iliuiii Bitlis- Ainrtentie- LallmM Stoomwasscherij „DE LELIE", Schagen. Onze bellende Dahlia's. Schoonmaaktijd Schoonmaaktijd VERLAAGD TARIEF Raad Harenkarspel. Zaterdag 23 Maart 1929. 72ste Jaargang No. 8430 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Gevaarlijke neutraliteit VAN RIJSWIJK'8 SJïSS U kent onze lage prijzen immers nog wel? KWEEKERIJ „SURSUM CORDA" TE SCHOML, Kanaalweg 141-142-132 - DEN HELDER. AAMBEIEN KLOOSTERBALSEM SCHA6SR COIIRtI Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomond nummer geplaatst. POSTREKENING No. 83830. INT. TEI.EF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters wordon naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. HALLO 1929 HIER HET OUDE ADRES VAN VERTROUWEN. Groote verscheidenheid van moderne Amerikaansche modellen, gemakkelijk en toch elegant, j Prima zwaar vetleeren werk. Ziet onze étalages. I— Prijzen lager dan ooit. Volgens het verslag van de vergadering van de federatie Hollands Noorden van den Bond voor Staatspensionneering, zegt de voorzitter, de heer De Vries, dat, het Ontwapeningspetitionnement aan den Volkenbond, gericht is aan de moderne arbeiders organisaties en de B. v. S. zich ter wille van de neu traliteit er buiten moet houden, Ik hoop en vertrouw, dat dit betreurenswaardig standpunt geen navolging zal vinden. Ik hoop het, omdat vereenigingen als de B. v. S. en er zijn er tal van andere, zich, wanneer er een onderwerp aan de orde komt, van zoo groote betee- kenis voor den vrede in Europa, toch niet zullen blind staren op dat woordje „neutraliteit". In deze bestaat geen neutraliteit. Wie geen voor stander van ontwapening is, ls tegenstander, en wie zich onthoudt met neutrallteitsgeleater, ls een sta- ln-den-weg voor de voorstanders. Laten de corporaties dit goed bedenken 1 Ik vertrouw, dat dit betreurenswaardige voorbeeld geen navolging zal vinden, omdat wij kunnen zien, dat reeds meerdere afdeelingen van den B. v. S., Oudercommissies, Gymnastiekvereenigingen, Kerk besturen, Sportvereenigingen enz. enz. aan deze ak- tie deelnemen. O.m. ook coöperaties. En zoo moet het zijn. De zaak van den vrede is een zsalc van ons allen. De strijd voor ontwapening moet een zaak van ons allen zijn. En daarom geen gezwam over neutraliteit. Laten alle vereenigingen willen meehelpen, een formulier aanvragen aan het Secretariaat der S.D.A.P., Tessel- schadestraat 81, Amsterdam. Werkt allen mee. Doe het nu en doe het vlug. Niemand der leden verlangt het woord over het schrijven van Ged. Staten, zoodat het voor kennisge ving wordt aangenomen. g. Verslagen óver 1928 van de commissiën tot we ring van schoolverzuim; van den schoolarts en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. De commissie tot wering van schoolverzuim te Dirkshorn behoefde in het geheel geen zitting te hou den, die te Waarland voor één geval en die te Kerke- buurt 3 malen. Door den schoolarts wordt in de eerste plaats hui- do gebracht aan de nagedachtenis van burgemeester Burger. De Voorzitter denkt wel dat de geheele Raad zich bij deze hulde aansluit en deelt mede, dat in het ver slag verder verschillende ziekten worden opgenoemd. Werd gehoopt dat we in 1928 van favus af zouden zijn, in Mei 1928 kwamen nog 2 kinderen school, die favus bleken te 'hebben. Overigens is de toestand thans goed te noemen. De verslagen worden voor kennisgeving aangeno men. Op de toelichting van onze agenda komt dan voor: h. Schrijven van de vereeniging van B. on S. in het kanton Schagen, betreffende de instelling van eon nachtveiligheidsdienst. Waard e Voorzitter met geen enkel woord rept over dit schrijven, wordt door den verslaggever van de N. L.Crt. gevraagd of hij den Voorzitter even attent mocht maken op het schrijven genoemd onder h. Door den Voorzitter werd geantwoord: Zeker mag U me daarop attent maken, doch dit schrijven zal niet behandeld worden, zoolang U hier tegenwoor dig is. Ik acht het in het belang der gemeente het in comité te behandelen. WOLLENDEKENS 80 et. BEDDENZAKKEN 30 et. enz. enz.!! Tegenwoordige Eigenaar W. van LEUVEN. B. en W. wordt voorgesteld, zitten punten en spr. acht het beter bij een schoolplein een hek te hebben zon der punten. Als je er op terecht kom, ben je niet klaar, zegt spr. 011 de meerdere kosten bedragen on geveer f 1.per meter. De Voorzitter merkt op, dat aan het tegenwoordige hek ook punten zitten en toch zijn er nimmer onge lukken gebeurd. Voorts wordt opgemerkt, dat als er geen, punten zijn, de kinderen dikwijls op het hek zullen klimmen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. J Van een stropje af. Door G. Raatgors te Slootgaard is verzocht in koop te mogen overnemen hot iboüwtorrein te Waarland. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten tegen den in 't vorig jaar vastgestelden prijs van f000.—, be novens f 20.vergoeding voor den gebruiker. 'De Voorzitter herinnert er aan, dat de gemeente in dertijd dit perceeltje heeft gekocht voor f800.toen er sprake was van den bouw van een openbare school te Waarland. Tot den bouw van een school is niet overgegaan en het perceel wordt thans verhuurd voor jaarlijks f 16.en is dus steeds een schadepostje voor Oude Niedorp. J. VAN ZOONEN. Een mooie collectie DAHUAKNOLLEN koopt U ln pracht sortiment bij ons als volgt: 5 dahlia's in 5 soorten, extra f 2. 5 dahlia's in 5 soorten, onze keuze f 1.50 10 dahlia's in 10 soorten^ extra f 3.75 10 dahlia's in 10 soorten, onzo keuze f 2.75 25 dahlia's In 25 soorten, extra 7.50 25 dahlia's in 25 soorten, onze keuze f 0.25 25 dahlia's ln 10 soorten, onze keuze f 5. 100 dahlia's in 25 soorten, extra f27.50 100 dahlia's in 10 soorten, extra f25.— 100 dahlia's in 10 soorten, onze keuze f 17.50 Wij hebben een pracht-sortiment in prima land- knollen ln voorraad. De beste tijd van planten is ongeveer half April tot einde April. - P. VAN BODEGRAVEN. Vergadering van den Raad op Donderdag 21 Maart '1929, des middags half 3. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secre taris de heer Jb. Dam. 'De Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen worden gelezen. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Processen-verbaal van kasverificatie bij den ge meenteontvanger en bij den administrateur van het electrisch hedrijf te Waarland, alwaar in overeen stemming met de boeken aanwezig werden bedragen respectievelijk van f2894.79 en 383.53. b. Beschikking van Ged. Staten tot vaststelling van een aanvulling van den ligger der wegen. c. Schrijven van B. en W. te Heerhugowaard, be helzende de mededeeling dat de verlichting van den Laanderweg tot stand is gekomen. d. Beschikking van den Minister van O. K. en W., waarbij vrijstelling wordt verleend van de verplich ting om een onderwijzer voor de school te Dirkshorn te benoemen uit de wachtgelders. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. 192*8 ^eken*n£ van ^en Vleeschkeuringsdienst, over Het batig saldo is f 1117.34%, zoodat het winstaan deel voor onze gemeente is f223.46. Wordt voor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van Ged. Staten betreffende de jaar- wedderegeling van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Het schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat de nieuwe salarisregeling verschoven wordt tot 1 Jan. a.s., is reeds eerder in zijn geheel in ons blad opgeno men. 3-deellg wol BEDSTEL met kapokkussensf27.50 3-deelig wol BEDSTEL, met kapokkussens, 1 pers.f 14.50 3-deelig prima 2-persoons BEDSTEL, gevuld met Java-kapokf 36.50 3-deelig prima 1-persoons BEDSTEL, gevuld met Java-kapokf 17.50 Gegarandeerde DEVENTEB STAALDBAAD MARTRASSEN, ln tweeën met handvatten, met volle garantief 19.50 Prima witte Engelsche.LEDIKANTEN met staaldraad-matras, com pleet, 2-persoonsf 13.50 Hetzelide, éénpersoons f 8.75 2-persoons fantasie ZOMERDEKENSf 7.50 Groote keuze DIVANS, DIVAN- en TAFELKLEEDEN. Groote eiken HUISKAMERTAFELS f 12.50 TELEFOON 40O. Velen, die ln hevige mate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van AKKER'* een gevolg van de zeer bijzondere antiseptische werking van dezen ver zachtenden balsem. Op de ontwerp-verordening op de keuring van wa ren is oen gunstig advies van do Gezondheidscommis sie, gezeteld te Schagen, ingekomen, zoodat wordt voorgesteld thans tot vaststelling der verordening over te gaan. Aldus wordt besloten. Verschillende begrootingsposten voor 1928 zijn over schreden, waarom wordt voorgesteld in de begroo ting de daarvoor noodige wijzigingen aan te brengen voor af- en overschrijving. Wordt goedgevonden. Een nieuw hek. Ter vervanging van een houten hek langs den weg te Kerkbuurt, wordt voorgesteld een ijzeren hek te doen aanbrengen. De Voorzitter deelt mede, dat een 3-tal plannen is gemaakt, n.1.: lo. een hek geheel in ijzer uitgevoerd en dat zal kosten f 10.50 per strekkende meter en idem van f 8.60 per meter; 2o. een hek van betonpalen en ijzeren buizen f9.— per meter en 3o. een stevig hek van f7.80 per meter. B. en W. stellen voor te besluiten tot het aanbren gen van een ijzeren hek ad f8.60 per meter. Het te maken hek zal ongeveer 25 meter lang zijn, de ver nieuwing betreft alleen het hek om de speelplaats, niet om den tuin van het hoofd der school. De heer De Vries oordeelt, dat het hek werkelijk ver nieuwd dient te worden, maar aan het hek, dat door de gemeente. B. en W. oordeelen dat er 'de eerste ja ren geen sprake van zal zijn, dat de gemeente er f800.— voor terug beurt en nu de gemeente het kan verkoopen voor f 600.—, benevens f 20 vergoeding voor den gebruiker en f25 overdrachtkosten, nu meencn B. en W. dat de gelegenheid moet worden aangegre pen om van dit jaarlijks terugkeerend stropje af te komen. Vorig jaar is een bod van f 500 gedaan, wat door den Raad is afgeslagen en toen is gezegd, dat de Raad voor f600 wel genegen zou zijn het te ver koopen. Nu dit bod er is, komen B. en W. met ver trouwen met dit voorstel bij den Raad. De heer De Vries wil niet den schijn wekken, dat hij de voorstellen van B. en W. niet goedkeurt, maar spr. heeft dezer dagen met den heer Bakker over dit perceeltje gesproken. Het is waar, voorloopig heeft de gemeente het niet noodig, maar het schadepostje is zoo klein en stel je voor dat bijv. over 10 jaar de ge meente daar terrein noodig heeft. Als de gemeente dan weer moet koopen, kan zij er wel duurder aan moeten, dat zien we met openbare lichamen dikwijls. De Voorzitter zou het daarmee eens zijn als er eenige uitkijk was dat de gemeente het perceeltje over 10 jaar noodig had. Maar als dat langer dan 10 jaren moet duren, wordt de strop hoe langer hoe grooter, tenzij de waarde van den grond te Waarland belangrijk zou toenemen. We hebben allen vertrou wen in de toekomst van Waarland,, maar dat die waardevermeerdering van den grond zoo sterk zich zal voordoen, zien we nog niet in. De heer De Vries wijst echter op den toestand van nu vergeleken bij 25 jaar geleden en op de toename van de bevolking. Er zijn al eens te Waarland stem men opgegaan voor een veldwachter en als de toe name blijft, is er misschien aanleiding om daartoe over te gaan en zou dat terreintje gebruikt kunnen worden voor een veldwachterswoning. De Voorzitter zegt dat het een speculatief bezit is voor de gemeente en nu is het een quaestie van in zicht of men het wil behouden of verkoopen, nu we er fatsoenlijk af kunnen komen. De heer Dekker meent dat de gemeente 't terreintje niet voor 'n veldwachterswoning noodig heeft. Het is niet de bedoeling geweest, een veldwachter te Waar land te plaatsen, maar de bedoeling was hulppolitie te hebben. Twee agenten van politie in één gemeente vindt spr. blijkbaar zeer overbodig, al zegt de Voor zitter dat het meer voorkomt. De heer Dekker meeent voorts, dat er, als er in de toekomst bouwterrein noodig zou zijn, nog bouwter rein genoeg is te krijgen. Als het aan den anderen kant van den weg lag, was het nog wat anders. De heer Francis meent dat de kans, dat de gemeente het noodig heeft, gering is, en daarom lijkt het spr. beter toe, het maar te verkoopen. Blijkt er terrein noodig te wezen, dan is er altijd nog wel gelegenheid om te koopen. Als we dit houden, kost 'het vanaf den eersten dag geld. De heer De Groot wijst nog op de ongunstige lig ging, om er een huisje op te zetten. De gemeente heeft er geen 10 aren voor noodig, 5 aren is voldoen de, tenzij er een groot gebouw als een school op moest worden gebouwd. Met algemeene stemmen wordt tot den voorgestel den verkoop besloten. Van den heer Jn. Moes te Kalverdijk is een verzoek ingekomen om vervoerkosten voor een kind dat do school met den bijbel te St Maarten zal bezoeken. Evenals in andere gevallen wordt ook nu een bij drage van f25.— per jaar toegekend. De rondvraag. i De heer De Groot zegt dat toen onze vorige bur gemeester overleed, er spoedig in de gemeente stem men opgingen, om, als blijk van waardeering voor het vele dat de overledene voor de gemeente Haren karspel had gedaan, uiting te geven aan het gevoel jegens den persoon van wijlen Burgemeester Burger en wel in den vorm van het doen maken van een olieverffoto en dat te doen ophangen in de raadzaal. Tot sprekers genoegen ziet hij die foto hier thans aan- 1 wezig en spr. wijst er op hoe spontaan men heeft mee gewerkt om dit huldeblijk tot stand te brengen. Een ieder in de gemeente heeft daarvoor geteekend en namens de familie dankt hij voor deze spontane ui ting van gevoel van piëteit jegens den overledene. De Voorzitter gelooft dat alle heeren zich met deze hulde kunnen vereienigen. (Instemming.) Den heer Bakker verwondert het dat geen adres is ingekomen van menschen uit den Slootgaardpolder en de Schagerwaard, met het verzoek om aangesloten te worden aan het electrisch net. De Voorzitter zegt dat het adres om advies is naar den technisch-ambtenaar van het P.E.N. Als het advies binnen is en B. en W. hebben het behandeld, zal het nader in den Raad worden gebracht. De heer Bakker zegt, dat het volgens de menschen al lang in bewerking is en dat ze graag een spoe dige beslissing tegemoet zien. Door den Secretaris wordt gevraagd een nadere toe lichting te mogen geven. Het net waar men nu mee bezig is, wordt niet door de gemeente, maar door het P.E.N. gemaakt en dat brengt verandering in de zaak. Verschillende verzoeken, meest mondeling, zijn inge komen, en die.zijn overgebracht naar den technisch- ambtenaar, beiast met de uitvoering van het werk. Deze zal een onderzoek instellen naar de kosten en uitrekenen wat de betrokkenen zullen moeten bijdra gen. De heer Bakker deelt mede, dat het verzoek waar op hij doelde, wel verzocht om aansluiting aan het net, waaraan de gemeente bijdraagt. De Secretaris zegt dit dan niet te hebben begrepen en de Voorzitter merkt op niet met de situatie op de hoogte te zijn. Het zal nader worden onderzocht en wel met bekwamen spoed. Niemand der leden verlangde meer 'het woord en de Voorzitter merkte slechts op dat we vandaag gauw klaar waren.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1