auto-brandspuit. Do Voorzitter broengt verslag uit van dit onderzoek. Hlorult bleek, dat eon autospuit, welke por minuut ge middeld 800 L. water kan opspuiten, en welko zoo noodig kan werken niet 4 stralen, gehcol uitgerust en op Ctuhion-banden, verkregen) kan worden voor t 8800. Tevens zou dan voor een te bouwen bergplaats oen bedrag van 11 kl 800 noodlg zijn, Eon dorgolljko spuit is bezichtigd, beproefd on bereden door B. on W. bij d© flrtma Rlkkora te Rotterdam. Voorgostold wordt zulk een apult «on to schaffen), het bestaande gebouwtje i achter het raadhuis te sloopon on daarvoor oon nieuw te bouwen on voor de uitvoering oen looning aan to gaan van f 4500 togen hoogstens 5 pot rente on) af te lossen f 300 per jaar. Do (heeren Tromp en Kostelijk oordeel den, dat een autospuit voor onze gemeento inderdaad geen weelde geacht moet worden. De heer Groenland vraagt naar de bediening, welks naar het oordeel van den Voorzitter zeer geschikt kan geschieden door den veldwachter. Na ecnig debat won den de voorstellen van B. en W. door don raad ssa> vaarct Verzoek om verpleging. Door do afdeollng van het Witte Kruis is het verzoek ingediend om voor rekening der gemieonjte ln een sa natorium te doen verplegen mej. Leijen—Dankertsen; een vorpleglng van 6 maanden wordt voor deze tb.a- pntiënte noodig geacht Voorlooplg was het voornemen hè ar ln het sanatorium te Socat to doon opnemen, doch de kosten waren daar f 4 per dag, terwijl door het sa natorium te Appelscha f 2.50 per dag wordt berekned. Meogedeeld werd, dat Loijen had gezegd zelf wel 50 ots. per dag te kunnen bijdragen. Hoewel voor eventu eel bezoek aan de patiënte te Appelscha wel wat ver is, meent men aan dit sanatorium den vooikour te moeten geven; zoo noodig kan de gemeen/te dan nog we iets bijdragon ln de reiskosten. Het voorstel van B. on W. om het verzoek in te willigen, wordt met algemeen» stemmen aangenomen. Benoeming stembureaus. (Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van stem bureau* voor de eerstkomende 4 jaren). Door B. en W. werden de volgende voordrachten In gediend: Voor stemdistriot 1: voorzitter D. Wjtfnker, leden: K. van Langen en A. Quant, plaatsvervangers: K. van Twl8k en P. Koppes Voor stemdistrict 2: voorzitter Wiébe van Slooten^ leden: P. Tromp en A. van der Oord, plaatsvervangers: J. Zijp en J. de Boer Kz. Voor stemdistrict 8: voorzitter G. Krom, Iedon: P. Kos telijk en W. Groenland, plaatsvervangers: J. Groenland en H. Overtoom. Voor stemdistrict 4: voorzitter P. Borst, leden: O. Pool en H. A, M. Wuijs, plaatsvervangers: O. Zuurbier enl J. 'Oudhuis. Algemeen kan men zich met. deze samenstelling ver- eenlgen. Onbewoonbaar-verklaring. (Naar aanleiding van hot feit, dat do arbeiderswoning bij het bedrijf van den heer P. Wonder gedeeltelijk weer bewtoond is, wordt opgemerkt, dat reeds het vorige jaar er op gewezen ls, dat het huis ln dien toestand niet tot woning mocht dienen, doch wel bewoonbaar gemaakt zou kunnen wordend Gebleken is, dat de eigenaar daar toe niet wilde overgaan, zoodat B. en W. meenen, nu do woning toch weer is betrokken, do raad tot onbewoon baarverklaring zal dinen over te gaan. Mot algemeen© stemmen wordt hiertoe besloten. Verzoek van bet Chr. schoolbestuur. Door het bestuur der Chr. school aan den Bassewog ls een schrijven ingediend, dat het ten vorige Jare toe gestane bedrag van f 450 voor herstel van brug on hek werk onvoldoende is gebleken, aangezien zooals uit de bijgaande rekeningen kan blijken de kosten f 550 hebben bedragen. Gevraagd wordt nu het bedrag dor gemeente mot f 100 te verhoogen. Do heer Kostelijk merkt op, dat het niet aangenaam aandoot, wanneer oonl bepaald bedrag is toegestaan cn later weer wordt gevraagd eon hoogor bedrag to willen verleenen, indien het werk reeds is uitgevoerd; ook voor betrokken besturen. want ook van ander© zijde zijn vroeger reeds dorgolljko verzoeken behandeld moeten worden acht spr. het zoor onaangenaam een. dergelijk verzoek t© moeten doen. Spr. vertrouwt er op, dat hot werk niet luxieus Is uitgevoord on oordeelt, dat dan ook hot bodrag wel toegestaan, dient te worden, doch spr. acht het gewonscht, dat. zuivorder opgave wordt gedaan. De Voorzitter doolt moo, dat de ge meente-opzichter hoeft verklaard, dat het work zeer gewoon is uitgevoerd, wat niot wegneemt, dat ook spr. juistere opgavo hoogst gewenisoht acht, In gelijken geest wordt gesproken door don hoer Krom, terwijl spr. het gewensêht acht, «lat don school besturen hier op wordt gowecen. De heer "W^jnker oordeelde, dat dan wel eerst aan besteding gehouden mocht worden. Na nog ©enig de bat werd het verzoek zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aan dsn raad werd voorgolegd het kohier voor de hondenbelasting over het jaar 1929. Hieruit bleek, dat ln da gemeente 165 eigenaars vaon honden zijn, terwijl de totaal opbrengst dezer belasting is berekend op f 6T9. Het kohier weid aldus vastgesteld. Hiermee was de agenlda afgehandeld, waarna de Voorzitter met oen woord van dank voer opkomst en medewerking de vergadering Sloot

Schager Courant | 1929 | | pagina 19