ONZE MODERNE LINGERIES. MANNEQUIN. e Weet te kiezen Naast de mode-industrieën van het eerste plan, als zijde-industrie, weverijen en spin nerijen enz., doet de huidige mode meer en meer allerlei neven-industrieën ontluiken, welker artikelen steeds meer en meer op den voorgrond treden en die één gebrek vertoo- nen, namelijk dat zij de grenzen van de nuttigheid en van de zuivere elegantie over schrijden en dat zij den zucht van een be paalde cliëntèie die steeds weer nieuwtjes hebben wil, wel een beetje uitbuit. Deze artikelen zijn geen voorname onder- deelen van het vrouwelijk toilet, maar meer duizend kleinigheden die alle hun steentje bij kunnen dragen om van dit toilet één ge heel te maken, mits.zij die deze kleinig heden dragen moet zich niet door de enorme keuze van de wijs laat brengen en daardoor juist datgene kiest wat schadelijk voor haar „ensemble" is. Als typisch voorbeeld van een dergelijk nieuwtje noemen wij voor dit jaar allereerst de „overkous" Zeer practisch, ongetwijfeld wanneer men buiten woont en deze bij regen of koud weer draagt, op voorwaarde dat deze overkous geheel in harmonie is met het schoeisel. Maar nóóit zal hij „chic" zijn, on der geen enkele omstandigheid en ondanks alle pogingen om er een aangenaam kleeding stuk van te maken Alles kan gedragen wor den, maar datgene wat geschapen is met een zeer bepaald doel, kan slechts dan In het domein der elegantie toegelaten worden, wanneer het zoo uitgevoerd kan worden dat het zich bij den stijl der bestaande mode aanpast. En het eigenaardige wil dat datgene wat men met een bepaald doel geschapen heeft slechts zeer zelden ook een decoratief element in de bestaande mode vormen kan. Zoo bijv. bont op een ledermantel! Een leder mantel dient voor alle weersomstandigheden en is een kleedingstuk dat men aantrekt om daartegen beschermd te zijn. Zeer begrijpe lijk is het du8 om zoo een mantel met bont te voeren, m^ar het is belachelijk om daar op bont als garneering te dragen. De shawls er zijn hééle mooi© zijn nooit chic, en stellig niet wanneer zij erg duur zijn, want dan geven zij den Indruk dat men er verscheidene avondmantels mee heeft willen uitsparen en onwillekeurig doen zij dan denken aan een spaarzame luxe, twee ideeën die anvereenigbaar met elkaar zijn. Voor den avond maakt mem veelkleurig© schoentjes. Er zijn zeer mooie onder, maar., zij moeten in zeer enge harmonie met den japon gekozen worden. Dan ziet men een enorme verscheidenheid hi valsche steenen en in damestasschen. Nieuwe moeilijkheid 1 Wamt de fantasie hier in is veel grooter dan de smaak. Een tasch geborduurd met valsche steenen is een ten hemel schreeuwende leelijkheid. Een zeer smaakvolle verwezenlijking bij de tasschen zijn die welke door de hand geweven zijn en die uitstekend passen bij alle sportkleeding, vooral wanneer de kleuren helder en frisch zijn, zij het effen dan wel in diverse tinten. De mooiste handtasch is die welke een soberen vorm heeft en waarvan de sluiting zoo weinig mogelijk zichtbaar Is. Maar ook in de valsche juweelen heeft de moderne kunst gelukkige vindingen gehad. Dit ging hier makkelijker omdat een grootere fantasie toegelaten is en wanneer zij een voudig zijn vindt men er ondanks of dik wijls Juist door deze eenvoud bij die van goeden smaak getuigen, waardoor wij zeg gen kunnen: „dat is alleraardigst", Iets, wat reeds een groot compliment is wanneer men van valsche steenen spreekt! Op t oogenblik is er een strooming om groote colliers van valsche diamanten te dragen. Laten wij hopen dat hun levensduur even kort moge zijn als die van de colliers met groote valsche paarlen, welke men ge lukkig zoo goed als vergeten heeft Deze colliers geven een veel te rijken indruk voor namaak. Veel beter zijn in dit genre de col liera van mat kristallen bolletjes, afgewisseld met kleinere brillonten. De armbanden zijn meestal een getrouwe cople van -het collier waarmee zij een en semble vormen. Kristal met zilver-groen en zwart, rose en brlllant zijn de combinaties welke op het oogenblik het meest „en vogue" zijn. De bloem Is een der zeldzame garneerin gen welke men bij de sportkleeding dragen kan. Ook bij bepaalde middagjaponnen past zij zeer goed. In beide gevallen is haar doel om een vroolljken toon aan te brengen en vooral voor sportkleeding, die op zichzelf noodzakelijkerwijze zeer eenvoudig is, past deze garneering dus zeer goed. Een levendig gekleurde bloem maakt steeds een alleraar digst effect op den mantel van een wit ensemble. Een witte bloem op een donkere stof, een roode op zwart of wit zijn de aan trekkelijkste en ook meest gebruikte combi naties. De bloem is misschien de eenige gar neering waarvoor een bepaald principe vast gesteld kan worden: Een eerlijke kjteur op een frissche stof, een teere kleur op een fletse stof; wordt de mantel op een japon van bedrukte stof gedragen, zoo neemt men de bloem in dezelfde stof. En tenslotte de waaier, die tegenwoordig weer algemeen het avondtoilet begeleidt. Kiest deze in harmonie met het geheel. De laatste Jaren was deze waaier uit veeren van alle mogelijke verscheidenheid. Op t oogen blik is de tulle aan de beurt. Effen tulle, ge- plisseerd, geëncadreerd met kostbare mon- tures, zijn de waaiers ware kunstvoorwerpen. Ook ziet men tulle gecombineerd met metaal weefsels. Of bedrukt tulle, zooals die van den avondjapon. Maar stellig zal deze mode van tulle waaiers even kort zijn als die van het tulle seH Mejuffrouw Dr. BAHL, die als eerste vrouwelijke rechter als voorzitster eener Jeugdrechtbank in Berlijn benoemd werd. GEDACHTEN EN GEZEGDEN. Een oordeel laat zich weerleggen, een vooroor deel nooit. Zich met weinig tevreden stellen is moeililk, zich met veel tevreden stellen onmogelijk. IJdelheid is machtiger dan schaamtegevoel. Ebner—Eschenbach. Het aangenaamst, zoo verklaarde een babbe laar, praat men met menschen, die hun mond houden. Om zekere waarheden uit te spreken, daartoe moet men al heel erg geprikkeld zijn. Otto Weiss. Hen, die zich aan niemand opdringen, noemt met daarom niet „bescheiden" maar „hoogmoe dig". Otto Weiss. Ze was een aardig mannequintje, O, alles stond haar even goed. Het sportcostuum het pélerientje. De bontjas en de tullennoed Ze had een aardig, ooliik snuitje, Alleen wat magertjes en schraal; Een bijna kinderlijk figuurtje En oogen donker en brutaal.... Ze Iraalde op haar hooge hakjes, Het eene handje in de zij. Zóó, op een „show", ln 't ruischend kleedje,! Liep ze mij achteloos voorbij Ik zag haar blij, om al die luxe, Die schltt'ren deed haar donker oog, Illusie van een weeldeleven, Waarin zy even zich bewoog (Nadruk verboden). H. H. DE BRUINLéo ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van mantels en ai derjurken zijn verkrijgbaar bij onze mot redactrice Mejuffrouw L. Berendes, Joan suyckerstraat 96, Den Haag. De patronen voor dames kosten 1.die ve kinderen 0.80. Het duurt ongeveer 10 da# alvorens ze in het bezit komen van degenen patronen aanvragen. Aft" de lezeressen, die een patroon bestel» wordt beleefd verzocht bi] de aanvrage het w gehuldigde bedrag ln te sluiten ter voorkom! van administratiekosten. REDACT:* In een tijdperk als bet onze, waarin alles geïndustrialiseerd is, waarin de lakens in fabrieken gemaakt worden, waarin hemden in serie genaaid worden, waarin men hand doeken niet bij minder dan een dozijn koopen kan en waarin de kamers zoo klein geworden zijn dat er geen ouderwetsche linnenkast meer in past zelfs in dit tijdperk is er toch iets van vroeger overgebleven n.L de smaak voor mooi ondergoed. Zeker, de pan talons met strikjes en lintjes zijn verdwenen, de hemden met punten aan de zijkanten en lange mouwen eveneens en men heeft ook niet meer zes meter madapolam noodig om één nachthemd er uit te maken. Maar daar om is er toch mooi ondergoed. De vrouwen willen minder stof op haar lichaam, maar van mooiere kwaliteit. Met meer kunst be werkt en in overeenstemming met de weelde die tegenwoordig het geheele vrouwelijke toilet kenmerkt. En zij kunnen rustig rose ondergoed dragen zonder dat men haar be schuldigen zal daarom geen goede huismoe der te zijn. Zelfs zijde is tegenwoordig alge meen toegelaten en zij die het draagt zal niet meer met een scheef oog aangekeken worden. door dit alles is de keuze zeer moei lijk geworden. Laten wij U daarbij een weinig helpen. Om elegant te zijn is het aanbe velenswaardig voor het ondergoed een en semble te nemen. Chemise-enveloppe en combinaison moeten van dezelfde kleur zijn en het nachthemd sluit zich daarbij aan. Bovendien zien wij iets teruggekeerd dat sinds langen tijd verdwenen was het „in vorm" gesneden ondergoed. Zeer practisch is het niet, omdat door veelvuldig wasschen en strijken deze vorm verdwijnt, maar een knip met de schaar kan dit kwaad herstellen. En er tegenover staat dat men spaart op het kostbare plisseeren. L Allereerst een combinaison ln licht blauw crêpe de chlne met Venetiaansch ajour in zig-zag lijn, met de noodige wijdte aan een zijde. De chemise enveloppe er onder is precies zoo, alleen de wijdte aan de andere zijde. 2. Vervolgens 2 chemlses enveloppes. De eerste ln perzikbloesemkleurige crêpe de chlne, gezoomd met een eenvoudig randje tulle kant, ln vorm gesneden. De tweede is in lichtblauw voile met een groot oberkleurlg kanten inzetsel, welke zich aan de zijkanten bot onderaan verlengt. Het onderstuk is zeer fijn geplisseerd en tusschen de beenen door een onzichtbaar lipje tezamen gehouden- Kant is zeer ln de mode voor nachthemden. 8, Toont ons zoo'n nachthemd met twee groote kantstukken aan de schouders en een breede strook kant aan de onderzijde. Een crêpe de chine lint strikt het décolleté ter zijde. Oker kant op wit crêpe de chlne. Trou wens, gekleurd tulle en oker kant zijn ln de mode. Deze wit te kiezen is onmogelijk. Dus voor het volgende model (4) neme men thee- kleurige tulle van boven. Deze onderjurk zal al naar de lengte, hemd of combinaison zijn. 5. Dan een zeer smaakvol nachthemd in pongée, tarare of dikke crêpe de chine. Aan het décolleté en aan de onderzijde der mou wen vormen groepen plooien horizontale lijnen. 6. Daarop volgt een zeer eenvoudig maar niet minder mooie en gedistingeerde enve loppe chemise in linon, linnen batist of katoen. Trouwens alle modellen welke hier beschreven zijn kunnen natuurlijk evengoed in deze weefsels uitgevoerd worden, 7. Een ander nachthemd in mauve crêpe de chine en gegarneerd met ingezette stuk ken en met bolletjes, welke in relief er op geborduurd zijn, kleur op kleur. Aan den onderrand is dit nachthemd eenvoudig ge festonneerd. Het wordt gecompleteerd met een hemd en een pantalon volgens den draad gesneden, met een elastiek om het middel bevestigd. De onderzijde van den pantalon en de bovenzijde van het hemd zijn versierd met dezelfde inzetsels en met dezelfde boe ketjes in relief. 8. Dikwijls heeft men gaarne een los man teltje of liseuse, passend bij het nachthemd, 't Zij voor regenachtige koude dagen, dat men wat langer dan gewoonlijk in bed blijft of wel wanneer men, herstellende van een griep, visite wil ontvangen. Kiest hiervoor een klassiek model, met fijne plooitjes en kanten incrustaties en gij zult er zelfs als zieke patiënt allerbekoorlijkst uitzien. Als kleuren zou ik u vooral aanraden oker en rose, daar deze de huid op zijn voordeellgst doen uitkomen. i,;

Schager Courant | 1929 | | pagina 24